De DotfdteitaoT HERSTEL MET KRACHT AANGEPAKT 1 „Wij zullen niets prijsgevenzelfs niet Tiengemeten Scliouwen-Duiveland liet moeilijkste probleem KLM kan goederenstroom niet meer verwerken De droeve statistiek Vorst Dirksland moet behouden worden Huis aan huis in Dordrecht Levenslang geëist Militairen niet voor herhaling op Koningin Juliana Aanbiedingen van overal Schade door storm Prins Bernhard weer boven noodgebied De Doris Rijkers op een strekdam Voor straf op water en brood Dit weekeinde geen voetbal Steun aan het Rampenfonds Een cent voor iedere gulden Niet van de kaart! Nationalisten vechten reeds in Rood-China DIRECTEUR- HOOFDREDACTEUR L. W. A. DE BOT Vrijdag 6 Februari 1953 8e- Jaargang No. 31 Verschijnt dagelijks ABONNEMENTSPRIJS 47 CENT PER WEEK DEN HAAG Neen, prijsgeven zullen wij niets. Wij zullen doen wat ons te doen staat en dat is eerst de kleinere gaten in de dijken dichten, om nog meer afslag te voorkomen en dan liet grote herstel ter hand nemen. Maar wij zullen de zee niets prijsgeven, ook niet het kleine Tiengemeten, dat helemaal onder water staat. Men is daar trouwens al bezig, orh de gaten dicht te maken Schouwen-Duiveland is ons moeilijkste probleem, vertelde ons gisteravond ir A. G Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Wij mogen ons gelukkig prijzen, wanneer wij het eiland voor het komende winterseizoen veilig in handen hebben. Negen tienden staat nog onder water. Zierikzee zal moeten worden geëvacueerd. Alleen vijfhonderd mannen zullen er blijven voor de kleine herstelwerken. Dan volgt Goeree-Overflakkee, waar bij Dirksland nog een plek droog is. Die plek moeten wij behouden, om te gebruiken als bruggen hoofd in de strijd om het eiland. Ook hier zullen de werken nog maanden arbeid vergen. Over maand weer verkeer langs Moerdijk Over een maand zullen de treinen weer rechtstreeks van Rotterdam over de Moerdijkbrug naar het Zuiden kunnen rijden. Dan is ook de grote ver keersweg weer berijdbaar. Dit hangt voornamelijk af van het herstel van de dijken aan weerszijden van de Moerdijkbruggen aan de Brabantse oever. Herstel Kreekrakdam kan nog lang duren Het herstel van de Kreekrakdam, tussen Brabant en Zuid-Beveland zal nog heel lang duren. Het is niet te zeggen, wanneer daar de spoordijk en de weg weer klaar zullen zijn. Alblasserwaard wordt spoedig drooggemalen De Alblasserwaard zal men volgende week gaan droogmalen. Dit is ook van groot belang voor de spoorwegverbinding RotterdamDordrecht Gorinchem, die dan het zwaar overbelaste traject RotterdamGouda kan ontlasten, zolang de verbinding RotterdamMoerdijk nog niet bruikbaar is. (Ver-volg op pag. 5) Vandaag is men in onze stad gestart met de huis aan huis col lecte voor het Nationale Rampen fonds. Gisteravond bestond er tus sen 7 en 9 uur gelegenheid om zich aan te melden en om kwart over waren er reeds zoveel collectan ten dat de aanmelding stopgezet moest worden. Honderden moes ten zelfs nog telem-gesteld worden. Het comité heeft de stad in 285 kleine wijken verdeeld. Iedere wijk omvat één of anderhalve straat en geen huis in de hele stad kan nu overgeslagen worden. De eerste collectanten keerden vanochtend reeds terug. Grote bedragen had den zij in hun bussen. Toen wij om half twaalf informeerden wa ren er 17 bussen binnen. De op brengst hiervan was al ruim drie duizend gulden. De eerste uitkom sten wettigen de verwachting dat de opbrengst enorm groot zal zijn, vertelde de heer G. J. Ruurs ons. Daar komt nog hij de opbrengst van de straatcollecte, die morgen (Zaterdag) wordt gehouden. Iede re Dordtenaar moet Zaterdagmid- met een speldje getooid zijn, en dit kan, want er zijn vele bus sen beschikbaar. Uil licel Nederland zijn schepen van allerlei soort naar de geteisterde ge bieden gevaren en gebracht om te helpen bij hel evacueren van de duizenden mensen op de bedreigde plaatsen. Ken overzicht van de armada schepen op de Oosterschelde op weg naar Zierikzee. (Luchtfoto A.N.P.) AMSTERDAM (A.N.P.) Levenslange gevangenisstraf heeft mr. G. R. Nube, officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 39-jarige losse werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum. Zij stonden terecht wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden op 30 Augustus j.l. Voor alle militairen van de Konink lijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953, voor her halingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, heeft de minister van oorlog het volgende bepaald. De herhalingsoefeningen worden af gelast voor die oorlogsonderdeln van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige korpo raals van de Koninklijke Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalings oefeningen ondèr de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Konink lijke landmacht die een oproeping heb ben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingspefeningen onder de wa penen te komen, behoeven aan deze op roeping geen gevolg te geven. hield besprekingen DEN HAAG. Vanmorgen om 11.30 uur heeft koningim Juliana op het Pa leis aan het Lange Voorhout kolonel Valentini, militair-adviseur van de pre sident van Italië ontvangen. Hij heeft een van de hulpvliegtuigen naar Neder land gevlogen en 'heeft aan de Koningin een persoonlijke boodschap van de pre sident overhandigd. Om 12.00 uur brachten de Amerikaan se ministers Dulles en Stassen een be zoek aan de Koningin. Om 15.00 uur hedenmiddag ontvangt H.M. minister Algera èn de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. Maris. Om 16.00 uur worden de ministers Beel, Van Thiel en Mansholt ontvangen. Om 17.00 uur de ministers-president en om 18.30 uur ge- neraal-majoor Buurman van Vreeden. Vaarweg naar Zeeland De Rijkswaterstaat deelde mede, dat zich in de vaarweg van Dordrecht naar Goese Sas geen obstakels bevinden. Wel ont breken bijvoorbeeld in de Kil enkele lichten die echter door het Loodswezen zouden worden hersteld. Voorzichtig varen by niet te donkere nacht is ge- bodea Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De K.L.M.-agenten in de gehele werdld werden zo bekend werd, dat de luchtvaartmaatschappij de goederen voor de Nederlandse noodgebieden gratis zou vervoeren overstelpt met aanbiedingen. In New York, Londen, Guragao en sommige andere steden bleek zelfs dat de vervoers capaciteit lang niet voldoende was om de goederen te transporteren en een steeds groter wordende stroom vloeit nog steeds toe. De vliegtuigen zullen dan ook in de eerste plaats de goederen vervoeren, die op het ogenblik het meeste nodig zijn, zoals verlichtingsapparaten, zandzakken, rubberboten en dekking. Langs het gehele luchtnet van de K.L.M. heerst een ernorme activiteit en de vliegtuigen uit Frankfort. Kopenhagen, Londen, Miami, Milaan. Montreal. Rome, Singapore. Stockholm, Wenen, Zurich, Paramaribo, enz., die te Amsterdam aan komen hebben alle beschikbare ruimte besteed om goederen voor de getroffen gebieden mee te nemen. Onze luchtvaartmaatschappij krijgt ech ter assistentie van de Air France. De Franse luchtvaartmaatschappij heeft na melijk aangeboden de K.L.M. te helpen met'het vervoer van de in Frankrijk bij een gebrachte goederen. De K.L.M. heeft dit aanbod dankbaar aanvaard, omdat zij op dit ogenblik geen kans ziet de 25 ton goederen, die alleen al in Parijs ligt opge stapeld. te vervoeren. Buitenlandse aanbiedingen om kinderen uit ,te nodigen komen in steeds groter getale binnen. De stad Hays in de Ame- rikaanse staat Kansas heeft aangeboden een Nederlandse stad te adopteren. Een- zelfde besluit werd genomen door de Abel-Tasman Club te Hobart in Tasma- nië. Daadwerkelijke hulp wordt nog steeds ge zonden. De R.A.F. stuurde onder meer gisteren drie Valetta's en zes opleidings vliegtuigen. Uit Italië kwamen drie mi- litaire vliegtuigen de hulpploegen' ver. sterken en uit Duitsland vertrokken zo. we] geallieerde als Duitse vaartuigen naar de noodgebieden. Zeven-eiweertig politiebeambten uit Bremen hebben dit jaar afstand, gedaan van hun vacantiereoht. Zij hebben aan- Verzekeringsmaatschappijen komen verplichtingen na AMSTERDAM (A.N.P.) Om trent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door overstro ming tengevolge van dijkdoorbraak verneemt het A.N.P., dat verschil lende grote maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren"-polissen (zo wel voor inboedels als voor opstal len) alle gevolgen van storm, waar onder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze ..uitgebreide gevaren-po- iissen" zijn ook in de streken die thans door de ramp zijn getroffen, in groten getale zonder enige beper king afgegeven. - DEN HAAG (ANP). Prins Bernhard is heden opnieuw naar de ramp-gebieden vertrokken. Hij zal per hefschjroefvlieg- tuig die plaatsen