Omvang ramp niet te wijten aan onvoldoende maatregelen Maaskant ploetert bij Halsteren A. B. STOFFENHUiS Plannen om zee-armen af te dammen kunnen wederopbouw niet uitstellen Hulp van Nederlands bedrijfsleven Ontmoetingen op liet water ln duister en sneeuwstormen Bijna 400 doden in Oude en Nieuwe Tonge Helicopters en ducks haalden 1650 mensen van Goeree-Overflakkee De nood onzer christelijke broeders Zeldzaam goedkope Coupon-aanbieding PAARDENVLEES (vrijbank) Vrijdag 6 Februari 1953 Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat "JTA'N de grote omvang van de watersnoodramp geweten worden aan te weinig aandacht der overheid voor onze waterkeringen of aan onvol doende waakzaamheid van de daartoe aangewezen autoriteiten?". De direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, Ir. Maris, wenst op heide vragen geen ander antwoord te geven dan een heslist „neen"- Van regeringswege is men heslist niet te zuinig geweest met geld voor de waterkering en voor liet hij de Rijkswaterstaat toegepaste systeem, een decentralisatie, waarbij de water schappen zelf op eigen gezag beslissingen kunnen nemen, wil Ir. Maris nog steeds zonder enig voorbehoud een lans breken. De waterschappen waren voorbereid op hijzonder hoog water. Het weerbericht van De Bilt had zeer harde wind in het vooruitzicht gesteld en dat het in de nacht van Zaterdag op Zondag springvloed zou worden, was evenmin een geheim. Wat men niet had kunnen vermoeden was echter, dat de storm ditmaal over de gehele Noordzee woedde. Het water dat tussen Engeland en het continent kolkte, kon nergens uitweg vinden en besprong daardoor de dijken met ongekende kracht. Vele oorzaken werkten samen "JTN zoverre zijn de waterschappen over- -®- al langs de kust verrast. Maar men mag daarbij ook weer niet uit het oog verliezen dat sedert mensenheuge nis iets dergelijks langs de Noordzee kust niet meer had plaats gevonden. De springvloed is op vele plaatsen over de waterkeringen gekomen en heeft daarna de dijken aan de binnen kant ondermijnd. Betekent zulks nu, dat de dijken overal een a twee meter verhoogd zullen gaan worden? In geen geval zal daartoe zonder meer worden besloten. De hoogte van de dijken is in vroe gere tijden bepaald na uitvoerig onder zoek. waarbij wat uitzonderlijke ge beurtenissen betreft, natuurlijk een ze ker aanvaardbaar risico moest worden genomen. De hoge stortvloed van 1 Fe bruari noopt de verantwoordelijke autoriteiten tot nieuwe studie. Mis schien zal, als alle meteorologische en andere gegevens geanalyseerd zijn, blij ken dat nieuwe voorzieningen zijn ge boden, maar zeker is dit bij lange na niet. Afsluiting zee-engten T^AN is er nog een plan en niet van vandaag of gisteren om de drie grote zee-engten tussen Rotterdam en Antwerpen het Haringvliet, de Oosterschelde en de Grevelingèn af te sluiten door een dijk van het formaat dat thans ook Noord-Holland met Friesland verbindt. Behalve het inkorten van de zee wering zou zo'n plan ook van onschat bare waarde zijn in de strijd tegen het verzilten van landbouwgronden. Zullen de nu noodzakelijk geworden herstel werkzaamheden misschien leiden tot het versneld tot uitvoering brengen van dit plan? „Bedenk wel welk een enorm werk dit afsluiten van de drie zee-mondin gen betekent", aldus de waarschuwing van Ir. Maris. „In de eerste plaats zal het vermoedelijk noodzakelijk zijn om de drie armen tegelijkertijd af te slui ten, daar anders gevaarlijke tegen stromingen zouden ontstaan. Verder lopen de kosten van zo'n project in de mdilliarden guldens, vooral omdat de. watervlakten in kwestie op verschil lende plaatsen 30 meter diep zijn. Door de verschrikkelijke