President Eisenhowers buitenlandse politiek zal vreedzaam zijn Geen desintergratie DULLES DRINGT OP SPOED AAN Doodstraffen oeëist in proees-Oradour VLIEGER REDDE DOOR STOUTMOEDIG OPTREDEN VERSCHILLENDE LEVENS HULPACTIES IN AMERIKA HOGE AMBTENAAR TE DEN HAAG SCHREEF VALSE DECLARATIES Walcheren werkt voor herstel Als Britse troepen weigeren land te verlaten zal Egypte strijden „op alle gebieden' NATIONAAL RAMPENFONDS GIRONUMMER 9575 \DRES: STATENIAAN 81 DEN HAAG Sectie buitenlandse zaken in parlement wil Indonesische verteg;enwoordi£;mg in Moskou STROOM VAN ZENDINGEN EN AAN BIEDINGEN BLIJFT AANHOUDEN b b V rij dag 6 Februari 1953 (12) (5) Pagina 6 Prof. A. J Hotz ie Amsterdam Amerika is natie van practici AMSTERDAM, 5 Februari President Eisenhowers buitenlandse politiek zal een vreedzame politiek zijn en behoudens tactische details en restricties, door binnenlandse problemen veroorzaakt, aansluiten op die van Roosevelt en Tru- man, aldus heeft Donderdagmiddag de lieer Alfred J. Hotz, professor in de poli- tieko wetenschap aan de Western Reserve University te Cleveland (V-S.), zyn in zichten geformuleerd aan een lunch in het Amsterdamse American Hotel, geor ganiseerd door de American Businessmen's Club, het instituut NederlandAme rika en het instituut voor Internationale Zaken. gerichte pressie, de enige die, zo zeide hij, effect kan sorteren. Hij herinner de er voorts aan, dat de Amerikaanse Kamers van Koophandel West-Europa in staat zouden willen stellen de dol- larschaarste te overbruggen en dat 7t „Committee of Economie Development" een voorstander was van wereldhan del, als was het alleen weer op prac- tische overwegingen. Na nog enige woorden aan Ameri- ka's „psychologische en morele macht" te hebben gewijd besloot spreker. Eisenhowers buitenlandse politiek zal gericht zijn op eenheid, niet op des intergratie, zoveel is duidelijk. Laat c-ns hopen, dat met minister Stassen en de heer Dulles, thans in Europa, in openhartige besprekingen een belan- gen-gemeenschap, een samenwerking van krachten zal kunnen worden ge vonden. Het probleem van de buitenlandse politiek staat boven de partijen, zeide spr., die zelf niet tot generaal Eisen howers politieke bondgenoten ver klaarde te behoren. Amerika is een natie van practici gekaraktiriseertl door een vrije ontvankelijkheid voor om het even welke ontwikkeling. Zijn geografische ligging stempelt het tot een „bondgenoot van de wereld" met alle gevaren zowel als grote mo gelijkheden, die daarmede samenhan gen. Wat betreft de eenwording van Eu ropa staat het een practische eenheid voor, geen superioriteit van een en kele natie. In de buitenlandse betrek kingen, gebaseerd als zij zijn op prac tische beginselen, zou volgens prof. Hotz geen fundamentele wijziging gaan optreden", of de leiding nu be last bij Eisenhower dan wel bij Bob Hope". Wel voorzag spreker, hoezeer hij dat zelf ook betreurde, dat de snelheid van uitvoering van sommige programma's te lijden zou kunnen hebben ten gevolge van interne in spanning. De V.S. zijn een voorstan der van „free enterprise", maar ook ten aanzien hiervan overwegen prac tische vragen, waarop niet slechts een enkel antwoord mogelijk is. Door de slagen die Groot-Brittannië hebben getroffen en de achteruitgang van Frankrijk, zo vervolgde prof. Hotz is Amerika, uitdrukkelijk tegen zijn wil, een zeker leiderschap opgedron gen en het begint pas nu daarop voort te bouwen. In deze situatie neemt Eisenhowers ambtsperiode een aan vang en men vraagt zich af, wat zich in zijn geest afspeelt. Hoe ziet hij doel en middelen van zijn „macht"? Spre ker ontkende, dat Amerika's militaire macht te sterk zou worden ontwik keld en staafde deze opvatting met de begrenzing der militaire opleiding (die hij persoonlijk had kunnen waar nemen) en met de burgerlijke con trole (van de national Security Coun cil) op het