bezoeken, welke niet op.andere wijze te bereiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op die wij ze contact gehad met enige geheel afge sneden dorpen en hun burgemeesters. In de namiddag zal de Prins weer een vergadering van het Rampenfonds pre sideren. Het ligt in de bedoeling deze daginde ling de eerstkomende dagen, met uit zondering van as. Zondag, te handha ven. DEN HAAG. Volgens bericht van Scheveningen radio is de reddingboot Doris Rijkers uit Den Helder, die deel neemt aan het reddingwerk in Zeeland, op de strekdam oij Zierikzee gelopen. De boot zit 300 meter ver op de strek dam. Een motorbootje van het kabel schip De Poolster heeft getracht de reddingboot. uit zijn benarde positie té bevrijden. Dit is niét gelukt tengevolge de sterke ebstroora. Prins Bernhard stapt uit een vliegtuig op Ypenburg na een vlucht, over de getroffen gebieden. In Den Haag voerde de Prins besprekingen over de hulp verlening. geboden deze tijd in Nederland, deel nemend aan de hulpverlening, door te brengen. Deze Westduitse reddingploeg brengt haar eigen reddingboten mee en zal geheel voor haar eigen bevoor rading zorgen. Vannacht werd de North Star van de Canadese luchtmacht met een lading dekens, kleren en schoeisel uit Mon. treal verwacht. Aan boord bevindt zioh onder meer miss Margaret Wilson, secretaresse van het Canadese Rode Kruis, die met het Nederlandse Rode' Kruis zal overk<ggan, hoe men heti beste en snelste hulp kan verlenen. De minister-president, dr. W. Drees, heeft de Engelse premier Winston Churchill1 zijn grote dankbaarheid overgebracht voor de buitengewone wijze waarop; Engeland heeft geassisteerd bij de gro te ramp en zijn deelneming betuigt; met de slachtoffers van de watersnood, in Engeland. Dr L. G. Kortenhorst: Rijk staat buiten de besteding Eigen Nieuwsdienst HILVERSUM. In zijn laatste ra- rlio-praatje heeft dr. L. G. Korten horst, de voorzitter van de Twiede Kamer- nadrukkelijk meegedeeld, dat het Rijk geheel buiten de beste ding van het Nationaal Rampenfonds staat. Het fonds is een zuiver particu liere instelling, die zelf oveF de be steding van het geld beslist. Dr. Kor tenhorst herinnerde er aan, dat het Rijk wel belastingfaciliteiten verleent aan degenen die bijdragen in het fonds. Eigen Nieuwsdienst o VLEDDER. Ook in de gemeente Vledder in Drente hield de hevolking spontaan inzamelingen voor de getroffen gebieden. Reeds kon f 9809,05 uit deze kleine gemeente aan het Nationaal Rampenfonds worden overgemaakt. Bovendien werd een vrachtauto vol kleding en dekking naar de noodgebieden gezonden. Men stuitte bij de inzamelingen echter op de nurkse onwil van een ingezetene. Men probeerde zoveel mogelijk zakken in te zamelen, doch de man, die op zijn minst 500 zakken beschikbaar had, weigerde er ook maar één af te staan. Ook wilde hij geen cent geven. De buurtgenoten hebben dit niet genomen; zij hebben alle leveranciers op straffe van verlies van klandizie aangeraden, om aan deze slechte vaderlander niets meer te leveren. Het gezin leeft nu op water en zelfgebakken brood ROTTERDAM. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft tijdens de bijzondere ver gadering besloten alle voor Zater dag en Zondag vastgestelde wed strijden voor de competitie af te gelasten. Rekening houdende met de wens van de Regering, verzoekt het be stuur van de KNVB om op deze dagen geen vriendschappelijke wed strijden te houden. Verder zijn afgelast alle wedstrij den voor Zondag van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond; van de Nederlandse Kynologen Club; voor de basketballcompetitie; de zwem wedstrijden te Amsterdam om de J. P. Hauserbeker, en. de wintercour- ses op de renbaan te Hilversum. 45 millioen - 35 millioen. 