Nieuw gevaar volgde op de catastrophe van de watersnood LINDERS HORGEN Hooibroei in de Nieuwe Beer Wat Zondag gebeurde in een door de elementen belaagde boerderij Honderden evacues passeren Dordrecht op weg naar veilig onderdak Gezonden moeten verder, maar de zieken mogen blijven Steeds komen er schepen aan Gebed en boete in de kerken yridpM x NATTE GOEDEREN-VERKOOP 46.48.18 Dordtsch Dagblad Pag. 2 Vrijdag 6 Februari 1953 Op de hoeve „Nieuwe Beer", tot voor kort idyllisch gelegen in de vruchtbare Nieuwe Beer Polder, is Maandag een kallje geboren. De heer en mevrouw Keiler, die hun landbouwbedrijf tot grote bloei hebben mogen brengen, maar die nu, door het niets ontziende water, grote schade hebben geleden, hebben het „Luctor" gedoopt, van Luctor et Emergo. God gaat Zijn weg op Zijn wijze. Liet hij Zondag de woedende elementen de vrije teugel om rouw en droefheid te brengen over Nederland, binnen vier en twintig uur na dat stormen gewoed en water vele hectaren land overmeesterd had, werd er op de ont redderde boerderij klein eilandje temidden van een uitgestrekte en troosteloze water vlakte een kalfje geboren Een kalfje, onnozel en onschuldig, maar een zinnebeeld en een belofte. Het zinne beeld van het herstel, dat op vernietiging en verwoesting zal volgen. De belofte, dat God, op angsten en ellende, ons in Zijn ondoorgrondelijke wijsheid opgelegd, weer zegen wil laten volgen..... Wij hebben het eilandje, waarop de Nieuwe Beer" amechtig schijnt uit te rusten na de zware worsteling tegen storm en vloed, bezocht. Het viel niet mee om er te komen, maar wij wilden er heen, omdat deze hoeve ons het voorbeeld leek van een landbouwbedrijf, dat gevochten heeft tegen de elemen ten, die het aan alle kanten schade berokkend hebben, maar dat toch onge broken uit de strijd is gekomen. Wij wilden er ook heen, omdat nieuwe gevaren de boerderij bedreigden. Het lijkt onaannemelijk, dat na de watergolf nu de rode haan op zijn kans loert, maar toch is dit zo. De Nieuwe Beer" en hoeveel boederijen in de ondergelopen gebieden misschien nog meer? had gisteren te kampen met hooibroei en er moesten ogenblikkelijk maatregelen genomen worden om een nieuwe ramp te voorkomen. W|k>b kend, r v» gëtróff^W-vc zat in grote spanning of de A brandweermannen uit Dordt. die langs depractisch onbegaanbare Zanddijk een brandspuitje vervoerden, er in wou den slagen het gevaar te bezweren. En in de tijd, die verliep, hadden wij het genoegen een gesprek met mevrouw Keiler te hebben. Als men zich voorstelt, dat zij over stuur was vanwege de doorgestane emo ties en door de nieuwe spanning, die de hooibroei teweegbracht, heeft men het mis. Volkomen kalm vertelde zij van die vreselijke Zondagmorgen, toen het geweld van het water losbarst te en men. niet anders dacht dan dat het laatste uur geslagen had. Wat ons vooral opviel was, dat zij, nu toch wel heel andere dingen aan haar hoofd hebbend, in alle opzichten als gast vrouw wilde optreden en niet dan na herhaald verzoek onzerzijds daarvan afzag. Uit de rust en gelatenheid van mevrouw Keiler en haar man straalde het vertrouwen, dat alle dingen ten goede komen. ^bben altijd zegen ge- mevrouw Keiler, en wel eens/ als anderen 'gétröffdï^worden: waarom wij niét? Wel, nu hebben wij het ook eens en dan nog niet eens zoals anderen! En dan gaat mevrouw Keiler ons ver tellen van de gebeurtenissen, die el kaar Zondag in angstaanjagend tem po opvolgden. Wie verwachtte cht? Uit haar sobere relaas blijkt, dat de „Nieuwe Beer" en derzelver bewoners