ramp is de wense lijkheid van een kortere zeewering zeer zeker opnieuw naar voren gekomen. Maar nu de realiteit. In elk geval moet aan het herstel van de schade begonnen worden en wat er verder met Zeeland en de Zuid-Hollandse Eilanden gebeu ren zal, is voorlopig nog toekomstmu ziek. INDUSTRIëLE PRODUCTIE ONAANGETAST Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbedrijven ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrij gen van orders. In de overstroomde gebieden be vinden echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaciteit van de Neder landse industrie als zodanig is door de ramp niet aangetast. Dr. DREES BETUIGT DEELNEMING De minister-president, dr. W. Drees, heeft de Engelse premier Winston Churchill namens de regering en de bevolking van Nederland zijn grote dankbaarheid en waardering overge bracht voor de buitengewone wijze, waarop Engeland „edelmoedig en doel treffend" heeft geassisteerd bij de gro te ramp die ons land heeft getroffen, en zijn deelneming betuigd met de slachtoffers van de ramp in Engeland. „Het Nederlandse volk heeft alle re denen om diep dankbaar te zijn jegens "het dappere Britse volk, dat deze hulp heeft aangeboden ondanks het feit, dat het eigen land op gelijke wijze heeft geleden van deze vreselijke catastro phe". den Arbeid heeft zich in een te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerste hulp, welke het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn ge ledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid besloot een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizen den is gekomen, de navolgende maat regelen tot uitvoering te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via liun werkgever een bijdrage worden gestort in het Nationaal Ram penfonds ten bedrage van tenminste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werk nemers tenminste 8 uur worden overge werkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal, verhoogd met een gelijk be drag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het Na tionaal Rampenfonds. In geval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een beiderzijds offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot der halve zich t.z.t. nader te beraden over eventuele verdere maatregelen. (Van een onzer redacteuren) West-Brabant, Donderdagmiddag. Een bitter koude wind blaast over de trieste watervlakten van West-Brabant. Regen- en sneeuwvlagen geselen de smalle weg die als een pier in zee vanuit Halsteren naar het Noorden leidt. De woedende elementen die ons vaderland in de onheilsnacht van 1 Februari in rouw gedompeld hebben zijn nog altijd niet tot rust gekomen. Nog grijnst de waterwolf, op jacht naar nieuwe prooien; nu ontmoet hij tegenstand, grimmige vastberadenheid, onverzettelijke afweertroepen. We ontmoeten ze lussen De Kladden en Koevering, jongens en mannen uit het land van Cuyk, die zonder acht te slaan op kou en vermoeidheid ploeteren om het gat te dichten dat de verbinding tussen Halsteren en Steenbergen heeft verbroken. Heel de nacht, in duisternis en sneeuwstormen, zal het werk worden voort gezet: morgen moet de dijk zijn gedicht, koste wat kost. dat de bereidwilligheid welke door deze Oost-Brabanders wordt opgebracht ook inderdaad vruchten afwerpt. Wind en water spannen samen om de geul uit te schuren en aangebracht materiaal weg te sleuren; daarom wordt aan de windkant een hulpdijkje gelegd, dat in een flauwe boog van de ene oever naar de andere reikt. Als dit hulpdijkje van nacht is verzwaard, zal het morgen mo gelijk zijn, de krater in de weg te dem pen. Drie dagen werk Oud-stoottroeper F. van de Rijdt, van hotel