Vele bewoners van St. Annaland op Tholen werden als door onverklaarbaar wonder gered Wagens met puin rijden bij laag tij moeizaam van Brabant naar Zeeland „Berg je mensen, daar komt hei waier" Mensen werkten als paarden om het gevaar te keren Bepalingen in Bisdom Den Bosch Generaal Ridgway op Gilze-Rijen Walcheren (moeilijk) per auto bereikbaar DE TOESTAND IN NOORD-BRABANT KONINGIN VERBLEEF WEER ONDER HAAR GETROFFEN LANDGENOTEN De bewogen historie van een dorp uit de vele DROEVE LI JAT DEN HAAG, 5 Febr. De minis ter voor de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, de heer A. C. de Bruijn en de staatssecretaris van economische zaken dr. G. M. J. Veldkamp zullen Vrijdag 6 Februari een bezoek brengen aan de door het water geteisterde ge bieden. ST. ANNALAND, 5 Febr. Menigeen ging in de nacht van Zaterdag op Zondag in St. Annaland op Tholen niet rustig naar bed. Velen was dat zelfs onmogelijk door dringende werkzaamheden, anderen hadden daartoe niet de moed of wensten af te wachten wat het worden zou. Er was im mers gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water en de noord-wester-storm ontketende van uur tot uur een groter geweld. Men kan niet zeggen, dat niet alle maatregelen genomen waren. Integen deel, de havenbewoners hadden al een behoorlijk hoog tij achter de rug en verstevigden alles nog eens extra voor de nacht. De waterbouwkundig ambtenaar en al zijn medewerkers hadden de ge hele dag gewerkt en voor het verwachte „gevaar lijk hoog water" leek alles zo veel als mogelijk verzekerd. Het was om 1 uur niet te verwachten, Wat om 3 uur werkelijkheid was. Zeker, het zou Tevoren reden al zoveel vrachtwagens in het dorp rond, dat menigeen het bed al uit was. Bij het geluid van de klok stroomden honderden mensen naar de haven. De wind was gegroeid tot orkaankracht. Het water sloeg met donderend geweld tegen de woningen op de haven, waarin nog zo goed als alle bewoners aan wezig waren. Toch begonnen de eersten te evacueren, ook uit Suzannaweg. Met nog twee uur vloeien was de situatie zo dreigend, dat deskundigen toen overtuigd waren van een catastrophe.... gestraat even voor vier uur in de noodlottige nacht van Zondag 1 Februari 19533. Wat betekent de enorme schade, die aan de woningen, aan de inventaris, kortom aan heel het hebben en hou den is aangebracht, vergeleken bij dat ene wonder van een algehele bewaring. Ruim een uur stroomde de water massa met een niet te beschrijven ge weld het dorp binnen, steeg in de wo ningen aan de Ring, Cureelanden Nieuwstraat (gedeeltelijk), Dorpsweg, Achterweg en spaarde alleen nog de hoogste geleelten. En in de huizen de mensen: biddend, zuchtend, wach tend, tellend, kijkend, sjouwend, meest op zolders in kleine of grote slaapkamertjes, zonder licht of met lampje of kaarsje. Bij wie heeft een enkel levensuur ooit langer geduurd, dan de tijd van 4 tot 5 uur van die rampnacht? Zo mogelijk duurde dat nog langer voor hen, die vlak bij die kokende waterval woonden. In bange afwachting zat men verder in het dorp totaal in het onzekere. Gelukkig steeg het water in de woningen niet onrust barend MEEGESLEURD HUIS Toch was er intussen al meer ge beurd, wat de meesten later pas zicht baar werd. Op de haven stond tegen over het Shell-filiaal de grote losin- stallatie van de suikerfabriek Dintel- oord. Dit gevaarte sloeg na de breuk aan de Langestraat, dwars door het filiaal, het naburig huis meesleurend en daarmee van de Suzannapolder één watermassa makend. De mensen had den zich daar tevoren weggespoed naar de Molendijk. Niemand is ook daar omgekomen. Men wist nog niets van de buiten dijken. Men wist niet dat de zeedijk voorbij de Kleine Nol, 100 meter van de