Aantal geëvacueerden zal 50.000 niet overschrijden Geen militaire verloven Springtij, springvloed en stormvloed Zo dicht mogelijk hij huis Volledig overzicht ontbreekt nog De Prins voor de radio Slachtoffers onder de militairen Postverbindingen Domhotel verkocht Geschoolde arbeiders nemen werk van vrijwilligers over De Salland vergaan? Uit de Kerken ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN Mislukt plan kostte anderen geld DE NATUUR OPNIEUW OVERSTROMING IN BELGIË Mijnramp m Oost-Duitsland Hulp van gemeenten aan gemeenten Sallema De Dofdieitaa? Vrijdag 6 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 2 DEN HAAG. Hoewel op dit ogen blik nog geen cijfers beschikbaar zijn van het aantal geëvacueerden en de verspreiding over het land, kan ge zegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. In het algemeen worden de geëva cueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuw se eilanden met uitzondering van Schouwen-Duiveland en de Zuidhol landse eilanden met uitzondering van Goeree en Overflakkee zoveel moge- lijk in de naaste of niet al te-ver ver wijderde omgeving ondergebracht. Zo zijn er in Noord-Brabant naar schat ting al 18.000 geëvacueerden onder dak. Zij zijn over vele plaatsen verspreid en niet altijd in grote concentraties onder gebracht. Het is uiteraard niet mogelijk daarover reeds thans een volledig over zicht te geven. De evacuatie van de twee grote noodgebieden, Goeree en Over flakkee, Schouwen en Duiveland, betreft grotendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. Naar Utrecht Voor zover de geëvacueerden Schouwen en Dniveland niet naar Noord- Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bed den beschikbaar zijn en van waaruit zij over verschillende plaatsen in de provin cie worden verspreid. DEN HAAG. Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodge- bied sinds Zondag wordt vermist de dpi. soldaat J. E. Willemsen, legernummer 320905414, afkomstig uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpL korporaal L. N. van Polanen, legernummer 310419285. In totaal zijn thans van de Koninklijke Landmacht twee mili tairen om het leven gekomen. Drie worden vermist. De twee militairen van de Ko ninklijke Marine, van wie aan vankelijk werd aangenomen, dat zij vermist waren, zijn thans terecht. DEN HAAG. In zijn gisteravond voor de radio uitgesproken toespraak heeft prins Bernhard o.a. gezegd, dat de werkelijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voor-j stellen. Slechts het visuele beeld I Uit dit alles blijkt, dat er naar wordt toont deze catastrophe met haar ont- i gestreefd de getroffenen zoveel mogelijk stellende verwoesting. Deie nati0. "e'te "er "au huis onder te brengen, nale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geestkracht en wils kracht, aan moed en offervaardig heid. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft terstond een mil- lioen gulden van het binnengekomen geld overgemaakt aan het Neder landse Rode Kruis, welke zijn be steed ter leniging van de onmiddel lijke nood van de bevolking der geteisterde gebieden. Er is afgezien van het vaststellen van een natio nale mzamelingsdag. Aan het goed- geleide spontane initiatief wordt de voorkeur gegeven. Hoezeer het bestuur van het Nationale Rampenfonds het adopteren van ge meenten een sympathieke geste vindt, acht het het beter een derge lijke adoptie nog even uit te stellen, tot de tijd dat beter kan zijn ge bleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Nadat de Prins had meegedeeld, dat de ingezamelde som gisteravond ruim 11'/j millioen bedroeg ver klaarde bij uitdrukkelijk, dat dit bedrag nog maar een klein onder deel is van het totaal dat nodig zal zyn om de slag het hoofd te bieden. die weer mogelijk zijn ROTTERDAM. De volgende post verbindingen zijn mogelijk: Van Rotterdam uit verbindingen als op 4 Februari: De auto naar Goeree/ Overflakkee rijdt thans op het eiland rcnd en tracht post door te bréngen. Van Dordrecht uft' twëe maal per dag verbinding met Sliedrecht en Neder- Hardinxveld, eenmaal doorverbinding met Gorinchem. Van Roosendaal uit incidentele ver. binding met Achthuizen op Overflakkee via Dinteloord. Onderzocht wordt of deze verbinding voor geregeld gebruik geschikt is. Voorts de bekende verbin ding met Zeeland via Antwerpen. Van Bergen op Zoom uit is post voor Schouwen/Duiveland per vliegtuig naar Zierikzee overgebracht. Er wordt thans gewerkt aan een postverbinding per boot van Katsche veer Uit via Goes. Er is van Zierikzee uit postverbinding met Burgh en Brouwershaven. Het verkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen is behoudens enkele uitzonderingen vrij normaal. De veerdiensten Bieskens Vlissingen en TerneuzenHoedekens- kerke functioneren. De dienst Perk- polderKruiningen is nog steeds ge staakt. De steiger te Perkpolder is be schadigd en in Kruiningen is, voor zover men het van deze zijde kan beoordelen, van de installatie weinig of niets meer over. De Moerdijkpont, die in Kruiningen in de haven lag, is door de dijk heen geslagen en op een boerenerf terecht gekomen. De spoorwegen onderhouden weer een SersonenveFVoersdienst GoesMiddel- urg, waarbij op de Sloedam ongeveer een kwartier moet worden gelopen. De Z.V.T.M. onderhoudt thans een nooddienst per bus van Bres- kens via Oostburg, Axel en Hulst naar Breda. De telefoon is intact, maar het aantal lijnen voor interlocale verbindin gen is beperkt. Alle verkeer over de Spijkenisserbrug over de Oude Maas is verboden wegens de werkzaamheden aan de dijken en de slechte toestand van dijken en wegen. Alleen militaire colonnes, hulpverlenings expedities en authriteiten hebben toe gang, Doorgangsbewijzen moeten ge haald worden op het gemeentehuis te Spijkenisse. door eredieten aan gedupeerde middenstanders DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft in samen werking met het Naticnaal Rampen fonds een regeling getroffen om mid denstanders. die door de watersnood materiële schade hebben geleden en financiële moeilijkheden ondervinden om hun bedrijf aanstonds voort te zetten, te helpen. De regeling geldt voor winkelbe drijven, ambachtsbedrijven, grossiers- bedrijven. dienstver) en inasbedrijven e.d. die door de ramp zijn getroffen. Slachtoffers kunnen, indten zij als gevolg van de ramp financiële moei lijkheden ondervinden bij de directe voortzetting van hun bedrijf renteloze voorschotten ontvangen voor de aan vulling van voorraden, het herstel van machines, bedrijfsinrichting e.d. Het aan aanvragers te verstrekken crediet zal in het algemeen maximaal vierduizend gulden bedragen Eventuele latere uitkeringen voor geleden schade zullen worden gebruikt tot aflossing van de opgenomen ere dieten. De credietaanvragen zullen worden behandeld door de Nederlandse mid- denstandsbank Aanvragers kunnen zich van Zaterdag af wenden tot het dichtstbijzijnde kantoor van die bank bij hun plaats van inwoning. Bijkantoren zijn gevestigd in Vlaar- dingen, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Goes. Middelburg, Terneuzen en Gouda. De geëvacueerden uit Goeree en Over flakkee gaan zoveel mogelijk vla centra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. niet te ver van huis onder te brengen. Alleen met betrekking tot de zwaarst getroffen eilanden is er een grotere ge organiseerde afvoer. Registratie Aan gemeentebesturen zijn richtlijnen verstrekt om een eenvormige en eenvou dige registratie van de personen, die naar een andere gemeente zijn verplaatst, ter hand te nemen. De registratie zal in de gemeenten van verblijf in drievoud plaats hebben oj kosteloos van Rijkswege ter beschikkin; te stellen verplaatsingsformulieren. Franse studenten komen helpen Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Met een trein vol de kens waren gisteravond vele