Antilliaanse volk verenigde zich in één vrome bede om hulp voor het moederland Binnenland blijft geven „Gooi geld in dat water" Totaal op Antillen ingezameld bedrag thans gestegen tot meer dan f 800.000 „Nederland is overstroomd door water, laat ons het overstromen met giften" Logboek Naastenliefde IN VELE LANDEN WORDEN RADIO REPORTAGES VAN DE RAMP GEGEVEN Koningin schrijft het voorwoord NATIONAAL RAMPENFONDS GIRONUMMER 9575 ADRES: STATE .MA AN 81 DEN HAAG ■in Aanbiedingen uit buitenland over landelijke organisaties verder geleid Hoogspanning op vliegveld Valkenburg Geen pauze in buitenlandse hulpverlening Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 4 WILLEMSTAD, 5 Febr. De berichten over de nationale ramp in Nederland hebben diepe indruk gemaakt op de bevolking van de Antillen. Zondag morgen om negen uur hoorden de Antillen voor het eerst, dat in sommige streken van Nederland de noodtoestand was afgeroepen. Op dat uur kwam namelijk de Curom, de Curacaose radio omroep in de lucht. Van dat tijdstip tot diep in de nacht is de zender niet gesloten geweest, in tegenstelling tot normaal, want op Zondag is de Curom slechts enkele uren des morgens, des middags en des avonds in de lucht. Duizenden vergaten, dat het Zondag was en dat de koele baaien likten. Zij ble ven de gehele dag naast het radiotoestel of de tele foon om tot in alle details op de hoogte te blijven van de zware strijd, die duizenden en duizenden in Nederland tegen het water vochten. Om zeven uur des avonds waren de kerken van alle gezindten vol, omdat speciale diensten waren gehouden. Het Antilliaanse volk verenigde zich in één vrome bede om hulp voor het moederland. Practische geesten hadden inmiddels niet stilgezeten. Na enkele dagen werd opgericht het comité „Fonds overstromingsramp Nederland 1953", waar in vertegenwoordigers van handel, nijverheid, overheid, verkeer en vereni gingsleven, zitting in hebben. Ingezameld werden tot op heden 1645 kilogram lakens enz., die in Curacao werden bijeengebracht. Paramaribo voegde daar nog 500 kg bij, in totaal dus 1964 kg. Op Curacao liggen thans voor verzen ding gereed 3500 lakens, 700 dekens en 1000 lantaarns. Het totale op de Antillen ingezamelde" bedrag aan geld is thans gestegen tot meer dan f 800.000 (Ned. courant). De K.L.M. heeft intussen de hulp ingeroepen van een Amerikaanse luchtvaart maatschappij voor de verzending van deze voorraad via Miami en New York naar Nederland. De verzending zal op deze wijze dagelijks gratis geschieden. Jan Musch gaf enve loppe terug AMSTERDAM5 Febr. Als onder deel van zyn afscheidstournee heeft •Jan Musch in liet Theater Royal te Schagen (NG) de hoofdrol vervuld in ,.Dc Vrek" van Molière. Na de voor- sleling overhandigde de burgemeester van Schagen de acteur een gesloten enveloppe. De burgemeester zeide te hopen, dat Jan Musch daarvan nog jarenlang plezier zou beleven. De acteur dankte voor het hem aangebo den geschenk, maar gaf de enveloppe onmiddellijk weer aan de burgemees ter terug met het verzoek de inhoud te teilen schenken aan het Nationaal Rampenfonds". Grote offervaardigheid De voorzitter van het comité, de heer M. Chumaceiro, lid van de Cura caose bank, had vóór de inzameling, heel simpel gezegd: „Wat de gevolgen van de ramp, die Nederland trof, zul len zijn, kunnen wij nog niet overzien. Wij weten slechts, dat er ontzettend veel leed is. Wij weten ook, dat Ne derland antwoordde op onze telegram men, zend ons geld. Welaan, onze taak is dus zo spoedig mogelijk zoveel mo gelijk geld bijeen te brengen en dat ter beschikking te stellen van het Rampenfonds in Nederland". Dit is geweest als een