Vreselijk gebeuren in Stavenisse DE DIJK BIJ BESOUEN BLEEF BEHOUDEN Nave dagen dagen Vier militairen extra verlof voor uit noodgebied Generaal Ridgway vloog over de geteisterde gebieden Eerste vluchtelingen vertellen tragische bijzonderheden Koningin bezocht evacuatie centra Utrecht en Amersfoort Reeds 220 vliegtuigen in actie Vrijdag 6 Februari 1953 Duel met het water Water thans anderhalve meter gezakt kantje af was is te danken, dat de overstromingsramp zich niet nog meer had uitgebreid. En dat Waalwijk daar door bevrijd bleef van de watersnood. (Van een onzer redacteuren.) Niet ver van de Brabantse hoofdstad begint het geschonden land. Ten Noor den van de Langstraat strekt zich een enorm gebied uit, waar de toeschouwer niets anders ziet dan: water. Het water stroomt over de dure akkers van Brabant. Holland cn Zee land. Het water besprong ons. Nog staat het dreigend langs de dijken. Op som mige plaatsen is het wat gezakt maar bij hoog tij en bij sterke wind wordt het weer opgezweept. En wanneer men dan in de kolkende golven kijkt, vraagt men zich af of er dan nog niet genoeg slacht offers zijn gevallen? Of de prijs die be taald moet worden nog niet hoog ge noeg geweest is? Dreiging ivas groo! In heel het gebied van Zuid-West Nederland is Zondag al de strijd tegen het water aangebonden. Wij hebben U verteld hoe militairen en burgervrij- willigers met vele duizenden zandzak ken de dijk nabij Besoijen hebben ver sterkt. Dreigend stond ook hier het wa ter tot aan de top van de dijk. Nu is het ongeveer anderhalve meter gezakt. Het gevaar is geweken. De dijk heeft het gehouden! Dat is het grote succes geweest van hel duel, tussen mens en water, dat hier is gevoerd. Misschien begrijpt men in "Waalwijk nog niet voldoende, dat het aan deze overwinning die op het zijn voor de moderne mouw geen „verloren" dagen meer Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar Curacao reikt ons de helpende hand De directie van de Bataafse Petrole- um-maatschappij te Willemstad op Cu rasao heeft Woensdag 500.000 guldien (Ned. courant) laten overschrijven op de rekening van het Rampenfonds in Nederland. In Curagao is tot op heden in totaal bijeengebracht 708.000 gulden Ned. courant. Naast de geldinzameling is Woens dagmiddag, na ontvangst van een des betreffend verzoek, een grote inzame ling begonnen van lakens,, dekens, lan taarns, rubberbandschoenen rubber- schorten. Binnen enkele uren was reeds duizend kilo de beschikbare ruimte in het eerst vertrekkende KLM-toestel bij elkaar. De grote stoot moet echter nog komen. Woensdag zijn uit Curagao verzon den 300 lakens, 300 zaklantaarns met reserve lampjes en batterijen en 100 dekens. Twee uur na binnenkomst van het verzoek was reeds de eerste kist met 100 lakens dichtgespijkerd en klaar voor verzending. Telegram aan minister over A.V.R.O.-beleid Het landelijk comité van actie van de AVRO-leden heeft het onderstaande telegram verzonden aan de minister van O., K. en W., onder wie de radio ressor teert: „Het landelijke comité'van actie van de AVRO-leden heeft met verontwaar diging kennis genomen van de weigering door de voorzitter van de AVRO om de berichtgeving betreffende de noodgebie- den op bepaalde voorwaarden te coördi neren met de andere omroepverenigin gen. Het verzoekt Uwe Excellentie met klem zodanige maatregelen te nemen, dat de bedoelde weigering in geen enkel opzicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke laak, die de radio heeft ter leniging van de nood en ter verzachting van het leed". Capelle en W aspik Rond Capelle wordt hard gewerkt. Vele militairen zijn hier ingezet om het gat in de dijk te dichten en om al thans enige orde te stellen in de enorme ravage, die ook hier is aangericht. Zelfs een bombardement kon met zoveel ver nielen als die