militaire apparaat. In de economische sector voorzag spreker voortzetting van tegen de Sovjet-Unie Negende internationale muziekconcours GÉNÈVE, 5 Febr. Het negende inter nationale concours voor zang. piano, cello, strijkkwartet, clarinet en fagot wordt 21 September tot 4 October in Génève gehouden. De leeftijd der deelne mers moet tussen 15 en 30 jaar (voor le den strijkkwartetten 35 jaar) liggen. In lichtingen: „Secretariat du concours, conservatoire de musique", Génève. Wetsontwerp openbare veiligheid in Zuid-Afrika KAAPSTAD, 5 Febr. Het wetsontwerp op de openbare veiligheid is bij de volks raad van de Unie van Zuid-Afrika inge diend door de minister van justitie, C. R. Swart, De ingediende wet geeft, de gou verneur-generaal de bevoegdheid om de noodtoestand in de Unie of een deel van de Unie af te kondigen. De gouverneur-generaal is door deze wet bevoegd om de noodtoestand af te kondigen in de volgende drie gevallen: 1. wanneer het optreden of dreigende optreden van enig persoon of vereniging van personen van dergelijke aard en omvang is. dat hierdoor de openbare vrede en orde kan worden bedreigd, 2. wanneer omstandigheden ontstaan, waardoor dc openbare veiligheid of de handhaving van de orde ernstig worden bedreigd en 3'. wanneer de gewone wet ten van het land ontoereikend zijn om de regering in staat te stellen openbare veiligheid en handhaving van de orde tc verzekeren. Militair contact in Midden-Amerika SAN SALVATOR, 5 Ferb. De generale staven van de landen van Midden-Ame- rika bestuderen op het ogenblik een mi litair plan voor de strijd tegen het com- nunisme, aldus meent men in betrouw bare bron in San Salvator te weten. Het plan zou op de eerste conferentie van mi. nisters van buitenlandse zaken van deze landen worden besproken. OP DE PHILIFPUXEN- Regering pakte opnieuw de rebellen aan MANILLA, 5 Febr. Nadat dc vredeson derhandelingen tussen de regering van dc Philippijnen en de rebellen van de Hoek. balahap waren mislukt is de regering met vier bataljons een aanval op de re bellen in het centrale deel van het eiland Luzon begonnen. Ook op andere plaat sen is men tot acties overgegaan. De stafchef van het leger, generaal Du. que, zei dat de onderhandelingen ten al le tijde kunnen worden hervat wanneer óe beide leiders van de opstandelingen zich persoonlijk met de regering in ver binding willen stellen. Communistische agenten in Westelijke landen BONN, o Februari. Volgens de Westdultse „volksvereniging voor vrede en vrijheid", een anticommunistische or ganisatie. werken in de westelijke lan den 1.-100.000 geoefende Sovjet-agenten. Deze agenten zouden tot taak hebben de westelijke wereld ..rijp voor het com munisme" te maken. Komende zuivering onder de Oostduitse jeugdbond BERLIJN, 5 Februari. Onder de Oostduitse jeugdorganisatie „Vrije Duitse Jeugd", de F.D.J., die drie mil- lioen leden telt, zal vijftien dezer een zuivering beginnen. Dit wordt gemeld door het officiële dagblad dezer orga nisatie, de „Junge Welt", Het is de bedoeling dat er na de zuivering, die ruim vier maanden zal duren, van leder FDJ-lid een persoon lijk dossier zal zijn aangelegd. Zeereerw. heer C. Bazel- mans O.Praem overleden HEESWJIK, 5 Febr. Op 4 Fe bruari is in de Norbertijner abdij te Heeswijk nog vrij onverwacht over leden Constantinus Bazelmans, oud missie-overste in de Norbertijner mis sie te Jabalpur. Father C. Bazelmans werd op 13 Ja nuari 1888 geboren te Zeelst, trad in 1907 in bij de Norbertijnen te Hees- wijk en ontving de H. Priesterwijding op 17 Mei 1913. Na enige tijd werk zaam te zijn geweest aan de Latijnse School te Gemert. vertrok hij in 1923 als eerste missionaris van de Norber tijner abdij van Heeswijk naar het toenmalige Brits-Indië, waar hij en zijn confraters in de Madras-missie werden te werk gesteld. Hij was di recteur van het Katholiek Kosthuis te Pirangpuram