dagorder van een generaal tot zijn soidaten. Het Curacaose, het Arubaanse, het Bonai- triaanse volk en ook de bewoners van de Bovenwindse eilanden, die aan vankelijk nog in onwetendheid ver keerden, hebben de zin van de woor den van de heer Chumaceiro volko men begrepen. Om tien uur Dinsdag morgen beschikte het fonds reeds over een bedrag van f 184.711.58 dat is on geveer f 370.000 Nederlands geld. Het werd onmiddellijk naar Nederland overgemaakt als een eerste begin. Dit geld, uitsluitend afkomstig van Cura cao wat de eerste acties op Aruba en de andere eilanden opbrachten is nu nog niet bekend is bijeenge bracht uit spontane giften en spon tane, men mag wel zeggen, nog onge organiseerde afzonderlijke acties. Woensdag en Donderdag zijn er op Curacao verkopen van speldjes geor ganiseerd. Zaterdag is er een grootscheepse algemene collecte. Hoe offervaardig de Antillianen zijn, moge blijken uit der Franse studenten zijn met een trein vol dekens op weg naar Neder land. Als zij hun vracht hebben af geleverd zullen zij in gezelschap var Nederlandse studenten met dezelfde trein naar Parijs terugkeren, om daar samen te collecteren in de straten van Parijs. Orange, in Zuid-Frankrijk, de plaats van herkomst der Oranje's, schonk vijfduizend en Cannes tien duizend gulden. De elfhonderd leden tellende Nederlandse gemeenschap te Singa pore heeft, als eerste bijdrage, 50.000 straits dollar, d.i 62.500 gulden. De President van Finland, Juho Paasikivi, heeft 50.000 markt ter be schikking van ce Nederlandse over stromingsslachtoffers gesteld. De Zuidafrikaanse regering heeft alle deviezenbepalingen opgeheven voor geld en giften naar Nederland Op het landgoed van prins de Ligne in België is plaats gemaakt voor twaalf Nederlandse kinderen- Zij krijgen onderwijs in het Neder lands. In Frankrijk zijn zoveel goede ren bijeen gebracht, dat het de KLM maanden tijd zou kosten deze naar Nederland te brengen. „Air France" heeft nu ook gratis vervoer aangebo den. Tweehonderd werklozen in Su riname hebben gevraagd onmiddellijk naar Nederland te mogen gaan en te helpen bij de opbouw. Ongeveer vijftig politiemannen in Bremen willen afstand doen van hun vacantie en deze tijd in Neder land doorbrengen met hulpverlening. Dortmund houdt vier groepen arbeiders voor dijkwerken klaar om op een eerste oproep naar Nederland te vertrekken. De Oostenrijkse Vakbond wil 250 kinderen uit de noodgebieden voor twaalf weken, naar Oostenrijk laten komen. De bond schonk 500.000 schilling. Een Duitse textielindustrieel in Herdecke aan de Ruhr maakte tele grafisch 3000 mark over en bood aan, twee kinderen in zijn huis op te ne men. De Tjechische legatie heeft 300 overgemaakt. Op Schiphol strijkt nagenoeg geen enkel toestel neer, dat niet goe deren, medicamenten, of levensmid delen aan boord heeft voor de slacht offers van de watersnood. Een buitenlandse reder voor wie "Wilton-Fijenoord schepen in aan bouw heeft, bestemde spontaan een bedrag van 5.000.voor stortin; het Nationaal Rampenfonds. enkele zo maar willekeurig gekozen voorbeelden. Het personeel van de oliegemeenschap, dat zijn dus de Cu racaose petroleum industrie maat schappij en de Curacaose scheepvaart maatschappij, toonde zich in groten getale bereid om een percent van het jaarsalaris af te staan twaalf per cent van het maandsalaris over Fe bruari dus. De mensen van het West- indische bedrijf van de KLM zeiden: Februari is een korte maand en wij krijgen toch een vol maandsalaris. Daar kan best een dag af. De leden van de bond van overheidspersoneel bepaalden een bedrag, dat. zij gedu- ende zes maanden iedere maand van hun salaris beschikbaar