r nrrciurcruTwu imnnircni An uununcbnioiitl Rf CU WijdIj AU NEDERLAND HERSTELT ZICH NA AANVAL VAN STORM EN WATER Waarschijnlijk zijn in totaal circa vijftigduizend mensen geëvacueerd Schielandse Hoge Zeedijk wordt versterkt en ten dele verhoogd Velen vreesden plunderaars meer dan het water Onze industrie bleef gespaard Zondag geen sport Ook hij storm geen doorbraak meer Reeds 1355 slachtoffers Prins BernhardGroot bedragmaar er zal nog meer geld moeten komen55 Een gat van zeventig meter breed en vier meter diep in de dijk bij Nieuwendijk; vele gaten in de dijken van Goeree-Overflakkee tien dijkbreuken bij Willemstad: nog vecht men in de overstroomde gebieden tegen het water. Maar overheersend is het aantal berichten, dat spreekt van stabilisatie van de toestand en een begin van herstelwerkzaamheden. Het is nu vrijwel zeker, dat zich geen personen meer op daken of in bo men ophouden. Wel moeten nog duizenden in veiligheid gebracht worden, maar hun toestand is niet wanhopig. Het aantal doden is gestegen tot 1355. Voor de velen, die dakloos werden en alles verloren, blij ven de giften binnenstromen. Nu reeds is 11.672.000 bijeengebracht. „Maar," zo zei Prins Bernhard gisteren, als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, voor de Hilversumse zenders, „dit bedrag is prachtig, maar nog slechts een gedeelte van het totaal, wat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen, het hoofd te kunnen bieden." De Prins verklaarde diep onder de indruk te zijn van de gevolgen van de overstroming, waarvan hij uit zijn vliegtuig een overzicht had gekregen. „De werkelijkheid is veel erger dan iemand zich kan voorstellen." Overal in de getroffen gebieden worden codavers uit het water gehaald, om het ernstig dreigende besmettingsgevaar te voorkomen. Ook Franse pontonniers zijn met dit werk belast. Prins Bernhard vloog hoven geteisterd gebied Prins Bernhard is vanmorgen van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor een bezoek aan de geteisterde gebieden.- Nadat hij op het vliegveld Haamstede was ge land, is hij overgestapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de Prins gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getrof fen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schouwen-Duiveland, Noord-Bevcland en Zuid-Beveland. Persoonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevol king gadegeslagen. De Prins prees in het bijzonder de moe dige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uit voerig heeft onderhouden over de toe stand der plaatsen en de te nemen maat regelen. Behalve over het werk van de Nederlandse strijdkrachten was de Prins vol lof over het werk van de buitenlandse militairen. Om ongeveer half vijf keerde Prins Bernhard per vliegtuig terug. Hij landde op het vliegveld Ypenburg. Daarna voerde hij besprekingen met het Nationaal Ram penfonds. Na een bespreking met de burgemeester van Middelharnis en een onderhoud met enkele getroffenen maakte Prins Bernhard gistermiddag een vlucht per helicopter naar het ondergelopen land. Daar was hü onder meer behulpzaam, 7.0 meldt het A.N.r., by liet ophalen van enkele geïsoleerde perso nen uit Nieuwe Tongc. Ook vandaag is Prins Bernhard per hef- schroefvliegtuig naar de rampgebieden ver trokken. Hoewel op dit ogenblik nog geen cijfers beschikbaar zijn van het aantal geëvacneerdcn en de verspreiding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. Er wordt naar gestreefd, de getroffenen zo mogelijk niet ver van huis onder te brengen. Alleen de evacuatie van de twee grote noodgebieden, Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland, is grotendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. 