Chaos en ellende in flank ^Cadavers vormen groot gevaar voor besmetting Nederlandse volk offert met gulle hand Waar is het eind van deze tragedie? Even een piineHSefl TWEEDE PHASE: HERSTEI Land van Heusden en Altena Evacuatie uit noodgebieden Vrijdag 6 Februari 1953 Aan de rand van de Biesbosch (Van een onzer redacteuren) tV ij stonden in Hank. Aan het uiterste randje van de Biesbosch. Wij ston den daar en lieten liet oog gaan over het tragische beeld, dat wij nu al dagen lang hebben aanschouwd. Dit beeld van een dorp, geheel vernield door het woeste water. Hele stukken van de dijk zijn weggeslagen, vele buizen ingestort, omdat het water de fundamenten onderwoeld had- De bewoners sjouwden zielig met bun geredde spullen- Een vrouw met wat kleren, een man een zeis, een kind met een pop. Allemaal de weinige overblijfselen, bet weinige wat het water achterliet. En voor het overige: verwoesting, chaos en ellende. Doden en vermisten. Een straat die nog vol water staat, vol met kocien-cadavers. Cadavers, die al gaan rotten en stinken. Die al gevaarlijk zijn en het water vergiftigen. En dan: nieuwe ellende, ziekten, pest en dood. Dat is de rampspoed, die over het goede Nederland kwam. Dood m n boom Met de bewoners en met de reddende militairen hebben wij gesproken. En het verhaal blijft triest van "ellende. Een vader met twee zoons. Dood! De vader en 'n zoon verdronken. De tweede zoon vond men dood in een boom. Met zijn armen rond een tak geklemd. Men heeft de tak moeten afzagen, omdat men de man anders niet uit de boom kon krijgen. In de vreselijke dagen, die achter ons liggen, hebben wij zoveel ellende gezien en over zo grote ramp spoed horen spreken, dat de pen het haast niet meer vermag te schrijven. Een vrouw uit Hank, die al achttien jaar ziek lag, heeft in de rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag vier en een halve kilometer door het water moeten waden om zich het leven te redden. TFee/- noodgebied Hank is ook nu weer noodgebied. In het laatste oorlogsjaar heeft het dorp vier maanden lang de verschrikking van een moordend spervuur gekend. Nu, luttele jaren later is er een nieuwe ramp over het dorp gegaan, die het bijna van de kaart heeft weggevaagd. Want wat er nog aan huizen overeind staat, is zo onderspoeld door het water, dat afbreken wel nodig zal worden. De schade is enorm. De schade aan vee, land en huizen. Bij honderden stuks drijft het vee in het water of is Doodstraffen geëist in proces-Oradour De regeringscommissaris bij het mi litaire tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen kapitein Kahn en andere officieren en onderofficieren, die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oracdour-sur-Glane door een afdeling van de SS in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige be schuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen die de orders uitvoer den zijn dwangarbeidsstraffen geëist. Onder hen vallen de aanwezige beschul digden Bleschke, Frentzel, Pjeufer, Daab, Degenhardt en Boelime. Amerikaanse hulp in ons noodgebied Op het ogenblik nemen 68 Ameri kaanse ducks (amphibie-voertuigen) en 16 liefschroefvliegtuigen deel aan de reddingswerkzaamheden in Nederland. Ook werken ongeveer 2500 Amerikaan se militairen in het getroffen gebied. Voorts werken 31 groepen voor het zuiveren van drinkwater en eenheden van de Amerikaanse genie in het ramp gebied. MOBILISATIEBUREAU VOOR DEFENSIE IN AMERIKA De perssecretaris van president Eisen hower Hagerty heeft medegedeeld, dat Eisenhower het orgaan belast met de productie voor de defensie heeft afge schaft. De werkzaamheden zijn toever trouwd aan een mobilisatiebureau voor de defensie. Deze maatregel treedt on middellijk in werking en brengt op het ogenblik geen vermindering van per soneel met zich mee, aldus Hagerty. aan de kant