en later rector van het inlands Klein Seminarie, door hemzelf gebouwd. Toen de Norbertijnen een eigen missiegeboed kregen aangewezen in Jabalpur, werd hij pastoor van Jabal- pur, welke functie hij bleef vervullen tot Juli 1940. Eind Juli vertrok hij naar Amerika, om van daaruit voor de instandhouding van de Jabalpur- missie te zorgen en de nodige finan ciële steun te zoeken, die gedurende de oorlog uit Nederland niet kon wor den gegeven. Naar Nederland terugge keerd in 1946 werd hij benoemd tot missieprocurator, totdat in 1948 een onherstelbare ziekte hem dwong het bed te houden. IN HOGER BEROEP: EUROPESE DEFENSIE BONN, 5 Febr. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles, heeft Donderdag bij zijn besprekingen met West-Duitse politici in duidelijke taal verklaard, dat de Ver. Staten hun huidige hulp niet zullen voortzetten, indien Euro pa voor April geen grote vorderingen maakt bij de integratie van zijn de fensie, aldus heeft een hoge functio naris Donderdag te Bonn medege- gedeeld. C BORDEAUX, 5 Febr. De rege ringscommissaris bij het militaire tri bunaal te Bordeaux heeft de dood straf geëist tegen kapitein Kahn en andere officieren en onderofficieren die beschuldigd zijn in verband met 't uitmoorden van Oradour-sur-Glane door een afdeling van de SS in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige beschuldigde serge nt-majoor Lenz. Tegen degenen die de orders uit voerden zijn dwangarbeidsstraffen geëist. Onder hen vallen de aanwezi ge beschuldigden Bleschke, Frentzel, Pjeufer, Daab, Degen'nardt en Boeh- Reclame-actie met waarde bonnen was overtreding loterijwet AMSTERDAM. 5 Febr. Ook de Am sterdamse rechtbank, voor wie een direc teur van een confectiebedrijf in hoger beroep terecht heeft gestaan, heeft be wezen geacht, dat met de reclame-actie van het vorig jaar, waarbij waardebon nen van 5 een rol speelden, de loterij- wet is overtreden. In eerste instantie was de directeur, de heer F. W. L. van deze te Amsterdam gevestigde confec- tie-industrie door de kantonrechter ƒ100 boete opgelegd. In hoger beroep eiste 14 dagen geleden de officier bevestiging. Uitspraak doende legde de rechtbank de directeur een veel lagere boete op: ƒ10 of 4 dagen. De reclame-actie werkte als volgt: er werd een groot aantal waardebonnen van 5 onder liet kooplustige publiek ver spreid. De ontvanger van zo'n bon moest 20 op rekening van de eonfectie-in- dustrie storten en ontving daarvoor vier nieuwe waardebonnen, die hy onder zyn kennissen, althans onder het publiek, van de hand moest proberen te doen. Die laatsten moesten dan op him beurt 20 storten en zodra dit gebeurd was ontving de eerste persoon een regenjas. Zo zou dit kimnen voortgaan. De direc teur ontkende ter zitting, dat het sys teem het zelfde was als dat. waarop de kettingbrieven zyn gebaseerd. DEN HAAG, 4 Febr. In de nacht van 3 op 4 Februari is op Schouwen en Duive- land een aantal mensen van het dak van een huis gered door het stoutmoedige op treden van een reserve-kapitein-vlieger van de luchtmacht, die met een sportvlieg- luig drie rubberboten afwierp tijdens een moeilijke vlucht in het duister, deze re serve-officier, de heer J. Hoekstra, die zich thans niet in actieve dienst bevindt, stelde zich met zijn Fairchïd-vliegtuig beschikbaar voor reddingswerk op punten, waarvan bekend- was, dat zij tot de z.g. noodadressen behoorden. Hij voerde drie rubberboten mee, voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur in de och tend van 4 Februari met succes op een benarde plaats op het eiland Schouwen en Duiveland heeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om verbinding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak en de reddingsboten, die in de nabijheid in het water terecht kwamen. Dank zij deze touwen kenden de in nood verkerenden de boten naar zich toe trekken en deze vervolgens gebruiken om zich van hun benarde positie te verwijderen. Dezelfde vlieger heeft reeds vóór dit nach telijk avontuur daadwerkelijk en vrijwillig aan het reddingswerk uit de lucht deel genomen en is ook thans nog op dit gebied actief. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan heeft Woensdag in een speciale vergadering eenstemmig besloten president Eisen hower telegrafisch te verzoeken een onbeperkt aantal door de watersnood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. Afschriften van het tele gram, dat onmiddellijk werd verzonden, zijn toegezonden aan de senatoren van .Michigan in het congres en aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles. In alle delen van de Verenigde Staten wordt spontaan gereageerd op d° oproepen tot hulp, die zijn gepubliceerd in de Amerikaanse pers en door de televisie. In het gehele land werken de Nederlandse consulaten onder hoogspanning om de toevloed van pakjes en geldbedragen, variërend van vijf tot duizenden dollars, te verwerken. Het consulaat tc New York ziet er uit als een pakhuis. Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zorgen voor gratis vervoer van Detroit, Chicago, Denver, Los Angeles, San Francisco en andere grote plaatsen naar New York. Donderdagochten zullen de eerste giften door de K.L.M. naar Nederland worden vervoerd. In Baltimore is zoveel ingezameld, dat de Amerikaanse regering is gevraagd een speciaal legervliegtuig beschikbaar te stellen voor de verzending. Donderdag echtend zal m New York een comité worden opgericht ter coördinatie van alle hulp in de stad. Vele vooraanstaande Amerikanen en Nederlanders zullen zitting nemen in dit comité. Over de overweldigende hulpverlening uit het buitenland is op een der binnenpagina's meer te lezen. Ook overtrad hij besluit vijandelijk vermogen Een man, „die 'n moeilijke indruk maakt" DEN HAAG, 5 Febr. Zes maan den, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar is door de officier van justitie wegens overtreding van het besluit vijandelijk vermogen en valsheid in geschrifte geëist tegen dc referendaris P. H. P. P. was vorig jaar Juli voor zijn depar tement naar Roosendaal en Nijmegen gegaan. Hoewel hij daarbij met een auto was meegereden, had hij gedecla reerd alsof hij met de trein had ge reisd. Als getuige werd P.'s secretaresse gehoord, die mede de declaraties be handelde. Zij verklaarde dat P. op haar vraag of hij deze reizen niet met een reportagewagen had gemaakt, als antwoord ontvangen te hebben: „Neen, met de trein." Verder was P. ten laste gelegd in het tijdvak van 2 Juli 1945 tot 8 April 1948 een dertigtal bank biljetten van f100 onder zijn berusting te hebben gehad, die het eigendom waren van een N.S.B.-er en welke biljetten hij nimmer bij het Beheers instituut had aangegeven. Als getuige in deze kwestie werd gehoord mevrouw M., die P. verzocht had te proberen om f 69.000 voor haar en haar man „onder te brengen". P. had gezegd dat dit onmogelijk was, maar dat hij moeite zou doen voor f 3.000. Hij had haar echter nooit een quitantie voor dit bedrag gegeven. P. die zich vrijwel niets van de feiten, die hem tens laste waren gelegd, kon herinneren, verklaarde, dat als hij mevrouw M. inderdaad f 3.000 schul dig was, hij haar deze wel vergoe den zou. In de tijd, dat hij met die f 3.000 rondliep, had hij bij een bank f 2200 VLISSINGEN, 5 Febr. De „Provinciale Zeeuwse Courant", die thans te Goes wordt gedrukt, zal van Dinsdag af gaan draaien by het „Rotterdamse Nieuws blad" te Rotterdam. De drukkery Vlissingen, waar het blad tot en met Zaterdag verscheen, is namelijk door het water zwaar beschadigd: 60.000 ton pa pier ligt in het water. In de Vlisslhgse binnenstad heeft van Zondagmorgen tot Maandagmorgen 314 meter water staan dat echter nu voor een belangrijk deel weer is verdwenen. De boulevard is op vele plaatsen zwaar