machtige vijand: het wa'ter. De vernielingen vormen een treurige aanblik in het landschap. Bij Capelle en Waspik zijn vele broeikas sen ondergelopen, aardappelkuilen weg gespoeld, knollenopslagen verdwenen. Maar ook hier is men aan de slag ge gaan. Om te herstellen, om te herbou wen, om weer te kunnen leven. REGISTRATIE VAN VERPLAATSTE PERSONEN Door de ramp, welke ons land heeft getroffen, is een groot aantal personen verplaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in verband met de omstandig heid, dat velen in den lande in twijfel verkeren omtrent het lot van hun be trekkingen, acht de minister van bin nenlandse zaken het noodzakelijk met spoed een eenvormige en eenvoudige registratie van de personen, die naar een andere gemeente zijn verplaatst, ter hand te nemen Voor een zodanige registratie heeft hij richtlijnen aan de gemeentebestu ren gegeven. NATIONAAL ALBUM „WATERSNOOD 1953" (Het ligt in de bedoeling van de ver eniging ter bevordering van de belan gen des boekhandels haar uitgave „Wa tersnood 1953" xot een waarlijk natio naal album te maken. Dit nationale karakter wordt verhoogd door het feit, dat H. M. de Koningin de toezegging heeft gedaan een voorwoord in het boek te zullen schrijven. Als titel van de uitgave heeft de vereniging geko zen ,,De Ramp". Zij is voornemens een uitgave te doen verschijnen in Franse, Duitse en Engelse tekst. Ook bestaan er plannen voor een Zuid-Afrikaanse uitgave. Zoals bekend zijn de baten van het hoek bestemd voor 'het natio naal rampenfonds. Familiebezoek De ahef marine staf, de chef generale staf en de chef luchtmacht staf maken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als de le ger- en luchtmachtleiding zijn zioh vol komen bewust van de grote ongerust heid, welke op het ogenblik bij de mi litairen. afkomstig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot, dat hun familieleden heeft getrof fen. De genoemde autoriteiten zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden, maar het zal ieder een duidelijk zijn, dat !t op dit ogen blik, alleen al in verband met in gang zijnde hulpverleningsacties, zeer onge wenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autori teiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregel, achten zij het niet verant woord, thans aan militair personeel verlof te verlenen. MILITAIR CONTACT IN Ml DDEN-AMERIKA De generale staven van de landen van Midden-Amerika bestuderen op het ogenblik een militair plan voor de strijd tegen het communisme. Het plan zou op de eerste conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van deze landen worden besproken. Met zeven officieren van hoofdkwartier Onverwacht is Donderdagmorgen in een Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht generaal Ridgway, opper bevelhebber van de NATO-sti'ijdkrach- ten, uit Parijs in Nederland aangeko men. Uit het viermotorig vliegtuig stapte de generaal, gekleed in battledress en gevolgd door een zevental officieren van zijn hoofdkwartier. In zijn gevolg bevonden zich verte genwoordigers van verscheidene lan den, zoals kolonel Wittock van het Bel gische leger, luehtmaarsoha'.k Sanders van de RAF, admiraal Lemmonier van de Franse marine, generaal Griethuy- sen van het Nederlandse leger, majoor Maeder en rar. Lehrbes, beiden -officie ren van de SHAEP. „Ik ben hier gekomen met een aantal officieren van mijn internationale staf om te zien of er iets, binnen ons vermo gen, gedaan kan worden om het Neder landse v-olk bij deze grote ramp, die het getroffen heeft, te helpen", zo verklaar de generaal Ridgway onmiddellijk na dat hij uit het vliegtuig gestapt was, tot enkele verslaggevers. VERMISTE JONGEN UIT NIEUW VOSSEMEER TERECHT De 18-jarige Jan Musters uit Nieuw- Vossemeer, (geen militair), die als ver mist was