STADSNIEUWS Geen reden tot ongerustheid Ontroerende momenten op Buiten Kalkhaven TOESTAND DORDTSE DIJKEN Boten uit Zierikzee Avonturen van Dordtse vlet Ook Zwijndrecht werkte op volle kracht Zonnige Donderdagmorgen in Alblasserwaard Toestand veel verbeterd Gebedsdiensten in vele kerken Komen en gaan D.F.CL—Emma VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA Ir Fabius acht herhaling overstroming uitermate onivaarschijnlijk NOG STEEDS schijnt de bevolking van onze stad op grond van ge ruchten en ondeskundige „waarnemingen" de vrees te bestaan, dat te eniger tijd de dijken ten Noorden en ten Zuiden van Dordt het zullen begeven. Wij kunnen op gezag van een uiterst deskundige als ir A. H. Fabius, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat van het Arrondissement Dordrecht, verzekeren, dat er voor deze ongerustheid geen enkele reden meer is. Toen wij met ir Fabius over de stand van zaken bij de Noordendijk ter hoogte van de Electrische Centrale en de Kilkade bij de N.V. Kon. Mij De Schelde spraken, gaf hij ons allereerst een indruk van de zeld zaamheid, die een vloed als welke we aan het begin van deze week hebben beleefd eigenlijk vormt. Op het ogenblik van de springvloed stond er een N.W.-wind, die een ongewoon lange tijd heeft geduurd. Het komt bijna nooit voor, dat deze storm twee ge tijden (dus tweemaal hoog water) duurt. En nu hééft de storm meer dan twee getijden gewoed. Doch het hoogtepunt werd Zon dagmorgen bereikt. Ir Fabius acht het uitermate onwaarschijn lijk, dat zoiets zich zou herhalen. Het samenvallen van verschillende factoren, zo als ditmaal geschied is, kan men als men per se tijden wil noemen slechts eens in de honderd of tweehonderd jaar verwachten. Nu schijnt de vrees te bestaan, dat bij een volgende hoge stand van het water de twee belangrijkste dijken voor Dordt het niet meer kunnen houden. Maar men ver geet. dat een springtij altijd heel geleidelijk verloopt en het was, gelijk hierboven ge zegd, wel een zeer bijzondere samenloop, dat ditmaal de storm gedurende het tij bleef aanhouden. IVciter in de dijk Afgezien van de zeer grote onwaarschijn lijkheid. dat bij een volgend springtij het water wederom een hoogte zou bereiken als j.l. Zondag, geeft ook de toestand van de dijken geen aanleiding tot sombere veron derstellingen. De gemeente is inzake de Noordendijk diligent en volgens ir Fabius levert deze dijk op het ogenblik geen gevaar meer. Wat de Kilkade, de dijk bij de Zee haven ter hoogte van De Schelde, betreft: er zit inderdaad veel water in. maar deze dijk is zo breed. dat. zolang het water niet op het fabrieksterrein komt, haar toestand zeker niet gevaarlijk is. Als men consta teert. dat het water er uit komt. constateert men een volkomen natuurlijk feit. Dit wa ter móét er namelijk uit en het gaat er ook uit, is het niet aan de landzijde, dan aan de rivierzijde, of beide. Om van dit proces een beeld te geven, voegen we hier een ruwe schets bij van het dijkprofiel nabij De Schelde. Links van het dijklichaam ziet men het water van de Zeehaven op drie standen. Bij lage water stand loopt het grondwater (onderste stip pellijn) langs een zachtglooiende lijn naar de bodem van de Rijksstraatweg. Bü normaal hoge waterstand is het verval iets steiler, zoals men aan de middelste stip pellijn kan zien. De abonormale waterstand van Zondag was er oorzaak van, dat het grondwater via het voor het merendeel uit zand bestaande dijklichaam zich voor de kleilaag, die aan de rechterzijde van de dijk is aangegeven, ophoopte. Dit grond water nu heeft de kleilaag op enkele plaat sen opzij geduwd. Een zeer natuurlijk proces dus, waarover niemand zich zorgen behoeft te maken! De commissaris van politie verzoekt de persoon, die tijdens de dodelijke aanrijding op Zondag jl. omstreeks 17.15 u. op de hoek