boerderij van Luijk, was doorge broken en de kruin was weggeslagen, men wist ook niet, dat een kilometer verder een nog ernstiger breuk in de buitendijk was ontstaan, die de boer derijen in de polder met bewoners en vee in een toestand verplaatste, die zich niet beschrijven laat. Men ziet daarvan nu de getuigen: koeien, paarden, varkens, kippen, huisraad, alles, behalve gelukkig mensen. Ook de bewoners daar wa ren of reeds weg ,of hadden zich kun nen redden. In het Nieuwlandsdijkje zat een gat, de waterstand aan de Breedenvlietse dijk was zo hoog, dat Dorp liep zeer zware schade op Men zat immers niet alleen met de bescherming op de haven voor Suzan naweg, Langestraat en Oostelijke Achterweg bij het zgn. Tonhuis, men zat misschien nog meer in angst over de buitendijken. Op de haven stond er zo'n watermassa, dat de toestand met die orkaan hopeloos ging worden. Onmenselijk werk werd verzet. Zou het toch nog lukken met vijf kwartier vloeien? Nam de stijging toch weer iets af? Het was tien minuten voor vier, toen de ramp zich voltrok. Met man en macht was men nog aan het werk, toen er water door de bescher ming voor de Langestraat begon te borrelen, een bescherming die nimmer te voren zo hoog was aangebracht. En vrijwel onmiddellijk na dat doorbor relen klonken de noodkreten als waarschuwing: „Berg je mensen, daar komt het water!" HET WONDER HET KWAM niet, nee het barstte los in een waterval van een niet beschrijven omvang, en met een geweld, dat door de daar wonenden elk bombardement te boven moet zijn gegaan. De door de orkanische wind voortgestuw de watermassa brak zich in een zondvloed baan over de Lange straat, naar later bleek, onmid dellijk achter de bescherming een gat slaand van ruim 3 meter diep en alles wat op haar baan kwam onmeedogenloos verbrijzelend, verscheurend, meesleurend, weg slingerend van een vrachtwagen tot een stuk beton van het oude gemeentehuis toe. Ze lagen in enkele seconden half of op het eind van de Langestraat. En dan J is daar het grote wonder geschied, i Een wonder waarover men nim-| mer uitgepraat zal komen, waar van men nimmer een verklaring- zal kunnen geven. De' mensen, die er een seconde tevoren nog aan het werk waren, de mensen, die daar op dat laatste ogenblik nog stonden te kijken, de mensen, die in hun deuren stonden, de men sen die zich op de gangen of bij de ramen bevonden, ja zelfs die ene vrouw dit daar buiten de vloed golf over zich kreeg, zijn naar later bleek allen bewaard ge bleven. Dit is het grootste won der van de doorbraak in de Lan- een zeer hoog tij worden, maar ernstige ongerust heid bestond er toen nog niet. Toen we om 2 uur de waterbouwkundig ambtenaar spraken, merkten we bezorgdheid bij hem op. Er stonden al twee vloedplanken vanaf de hoek hotel Rijnberg naar het oude gemeentehuis ter bescherming van de Langestraat en het overige dorpsgedeelte in die lijn, en het water steeg zo onrustbarend, dat het cr drie moesten worden. Men had nimmer te vo ren drie vloedplanken op dat gedeelte nodig ge had. Van twee tot half drie scheen het gevaar te luwen. Na half drie, werd het erger en het stond toen al vast, dat een vierde plank nodig was, zulk tij was nimmer te voren geregistreerd. Eer het drie uur was, werd de noodklok geluid, hetgeen voor hoog water in geen tientallen jaren was voorge komen. ook daar gevreesd werd voor een nieuwe vloedgolf. Het is er die Zon dagochtend gelukkig bij gebleven. TOEN HET DAG WERD Toen de dag aanbrak, zijn er reddings pogingen met succes uitgevoerd, die vele andere heldenfeiten overtroffen. Toen het dag was, leek de Langstraat iets zo onwerkelijks dat het niet te geloven was. De ravage in het Suzannawegje was enorm. Met geen mogelijkheid