Riche uit Boxmeer, vertelt ons in enkele woorden hoe het gegaan is. Maandag een telefoontje van het hoofd kwartier in Den Bosch, opdracht van de Provinciale Waterstaat. Nu drie da gen werk achter de rug, Dinsdag en Woensdag aan de Tholense dijk, van daag hier ten Noorden van Halsteren. De leiding van het karwei, dat van morgen om half twaalf is aangepakt, is in goede handen: een strateeg die zowel iets met Waterstaat als met stoot- troepers te maken schijnt te hebben, maar in alle bescheidenheid geen na dere bijzonderheden onthult wat zijn indentiteit betreft, staat er borg voor, Op het eiland Goeree Overflakkee verblijven thans nog ongeveer tien duizend mensen, terwijl ongeveer 20.000 eilandbewoners in de afgelopen dagen naar elders zijn vervoerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn practisch ge heel geëvacueerd. De burgemeester vau Nieuwe Tonge heeft zijn hoofd kwartier zelf overgeplaatst naar Dirksland. Van deze gemeentee uit treft hij voorbereidingen voor het herstel van het zwaar gehavende Nieuwe Tonge- Helicopters en Ducks hebben in de afgelopen dagen ongeveer 1650 geïso leerde mensen op Goeree-Overflakkee gered. Volgens berichten, die ons gisteravond bereikten zijn in Middelharnis 16 slachtoffers te betreuren. In Nieuwe Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal doden'thans op ruim 300, zodat in Oude en Nieuwe Tonge tezamen bijna 400 doden te betreuren zijn. omstandigheden aldaar geen direct ge vaar bestaat voor verdere doorbraken. In Malissant op Goeree-Overflakkee zijn geen doden te betreuren. Prins Bernliard per helicopter naar Nieuwe Tonge Donderdagmiddag heeft prins Bernhard Middelharnis bezocht. Hij sprak gerui me tijd met de burgemeester en met enkele getroffenen. In een Helicopter maakte hij daarna een vlucht naar het verdronken land en haalde enkele ge- isoleerde personen uit Nieuwe-Tonge. Met uitzondering van een deel van Bruinisse, en enige families te Zijpe is Duiveland thans geheel geëvacueerd. Bij deze evacuatie hebben de commando's een groot aandeel gehad, want zij heb ben tezamen met de burgers ongeveer 1200 mensen „er af" gehaald. Onder de felle stralenbundels van de zoeklichten van het Britse leger en het Nederlandse Rode Kruis en onder hagel en sneeuwbuien, wordt thans met man en macht gewerkt aan de versteviging van de ruim 7 kilometer lange zandzak ltendijk langs het Voornse kanaal. Dit. om te voorkomen dat het wassende wa ter het nog droog zijnde Voorne gaat overspoelen, of men daarin zal slagen? „Slechts het water en de wind hebben dat voor het bepalen", zei een met mod der overdekte grondwerker. De burgemeester van de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen heeft medegedeeld, dat bij de huidige weers- Ooh R.K.J.B. Het zijn niet allemaal oud-stoottroe- pers die hier in actie zijn; ook een aan tal vrijwilligers van de RKJB uit het Land van Clyk levert zijn aandeel in de strijd tegen het element waarmee in vroeger jaren ook de streken van Cuyk te kampen hebben gehad. Ze ko men uit Sambeek en uit Vortum-Mul- len, jongens nog, maar met de kracht en de vastberadenheid van mannen. Een lange ketting vormen ze daar on der de grauwe hemel, op het smalle dijkje temidden van het grauwe water. Tijd om te praten gunnen ze zich niet: nu dient er gewerkt, al het andere is bijzaak. Hun namen? Nee meneer, laat U die maar weg, dat is niet belang rijk En voort gaat het weer, verder glijdt de stroom van zakken, van hand tot hand doorgeven, tot ze met een dof fe plons in het water belanden. Lang zaam, uiterst langzaam groeit de dijk. resultaat van moeizaam, naamlc werken. Dodelijk ivater In het dorpje Halsteren, zo vertelt