Zondagochtend aan de grootst denkba re gevaren hebben bloot gestaan. De heer Keller was Zaterdagavond, na een bezoek aan zijn schaakclub, uit Dordt naar de Nieuwe Beer polder terugge keerd. In de stad had hij gemerkt, dat het water abnormaal hoog was en toen hij dan ook thuis kwam had hij enkele voorzorgsmaatregelen genomen. Niet omdat hij en zijn vrouw een ramp ver wachtten. Wie deed dit Zaterdagavond we!? Zijn auto plaatste hij op het hoogste gedeelte van de terp, waarop de boer derij zo rustiek ligt. Als het water bij die auto komt, is het voor ons allemaal verkeken! had hij nog schertsend tegen zijn vrouw gezegd. Weinig kon hij toen vermoeden, dat de opgezweepte watermassa's niet alleen bij de auto zouden komen, maar dat het water zo hoog zou komen, dat de wagen er in zou komen te staan Men begaf zich hierna te ruste, ver trouwend op de dijk. gelegen tussen de .Nieuwe Beer" en het Maartensgat. een uitloper van het Hollands Diep. en op de zeer solide constructie van de boerderij. De „Nieuwe Beer" is namelijk in 1903 afgebrand, verduidelijkt mevrouw Keller, en men bouwde de boerderij zo hecht op. dat een metselaar, die een reparatie moest Slachtoffers ter aarde besteld Gisteren is op het Dubbeldamse kerk hof voorlopig ter aarde besteld het stof felijk overschot van Jacob Groot, de bekende 's Gravendeler, die tijdens de overstroming van zijn woonplaats het '.even heeft verloren. Als Ned Her- ormd predikant sorak ds A. J van -leuven woorden van gedachtenis en '■oost bij de open groeve. De heer Groot bereikte de leeftijd van 54 jaar. In Papendrecht is. eveneens gisteren, het 1!£ jarig kindje van de familie Kraal, dat eveneens is verdronken, be graven. Arhprtpnlie verrichten, eens opmerkte, dat, als je iemand straffen wilde, je hem maar eens een gaatje in een van de muren van de hoeve moest laten hakken!". Maar natuurlijk was men zeer nieuws gierig hoe hoo-g het water stond om half zes 's morgens op melkenstijd. Men keek in het kleine haventje, dat tegen de terp van de „Nieuwe Beer" aanligt en door een smalle gleuf in open verbinding staat met het Maartensgat. Als er gevaar zou dreigen zou het al leen van die kant kunnen komen, meende men. toen men ontdekte, dat het water verontrustend hoog stond. Omdat de terp nog hoog boven het wa ter uitstak en men zich realiseerde, dat het omstreeks zeven uur hoog water, moest zijn en men dus de snelle inloop van het water reeds achter de ruig had, maakte men zich nog niet erg ongerust Maar bepaald gelukkig voel den we ons toch niet!", aldus me vrouw Keiler. Vlucht uit de stal De melkers begaven zich naar de stal, waar ze weinige minuten later in paniek uit zouden vluchten. Een vloed golf smakte de deur van de stal, die lager ligt dan het woonhuis en min of meer tegen de terp staat inplaats van er op, open en stortte zich naar bin nen. De melkers vluchtten weg. De heer Keiler werd op het zelfde moment onder een koe van daan geslingerd en tegen een dorsmachine gesmeten. Toen hij zich op wilde richten om zich in veiligheid te stellen, bleek dat zijn jas aan de machine was vastge haakt. Een van de melkers kwam terug om hem te bevrijden. Ze klommen hierna over de machine heen naar een hoger deel van de grote Iandbouwschuur en konden, door een ruit te verbreken, in het woonhuis komen. Wat in de stal gebeurde heeft men ëerst later kunnen reconstrueren, Het jonge vee, dat niet vaststond, trachtte uit te breken, wat slechts in enkele ge vallen lukte. De in de schuur achter gebleven beesten vonden de dood. Gis