Nare dagen NOODKRETEN DOOR DE AETHER Zend ons hulpeten, zandzakken! Van de Toren Vlaardingen hoort en spreekt met noodgebieden Hoe het tot 8 cijfers kwam VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 1 T"\E eerste heren van het gilde der plun- deraars hebben hun vonnis al bij de Rot terdamse politierechter beet. Zes maanden moet zo'n mpnselijke waterrat betalen voor een overjas, die hij had meegenomen van kleding, bestemd voor watersnoodslachtof fers. Het is geen opruimingsprijsje, maar de rechter vond het nog veel te weinig. Een politierechter kan echter niet hoger gaan. In dit geval zal bijna ieder dat jammer vinden. De justitie heeft waarschijnlijk deze snelle weg echter bewust gevolgd, om bij de andere liefhebbers de schrik er wat in te brengen. Overbodig is het niet. Allerlei andere berichten wijzen in deze richting. Te 's Gravendeel heeft men al een avondklok moeten instellen, om zich enigszins voor ongeweste nachtelijke activiteiten te vrijwa ren. Het is eigenlijk wel heel erg. Allerlei a-sociale elementen 6laan nu hun slag. Wij hebben nu reeds te maken met echte en onechte watersnoodslachtoffers. Dat laatste genre probeert er een slaatje uit te slaan. Te Rotterdam heeft de politie al enkele van die gevallen achterhaald. Ieder zal van harte hopen, dat de over heid er in slaagt dit dreigend gevaar van een nieuwe doorbraak, maar nu van de geestelijke dijken, te voorkomen. Bij de gewone problemen van elke massale ramp komt nog dat van de plundering. In zeer veel gevallen hebben de mensen, door het water overvallen, bij de overhaaste vlucht hun waardevolle bezittingen moeten achter laten. Wel heeft op het platteland de ge woonte om gereed geld bij de bank te depo neren meer en meer ingang gevonden en ook ditmaal is gebleken, dat het een nuttige gewoonte is maar op een boerenbedrijf is altijd wat geld nodig. Juist tegen het begin van de maand is er meer geld dan gewoon lijk in kas. Verder heeft de bevolking dik wijls geen tijd gehad kostbaarheden mee te nemen. Deze overstroming is wat dat betreft niet te vergelijken met de massale evacuaties wegens het onder water zetten van grote landbouwgebieden door de vijand. Toen kon men gewoonlijk nog het voor naamste, soms zelfs bijna alles nog mee- Vandaag is er voor de waterratten in de overstroomde gebieden meèr te halen. Over het algemeen huidigt de bevolking van de Zeeuwse eilanden zeer strenge beginselen. Van die kant dreigen de gevaren voor aller lei onder deze omstandigheden buiten gewoon ongepaste verwisselingen van mijn en dijn in de laatste plaats. Maar de ervaring bij massale evacuaties, zo als die te Arnhem in de oorlogsdagen, heeft geleerd, dat' Nederlanders onder elkaar het soms niet nauw nemen. De bewaking vaa de nu verlaten gebieden zal van de overheid heel wat zorg eisen. Snoeshanen van buiten, die hun slag proberen te slaan, kan men daar missen, zoals men het binnengedron gen water kan missen. Reeds nu is gebleken, dat er wordt ge stolen. maar dat de plunderaars kwade kan sen lopen als men ze te pakken krijgt. Noch de politie, noch de justitie is de heren wel gezind, om te zwijgen van de bevolking, die waarschijnlijk nog heel anders met die geniepige waterschuimers zou afrekenen, als zij de kans kreeg. Maar dat moet nu niet. Hoe meer het recht zijn normaal, op solide grondslagen rustend beloop heeft, des te beter. Ten slotte zijn er nog de lui, die collec teren te eigen bate. Zij ontbreken zelden bij rampen. Gelukkig lopen ze dikwijls legen de lamp. Wij behoeven ons niet de illusie te maken, dat er niet eens wat tussen de wal en het schip terecht komt. Er moet echter voor worden gewaakt, dat het zo weinig mogelijk is. Als water sterk in beroering is, komt er schuim. En het schuim komt ook voor de dag als rampen het volk in rep en roer brengen. Van de mannen, die met de be waking van de verlaten gebieden zijn be last, zal heel wat geëist worden in alle mogelijke opzichten. Maar de avonturiers en waterratten moeten weten, dat er grote risico's aan hun werk verbonden zijn. KIJKER. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Talisse, 12 Februari: Nw. .Guinea: m.s. Langkoeas, 12 Febr.; Ned. An- ïïllen m.s. Willemstad, 17 Febr.; Suriname: s.s. Cottica, 13 Febr.; Unie v. Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Oranjefontein, 10 Febr.: Canada: s.s. Rijndam, 12 Febr.; Australië en Nw. Zeeland: m.s. Fairsea, 12 Febr.: Argen tinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay, Brazilië: m.s. Alhena, 11 Februari. Productiecij fers van de Willem Barendsz Op 18 Januari bedroeg de productie van de Willem Barendsz 3.046 ton traan en 320 ton spermolie (het vorige jaar op dezelfde datum 4.007 ton traan). Eén vergelijking van de spermolieproductie is niet mogelijk, aangezien daarmee dit jaar op 27 Decem ber is aangevangen en hel vorige jaar op 20 November. (Van onze speciale verslaggever) Middelharnis roept Vlaardingen. Klaaswaal roept Vlaardingen, Oud dorp heeft een bericht voor Vlaardingen en geeft dat door via Middel harnis. Hier heeft men dringend zandzakken nodig, daar is er tekort aan brood en suiker. Op de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen varen 34 boten van de Rijkspolitie zorgvuldig per radio gedirigeerd, helpend waar maar te helpen is, alles vervoerend wat maar nodig is. Kerels, die in dagen geen hap warm eten hebben gezieh, ontstoken oogleden hebben door gebrek aan slaap, na dagen even thuiskomen in Vlaardingen, een paar uur slapen, wat eten en weer uitvaren. Dat gaat al zo van Zondag af. En op de eilanden staan de politie-radiowagens. Die vragen ook alles aan Vlaardingen, "de centraalpost van de .Rijkspolitie te water, die alles weer snel doorgeeft waar het wezen moet.de C.D.K., de commissaris van de Koningin (Provinciale Griffie). Daar wordt ook dag en nacht ge zwoegd aan de radio-sets om de verbindingen met het noodgebiéd te onderhouden. Het is niet te becijferen hoeveel mensenlevens hierdoor zijn gered, hoeveel zwakke dijken door snelle hulp konden worden be houden. Er zijn nog meer zendertjes van amateurs in de lucht. Die doen ook voortreffelijk werk. DE stroom van doodsnoodkretcn begint langzaam weg te ebben. Zij hebben een meer zakelijk karakter gekregen. Zij gaan meer spreken over goederen en materialen, welke nodig zijn voor herstel van dijken. Toch komen zij nog wel door, de verzoeken van eten en drinken of voor het /an mensen, die aan de dijken werken en uitgeput zijn. Zend ons aflossers. Zend ons zandzakken, aggregaten, olie ben zine. We hebben medicijnen nodig, een dok ter, dekens. Er wordt achter de schermen, in die cen traalpost te Vlaardingv-n. gesjouwd, dag en nacht door. Een lawine van berichten en noodkreten is er in de achter ons liggende dagen verwerkt. Om de acht uur moeten die telefonisten worden afgelost. Dan zijn ze suf, kunnen ze niet meer goed luisteren, niet meer goed antwoord geven. Aflossen, wat eten, wat slapen en dan weer aan de mi crofoon. Middelharnis roept Roosendaal, maar dat antwoordt niet en direct is Vlaardingen et- als de kippen bij. Want Middelharnis heeft een zeer dringend bericht, dat direct moet worden doorgezonden aan de C.D.K. Middelharnis, hier is Vlaardingen. Geef my da» bericht maar door als Roosendaal niet antwoordt. En dan zegt die stem daar op het zo zwaar geslagen Flakkee, dat Stad aan 'l Ha ringvliet voor deze morgen nog zeer drin gend vraagt 300 paar laarzen, 75 paar lies- laarzen. Is het de bedoeling, dat ze „gedropt" worden, vraagt Vlaardingen voor alle ze kerheid cn Middelharnis zegt, dat dat juist de bedoeling is. Ze geven van Flakkee nog een paar be richten door. Oude Tonge zit om suiker verlegen, heeft moeite met hel identificeren van slachtoffers. Kleding hebben ze daar niet meer nodig. in Den Haag een jonge man uit Purmerend. De Rijkspo litie bracht hem naar Haamstede. Haam stede hééft weer verbinding