Franse studenten op weg naar Nederland. Als de jongelui bun taak hier hebben vol bracht. gaan zij samen met Nederland se studenten meit dezelfde trein naar Parijs terug. Daar zullen de Nederlan ders samen met de Fransen in de Pa- rijse straten collecteren - voor de nood gebieden. Kostwinnersvergoeding DEN HAAG. Het ministerie van oorlog heeft aan de burgemeesters mede- deeld, dat indien er in hun gemeente personen zijn die in de gemeente, van waaruit zij zijn geëvacueerd, kostwin nersvergoeding genoten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat door de burgemeesters bij het departement van oorlog en marine is geïnformeerd naar het bedrag, dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald.- Een nadere circulaire met instructies zal nog volgen. Laat van u horen! DEN HAAG. Aan de geëvacu eerden, die onderdak hebben ge kregen wordt verzocht, per brief kaart aan hun naaste familieleden te berichten op welk adres zij zijn ondergebracht. UTRECHT (A.N.P.). De n.v. hotel exploitatie Terminus in Den Haag- Utrecht heeft het Domhotel aangekocht op de Catharijnesingel bij het Utrechts Centraal Station. De veiling van het Domhotel, die dezer dagen was aange kondigd, gaat dus niet door. De nieuwe directeur, de heer C. Larrewijn heeft de bedoeling nog dit jaar het Domhotel te moderniseren. Een ieder blijve aan zijn eigen werk Helpende handen te over wezen voor een of ander werk, hieraan gevolg moet geven, indien hij zijn uit kering wil beRouRen. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Sinds gisteren zijn op Walcheren vierhonderd arbeiders, ge specialiseerd in grondwerk, aan de slag. Zü zijn afkomstig uit Brabant, de Bom- melerwaard, Roosendaal, Breda en Oss. Een gedeelte van hen was werkzaam bü een object van de D.U.W. en is thans overgeplaatst. Vandaag zullen tachtig andere arbeiders eveneens in de kam pen op Walcheren aankomen, die werk zullen verrichten op het Zuidelijke punt van Zuid-Beveland, bij Ellewoutsdjjk. Naar Texel zijn 160 arbeiders uit Den Helder gezonden, terwijl honderd arbei ders werkzaam bij de D.U.W. van het Wieringermeerkamp naar dit eiland zijn gebracht om te assisteren bij herstel- werk aan de dijken. Op de overige getroffen eilanden is er op het ogenblik eerder een teveel aan arbeidskrachten dan te weinig. Een groot gedeelte hiervan bestaat uit vrijwilligers, mensen, die hun werk in de steek hebben gelaten om onmiddel lijk de helpende hand te bieden. Gelei delijk aan zullen zij weer naar him eigen bedrijven moeten terugkeren, waarna geschoolde grondwerkers, die bekend zijn met alle moeilijkheden aan het her stelwerk verbonden, hun taak zullen overnemen. Aan vrijwilligers bestaat op het ogenblik absoluut geen behoefte en het advies van het departement van sociale zaken is dan ook dat ieder aan zijn eigen werk blijft. De arbeidsbureau's beschouwen hulp in de noodgebieden als passende arbeid, zodat een werkloze, die wordt aange- Loontegeling Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van de kust vaarder Salland. Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto register ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. De kapitein is de heer M. Teekman uit Zwolle. Ge vreesd wordt, dat bet schip vergaan Harde, maar noodzakelijke maatregel Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De militaire autori teiten achten het niet verantwoord thans aan militair personeel verlof te geven. Marine-, leger- en luchtmachtleiding zijn zich volkomen bewust van de grote ongerustheid, welke op het ogenblik bij de militairen, afkomstig uit de geteis terde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot, dat hun familieleden heeft ge troffen. Maar het zal iedereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen al in verband met in gang zijnde hulpver leningsacties, zeer ongewenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Zodra echter de