ZO HELPT BRABANT DOOR WATERS NOOD GETROFFEN GEBIEDEN Philips' Schouwburg N.C.B. BESPRAK OPRICHTING VERE NIGING VOOR SUIKERBIETENTELERS LICHTSTAD KRONIEK V erenigingsnieu ws Van achter hei voetlicht Vrijdag 6 Februari 1953 ar Pagina 2 OP DE STOEP Agenua VRIJDAG CHICAGO THEATER: ..De Straat" 118 jaar). 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Polygoon: Stormramp over Neder land. REMBRANDT THEATER: „De vier veren" (14 jaar). 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Polygoon: Stormramp. CINEMA PARISIEN: „Het gevloekte zeilschip" (14 jaar). Polygoon: Storm ramp. 2, 4.15, 7.15 uur. CITY THEATER: „De wraak der Qantaro's". Polygoon: Stormramp. (14 jaar). 2.30 en 8 uur. PLAZA THEATER: ...1001 Arabische nachten" 18 jaar). Polygoon: Storm ramp. 2 en 8 uur. PHTTiTPS' SCHOUWBURG: ..High Noon" en „Hcuen zo". (S uur). T GEVELTJE: 8 uur: Tent. Spaans werk van Jules Verschuren. Ope ning door D. v. Gent, zaal): Kath. Volkspartij. St. Catha- ORANJE-HOTEL8.30 uur (boven- rina, candidaatstelling. NACHTDIENST APOTHEKEN: Keyzer, Rechtestraat 63; Aangenendt, Strypsestraat 192. Markten PAARDENMARKT DEN BOSCH Heden werden aangevoerd '279 stuks. Niettegenstaande de Natio nale Ramp was de aanvoer bevredi gend. In de kwaliteiten jonge paar den was veel handel, ook naar werkpaarden was veel vraag, voor beide soorten werden hoge prijzen besteed. Weinig aanvoer van hitten en ponny's, matige handel. In het begin der markt was de handel in de beste kwaliteiten slachtpaarden vlug, wat hogere prijzen, afloop trager. De prijzen waxen als volgt: Voljarigen 950.tot 1175.2V2- jarigen 800.tot 1050.1 ^-jari gen 650.tot 850.Jaarlingen 400.tot 550.Werkpaarden 1225.Slachtpaarden 1.50 tot 1.75 per kg. geslagt gewicht. Prima bo ven notering. Eerstvolgende paardenmarkt Don* derdag 5 Maart. De ramp welke ons land heeft getroffen, heeft ook in onze dorpen diepe verslagenheid verwekt, maar tegelijk werden de handen in elkaar geslagen, werden actie-comité's gevormd en tegelijkertijd inzamelingen gehouden, die zoals wij reeds meldden uit de gemeente Waalre en Valkenswaard, onmid dellijk naar de noodgebieden werden gezonden. Hoe deze hulpacties zich verder ontwikkelden laten wij hier volgen. Oproep tot Zeeuwen voor ontvangst evacué's De mogelijkheid bestaat, dat in Eindhoven evacué's uit de rampgebie den zullen worden ondergebracht. Onder de Zeeuwen die inwoners zijn van Eindhoven of van de omliggende dorpen zullen vele dames en heren zijn die ter ontvangst en als contact bij de aankomst der evacué's aanwe zig willen zijn. Hun opgave wordt ten spoedigste ingewacht bij de heer N. J. Speyer, Biesterweg 53 tel. 4741 Eind hoven. Studiedag van Brabants Heem gaat niet door EINDHOVEN', 5 Febr. Het be- stuur van Brabants Heem deelt me de dat de studiedag op 8 Febr., Zon- dag te Boxtel, niet doorgaat. Jaarvergadering Vee- en Paardenverzekering Vrijdag zal 's avonds om half acht de Achtse Vee- en Paardenverzeke ring haar jaarvergadering houden. Behalve de vaste punten vermeldt de agenda de jaarverslagen van penning meester en secretaris over boekjaar 1952, de benoeming van een kascon- trolecommissic en enkele mededelin gen. Voorts een bestuursverkiezing, waarbij aangemorkt wordt dat alle aftredenden nog herkiesbaar zijn. Als 'n voornaam punt geldt ook de even tuele herverzekering der paarden en koeien en de bespreking die daaraan verbonden wordt. Conductrice te Grave dodelijk verongelukt GRAVE. 4 Febr. Woensdagmorgen werd de 20-jarige Hjendrika Pennings uit Uden door een personen-auto, komende uit de l-ichting Den Bosch, te Grave aangereden «n. vrijwel op slag gedood. Toen het meisje, conductrice bij de ,.Zuid-Ooster". uit de stilstaande bus stap. te en zich achterom naar het kantoor wilde begeven, bemerkte zij de personen, auto niet. die op dat moment passeer de. Mei. een hevige smak werd zij op het wegdek geslingerd. Een toevallig in de bus aanwezige kapelaan verleende haai de laatste geestelijke bijstand. Dr. Kort- rnans en deken Goossens uit Grave waren spoedig ter plaatse. De bestuurder v,an de luxe auto treft geen schuld Emigratie naar Nieuw- Guinea ging niet door AMSTERDAM. 