Boogjes-Slikveld naast de bestuurder van de bij deze aanrijding betrokken auto heeft gezeten zich te willen vervoegen aan het hoofdbureau van politie. Vriendelijk gebaar De Vereniging van Deense Hoepelimpor teurs te Kopenhagen heeft haar Nederlandse relatie, de heer J. de Jong Yzn. te Slie- drecht, opgedragen een bedrag van 5000 Deense kronen te schenken aan het Ram penfonds. Bij de K. D. R. en Z. V. kwam een tele gram binnen van een Engelse jachtvriend, vermeldende, dat een zending kleren on derweg is naar het noodgebied. Af en aan hebben gisteren schepen gevaren naar de geteisterde gebieden Zeeland en West-Brabant. Ruim achthonderd mensen werden uit het water gered en zij zijn met boten naar Dordrecht gekomen, om van hier doorgebracht te worden per autobus naar Utrecht en de Ahoy'-hal te Rotterdam. Gezien het feit, dat de Kil van alle licht en licht bakens in de nachtelijke uren verstoken blijft, heeft men de evacuatiewerkzaan?Uedcn in de donkere periode niet voort kunnen zetten. Voor de Politierechter Streefkerkers vielen politieman aan Er was onlangs in een van de Streefkerk- se zalen een g.vmnastïekuitvoering geweest en drie jongens. H. den T., „de schrik van Streefkerk". L. B. en F. van der W. hadden op deze avond stevig gedronken. Toen de uitvoering achter de rug was en de zaal ont ruimd zou moeten worden, bleek dat de knapen niet recht meer op hun benen kon den staan en dat ze wartaal spraken. Zo wist H. den T. zich nog te herinneren, dat hij in de zaal een jongen had gezien, met wie hij eens even zou moeten afrekenen. Bij de uitgang wachtte hij de niets vermoe dende jongeman op en dra was een stevige worsteling aan de gang. De wachtmeester van de Streefkerkse poltie, S- van der W., sloeg het tafereeltje even gade en besloot toen de vechtende massa beide andere vrienden hadden zich inmiddels, evenals vele buitenstaanders, in het gevecht gemengd met zijn gummistok uiteen te jagen. Het drietal was echter te sterk onder de invloed om te beseffen hoe hard slagen van gummistokken wel aan kunnen komen en zonder zich te bedenken, stortten ze zich op de politieman. Deze werd in het nauw gebracht en kreeg verscheidene klappen, zoals hij gisteren voor de politierechter verklaarde. De officier van justitie heeft verschrik kelijk het land aan knapen, die trachten het openbaar gezag te ondermijnen en eiste tegen elk een gevangenisstraf van zes weken. Mr W. Bijleveld, de raadsman van het trio, voerde in zijn pleidooi aan, dat de ver dachten beslist geen slecht karakter hebben. We moeten deze vechtpartij zien, aldus de raadsman, in het licht van de dorpssfeer en de mentaliteit van de bevolking. Na een uitvoering in een dergelijk dorp zijn er nu eenmaal altijd kerels, die flink moeten doen. Gezien het feit, dat de verdachten uit ge teisterd gebied komen en dus thuis slecht gemist kunnen worden, verzocht de raads man uiterste clementie toe te passen. De politierechter vonniste twee weken voor elk. Adjudant Scheepers overleden Gistermorgen om elf uur is in zijn woning in de Van Manderstraat, waarschijnlijk ten gevolge van een hartverlamming, overleden de 59-jarige adjudant van de Verkeers- groep Rijkspolitie, afdeling Dordt, de heer H. Schepers. Vele jaren heeft hij de politie met hart en ziel gediend. Enkele jaren ge leden vierde hij zijn vijf en twintigjarig ambtsjubileum. DE HOOP VOER DOOR NAAR UTRECHT Het hospitaalkerkschip De Hoop heeft gisteren het ziekenhuis van Noord Gouwen ontruimd. Alle zieken werden aan boord ge bracht. Zij werden niet in Dordt ont scheept, doch men koerste meteen door naar Utrecht. De Hoop zal, als deze zieken in Utrecht zijn gedebarkeerd, opnieuw naar de geteisterde gebieden vertrekken en hulp en bijstand verlenen, waar dit noodzakelijk en mogelijk is. GESLAAGD. De heer M. E. M. Stumpel van hier is aan de