kan men de krachtsinspanning van tientallen St. Annalanders op die Zondag weergeven. Het stormde nog steeds, al was het dan wel wat minder, en er kwam opnieuw een hoge vloed. We weten het niet, hoe het mogelijk is geweest, dat deze vloed op de haven kon worden tegengehouden. Zonder enige verpozing heeft men als paarden gewerkt, waarbij een aantal goede aannemers van waterbouwkun dige werken. Die Zondag zijn er van de lager gele gen delen veel mensen weggetrokken, temeer omdat enkele binnendijken in een zeer critiek stadium verkeerden. De wa terbouwkundig ambtenaar achtte het veiliger om zoveel mogelijk te evacue ren, waartoe evenwel geen officieel be vel kwam. Vooral oude mensen, vrouwen en kinderen werden weggebracht naar Oud-Vossemeer en Tholen en daar met open armen ontvangen. Die Zondag ook kwamen de vreselijke berichten over Stavenissc binnen. En daarbij vergele ken is St. Annaland er zeer goed afge komen. Maandag 2 Februari kon een stevige bescherming op de haven worden aangebracht en werd de breuk in de Suzannapolderdijlt gedicht. Toen werden de laatste in nood verkerende mensen van boerderijen of woningen uit de pol ders gehaald. Gelukkig minderde de wind en werd noordelijker. Er kwam weer hoop in de harten, een hoop die de volgende dag groter werd met 't voor ons bebrip toen windstille weer. Het was de dag de eer ste bergingswerkzaamheden werden aangepakt van mensen uit Stavenisse en de verdronken dieren. De doorbraak bij de boerderij Van Luijk werd gedicht. Er was weer telefonisch contact. Het was een dag van onverminderde energie bij de honderden werkmensen, die niet vroegen, maar werkten; die Dinsdag 3 Februari liep veel water terug naar zee en kwamen straatgedeelten bloot. Aangenomen kan thans worden, dat 70percent van de woningen in St. An naland min of meer waterschade hadden, dat een 100-tal woningen ge heel zijn vernield of zodanig bescha digd, dat herstel zeer bezwaarlijk is, dat het aantal verloren stuks vee in de honderden loop en nog niet bij bena dering is te schatten, dat een tiental straten geheel of gedeeltelijk is ver nield en de huisraadschade in de hon derdduizenden guldens loopt.... Z. H. Lxc. Mgr. VV. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft naar aanleiding van de watersnood de volgende bepalingen uitgevaardigd. 1. Wy verzoeken alle heren pastoors en rectoren, zodra mogelijk een plechtige H. Mis op te dragen voor de slachtoffers van «1e watersnood, zowel voor hen, die daarbij het leven hebben gelaten, als voor hen, die de ranrp hebben overleefd (stip. ex aerario eccl.). 2. Vanaf heden zal gedurende de maand Februari het voorgeschre ven gebod als voor een ernstige aangelegenheid (oratio iiuper.ua tamquam pro re gravi) in de H. Mis worden gebeden, liet gebed „voor ieder soort van kwelling": „Ne despicias" (NO 13 inter Ora- tiones votivas). 3. Tenslotte schryven wy voor, dat a.s. Zondag onder alle Hal. Mis sen en onder het Lof een collecte met open schaal gehouden worden voor de slachtoffers, waarvan de opbrengst zo spoedig moge- Ijk door alle heren pastoors en rectoren worde overgemaakt rechtstreeks naar het Bis dom Den Bosch (Postgiro 87915). Wie spoedig geeft, geeft dubbel. NOTA. De collecte voor de Bij/.ondere Noden vervalt a-s. Zondag. De col lecte voor onze Arme Kerken wordt verschoven naar Zondag 15 Februari. DEN BOSCH, 4 Februari 1953, t W. MUTSAERTS. Bisschop van 's-Hertogenbosch. MOGELIJKHEDEN TOT HULP VERLENING BESPROKEN DEN HAAG, 5 Febr. Generaal Ridgway is Donderdagmiddag om kwart over vijf op het vliegveld Gilze Rijen aangekomen. Hij is, na een op onthoud van circa vijf en twintig mi nuten, vandaar met een „Skymaster' van de Amerikaanse luchtmacht