toestand is gestabili- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen (toez.) W. Vroeginaewey, Bleiswijk; te Zandvoort J. de Groot, Apeldoorn; aangenomen naar Vrooms- hoop (toez.) H. Roest, Beuningen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Borssele M. Heerschap, Wageningen. seerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie, zal aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, af komstig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden, ver leend van vier dagen. HET leven gaat door, óók voor de over levende slachtoffers. Laten wij samen zorgen dat zij inderdaad voor uit kunnen! Het bemid delende gironummer is 9575. Over de verhoging van de IJ-pont- tarieven heeft de Amsterdamse gemeen teraad gisteren geen overeenstemming kunnen bereiken. De beraadslagingen werden geschorst. B. en W. zullen met het Rijk opnieuw contact opnemen. Hieronder publiceren wij de tweede lijst van slachtoffers van de overstromingsramp. De lijst is ons ter beschikking gesteld door het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. J. de Jong te Batte noord. Leni van Prooyen, Korte wegje. A. van Prooyen, Zuiddijk. Mies en Francina Vreeswijk. Marinus Verwey. Teun Koppenaal Jac. Oosterling. L. Vis en 2 dochters. A. van Wezel. Wed. A. Driessen. Mej. J. Koote plus kleinkind, allen te Oostervoorgors. Mej. R. Kransse en dochter Marie 2 Zoons van A. Troost. 2 Zoons van L. Appel. Jac. Hoogmoed. De laatste 5 omgekomen in de Pal- landtpolder. Kees Koert. De familie Van Balen, man, vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis. Zolang de toestand nog onoverzichte lijk is, heeft men voor de arbeiders bij de D.U.W. een voorlopige loonregeling getroffen. Tot veertien Februari zullen zij worden betaald volgens de regeling water-, spoor- en wegenbouw, tweede groep, dus geoefende arbeiders en een toeslag krijgen van 25 procent. Wat de andere arbeiders verdienen kon nog niet worden meegedeeld, maar ongetwijfeld zal ook voor hen een soepele regeling worden getroffen. AMSTERDAM (A.N.P.). De recht bank te Amsterdam heeft gisteren de 67-jarige werktuigkundige F. E. uit Am sterdam vrijgesproken. Veertien dagen geleden had de officier van justitie zes maanden voorwaardelijk wegens ver duistering tegen hem geëist. E. had in 1951 met een ander de han delsvereniging Vogelkop opgericht, die ten doel had een groep mensen naar Nieuw Guinea te emigreren om daar verscheidene ondernemingen te gaan exploiteren. Vijftien mensen hadden een waarborgsom van 63 gulden gestort. Het plan liep spaak en slechts enkele mensen ontvingen hun geld terug. De directeur vertelde dat hij te goeder trouw was geweest. Ruzie met zijn com pagnon was oorzaak van de mislukking geweest. uw huis in en - Walnoten is een delicatesse van de eerste rang. doch het is jammer, wan- neer men er toe overgaat bomen aan te planten, men wel tien tot twaalf jaar moet wachten op een normale brengst en soms nog wel langer. No tenbomen worden over het algemeen althans voorheen voort gekweekt door middel van zaaien en nu kwam het veel voor. dat er typer tussen za ten die slecht of helemaal eeen vruch ten voortbrachten. Tegenwoordig Kan de vruchtboomkweker u echtei geënte bo men leveren; daarvan ka- men niet alleen eerder vruchten verwachten, doch de man weet ook welke soort hij u verkoopt en dat is een groot voor- deeL HOGER ONDERWIJS A mbtsaanvaarding Delft. Bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar aan de technische ho geschool te Delft heeft de heer W Berends een voordracht gehouden over de ontwikke lingsgang en uitkomsten van biochemisch on derzoek. Examens Leiden. Doet. ex. Nederl. recht: de heren MAM Kortenbout v d Sluijs te Almelo, J H Koeleman, Den Haag. S K Martens, Den Haag en mej A R Brouwer. Den Haag; vrl1 doet. ex. Ned. recht: de heer M v d Stoel. Den Haag. Amsterdam (G.D.). Doet. ex. natuurk- de heer N C de Troye. Amsterdam: Idem wïsk: de heer M de Vries. Haarlem; cand. ex wis- en natuurk: de heren G I Oudemans. C Stokvis, B Stam en Tan Tjong Liat. Amster dam: cand. ex. rechten: de heer J J B mer. Egmond Binnen. ABBENBROEK Geïndentificeerd: Leen Marion, Haas- dijk 165. 