Utrechtse Universiteit geslaagd voor het examen voor veearts. Twaalf schepen arriveerden gistermiddag, vrij snel achtereen, aan de Binnenkalk- haven, voornamelijk met mensen uit Zie rikzee aan boord. Op het eiland Schouwen en Duiveland en voornamelijk in Zierikzee, bevonden zich toen nog ruim twintig dui zend mensen, die binnen enkele dagen moe ten worden geëvacueerd. De toestand op het eiland Schouwen was nog zeer kritiek en in Zierikzee, de verzamelplaats van duizen den vluchtelingen, dreigt veelal een paniek stemming. Zoals de vluchtelingen ons mededeelden, hebben sirenes Woensdagavond hun af grijselijk geluid over Schouwen laten loeien, met het gevolg, dat de mensen, die in de lagere gedeelten van Zierikzee waxen on dergebracht, in paniekstemming naar de hoger gelegen straten vluchtten. Ruim vijf tien duizend mensen zitten momenteel op een oppervlakte van één kilometer samen gedrongen. Toch zijn deze mensen, die zeer veel leed achter de rug hebben en nog veel leed zul len moeten dragen in de komende maan den, zeer dankbaar voor de pogingen, die van hieruit in het werk worden gesteld Zierikzee zo snel mogelijk te evacueren. Alle bewoners zullen weg moeten en als dat is gebeurd, zullen Canadese en Britse Een vlet van de firma Van der Kloet, al hier, met drie man personeel aan boord, is dezer dagen op eigen initiatief hals over kop naar Zeeland vertrokken om pools hoogte te nemen en diensten aan te bieden. Het vaartuigje, dat circa 9 meter lang en S meter breed is, bij een diepgang van 60 cm en dat door een Dieselmotor wordt voort bewogen, kon in de Kil een sleep te pakken krijgen van een grote boot. waardoor men reeds 's middags vroeg de haven van Zie rikzee bereikte. Deze haven lag echter potdicht met sche pen, zodat men niet in of uit kon en daar om zette de vlet koers naar een lager ge legen gedeelte en wipte tenslotte door een gat bij Ouderkerk naar binnen en kon toen worden ingeschakeld bij de evacuatie van de bevolking. In samenwerking met Zeeuwen en IJmui- denaars, die daar al aanwezig waren met trawlers, schokkers en botters en kleinere bootjes, wist men een stoot van ruim 500 mensen op te vangen, waarbij de Dordtse vlet als brug functionneerde. Onze stadgenoten hebben heel wat mee gemaakt en daar ons in een vluchtig on derhoud iets van verteld. Ze waren vooral getroffen geweest door de kranige houding van de matrozen van de Koninklijke Ma rine, die in zware rubberpakken gestoken over een afstand van 5 km hadden gelopen met rubberboten om bij hun aankomst in het bedreigde gebied te ervaren, dat dit red dingsmateriaal gelijk overal elders is voorgekomen niet te gebruiken viel. Een helicopter verrichtte voor het gemeentehuis echter schitterend werk. De vlet had ook nog getracht in de ijs koude en stikdonkere nacht in de polder mensen te zoeken, maar daarmee had men geen succes gehad. Achter de IJmuiden 99, die zestig vluch telingen naar Dordt voer, keerde de vlet ruim een etmaal later in de avonduren mee terug. De massa-begrafenis Vanmiddag om 12 uur konden de bevoeg de instanties te dezer stede nog niets met zekerheid zeggen omtrent de massabegrafe nis van slachtoffers uit Tholen. Wel is een aantal doktoren gisteren met spoed beëdigd als lijkschouwer, maar het dodenschip heeft tot nu toe op zich laten wachten. Dordtse oudjes offeren De georganiseerde Dordtse oudjes zijn niet achtergebleven met het geven van finan ciële steun aan de getroffenen. De Federatie Ouden van Dagen afd. Dordrecht heeft het Nationale Rampenfonds verblijd met een gift van honderd gulden. Hulde daarvoor. genietroepen naar Schouwen vertrekken om aan het herstel van de dijken te beginnen. Het reddingswerk Eenparig zijn de Zeeuwen, die in Dordt ontscheept werden, het er over eens, dat de moedige mannen, Nederlandse vrijwilligers en Britse piloten, knap