terochtend nog vond men een kalf dat zich onder een hoge tas hooi had wil len bergenDe koeien, die aan de „staken" stonden loeiden angstig. Het water in de stal steeg zo snel, dat de beesten binnen korte tijd geheel onder water stonden er zich slechts in leven konden houden door de koppen hoog op te heffen. Een sterke stier rukte zich van de staken los en ontvluchtte, dwars door het binnenstromende water heen. Hoe het mogelijk is geweest, dat het beest daar gekomen is. weet men niet, maar later vond men hem, in blaken de welstand, in de Biesbosch terug. Dat wisten wij allemaal nog niet, toen mijn man en ik, en allen,- die bij ons waren twintig men sen in totaal waren op de „Nieuwe Beer" het angstigste moment van ons leven meemaakten. Wij dachten niet anders dan dat al het vee verdronken en dat de schade aan de gebouwen niet te schatten zou zijn. Niet dat we aan het laat ste in het bijzonder dachten Maar het water sloeg tegen de betonnen erfmuur hoog op, zodat we ons hart vasthielden, dat het door de ruiten zou slaan en de muren zou ondermijnen, aldus zeide mevr. Keiler Een wonder mag het heten, dat dit niet gebeurd is. De kozijnen van de schuurramen zijn weggeslagen, de rui ten bleven heel... Het bleek, dat de Oostkant van het woonhuis de veiligste plek was. voor zover men dan van „vei lig" kon spreken. De inmiddels gewekte kinderen hielden zich gelukkig kalm. evenals trouwens de volwassenen. Zo wachtten, temidden van een orkaan, die het water een ongekende kracht gaf. twintig mensen op de dingen, die blijk baar gebeuren moesten. Rustig en ge laten. zonder in paniekstemming te ko men. Huisje weggeslagen Toen het ergste voorbij was en de gelegenheid kwam om eens poolshoogte te nemen, kwam men tot de ontstellen de ontdekking, dat de „Nieuwe Beer" midden in het water lag. Hoog werden de golven van die, in een minimum van tyd ontstane binnenzee, opgestuwd. Het huisje van een knecht en zijn vrouw lag in puin. Niet, dat men afgebrokkelde en gebroken muren zag. waar eens de woning had gestaan golfde nu echter het water. Opstallen, zoals kippenhok ken. schuurtjes enz. waren weggeslagen. Overal dreef wrakhout rond de dode dieren. Het was een verschrikkelijk gezicht! zegt de vrouw van de knecht, die al haar huisraad kwijt geraakt is. Ik zal het nooit meer vergeten Natuurlijk haastte men zich. z<_ dat mogelijk was. naar de stal. In de grote Iandbouwschuur heerste een ont zettende ravage, maar door een wonder gespaard bleken achttien koeien, die aan de „staken" waren vastgebonden. Wel verkeerden zij in een miserabele toe stand, maar door provisorische voorzie ningen kreeg men de stal, die. doordat de deuren waren weggeslagen, in een gruwelijke toehtgang was veranderd, weer enigszins op temperatuur. Raadsel opgelost Tot dusverre was het een raadsel waar zo plotseling die vloedgolf vandaan was gekomen, die de omgeving van de „Nieuwe Beer" zo totaal onder water had gezet. Het bleek, dat het gevaar niet uit het haventje aan de Zuidzijde van de hoeve was gekomen, maar dat de vloed door de Nieuwe Beer Dijk, ten Oosten van de gebouwen was gekomen en een volkomen onverwachte aanval op de boerderij had gedaan met trieste ge volgen. Wie kan de gevoelens besohrijven die het echtpaar Keiler en alle anderen, die de „Nieuwe Beer" liefhebben, bestorm den. toen zij de desolate toestand, waar in hun bedrijf in enkele uren tijds was komen te verkeren, in ogenschouw namen? Het was, dat kan iedereen op Dubbeldam getuigen, een modelbeariji, altijd tot in de puntjes verzorgd. En