Met een vliegende vrachtautonaar Zeeland Barakkentaxi- en tolgelden voor de slachtoiiers van de ramp Bij Wissekerke werden zandzakken gedropt Na. tienmaal cirkelen was de lading los Politiemannen uit Bremen offeren heel hun vacantie op aan hulp SOCIALE VERZEKERING IN DE NOODGEBIEDEN In de Antillen is al een millioen bijeen RADICALE METHODEN VAN DE AMERIKANEN SWEDE BLAD - PAGINA 2 VRIJDAG S FEBRUARI Ï9SS Ouden van dagen, geëvacueerd van Goeree I nen, de gezichten getekend door het leed, en Overflakkee, komen de Ahoy'-hal bin- I dat hen zo plotseling heeft getroffen. Canadees crediet aan getroffen emigranten Elke opsomming van door overheid, orga nisaties en particulieren in andere landen voor de gedupeerden in Nederland bijeen gebrachte hulp wordt nog steeds onmiddel lijk door nieuwe meldingen achterhaald, maar enkele bijzonderheden menen wij onze lezers toch niet te mogen onthouden. Zo hebben de taxichauffeurs van Viborg in Jutland afgesproken, dat zij al hun ont vangsten van vandaag zullen afstaan. In Denemarken zijn 5.000 spaden voor het dyk- herstellingswerk bijeengebracht. Koning Frederik stuurde een auto met onder meer 40 wollen dekens; het havenbestuur van Kopenhagen schonk, speciaal voor Rotter dam, 20.000 kronen en de burgemeester van Aarhuus heeft zes barakken geschonken. De universiteit van Oslo is vandaag ge sloten. De studenten collecteren voor het Nederlandse Rampenfonds. Tevoren was reeds een som van 500.000 kronen ingeza meld en voorts heeft Noorwegen tienduizen den jute zakken gestuurd. In het Zweedse provinciestadje Köping, waar zes bruggen liggen over de rivier, die de stad in tweeën deelt, zal men dit week einde tol heffen van alle voetgangers en voertuigen, die de brug passeren. Behalve Rode Kruisarmbanden om te kunnen plunderen Burgemeester Rijnders van Midöelhamis heeft meegedeeld, dat enkele mannen zijn gearresteerd, die zich hebben schuldig ge maakt aan dief6'a! van goederen uit verla ten woningen. Zij droegen Rode Kruis-ban- den om de armen. Burgemeester Rijnders deelde mee, dat geen vreemdelingen meer zullen worden toegelaten op Goeree-Over- flakkee. Degenen, die zich schuldig maken aan diefstal uit woningen van de slachtoffers van de watersnood, zullen ter plaatse door een politierechter worden berecht. Informeer bij Rode Kruis naar geëvacueerden Informaties over geëvacueerden moeten uitsluitend worden ingewonnen by het Ne- derlandsc'ne Roode Kruis, Prinsessegracht 27, 's Gravenhage. Hierdoor komt de mededeling te verval len een paar dagen geleden in een cir culaire van de minister van Binnenlandse Zaken over de registratie van geëvacueerden verschenen dat deze informaties ook te betrekken waren bij de Rijksinspectie der bevolkingsregisters. Amerikaanse, Engelse, Franse en Belgische militairen werken mede aan de hulpverle ning in de watersnoodgebieden. Hier va ren twee Franse geniesoldaten tezamen met Nederlanders in een rubberboot op de overstroomde weg van Halsteren naar het stadje Tholen. In de huizen, die langs deze weg stonden, kwamen 63 mensen tengevolge van de vloedgolf om het leven. veel geld stuurt Zweden in totaal 100.000 dekens uit legervoorraden. Terwijl in Nederland nog ongeveer 2.500 Amerikaanse militairen, 68 ducks en 16 hef- schroefvliegluigen aan het redden waren, werden in Amerikaanse steden al „Help Holland"-dagen georganiseerd. Burgemees ter Impelliteri van New York is erevoor zitter van een comité voor hulpverlening, tienduizenden dollars zijn al bijeengebracht en de goederenstroom is niet te stuiten, hoe wel onze ambassadeur, dr Van Royen, heeft bekendgemaakt, dat goederen niet meer no dig zijn. De echtgenote van admiraal Ni- mitz is voorzitter van een comité Vriend schap voor Nederland, enkele televisie zenders wijden programma's aan de ramp en de grote hulporganisatie C.A.R.E. stuurt vliegtuigladingen dekens en medicamenten. Het Canadese Rode Kruis heeft een vlieg tuiglading dekens, kleren en schoeisel ge zonden. De Canadese regering heeft zich bereid verklaard, aan alle emigranten uit de nood- gebieden een crediet te verstrekken voor de overtocht naar Canada. Deze credieten be hoeven niet, zoals thans in Canada gebrui kelijk is, in twee jaren te