's-GRAVENPOLDER Lijk geborgen: Echtgenote van Cor nells van Weelen. HALSTEREN. Slachtoffers, geïndentificeerd en ge borgen: Cornelia Maria Castelein, echtgenote van Adrianus Francis- cus De Krom, geb. 4.10.1911 (Tho- lenseweg (B 316). Adriana Maria van Eekelen, geb. 6.7.1933 (B327). Antonius Adrianus Johannes Hoe- telmans, geb. 2.10.1938 (B 334). Cornells van Osta, geb. 24.10.1868 (B 338). Helena van Schilt, geb. 7.9.1896, echtgenote van Gerardus De Koek (A 128). Maria Helena Schijvenaars, geb. 13.12.1926 echt genote van Hendricus Marinus van Tillo (A 139). Anna Helena Maria van Tillo, geb. 29.6.1949 (A 139). Antonius Laanen, geb. 16.9. 1899 B 313). Comelis Hendrikus Jacobus Maria Laanen, geb. 29.6. 1937 (B 313). Bernard Laurentius Maria Roks, geb. 18.6.1952 (B 326). Comelis Hendrikus Simon van Meer, geb. 14.8.1951 B 337). Pe- tronella Elisabeth Dymphna van Meer, geb. 15.7.1951 (B 337). Jo hannes J. de Krom, geb. 3.5.1951 (B 316). HELLE VOETSLUIS Geïndentificeerd: Herman Schrijver, Oosfckade 22; mej. N. Schrijver, Oostkade 22; S. Bakker, Oostkade 6; mej. E. Sponselee-Finke, Op- somerlaan 20; mevr. Com. Vader- De Pijper, Opsomerlaan 6. KORTGENE Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen: Pieter Arie de Looft geb. 31.8.83 (Torendijk 88); Jaco- mina Catharina Schrier, geb. 26.1.07 (Torendijk 45); Adriana Verhulst, geb. 24.3.96, echtgenote van Jan Verburg (Torendijk 41); Hendrik van Vliet, geb. 21.1.92 (Torendijk 115); Cornelia Bollen, geb. 18.8.22 echtgenote van Marinus Fijsse, (Torendijk 57); Hendrika Adriana Kramer, geb. 20.8.1952 (Torendijk 113); Gerretje van Vliet, geb. 23.11.1905 (Torendijk 115); Jan Boer, geb 10.6.1948 (Torendijk 109); Lena Koster, geb. 13.6.99, wed. van Jan Gillisse (Ooststraat 5); Johannes Marinus Engelvaart, geb. 25.6.69 (Ooststraat 16N Janna Koets, echt genote van J. M. Engelvaart, geb. 16.3 73 (Ooststraat 16); Adriaan Cle ment, geb. 13.9.12 (Torendijk 51); Christiana Huyge, geb. 28.1.13, echt genote van Adriaan Clement (To rendijk 51): Bastiana Neeltje Cle ment, geb 16.1.47 (Torendijk 51) l Wilhelmina Suzanna Timmerman, geb. 20.11.49 (Cats Annapolder 118); Jan Franciscus Weijs, geb. 20.11.1909 (Cats Annapolder 18) H. E. Weijs, geb. 7.3.45 (Cats Anna polder 18). NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers: Gezin W Bruggeman te Battenoord. NIEUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. Adriana Krabbe, echt genote van Thomas de Bil (Polder weg a 351); Jan Lievense, 90 jaar, (Ooststraat); Toos Kats, echtgeno te van Eliza Kleemans (Weststraat); Maria Janna Raamsdonk, echtgeno te van Izak Comelis v. d. Male (Poederweg a 37). OUWERKERK Slachtoffer geïdentificeerd en ge borgen; Helena Boogerd, echtgenote van Joost de Jong (Heinekenstraat). STELLENDAM 2 Hagenaars aldaar overleden; H. Klaasen, geb. 17.7.1886. Zieck Klaasen, geb. 21.12.1887. Wonende: Wassenaarseweg 27, Den Haag. Opgegeven door; A. Rooden- burgh, p.a. Wassenaarseweg 27, Den Haag. TIENGEMETEN Niet geïdentificeerd: Ordon Dingeman. Ordon Gerrit. WOLPHAARTSDIJK Lijken geborgen: Ina Caan, geb. 12.11. 