opgegeven, is terecht. Hij be vindt zich in Tilburg, zo deelt het ram pencomité aldaar mede. „Wij zijn vanmorgen reeds over het getroffen gebied gevlogen", zo vervolg de hij, „van Oostende naar de punt van Walcheren; vervolgens naar West Ka- pelle, waar wij naar het Oosten zijn afgedraaid en later via Dordrecht en Rotterdam naar Schiphol zijn gevlogen. Ik heh een zeer duidelijk beeld gekre gen van de enorme omvang der over stroming." Er werd weinig tijd verloren. De generaal was nauwelijks 5 minuten oip Schiphol of reeds stapte hij in de bij het vliegtuig gereedstaande auto om naar Den Haag te vertrekken. Na besprekingen in Den Haag te heb ben gevoerd met minister Staf en an dere autoriteiten, is generaal Ridgway met de Amerikaanse Skymaster, waar in ihij was gearriveerd, van Schiphol vertrokken om terug te keren naar Parijs. Zodra echter de toestand is gestabi liseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land enluchtmacht, af komstig uit de door dc nationale ramp getroffen gebieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden ver leend van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hiervoor nadere regelen worden vastgesteld. Hulp snelt toe. Dit is een klein overzicht van cle grote stroom schepen die in de afgelopen dagen naar het rampgebied gingen. Deze luchtopname van ANP Foto werd gemaakt in de Oosterschelde. Donderdagmorgen om ongeveer 11 uur zijn te Bergen op Zoom de eerste 500 vluchtelingen uit Stavenisse aangekomen, de zwaarst getroffen gemeente op het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te betreuren zijn. Zij werden ontvangen door leden van het Rode Kruis en in autobussen over gebracht naar het patrouaatsgebouw, waar zij, na geregistreerd te zijn, een maaltijd ontvingen en van nieuwe kleding werden voorzien. Hierna werden zij verder geëvacueerd naar Den Bosch en Breda. In het patrouaatsgebouw speelden zich ontroerende tonelen af. Familie leden, die met verschillende aken waren aangevoerd, en op het ogenblik van de ramp door de vloedgolf van elkaar waren gescheiden, ontmoetten elkaar hier weer voor het eerst en wij waren getuigen van de vreugde van een man uit Stavenisse die zijn vrouw en heide kinderen terugvond. De molenaar Hoek uit Oosteland op Schouwen en Duiveland was zelf met een kind door middel van een amphibievaartuig van het dak van zijn woning gered, waarop hij twee dagen en nachten in een huilende storm en een ijzige koude een toevlucht had moeten zoeken. Een dak brokkelde af De verheugenis over het weerzien, die men hier en daar waarneemt, wordt echter verre overschaduwd door bet leed dat op de gezichten van de •meesten te lezen valt De 70-jarige Opa Brouw uit Sfaven/isse vertelde ons dat het gehele drama zioh in een goed kwartier afspeelde. In 5 minuten stond he't water 1.50 meter hoog. Binnen 'r kwartier was het tot 3.50 meter ge stegen om daarna langzaam de maxi mum stand van 5Yi meter te bereiken. De achterkant van het huis van de fa milie Brouw werd reeds door de eerste vloedgolf weggespoeld, en men moest zich op het dak redden. Toen het water dit dak dreigde te overspoelen en het gehele huis op instorten stond was men gedwongen zich naar een ho ger gelegen woning te begeven. Hierbij verloor Opa Brouw zijn dochter en zag hij verscheidene leden van zijn aangetrouwde familie voor zijn ogen verdrinken. „Ik heb slechts mijn twee honden, die trouw met mij meezwommen, kunnen redden", zegt door de watersnood getroffen gebieden, heeft H. M. de Koningin Donderdag middag een bezoek van ruim een uur gebi-acht aan het evacuatie-centrum in Utrecht. Omstreeks twaalf uur arriveerde zij aan de Plantenhal in de Croeselaan, waar al sinds twee dagen onafgebroken ontheemden met bussen, worden aange voerd. De Koningin stapte in de bus- H. M. Koningin Juliana