25 millioen - 15 millioen- 5 millioen - "50 millioen "40 millioen "30 millioen "20 millioen -10 millioen Gisteravond- werd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op 11.500.000.Dit is hier boven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dal thans rond f 8.000.000 onderweg of in verzameling is, hetgeen is aan- gegeven met een gearceerd blok. Zie verder pag 7 Stort Uw. bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, *s-Gra- venhage. Vergeten om niet te vergeten ARNHEM. Te Arnhem is de drü ton voor het Nationale Rampenfonds reeds verre o-verschreden. Twee Arnhemmers hebben ieder toege zegd een cent te geven voor tedere gulden die in Arnhem wordt ge schonken. Zij zijn beiden reeds dui zenden schuldig. Burgemeester Mat- ser ging met een geluidswagen rond om zijn stadgenoten tot hulpvaardig heid op te wekken. Eén Arnhemmer trok op staande voet zijn costuum uit toen men voor de inzameling bij zijn woning aanbelde. „Het andere in de kast is namelijk niet zo best meer'' zei hij veront schuldigend. Een leraar van het stedelijk gymnasium laat zijn leerlingen boete betalen ten bate van het Rampenfonds wan neer zij hun boeken vergeten. Tege lijk heeft hij zijn klasse opgewekt de boeken vaak te vergeten, ohdei het moAt.over&fei opaai -gij niet vergeet! TV" EDERLAND is helemaal niet va.n de kaart, wat ons pro ductievermogen betreft, aldus ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Het bui tenland heeft zeer bijzondere be langstelling voor de gevolgen van de ramp aar' de dag gelegd en daarvoor zjjn wij zeer dank baar. Maar het moet niet denken, •lat wij lamgeslagen zijn. Er wer den al orders geannuleerd. Er zijn al schepen naar Antwerpen ge dirigeerd, in plaats van naar Rot terdam. Hier in Nederland gaan we gewoon door! Geen kinderen naar het buitenland DEN HAAG. (A.N.P.) Voorlo-pig zul len geen kinderen uit de geteisterde ge bieden naar het buitenland gaan. Hoe zeer de verantwoordelijke autoriteiten ook erkentelijk zijn voor de talrijke aan biedingen uit het buitenland, zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, onzekerheid en spanning, uitzending van kinderen naar het buiten land, mede om psychologische redenen, bezwaarlijk is. In de komende weken zal opnieuw worden nagegaan, of en in hoe verre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Gestadige verbinding ZierikzeeDordrecht Vanmorgen om 7 uur zouden uit Zie rikzee twee provinciale boten met goede accommodatie voor 700 mensen naar Dordrecht varen. Wie mee wilde, diende zich te melden aan het evacuatiebureau te Zierikzee. TAIPEH, Formosa (Ass. Press) Op 9 Januari zijn goed uitge ruste nationalistisch-Chinese troe pen op de kust van Rood China geland en hebben zich daar aan gesloten bij de guerrillatroepen, die tegen het regiem van Peking strijden. Dat is eerst thans bekend gemaakt door het nationalistische persbureau Tao Tan. De troepen zijn volgens het be richt in vijftien jonken van For mosa naar het vasteland overge stoken en ruim twintig kilometer ten Noorden van Amoy aan land gegaan. Terstond zijn toen twee communistische divisies naar de landingsplaats gezonden maar toen die daar arriveerden, waren de invallers al verdwenen. Daarop is in het gehele gebied de staat van beleg afgekondigd. Voor zover ons bekend geven wij hier de lijst van verliezen in de onderscheidene geteisterde plaatsen geleden. Abbenbroek 1 Brandwyk Z Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Dreischor 15 Elftplaat (Gem. Portugaal) 7 Fijnaart 46 Geersdyk 1 Goese sas (aangespoeld van elders) 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 19 Hellevoetsluis 5 Heynenoord 2 Ierseke 10 Nieuwendijk (Land van Heus- den en Altena) 3 Heijningcn 25 Hoedekenskerke 1 Hoi,Jsbosstzeewcrlng 1 Hontenisse (Kerkdorp Lsms- waarde) 8 Klundert 13 Kortgene 40 Krabbedijbe 4 Kruiningen 11 St. Maartensdijk 4 Mfddelharnis 16 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nieuwerkerk en Ouwerkerk 13 Nieuwe-Tonge 87 Nw. Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4 Ossenisse 1 Oosterland 40 Ouddorp 1 Ouderkerk a.d. IJssel 2 Oudelande 2 Oude-Tonge 300 Papendrecht 1 St. Philipsland 1 Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerken 15 Stavenisse 300 Steenbergen 13 Stellendam 27 Sliedrecht 1 Stormpolder 6 Stryen 20 Terneuzen 2 Texel 5 Tiengemeten 2 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg l Willemstad 2 Wolfaartsdijk 9 IJsselmonde 3 Zaamslag 1 Zierikzee 15 Zuidland 20 Bovenstaande opgave maakt melding van een dodencijfer van 1352. Onze correspondent te Strijen meldt evenwel voor die plaats en omgeving een officieel cijfer van 41. Daarmee zou het aantal slachtoffers op 1373 zijn eekomen. Advertentie Verwachting tol Zaterdagavond Wisselende bewol king met enkele sneeuwbuien.. Zwakke tot matige Noord- oostelijke wind. Licht< tot matige vorst. Mies je: Storten n meer dan ooit noor zakelijk! Giro 9575. Zon op 8,12—17.37. Maan op 1.12—10.04. L.K. 7 Februari

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1