77, echtgenote van David Van Dam me, (A 149); Adriana Van Damme, geb. 23.6.19 (A 149); Martina De Leeuw, geb. 14.8.73, echtgenote van Jan Hoek van Dijke (A 176); Maai ke Giezen, geb. 31.10.52 <A 142); Gijsbrecht Heijnsdijk, geb. 22.6.81 (B 1); Jacoba op 't Hof, geb. 1.12.81. echtgenote van Gijsbrecht Heijns dijk (B 1); Elisabeth Geleedst, geb. 11.4.87, wed. van Willem Verschure (B 4). Lijken nog niet geborgen: Cornelis Tramper, geb. 21.1.85 (B 21); Din- genis Schipper, geb. 19.4.76 (A 205) ÉUIDLAND Niet geïdentificeerd: Piet Wolters, vrouw en 6 kinderen, wonende Kerkweg; Dirk Van der Velde, vrouw en 2 kinderen, wonende Kerkweg; 2 Gezusters Kapel, wo nende Kerkweg; Mej. C. Bredeland, wonende Kerkwkeg; Dirk Hai, met gezin or, de Buitendijk. Gat in dijk langs de Schelde ANTWERPEN. (Belga.) Op twee plaatsen hebben zich in België nieuwe overstromingen voorgedaan. In de buurt van Lillo, aan de Schelde, niet ver van de Nederlandse grens, is er een nieuw gat in de zeewering ont staan. De laatste bruikbare weg tus sen Lillo en Antwerpen is nu ook onbruikbaar geworden. Er worden plannen ontworpen om de duizend inwoners van Lillo, die nog in hun dorp wonen, ook te evacu eren. Vijfhonderd mensen zijn al eer der naar andere plaatsen overge bracht. Gisteren heeft de vloed bij Mechelen nieuwe overstromingen veroorzaakt. Het water bereikte een hoogte van 40 maar trok zich later op de dag weer terug. Het verkeer moest gedurende enkele uren stilgelegd worden. Het oude gat ln de dijk van de Rupel is tien meter breder geworden. In de streek van Antwerpen zijn 2200 soldaten aan het werk, terwijl 1400 in reserve worden gehouden om, indien nodig, onmiddellijk te kunnen optreden In de streek, omvattende Kallo. Zwijn- drecht en Beveren-Waas, is de toestand kritiek, De versterkingen, die Woensdag waren aangebracht, zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag weggevaagd Het waterpeil is een meter gestegen. Het fort Ste Maria is door het water omringd en slechts met vaartuigen te bereiken. In West-Vlaanderen nemen 3.150 sol daten deel aan de operaties, en wel 2.150 te Knokke, 400 te Heist, 350 te Nieuw- poort en 200 te Oostende. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zullen 400 soldaten onverpoosd aan het opwerpen i van nieuwe dammen werken. In Oost-Vlaanderen zijn 1860 man aan het werk, terwijl bovendien 300 man onmiddellijk beschikbaar zijn. In totaal werken er aan de Belgische kust en te Antwerpen 7.200 militairen. BERLIJN (Reuter) Acht-en-negentig Oostduitse mijnwerkers zijn om het leven gekomen bij een mijnramp, die een week geleden plaats heeft gehad, maar waarover pas nu de eerste berich ten het Westen hebben bereikt. Het ongeluk gebeurde ln een uraniummijn bij Oberschlema. Ei- gebeuren daar voortdurend onge lukken een gevolg van het feit, dat er niet de minste aandacht wordt be steed aan de eenvoudigste veiligheids maatregelen. Het leven van de mijnwer kers telt absoluut niet: er wordt alleen maar gelet op de opbrengst. Het ongeluk, dat vorige week is ge beurd, begon toen 22 mijnwerkers op een diepte van 300 meter vast kwamen te zitten in een gang, die ten gevolge van het uitvallen van een pomp door het water werd geblokkeerd. Het water vloeide de gang binnen en de opgeslo- tenen kwamen door verdrinking om het leven. Voordat men kon beginnen met red dingspogingen had er een steenstorting plaats in een hoger gelegen gang, waar door zestig mijnwerkers van de buiten wereld werden afgesloten. Twintig mi nuten n3 dat tweede ongeluk begonnen de hulpcolonnes af te dalen, maar zij konden de ingeslotenen niet bereiken. Russisch bevel..,. Nadat men achttien uur had gepro beerd de mijnwerkers te bevrijden, gaven Russische officieren bevel met de pogingen op te houden. Zij zonden sol daten om tweeduizend betogers te verjagen, die eisten, dat de pogingen zouden worden voortgezet. Zeven mensen werden daarbij gedood. Nieuwe Amerikaanse nacht jagers TOKIO (Reuter) Piloten van de Amerikaanse marine hebben gisteren vijandelijke vliegtuigen neergeschoten die zij niet konden waarnemen. Zij hadden de beschikking over een nieuw type nachtjager, de Skynight, die is uitgerust met een bijzonder in gewikkelde radar-installatie die het mogelijk maakt in het duister vlieg tuigen neer te schieten die voor de piloten zelf niet zichtbaar zijn. De piloten vertelden toen zij van hun vlucht waren teruggekeerd, dat zij de vijandelijke vliegtuigen pas za gen, toen zij brandend