5 Febr. De 67-jariKe werktuigkundige F. E. uit Amsterdam, oprichter en directeur van de niet meer bestaande handelsvereniging „Vogelkop", tegen wie veertien dagen geleden we gens verduistering 6 maanden voorwaar delijk was geëist is door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken. Deze werktuigkundige had in 1951 met een ander genoemde handelsvereni ging opgericht', die tot doel had een groep mensen naar Nieuw-Guinea te doen emigreren om aldaar verschillende ondernemingen te gaan exploiteren. On geveer 15 geïnteresseerden stortten des tijds een waarborgsom van 63. Het hele plan liep spaak en slechts enkelen ontvingen dit geld terug. De directeur vertelde ter zitting te goeder trouw te zijn geweest. Ruzie met zijn compagnon was voor een groot deel de oorzaak der mislukking. De zaak was hem daarna over het hoofd geslopen. Hij wilde het geld alsnog terugbetalen, zo dra hij hiertoe in staat was. Courses Hilversum ver schoven naar 15 Febr. DEN HAAG, 5 Febr. De cour ses welke Zondag in net gemeentelijk sportpark te Hiivorsum zouden worden gehouden, zijn verschoven naar 15 Februari. Besloten is hen dienstbaar te maken aan de hulpverlening aan de getroffen gebieden- De stichting totahsator „Nederland" stelde reeds een bedrag van 10.000 gulden be schikbaar en zal, evenals de PSV Hil versum, de batige saldi van deze courses afdragen. De stichting Ned. Draf- en Rensport schenkt 4 percent uit de omzet van de totalisator aan 't Nat. Rampenfonds. VELDHOVEN. Een in de gemeente Veldhoven gehouden collecte ten ba te van het Rampenfonds heeft niet minder dan 10.500 gulden opgebracht. Hierbij zijn niet inbegrepen de grote bedragen, die rechtstreeks door in dustriëlen en middenstanders waren gestort. BLADEL Onze gemeente heeft zich niet on betuigd gelaten bij de hulpactie voor de getroffen gebieden. Maandag werd een ophaaldienst georganiseerd voor kleding. De hele avond was er in het parochiehuis een drukte van belang toen de Kajotters met hun zendingen binnen kwamen en de Kajotsters zich beijverden om de goederen te sorte ren en in te paken. De parochianen hebben zich weer eens van de goede kant laten zien en tal van splinter nieuwe kledingstukken variërend van baby-uitzet tot winterjas stapelden zich op. Om ongeveer 11 uur kon een grote vrachtwagen propvol worden geladen. De actie stond onder leiding van de beide kapelaans, waarbij zich later ook de pastoor aansloot. Door een andere groep werd een huis-aan-huis collecte gehouden die de royale som van f 5500 opbracht. En Dinsdag waren het weer de boeren, die een deel van hun vee- voedervoorraad afstonden en in korte tijd 50 ton voederbieten, duizenden kg. stro en hooi en aardappelen bij een brachten. Hier werd dus op alle gebied de naastenliefde daadwerkelijk beoefend. Zo ook door de leerlingen Van de Mulo-school, die van hun eigen zakcenten f 51,70 voor de watersnood- slachtoffers bijeenbrachten. Een voor beeld ter navolging. Degenen, die in de gelegenheid zijn evacué's uit de noodgebieden op te nemen worden dringend verzocht zich te melden op het gemeentehuis met opgave van het aantal personen dat geplaatst kan worden. Dit wil niet zeggen dat er evacué's komen, maar indien dit wel zou moeten gebeuren, is alles gereed om voor een spoedige afwerking te kunnen zorgen. Even eens wordt opgave verwacht van die inwoners, die eventueel plaats zouden hebben voor het onderbrengen van vee. Reeds gedane opgaven behoeven niet herhaald te worden. BUDEL Dinsdag had in het parochiehuis alhier een bijeenkomst plaats van besturen der standsoi-ganisaties jeugd en vele andere verenigingen van Budel-Dorp en Budel- Schoot ter bespreking va.n de inzameling van gelden, kleding, dekking, schoeisel, duurzame en verduurzaamde levensmid