wilden stellen. Van het totaal, dat op die manier ver kregen zal worden, stelde de lands- minister van financiën nu reeds een groot gedeelte als voorschot aan het comité ter beschikking voor ver zending naar Nederland. De verpleeg sters van het „sanatorium" te Willem stad haalden in luttele uren NF 2000 bijeen. Sportslieden schonken de en treegelden voor de wedstrijden, die zij Zondag hadden gespeeld, aan het fonds. Het Curacaose Philharmonisch Orkest gaat een concert geven, waar van de baten beschikbaar zullen wor den gesteld; de Vrijmetselaarsloge „De Vergenoeging" schonk reeds Zon dagmiddag NF. 10.000; de journalis- tenorg.anisatie op Curacao gaf meer dan de helft van de aanwezige kas gelden en zo deden de Soroptimisten ook Iedere vereniging, iedere club, ieder kransje", doet wat en alles wat ge daan wordt, betekent weer enkele tientallen of zelfs enkele honderdtal len guldens in het fonds. Men hoopt ai lijkt het zelf met fle beste wil bijna onbereikbaar voor een bevolking van goed 100.000 zielen nog voor het einde van de week een bedrag van bijkans een millioen Nederlandse guldens alleen al op Curacao bijeen te krijgen. Een der slagzinnen is: „Gooi Geld in dat water". Een andere leuze is „Nederland is overstroomd door water, laat ons het overstromen met giften". Het moge een troost zijn van de duizenden, die verwanten, have en goed verloren, die misschien nu in ziekenhuizen worstelen met hun laatste energie en levensdrift tegen de slopende golven van dagen en nachten op een koud, nat en glibberig stuk dak of in de kruin van een langzaam ster vende boom, dat hier op het warme en droge Curacaose 100.000 warme harten kloppen; harten van mensen, die zich ondanks de grote afstand nauw ver bonden weten met Nederland, die we ten, dat het leed in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland voor hen onvoor stelbaar groot is en die doen, het enige wat voor hen mogelijk is, namelijk geld inzamelen, opdat kleren, medica menten, beddegoed en wat er meer direct nodig is gekocht kan worden. Elke dag uitzending, bestemd voor Canada HILVERSUM, 5 Febr. Omroepstations in een groot aantal landen geven radio reportages van de watersnood in Ne derland. Radioverslaggevers van allerlei nationaliteiten zijn naar ons land geko men en maken gebruik van de facili teiten van verscheidene radio-instanties. Andere landen hebben een beroep ge daan op de wereldomroep, waarmee zij in connectie staan als afnemers van zo genaamde transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uit- Briefkaarten met adres van geëvacueerden DEN HAAG, 5 Febr. Aan de ge- evacueerden, die onderdak hebben gekregen wordt verzocht, per brief kaart aan hun naaste familieleden te berichten op welk adres zij zijn on dergebracht. Vereniging van Neder landse gemeenten beveelt adoptie aan DEN HAAG, 5 Febr. De vereni ging van Nederlandse Gemeenten wil alle mogelijke hulp bieden aan de overstroomde gebieden. In afwach ting van een concrete voorstelling van de toestand schrijft de vereniging ons: „Reeds thans zien wij één concrete mogelijkheid, n.l. door bij de adoptie van gemeenten de helpende hand te bieden. Overtuigd dat straks, na leni ging van de onmiddellijke nood, waarvoor andere instanties samen werken, deze vorm van hulpverlening van grote waarde zal zijn, wekken wij de leden op aan deze adoptie op grote schaal deel te nemen. Teneinde deze adoptie zoveel mogelijk te coör dineren en te voorkomen, dat ge meenten, die daaraan dringend be hoefte hebben, daze hulp niet zouden ontvangen, verzoeken wij alle ge meentebesturen hun bereidheid tot hulpverlening door gemeenten aan gemeenten