worden terug betaald. Het ligt in de bedoeling een langere termijn voor terugbetaling vast te stellen. Stanley Knowles, een parlementslid uit Winnipeg in Canada, heeft voorgesteld 1.450.000 dollar, die in het fonds van '1950 voor de watersnood in Winnipeg zijn over gebleven, aan het Rode Kruis over te dra gen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Europa. Dit alles vormt slechts een kleine bloem lezing. ("Van een onzer speciale verslaggevers Eerste luitenant Gentry, uit Oakland-City, in Californië, kijkt bedenkelijk, even voordat hij met zijn Fairchild in de wandeling „flying boxcar" „vlie gende vrachtauto" genaamd, wil opstijgen van het vliegveld Valkenburg. Wat zit daar in?, zo vraagt hij, als de motoren brullend aanslaan. Zakken, schreeuwt iemand, die buiten staat. Dan taxied de zware, ietwat logge C-119 naar de startbaan voor een vlucht naar Wissekerke, waar 20.000 zandzakken gedropt zullen worden, bestemd voor Colijnsplaal. Naast luitenant Gentry zit luitenant Howard, ook van de US Airforce. Hij is afkomstig uit Oklahoma. Het zijn twee laconieke vliegers, deze Amerikanen, die sinds Maandagmorgen vrijwel aan één stuk door vluchten hebben gemaakt bo ven het rampgebied. Of ze nu wel eten of slapen op tijd, of niet, dat kan hun allemaal niet schelen. Hoofdzaak is voor hen, dat er zoveel mogelijk geholpen wordt. Merkteken op een weiland Op het signaal van de verkeerstoren schiet de „vliegende vrachtauto" los. Naast de Amerikaanse vliegers zit dé adelborst lste klasse Overmeire, uit Amsterdam, van de marine-vliegdienst, Hij is als medenavi gator aan de bemanning van dit toestel toe gewezen. Als het voor mij al moeilijk is de weg te vinden, zo zegt hij, dan is dat zeker het geval voor de Amerikanen, die hier heg noch steg weten. Het navigeren met vliegtuigen boven het rampgebied valt helemaal niet mee. Wegen, dijken, spoorbanen zijn onder water ver dwenen en kunnen dus niet meer als oriën- teringspunten dienst doen. We hebben nu Zierikzee als herken ningspunt, zegt de adelborst, en vandaar ko men wij wel verder. Wissekerke heeft vanochtend dringend om veel zandzakken gevraagd, bestemd voor Colijnsplaat. Eerst was men van plan op de bedreigde plaats zelf te droppen, doch dat bleek niet mogelijk. Op een droog wei land te Wissekerke, zo is zo net nog tele fonisch doorgekomen, heeft de bevolking eenvoudige merktekens aangebracht op de plaats, waar de zandzakken uit de „vliegen de vrachtauto" gegooid moeten worden. Naar de drop ping plaats Luitenant Gentry zet koers naar de kust. Eenmaal hier, vliegen wij langs Schevenin- gen. Kijkduin en Hoek van Holland. De „vliegende vrachtauto" vliegt op 500 voet hoogte, met een snelheid van ongeveer 200 knopen per uur. Na tien minuten zijn we al bij Rozenburg, waarvan de kop droog is. Een ogenblikje later volgt Goeree. Zo ver als het oog reikt is er één water vlakte. Vele vluchten hebben deze wakkere Amerikanen al gemaakt boven de over stroomde gebieden, maar telkens als zij er j weer boven zijn, worden zij opnieuw ge grepen. De kop van Schouwen glijdt dan onder ons door. Overal hetzelfde beeld van ellende: huizen tot aan het dak in het water, koeien opeengehoopt op droge plekjes land. Een beeld van troosteloze triestheid. Adelborst Overmeire loodst de Amerika nen netjes recht op Zierikzee aan. Laag Veel Duitse giften 47 Politiebeambten van Bremen hebben dit jaar afstand gedaan van hun vacantie- recht. Zy hebben aangeboden deze tijd in Nederland, deelnemend aan de hulpverle ning, door te brengen. Deze Westduitse red dingsploeg brengt haar eigen reddingboten HORECABEDRIJVEN OP DE NATIONALE GEDENKDAG De bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de Horecabranche, dat het gewenst is in verband met het in getogen karakter van a.s. Zondag, die dag het bedrijf zo kalm mogelijk te laten ver lopen, in de gvonduren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radio uitzendingen. Corps Commandotroepen heeft geen vei'liezen De territoriale bevelhebber Nederland verzoekt ons namens de commandant van het Corps Commandotroepen te willen mee delen, dat het corps geen verliezen heeft geleden. Het bericht, dat de ronde schijnt te doen dat het corps vijf