heeft gisteren- bezoek gebracht aan enige evacuatie- vinciale evacuatie-bureau is gevestigd, trum, middag, vergezeld door haar particuliere secretaresse Mevrouw Smitt-Avis, e centra. H. M. de Koningin bezocht de Utrechtse veilinghallen, waar het pro en stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgangscen- Later begaf H. M. zich naar Amersfoort. Na een reeks van bezoeken aan de seri! welke in lange rijen in een der hallen staan opgesteld en welke door de inzittenden, niet verlaten mogen wor den, aleer de registratie is verricht. Met velen van hen onderhield zij zich en sprak woorden van bemoediging tot de van huis en haard verdrevenen, tot de moeders, wiens gezichten een weinig opklaarden bij het ondervinden van de ze hartelijke belangstelling en tot de kinderen, die vergaten hun broodjes verder op te eten. Daaima begaf Hare Majesteit zich naar de verschillende afdelingen, naar die van de kinderen en naar die, waar eerste hulp wordt verleend. Om kwart voor een verliet zij dit centrum en begaf zij zich naar de jaar beursgebouwen op de Croeselaan, wel ke tot vei-zorgings- en tijdelijke ver blijfplaatsen zijn ingericht voor evacué's die in de stad zullen blijven. Om tien minuten over een verliet de koningin het evacuatie-centrum. Om streeks half twee bracht zij een bezoek aan het evacuatiecentrum in Amersfoort Zij bezichtigde de medische afdeling en het medisch centrum en onderhield zich geruime tijd met even tevoren aange komen evacue's. Omstreeks twee uur verliet H. M. Amei'sfoort. Vervolgens bezocht de Koningin het Zeisterslot te Zeist, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de noodgebieden zijn geregisti-eerd, onder zocht en dooi-gestuurd naar de beschik baar gestelde adressen. Uitgebreid was de aandacht, die H. M. aan de baby-af deling schonk. Zij onderhield zich met de verpleegsters, die volgens een ploe- genstelsel dag en nacht aanwezig zijn. Vervolgens bezocht H. M. de keuken en de administratie en onverholen liet zij haar bewondei'ing blijken voor de goede organisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich geruime tijd met vluchtelingen, die kortgeleden waren aangekomen en diep geroerd luisterde zij naar de be levenissen die men haar vertelde. Na de rondleiding stapte H. M. nog in een bus met zieken, die kort tevo ren uit het noodgebied was binnenge komen. Ongeveer een uur na haar aankomst vertrok de Koningin in de richting i Baarn. 1 hij met gesmoorde stem, terwijl de tranen hem opnieuw in de ogen komen Onbeschrij fel ijk Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tholen heeft afgespeeld. Een gezin van zes personen dreef op een wegge slagen dak door de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af. en iedere .keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot afkwam was een jonge man, die zijn huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwelgen. Op een stuk dijk, waarna nog 7 huizen overeind stonden, bevonden zich onge veer 40 mensen. De dijk werd op een gegeven ogenblik weggeslagen en de mensen werden bedolven onder het puim. Al het vee uit de eens zo welva rende polder is verdronken op tien paarden na. In 't ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wij nog een driejarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen naar de drukte om zich heen te kijken met een grote pop in de armen geklemd. „Gisteravond heeft zij erg gehuild om haar vader en moeder", zo vertelde ons een der Rode Kruis-ver- pleegsters, maar ze zal die niet weer zien Verscheidene mensen hebben een zenuwaandoening en men vertelde ons dat enkele personen zelfs krankzinnig zijn geworden of het gebi'uik van hun stem hebben verloren De amphibie- vaartuigen hebben in de bomen op het eiland mensen gevonden, die daarvan koude en ontbering waren