Provinciale NoorcUBrabantse Courant Het Huisgezin Geen enkel stuk grond wordt prijsgegeven Bedroefd maar verbeten zet Nederland de kaken op elkaar Werk op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee zal maanden duren Actie Watersnood In Brabant wordt hard gezwoegd Oproep Episcopaat aan Katholiek Nederland Directeur: A. SCHOTTEN Hoofdredacteur: Drs. JOEP NANINCK PRO AR1S FT FOCISu KANTOREN VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: EMMAPLEIN 2, 's-HERTOGENBOSCH TEL. K 4100-8259 (2 lijnen) GIRO 438100 ABONNEMENTSPRIJS 42 ct. per week, f 5.45 per kwartaal plus 10 cent Incasso; FRANCO PER POST f 5.85 Kleine advertenties „Provinciaaltjes" bij vooruitbetaling t 1.— voor de eerste 10 woorden, ieder woord meer 10 cent; brieven onder nummer 25 cent extra Vrijdag 6 Februari 1953 181e Jaargang No. 31 J^pJT twee dingen kan, aldus is ons uit verklaringen van de directeur-generaal van de Rijkswater staat, Ir. A. G. Maris, gebleken, rekening gehouden worden. In de eerste plaats dat er niet aan gedacht wordt ook maar een onderdeel van de noodgebieden aan het water blijvend prijs te geven. Maar ook, dat omtrent het herstel van enkele der zwaarst getroffen eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Over flakkee voorbarig optimisme beslist uit den boze is. De gaten in de zee- en binnendijken zijn daar zeer groot en zeer diep, bovendien zo talrijk, dat de directeur-generaal zich niet aan het noemen van een getal waagde. Als de dijken op de twee eilanden voor het volgend winterseizoen gedicht zijn, zal men bij de Rijkswaterstaat niet ontevreden zijn. Schouwen-Duiveland staat voor negen tiende onder water en op Goeree-Overflakkee is liet niet TJARD wordt er gewerkt aan het herstel van het ondergelopen land lussen Dordrecht en Bergen op Zoom. Practisch is er provisorisch weer een waterkering tussen Keizersveer tot Nieuwendijk, ivaar een groot en een tiental kleinere gaten geslagen waren. Ten noorden van Nieuwendijk, bij Kille, gaapt echter nog een gevaarlijke bres van zeventig meter lengte en ruim vier meter diepte. Pas als dit gedicht is, zal daar het water kunnen zakken. Op het eiland van Dordrecht is men tegelijkertijd aan de slag gegaan. Als alles mee zit, kan wellicht over drie weken de verkeerstveg en over een maand de spoorlijn weer voor gebruik worden opengesteld. Op het eil'And van Dordt ligt de Biesbospolder al weer droog, wat door een gat in de Wieldrechtse zeedijk ten Zuiden daarvan jammer genoeg nog niet het geval is. Tussen Willemstad en Roodevaart zitten er tien gaten in de dijk. De gemeente Wil' lemstad heeft reeds een aannemer gecharterd om zo snel mogelijk het achter land te kunnen bevrijden van het water. veel beter. De evacuatie van de bevolking zal in dit geval dan ook wel van langere duur worden. Zolang de dijken niet gedicht zijn, staat ander wederop- bouwwerk gelijk met het paard achter de wagen spannen. Een deel der mannelijke bevolking wordt gevraagd op de eilanden achter te blijven om het noodzakelijke werk te verrichten. Hun aanwezig heid is alleen hierom reeds dringend gewenst, waar er gewaakt moet worden dat de dijken niet in een nog verdere staat van verval geraken. De gedachte is geopperd om Schouwen bij gedeelten droog te leggen, daarvan kan echter geen sprake zijn. Schou wen-Duiveland moet in één stuk hersteld worden. Precies zo staat ook Goeree-Overflakkee ervoor, waarmee overigens al begonnen is het gat in de zee dijk bij Ouddorp. Ruim liy2 millioen voor Rampenfonds Z.K.H. Prins Bernhard heeft voor de radio medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot gister- avond toe een bedrag van ruim f 11.672.000,lieeft geboekt. Hierbij zijn alle bijdragen in begrepen. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. Walcheren is zonder wonden WALCHEREN heeft de springvloed uitstekend doorstaan. Sehade bij Oost- en Westkapelle is provisorisch her steld. Binnen twee weken hoopt men ook de gaten bij het Veergat gedicht te hebben, waardoor tegen het heropenen van de spoordiensten van die kant uit geen enkel bezwaar meer zou bestaan. Jammer genoeg bederft het Oostelijk deel van Zuid-Beveland deze plannen, want beschadigingen aan de dijken bij Kruiningen en Rilland zullen zoals het zich nu laat aanzien zeer veel tijd ver gen. Er is al een aannemer opdracht ge geven de sluizen bij Vlissingen en Veere in goede staat te brengen, om, zo nodig, op grote schaal over het kanaal door "Walcheren te kunnen beschikken. Betrekkelijk goed zijn Noord-Beve land en zeker Zeeuws-Viaanderen eraf gekomen. Aan het droogleggen van de Neuzenpolder wordt al gewerkt. De overige gaten bij Kloosterzande en Os- senisse tien in getal betekenen vei'geleken bij wat de Rijkswaterstaat bijvoorbeeld op Schouwen wacht, kin derspel. Donderdagavond was er in elk geval van de 3300 H.A. welke in Zeeuws- Vlaanderen blank gestaan hebben, al weer 2500 H.A. van het buitenwater af gesloten. Noord-Bevelands herstel wordt een kwestie van wat men in vaktermen noemt „droog werk". De Rijkswater staat kan dit karwei volledig overlaten aan de Nederlandse Heidemaatschappij. Werken van lange duur MOEILIJKER is voor de Rijkswater staat de opgave welke Tholen en St. Fhilipsland stellen. De situatie is nog erg onoverzichtelijk, maar het wordt in elk geval werk van lange duur. De bur gemeester van de stad Tholen is aange raden de bebouwde kom van zijn ge meente door een voorlopige dijk te om ringen, om daar tenminste weer lang zaam te kunnen terugkeren tot het nor male leven. Ligt het eilandje Tien Gemeten ge heel onder water ook dit zal in strijd met lopende geruchten NIET worden opgegeven. Op Beierland en Voorne- Putten kan direct worden aangepakt. Een grote bres bij Oude Hoorn wordt een meer tijdrovende bezigheid. Met groot materiaal werd tegelijkertijd be gonnen bij 's Gravendeel, Numansdorp, en de Eendrachtspolder in de Hoekse AVaard. De evacuatie van bevolking in zoverre daartoe werd overgegaan zal onverhoopte tegenspoed'buiten be schouwing gelaten, beslist niet zo lang behoeven te duren. Op IJsselmonde vlot het werk even eens goed. En Rozenburg ware na Maan dag droog gebleven als door het „haal- water" van snel-varende schepen de dijk op het Oosten van dit eenzame eiland het niet andermaal begeven had. Dodental tot 1352 gestegen Het totaal aantal geno teerde slachtoffers van de catastrofale nationale ramp bedraagt thans 1352 Na Donderdagmiddag 1 uur kwa men nog uit de volgende plaatsen meldingen van slachtoffers binnen Halsteren 2, Tiengemeten 2, Mid- delharnis 16, Nieuwe Tonge 12. Goeree-Overflakkee moet heroverd worden Voor de directeur-generaal van de rijkswaterstaat vormt het herstel van de waterkering van Goeree en Overflakkee, na dat van Schouwen-Duiveland het moeilijkste probleem. Men is reeds bezig met het dichten van het gat in de dijk aan het Westeinde, nabij Ouddorp. Er zijn vele en grote gaten in de dij leer. van dit eiland geslagen. Voor dat herstel wordt een drietal aannemers in geschakeld. Bij Dirfksland bevindt zich op dit eiland een droog gedeelte. Dit en de droge duintop zal men kunnen ge bruiken als een soort bruggenhoofd, om 'het eiland te heroveren. De aannemers kunnen van daaruit met hun machines en materialen opereren. Uit Krabhendijke waar de toestand kritiek is de dijken van de St. Pie- lerspolder en de Nieuwlandepolder zijn zeer ondermijnd zijn thans alle vrou wen, kinderen