met de bui tenwereld. Een Purmerender zorgt ervoor. Zend ons 17 N zo stromen dag en nacht die verzoeken om hulp en assistentie de kamer van het bureau van de Rijkspolitie te Vlaardin gen binnen. Ze hebben een extra telefoon lijn gekregen voor uitgaande gesprekken. Zo kunnen ze Den Haag beter bereiken. Toen ze Zondag zelf door vollopen van de kelders sluiting in de telefoonkabels kre gen hebben ze met hun telex de berichten doorgegeven naar de politie in Den Haag, die deze weer per telefoon of ordonnans doorgaf aan de Provinciale Griffie en het Rode Kruis. Zend laarzen, zend zandzakken. Vlaar dingen ik. heb een dringend bericht voor u. Vlaardingen luistert direct, noteert, veegt met een korte grauw een radiopost weg, die er tussen komt. Stuur ons zandzakken, stuur drinkwa ter. En even later het bericht dat een klein dorpje op Schouwen is verlaten. Men heeft eerst de drie doden voorlopig begraven. Het zijn die en die en die. Ze liggen op een plaats ten Noordwesten van de Hervormde kerk. Zandzakken, rijshout, laarzen, levens middelenen begraven doden. Dat alles spoelt uit de Vlaardingse luidspreker en gaat door naar Den Haag, En de vissersconvooien, die ter redding kwamen opdagen hebben een Rijkspolitie man als loods aan boord, omdat zij het vaarwater hier in het Zuiden niet kennen. Twee boten gaan al die posten langs om accu's en onderdelen te brengen. Want die radiostemmen raken uitgeput. En juist nu mogen zij niet verzwakken. Geen minuut later weet op de Provinciale Griffie wat men op Flakkee nodig heeft en niet veel later is een vliegtuig al onderweg van Valkenburg of Gilze Rijen om te droppen waarom werd gevraagd. De radioverbindingen werken prachtig, worden nog steeds uitgebreid. De meeste telefonische verbindingen vielen in de loop van Zondag uit. Het water had de kabels bereikt en veroorzaakte sluiting. Afgelopen. Maar de radio begon toen op toeren te komen. Verbindingen HET was in de vroege Zondagmorgen na de rampnacht, dat van vissersschepen in Stellendam en Ouddorp via Scheveningen Radio bekend werd dat een ramp Goeree- Overflakkee had getroffen. En terwijl sche pen naar de plaatsen van de overstromin gen op weg gingen, voelde men wel dat van de radio-telefoon alles zou afhangen of men de verbindingen, zo uiterst belangrijk onder deze omstandigheden, zou kunnen herstel len. Zij werdén hersteld. De achttien boten van de Rijkspolitie te water in het district Zuid-Holland en Zee land zwermden uit voor zover zij al niet in het rampengebied op patrouille waren. Vijf radiowagens van de Amsterdamse poli tie werden naar de eilanden gezonden om de verbindingen op te nemen. Zes radiowa gens van dePolitieverbindingsdienst uit Utrecht gingen ook op weg. Bilthoven zond zijn radiowagen. Uit Wassenaar gingen er twee op reis. Zondag reeds kwamen de eilanden „in de lucht" en konden zij de eerste noodkreten Coördinatie hulpverlening De minister van maatschappelijk werk deelt, in overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken, mede, dat door de Commissarissen der Koningin provinciaal een coördinatie van hulpverlening, liggende op het terrein van 't maatschappelijk werk, tot stand is gebracht. Deze coördinatie is, waar mogelijk, gecentraliseerd bij de pro vinciale stichtingen voor maatschappelijk werk. Het contactadres in de provincie Zuid- Holland is: nieuwe stadhuis, Laan -Copes van Cattenburg, Den Haag, tel. K 1700 - 185281; na 17 uur tel. 185289. Noord-Brabant: Willem H straat, Tilburg, tel. K. 4150 - 2645. Aan dit adres moeten alle aanbiedingen an hulpverlening op het terrein van het maatschappelijk werk worden gericht.. Verdrijf de periodieke pijnen ?en dat lome, lusteloze gevoel^ i direct en afdoend met een paar j naar Droog Nederland boven de grote ri vieren laten klinken. Den Haag kreeg meer houvast 'en overzicht, kon hulp gaan zen den waar nodig was. Dat was wel overal, maar de hulpverlening kon efficiënter zijn En hoevelen hun