delen, welke zal worden gehouden voor de slachtoffers van de watersnood. Za- terdag zal hiermede een begin worden gemaakt. De gehele leiding van de in zameling berust namens burgemeester C. J. J. Remmen by de heer H. Smets directeur gewesteiyk arbeidsbureau, Dorpstraat 20a, alhier. Naar wjj van het R.K. Huisvestings comité nader vernemen, worden, wat de goederen betreft vooral gevraagd: dekens, lakens, slopen, handdoeken en luiers. GELDROP Tot Woensdagmiddag was bij het plaatselijk Rampencomité door middel van de geldinzameling binnengekomen een bedrag van f 8645. Dit bedrag is zonder opbrengst van de woonwijk Tivoli. Nog steeds blijven giften bin nenstromen. Het plaatselijk comité betuigt hierbij haar dank aan de Gel- dorpse bevolking. De kegelclubs „De Ke-Geldroppers" en „Steeds beter" gingen in hotel Bo- gers alhier een onderlinge wedstrijd aan en brachten ten bate van de wa tersnood-slachtoffers een bedrag van f50,bijeen. De „Ke-Geldroppers" wonnen deze wedstrijd op overtuigende wijze HEEZE Behalve de collecte die in Heeze on geveer 15000.opbracht, stelden de boeren beschikbaar: 1000 kilo hooi. 13880 kilo stro. 37050 kilo bieten, 3300 kilo aardapelen, 1005 kilo rogge en 1175 kilo haver. Voor de overleden slacht offers van de watersnood zal Zondag middag om 3 uur een plechtige kruisweg worden gehouden. De andere godsdienst oefeningen in de middag zullen verval len. Maandag om 9.30 uur zal een plech tige Mis van Requiem worden opgedra gen eveneens voor de overleden slacht offers. Zondag zal op verlangen van de Bisschop een schaalcollecte worden ge houden voor de getroffenen. HOOGELOOX De inzameling welke Donderdag werd gehouden ten bate van de slachtoffers van de watersnood, leverde in de ge meente Hoogeloon, Hapert en Casteren, een bedrag van 5300.op, hetwelk neerkomt op een bedrag van ruim 7,50 per gezin. Bovendien zullen nog tiental len wagens met levensmiddelen en kle ding naar de centrale xerzamelplaats m Tilburg of Eindhoven worden ver zonden. Door de landbouwers werden grote hoeveelheden veevoeder en stro be schikbaar gesteld. LEENDE Leende heeft bewezen de oproep tot materiële steunverlening goed begrepen te hebben, daar de gehouden collecte reeds nu 3600 heeft opgebracht. Daarnaast werden nog grote hoeveelhe den levensmiddelen en kleding ingeza meld. Doordat er nog steeds giften bin nen komen kunnen er nog geen defini tieve cijfers gegeven worden. LIESHOUT Ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds is door de burgemeester dezer gemeente een comité gevormd, waarin o.a. zitting hebben de gemeen teraad, notabelen en vertegenwoordi gers van verenigingen. Dit comité heeft zich belast met een plaatselijke geldinzameling, huis aan huis, welke gehouden wordt heden Vrijdag, Za terdag en Zondag a.s. De burgemees ter heeft een oproep gericht tot de be volking ten einde deze collecte te doen slagen. NUENEN De collecte welke hier werd gehouden voor de slachtoffers van de watersnood bracht ƒ4200 op. Verder werd nog voor honderden guldens veevoeder verzameld. Reeds Maandag werd een aanvang ge maakt met textïel-inzameling, en konden vrachtwagens vol naar de noodgebieden worden gezonden. ST. OEDENRODE Onmiddelijk na het bekend worden der ramp werd met de voorbereidingen tot inzamelingen ook in St. Oedenrode begonnen. Het resultaat was, dat reeds Dinsdag auto's met voederbieten, en ander veevoeder en stro naar Steen bergen konden worden verzonden. Deze transporten worden nog steeds voortgezet. De collecte welke in deze gemeente werd gehouden bracht f 8000 op, en naar schatting werd f3500 aan kleren opgehaald. De staal- meubelenfabriek Kampoda en andere fabrieken werken per dag een half uur over voor het Rampenfonds. Deze actie ontwikkelde zich als volgt: Zondag zijn de gemeentelijke autoritei ten bij elkaar geroepen. De hulp werd ingeroepen van de EHBO, St. Vincentius. vereniging, standsorganisaties en vrijwil, lige werkgroepen. Er werd een