nu hadden 'water en storm eveh huis gehouden. Wat moest men beginnen? Neen, zo werd op de „Nieuwe Beer" niet gesproken. Men was diep onder de indruk van de gebeurtenissen, maar ging niet bij de pakken neer zitten. Men deed wat het eerst nodig was om te doen en beraadde zich ondertussen op de toestand. Geen water Zo ging de Zondag voorbij. Het water zakte een weinig, kwam bij vloed te rug door de legio gaten, die in de dij ken van de Nieuwe Beerpolder waren geslagen, zakte weer.En al die tijd zat men geSsoleerd. Een ernstig pro bleem ironie van de omstandigheden vormde, terwijl men zover als men kon kijken water zag, het gebrek aan water, aan drinkwater voor het vee. Het de boerderij omringende was brak en de dieren weigerden er, om begrij pelijke redenen, van te drinken. Twee van de. ook op het nippertje aam de verdrinkingsdood ontkomen nerzen (kostbare dieren met een prachtige pels, die de heer Keiler, als wij goed inge licht zijn, als enige in Nederland kweekt) hadden wel van het water ge dronken. Het gevolg is dat zij nu een diarrhee hebben, die hopelijk niet tot hun dood zal leiden. De hulpactie was inmiddels op gang gekomen, een motorbootje kwam om de situatie op de „Nieuwe Beer" en ook op de andere, geïsoleerde hoeven op te nemen. Water werd gebracht en wordt, evenals andere behoeften, steeds aa: voerd. Dat gaat met het motorbootje van Jan van Heukelum, die een verbinding on derhoudt tussen het droge deel van het Eiland van Dordt en de nog niet per as te bereiilken boerderijen, die ten Zuiden van de Wieldreohtse Zeedijk liggen. Gevaarlijk Met dat bootje zijn wij geko men om te horen over de gevaren, die de „Nieuwe Beer" en zijn be woners hebben doorstaan, en om ons te vergewissen van de activi teiten van de brandweer, die tot taak had een nieuwe ramp over deze hoeve af te wenden. De toestand in de schuur waar een ontzaggelijke hooiberg op,2<*tapeld is, was. zonder nu direct kritiek te zijn, toch gevaarlijk Hc-t hooi la_g te dam pen en volgens de aanwezige brand weerman zat er niets anders op dan dat men. in afwachting van de aankomst van een aangevraagde motornomp (waarvoor een bootje naar. de Zanddijk was uitgestuurd) een laag van de berg hooi af zou nemen, dan het blootkomen- de hooi nat te gooien, dan weer een laag te verwijderen, weer emmers wa ter over het hooi leeg te storten enz.... De tijd drong! Jubileum Gelukkig is het met de hooibroei op de „Nieuwe Beer goed afgelopen. Er k-Varnen me-r.r 'lr^iar.'eerlieden en met vereende krachten heeft men het ge vaar dat dreigde, afgewend. Maar bij hoeveel boerderijen, die in gelijke omstandigheden als het bedrijf van het echtpaar Keiler verkeren, zal dat lukken? De storm is over, het water zakt. Wat staat vele boeren echter nu weer te wachten? Gistermiddag nog kwam op het gemeentehuis van Dubbel- De bewoners van enkele Dordtse hofjes moesten Zondag geëvacueerd worden. Men begrijpt wot dat voor de bewoners, overwegend bejaarde mensen, was. Gelukkig mochten zij weer gauw naar hun eigen huis. Maar daar wachtte hun veel werk! Het Arend Maartenz-hofje bijvoorbeeld heeft meer dan een meter water gehad en vele spulletjes hadden schade opoe lopen. Op de foto: Deze oude dame inspecteert haar bezittingen. Ouden van dagen doen mee Het bestuur der federatie Ouden van Dagen, afdeling Dordrecht, heeft 100 aan het Rampenfonds opgezonden. Men hoopt op veel navolging. C.J.M.V.-gebouw niet beschikbaar Het C.J.M.V.