1 Alle geëvacucerden, die ergens onderdak hebben gekregen, wordt vcr- zocht per briefkaart aan hun naaste familieleden op te geven waar zij verblijven. Geëvacueerde werknemers dienen ook hun directies per briefkaart hun evacuatie-adres bekend te maken. Thans vlotte regeling De hulpverlening verloopt thans, in tegen stelling tot de eerste dagen, toen alles op snelle improvisatie aankwam, georgani seerd. De tweede fase is gisteren duidelijk ingetreden, die van de afvoer van de ge- evacueerden naar de andere delen van Ne derland. De streken ro- de getroffen ge bieden zijn thans ingesteld op de stroom vluchtelingen, die doortrekt en uit alle de len van het land rijden dc bussen en vracht wagens af en aan. In de niet-getroffen dor pen in de noodgebieden krijgt het leven weer een enigszins normaal aanzien en op Walcheren en Noord-Beveland zijn weer geregelde busdiensten. Men kan nu ook zijn aandacht geven aan het begraven der doden. In Halsteren en Steenbergen waren Donderdag begrafenis diensten. Hier en daar ziet men, als in oorlogstijd, geïmproviseerde graven. Zo staan op Zijpe drie ruwhouten kruisen op de plaats, waar slachtoffers zijn begraven, die daar zijn aangespoeld. Hun namen zijn er door kennelijke ondeskundige handen op ge schilderd. In St. Annaland is de timmerman de gehele dag bezig met het maken van doodkisten. De geneeskundige dienst is thans ook ingeschakeld ter voorkoming van besmettelijke ziekten. Donderdag zijn in Bruinisse alle inwoners ingeënt tegen ty phus. Zeeland en West-Brabant leven in deze dagen op het getij. Met laag water is thans een aantal plaatsen te bereiken, die met hoog water geïsoleerd zijn. En in de uren van laag water wordt alles gedaan wat mo gelijk is. Nog leeft Zeeland in de ban van het water, maar hier en daar bezint men zich weer op de toekomst. Er zijn nog al tijd enkelen, die hardnekkig weigeren te vertrekken. Laatste groep uit Bruinisse Burgemeester A. K. Michaelis van Brui nisse heeft gisteren besloten, dat 300 van de 800 mensen, die van de oorspronkelijke 2.400 in de gemeente Bruinisse en Zijpe nog waren gebleven, alsnog moeten eva cueren, speciaal vrouwen, oudelieden en kinderen. „Ik zal zorgen, dat ik kan blijven," zei een man, met wie wij in de regenvlagen en wind over dc modderige dijk liepen. „Toen ik de vorige keer terugkwam van de eva cuatie, was er niets meer in mijn huis over". Angst voor diefstal is inderdaad een van de redenen, waarom velen willen blijven, en helaas is die angst niet ongegrond. Er wordt reeds gestolen en 's nachts wordt daarom gepatrouilleerd. Velen in de noodgebieden vreesden de plunderaars meer dan het wa ter en bleven, maar kwamen om. De aas gieren zijn mede schuldig aan hun dood! Capaciteit onaangetast Gebleken is, dat hier en daar in het bui tenland de indruk bestaat, dat de Neder landse industrie heeft geleden van de over stromingsramp. Enige exportbedrijven on dervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In dc overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts be trekkelijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door dc ramp niet aangetast. In verband met de nationale herdenkings dag zijn alle voor a.s. Zondag vastgestelde sportwedstrijden afgelast. De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond Iaat ook de wed strijden op Zaterdagmiddag niet doorgaan en verzoekt die dagen ook geen vriend schappelijke wedstrijden te spelen. Hoekse Waard wordt in grote stijl hersteld Met betrekking tot het herstel van de dijkbreuken en beschadigingen in Zuid- Holland deelde de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat mee, dat men doende is de binnenwaterkeringen tc verzekeren, om te voorkomen, dat het binnengedrongen water zich nog verder zal uitbreiden. De Hoeksche Waard wil men, zo deelde lr Maris mee, in grote stijl aanvatten en wel bij 's Gravendeel, Numansdorp en de Eendrachtspolder. Hiervoor zal door een drietal aannemers met groot materieel wor den gewerkt. Schielands Hoge Zeedijk, die in de nacht van Zaterdag op Zondag van Schiedam tot Gouda een aanval van een stormvloed te verduren heeft gehad, zoals nog nooit is voorgekomen, is thans tot Gouda zo versterkt, dat voor een doorbraak, zelfs bij storm, niet meer behoeft te worden ge vreesd. Binnenkort zal de kade van zandzakken, welke het water moet beletten over de dijk tc stromen, indien nog eens een abnormaal hoge vlöed" mocht voorkomen, worden vervangen door een klcikade. Gedu rende voorjaar en zomer zullen de gedeelten van de dijk, waarin thans gaten zijn geslagen, definitief worden hersteld met klei, nadat eerst het zand en de zandzakken zullen zijn verwijderd. Hoogheemraadschap Schieland, j komst nog extra worden verhoogd. Ook Het dat deze gegevens verstrekte, deelde voorts