aan ons bureau in dj?. Pa- leistraat kenbaar te maken. Wij zul len daarna, rekening houdende met door de gemeenten uitgesproken voorkeur, in overleg treden met de afdelingsbesturen van de provincies waarin de getroffen gemeenten lig gen. Wij achten het voorts mogelijk, dat gemeentebesturen behoefte gevoelen aan hulp van administratief perso neel, waarover zij zelf niet beschik ken. Mogelijk zijn andere gemeenten in staat voor dergelijke hulp perso neel dat zelf tot zulke hulp bereid is beschikbaar te stellen. Ook voor dozc onderlinge hulpverlening zullen wij gaarne onze bemiddeling verlenen" zendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de Verenigde Staten en de CBC in Canada. New York wordt be reikt via een zender van de P.T.T. Vbor Canada wordt elke middag een pro gramma in het Engels en in het Frans per kabel naar Londen geleid en van daag draadloos over de oceaan gebracht. Vandaag sprak de Canadese ambassa deur, de heer Thorns Stone. Hij gaf zijn indrukken weer van de tocht van het corps diplomatique boven het getroffen gebied. Voor de Spaanse radio verzorgde de wereldomroep vanmiddag een program- ma, waarin de ambassadeur van Spanje en de diplomatieke vertegenwoordigers van enkele Zuidamerikaanse staten hun indrukken gaven. Dit programma ging over de lijn naar Madrid. Andere pro gramma's gingen over de lijn naar om roeporganisaties in Paiys, Brussel, Luxemburg en Oslo. Reportages op pla ten zijn op aanvraag verzonden naar Zuid-Afrika en Indonesië, de Nederland se Antillen en Suriname. UITGAVE „WATERSNOOD 1953" AMSTERDAM, 5 Febr. Het ligt in de bedoeling van de Ver eniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels haar uitgave „Watersnood 1953" tot een waarlijk nationaal album te maken. Dit nationale karakter wordt verhoogd door het feit, dat H.M. de Koningin de toezegging heeft gedaan een voorwoord in het boek te zullen schrijven. Als titel van de uitgave heeft de ver eniging gekozen „De Ramp". Zij is voornemens een uitgave te doen verschijnen in Franse, Duitse en Engelse tekst. Ook be staan er plannen voor een Zuid afrikaanse uitgave. Zoals bekend zijn de baten van het boek be stemd voor het „Nationaal Ram penfonds". Vijftigduizend exemplaren zal de eer ste oplaag zijn van het boeit „De Ramp", het zal 96 pagina's, met weinig tekst, en ca. 100 foto's bevatten. De bandomslag zal bestaan uit een grote foto. Deze om slag zal worden geplasticeerd door een fabriek te Rotterdam, die nu nog onder water staat. Voorts zal een in zeskleuren druk uitgevoerde kaart in het boek w or den opgenomen, waarop alle officiële gegevens over de ramp worden weerge geven. Reeds zijn uit het buitenland aan vragen ontvangen. 1BB11ISBI! ZWEEDSE HULP. In Zweden is men, direct nadat het bericht van de ramp in Nederland, bekend werd, begonnen met een inzameling van kledingdekens en andere goederen, waarnaar men meende, dat de behoefte het eerst zon uitgaan. Dit us het eerste vliegtuig, dat met goederen, voedsel en medicijnen uit Zweden vertrok. Het is een DC 3 van de Zweedse luchtmacht, die werd bestuurd door een Zweedse piloot, die thans in dienst is bij de K.L.M.de heer Per Lvndström. De kisten van het Rode Kruis bevatten rubberboten van de Zweedse luchtstrijdkrach ten voor de getroffen gebieden. Katholieke Caritas werkt op volle kracht Nog steeds stromen de giften binnen uit geheel Nederland, waarbij vooral uit de kleinere gemeenten vaak zeer grote bedragen zijn. Hieronder volgt dan weer een lijst van gemeenten, bedrijven, verenigingen, instellingen, rederijen e.d., die schenkingen deden hetzij in geld hetzij in natura. Het is zo intussen een