plaatselijk rampencomité opgericht. Maandagmorger werd gestart met een collecte, in de na middag de inzameling der goederen, ver der de inzameling van veevoeder, geleid door de afdelingsbesturen van N.C.B. er R.K.J.B. Dinsdagmorgen werden 100 nieu. we dekens en enkele vrachtwagens vol kleding naar de bedreigde gebieden ver zonden en nóg dezelfde dag en Woensdag volgde het ingezamelde veevoeder naar de noodgebieden. De inzameling hiervan gaat nog steeds door. Maandag en Dins dag werd over geheel St. Gedenrode de inkwartiering van mensen en stalling van vee voorbereid. De eierverenigïng te Nijnsel was voornemens om op 3 en 4 Febr. hun 40-jarig bestaan feestelijk te herden ken, waarvoor de uitnodigingen reeds waren verzonden. In verband met de nationale ramp die ons land trof is dit feest niet alleen afgelast maar werd het bedrag hetwelk voor dit feest be stemd was, zijnde 350.in zijn ge heel afgedragen aan het Rampen comité, hiermede een eervolle daad tot voorbeeld stellende. STERKSEL Behalve een belangrijke hoeveel heid waardevolle goederen heeft het comité Rampenfonds Sterksel opge haald de som van f 1484.54. Voor Sterksel, met zijn 130 gezinnen, een mooi resultaat! (Advertentie) De Filmvoorstellingen „4ligk Hóón" in de vinden plaats' op: VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG WOENSDAG 6 Februari, 8 uur 7 Februari, 8 uur 9 Februari, 8 uur 11 Februari, 8 uur DONDERDAG 12 Februari, 8 uur ZONDAG 8 Februari is het ge bouw GESLOTEN in verband met de algemene rouwdag. DINSDAG 10 Februari geeft de pianiste CLARA HASKIL een concert. Ir. Wellen behandelde statuten der nieuwe Volgens een mededeling van de Bank Deutscher Laender had West- Duit.siand in Jnauari van dit jaar In de Europese Betalings-nnle een voor delig saldo van 20.D millioe» dollar. De voorafgaande maand had het een na delig saldo van 27.3 mlllioen dollar. In Best plechtige Requiem mis overleden slachtoffers Goeree en Overflakkee BEST. Naar wij vernemen, werden in Wilhelminadorp reeds 60 evacués uit Goeree en Overflakkee bij alhier wonende familieleden oogenomen. Zaterdag morgen zal in de parochiekerk een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen voor de overleden familieleden van de vroegere bewoners van dit eiland, die zich in Wilhelminadorp vestigden. Uitslag kampioenschieten in Bladel BLADEL. In de overdekte doelzaal van café Groenen, alhier werd ge schoten met de handboog om het per soonlijk kampioenschap van District IX in Klasse C. De wedstrijd ging over 50 10 pij len. Er werd fel gekampt om de titel en de 15 jarige A Weiten uit Veld hoven onderscheidde zich hierbij bij zonder door de tweede plaats te be zetten. De uitslag was als volgt: Eerste en kampioen: Rossiau Hoogmierde 181 39 220: 2 A. Welte Veldhoen 174+39 213: 3 H. Sterke Hapert 157+39 196; 4 G. v. Beers Hoogeloon 162+34 196; 5 Gooskens Hoogeloon 151 36 187; 6 Fr. Veron Lagemierde 157 29 186. Om do 3e en 4e plaats moest nog gekampt worden waarbij Sterke zich de sterkste toonde. Afgelaste voorstellingen in verband met watersnood In verband met het verlangen der regering, dat in het openbare leven rekening zal worden gehouden met 't bijzondere karakter van Zondag a.s. die een dag moet zijn van herdenking van en bezinning op 't leed tengevolge der overstromingsramp in ons land, hebben verschillende verenigingen besloten vastgestelde uitvoeringen te doen vervallen. GELDROP Het dagelijks bestuur van Zesge huchten Vooruit" heeft in spoedver gadering besloten, de vastgestelde dorpsavonden van Zondag 8 en Maandag 9 Februari in zaal Verkerk niet te laten doorgaan, evenmin als de kindervoorstelling op Zondag 8 Fe bruari. Het bestuur hoopt dat de bewoners van Zesgehuchten ten volle zullen instemmen met dit genomen besluit. De bedoeling is dat deze dorpsavonden nu gehouden zullen worden op 12 en 13 April a.s. en waarover t.z.t. nadere mededelingen zullen volgen. REUSEL In verband met de nationale ramp zal de