omgeko men Een identificatie-commissie is thans bezig de bij de overstroming te Stavenisse omgekomenenter plaatse te registreren. Terwijl de vluchtelingen uit Stavenisse in die haven van Ber gen op Zoom. aankwamen- werden op een andere kade in een lichter honder den geïmproviseerde doodkisten inge laden met bestemming Stavenisse.... Dit is het eerste vliegtuig, dat met goederen, voedsel en medicijnen uit Zweden vertrok. Het is een DC 3 van dc Zweedse luchtmacht, die werd bestuurd door een Zweedse piloot, die thans in dienst is bij de K.L.M., de heer Per Lindström. De kisten van het Rode Kruis bevatten rubberboten van de Zweedse luchtstrijdkrachten voor de getroffen gebieden. Hulpverlening gaat onafgebroken door ■fJTET aantal bij het reddingswerk be trokken vliegtuigen neemt geregeld toe. Dinsdagmiddag 3 Februari bedroeg het totaal 124: Woensdagmiddag 150 en gisteren, Donderdagmorgen, was "t totaal reeds aangegroeid tot 220 stuks, waar van 25 hefschroefvliegtuigen. Uit het buitenland worden nog een paar dozijn toestellen verwacht. Ongeacht de slechte weersomstandig heden gedurende de nacht van 4 op 5 Februari is de hulpverlening door cle luchtmacht voortgezet. De inzet van de vliegtuigen is daarbij wedex-om van grote waarde geweest. „Droppings" volgden elkaar op in het grootst mogelijke tempo. Autobanden, reddingsgordels, zandzak ken, voedselpakketten, drinkwaterbussen en vele andere materialen werden uitge worpen. Daarnaast zijn in de nacht nog vei'schillende hulpkrachten vervoerd, zoals doctoren en technici, naar Haam stede en Meliszand. Drie chirurgen kon den zodoende snel Haamstede bereiken. Daar de nachtlondingen onder zeer moei lijke omstandigheden moesten geschie den werden drie Austers beschadigd. Uiterst belangrijk is het optreden van helicopters, die uiteraard voor dit red- dringend nodig zijn voor het nachtelijk personen werden gered door Ameri kaanse schroefmachines in samenwer king met amphibievaartuigen, voorna melijk uit Nieuwe-Tonge. Uit alle delen der ivereld Op een door de K.L.M. naar Londen gezonden vrachtvliegtuig zijn 10.000 koolspitsen voor zoeklichten, die zeer dringende ndig zijn voor het nachtelijk, reddings- en beschei-mingswerk, van de Engelse hoofdstad, naar Schiphol ver zonden. Het Engelse ministerie van be voorrading heeft koolspitsen voor dit doel afgestaan. Met de grootste zorg is de uitei'st breekbare lading eerst van Dobbington naar Londen vervoei-d over een afstand van pl.m. 200 km. Uit alle delen van de wereld en uit vele plaatsen op haar internationale luchtnet zijn K.L.M.-Iijnvliegtuigen op weg naar Schiphol, met in het buiten land verzamelde goederen aan boord. Vele tonnen zijn ondenveg o.m. uit Cu ragao, Frankfort, Kopenhagen, Londen, New York, Miami, Milaan, Djakarta, Montreal, Rome, Singapore, Stockholm, Wenen, Zuerich, Paramaribo enz. Indien mogelijk en nodig worden ook dringend gewenste hulpgoederen in de passagierscabines getransporteerd. Vrij wel ieder op Sohiphol binnenkomend K.L.M.-toestel heeft thans urgentiegoe deren aan boord. Ook buitenlandse luchtvaartmaatschappijen verlenen ver- voersfaciliteiten. TOESTAND TE KRUISLAND GESTABILISEERD De burgem. van Steenbergen deelt mede, dat, dank zij de kranige hulp van de ter beschikking gestelde mili tairen en de kundige leiding van de N.V. Grontmij, men er in is geslaagd de Boomdijk, zuidelijk van Steenber gen, te dichten. Als gevolg hiervan is de toestand te Kruisland zodanig ge stabiliseerd dat verdere inundatie van de duizenden hectaren grote Kruisland polder kon woorden voorkomen. Het enige maanden geleden in deze polder in werking gestelde gemaal met een capaciteit van 400 kubieke meter per minuut werkt normaal, zodat he* v/ater reeds begint te zakken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4