indrukwek kende lijst geworden. Overigens, het is maar een greep uit de over stelpende hoeveelheid berichten, welke ons bereikten. Collecten in gemeenten In Zuidbarge, bij Emmen, is een bedrag opgebracht van 4565,door da daar wonende 108 gezinnen, dus ruim 42,— per gezin. In de dorpen Jubbega, Schurega en Oornstcrzwaag. met een bevolking van circa 1100 gezinnen, voor het merendeel arbeiders, is een bedrag van 11.000, opgehaald. De in Heerenveen gehouden inzameling heeft 35.000,opgebracht. Iïee- renveen telt circa 2500 gezinnen. In Ooster-Hesseler, bij Coevorden, is in totaal een bedrag van 30.679,— opgebracht. Dit is 35,10 per gezin. De collecte in Oldehove heeft 36.000,opgebracht. Oldehove heeft 2400 Inwoners; er werd dus per hoofd 15,geofferd. De opbrengst te Winsum bedroeg 32.000,d.i. 40,per gezin. In Ferweradeel (Friesland) heeft een collecte bijna 70.000,opgebracht, dat is 7.35 per inwoner. De gemeente Baflo (Gelderland), 2800 inwoners, bracht 38.000,byeen. Dat is 13.50 per inwoner. De in Posterholt gehouden collecte ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood heeft opgebracht in totaal 5503,22. Dit is een gemiddeld bedrag per gezin van 11, In de 4500 inwoners tellende gemeente Nieuwleusen in Overijsel bracht de collecte 40.000,op, dat is 9,per inwoner of 42,per gezin. In de gemeente Uithuizermceden in Groningen kwam 57.500,of 10,70 per persoon bijeen. Uithoorn in Noord-Holland, dat 6500 inwoners telt, bracht 48.000,bjj elkaar, dat is byna 7,50 per persoon of byna 34,30 per gezin. In de 900 zielen tellende gemeente Berkcnwoude (Zuid-Holland) heeft de collecte 11.000,opgebracht. De buurtschap Achterbroek, met 300 zielen, nam van dit bedrag f 5000,voor zijn rekening. In Friesland is al meer dan een millioen voor het „Nationale Rampenfonds" bijeengebracht. Opsterland, een van de armste gemeenten van Friesland, bracht een bedrag van 35.000,byeen. In Veenendaal kwam 100.000,byeen. De. Provinciale Staten van Limburg hebben dezer dagen 50.000,gevo teerd ter leniging van de nood van de slachtoffers van de watersnoodramp. Een collecte, gehouden Sn do Haarlemmermeer, heeft in totaal twee ton opgeleverd. In de gemeente Bloemendaal is ruim 50.000,bijeengebracht. Hierbij inbe grepen is een gift van een particulier ter grootte van 20.000, In de Wieringermeer heeft men een bedrag van 94.418,bijeengebracht, dit is byna 13,per inwoner en 61,per gezin. In Moerkapelle (Zuid-Holland) bedroeg de opbrengst van de collecte onder de 275 gezinnen 11.500, Bedrijven, verenigingen e.d. De ESSO-Nederland heeft besloten een bedrag van 100.000,aan het „Na tionaal Rampenfonds" over te maken. Bovendien heeft het personeel besloten twee percent van het maandsalaris af te staan aan dit fonds. De bakkersgezellen in geheel Nederland zullen tien percent van hun loon af staan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zodra de bak kerijen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zy door hun col lega's met materiële hulp worden bijgestaan. By de maatschappij „Nederland" zyn van de volgende schepen telegrammen binnen om aanzienlijke bedragen aan het „Nationaal Rampenfonds" over te ma ken: Singakep, Rempang, Enggano, Poelau, Laut, Elmina, Madoera, Rondo, Ce lebes en Tarakan. De bemanning van het voor de Oostkust van Zuid-Afrika vergane m.s. .JKJipfontein", die alles kwyt is, heeft nietemin de handen ineengeslagen en te zamen met de equipage van de „Zuiderkruis", waarop zij thuisvaart, 550, bijeengebracht voor de slachtoffers van dc noodgebieden. De afdeling genie van de S.R.O.G. te Socstcrberg heeft voorgesteld, dat de militairen werkzaam in liet rampgebied, die