uitvoering van het toneelspel „De kat en de kanarie" niet doorgaan. Hierdoor is Reusel's Toneel genoodzaakt haai- uit voeringen uit te stellen tot na de Vasten. Als voorlopige opvoeringsdata zijn vast gesteld: 2e Paasdag en de daaropvolgende Zondag. Het bestuur van de K.AlV. heeft besloten de jaarvergadering uit te stellen tot Maandagavond 7 u. 30. VELDHOVEN Naar wij vernemen, zal de toneel uitvoering welke Zondag 8 Febr. zou gegeven worden door toneelvereni ging „Kunst en Vermaak", waarbij zou worden opgevoerd Dé gebroeders Kalkoen, blijspel van Gerard Niele, in zaal van het Bondsgebouw, in ver band met de nationale herdenkings dag, niet doorgaan. De data waarop de uitvoering zal plaats vinden, is vastgesteld op 15Ten 16 ïebr. a.s. De netto opbrerigstVzal dan geheel ten goede komen aan het Rampenfonds. ZEELST De toneeluitvoeringen welke op 8 en 15 Februari dóór de toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" in haar club huis zouden worden gehouden zullen niet doorgaan. vereniging EINDHOVEN, 5 Febr. Suikerbieten werden vroeger hoofdzakelijk verbouwd op de akkerbouwbedrijven en nog steeds leveren die bedrijven het overgrote deel an de op de suikerfabrieken verwerkte bieten. Voor de boeren van de zand gronden en van de gemengde bedray- ven ligt dit wel eningszïns anders- Voor hen is de bietenteelt nog nieuw, aldus ir. J. W. Wellen van de N.C.B. te Til burg, die op de gisterenmiddag te Eind hoven gehouden Kringvergadering voor bietcntelers (kring Eindhoven en Eersel) een inleiding hield over en de oprich ting overwoog van een suikerbietente- lersvereniging. Het is geenszins uitgesloten, dat de boeren der gemengde bedrijven bij ver anderde prijsverhoudingen de bietenteelt wederom zouden vaarwel moeten zeg gen. Daarom kunnen zij voor de afzet van hun suikerbieten moeilijk aandeel houder worden van de bietenverwerken- de fabrieken. Toch hebben zQ ook graag een zo goed mogelijke prijs voor hun producten. Tegenwoordig zijn zij daar van geenszins zeker, omdat hun bieten, de z.g. „vrye" bietenprys opbrengen, die jaar na jaar nogal sterk schommelt en ver beneden de juiste marktprijs ligt. Hierin, aldus ir. Wellen, kan alleen verandering worden gebracht, indien de bietentelers op zandgrond en rivierklei zich aansluiten bij een coöp vereniging, die de prys voor de suikerbieten voor hen bedingt. Zo'n verenging kan, omdat zy een grote hoeveelheid bieten aan te bieden heeft bij de fabrieken uitereard een betere prys maken. Ook kunnen op de vergoedingen aanwijzingen worden gegeven over de teelt van bieten, het oogsten, de bewaring van het loof enz. Als lid van zo'n vereniging heeft men niet de verplichting om jaarlijks bieten te verbouwen. Slechts wanneer men bie ten verbouwt, is men contractueel ver plicht ze aan de vereniging te leveren. Er bestaan in ons land 12 suikerfabrie ken, waarvan er 6 verenigd zijn in een coöperatie, en 6 particuliere ondernemin gen zyn, (die te samen weer de centrale suikermaatschappy vormen. Reeds in 1951 stelde de N.C.B. een commisie in om na te gaan of de oprichting van een telersvereniging, zoals men die in N. en Z. Limburg vele aantreft ook voor Oost- Brabant wenseiyk was. De N.C.B. heeft toen contact opgenomen met de fabrie ken. en kreeg van de V.T.S. toch een be hoorlijk aanbod, dat de leden niet te grote verplichtingen oplegt (men be hoeft b.v. de eerste 10 jaar nog geen aandelen te nemen en de contractprijs ondervindt slechts geringe korting voor het aandeelhouders-risico dat de fabrie ken dragen). Daarom werd er een voor lopig statuut ontworpen tot oprichting van zo'n bietentelersvereniging, waarvan de artikelen door ir. Wellen duidelijk werden toegelicht en vragen hierover werden beantwoord. De goed bezochte vergadering in zaal „De Korenbeurs" werd door de heer Derks uit Sterksel, vice-voorzitter v de Kring Eindhoven, bij afwezigheid van de heer Mikkers, geopend met een gebed voor de getroffenen van de watersnood ramp, voor de doden en in gevaar ver- kerenden. Daarna heeft hij een uiteen zetting gegeven over de uitbreiding van de suikerbietenteelt, die door de regering gestimuleerd werd, en waarvoor ook de zandgronden in O.