-gebouw, zo verzoekt men ons mede te delen, is tot nader order niet beschikbaar voor de verenigingen, aangezien het is afgestaan aan het Rode Kruis. Advertentie. "/n ieder huis EEN RADIO VAN GEBR.,„GENT dam een nieuwe melding binnen en men verwacht, dat overal in het nood- gebied gevallen van hooibroei zullen optredenHet is te hopen, dat men het nieuwe gevaar even kalm en vast beraden tegemoet treedt als het echt paar Keiler en zijn medewerkers dat doen. Dat mem dezelfde veerkracht op kan brengen als mevrouw Keiler, die zelfs nog met een grapje van ons scheidde: Het is me wat moois wat dje oude Nieuwe Beer polder ons aan doet in zijn jubileumjaar! En toen we haar niet direct be grepen, lichtte zij toe: De polder kwam in 1803 gereed en bestaat dus nu 150 jaar. Aardige herinne ring aan dat jubileum hebben we gehad. Donderdagmiddag. Aan de Buiten Kalkhaven heerst grote bedrijvigheid. Zo juist heeft de politie alle overbodige mensen ver wijderd, want er moet gewerkt worden. Er zijn weer schepen met evacué's uit Zeeland onderweg en het is zaak, dat deze zo spoedig mogelijk worden geholpen. Even later komt er een klein binnenschip aangevaren. Het is de Geertje uit Groningen. Veel mensen zijn hier niet aan boord. Slechts een klein aantal gezonden en enkele zieken worden gedebarkeerd. Hun bagage is maar schamel. Het meeste is verloren gegaan Terwijl de mensen dodelijk vermoeid, maar toch met nauw be dwongen vreugde over hun ontkoming aan de wal stappen, worden er reeds bekers met soep en melk uitgedeeld. Dan volgen er nog enkele noodzakelijke vragen. Daarna kunnen de gezonden in een der vele bussen gaan, die hen straks naar een veilig tehuis in Utrecht zullen brengen. Voor de zieken is er in Dordt plaats gemaakt. Nauwelijks is men gereed met de Geertje of de tweede boot meert al. Ditmaal is het een schip van het loods wezen. Weer is er eenzelfde beeld. Vei-- moeide. vaak afgetobde mensen, die slechts naar één aing verlangen en dat rust. Rust, na dagen van ondraag lijke spanning, zonder een enkel ogen blik slaap. De zorg, die zij aan de Dordtse wal ondervinden, doet hen echter kennelijk goed. Wel is het eind punt van hun reis niet bereikt en ook kunnen de vragen naar familieleden en plaatsgenoten nog niet worden beantwoord, maar veiligheid en beschutting is er toch voor hen. De tocht der evacué's gaat verder. In het gemeenteziekenhuis worden allen vluchtig onderzocht. Het gaat er slechts om de gezonden van de zieken te schei den. De eersten gaan naar de provincie Utrecht; de .anderen blijven in Dordt. Gemeentelijke instanties zorgen voor plaatsing in ziekenhuis of scholen, waar voor het Rode Kruis materiaal ver schaft. Vele verzoeken Dit geeft het Rode Kruis natuurlijk onnoemelijk veel werk. Rusteloos rate len de telefoons. De drukte is soms zelfs zo groot, dat er voor noteren der be richten geen tijd is. Een wire-recorder neemt echter alles feilloos op en even later werkt een typiste dit uit. waarna de nodige maatregelen kunnen worden getroffen. Vanzelfsprekend geeft niet *ll«en het verschaffen van bedden met toebehoren deze drukte. Er is méér! Een plaats in het noodgebied vraagt bijvoorbeeld tien duizend flesjes limonade, omdat het wa ter onbruikbaar is. Een ander verzoek komt van Strijen Sas, namelijk om 1000 liter drinkwater per dag. Hiervoor moet een scheepje worden gecharterd, maar dit niet alleen. Gelukkig is er een aan tal schone haringvaten en hierin gaat nu dagelijks duizend liter van het on ontbeerlijke vocht naar Strijen Sas. En zo is er veel dat aandacht vraagt. 