en ouden van dagen ge ëvacueerd. Dit deed het water! Een betonnen weg werd geheel onderspoeld en brokkelde toen af. Het is een stuk uit de grote verkeersweg GeertruidenbergGorin- chem nabij Keizersveer. Genie-soldaten verwijderen met drilboren de resten van de weg om dan een nieuwe storting' gereed te maken en het gat vol te stor ten. Deze urgente Noord-Zuidverbinding moet weer zo spoedig mogelijk hersteld zijn. „Helpt zo goed als ge kunt" Dierbare gelovigen, GOD heeft ons volk een zwaar kruis opgelegd. Honderden verloren het leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderdduizenden lijden bilter^rt millioenen lijden innig mee. ">v "Wij buigenin diepe ootnl-oedl ons hoofd voor,Goos heilige ivij cn aan bidden Zijn ondoorgrondelijke Voorzienigheid. Zijn heilige ivil is ons alt ij d goed en gezegend. Maar, dierbare Gelovigenicij moeten veel meer doen. Ons volk moet op de knieën in gebed en boete. Wij moeten niet ophouden de goede God te smeken, dat Hij zich in barmhartige goedheid over ons moge ontfermen cn ons de kracht moge geven, om deze zware uren gelovig te dragen en om in waarachtige broederschap elkander te helpen. Uw Bisschoppen doen daarom een heilig beroep op U allen: doet boete, verenigt U in gebed en helpt zo goed als ge kunt. Als wij allen op deze wijze in Zijne Naam verzameld zullen zijn in deze droevige dagen, dan zal God in ons midden zijn en dan zal zelfs deze zivare beproeving ons dichter bij God brengen. En vergeet dan ook Haar niet, die ons door God werd gegeven als Troosteres der bedroefden. Zij is onze Moeder vooral in de nood en Zij zal ook nu door Haar smekende almacht tonen, dat Zij tevens de oorzaak van onze blijdschap ivil zijn. Geheel Christelijk Nederland gaat op Zondag aanstaande 8 Februari samen de handen vouwen, katholieken cn niet-katholieken. Zorgt, Priesters en Gelovigen, dat al onze Gelovigen van die dag een bid- en boetedag maken. Wij schrijven aait onze Geestelijkheid voor, dat zij te dien einde gepaste regelingen zal treffen, zoals bijvoorbeeld enkele uren van gezamenlijke aanbidding, en'Wij smeken al onze Gelovigen, om zonder uitzondering mee te bidden en mee te offeren, met het hart en met de daad. God zegene en bescherme ons land en ons volk. Gegeven te Utrecht, 4 Februari 1953. iiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiii Giften voor deze actie aan ons blad bezorgd worden door ons overgedra gen aan liet Nederlands R.K. Huisves tingscomité te 's-Hertogenbosch dat deel uitmaakt van het Nationaal Ram penfonds. Ingekomen giften: Gemeente Politie 's-Hertogenbosch - 1545.— Van een dames bridge clubje - 100. Overste St. Jozefhuis Den Bosch - 200.— Carnavalsvereniging „De Padden" f 100. Uit Den Bosch - 2.50 A. de Ruyter, St. Jozefhuis - 2.50 C. S. Den Bosch - 10.— Gertje Verhoeven, Henneauin- straat 8 Den Bosch op zijn verjaringsfeestje (6 jaar) bijeengebracht door zijn vriendjes op het feestje - 1.1 Dinsdagavond Kaartclub - 50. De Vughtse Huis- eri Grond- eigenarenvereniging - 200. N.N. Den Bosch, Zakgeld - 10.— Overschot v. Buurt Collecte, Lange Tolbrugstraat - 34.65 Collecte op het gouden bruiloftsfeest van Coen en Kee v. Gulick - 40.— De V. Den Bosch - 10.— N.N. - 2.50 S.O.O.S. Den Bosch - 10. Fa. P. F. Liebrand en personeel - 144.— Van 'n Nederlandse uit België - 5.— Van het R.K. Parochiaal zangkoor van St. Jacob - 100— Collecte Carnavalsvereniging -. D'r in en: d'r uit 15— Het bestuur van de R.K. Toneel' Ver. „Eigen Bezit" 100— N.N. St. M.-Gestel - -25.— Mevr. D. Cohen-Diamant uit Israël en mevr. ,L. v. Saxen- Diamant geven samen - 50.— Personeel Carel Teulings, Mayweg - 100.