aangespoeld. Soms ziet men een stal vol met verdronken die ren. En wanneer zal dit gevaar opge ruimd zijn. Er is geen materiaal, er zijn geen takels om het vee weg te trekken. Men mag het niet meer aan raken, omdat het gevaar voor besmet ting al reeds groot is. Hard wordt er overal gewerkt. Mili tairen genisten van het tweede regi ment uit Keizersveer en Stoottroepers uit Den Bosch zijn druk doende met het herstel van de dijken. Eerst wordt een afdamming gemaakt en dan wordt met provisorisch materiaal alleen schoppen en handen! het zand gestort. De energie, die hier wordt getoond, moet een bekroning vinden. Nu ziet het werk er nog eindeloos uit. Het lijkt uitzichtloos. De middelen ontbreken. Alleen de wil is er. En door die ijzeren wil om dat wat vernield werd weer op te bouwen, zal ook in Hank ons vader land weer verrijzen. Ontmoeting Vele ontmoetingen hebben wij op onze tocht van gisteren gehad. Vele en vreemde. Op de weg van Keizersveer naar Hank reed ons een Amerikaanse colonne achterop. Even verder werd gestopt en overlegd met een Neder landse officier, die de leiding geeft bij het herstel van het vernielde deel van de grote snelweg van Geertruidenberg naar Gorinchem. Er werd geïnformeerd of hier nog hulp nodig was. De colonne had een viertal ducks bij zich, die werden be mand door leden van een zgn. labour- group. Toen wij met hen een praatje wilden aanknopen vroeg een der man nen: „Sprechen Sie Deutsch". Het wa renDuitsers, als arbeiders in Ame rikaanse dienst. Het ook in dit gebied gelegen, dorp Nieuwendijk is weer bereikbaar. En wel vanuit Keizersveer. Honderden mensen zijn hier geruime tijd geïso leerd geweest. De schade in dit dorp valt echter nogal mee, omdat het ta melijk hoog gelegen is. Maar niette min, er blijft ook voor de Nieuwen- dijkers nog veel te doenHeel veel HANK, aan het uiterste randje van de Biesbosch werd zwaar getroffen. Ver scheidene mensenlevens vermoedelijk zes zijn er te betreuren. De schade is er niet te overzien en grote stukken van het dorp staan nog in het water. Hier ziet men een triest beeld in een der straten, waar de cadavers van de koebeesten bij honderden langs de kant liggen. Ook in de stallen liggen nog de cadavers van vele beesten. Een afschuwelijke aanblik en.... een groot gevaar voor besmetting. (Advertentie) Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde 'h zWITS A Lpreparaat HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN f«g J V' I Aan de windkant wordt een hulpdijkje gelegd, ergens, in het grauwe water in West-Brabant. De Maaskanters in actie. De algemene verenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland,, gevestigd te Amsterdam, heeft uit haar eigen kapitaal een bedrag van f 250.000 ter beschikking van het Nationale Kampenfonds gesteld. Incl. voornoemd bedrag heeft de commissie tot dusver f 392.930 aan het Nationaal Rampenfonds overgedragen. De bemanning van het voor de Oost kust van Zuid-Afrika vergane m.s. „Klipfonrein", die alles kwijt is, heeft niettemin de handen ineengeslagen en tezamen met de equipage van de „Zuiderkruis", waarop zij thuisvaart 550 gulden: bijeengebracht voor de slachtoffers van de noodgebieden. De bakkersgezellen in geheel Neder land zullen 10 pet. van hun loon af staan. De opbrengst zal door de werk gevers worden verdubbeld. Zodra de •bakkerijen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun collega's met materiële hulp wor den bijgestaan. De Esso-Nederland' heeft besloten een bedrag van f 100.000 aan her' Nationaal Rampenfonds over te maken. Boven dien heeft het personeel besloten 2 pet. van het maandsalaris af te staan aan dit fonds. De afdeling Genie van de S.R.O.G. te Soesterberg heeft voorgesteld, dat de militairen werkzaam in het rampge bied, die per dag een gulden extra krij gen, dit bedrag afstaan aan het