werk hebben gedaan bij het reddingswerk. Troosteloos en nat waren zij, die gister middag zijn ontscheept. Auto's van het Rode Kruis reden af en aan om de zieken op te vangen en hen over te brengen naar de gebouwen, waar verpleeghulp kan worden geschonken. Verscheidene mensen gingen van boord en zullen bij Dordtse familie leden worden ondergebracht. De gemiddel de bagage, die iedere evacué bij zich had, was niet meer dan een schamel en van water doorweekt handtasje. Kinderen huilden en babies lieten even eens hun tere stemmetjes horen, hetgeen moeders, die dagen achtereen in spanning leefden, tot wanhoop bracht. Mensen het Rode Kruis leverden nok hier goed werk. Zij troostten waar dit mogelijk i en verzachtten het leed, indien nodig mogelijk. Iedereen, zelfs de nieuwsgierige toeschouwer, had een vriendelijk woord voor deze. door het bruisende Zeeuwse wa ter verjaagde mensen, die behalve hun be zittingen. veelal ook familieleden verloren. Ontroerend, hartverscheurend waren ontmoetingen, die op de Kalkhaven tussen de gecvacueerden en Dordtse familieleden plaats hadden. Buitenstaanders bogen het hoofd; velen snikten bü het zien van al dit leed. Prentbriefkaarten van de ramp Bij de gehele Dordtse boekhandel zijn prentbriefkaarten van de watersnood in onze stad verkrijgbaar. Zij zijn vervaardigd door de heer H. Beerman en uitgegeven door de firma Immerman alhier. Van de opbrengst per kaart wordt 15 ct. ter beschikking van het Rampenfonds ge steld. Oproep Bedrijven zijn weer op gang Ontelbare inwoners onzer gemeente zul len Donderdagmorgen een zucht van ver lichting geslaakt hebben, toen zij hoorden dat de dijk in Groote Lïndt, die van het grootste belang is voor Zwijndrecht. het gehouden had. Weer heerste er een zenuwachtige stem ming, welke nog steeg, toen mannen werden opgeroepen om aan de dijk te gaan werken. Honderden hebben aan de oproep gehoor gegeven en hebben gezwoegd van half tien tot diep in de nacht. Aan deze mannen is het zeker te danken dat het water niet voor de tweede maal Zwijn drecht teisterde. Donderdag zijn de werk zaamheden daar met volle energie voort gezet. Nu echter was het de hulpploeg uit Den Haag, die het werk deed en Donder dagavond verzekerde ons de leiding, dat er alle hoop is dat de dijk het nu verder zal houden. De overige breuken in de Ringdijk kon- den worden afgewerkt, zij het slechts provisorisch. Men is reeds zover dat de Onderdijkse- rijweg weer voor het verkeer kon worden opengesteld. De Ringdijk is nog afgesloten, maar naar het zich laat aanzien, zal ook deze binnen enkele dagen in gebruik ge nomen kunnen worden, Het meeste werk valt te doen aan de op gang in de Emmastraat. Deze is geheel weggeslagen en dit werk zal wel enige weken in beslag nemen. Ook op de plaat sen aan de Ringdijk, nabij het Slagveld,' is het herstel duidelijk zichtbaar. Veel rijst verloren Vele bedrijven langs de rivier, die ern stige schade hebben geleden, zijn weer begonnen. De Rijstmolen heeft veel ge leden, want de rijst, die onder water heeft gestaan, kan nog slechts gebruikt worden voor veevoeder. De directie schatte het verlies op ongeveer 100.000. De bewoners, die door de watervloed hun woning hebben verspeeld, of daaruit zijn verdreven, bevinden zich nu weer onder dak. Ook onze gemeente zal niet achter blijven wat de hulp voor de getroffenen aangaat. Vandaag en Zaterdag is er een lijstcollecte, terwijl Zaterdag een straat collecte zal worden gehouden. ISu nog gas (Van onze correspondent) Giessendam, Donderdag 11 uur. De mor genstond heeft de mond vol goud en aller- wege herademt men. De Alblasserwaard zal. naar het zich thans laat aanzien, voor een groot deel gespaard blijven. Vannacht is er koortsachtig gewerkt. In de Kloeve heeft het gespookt en ook dc Ka van de Pcur- sumse Vliet heeft het zwaar te verduren