-Brabant in aanmer king,komen. Om de goede prijzen, en lie uitstekende veevoeder, dat men over houdt, heeft de bietenteelt zéér veel aan trekkelijks voor onze zandboeren. Boven dien zijn er voldoende arbeidskrachten op de gemengde bedrijven voorhanden. D heer Derks geloofd, dat prijslonend zal zyn en er in dié teelt wel toekomst zit voor de gemengde bedijven. Voor Maart wil de* N.C.B. een definï- tief besluit nemen. Er is dus haast by, dat dit voorstel in de afdelingen wordt behandeld. Als overgangsmaatregel zal nu een contract voor 10 jaar met de fabriek der V.T.C. worden aangegaan; daarna kan men overwegen om zelf aandelen te ne men. De officiële naam van de op te richten vereniging luidt: Coöperatieve Vereniging voor afzet van suikerbieten voor leden van de N.C.B. te Tilburg. Haar werkgebied omvat Noord-Bra bant, Zeeland, Z.-Vlaanderen en Gel derland. De leden verplichten zich alle door hen geteede bieten, voor zover niet nodig voor eigen bedrijf, te leveren aan de coöp. vereniging. De N.C.B. heeft afgezien van het idee om zelf tot stichting van een suikerfa briek over te gaan. De inleider heeft aan het slot der be spreking der statuten diverse vragen be antwoord en de heer Lannoy beloofde in eerstvolgende vergadering een lezing te houden over de teelt der suikerbieten. Na een dankwoord van de heer Derks aan ir. Wellen voor zyn duidelijke uiteen zetting werd de belangrijke vergadering gesloten, waarbij de leden werd aanbe volen het Statuut op de plaatselijke af delingen spoedig te bespreken. GOIRLE De heer P. Alberts, burgemeester van Rucphen. tevens algemeen penning meester van de K.V.P. en lid van het da. gelijks bestuur, zal heden, Vrijdagavond om 8 uur in het Alpha-Theater komen spreken over het onderwerp „De gemeen, teraadsverkïezingen en de K.V.P." Deze avond is voor eenieder gratis toeganke lijk. HEEZE De stichting ter behartiging der finan ciële belangen der fanfare ,.St'. Nicasius" heeft besioten, de door haar georgani seerde carnavalsviering bestaande uit een 2-tal dansavonden, niet te doen doorgaan, vanwege de vamp, die ons volk getroffen heeft. NUENEN Voor de leden van de KAB Nuenen sprak Dinsdag het lid van de Provin ciale Staten de heer Van Buel uit Oss, daar de diocesane verbondsvoorzitter de heer P. Vriens verhinderd was. Als sluitstuk van de serie ontwikke lingsavonden die de Katholieke Ar beiders Beweging dit jaar heeft gege ven, in verband met de komende her denking. „Een Eeuw Kromstaf" heeft deze spreker in een gefundeerd en zeer bevattelijk betoog de balans van ons cultuurpeil opgemaakt, waarbij hij wees op de grote betekenis en invloed van de levensuiting voor de kerk. In al zijn facetten behandelde hier na de spreker de betekenis voor de wetenschap, literatuur, sport, politiek en sociaal leven, dat als verweven moet zijn met de katholieke sfeer, daar aldus de mensenwaarden op God wordt gericht, daar bet een eenheid en binding brengt die boven het aard se uitstijgt. Een groot verlies ook in 't katholieke zuiden is het verbijsterend groot aantal onkerkelyken. Na met tal van voorbeelden en citaten uit pau selijke brieven hebben gev/ezen op de betekenis van eventuele waarden en bezit voor de kerk zeide de heei Van Buel dat een grote factor voor be houd der katholieke levensuiting persoonlijkheidsvorming is. Wat het individu zelf kan doen moet hij ten uitvoer leggen of dit doen in gemeen schap met anderen. Wij moeten blij ven werken aan onze emanicipatie waardoor wij onder het juk der dienstbaarheid uitkruipen. Vooral in deze droeve dagen moe ten wij laten zien wat wy in ons dra gen aan culturele waarden. Dit kun nen we als- katholieken demonstreren door hartelijk mee te leven met men sen in bittere nood. De charitas