rampen- fonds. In Ferweradeel (Fr.) heeft een col- lecte bijna f 70.000 opgebracht, dat is f 7,35 per inwoner. De gemeente Baflo (Gr.) met 2-800 inwoners heeft ongeveer f 38.000 bij eengebracht, d.w.z. gemiddeld f 13,50 per inwoner. De' collecte ten behoeve van het Na tionaal' Rampenfonds heefi in Oldehove f 36.000 opgebracht. Oldehove heeft Dooltocht door Lage Zwaluwe (Van een onzer redacteuren.) Waar is het eind van deze tragedie, zuchtten wij toen wij in Lage Zwalu we ronddoolden? Wij doolden door de kapot geslagen steegjes, klauterden over de resten van muren en huizen, zagen de dode dieren en bewonderden de werkers, die, met grote inspanning al zo direct na de waterramp aan de ar beid waren getogen. Niemand weet hoe lang in Laige Zwa luwe met ontembare werklust nog zal Toestand goed te noemen De toestand in liet Land van Heusden en Altena was Donderdagmorgen goed tc noemen. Aanvankelijk koesterde men enige angst dat de weersom standigheden het zwaar geteisterde gebied nog ernstiger zouden treffen. Het is echter bij bange voorgevoelens gebleven. Er is in de loop van de dag maar wei nig water bijgekomen. De gemeente Almkerk is door het water in verschil lende delen gesplitst. De verbinding wordt met bootjes in stand gehouden. De bevolking is heel rustig. Met zakken zand wordt koortsachtig aan de verster king der dijken gewerkt. De oud-stoot- troepers assisteren bij dit zware werk en slepen materiaal aan. De Noordbra bantse Christelijke Boerenbond is thans doende de honderden cadavers uit dit overspoelde gebied weg te halen. De westdijk van het land van Altena, het vasteland aan de Biesibosch tussen Keizersveer en Hank, heeft 1 groot en 7 kleine gaten. Zij zijn alle vrijwel ge dicht. Dit is zowel geschied door de Rijks waterstaat, de provinciale waterstaat en door de waterschappen gezamenlijk. Daarbij was een gedeelte van het korps pionniers behulpzaam. Ten noorden van. Hank is een voor lopige waterkering tot stand gekomen. Er zijn gaten in de dijk tussen Keizers veer en Nieuwendijk. BRAND IN BELGISCHE WAPENFABRIEK Woensdagavond heeft 'n felle brand gewoed in de Belgische wapenfabrie ken te Herstal. Een brandweerman lcwam door verstikking om het leven. De materiële schade wordt op enkele millioenen francs geraamd. Ten noorden van Nieuwendijk is een gat geslagen van 70 meter breedte en 4 meter diepte. moeten worden gezwoegd om de spo ren, die het wrede water hier achter liet uit te wissen. Het water staat tot aan de daken en het is alsof een vuur- wals over de huizen is gerold. Maar het was geen vuurhet was water oneindig veel water. „Ga eens „Gaat u eens in Lage Zwaluwe kij ken", zei ons een collega, die wij op onze weg ontmoetten. Hij trok ook al dagen door het rampengelbied en had overal ten hemel schreiende ellende gezien. Ook wij moesten later erken nen, dat Lage Zwaluwe een van de zwaarst getroffen plaatsen is, die wij hebben bezocht. Het dorpje is vernield. Tot op de laatste steen. Wat nog over eind staat is valse schijn. De huizen staan op invallen en het water houdt het grootste deel van deze gemeente nog in zijn klauwen geklemd. Met bo ten hetoben de pontonniers uit Geertrui denberg gisteren nog wat beesten, die in leven waren gebleven op het vaste land gehaald. De koeien waren schrik achtig geworden door al het vreemde 'wat er om hen heen is gebeurd. Aantal zal rond 50.000 blijven JJOEWEL op dit ogenblik nog geen cijfers beschikbaar zijn van liet aantal geëvacueerden en de versprei ding over bet land, kan gezegd wor den, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. In het algemeen worden de geëvacu eerden uit Noord-Brabant, de Zeeuwse eilanden met uitzondering van Schouwen-Duiveland en de Zuid-Hol landse eilanden met uitzondering van Goeree en Overflakkee zoveel mogelijk in de naaste of niet al te ver verwijderde omgeving ondergebracht. Zo zijn er in Noord-Brabant naar schatting al 18.000 geëvacueerden on dergebracht. Zij zijn over vele plaat sen verspreid De evacuatie van de twee grote noodgebieden. Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland betreft grotendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet naar Noord- Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn en van waaruit zij over verschillende plaat sen in de provincie worden verspreid. De geëvacüeerden uit Goeree en Overflakkee gaan zoveel mogelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar het noorden. Uit dit alles blijkt, dat er naar wordt gestreefd de ge troffenen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. ZESTIG OOST-DUITSE MIJNWERKERS OMGEKOMEN Volgens de „Berliner Morgenpost", zijn tengevolge van een instorting in de „Stalin"-uraniummijn te Oberschle- ma (Saksen) zestig Oost-Duitse mijn werkers om .het leven gekomen. Plet ongeluk zou zich vorige week Donder dag hebben voorgedaan, op de dag, dat in dezelfde mijn 22 mijnwerkers het leven verloren tengevolge van een overstroming. ARBEIDERS- IN BIESBOS WAREN OP WEEKEND (Van een onzer redacteuren) De watersnood zou voor wat al thans de Biesbos betreft nog ramp zaliger zijn geweest, als die was voor gevallen op een weekse nacht. Want dan verblijven de landarbeiders meest al in kleine keten en hutten in dat wa terland, die door de watergolven van Zaterdag geheel werden overspoeld en voor een groot deel vernield. Deze arbeiders waren nu echter voor hun weekend-rust naar huis. Tiveede phase Hier in Lage Zwaluwe is inmiddels de tweede phase van de hulpactie het herstelwerk ingegaan. De weg wordt provisorisch gerepareerd. In lan ge rijen brengen vrachtauto's zand en ijzeren matten aan. De wegen zijn door de zware trucks kapot gereden. Het zijn nu grote modderpoelen, waar de ban den van de auto's in vast gezogen wor den. Een enkele vermetele autorijder, die •2400 inwoners. Er werd dus per hoofd f 15 geofferd. Winsum in Groningen bracht f 32.000 op, d.i. f 40 per gezin. In Ooster-Hesseler, bij Coevorden, is in totaal een bedrag van f 30.679 op- gebraohK f 35,10 per gezin). Bij de in Tilburg gehouden straat- en huiscollecte is een bedrag bijeenge bracht van f 50.000. Hierbij zijn niet in begrepen de grotere giften, die per bank of giro werden overgemaakt. In Katwoud'e, een van de kleinste ge meenten van ons land, gelegen tussen Monnikendam en Volendam, heeft een collecte onder de 250 inwoners f 3400 opgeleverd, d.i. f 13,50 per inwoner. Het Nationaal Verbond en de Dioce sane 'bonden van de KAJ hebben f 5000 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds. De huis-aan-huis collecte in zestien van de achttien Noord-Limburgse ge meenten voor het Rampenfonds heeft rond f 140.000 opgeleverd (ongeveer f 4.50 per gezin). Een arts te Venlo heeft zijn vliegtuig ter beschikking ge steld. De collecte op Ameland heeft f 13.269.22 opgebracht (f 4 per inwoner) Het NVV en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van f 100.000, dat ter beschikking zal wor den gesteld van het Nationaal Ram penfonds, verhogen tot f 250.000. De militaire oorlogsslachtoffers, wedu wen en wezen van de bond van Neder landse militaire oorlogsslachtoffers, heb ben uit hun kas een bedrag van f 1000 ter beschikking gesteld van het Natio nale Rampenfonds. De in Posterholt gehouden collecte heeft opgebracht f 5503.22. Dit is een gemiddeld bedrag per gezin van pl.m. f 11.