200 doden We noemen in dit verband de vrese lijke taak, -die de bemanning van het motorschip Queen Wilhelmina op zich heeft genomen; het halen van 200 stof felijke overschotten van jammerlijk op Tholen omgekomenen Als dit schip in Dordt arriveert, moe ten de ontzielde lichamen geïdentifi ceerd worden. Men zal voorlopig vol staan met het maken van foto's, die te zijner tijd de overgebleven familiele den tot herkenning in staat zullen stel len. In een massagraf op de Alge mene begraafplaats zullen de om hulsels voorlopig ter aarde worden besteld, om straks in de plaats van herkomst opnieuw te worden begraven. Nu kan dit niet. omdat het water daar nog heer en meester is Gisteravond dan zijn in de Dordtse kerken bidstonden gehou den, naar aanleiding van de vrese lijke ramp die ons vaderland heeft geteisterd. Vanzelfsprekend ston den de voorgangers in deze dien sten stil bij het feit, dat Gods slaande hand Zich heeft doen gevoelen. Daarom riep men op tot ootmoedige erkenning van Gods Majesteit, die zich zo zwaar deed gevoelen. Maar ook werden de vele kerkgangers opgeroepen tot dank voor hun behoud en tot gebed voor hen, die in rouw zijn gedom peld en tevens tot hulpverlening waar die nodig is. De doden wer den voorts herdacht, de levenden getroost met de vreugde die er is te vinden door het waarachtig ge loof in Hem, Die slaat, maar Wiens handen helen, Wie smart aandoet, doch die ook verbindt. Ook in de kerkdiensten van a.s. Zondag zal de gemeente hierbij worden bepaald. Dubbeldam Aanmelden Iedere evacué, die een onderko men heeft gevonden in onze ge meente, moet zich ten spoedigste aanmelden op de gemeente-secre tarie, afdeling Bevolking, De eva cué's ontvangen een bewijs van inschrijving, voorzien van een ge meente-stempel. Alle evacué's en alle getroffen inwoners van onze gemeente, kunnen iedere middag van 2 tot 4 uur, indien zulks nood- kelijk is, kleding, dekking en schoeisel afhalen in de openbare lagere school no. 1 aan de Dub- belsteijnlaan (hoofd de heer C. J. RL Mazure) en in de openbare lagere school no. 2 aan de Rijks straatweg (hoofd de heer M. H. Tuinder). H. I. Ambacht Bidi- en dankstond' Zondag» zal in alle diensten der Ned. Herv. gemeente een bid- en dankstond worden gehouden. Deze diensten zijn bedoeld als uren van verootmoediging onder Gods slaande hand. In de diensten zal een offer' voor het Nationaal Rampenfonds worden gevraagd. Oud-Geref. Gemeente De Oud-Gereformeeerde gemeente van H. I. Ambacht zal morgenavond om 7.15 upr' een bid- en_ dankstond, houden. Advertentie. MAAR DAN OOK ALLEEN MORSEN GEVULD SPEK QO M 100 gram 05 vli 29 ct. 55 ct. 45 ct. CORNEDBEEF 100 gram BONBONS 200 gram Dag van gebed en boete Zondag zal in de Chr. Geref. kerk aan de Dubbeldamseweg de dienst des Woords staan in het teken van gebed en boete. Ds. M. Baan hoopt 's mor gens om tien uur te spreken over „De grootheid Gods in wervelwind en storm" en 's avonds om vijf uur over „De En gel des verderfs over dorpen en steden van Nederland". Wedstrijd gaat niet door De wedstrijd van D.F.C. en Emma voor het Rampenfonds gaat niet door. In overleg met K.N.V.B. en Regering- is namelijk besloten dergelijke wed strijden naar later datum tc verschuiven. Hooibroei in Dubbeldam Op het ogenblik worden drie land bouwbedrijven in Dubbeldam bedreigd door hooibroei. Het zijn de boerderijen van A. Keiler. Wed.JBrand en L„ Vpr3 Velde (Wielclrechtse Zeedijk), Er wordt bij ons hard gewerkt om de ontstellende massa's natte goederen te lozen. Geleidelijk worden de artikelen zo goed mogelijk gereinigd en tegen sterk verlaagde prijzen in de verkoop gebracht. ALLES KAN NIET TEGELIJK, MAAR OOK MORGEN ZIJN IN VELE AFDELINGEN ENORME KOOPJES TE HALEN. Zwijndrecht GIRONUMMER „KEER HET TIJ" Het gironummer van de penning meester van de actie „Keer het tij", de heer C. J. Ruurs is Scholen die weer beginnen Maandag. 