moet het licht zijn waardoor wij spontaan en gul arme mensen helpen die alles kwijt zijn. Onze eenheid en daden drang moet zijn als het licht dat allen wijst naar God. Rond jaar- en kasverslag BLADEL Heden Vrijdag houdt de R.K.J.B. in het parochiehuis haar jaarvergade ring om 7.30 uur. Voor hot bestuur zijn aftredend J. van Avendonk en J. Fiers. Deze laatste stelt zich niet meer hèrkiesbaar. Candidaten wor den gesteld voor of op de vergade ring. Tevens is ei gelegenheid zich als nieuw lid op te geven. GELDROP Zaterdagavond om 8 uur houdt het mannenkoor „Zesgehuchten" in café J. v. d. Bommel haar algemene jaar vergadering. Wat de bestuursverkie zing betreft, periodiek aftredend zijn de heren J. v. d. Bommel, P. Donders en A. v. Eijk. Tevens zullen worden besproken, de deelname van de vereniging aan een zangconcours en de manier waarop de te geven donateursavond zal wor den verzorgd. De jaarvergadering van het Zes- geruchtens Muziekkorps „Euphonia" zal worden gehouden op Zaterdag T Februari om 18.00 uur in café Adr. Geeven. De agenda vermeldt naast de diverse jaarverslagen, periodieke be stuursverkiezing. Aan de beult van aftreden zijn P. v. Gervên en A. Smits. Verder zal deelname aan een concours een punt van bespreking zijn. HEEZE Na een welkomstwoord aan ir. Jan sen, ass. van de Voorlichtingsdienst, de heren Dommels en G. v. Asten resp. voorzitter en afgevaardigde van de NCB en de technische adviseur, de heer C. M. B. v. d. Laar, opende voor zitter Frans v. d. Heuvel de jaarver gadering van de RKJB met een gebed voor de slachtoffers van de waters nood, dat hem zo zeer getroffen had dat hij in ons blad dezer dagen aan getroffen had. Er zouden geen afzon derlijke acties gevoerd worden dooi de organisaties. I. Jansen sprak vervolgens over de pluimveeteelt, waarbij hij vooral de opfok en de kwaliteit van het ei be sprak. Deze zeer interessante rede weergeven, zou voor ons onzin zijn, daar ieder belangstellende de artike-. len hierover kan lezen in „Boer en Tuinder" en in een apart verschij nend pluimveeblaadje. Alleen willen we wijzen op een nog al revolution- naire methode: de oud-strooisel me thode, die warm aanbevolen werd en om de grote zorg, die besteedt moet worden om kwaliteit-eieren te ver krijgen. Het jaarverslag van secretaris Neyssen sprak van grote activiteit, hoewel de voorzitter concludeerde, dat een vrij groot gedeelte der leden nog niet die activiteit betrachtte, die mo gelijk was en zonder samenwerking is een goede activiteit eenmaal niet mo gelijk. Penningmeester Adr. Maas had volgens de kascommissie L, v. Bree en Jos. Snoeyen zijn boeken keurig in orde. Bij de bestuursverkiezing wer den Fr. v. d. Heuvel en M. Ceelen met alg. stemmen herkozen. Zij dankten en zullen natuurlijk met nog meer enthousiasme werken. De contributie werd als volgt vastgesteld: le lid f 4, 2e lid f 2.50, aspirant- en hospitantle- den f 1.50. Nieuwe leden kwamen ver volgens de vereniging versterken. De gewassenwedstrijd zal zowel bouw land als grasland omvatten. Voor bouwland staat een aardappelenselec tiewedstrijd op het program, terwijl een tuinbouwwedstrijd waarschijnlijk in samenwerking met andere afdelin gen gegeven wordt. Deelname aan de Kromstafherdenking te Utrecht zal geschieden in samenwerking met an dere organisaties ter plaatse. De gees telijk adviseur zal dit regelen. Behal ve de f 1.25 komen er nog de onbe kende reiskosten bij. Jaarboekjes kun nen a f 1.65 worden afgehaald. Sport kringleider Ketelaars komt de vorde ringen der sporters bezichtigen. Op 11 Februari kan a 75 cent deelgeno men worden aan de interkringdecla- matiedag te Valkenswaard in „Were Di". Het reizend Antwerps volksthe ater zal „De Gekroonde Leerse" op voeren. Spoedige opgave gewenst. In het voorjaar of zomer zal een oriën- tatierit per fiets worden georganiseerd. Als slot dankte de heer Dommels, als voorzitter van de NCB voor de goede geest en grote activiteit en sprak de hoop