per dag een gulden extra krijgen, dit bedrag afstaan aan het Rampenfonds. De vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de Watersnood 1953 tot onderwprp beeft. Do penning wordt algemeen ver krijgbaar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het „Nationaal Rampenfonds" worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevonden het ontwerp hiervoor te maken. Het Algemeen Nederlands Watersnoodfonds heeft o.m. besloten 250.000, beschikbaar te stellen aan het Rampenfonds. Bovendien zyn er tal van giften, ge stort op rekening van het Watersnoodfonds, overgemaakt op de giro van het Rampenfonds. Incluis voornoemde bedrag is tot dusver 392.930,overgedragen. De boeren van Lekkerkerk hebben, voor zover het vee niet geëvacueerd is geweest, een krachtige actie ingezet om de getroffen gebieden de helpende hand te bieden. Een eerste rondgang leverde 35 koeien, 28 pinken en 8 kalveren op. Ruw geschat vertegenwoordigt dit een bedrag van 33.500, De importeur van de „Volkswagen", heeft een „Volkswagen"-ambulance-auto aangeboden. Mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft 10.000,van het bisdom naar het „Nationaal Rampenfonds" overgemaakt, Daarbuiten wyst de girorekening van de provincie een bedrag aan ingeko men gelden aan van 122.833,40, welk bedrag gevormd wordt door de overschrij ving op deze rekening van de eerste twee dagen dezer week. Verwacht wordt» dat dit bedrag in de eerstvolgende dagen enige malen verveelvoudigd zal worden. De organist Anton van Spanje zal orgelbespelingen geven in verscheidene kerken van Midden en Oost-Gelderland ten bate van het „Nationale Rampen fonds". De collecte bjj de Ford-fabrieken in Amsterdam bracht 37.000,op, waar van 13.500,of twintig gulden per persoon van het personeel en 23.500, van de directie. Orkestleden en personeelsleden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest hebben een dag salaris afgestaan aan het „Nationale Rampenfonds". Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw heeft 100.000,ter beschikking gesteld van het „Nationale Rampenfonds". De bedrijfsgroep „Horeca" 10,000, Een inzameling aan boord van H.M. „Piet Hein" op weg van Korea naar Nederland heeft een bedrag van 2000,opgeleverd 8,per lid van de bemanning). DEN HAAG, 5 Febr. De katholieke caritatieve organisaties in Nederland werken met grote inspanning om de talloze toezen dingen uit het buitenland in ontvangst te nemen en verder te lei den. Ook voor de verzorging der evacué's worden alle krachten ingespannen. In eigen katholiek verband werken ten nauwste samen bisschoppelijke hulpactie in bisdom Haarlem te Den Haag en het katholiek huisvestings comité en Katholiek Sociaal Caritatief Centrum, beide te Den Bosch. Zij staan in regelmatig contact met het Nederlandse Rode Kruis en met het Nationaal Rampenfonds, waardoor de hulpverlening in het grote verband wordt ondergebracht. Van de Pauselijke Hulpactie ontving men het aanbod 2000 kinderen onder te brengen in de pauselijke vacantie- centra in de bergen van Italië en aan zee. De Internationale Katholieke Caritasorganisaties, gevestigd te Rome, heeft de nationale afdelingen over de gehele wereld opgeroepen onmiddel lijk alle mogelijke hulp te verlenen. In verband met het instellen van de luchtbrug op het getroffen gebied, heerst er hoogspanning op het vliegveld Valkenburg, waarvan de vliegtuigen vertrekken en waar z\j aankomen. Vrijwillige politie bezig met het inpakken van jerrycans met drinkwater in verband met droppings voorzien van ballonbanden. Zo nodig zal de Internationale Katho lieke Caritasorganisatie een spoedver gadering beleggen om de