beschadigd, doch voor het overige is Vlissingen, gezien de omstandigheden, een der meest bevoor rechte plaatsen in Zeeland. Het leven is er vrijwel normaal .het veer naar Bres- kens werkt en alleen het weinige drink water is nog een handicap. Vlissingen krijgt namelyk een deel van zijn water van Ossendrecht in West-Brabant, doch de waterleiding over de Kreekradkdam is beschadigd, waardoor de watervoor ziening naar Zeeland is afgesneden. In Middelburg- lopen de waterkranen helemaal niet. Daar is het water gerant soeneerd; het wordt via tankwagens ge distribueerd. Walcheren is er nog vrij goed afgekomen, en als men door Mid delburg rijdt, zou men niets van de wa tersnood merken, als het er niet vol was van doortrekkende evacué's, die via' Zeeuwsch-Vlaanderen afgevoerd worden. Ruim 1200 ha van het eiland staan onder water. Voor de overige eilanden zijn de cijfers Schouwen 11890 ha., Duiveland 5040, St. Philipsland 1400, Tholen 5810, Noord-Beveland 2400. Walcheren 1220, Zuid-Beveland, west van het kanaal, 2075, oost van het kanaal 3960; West- Zeeuwsch Vlaanderen 300, Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen 2727, tezamen dus een oppervlakte van 37.506 ha. Sloepen van vermist schip aangespoeld ZWOLLE, 5 Febr. Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aange spoeld van het schip „Salland". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvan gen over dit 298 bruto register ton me tende schip, dat op weg was van En geland naar Stockholm. Er waren ze ven mannen aan boord. De kapitein is M. Teekman uit Zwolle. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat 't schip vergaan is. als geaccumuleerd salaris gestort. De officier meende dat dit bedrag niet van het geaccumuleerde salaris af komstig was, maar van de bewuste f 3.000, hoewel dit niet direct te bewij zen was. De officier merkte in zijn re quisitoir op dat hetgeen verdachte had gedaan zeer ernstig was. De over treding tegen het besluit vijandelijk vermogen gepleegd, was geschied in de tijd, dat verdachte nog in dienst van het centraal distributie kantoor was. Van de genoemde f 3.000 is nim mer iets terecht gekomen. Toen de zaak aan het rollen ging, had verdach te inmiddels een hoge functie aan zijn departement. Dit alles belette hem niet om nu ook weer met declaraties te gaan knoeien, aldus de officier. Het psychiatrisch rapport spreekt van een man „die een moeilijke indruk maakt." De officier meende dat P. volkomen toerekeningsvatbaar was en achtte het ten lastegelegde bewezen. Vernietiging cadavers HANSWEERT. 5 Febr. De provinciale destructie inspecteur in Hansweert heeft de gemeentebesturen verzocht" erop toe te zien .dat geen cadavers worden be graven. De cadaver dienen te worden vervoerd naar Hansweert of de dichtst bijzijnde haven Bouw IJ-tunnel niet uit gesteld door ramp AMSTERDAM, 5 Febr. Tijdens een ten stadhuize te Amsterdam gehouden con ferentie is aan burgemeester d'Ailly de vraag gesteld of het economische gevolg van de ramp, die ons land heeft getrof fen. tevens inhoudt, d-at dc bouw van de IJ-tunnel minstens enige jaren later zal beginnen. Mr. d'Ailly gaf daarop ten antwoord, dat zulks z.i. zeker niet het geval zal zijn. „Meer dan ooit is thans gebleken de nood zaak van snelle verbindingen, dus oak van wegen" aldus de burgemeester. De Utrechtse letterlnmdige Jan Engelman heeft de functie van docent aan de Jan van Eyck-academie te Maastricht aanvaard met het uitspre ken van een rede, getiteld „echt en vals primitivisme". Radio- programma Het Rode Kruis te Eindhoven heeft, evenals in andere plaatsen Nederland, een soort mode magazijn ingericht, waar eva-' cué's van top tot teen gekleed worden. Een zwaar getroffen fa milie uit Oude Tonge, werd in minimum van tijd van kleren voorzien. CAIRO, 5 Febr. De voornaamste adviseur van premier Naguib van Egypte in aangelegenheden betreffen de Soedan, majoor Saleh Salem, heeft verklaard, dat als de Britse troepen zouden weigeren Egypte te verlaten, Egypte zijn toevlucht zou moeten ne men tot de strijd op alle gebieden, „zelfs als dit leidt tot het vergieten" van ons bloed". „Wij zullen de imperialisten verzoe ken, heen te gaan. Ais zij dat doen, zullen zij zich onnodige moeilijkheden besparen en onze vriendschap wón nen. Als zij echter weigeren, zullen wij Kostwinnersvergoeding DEN HAAG, 5 Febr. Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemees ters medegedeeld, dat indien er iv hun gemeente personen zijn die in de gemeente, van waaruit zij zijn ge ëvacueerd, kostwinnersvergoeding ge noten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat dcor de diverse bur gemeesters bij het desbetreffende de partement in dit geval het mini sterie van Oorlog en Marine is ge ïnformeerd naar het bedrag dat in. de gemeente van herkomst werd uitbe taald. Een nadere circulaire met in structies zal nog volgen. Mgr. dr. B. J. Alfrink naar Nederland terug UTRECHT, 5 Febr. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor, die tot herstel van zijn gezondheid enige tijd in Rome heeft doorgebracht heeft zijn verblijf in de Eeuwige Stad afge broken en is naar Nederland vertrok ken. Donderdag of Vrijdag wordt hij in Nederland terugverwacht. tot drastische actie overgaan, zoals premier Naguib gezegd heeft". Volgens het blad „Al Ahram" is in welingelichte officiële Egyptische klingen gezegd, dat definitief beslo ten is, dat Egypte geen verdere be sprekingen met Engeland over han gende kwesties moet voeren, als niet eerst de aanspraken van het Soeda- nese volk zijn verwezenlijkt. Alle Egyptische officieren, die se dert het begin van de zuivering bij de verschillende ministeries waren gede tacheerd om de gang van zaken te controleren en voor het contact met het hoofdkwartier van het leger te zorgen, hebben order gekregen, zich weer bij hun onderdeel te voegen. De regering acht hun aanwezigheid in de bestuursorganen niet meer nodig. De jaarvergadering van de „Fede ration Aeronautique Internationale'" wordt van 14 tot 22 Mei in het Kurhaus te Scheveningen gehouden. Honderdvijf tig vertegenwoordigers van luchtvaart verenigingen uit de gehele wereld zullen er bijeenkomen. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart is organisatrice en gast- vrouwe Paul Hoffmann is afgetreden als \oorzitter van de „Ford'-stichting om de post van voorzitter van de raad beheer van de „Studebaker" fabrieken weer op zich te nemen. Men is er in geslaagd twee pas ontdekte aardgasbronnen voor de kust van Louisiana, die in brand waren ge vlogen te blussen. Men treft nu voor bereidingen om het aardgas op te vangen. Na een tocht van zes maanden zijn twee Braziliaanse studenten uit Paulo met een vrachtauto te New York aangekomen. De 28.600 kilometer lange route liep over UrUgay, Argentinië, Chili, Peru, Bolivia, Columbia, Paraguay Costa Rica, San Salvador en Mexico. Op het vliegveld van Liverpool heeft men in een benzinetank van een vliegtuig der Ierse luchtvaartmaatschap pij „Aer Lingus" vijftien liter water aan getroffen. De mogelijkheid van sabotage is niet uitgesloten. IEH DJAKARTA, 5 Febr. Dinsdag zal de sectie Buitenlandse zaken van het Indonesische parlement spreken over een motie, welke zij voornemens is zo spoedig mogelijk in te dienen. In deze motie wordt gevraagd zo vlug moge lijk een Indonesische vertegenwoordi ging in Moskou te openen. De voor zitter van de sectie Buitenlandse za ken, mr. Djody Gondokusumo, heeft aan Aneta verklaard, dat dit gewenst is om het principe van de neutrale buitenlandse politiek van Indonesië te handhaven en voorts om de belofte na te komen van de missie-Palar naar Moskou in 1950. Aneta verneemt, dat de Partai So- sialis en de Masjumi waarschijnlijk hiertegen gekant zullen zijn, omdat zij verwachten, dat