neer stortten. Het nieuwe toestel is al in de eerste weken van de winter in gebruik ge nomen, maar de marine heeft er tot dusverre het zwijgen over bewaard. DEN HAAG. In het nummer van het orgaan van de vereniging van Nederlandse gemeenten, dat vandaag verschijnt, wordt opgeno men een mededeling, dat de vereni ging bereid is ten dienste van de gemeenten alles te doen wat haar hand vindt om te doen. De vereniging ziet op het ogen blik één concrete mogelijkheid, na melijk door bij adoptie van gemeen ten de-helpende hand te bieden. De leden van de vereniging worden op gewekt aan deze adoptie op grote schaal deel te nemen. Teneinde hierbij zo veel mogelijk te coördi neren verzoekt zij de gemeenten, hun bereidheid tot hulpverlening aan getroffen gemeenten aan het bureau van de vereniging in Den Haag kenbaar te maken. Ook voor het „uitlenen*" van ge- meentepersoneel aan getroffen ge meenten wil de vereniging gaarne haar bemiddeling verlenen. DE BILT (A.N.P.) Op 16 Febru ari wordt er weer springtij verwacht en daar er mensen zijn die zich daar over ongerust maken is het wenselijk iets te vertellen over de begrippen springtij, springvloed en stormvloed. Maan en zon beïnvloeden het ver schijnsel van eb en vloed. Daarom zijn eb en vloed het sterkst als de zon met de maan samenwerkt en het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste gebeurt altijd kort anderhalf a twee da gen na volle maan en na nieuwe maan. Men spreekt dan van een springtij. Als zon en maan elkaar tegenwerken dat is kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier dan spreekt men van doodtij. Hulp Dp dhie Mu&feetiefy) nam de beroemde avonturenroman van Alexander Dumas Milady keek hem met grote ogen aan, waarin d'Artagnan als hij goed had op gelet reeds de eerste tekenen van een op komend orkaan had kunnen bespeuren. Maar hij was te veel vervuld van zichzelf om aandacht te schenken aan de uitdruk king van haar gezicht. Daarbij zat hij een beetje in de rats, want het lag voor de hand dat zijn verklaring, da» de Wardes buiten de hele zaak stond, nadere toelich ting verdiende. In zijn roekeloosheid was hij al verder gegaan dan misschien goed voor hem was en aangezien bij niet meer terug kon, ging hij onverstoorbaar verder, hopend dat door zijn fascinerend persoon lijk overwicht alles nog wel in orde zou komen. Op een kleine garantie meende hij vooraf overigens wel recht te hebben. Je houdt toch van me? vroeg hij dus met klem. Op mijn lippen brandt een be kentenis en als ik twijfelen zou aan je liefde, zou ik je die niet durven doen. Maar zeg me: als ik uit te overgrote liefde voor jou iets verkeerds gedaan mocht heb ben, dan vergeef je me toch wel, nietwaar? Man, ga door, zei Milady korzelig, wier gevoelens door deze mooie aanhef niet in het minst waren vertederd. Goed, zei d'Artagnan met een zoete glimlach, goed, ik zal het je vertellen. Je zal misschien een beetje kwaad zijn.. Vooruit, spreek op! schreeuwde de dame met een lijkwit gezicht Ik weet, zei d'Artagnan, dat Donder dag de graaf de Wardes bij je op bezoek is geweest, hier in dezelfde kamer. Hij? Welnee, antwoordde milady nu op volkomen stellige toon. En hij zal niet meer komen ook! Daar moet jij voor zor gen! Hij was hier wèl, hield d'Artagnan vol, jok er maar niet om, want dat zou toch geen zin hebben. Verklaar je nader, verzocht milady, ik begrijp er niets van. Je martelt me dood. d'Artagnan haalde met veel omhaal de saffieren ring uit zijn zak die zij hem ge geven had, toen zij meende dat de Wardes haar het hof maakte, draaide het sieraad een paar maal besluiteloos tussen zijn vin gers en hield hem haar toen voor. Kijk eens, lichtte hij toe. Deze ring is in mijn bezit om de doodeenvoudige reden dat ik hem gekregen heb. Van jou. Bekijk hem maar eens goed. Ik heb niet de indruk dat de graaf de Wardes zich op iets te beroemen heeft. En om het raadsel meteen maar helemaal voor je op te los sen: die graaf en ik zijn Dorderdagavond één en dezelfde persoon geweest. Tja, in de liefde mag men wel een kleine list ge bruiken. Wat denk je er zelf van? Hij had zo nonchalant mogelijk gespro ken, alsof hij een kinderachtige bijzonder heid vermeldde en in zijn hart hoopte hij er dan ook op dat milady het bedrog niet al te tragisch zou opnemen. 