gehad, maar dc kaden zjjn niet bezweken. Honderden vrjjwiligers hebben auto's vol zandzakken in de strijd geworpen. Blijkbaar is er nog wel een polder volgelopen naar verluidt de Brandwjjkse want vannacht is het water minstens 5 centimeter gezakt. Het is nu rustig, zonnig weer en de vooruit zichten zijn gunstig. Het werk voor het be houd van de Overwaard gaat onafgebroken voort. Afgebrokkelde kaden worden gelapt en in de „Kromme Elleboog" werken rnili- tairen schouder aan schouder met de inge landen en andere vrijwilligers. In Giessendam is de waterkering gereed gekomen. Het water wordt nu uit de Sta tionsstraat gepompt en reeds is de stand 20 cm lager geworden. In Hardinxveld is men optimistisch gestemd, de polder zal waarschijnlijk droog blijven. Vandaag wordt hier de lijstcollecte voor het Rampenfonds gehouden. Evacué's worden in beide ge meenten ingeschreven en men is druk bezig met de registratie van het vee. De voor hedenavond aangekondigde raadsvergade ring te Hardinxveld gaat niet door en ook de aanbesteding van tien woningen te Giessendam is uitgesteld. Van de over bezette telefoondienst mag alleen gebruik worden gemaakt voor het voeren van noodgesprekken. Er wordt in de centrale dag en nacht gewerkt. De interlocale ge sprekken kan men nauwelijks verwerken, vandaar de bovenvermelde maatregel. Evacué's, die in de eigen gemeente een ander onderdak hebben gevonden, kunnen 's avonds tussen 6 en 7 uur hun post af halen aan het postkantoor. In Giessendam zijn de kerkgebouwen van de Geref. Kerk (art. 31). de Geref. Gem., Oud Geref. Gem. en Vrije Geref. Gemeente niet voor de diensten te gebruiken. Op dit moment kunnen wij voor de diensten van Zondag nog weinig mededelen. Men ver zocht ons mede te deïen, dat de geëvacu- eerden van de Herv. Kerk de Kerkbode kunnen afhalen bij ouderling Ph. Dekker. De consistorie van de Herv. Kerk werd Woensdag gereedgemaakt voor de ont vangst van evacué's. Hieronder volgen de diensten die ons bekend zijn: Neder-Hardinxveld Herv. Kerk 9, 10.45 en 6 uur ds W. H. Rijnsburger; Giessendam Geref. Kerk 9.30 (bidstond) en 6 uur dr H. M. Matter; Boven-Hardinxveld Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds H. Kraaij; Geref. Kerk 9.30 en fi uur ds G. Viser. De Middenstandsvereniging Giessendam- Hardinxveld verzoekt haar leden met klem alles te doen wat in hun vermogen is om de verschrikkelijke nood te lenigen. De vereni ging heeft reeds 1000 geschonken, de Ver van Textielhandelaren ƒ200 de Ver. van Melkhandelaren 200 en de Groenten- handelaren 50. Deze verenigingen hebben ongeveer heel hun kas ter beschikking ge steld. Alle zakenlieden worden opgeroepen ook persoonlijk hun plicht te doen. Pennin- meester T. Egas van de Midenstandsvereni- ging, giro 43741 wil giften in ontvangst nemen en doorzenden. In dit blad komt dan een verantwoording. Voor de gaven wordt vrijdom van belasting verleend. Midden standers, die hier zelf schade hebben ge leden, kunnen dit melden voornamelijk bedrijfsschade bij de secretaris D. Have- laar. Het enige euvel waarmede men nog te kampen heeft: er is nog geen gas. De di rectie verwacht dat einde deze week ge heel Zwijndrecht weer van gas zal zijn Hoog en droog zweeft dit kalf, dat 24 uur geleden nog in het water op Schouwen stond, aan de Coolhaven te Rotterdam, in een z.g. „broek" van de brandweer, boven de kade op weg naar - het slachthuis. TNDIEN OOIT de waarheid van het helaas veel misbruikte spreekwoord „Nood leert bidden" is gebleken, dan is het wel in deze droe\^ dagen. Velen, die geloven in de almacht en de liefde van God. hebben zich ongetwijfeld in de hachelijke uren voortdurend in gebed begeven, maar ook zij, die niet onmiddellijk in gevaar verkeerden, hebben beseft, dat de gebeurtenissen van deze week een klemmende reden vormen tot persoon lijk en