er dan ook een Russische vertegenwoordiging in Dja karta zal komen. Deze partijen menen, dat de communisten in Indonesië hierdoor in hun activiteiten nieuwe kracht zouden krijgen. De Masjoemi zou eventueel met de motie voor een Indonesische vertegenwoordiging in Moskou instemmen, als de niet-com- munistische partijen in Indonesië een duidelijke anti-communistische hou ding zouden aannemen. R.K. Huisvestingscomité werkt nog steeds onder hoogspanning om toevloed te verwerken In Dortmund collecte in alle kerken De stroom van goederen, giften en aanbiedingen voor hulp uit binnen- en buitenland blijft op het centraal bureau van het Ned. R.K. Huisvestingscomité in onverminderde mate binnenvloeien. Met man en macht wordt gewerkt om de steeds weer nieuwe ladingen kleding en dekking te verwerken, die met dc regelmaat van een uurwerk uit alle de len van het land binnenkomen. Gisteren zijn reeds enkele ladingen doorgezon den naar de R.K. Lycea, waar de meis jes met grote ijver en enthousiasme met het orteren en bundelen begonnen zijn. In het magazijn van het Ned. R.K. Huis vestingscomité heeft men hulp gekregen van de meisjes van het stedlijk gymna sium en leden van het R.K. Vrouwen gilde, terwijl ooic de Nederlandse ver eniging van Huisvrouwen tot haar leden een oproep heeft gericht om mee te hei pen. Door dit alles wordt bereikt, dat zowel het doorzenden naar andere plaat sen als de distributie aan de évacués in onze stad vlot en overzichtelijk kan plaats vinden. Naar het R.K. Huisvestingscomité verneemt zijn van de trein met grape fruits die door Z.H. de Paus voor de kinderen uit de rampgebieden is gezon den, zeven wagons voor Nederland be stemd, terwijl de Italiaanse regering daaraan een zelfde hoeveelheid heeft toegevoegd. Ontvangen is een aanbod van de Mi- nhelin-fabriken. die hun vacantie-oord in de omgeving van Clermont-Ferrant voor 40 kinderen beschikbaar stellen zo lang dat voor hun gezondheid nodig Bovendien stelt het personeel het loon van een snipperdag beschikbaar, waar bij door de directie het dubbele van dit bedrag wordt toegevoegd, hetgeen in totaal een gift van pl.m, 15.000 zal be tekenen voor het Nat. Rampenfonds. Door de Luxemburgse Caritas wordt kleding gestuurd. terwijl tevens ge vraagd is wat verder lot hulp kan die nen. Een zelfde vraag is gesteld door de Caritas te Dortmund. In beide gevallen is geadviseerd tot het inzamelen van de kens. Door de Dortmundse Caritas werd nog medegedeeld, dat a.s. Zondag in alle kerken aldaar een collecte voor de slachtoffers van de ramp zal worden ge houden. Wij vestigen nog eens de aandacht op het Giro-nummer van het R.K. Huisvës- tingscomité No. 34343, adres Hekellaan 6. Den Bosch. De voorzitter van de Partai Nasional Indonesia, de heer Sidik Djojósukarto heeft aan Aneta medegedeeld, dat zijn partij voorstander is van een verte- :enwoordiging in Moskou, ter werke lijke handhaving van de Indonesische neutraliteitspolitiek. De P.N.I. heeft de minister van Buitenlandse zaken, de heer Mukarto (P.N.I.) reeds instruc ties gegeven stappen ter bespoediging van deze zaak te nemen STICHTING VAN DE LANDBOUW: Agrarisch bedrijfsleven moet niet achterblijven DEN HAAG, 5 Febr. Het dagelijkse bestuur van de Stichting voor de Land bouw heeft zich beraden over de wijze, waarop op korte termijn in het agrarisch bedrijfsleven de door de stichting de arbeid voorgestelde maatregelen ter voorziening in de ontstane nood kunnen worden verwezenlijkt. Men heeft zich daarbij gerealiseerd, dat liet verrichten van overwerk ten bate van het Natio nale Rampenfonds in de landbouw deze tijd van het jaar niet wel mogelijk is. Mede daarom gaan de gedachten van het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw uit naar een oproep tot het ter beschikking stellen van de v,-aarde van 1 vacantiedag. Voor de vaste arbeiders zou dit kunnen worden