men ons, zijn vanmorgen twintig slacht offers begraven. Daar, wijst iemand, in de huisjes aan de andere kant van het gat. moeten zich nog doden bevin den. Het is gruwelijk, dit te weten. Te beseffen dat hier, enkele tientallen me ters van de plaats waar wij staan, men sen de dood hebben gevonden in het zelfde water dat langs ons stroomt. Waar zij zich veilig waanden achter hun dij ken zijn ze besprongen, verrast in hun slaap, of wat nog erger is, na einde- Predikanten zeer actief In het begin dezer week heeft ds. H. J. F Wesselijk van Eindhoven, de voor malige praeses van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, tezamen met de praeses van de provinciale kerkvergade ring van Noord-Brabant een aantal ge meenten- in de getroffen gebieden in die provincie bezocht. Terwijl het percentage protestanten in geheel Noord-Brabant nog geen 10% be draagt, is van de getroffen bevolking bijna 40% protestant. Van deze prote stanten behoort 2/3 deel tot de Ned. Herv. Kerk en bijna 1/3 deel tot de ge reformeerde kerken. Voorzover bekend is er in Noord-Bin- bant betrekkelijk weinig schade aan ker ken en pastorieën aangericht. In Moer dijk evenwel staat het water, nadr.t het gezakt is, nog manshoog in kerk en pastorie en in de andere gebouwen. De predikant van deze plaats heeft voor de tweede maal, al wat hij bezit verloren. In alle plaatsen, die werden bezocht zijn de predikanten zeer actie! bezig. Zij zijn allen ter plaatse gebleven zolang nog een deël der bevolking aanwezig was. De predikanten van de ontvangen de gemeenten treffen alle maatregelen om de pastorale zorg en hulpverlening zo goed mogelijk te doen verlopen. Er is een goede samenwerking met de burger lijke autoriteiten en ook onderling tus sen de predikanten der verschillende ge meenten. De volgende plaatsen werden bezocht: Dussen, Geertruidenberg, Zevenbergen, Moerdijk, Fijwaart en Heiningen. De volgende plaatsen waren niet bereik baar doch via derden konden berichten worden verkregen: Abnkerk, Werken dam. Raamsdonksveer, Made en Drimme- len, Hoge en Lage Zwaluwe, Klundert, Willemstad en Dinteloord. Het lijnvliegtuig van de K.L.M. is naar Nederland vertrokken met 1464 kilo- gramlakens enz., die in Cux-agao werden bijeengebracht. Te Paramaribo komen daar nog 500 K.G. bij, in totaal dus 1964 K.G. Op Curagao liggen thans voor verzending gereed 3500 lakens, 700 de kens en 1000 matrassen. loze uren van angst en ontzetting door het water verzwolgen. Geen capitulatie Vanavond om half elf zal een nieuwe ploeg werkers arriveren; de dodelijk vermoeide jongens uit het Maasgebied gaan dan op huis aan, vaak om na een rustpoos weer terug te keren. De ne derlaag die ons volk tegen het water heeft geleden betekent geen capitula tie; verbeten "word gevochten om het verloren gebied te heroveren, ja zelfs om straks nieuw land te ontworstelen aan de zee. Zwaar is de tol die het water heeft geëist, mateloos het leed dat over dit land is gekomen. Maar zelfs na deze vreselijke slag zal ons volk zich r.iet gewonnen geven. Het pionierswerk dat in deze dagen wordt verzet zal de basis zijn voor de overwinningen van straks. Deze overtuiging is een licht punt in de triestheid die het land be klemt. Nederlandse volk offert! De algemene commissie ter leniging van rampen door watersnood in Neder land, gevestigd te Amsterdam, heeft uit haar eigen kapitaal een bedrag van f 250.000 ter beschikking van het Natio naal Rampenfonds gesteld. Incl. voor noemd bedrag heeft de commissie tot dusver f 392,930 aan het Nationaal Ram penfonds overgedragen. De bemanning van het voor de Oost kust van Zuid-Afrika vergane m.s. „Klipfontein", die alles kwijt is, heeft