9 Februari zal de Dordtse industrie- en huishoudschool haar les sen weer beginnen, in hef gebouw in gang Stek, Op dezelfde datum begint ook de Dia coniekleuterschool, Vest 25, weer. Portemonnaie is terecht De portemonnaire van het blinde Dub beldamse meisje, waarover we gisteren een bericht hebben geplaatst; is door een eerlijke vinder terug bezorgd. Geen zangavond Het bestuur der Dordrechtse Wandel sport Federatie bericht, dat de Zang. avond voor Dordrecht en omstreken, die gehouden zou worden op Dinsdag 10 Februari a.s. tot nader aankondiging i« uitgesteld.. Posities K.L.M.-vliegluigen Thuisreis: PH-TFD (Arnhem) gezagv. Deknatel is vanochtend 4 uur uit Beiroeth ver trokken; PH-TDD (Delft) gezagv. Muts hagen is vanmorgen 3 »ur uit Cairo trokken; PH-TDN (Vlaardingen) zagv. Peetom is om 8 uur vanmorgen! uit Rome vertrokken; PH-TDO (Maas-' Irieht) gezagv. Roosenburg is hedenoch tend 5 uur uit Calcutta vertrokken; PH-TDB (Walcheren) gezagv. Hammond moest vanmorgen 3 uur uit Djakarta vertrekken. Uitreis: PH-TFE (Utrecht) gezagv. Mac Far- lane is gisteravond uit Manilla vertrok ken; PH-TET (Tilburg) gezagv. Tiede- man is vanochtend uit Calcutta vertrok ken; PH-TDG (Gouda) gezagv. Vallance is gistermorgen in Cairo aangekomen: PH-TDM (Aalsmeer) (chartervlucht naar Sydney) gezagv. Warnink, is gister-, avond uit Singapore naar Djakarta ver trokken. Per helicoptère Prins Bernhard bezoekt plaatsen in nood- gebieden 1 Z. K. H. Prins Bernhard is heden op nieuw naar de rampgebieden vertrokken. Hij zal per hefschroefvliegtuig die plaat sen bezoeken, welke niet op andere wijze te bereiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige geheel afgesneden dorpen en hun burgemeesters. Laat in de namiddag zal de Prins weer een vergadering van het Rampenfonds presideren. Het ligt in de bedoeling deze daginde ling de eerstkomende dagen, met uitzon dering van a.s. Zondag, te handhaven. Hoopvolle situatie in Poortvliet De burgemeester van de gemeente Poortvliet (Tholen) deelde ons hetvol- gende mede over de toestand in zijn ge meente: Het gistere nopnieuw gedichte gat in de dijk heeft het vannacht gehouden. Vandaag word tgetracht het andere gat te dichten. Er wordt met ma nen macht gewérkt. Indien het dichten gelukt, is er voolopig geen reden meer voor alge mene evacuatie. Het water is heden nacht niet noemenswaardig gestegen. Er i wordt weer getracht met hoge tracto ren verbinding te onderhouden met de naburige gemeenten Scherpenisse en Tholen. Meer dan de helft van Poort vliet staat nog blank, alsmede de gehele polder, groot ongeveer 2000 ha. De sa- menwe king tussen de gemeenten onder- ,ling en het leger is prima. De bevol king is ondergebracht op het hoge ge deelte van het dorp. in huizen en open bare gebouwen. De burgemeester noemt de tostand hoopvol. Laatste slachtoffer op Texel geborgen Het laatste slachtoffer van de ramp op Texel is geborgen. Het is de 23- jarige landarbeider Siebren Walsbeer (gehuwd en vader van een kind). De toestand op het eiland is thans zo, dat er, aldus het gemeentebestuur van Den Burg „geen bijzondere zor- if'Pn" zijn. ZATERDAG 7 FEBRUARI Hoogw. Ie get. 10.20, 2e 22.45. Laagw. Ie get. 5.19, 2e 17.40.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2