2.e was ten slotte niet bepaald een eenkennig type en ervaren genoeg in de galante dingen des levens om de poets die hij haar gebakken had te willen zien als een handigheid van een toegewijd minnaar, wie dat wel ver geven kon worden. Misschien zou ze zich eerst een beetje generen, dacht hij, maar zelfs dat leek hem niet zeker, ze zou een beetje kwaad zijn en tranen storten en daar zat dan weer alle aanleiding in om haar te troosten en tot een hartelijke ver zoening te komen. Maar een beetje kwaad kon milady na de bekentenis van d'Artagnan niet genoemd wor den. Als een woesteling sprong ze overeind van haar zetel haar ogen waren wijd open gesperd, haar mond was verbeten, wit 'van razernij stormde ze op hem af. Hij schrok er onwillekeurig van. Maar wat is er? fleemde hij. Als enig antwoord ontving hij een gespierde stomp tegen zijn borst, die hem bijna achterover deed kantelen. Hij begreep dat hij iets moest doen om de ideale verhouding te her stellen. Hy wilde haar niet verliezen. Sme kend greep hij de mouw van haar gewaad, maar omdat zij zich als een furie losrukte, waarop de stof niet berekend was, scheurde het kledingstuk aan de schouder met een sner pend geluid open en op hetzelfde ogenblik verstarde d'Artagnan. Daar op haar marmer blanke schouder stond vurig en onverbidde lijk de lelie gebrandmerkt, het teken dat misdadigers van de beul voor him leven mee kregen de lelie, die ook Athos had ont dekt op de schouder van zijn jonge bekoor lijke vrouw, die hij daarna voor straf aan een boom had opgehangen. —Allemachtig! riep de jongeman met ont zetting uit. Onbeweeglijk, met een gevoel van verlamming in al zijn leden, staarde hij naar de stempel der schande. Wordt vervolgd Een springtij is dus een normaal ver schijnsel, dat om de twee weken op treedt. Het bestaat uil een springvloed en een springeb, of een springhoog- water en een springlaagwater. Nu komt daar een invloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwesten een ophoping van water in het Zuidelijk deel van de Noordzee, dat is dus tegenover de Ne derlandse kust, veroorzaakt. Is die ver hoging van waterpeil door de storm groot, dan wordt gesproken van een stormvloed. Gaan een uitzonderlijk zware en lang durige Noordwesterstorm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen catastrophaal worden. Dat was het ge val in de nacht van 31 Januari op 1 Februari. Nu zijn ook zonder de wind de spring vloeden niet alle precies even hoog. Zo zou, zonder de storm, de springvloed in de nacht van 31 Januari op 1 Febru ari door de werking van zon en maan iets minder hoog zijn geworden dan de voorafgaande springvloed van. 18 Janu ari en dan de volgende van 16 Febru ari. Dit betekent dus: le dat de stormvloed nog hoger zou zijn geworden als dezelfde storm op 18 Januari of 16 Februari zou zijn op getreden; 2e dat bij het eerstvolgend springtij, indien de wind geen complicaties geeft, het hoogwater en het laagwater moet worden verwacht ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoog- en laagwater op 18 Januari. Bagijahof 31 - Dordrecht Kantooruren; 8.4517.30 uur 's Zaterdags: 8.1513-uur TELEFOON: Advertentie-afd- 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen afdeling 5842 Advertentie-afdeling 5843 Redactie 5844 Klaehtendienst (18.30 —19-30) 6939 Postbus 54 Giro Nr. 510835 Bankiers: Twentscbe Buk Ned. Mid dens tand sb ank Abonnementsprijs 47 ct. per week, 2.— p. maand; 6.— p. kwartaal. Postabonnement «.75 p. kwartaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2