niettemin de handen ineengeslagen en te zamen met de équipage van de „Zuiderkruis", waarop zij thuisvaart 550 gulden bijeengebracht voor de slachtoffers van de noodgebieden. De bakkersgezellen in geheel Neder land zullen 10 pet. van hun loon af staan. De opbrengst zal door de werk gevers worden verdubbeld. Zodra de bakkerijen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun collega's met materiële hulp wor den bijgestaan. De Esso-Nederland heeft besloten een bedrag van f 100.000 aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. Boven dien heeft het personeel besloten 2 pet. van het maandsalaris af te staan aan dit fonds. De afdeling Genie van de S.R.O.G. te Soesterberg heeft voorgesteld, dat de militairen werkzaam in het ïampge bied, die per dag een gulden extra krij gen-, dit bedrag afstaan aan het rampen fonds. In Ferweradeel (Fr.) heeft een col lecte bijna f 70.000 opgebracht, dat is f 7.35 per inwoner. De gemeente Baflo (Gr.) met 2800 inwoners heeft ongeveer f 38.000 bij eengebracht, d.w.z. gemiddeld f 13.50 per inwoner. De collecte ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds heeft in Oldehove f 36.000 opgebracht. Oldehove heeft 2400 inwoners. Er werd dus per hoofd f 15 geofferd. Winsum in Groningen bracht f 32.000 op, d.i. f 40 per gezin. In Ooster-Hesseler, bij Coevorden, is in totaal een bedrag van f 30.679 op gebracht f 35.10 per gezin). Bij de te Tilburg gehouden straat- en huiscollecte is een bedrag bijeenge bracht f 50.000. Hierbij zijn niet inbe grepen de grotere giften, die per bank of giro werden overgemaakt. In Katwoude, een van de kleinste ge meente van ons land, gelegen tussen Monnikendam en Volendam, heeft een collecte onder de 250 inwoners f 3400 opgeleverd, d.i. f 13.50 per inwoner. Het Nationaal Verbond en de Dioce sane bonden van de KAJ hebben f 5000 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds. De huis-aan-huis collecte in zestien van de achttien Noord-Limburgse ge meenten voor het Rampenfonds heeft rond f 140.000 opgeleverd (ongeveer f 4.50 per gezin). Een arts te Venlo heeft zijn vliegtuig ter beschikking ge steld. De collecte op Ameland heeft f 13.269,22 opgebracht f4 per inwoner). Het NVV en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van S 100.000, dat ter beschiking zal wor den gesteld van het Nationaal Ram penfonds, verhogen tot f 250.000. Twintig mensen van zolders gehaald TOT de scheepjes met geringe diep gang, die zijn ingeschakeld bij het reddingswerk op Goeree-Overflakkee behoort sinds Dinsdag ook de Sch. 74 d eBotter „Jan" van schipper Cor Pronk. Des middags zijn wij met deze botter, 20 passen lang en 5 passen breed van Scheveningen vertrokken me* 200 de kens. kleding en levensmiddelen voor Zierikzee. Bijna bij het Haringvliet gekomen, werd onze aandacht getrokken door 'n sloep, waarin twee burgers en twee matrozen probeerden op te tornen te gen de witgekuifde golven. De Sch 74 nam hen op sleeptouw. De burgers, Henk en Boudewijn van der Hoeven uit Goudswaard, vertelden, dat zij op zoek waren naar 'n schip met evacué's dat volgens een radiobericht in zin kende toestand op het Haringvliet zou verkeren. Beide broers vormden met twee matrozen, Stoker A F. Broek hans uit Arnhem en L. Gerards uit Maastricht een „Marine op zdch zelf" De twee matrozen waren Zondagmid dag met een schouw van de onderzee boot naar Voome-Putten vertrokken- Bij „Piershil" zo vertelde stoker Broekhans, liep ce schouw vast in een gat in een dijk. Wij tweeën werden er met een jol op uitgestuurd om het an ker uit te gooien, maar de jol sloeg om in de storm en met veel moeite konden wij zwemmend weer de kant bereiken. Wij verloren