— Van de Ambtenarendienst van Sociale Zaken, 's-Hertogen bosch - 220. Sint Maria Lyceum, Den Bosch - 123.50 G, A. Den Bosch - Van Joop, Emile en Eugène Spaarkas De Stadswaag Pensmarkt 5, Den Bosch N.N., Den Bosch R.K. Meubelmakers en Hout- bewerkersbond afd. Den Bosch - N.N. ertjes Oss N.N. Oss Van 'n werkloze N.N. Oss W. B. Den Bosch Onze kaartpot - N.N. Den Bosch 10— 10— 50— 25.— Een lief schroef vliegtuig staat op het punt te dalen op een open plek in het stadje Zierikzee. De plek is duidelijk gemar keerd door reeds eerder neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist tot ontploffing gebrachte rookboin (witte vlek). Luchtopname ANP Foto f Dr. B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond f J. P. HU1BERS, Bisschop van Haarlem f W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschap van 's-Hertogenbosch f J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda MILITAIRE SLACHTOFFERS Officieel w-srdt medegedeeld, dat ii het noodgebied sinds Zondag wordt vermist de dpi. soldaat J. E. Willemsen (reeds gemeld) legernummer 320905414, afkomstig uit Didam. Tengevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening' is op 4 Februari te Oude Tonge overle den de dpi. korporaal L. N. van Pola- nen, legernummer 310419285, In totaal zijn thans van de koninklij ke landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden vermist. DE LUCHTBRUGGEN Behalve de luchtbrug Valkenburg Zeeland is er ook de luchtbrug Gilze Rijen—Zeeland. Van het vliegveld Gil ze Rijen af zijn met tweemotorige les- toestellen van de rijksluchtvaartschool o.a. 16.000 kilogram jutezakken „ge dropt" boven Zeeuws Vlaanderen, Wal cheren en Noord en Zuid Beveland. Woensdag werd de luchtbrug onder houden tussen Woensdrecht en Zee land. Op Gilze Rijen zijn thans gesta- tionneerd vijf „Albatros" amphibie- vliegtuigen, acht „Stinson" landvlieg- tuigen en verscheidene hefschroefvlieg- tuigen, alle van de Amerikaanse lucht macht en voorts tweemotorige „Anson" vliegtuigen en vele helicopters van de ■Engelse luchtmacht. 100.— 2— 20— 5— 16.72 1— Giften ter leniging van de nood kan men onder het motto „Actie Water snood" op de volgende wijze aan ons doen toekomen: door storting op de giro-rekening van ons blad: postgiro no. 438100; door overmaking per postwissel; door uw bijdrage te bezorgen op onze bureaux: Markt 42 en Emmaplein 2 in Den Bosch en Hooghuisstraat 12 te Oss. REDDINGSWERK DER AMERIKAANSE HELICOPTERS Zeven Amerikaanse helicopters heb ben tot Woensdagavond 625 mensen gered. Dinsdag konden van Woensdrecht uit in twee uur tijds 125 personen per helicopter worden gehaald; Woensdag tusssen half negen en half vijf bedroeg het aantal 450. Donderdag kwamen nog tien Amerikaanse helicopters uit West-Duitsland aan. De helicopters, die eigenlijk plaats hebben voor drie passagiers, brachten dikwijls vijf of meer mensen tegelijk in veiligheid. In een geval werden acht kinderen tegelijk meegenomen. De eerste evacué's, vertelde majoor Ruby, waren oudere mensen, wier toe stand zo slecht was, dat ze in draag baren, die aan de helicopters kunnen worden aangebracht, moesten worden vervoerd. Soms werden ook twee kin deren in elk van de twee draagbaren opgenomen. Sommige kinderen werden bang toen ze erin werden vastgebonden. „Ik zou ook bang zijn geworden als ik op zo'n manier vervoerd moest wor den", bekende de majoor. Drie Nederlandse officieren werkten met de helicoptersploeg samen om bij het aan boord brengen van de mensen te assisteren en de taalmoeilijkheden op te lossen. Kleine Nederlandse vlieg tuigen vlogen met brandstof naar een tankstation in Melissant. f Het. ivoord is aan: SENECA Het is in tegenspoed dat grote moed schittert.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1