leven'misschien hebben te danken aan deze verbindingen zal wel nooit zijn na te gaan. Zo hebben Strijen, Klaaswaal, Putters- hoek, Heenvliet, Abbenbroek. Ouddorp, Goeree, Middelharnis en van vandaag at ook Den Briel en Rockanje hun eigen radio zender en ontvanger. Zij kunnen Vlaardin gen roepen en vragen wat zij nodig heb ben. En met achttien Rijkspolitieboten wer ken nu ook mee zestien boten uit het Noor delijke district, die direct naar het rampen- gebied werden gezonden. Zij hebben gered Zij vervoeren evacué's als dat nodig is, waarschuwen hele delen van de helpende vissersvloot dat hun werk weer op een an dere plaats wordt gevraagd. De boot R.P. 2 heeft Zondag vroeg de eerste noodkreten van 's Gravendeel overgebracht. Een radio-amateur in Haamstede, die prachtig werk heeft geleverd, zakte Woens dag van oververmoeidheid in elkaar. En men had hem zo broodnodig. Hulpkreet naar Vlaardingen. Men vond een vervanger. Stampvolle tremen viel evacues uit de noodgebieden trekken voortdurend naar het Noorden. In deze coupé zit mevrouw A. Lobbezoo met haar twee kinderen, die hals over kop uit Krabbendjjke moesten vluchten en nu op weg zijn naar Dordrecht. Het jongetje op de voorgrond is Henny Joosten uit Hansweert, die met zijn vader evacueerde. Stijf klemt hij zijn poesje, dat hij niet wilde achterlaten, in zijn armen. Een militaire hulpcolonne op St. Philips- land rijdt, door het overstroomde eiland voor de evacuatie van mens en dier en voor het aanvoeren van voedsel voor dat gedeelte van het éiland, dat niet wordt geëvacueerd. Koningin Juliana bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de Utrechtse veilinghallen, waar het provinciale evacuatiebureau is gevestigd. Zij hield lange gesprekken met de evacué's in dit doorgangscentrum. Geen kinderen naar liet buitenland De Stichting Oecumenische hulp aan Ker ken, en Vluchtelingen, de federatie der dia conieën van de Nederlandse Hervormde Kerk, hel Nederlandse R-K. Huisvestings comité, de bisschoppelijke hulpactie voor hulp aan oorlogsslachtoffers in het bisdom Haarlem en de vereniging voor maatschap pelijk werk op humanistische grondslag Humanitas hebben op verzoek van de mi nister van maatschappelijk werk zich bera den over de mogelijkheid cn wenselijkheid om op dit moment kinderen uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tol de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, onzekerheid en sponning, uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psychologische redenen bezwaarlijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daar aan behoefte hebben, in het eigen land op verhaal '.e laten komen. In de komende we ken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Polissen goed lezeu De stormclausule, zoals deze in vele polissen is opgenomen dekt. naar wij reeds gemeld hebben, geen schade die door de overstroming is veroorzaakt. Belangheb benden doen er echter goed aan, de voor waarden van hun verzekering nauwkeurig na te gaan. Verscheidene grote maatschap pijen hebben in de „uitgebreide gevaren" polissen ook dijkdoorbraken en overstro mingen als gevolg van storm, genoemd als gedekt risico. Houders van dergelijke polissen hebben dus wel recht op vergoe ding van schade. Gratis brillen voor getroffenen De samenwerkende groothandel in opti sche artikelen, de betreffende fabrikanten en de vakopticiens in Nederland maken be kend, dat getroffenen, die door de ramp omstandigheden hun bril hebben verloren, zodra zij zich in de plaats bevinden waar zij voorlopig verblijf zullen houden en tot 15 Februari, bij de opticiens zich gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder over legging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instanties afgegeven ver klaring. Duitsers in een duck Met een duck zijn wij gisteren in de late avond van Zijpe naar Steenbergen terug gereden. Een grote Amerikaanse ster stond er op en in het Engels vroegen wij de be