gemeenschappelijk gebed. Ook is er behoefte om in het gebed God te danken voor alles, wat ons in deze stad nog gelaten is. En zo waren gisteren vele protestantse chris tenen in een uur van gebed en dankzegging in de verschillende Kerken bijeen. Dat niet alle kerken aan deze gebedsure konden meedoen, werd in vele gevallen veroorzaakt door omstandigheden tengevolge van waterschade e.d. Ongetwijfeld zullen a.s. Zondag, de officiële gebedsdag, alle kerken zich verenigen in samenkomsten van een zelfde aard. heeft, of er zich in het geheel niet mee be moeit, kunnen we niet meer bidden; dan heeft de gemeente van Jezus Christus haar God verloren. Velen zullen van uit de nood verzuchten: wij weten het niet meer. De apostel Paulus roept daarentegen: ik wele slechts één ding. namelijk Jezus Chris tus, de Gekruisigde. We leren Christus niet kennen door vertwijfeld naar hel verloren land te staren. We ontdekken Hem alleen in de diepste nood van Golgotha. Hij. aan Wie de storm en de zee gehoorzamen, is de Ge kruisigde. Deze boodschap brengt de kerk in zwakheid en vrees. Maar deze boodschap geeft ons tevens de zekerheid, dal. Christus de noodschreeuw gehoord heeft van de moeder, die in het water haar kind moest loslaten. Want de Gekruisigde lééft! Het antwoord op de noodkreet komt in d.e toe komst van déze Levende. De zeer bijzondere bijeenkomst in de Augustijnenkerk eindigde met de dienst der gebeden. Met zeer grote nadruk ging de voorbede der gemeente uit naar de nood der slachtoffers, de mensen in rouw, de hulpverlening, de overheid en de kerk. Het was een levende geloofsbelijdenis toen de Hervormde gemeente staande het slotlied aanhief, dat zong over de Koning, die in angst en nood verlossen kan, zelfs ook van de dood. Ook in onze stad heeft de kerk getoond een boodschap te hebben voor be dreigde mensen. De Kerk dankt en bidt In deze rampzalige dagen kan en mag de kerk niet afzijdig blijven en alleen maar toezien. Zij wil door haar boodschap en door haar daad het Nederlandse volk oproepen om trouw te zijn aan haar laak. Dit werd ook gisteravond duidelijk, toen de Hervorm de Gemeente van onze stad in de overvolle Augustijnenkerk bijeen was voor een dank en gebedsdienst. De predikanten Hovius en Verhoef vervulden de dienst, des Woords. Verscheidene predikanten, ouderlingen, dia kenen en zeer veel gemeenteleden dankten en baden in lied en prediking de Koning der wereld. Dankbaarheid Naar aanleiding van Klaagliederen 3, vers 21 t.m. 23 wees ds J. Hovius er op, dat we in Dordrecht zeer dankbaar mogen zijn. De dood is ons'zeer nabij gekomen. Gelukkig heeft de dijk het gehouden en zijn we gered. Dat komt echter niet omdat onze dijken be ter waren dan die in Zeeland. Het komt ook niet, doordat wij beter, minder slecht zou den zijn dan de inwoners van de Zuidhol landse eilanden. Dat temidden van de groot ste vernietiging wij gespaard blijven, mag ons niet tot farizeeërs maken, 't Is uitslui tend aan Gods vrije genade te danken, dat onze stad gered werd. Toch zullen we niet zonder meer voorbij mogen gaan aan de nood van vele, zwaar getroffen landgenoten. De vernietiging kwam, opdat wij ons zou den bekeren. Dat is de grote oproep van deze dagen: bekeert u. Dan ook mogen weten, dat God getrouw is.. Onze dank voor Gods genade moet ook blijken uit onze hulp voor de ander. Moge 'rucht van de grote rampspoed zijn, dat wil allen komen èn tot bekering èn tot het offer. De noodkreet gehoord Ds R. C. H. Verhoef koos 1 Cor. 2:2 tot uitgangspunt voor zijn prediking. De ge meente van Jezus Christus mag in deze da gen niet alleen danken, maar ook bidden. De grote vraag is echter of we nog bidden kunnen. Er zijn mensen, die hun kind, hun huis, hun vee verloren nebben. Er zijn er echter ook, die hun God verloren hebben. Als God het water over ons land gebracht Ik