hulpverle ning te coördineren. De katholieke Caritas in Portugal heeft reeds aan geboden verscheidene honderden kin deren onder te brengen in Katholieke gezinnen, zo lang zulks nodig mocht blijken. De Portugese organisatie wil zelf de vervoerskosten dragen. Dezelfde organisatie in Luxemburg heeft reeds toegezegd voor kleding en dekking te zullen zorgen. Te ver wachten is dat dusdanige toezeggin gen van alle Katholieke caritatieve in stellingen in de geheie wereld zullen binnenkomen. In Duitsland heeft het Katholieke weekblad „Michaël" een geldinzame ling georganiseerd. De Secours Inter national in België heeft reeds gisteren ten grote hoeveelheid beddegoed en kleding gezonden; de Franse Sevours laadde een vliegtuig met goederen, dat op Schiphol is aangekomen. De National Catholic Welfare Conference, de grote Katholieke organisatie in de Verenigde Staten, heeft haar verte genwoordiger in Duitsland, Father Schneider, naar Nederland gezonden. Momenteel stelt deze zich ter plaatse op de hoogte van de hulp, die de Ka tholieken in de Verenigde Staten kun nen geven. Het K.N.P. verneemt van bevoegde zijde, dat de aanbiedingen uit Frank rijk, Duitsland, Portugal en Italië om kinderen onder te brengen in die lan den slechts in dank aanvaard worden. Er bestaat echter voorlopig nog re serve om op deze aanbiedingen in te gaan, daar in de practyk grote bezwa ren bestaan tegen het uit elkaar ruk ken der reeds zwaar getroffen gezin nen. Vooiai uit Italië, waar de herinne ring <=an de overstroming in de Po- vlakte en de hulpverlening door Ne derland nog vers in het geheugen lig gen. komen naast toezeggingen van daadwerkelijke hulp ook tal van tele- jrafhche en schriftelijke blijken van deelneming binnen. Mgr. ar. B. J. Alfrink heeft van de Italiaanse gezant in Nederland, Z. Exc. Caston Caruso, het volgende te legram ontvangen. „Ik doe Uwe Excellentie hierben mededeling van het volgende telegram mij toegezonden door aartsbisschop Ferrero di Cavallerieone, legerbis schop van Italië. „Ik zou u ten zeerste dankbaar zijn, indien Uwe Excellentie aan de legerbisschop van Nederland de be tuiging zou willen overbrengen van het diepste medeleven, zowel van mij persoonlijk als van alle aalmoe zeniers in Italië, mei de ontstellende smartelijke ramp, die dit zo edel moedige land heeft getroffen. Daar bij voegen wij de verzekering van ons vurig gebed, opdat God spoedig rust en welzijn terugschenke". Ik voeg hieraan toe de persoonlijke uitdrukking van meest oprechte me deleven". W. G. CARUSO Gezant van Italië KATHOLIEKE ACTIE VAN ITALIË De Katholieke Actie in Italië heeft prof. dr. ir. Fr. Teggelen, voorzitter van de Katholieke Actie in Nederland, het volgende blijk van medeleven ge zonden: „Italiaanse Katholieke Actie geeft uiting aan haar hartelijk medeleven met hun broeders, die door zo zware ramp zijn getroffen. Wij hebben on middellijk onze gezondheidsdienst ter beschikking gesteld met het doel con tact op te nemen en geleidelijk de noodzakelijke hulp te verlenen". De Italiaanse Katholieke jeugdbe weging seinde: „De Katholieke Jeugdbeweging van Italië, kennis genomen hebbende van de geweldige ramp, die hun Hollandse broeders heeft getroffen, zich herin nerende de edelmoedige hulp, die zij hebben gekregen, verzekeren U van hun gebeden en beloven U concrete hulp". Get. CESARE GRAZIANI Adopties van gemeenten Het gemeentebestuur van Schiedam heeft aan de betrokken instanties doen weten, dat zy de gemeente Goudswaard heeft geadopteerd. Schiedam heeft besloten Goudewaard te adopteren. De gemeente Ruurlo heeft de gemeente Serooskerke op Schouwen ge adopteerd. (Het lijkt wel of het