manning of wij terug konden rijden. ..Sprechen Sie doch Hollandisch, das ver stenen wir", klonk een stem uit de duck eiv toen bleek, dat de drie mannen die er in zaten, geüniformeerde Duitsers waren! De drie officieren die het commando voeren over de ducKs die van Steenbergen uit opereren, zijn Amerikanen. De manschap pen zijn voor het grootste deel Duitsers. Het is een vreemde gewaarwording onder deze omstandigheden met drie Duitsers in het donkere binnenste van een duck te zit ten. Praten deden zij niet, maar rijden des te harder. Een meter water deerde hen niet. Nauwelijks is ons kort toegevoegd „Herein- setzen" of we zijn al op weg in de donkere avond, waar de witte koppen van de paal tjes nog net de weg door het water mar keren. De ducks hebben hier goed werk gedaan als „moederschepen" voor roeibootjes, want in de modder onder ons in het water, kunnen we moeilijk rijden of varen. Én dit is vooral bij het aan land komen een be zwaar. Veelal trekken ducks de bootjes dan ook naar de eilanden, vanwaar de vaar tuigjes verder de ondergelopen polders ingaan. Groot nut hebben de ducks vooral opgeleverd met verkenningen om na te gaan of er nog mensen in de huizen zitten. Uitbetaling vergoeding kostwinners Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters meegedeeld, dat indien er in hun gemeente personen zijn die in de ge meente, van waaruit zij zijn geëvacueerd, kostwinnersvergoeding genoten, deze ver goeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burgemeesters bij het desbetref fende departement in dit geval het minis terie van Oorlog en Marine is geïnfor meerd naar het bedrag dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald. Politiële oliebollen Dat het Nationaal Rampenfonds al een bedrag van acht cijfers heeft geteld is niet verwondertyk. als men verneemt, hoe over al in den lande zonder wikken of wegen werkelijke offers zijn gebracht. En dit is, zoals Prins Bcrnhard het in zijn radioetoe spraak zei, tot stand gekomen door 't goed- gelcidc spontane initiatief, zodat van het vaststellen van een nationale inzamelings dag kon worden afgezien. Tot directeur van het Rampenfonds is thans benoemd lt.-ge neraal b.d. P. Alons, voormalig adjudant- generaal van het K.N.I.L. In verscheidene Friese gemeenten kwam men tot zeer hoge eollectegemiddelden per gezin, tot zelfs meer dan 190 in Tzum (ge meente Franekeradeel). In totaal is in deze provincie al meer dan f 1 millioen bijeen gebracht. Maar ook in de arme gebieden is geofferd. De ongeveer 1100 arbeidersgezin nen in Jubbega, Schurega en Hoornster- zwaag in Friesland schonken samen 11.000. Om nog enkele bedragen te noemen' het provinciale bestuur van Gelderland heeft 250.000 beloofd, in Den Haag en Loosduinen is gisteren 437,000 opgehaald, Provinciale Staten van Limburg hebben 50.000 gevoteerd, de gemeenteraad van Helmond stelde, 100.000 ter beschikking van het Rampenfonds. Dc bakkersgezellen in geheel Nederland hebben besloten. 10'/» van hun loon af te staan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Het vacanliefonds voor de landbouw beeft 100.000 geschonken, dc Horeca 10.000. Het Deventer politiecorps gaal morgen zelfgebakken oliebollen ver kopen. De agenten worden bij het bakken geholpen door leerlingen van huishoudscho len. Het materiaal levert de burgery. Ook zij die zelf veel ontberen laten zich niet onbetuigd. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft f 1000 geschonken, de bemanning van de vergane klipfontein heeft, hoewel ieder aan boord alles heeft verloren, tijdens de thuisvaart op de Zuiderkruis 550 bijeengebracht en de Bond van Ouden van Dagen te Sneek heeft aan het Rampenfonds het geld afge staan. dat bijeengespaard was voor een feestavond op 7 Februari. In Oudenbosch werd dienstplichtig soldaat Eddy Kazan, die gesneuveld is it tegen hel vijandige water, door zijn makkers ten grave gedragen 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2