zal niet nun, kelen „Immers is mijn ziel stil tot God; van Hem is mijn heil. Hij is immers mijn Rots steen en mijn Heil, mijn Hoog Vertrek; il< zal niet wankelen". Deze woorden uit Psalm 62 vormden de kern van de predikatie, die ds S. R. Smilde gisteravond in een tot de laatste plaats bezette Wilhelminakerk sprak. Het nameloos leed. aldus ds Smilde, dat over ons land en volk gekomen is. brengt ons bijeen uit een behoefte tot bidden en dan ken. Het verlangen tot inkeer, bezinning er stil zijn is daarbij in gelijke mate aanwezig. Wjj kunnen de stroom van gevoelens niet meer verwerken. Dit alles doet ons zoeken naar de mogelijkheid om tot rust te komen. Echter niet in ons zelf, doch tot rust in God. Wanneer God ons alles uit handen 6laat, dan kunnen wij ons opnieuw bezinnen, op wat wij hebben, n.l. ons geloof 'in God. Zijn wij ons meer bewust geworden, hoe rijk wij wel zijn met de Bijbel? De grote dankbaar heid, dat God ons gespaard heeft, moet ons klein voor God en mild voor anderen ma ken. Boven de chaos en de gruwel der ver woesting schijnt het Licht. Van Hem is ons heil. Voor het geloof is er een verbinding tussen God en dit nameloze leed en deze verbinding is er in en door Jezus Christus, Die Zelf zoveel leed geleden heeft. Ds Arntsen van 's-Gravendeel ging aan het eind van deze dienst voor in dankgebed. God heeft gesproken In het kerkgebouw der Oud-Geref. Ge meente. waar de sporen van het hoge water nog duidelijk zichtbaar waren, werd de dienst geleid door ds B. Hennephof, die sprak naar aanleiding van Amos 3 :8 b: De Here Here heeft gesproken, wie zou niet profeteren? Waar God gesproken heeft, aldus spreker, wat is ons antwoord? In dit hele gebeuren is hetgeen wij er voor onszelf van hebben overgehouden nog maar belangrijk. Ten tijde van Amos had God reden genoeg om toornig te zijn op Israël en zo ook nu op Nederland en Nederlands Kerk; men was toen en nu egoïstisch en alleen maar uit op eigen belang. Het woord van God was voor ons vaak niet anders dan vorm. Na de oor log was alles uit, door en tot de mens, waar bij geheel uit het oog verloren werd, dat uit Hem, door Hem en tot Hem alle dingen zijn. Boven alle geluiden, die ook deze da gen weer gehoord zijn, moet men de stem van God horen en wie heeft deze stem ge hoord? Het gaat niet aan de goddeloze wereld de schuld van het oordeel in de schoenen te schuiven. Onze eigen ontrouw heeft de toorn des Heren opgewekt. Immers, het is de schuld van de kerk, ook de onze, want zijn wij werkelijk profetisch? Wie van ons heeft tot God gesproken nu God sprak tot ons? Zijn wij naar God gevlucht? Nog staan Zijn armen open en mogen wij tot Hem vluchten, zowel voor het vragen om verge ving als voor het zoeken van rust. Velen hebben gehoor gegeven aan de oproep van de burgemeester om hun wo ning beschikbaar te stellen voor evacué's. Meer en meer gaat de aandacht van Zwyndrecht uit na3r de hulpverstrekking voor zwaarder getroffen gebieden, hetgeen bewezen wordt door de grote activiteit, die de daarvoor benoemde commissie aan de dag legt. MINISTER BEEL WAS IN DORDT De Minister van binnenlandse zaken, dr Beel. heeft gistermiddag een kort bezoek aan Dordt gebracht tijdens zijn rondreis door het getroffen gebied. Ten raadhuize heeft hij een kort onderhoud gehad met het college van Burgemeester en Wethouders. GESLAAGD. Geslaagd aan de Technische Hogeschool te Delft voor het candidaatsexamen electro- techniseh ingenieur de heer P. Bouman, en voor het candidaatsexamen voor scheikun dig ingenieur de heer H, J. C. Boertje, even eens van hier. Vertrokken: A. G, DoggerGroeneveld, zonder beroep, van Binnen Walevest 36 rood naar Rotterdam, Rodenrijsestraat 24 a; H. van Loon, electricien, van Reeweg O 175 naar Rotterdam, Schoonebergerweg 84 b; J. Drenth, verkoopster, van Prins Bernhard- straat 69 naar