doden zou betreu ren, is niet juist. mee en zal geheel voor haar eigen bevoor rading zorgen. Uit Mlinchen heeft de K.L.M. Donderdag giften verzonden. Een fabriek te München schonk twaalf dozen met penicilline. Het Duilse nationale comité voor Europees jeugdwerk bood het Nederlandse comité aan, ploegen van honderd jonge mensen te zenden voor hulpwerk. De Badense aniline- en sodafabriek te Ludwigshaven stelde de kens en kleding beschikbaar ter waarde van 20.000 gulden. In Stuttgart schonk de be volking anderhalve ton levensmiddelen er kleding, die Donderdag door de K.L.M. zijn verzonden. De regering van Sleeswijk-Hol- slein gaf tenten, dekens, draagbaren en me dicamenten, die gisteravond met een co lonne van vier vrachtauto's en een perso nenauto, bemand door een arts en zeven leden van het Duitse Rode Kruis, zijn ver trokken. De premier van Noordrijn-Westfalen overhandigde Donderdag als eersta gift van zijn regering honderdduizend mark aan de Nederlandse consul-generaal te Diisseldorf. Het Amerikaanse Hoge Commissariaat in West-Duitsland bood aan, alle in Duitsland ingezamelde goederen op te halen en naar Nederland te brengen. Een Beiers stadje van 18.000 inwoners wil een Nederlandse gemeente van dezelfde grootte adopteren. Verscheidene Westduitse bladen houden in schrijvingen. glijdt het zware vrachtvliegtuig over dit zo zwaar getroffen stadje. Wat 6amengehoopte mensen kijken omhoog. Zou uit dit toestel wat voor hen komen? Maar neen, het vliegt door, met daverende motoren. Klaar voor actie Achter in het laadgedeelte zijn vijf Ame rikaanse soldaten op hun hoede. Zij weten, dat als zo meteen de bel gaat, zij zich schrap moeten zetten om de zandzakken er uit te gooien. De achterkant van de „flying box-car" wordt geopend en de wind giert door het vliegtuig. Het is een gure, koude wind. Om te voorkomen, dat de mannen door de zui ging naar buiten worden gesleurd, hebben zij zich met grote banden aan de wand van het toestel vastgebonden. Ook langs de ge hele achteropening, tussen de beide mach tige staarten van het toestel in, is een touw gespannen, ter voorkoming van ongelukken. Vier Amerikanen stapelen de lege zakken netjes op in de opening. „Klaar voor actie!" sekerke, op 150 voet hoogte vliegend, het weiland gevonden. Een paar witte strepen duiden aan, dat hier de plaats van de „drop ping" is. Een doordringende bel rinkelt en wordt door het geraas van de motoren heen gehoord. Even nog vliegt het toestel door en dan gaat; de eerste zending van de 7 ton zand zakken naar beneden. Gespannen kijkt iedereen toe, of de lading inderdaad op de juiste plaats komt. Enige séconden later we ten we, dat de eerste „dropping" ten dele naast het doel terechtkwam. De „vliegende vrachtauto" keert terug. In Wissekerke zelf staan op de straten de mensen samenge- groept naar omhoog te kijken. Zij zwaaien met zakdoeken en witte lappen. (Advertentie) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheuma- tische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U. hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken weik een weldadige werking dit ideale wrijfmlddel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker's Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". Twee Nederlandse militairen hebben op het weiland post gevat en geven met vlag gen signalen naar ons. Maar we weten al, dat we nu goed zijn, en dat de tweede drop ping beter zal zijn. Inderdaad is de tweede lading zandzakken precies op de aangeduide plaats terechtge komen. Drie kwartier, met in totaal tien rondvluchten, zijn nodig, om de 20.000 zand zakken uit het toestel te krijgen. Terug voor nieuive lading Iedereen in het toestel, behalve de piloot en de navigator,- hijgt van de inspannende arbeid, om telkenmale tussen 2 overvlieg- perioden in, de samengebundelde zakken op tijd voor de opening te krijgen. De bel, ten teken, dat er weer een lading overboord moet, kent geen pardon. Men heeft maar te zorgen, dat alles op lijd klaar is. En als alles er dan uit is, gaan de duimen omhoog en krijgt de piloot het teken, dat er terugge vlogen kan worden naar Valkenburg. Via Duiveland en Overflakkee bereiken wij Valkenburg. Het werk had twee uur ge