— BRITSE TROEPEN, DESNOODS MET GEWELD UIT EGYPTE De voornaamste adviseur van pre mier Naiguilb van Egypte in aangele genheden betreffende de Soedan, Majoor Saleh Salem, (heeft Woensldalg ver klaard, dat als de Britse troepen zou den weigeren Egypte te verlaten, Egyp te zijn toevlucht zou moeten nemen tot de strijd op alle .gebieden, „zelfs als dit leidt tot het vergieten van ons bloed". „Wij zullen de imperialisten verzoe ken, heen te gaan. Als zij dat doen, zullen zij zich onnodige moeilijkheden besparen en onze vriendschap winnen. Als zij echter weigeren, zullen wij tot drastische actie overgaan, zoals pre mier Naiguib gezegd heeft." Volgens het blad „Al Ahram" is in welingelichte officiële Egyptische krin gen gezegd, dat definitief besloten is, dat Egypte geen verdere besprekingen met Engeland over hangende kwesties moet voeren, als niet eerst de aan spraken van het Soedanese volk zijn verwezenlijkt. over de onder water staande weg naar de Zevenbergschehoek wilde rijden, moest weggetaJkeld worden. Het water stond nog te hooig. Het water blijft te hoog staan. Och, wat zoudt U nog voor bijzonder heden over dit dorp willen weten. Wij zouden U weer hetzelfde moeten ver tellen, hetzelfde relaas moeten doen, dat wij nu al sinds Zondag neerschrij ven. Het is enorm veel ellende. Maar, en dat doet het hart goed, vooral veel trotse daden van vaderlandse helden moed. Horizontaal: 1. Insect, 4. heen en terug, 6. laatst leden, 9. zangnoot, 10. water in Fries land, 11. deel van een schip, 12. anno domino, 14. spil, 16. huisdier, 10. bloem, 21. lidwoord, 22. zijrivier van Donau, 23. zangnoot, 24. ongekookte, 26. toilet- anikel, 29. Romeinse rijk, 31 Amsterd. peil, 32. stad der oudheid, 34. klein roofdier, 35. rivier in Siberië, 36. voor zetsel, 37 lidwoord, 38 voegwoord, 39. maat. Ve rt i c aal: 1. zonder- kleur, 2. dunne, 3. lang zaam, traag, 4. nagerecht, 5. familielid, 7. tijding, 8. gewas, 13. soort vis, 15. te genvaller, 17. gravin van Holland, 18. meisjesnaam, 19. meisjesnaam, 20. lid woord,. 24. weg, 25. verzwegen verzet, 27. wandelplaats, 28. wapen, 30. jongens naam, 33. draf, 35. lofzang. •Oplossing van Donderdag. Horizontaal: 1. ako, 4. spa, 7. dra, 10. roi, 11 ea, 12. or, 13. para, 14 stil, 19. vorstin, 20. peel, 21. elke, 2:3. mi, 24. va, 26. oer, 28. pel, 29. sta, 30. are. Verticaal: 1. ade, 2. krap, 3. oa, 4. sr, 5. pool, 6. air, 8. Haarlem, 9. kasteel, 14. ave, 15. roe, 17. til, 18. ink, 20. piet, 22. ever, 23. mos, 25. ale, 27. ra, 28. pa. (Advertentie) 1.AGE ZWALUWE is een van de zwaarst getroffen plaatsen van Brabant. Het water staat op sommige punten nog tot aan de daken. Dit is een opname van een straat in het centrum van het dorp. Het water is nog niet weggetrokken. Pon tonniers van de duikerschool te Geertrui denberg hebben een laatste nog levende koe gered. Het beest wordt naar de dijk gevaren vanwaar het naar veiliger oorden wordt gebracht. „Werkelijk, je kunt Lodaline voor alles en nog wat gebruiken. Denk eens aan badkuip en was- tafel. En weetje wat mijn krui denier vertelde? Dat hij geen last meer heeft van aangeslagen ruiten, doordat hij deze met een doek, in Lodaline gedrenkt, af wrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon op drogen en de eerste dagen slaan de ruiten niet meer aan. Lodaline kost maar 43 ct per fles en er zit een HELE liter in!" RECRUTERING VAN DUITSERS VOOR BUITENLANDSE LEGERS WETTELIJK VERBODEN Het West-Duitse parlement heeft een wetsontwerp dat de recrutering van Duitse onderdanen voor een buiten lands leger verbiedt, met algemene stemmen aanvaard. 'Het ontwerp heeft in 'het bijzonder betrekking op het vreemdelingenlegioen. Op overtredin gen van het verbod staat een mini mum straf van 'drie maanden gevange nis. SLOEPEN VAN DE „SALLAND" AANGESPOELD Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip „Sal- land". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto re gister ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er wa ren zeven mannen aan boord. De kapi tein is M. Teekman uit Zwolle. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat het schip vergaan is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2