Antwerpen, België; J. C. v. DuurenVerschoor, verpleegster, van Su- matrastraat 6 naar 's-Gravenhage, Coper- nicuslaan 100: J. C. Kröber, onderwijzer en I gezin, van Hof de Vriendschap 33 naar Fra- neker. Oud Kaatsveld 21; J. van Dort. op zichter en gezin, van Dubbeldamseweg 242 rood naar Amersfoort, Utrechtseweg 171. Verhuizingen: E. Kooijman, strijkster, van Latourpad 7, naar Matth. Balenstraat 5 rood; j Th- A. C. A. Pols, schipper, van A. v. Bleij- l enburgstraat 30, naar aan boord; F. M. v. id. Veer en gezin, classificeerder, van aan boord per adres Wceshuisstraat 3, naar le Noordergang 8; L. G L. J, Bolken, techni cus. van Wijnstraat 122, naar Lombardstraat 23 A rood; P. G. Naglé, metselaar, van Schoenerstraat 26, naar Zeehavenlaan 158; C. Berk en echtg., zonder, van Korte Enge lenburgerkade 5, naar Varkenmarkt 7 rood; H. v. d. Graaf, zonder, van Madoerastraat 15 zwart, naar Blekersdijk 34 rood; J. P. Schalken, fabrieksarbeider, van Bromvers- dijk 121 rood, naar Vriesestraat 74: Wed. T. van Zon, zonder, van Gr. Kerksbuurt 39 rood, naar idem; E. Vlug en gezin, timmer man, van P. A. de Genestetstraat 39 rood, naar Hooftstraat 83 zwart: Wed. J. G. M. J. Dieks. zonder, van Clementstraat 30, naar Vriesestraat 74; A. Duisters en echtg., op perman, van Nieuwstraat 39 ben., naar Wouwstraat 1 A zwart; H. Holtwijk, ont werpster, van Bosboom Toussaintstraat 18, naar Prinses Beatrixstraat 19 A; J. v. d. Bovenkamp, zonder, van Potgieterstraat 2, naar Steegoversloot 66; H. Ph van Wijn gaarden en gezin, schilder, van Joh. Bos boomstraat 30, naar Albertine Agnesstraat 11 A. Ingekomen; A. W. G. Smeed, assistent bedrijfsleider, van Londen, Gr. Brittannië, naar Reeweg (O) 92 AH. J. Bosman, ver pleegster, van Arnhem, Wagnerlaan 55 naar Ad. v. Bleijenburgstraat 36 rood; N. H, de Dreu. gasconsulenle, van Rotterdam, Ave nue Concordia 1 a naar Oranjelaan 73; Th. Brans, ingenieur R.W.S., en gezin, van 's- Gravenhage. v. Alkemadelaan 350 naar Ree- (O) 82 A; H. Koomans, machinebouwer, Groot-Brittannië, naar Sarisgang 1; E. van der Werf, stuurman grote vaart, en echtgenote, van Curasao. Nederlandse An tillen, naar Craijensteijnstraat 41; L. van de Brug, landarbeider, van Doetinchem, Kruisb.weg 20 naar Bilderdijkstraat 42 zwart; A. M. van Valen geb. Gorree, zonder, van 's-Gravenhage, Haagweg 377 naar P. A. de Genestetstraai 9; H. Houwers, onderwij zeres, van Baarn, Vondellaan 51 naar Stand- hasenstraat 19 rood. Verootmoediging Ds H. H. W. Zegerius sprak in het kerk gebouw der Vrije Ev. Gem., eveneens voor een talrijk gehoor, over de troost, die bij God te vinden is. Dat wij. aldus spreker, ge spaard zijn, is in geen enkel opzicht een verdienste onzerzijds. Het is zeker niet, om dat wij beter zijn dan allen, die getroffen werden. Met nadruk wekte ds Zegerius zijn gehoor op om zich te verootmoedigen onder God en Hem te danken voor het leven dat Hij ons heeft laten behouden. Met een bidstond voor de nood werd deze dienst besloten. In overleg met de K.N.V.B. heeft D.F.C. besloten de benefice-wedstrijd tegen Emma :,s. Zaterdagmiddag niet te laten doorgaan, le wedstrijd zal echter op een latere da tum ten bate van hetzelfde doel worden gespeeld. HANDELSBERICHTEN Katoen. (Ver. v. d. Katoenhandel) Rotter dam. 6 Febr. Nominale noteringen loco Rotter dam (excl. rechten). U.S.A. strict mlddkng one inch staple 3.19 per kg (vor. not, 3.19'/»). Mexicaanse strict middling one inch staple f 3.101/} per kg (vor. not. 3.11). Rubber. Bericht van de Makelaars Cantzlaar Schalkwijk. Londen, 6 Febr. Termijnnot. Loco 23Maart 23 3/16. April—Juni 23 3/16, Juli —Sept. 23 1/16, Oct.—Dec. 22'/». De stemming is prijshoudend iimiimimim iimiti iiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiuu IV AT ZULLEN IFE ETEN if

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4