duurd. Nauwelijks zijn we geland, of een nieuwe vrachtwagen met zandzakken wordt voor de opening van het vliegveld gereden. Dan gaan we maar dadelijk, zegt lui tenant Gentry. Hij vertelt dan nog even, hoe hij Woens dagavond om 10 uur er nog op uit is gegaan met zijn jongens naar Scharrendijke, waar de toestand toen kritiek was. In de duister hebben we toen zandzak ken gedropt. En vanmorgen had je moeten zien hoe we enige tonnen hooi voor de uit gehongerde koeien neergooiden. Ze vlogen er op af, als kinderen naar een zak suiker goed. Zo gaat het op Valkenburg: opstijgen, droppen, terug. Laden, en weer weg. Onvermoeid en onverpoosd, totdat het te ken zal komen, dat de eerste ën meest drin gende nood gelenigd is. Ten behoeve van de évacué's is op de Markt te Breda een groot bord geplaatst, waarop men kan lezen, waar familie leden en bekenden zijn ondergebracht. De belangstelling voor deze „burgerlijke stand" in de openlucht is uiteraard zeer groot. Meer vee uit Kampen Nadat boeren uit de omgeving van Kam pen 120 stuks vee hadden beschikbaar ge steld voor de geteisterde gebieden, hebben de boeren uit de stad Kampen een verga dering gehouden, waarin besloten is, 44 stuks vee af te staan, benevens 17.500 kg hooi. Het totaal aantal stuks vee door de boeren uit de gemeente Kampen beschikbaar gesteld, bedraagt thans 176. De waarde wordt ge schat op 130.000. Op de bijeenkomst van stadshoeren werd meteen nog 840 gecol lecteerd. Regeling uitkeringen Het bestuur van het Algemeen Werkloos heidsfonds heeft aan besturen der bedrijfs verenigingen verzocht, zoveel mogelijk met de verstrekking van uitkeringen ingevolge de Werkloosheidswet aan de bewoners van de overstroomde gebieden en aan werklozen, die daar hulp bicden, door te gaan. - In geval postwissels en dergelijke onbe stelbaar terugkomen, dient opgave van namen en adressen van de geadresseerde te worden gedaan aan de Sociale Verzeke ringsraad, die bij het centraal evacuatie- In de Nederlandse Antillen was tot gis termiddag al meer dan een millioen gulden (Nederlandse courant) bijeengebracht, onder de leuzen „Gooi geld in dat water" en „Ne derland is overstroomd door water, laat ons het overstromen met giften". De indruk, welke de berichten hier heb ben gemaakt, is kortweg verpletterend ge weest. Zondagmorgen om negen uur hoor den de Antillen voor het eerst, dat in som mige streken van Nederland de noodtoe stand was afgeroepen. Op dat uur kwam namelijk de Curom, de Cura?aose Radio Omroep in de lucht. Van dat tijdstip tot diep in de nacht is de zender niet gesloten geweest in tegenstelling tot normaal, want op Zon dag is de Curom slechts enkele uren des morgens, des middags en des avonds in de lucht. Duizenden vergaten, dat hel Zondag was. Zij bleven de gehele dag naast het ra diotoestel of de telefoon om tot in alle de tails op de hoogte te blijven van de zware Ned. Herv. kerk Prov. Kerkvergadering van Zuid-Holland De Provinciale Kerkvergadering van Zuid Holland kwam op Donderdag 5 Februari in de gemeente Charlois bijeen. Besproken werd de noodsituatie van de provincie. Een enkel lid van de getroffen gebieden was mede aanwezig. De andere punten van de agenda bleven rusten. In overleg met het Breed Moderamen van de Generale Synode zullen zo spoedig mo gelijk contacten met de betrokken classes en gemeenten in het noodgebied worden gelegd, opdat ook het kerkelijk .werk zoveel moge lijk zal worden In stand gehouden, de nodige voorzieningen zullea worden getroffen en de geestelijke verzorging van de évacué's zo intens mogelijk geschiede. Met opzet was de uitgeschreven vergade ring niet uitgesteld, hoewel veel leden uit de getroffen gebieden niet aanwezig konden zijn. Aan het begin van de Kerkvergadering legde ds Vreugdenhil van Gorinchem de nood voor aan God en sprak hij een ernstig woord, waarna dr Honders van Wassenaar als praeses werd herkozen. strijd, die duizenden en duizenden in Nederl. tegen het water vochten. Om zeven uur des avonds waren de kerken van alle gezindten vol. omdat speciale diensten werden gehou den. Het Antilliaanse volk verenigde zich in één vrome bede om hulp voor het moeder land. Practische geesten zaten Inmiddels niet stil. Nog dezelfde avond