ver trokken. Generaal Ridgway, heeft er in over leg met de minister van oorlog van afgezien de journalisten in een pers conferentie te ontmoeten. Als over weging heeft hierbij gegolden, zo deelt men ons van de zijde van de le- gervoorhehtingsdienst. mede, dat de generaal hier niet kwam namens SHAPE, maar als commandant van de Amerikaanse troepen in Europa, om te infoi-meren naar de verdere moge lijkheden van hulpverlening. Aange zien niet alleen Amerikaanse troepen, maar ook troepen van andere natio naliteiten, Fransen, Belgen en Engel sen aan de hulpverlening deelnemen, vonden zowel de minister van oorlog en van marine als de generaal het on gewenst door het houden van een persconferentie speciaal de aandacht op de Amerikaanse hulpverlening te vestigen. Gezien de ernst van de toe stand werd het bezoek van de gene raal zo sober mogelijk gehouden, en werd van elk uiterlijk vertoon afge zien. ERGER DAN MISDAAD DE VLASOOGST VERLOREN. Ontel bare bossen vlas drijven rond het woon huis van de molenaar te 's Gravendeel. Het plaatsje, dat het middelpunt is van de vlasindustrie zag zijn oogst geheel verloren gaan. DEN HAAG, 6 Februari Het totaal aantal genoteerde slacht offers bedroeg Vrijdagmorgen 1352, gespecificeerd als volgt: Tochi over berm van dijkjes Nederlandse en Belgische douane laat formaliteiten achterwege (Van een speciale verslaggever) ROOSENDAAL, 5 Febr. Wij zijn Woensdag per auto van Bra bant uit Zeeland binnengeko men, maar wie verwacht dat thans weer de normale overland- verbinding met deze provincie tot stand is gekomen vergist zich toch terdege. Want op het mo ment dat wij dit schrijven bestaat de verbinding al niet meer. Het is overigens ook geen ritje om iemand aan te bevelen; een aan tal kilometers na Woensdrecht duikt de grote weg het water in en bij laag water kan men dan via een omweg, langs de berm van dijkjes voorwaarts kruipen onder een hoek van een graad of dertig. Achter Kruiningen kan men dan weer op de grote weg rijden, die verder naar Vlissin- gen goed berijdbaar is, met uit zondering van een deel over de dam tussen Zuid-Beveland en Walcheren, waar het weer „dijk- jeswerk" wordt. Toen wy in de namiddag dezelfde weg terug wilden stond op een zijweg bij Kruiningen een brandweerman, die ons beslist terugwees en ons zond naar de burgemeester van Ierscke als wij toch beslist doorwilden. Met grote moeite kan men bij deze bestuurder van Ierse- ke belet krijgen. En terecht, want hij heeft in deze dagen meer te verw erken gekregen dan waarschijnlijk in zijn ge hele burgemeestersloopbaan. Honder den passeren dagelijks zijn bureau, slachtoffers van Schouwen-Duiveland, die hier zo snel mogelijk doorgevoerd moeten worden en als het kan van de meest noodzakelijke kledingstukken moe ten worden voorzien. Een stevige ma troos staat voor zijn kamer waar de he le dag druk wordt geconfereerd. „Te rug over Rilland Bath"?, zeide de bur gemeester, „bestaat niet en bovendien geef ik alleen myn toestemming voor wagens met puin, welke daar nodig zijn voor het herstel." „Maar wij zijn cr van morgen doorgekomen", zeiden wy. „Dar heeft u geluk gehad, dat bet precies het laagste tij was; nu staat er minstens ai- weer een meter water. Als u beslist te- Oude man stal geld van Rampenfonds GRONINGEN, 5 Febr. Door de Gro ninger recherche is gearresteerd de 70- jarige D. J. Hij heeft geld. dat hij op haalde voor het „Nationaal Rampen fonds" in eigen zak gestoken. Enkele Groningers maakten de politie attent op zijn malversatie, toen hjj bezig was te collecteven. Hij legde een volledige be-1 kentenis af en zal voor de officier van I De heer G. A. W. Ottenheim uit de OrchMeeënstraat te i PMlipsland. Hij maakte b\j die