buitenland zich geen adempauze gunt in het aanbieden van hulpverlening. Men kan daar slechts dankbaar en verheugd om zyn, want er moet zo veel geholpen worden, zo ontzettend veel. En hier volgt de dagelijkse l\jst.j PARIJS Reeds meer dan duizend Parijse gezinnen hebben aangeboden, een Nederlands kind uit de getroffen gebieden onderdak te geven. Hiertoe was een oproep gedaan over de Franse radio. KOPENHAGEN Denemarken zal deze week vijfduizend schoppen naar Neder land zenden. Koning Frederik stuurde een auto met geschenken waar onder 40 wollen dekens, naar het Deense Rode Kruis voor doorzending naar Nederland. SAAKBRt CKEN Uit Saarbrücken is een trein met ongeveer 700 ton kolen op weg, terwijl voorts zes vrachtauto's met kleding, schoeisel en levensmid delen zyn vertrokken. De Saarlandse politie heeft een afdeling genie en twee veldkeuken gezonden, terwijl ook twee speciaal uitgeruste auto's van de brandweer, alsmede een motorboot en een rubberboot onder weg zijn. KEULEN De voorzitter van de conferentie van bisschoppen te Fulda, aarts bisschop Frings van Keulen, heeft kardinaal De Jong en de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers de deelneming van de Duitse katholieken betuigd en gevraagd, op welke wijze hulp kan worden geboden. BRUSSEL De Nederlandse ambassade te Brussel heeft het volgende commu niqué uitgegeven: „Van vele zijden bereiken de Nederlandse ambassade te Brussel en de Nederlandse consulaten in België aanbiedingen van be reidheid om Nederlandse slachtoffers van de watersnood, vooral Neder landse kinderen, op te nemen. De Nederlandse regering heeft echter be paald, dat voorlopig de slachtoffers zoveel mogelijk binnen de landsgren zen in gezinsverband nabij de getroffen gebieden zullen worden onder gebracht. Het is daarom niet te verwachten, dat voorlopig althans ge bruik zal kunnen worden gemaakt van de spontane en zeer gewaardeerde bereidheid van Belgische organisaties en families om aan Nederlandse slachtoffers van dc overstromingsramp gastvrijheid aan te bieden. WASHINGTON Op de Nederlandse ambassade te Washington wordt door hon derden mensen materiële hulp aangeboden. Zonder ophouden komen gif ten in geld en natura binnen. Een Amerikaanse gemeente, die twee jaar geleden met overstromingen te kampen heeft gehad, heeft aangeboden een Nederlandse stad te adopteren. MADRID In Madrid is in de kapel van de Witte Paters een II. Mis opgedragen voor de slachtoffers in Nederland. Nederlanders in Spanje en Spanjaar den brachten tot op heden 500 kilogram goederen bijeen, die door de K.L.M. gratis worden vervoerd. Op de Nederlandse legatie van Madrid komen velen giften en pakjes levensmiddelen en kleding brengen. Ver scheidene grote winkels in de stad hebben contact opgenomen met de legatie. MELBOURNE Premier Menzies heeft op een kabinetsvergadering bekendge maakt, dat de Australische regering een bedrag van 50.000 Australische ponden 425.000,aan Nederland heeft gestuurd. Eenzelfde bedrag is naar Engeland gezonden. BERN Het bedrag, dat de nationale Rode Kruis-organisaties beschikbaar stel len voor de hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, Engeland en België heeft de 2.200.000 Zw. francs (byna 2 millioen gul den) overschreden. De gemeenteraad van Ziirich heeft 20.000 Zw. francs (45.000 gulden) voor de getroffenen beschikbaar gesteld. STOCKHOLM De Zweedse regering zendt behalve een groot aantal rubber boten 100.000 dekens. LISSABON De kleine Nederlandse gemeenschap heeft 15.000,- bijeengebracht. VENEZUELA Nederlanders en Venezolanen maakten al 3000 dollar over

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3