werd ten huize van kapitein-adjudant R. v. d. Beek door ver tegenwoordigers van handel, nijverheid, overheid, kerken en verenigingsleven het comité „Fonds Overstromingsramp Neder land 1953" opgericht en de volgende dag, Maandag, kwam het comité volledig in actie. Hoe offervaardig de Antillianen zijn, moge blijken uit enkele zo maar willekeurig geko zen voorbeelden. Het personeel van de olie gemeenschap, dat zijn dus de Curacaose Pe troleum Industrie Maatschappij en de Cu- racaosche Scheepvaart Maatschappij, toonde zich in groten getale bereid om 1 procent van het jaarsalaris af te staan twaalf procent van het maandsalaris over Februari dus. De, leden van de bond van overheids personeel bepaalden een bedrag, dat zij ge durende zes maanden iedere maand van hun salaris beschikbaar wilden stellen. Een „la- kenactie" werd een groot succes. register inlichtingen omtrent de betrokke nen zal inwinnen. Bij nieuw ontstane werkloosheidsgevallen kan men in het algemeen afgaan op de op gaven der betrokkenen. Tegen onjuiste opgaven zal echter streng worden opgetreden. De bedrijfsverenigingen doen goed van alle aan inwoners van de noodgebieden verstrekte uitkeringen kennis te geven aan de daarvoor in aanmerking komende ge meentebesturen. Werklozen, die zonder loor^ in de noodgebieden hulp verlenen, kunnerf als werkloos in de zin der wet blijven be' schouwd, met kost of kleine verstrekkin gen hoeft geen rekening te worden gehou den. In geval loon wordt genoten, dat lager is dan de uitkering kan dit loon tot het be drag der uitkering worden aangevuld. Werklozen, die van nu af aan nog in de noodgebieden zonder loon gaan werken, kunnen alleen dan )iun uitkering behouden, als zij door bemiddeling van een gewestelijk arbeidsbureau in georganiseerd verband te werk zijn gesteld. In aansluiting hierop deelt de Sociale Ver zekeringsraad nog mee, dat geëvacueerde personen, die in het genot zijn van een uit kering krachtens d« Ziektewet, de Werk loosheidswet, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Invaliditeitswet en'of de Noodwet Ouder domsvoorziening zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres moeten opgeven aan het uit voer i n gsor gaan (Rij ks ver zekerin gsbank, Raad van Arbeid, bedrijfsvereniging of gemeenschappelijk administratiekantoor), waarvan zij uitkering ontvingen. Deze or ganen zullen voor spoedige hervatting der uitkeringen zorg dragen. Het Nederlands Binnenvaartbui-eau deelt mede, dat beurtdiensten van Amsterdam en Rotterdam op Zeeuwsch Vlaanderen, Wal cheren en Zuid-Beveland weer normaal worden gevaren. In verband met de noodtoestand zijn extra schepen ingelegd. Zeven Amerikaanse heli copters hebben samen reeds 625 mensen gered. Nog tien Amerikaanse helicopters komen uit Duitsland te hulp. Er waren oudere mensen, wier toestand zo slecht was, dat zy in de draagbaren, welke aan de toestellen kunnen worden aangebracht, moesten wor den vervoerd. Soms werden twee kinderen in elk van de beide draagbaren mee genomen. Ongebruikelijke, maar radicale methoden werden ook op ander gebied dooi de Amerikanen toegepast. Bij het dichten van d« dijken bijvoorbeeld worden vrachten rotsblokken per vliegtuig uit Duitsland aangevoerd. Men constru eert een Baileybrug over het gat, vult de brug op met zand en rots, legt er een springlading onder en laat de hele zaak in de lucht vliegen. De brokstukken vullen het gat dan reeds voor een groot gedeelte op en de stroom krijgt geen gelegenheid kleine ladingen steen weg te sleuren. Duitse bunkers in het Westland, die gevaar op leveren omdat zij dijken en duinen kunnen onder mijnen, worden door de Amerikaanse troepen op geblazen. Ontzaglijke mas sa's materiaal staan opge steld bij de Chasseekazerne te Breda: honderden auto's, honderdvijftig vijftons kip wagens en negen tankboten. Over de eilanden zwerven 64 ducks. Voedsel hebben de Amerikanen zelf mee gebracht. De afvoer van kadavers ging ook niet snel genoeg naar de zin van de Ameri kanen. Het gesleep met de dode dieren kan weken duren. Vandaar het Ameri kaanse aanbod er de vlam menwerpers op te zetten, over welk voorstel echter nog geen beslissing werd genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5