gelegenheid bovenstaande justitie worden geleid. J Eindhoven icerkte ais vrijwilliger by da hulpverlening in 1 tekening. rug wilt, kunt u via Vlissingen, Bres- kens en Antwerpen". Dat hebben wij gedaan zonder pas poort of andere officiële papieren. De Belgische en Nederlandse douanen we ten het al: van Zeeland af mag vrijwel ieder er door en ook bij het binnenko men in Nederland worden vrijwel geen moeilijkheden in de weg gelegd, mits men kan aantonen dat men inderdaad uit Zeeland komt. Honderden lifters staan weer bij Vlissingen en bij Bres- kens, en zelfs troffen wy er een paar bij de Antwerpse tunnel. Het zijn voor een groot deel vrijwilligers uit de rest van het land, die aan de dijken hebben gewerkt en na een paar dagen worden afgelost. Soms is er dan geen transport terug en gaan zij op eigen houtje liften. ONNOEMLIJK LEED Het is niet doenlijk het leed te be schrijven wat men in Zeeland ziet en men wil het de mensen ook niet vragen. „Wat moet ik aan een man vragen, die zijn vrouw en twee kinderen voor zyn ogen heeft zien verdrinken?" zegt mijn collega en daarmede is de journalistie ke onmacht er over te schrijven aange toond. Men kan nu eenmaal de ellende, die menselijke wezens hier hebben door gemaakt. niet beschrijven. En men kan er na twee dagen niet meer over praten, laat staan over schryven. Elke zin wordt een wrang aftreksel van de werkelijk heid en moet de overlevenden als een aantal nietszeggende woorden voorko men. Het is thans officieel vastgesteld, dat de burgemeester van. Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met een autobus waarmee hulp zou wor den gehaald. Toen dit voertuig moest keren, stapte hij uit en lichtte hij bij. Op dat moment kwam een vloed van water en het was onmogelijk de bus nog te bereiken. De chauffeur moest op het dak van zijn voertuig klimmen en kon later worden gered. Op dezelfde plaats werd een waterbouwkundig opzichter, die op zijn motorfiets reed, door het water meegesleurd. De heer J. Kakebeek, de dijkgraaf van de Frcderikapolder by Krabbendljke, verzocht ons een woord van bijzondere hulde neer te schrijven voor de Com mando's uit Roosendaal, die met taaie verbetenheid de dijken hebben verbe terd en stand hielden ais anderen al wegliepen. Aan hun werk is het groten deels te danken dat deze polder droog bleef. Abbenbroek 1 Brandwyk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burgsluis 10 Capelle S Dinteloord s Dreischoor 15 Fynaart 46 Geersdijk I Uoese Sas 7* 's-Gravendeel 57 Halsteren 19 Hellevoetsluis 5 Heyenoord 2 Nieuwendyk 3 Heyningen 25 Elftplaat 7 Hoedekenskerke I Hondsbossezeeweering 1 Hontemsse 8 Klundert 13 liortgene 40 Iirabbedjjke 4 Kruiningen IJ Maartensdijk 4 Maassluis 1 Middelharnis 16 Moerdjjk IS Nieuw erkerk en Ou werker k 13 Nieuwe Tonge 87 Nieuw-Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterschelde 4* Ossenisso 1 Oosterland 40 Ouddorp 1 Ouderkerk a.d. IJssel 2 Oudelande 2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 St. Philipsland 1 Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam J, Serooskerken 15 Stavenisse 300 Steenbergen IS Stellendam 23 Sliedrecht J Stormpolder 6 Streyen 20 Terneuzen 2 Texel 5 Tiengemeten 2 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg 1 Willemstad 2 Wolf aartsdijk 9 Ierseke 10* IJsselmonde 8 Z aamslag 1 Zierikzee 13 Zuidland 20 aangespoeld Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, j waaronder de gegevens van dezo verliesiyst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wy- ziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DEN BOSCH, 5 Febr. De toe stand in Noord-Brabant op dit ogen blik kon door ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van