nog mede, dat de hoogte van deze gedeelten daarbij zal worden gebracht op 4.50 meter boven N.A.P., dus 70 cm hoger dan thans het geval is. Deze wer ken moeten vóór October zijn voltooid. De gedeelten van de dijk, die thans vol doende hoog bleken, zullen in de toe- 1000 r 91". c. wijien m de windricMlng. bi| de ilaliont geven temp 750 mm druk Wi weer'ichip. lucht wordt door de koude lucht geheel Occlusie van de grond algeinedei O Windstille. v^V>*2w«kke wind V4-*Matige wind Krachtige wind V»" ïV Stormachtig, wind. «S** Storm. iwgjf slgrm, ®^.Qrl(jgn, Vorst Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking met enkele sneeuw buien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Licblc tot matige vorst. W eeroverzicht Boven het Z.-gedeelte van de Oostzee bevindt zich een depressie, die maar nau welijks meer van plaats verandert. Boven Scandinavië ontwikkelde zich de afgelopen 24 uur een rug van hoge luchtdruk, die nog in belangrijkheid tocneeant. Tussen deze twee luchtdruksystemen staat een N.O. kou de luchtstroom. Deze bereikte vanochtend met zwaar bewolkte luchten cn sneeuwval ons land. Ten W. van Portugal bevindt zich oen stationnairc depressie, terwijl ook een 1000 K.M. ten W. van Ierland gelegen hoge drukgebied vrijwel noch van plaats r.och van intensiteit verandert. Aan W. en N.-zijde van laatstgenoemde hogedrukgebied trek ken enkele depressies N.O.waarts. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. Barometer: 755.9 m.m. Wind: Oost. Temperatuur: 0.2 gr. Maximum temperatuur: 6.4 gr. Minimum temperatuur: 0.2 gr. Weersgesteldheid: Lichte, fijne sneeuw 7 Februari Laatste kwartier WATERGETIJDEN 7 FEBRUARI. Rotterdam, le tij 9.12 uur, 2o tij 21.46 uur. Dordrecht, ie tij 10.02 uur. 2e tij 22.36 uur. de waterkering: binnen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieuwe ver hoging' niet kunnen ontkomen. Stoffelijk overschot van soldaat aangespoeld Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij het reddingswerk vermiste soldaat A. Zwarts, afkomstig uit Delft, en ingedeeld bij het Reg. Zware Luchtdoelart. Waalhaven, is 5 Februari in de omgeving van Klundert aangespoeld. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ge meentelijk gasthuis te Zevenbergen. Omroepverenigingen zenden weer afzonderlijk uit De omroepverenigingen K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A., die gedurende de rampdagen coördinerend werkten bij 't doorgeven van berichten en dergelijke hebben vanmiddag om twaalf uur de normale wijze van uitzen den hervat. Alleen bij reportages werkt men nog gezamenlijk en bij de doorgifte van be richten van de berichtendienst. (Opgave A.N.P., onder voorbehoud). Het totaal aantal genoteerde slachtoffers s gestegen tot 1355. Abbenbroek 1 Nieuwe Tonge 87 Brandwijk 2 Nw. Vossemeer 50 Brouwershaven 3 Numansdorp 67 Bruinisse 1 Oosterschelde Burgsluis 10 aangespoeld v. Capelle 3 elders) 4 Diuteloord 3 Osscnissc 1 Dreischoor 15 Oosterland 40 Fijnaart 46 Ouddorp 1 Geersdük 1 Ouderkerk a.d. Goese Sas (aan IJssel 2 gespoeld van Oudclande elders) 7 Oude Tonge 300 's-Gravendeel 57 Papendrecht 1 Halsteren 19 St. Philipsland 1 Hellevoetsluis 5 Raamsdonksveer 2 Heynenoord g Rilland 1 Nieuwendijk (burgemeester) (land v. Heus- Rotterdam 1 den en Altena) 3 Serooskcrken 15 Hejjningen 25 Stavenisse 300 Elftplaat (gem. Steenbergen 13 Poortugaal) 7 Stellendam 27 Hoedekenskerke 1 Slïedrecbt 1 Hondsbossezee- Strïjen 20 wiering 1 (minstens) Hontenisse (kerk Terneuzen 2 dorp Sams- Texel 5 waarde) 8 Tïengemeten 2 Klundert 13 Veere Kortgene 40 Vlissingen 3 Krabbedyke 4 Wagenberg 1 Krimpen a.d. Willemstad 2 TJssel 4 Wolfaartsdijk 9 Kruiningen 11 lerseke (aange St. Maartensdijk 4 spoeld v. elders 10 Maassluis 1 IJssclmonde 3 Middelharnis 17 Zaamslag 1 Moerdijk 13 Zierikzee 15 Nïeuwerkerk en Zuidland 20 HET BELANGRIJKSTE: giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds Eén van de zwaarst geteisterde plaatsen in het noodgebied is Stavenisse op het eiland Tholen. In het centrum van het stadje liggen nog enige rubberboten, die geen dienst meer konden doen. - Telefoon 4843 Giro No. 11991 Wnd- Directeur: M. MEELDIJK ADVERTENTIETARIEVEN OP AANVRAAG i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1