daarbij het contact met de schouw, vonden echter de van der Hoevens en een sloep en zijn toen maar op eigen gelegenheid aan het reddingswerk begonnen. Ons resul taat? Twintig mensen van zolders ge haald en veel vee gered". r^E gebroeders van der Hoeven, die de waterwegen ter plaatse op hun duimpje meenden te kennen, waren ondertussen als loods gaan optreden. Nog geen kilometer verder stootte de botter op een zandplaat. Onprettige gevolgen werden voorkomen, doordat achter ons aan kwam de oude sleep bootkapitein Dirk Bakerma met een. motorvlet. Hij was met nog een Rotter dammer van Waalhaven gestart toen de radio motorvietten naar Middelharnis had opgeroepen. De SCH 74 was spoe dig losgetrokken. Marine en burger- oombdnatie vertrok naar de boot met evacué's die in gevaar zou verkeren; zij kwam later terecht bij een rijnaak, die door de springvloed boven op een hoge zandbank was geplant. De SCH 74 stak ondertussen het met wrakhout, hooi en allerlei andere voorwerpen be zaaide Haringvliet over in de richting van Middelharnis. Toen wij daar arri veerden werd besloten met naar Zierik zee door te varen, omdat de haven bijna onbevaarbaar is geworden, doordat het water er een drempel van zand voor heeft gevormd. De SCH 74 bood zijn diensten aan voor Goeree Overflaknee. een aan bod dat graag aanvaard werd. Rustig en goed PnJ iishoudend Wat doet de Beurs? Amsterdam, 5/2. Da gevolgen van de ramp voor ons economisch leven en de vraag op vveike wijze de finan ciering van de wederopbouw der over stroomde gebieden zal worden ter hand genomen, is een vraag, die op de beurs uiteraard niet buiten beschouwing wordt gelaten. Men vraagt zich af, of indien o de millioenen van de tegenwaarde re kening voor het her stel .vorden aange wend, de regering zal besluiten tot het uitgeven van een grote staatslening om het gevaar van inflatie te beteugelen. Het voor en tegen hiervan vormde van middag ter beurze onderwerp van ge sprek, maar het bleef bij veronderstel lingen, aangezien over het gehele pro bleem nog niets definitiefs bekend is. De goede stemming van de markt bleef inmiddels gehandhaafd. Wel wa ren de orders schaars, maar de koersen bleven goed op prijs. Kon. olie werd verhandeld met aftrek van het interim, dividend van 4 pet. en was dus op 313% goed prijshoudend. Dit was ook met andere internationale fondsen het ge val. De Indonesische waarden hielden zich merendeels uitstekend. Speciaal Sumatra tabakken bewogen zich in op gaande lijn en HVA trok kopers aan, waardoor de koers tot 98% verbeterde. Ook cultuurbanken lagen hoger. Am sterdam rubber daarentegen liep tot 36% achteruit. Scheepvaarten kalm en verdeeld. Staatsfondsen vriendelijk ge stemd maar stil. Prolongatie 3 pet. A.N.P.C.B.S. gemiddelden. 3/2 4/2 5/2 Petroleum 144.48 145.91 144.16 Industrie 203.48 204.50 206.00 Scheepvaart 159.81 161.12 160.94 Banken 133.30 134.02 134.83 Indon. fondsen 47.30 47.79 47.82 Algemeen 144.39 145.34 145.96 U kunt zich hiervan geheel VRIJBLIJVEND in onze zaak overtuigen alvorens te kopen. Tel. 7016 Den Bosch AUTOVERHUUR zonder chauffeur 4- en 6-pers. wagens. Prima wagens en lage prijzen J. DE KLEUN Bossche Pad 303, Tel. 5572 's-Hertogenbosch A.S. ZATERDAG VOLOP PRIMA KWALITEIT Verkrijgbaar aan het GEMEENTE SLACHTHUIS. 's-HERTOGENBOSCH vanaf 8.30 uur Prijzen f 2.of f 1.50 per K.G. Ga bij het kopen van een onder- en boven- matras nooit af op schijnbaar voordeel, maar reken op de lange duur. Reken met jaren, vele jaren volmaakte nachtrust. Dan koopt li vanzelf een echte Auping N. V. FABRIEK Auping-ttiket DEVENTER OOK VOOR LEDIKANTEN. DIVAN- EN OPKLAPBEDDEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4