ge realiseerd via de werkgever, die te zijner lijd dc vacantiedag zou moeten doorbe talen en een bedrag tot dezelfde hoogte ter beschikking stelt van het nationale rampenfonds; voor de losse arbeiders zou hetzelfde kunnen worden bereikt door het ter beschikking stellen enige vacantiebonnen ter waarde vah één dag loon. Voor de nadere uitwer king en organisatie van deze maatregel, die in beginsel door het dagelijks be stuur van de Stichting voor de Land bouw is aanvaard, zijn enkele dagen nodig. Zeer binnenkort hoopt de Stich ting een concrete oprope hieromtrent ter kennis van de bedrijfsgenoten te brengen. ZATERDAG 7 FEBRUARI Hilversum I 402 vu. VARA; 7.00 Nieuws, 7.13 Gram., 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gram., 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gram.. VPRO: 10.00 Causerie, 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.30 Viool en piano, 12.00 Gram., (12.30 Land- en tuinbouw- meded.); 13.00 Nieuws, 13.15 Commen taar, 13.20 Metropole orkest en solist, 13.50 Radioweekjournaal, 14.15 Gram., 14.45 Boekbespreking, 15.00 Gram., 15.15 „Het centrale vriendschapsfeest Pasen 1953", 15.30 Gram., 15.45 Cau serie, 16.05 Gram., 16.15 Sportpraatje, 16.30 Philharmonisch orkest en solist, 17.15 voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.20 Hawaiianmuziek, 18.45 Gram., 19.00 Artistieke Staalkaart, VPRO: 19.00 Causerie, 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. VARA: 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd programma, 22.00 Social, commentaar, 22.15 Gram., 22.40 Hoorspel, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. Hilversum DE 298 in. KRO; 7.00 Nieuws, 7.10 Gram., 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Geestelijke liederen, 7.45 Morgengebed en liturgi sche Kalender, 8.00 Nieuws en weerbe richten, 8.15 Promenade Orkest, 8.55 Gram., 9.00 Voor de huisvourw, 9.35 Gram., 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram., 11.00 Voor de zieken, 11.45 Ka merkoor, 12.00 Angelus, 12.03 (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen), 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 Lunchconcert, (In de pauze: Gram.); 14.00 Boekbe spreking, 14.10 Gram., 14.20 Engelse les, 14.40 Amateuruitzending, 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten, 15.55 Radio Philharmonisch Orkest, 16.30 „De Schoonheid van het Grego riaans", 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Ge varieerde muziek, 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 18.25 Piano, hammond orgel en zang, 18.40 Regeringsuitzen ding, 19.00 Nieuws, 19.10 Gram., 19.20 Parlementsoverzicht, 19.30 Gram., 20.20 Causerie, 20.40 „100 Jaar Kromstaf", 21.00 Gev. programma, 21.50 Actuali teiten, 22.00 Amusementsmuziek, 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto, 23.22 Gram. Brussel 324 m. 11.45 Gram., 12.30 Weerberichten, 12.34 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Vlaamse muziek, 13.40 Gevarieerde muziek, 15.00 „De Wereld der muziek", 16.00 Accordeonmuziek, 16.15 Gram., 16.30 Accordeonmuziek, 16.45 Engelse les, 17.00 Nieuws, 17.10 Meisjeskoor, 17.30 Gram., 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.40 Gram., '20.00 Caba ret, 21.15 „Moderne Tijden", 22.00 Nieuws en weerberichten, 22.15 Jazz muziek, 22.45 en 22.55 Gram., 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. Brussel 484 m. 12.05 Gram., 13.00 Nieuws, 13.10 Ver zoekprogramma, 15.00 Gram., 16.30 Lichte muziek, 17.00 Nieuws, 17.15 Lachte muziek, 18.30 Accordeonmuziek, 19.00 Minneliederen, 19.40 Gram., 19.45 Nieuws, 20.00 Gev. muziek, 20.30 Nieu we chansons, 21.00 Gram., 22.00 Nieuws. 22.10 Gram., 22.15 Jazzmuziek, 22.45 Gram., 22.50 Nieuws, 23.00 Lichte mu ziek, 23.55 Nieuws. OVERZICHT VAM DE WATERSNOOD IN ENGELAND.NE0ERLAND EN BElGit

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4