de rijkswaterstaat als volgt worden geschetst: de west- dijk van het land van Altena, het vasteland aan de Biesbosch tussen Keizersveer en Hank, heeft 1 groot en 7 kleine gaten. Zij zijn alle vrijwel gedicht. Dit is geschied door de rijks waterstaat, de provinciale waterstaat en door de waterschappen gezamen lijk. Daarbij was een gedeelte van 't korps pionniers behulpzaam. Ten Noorden van Hank is een voorlopige waterkering tot stand gekomen. Er zijn gaten in de dijk tussen Keizers veer en NieuwendijK. Ten noorden van Nieuwendijk is een gat van 70 meter breedte en 4 meter diepte. Ten westen van de Rode Vaart bij Willemstad zijn 10 dijkbreuken. De verkenningen zijn nog aan de gang. Het gemeente bestuur van Willemstad heeft reeds een aannemer gecharteerd. Met de uitvoering der werkzaamheden zal spoedig worden begonnen. Rode Kruis-naam lijsten Zoals bekend geeft het Kode Kruis thans dagelijks lijsten uit met de namen van slachtoffers van de watersnood. Deze lysten zyn te raadplegen op de plaatselijke bureaux van het Rode Kruis. Ook op de kan toren van ons dagblad ln: Eindhoven (Wal 2), Den Bosch (Fonteinstr. 1), Helmond (Z. Konlnginnewal 38) en Oss (Molenstraat 80) zullen dagelijks deze lysten ter inzage liggen. Vorstin deelde persoon lijk gaven uit UTRECHT, 5 Febr. Koningin Juliana heeft, vergezeld door mevrouw Smitt- Avis, een bezoek gebracht aan de Utrechtse veilinghallen aan de Croesc- laan, waar het provinciale évacuatiebn- reau gevestigd is, dat werkt onder lei ding ran de directeur van Van Gend en Loos, de heer H. van Wessem. H.M. stel de zich hier op de hoogte van de werk zaamheden, van dit doorgangscentrum Er waren juist zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aangekomen, die hier wer. den geregistreerd, van de eerste behoef ten voorzien en doorgezonden naar adres sen in de provincie. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. H.M. is daarna naar Amersfoort vertrokken, in gezel schap van de commissaris der Koningin, de heer M. A. Reinalda en de leider van het evacuatiecentrum, H. van Wessem. Zij bezichtigde de medische afdeling van hel evacuatiecentrum aldaar en on derhield zich met even tevoren aangeko men evacués. Zij liet zich over de or ganisatie te Amersfoort voorlichten et; had een langdurig gesprek met de bur gemeester en mevrouw Molendijk. Om streeks twee uur verliet H.M. Amers foort. Koningin Juliana bezocht ook het Zeister slot, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de noodge- biedeu zijn geregistreerd, onderzocht en doorgestuurd naar de beschikbaer ge stelde adressen. Uitgebreid was de aan dacht, die H.M. aan de baby-afeling schonk. Zij onderhield zich met de ver pleegsters, die volgens een ploegenstel- sel dag en nacht aanwezig zijn. Vervol gens bezocht H.M. de keuken en de ad ministratie en onverholen liet zij haar bewondering blijken voor de goede or ganisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich gerui me tijd met vluchteligen. die kortgele den waren aangekomen en zichtbaar ge roerd luisterde zij naar de belevenissen, die men haar vertelde. Na de rondleiding, waarbij de com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Kort hals Altes, aanwezig waren, stapte H.M. nog in een bus met zieken, die kort te voren uit het noodgebied was binnen gekomen. Ongeveer een uur na haar aankomst vertrok de Koningin in de richting Baarn. Uet iweet tot hedenavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen noord en noordwest, Weinig verandering in temperatuur. Zon op 8.12, onder 17.37 Maan op 1.12, onder 10.01 VnjifcMf 6 Februari 1953 Pagina 3 Minister De Bruijn naar geteisterde gebieden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2