uit, dat het met Gods hulp steeds cresendo moge gaan. LEENDE Dinsdagavond hield de R.K. Midden standsvereniging haar jaarvergadering -In café „Berkenheuvel". Na voorlezing der notulen kwamen de ingekomen stukken, onder de hamer, onder meer werd de feestvergadering van 10 Februari a.s. ter sprake gebracht. Na behandeling van het jaarverslag dat met een batig saldo werd afgesloten, ging men over tot de be stuursverkiezing. Aftredend waren de voorzitter en penningmeester, beide he ren stelden zich herkiesbaar en werden met algemene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd nogmaals de feestvergadering besproken. Voorgesteld werd wegens de nationale ramp, de feest, vergadering voorlopig of te schorten. Uiteindelijk werd besloten de feestverga. dering niet door te laten gaan, maar een bedrag van 100 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers uit de geteisterde gebieden, 'n Sympathieke geste welke on getwijfeld navolging verdient. OIRSCHOT Blijksen het verslag over 1852 bedroeg het aantal werkende leden van de har monie „Arti et Amicitiae" 32, Er werden 46 repetities gehouden. De harmonie trad 24 maal naar buiten op. Eén nieuw instrument werd aangeschaft, n.l. een cornet. Opgelegd werden 11 nieuwe mu ziekstukken. De financiële positie wordt niet ongunstig genoemd. Het tambour- corps telt negen leerlingen. Het mate riaal aan trommen wordt slecht ge noemd. In de jaarvergadering werd het adspirant-lid F. van Kollenburg als lid toegelaten. De aftredende bestuursleden L. de Kroon, Jac, Priem en A. v. d. San- den werden herkozen. Besloten werd aan te sluiten bij de kring Middelbeers, waar. toe ook de fanfare „Concordia" uit Spoor- donk is toegetreden, De voorzitter bracht dank aan de redacteur en medewerkers van het maandblad der Harmonie, als ook aon de bode J. de Jong voor de voor treffelijke vervulling van zijn taak. Bij de rondvraag kwam o.m. ter sprake het hoge bedrag, dat nodig geweest was voor reparStïes aan instrumenten. Gemiddeld bedroegen de kosten daarvan tien gulden per lid. Een der leden vroeg of de har monie iets kon doen om meer luister bij te zetten bij de jaarlijkse dodenherden king. Het Brabants Orkest komt weer naar Geldrop GELDROP. Onder auspiciën van „De drie Harten" zal Donderdag 12 Februari om 20 uur in het City-thea ter onder leiding van Hein Jordans door Het Brabants Orkest een concert worden gegeven. In tegenstelling tot het concert in 't vorige jaar, zal door de dirigent vooraf een uitleg worden gegeven van de verschillende pro gramma nummers. Diezelfde dag zal om 16 u. 30 een jeugdconcert worden gegeven voor de leerlingen van het 6e en 7e leerjaar der lagere scholen, alsmede van die van de Ulo-scholen en Huishoudschool. Toegangsbewijzen hiervoor verkrijgbaar aan deze scho len. Bij voldoende deelname voor het avondconcert uit Someren, Asten, Heeze, Leende en richting Helmond zal een extra busdienst worden inge legd. Om het orkest, bestaande uit 60 musici voldoende plaats gelegenheid te geven zal het toneel van het City theater belangrijk worden uitge bouwd Verder moeten wij er nog op wij zen tijdig aanwezig te zijn, daar er precies om 20.00 uur wordt begonnen. Zodra de muziek een aanvang neemt, wordt de zaal gesloten en zal nie mand worden toegelaten tot na het eerste nummer. .Het programma is als volgt: Jeugdconcert: 1 Menuet uit „Eine kleine Nacht- muzik" W. A. Mozart. ■2 Menuet voor blazers. W. A. Mo zart. 3 De orgeldraaier uit de zes Duitse dansen. W. A. Mozart. 4 De kanarievogel uit de zes Duitse dansen, W. A. Mozart. 5 Vogelscène uit 6e Symphonie, L. v. Beethoven. 6 Ouverture „Der Zigeunerbaron" Joh, Strauss Jr. Avondconcert: 1 Ouverture „Leonore in" L. v, Beethoven. 2 Hoboconcert in C. gr. terts. Jo seph Haydn. A Allegro spirituoso, B Andante, 'Rondo-allegrettö. 3 5e Symphonie (uit de nieuwe we reld) Antonin Dvorak. A Adagio-allegro molto, B Largo, C Scherzo; molto vivace, D Allegro con fuoco. „De Drie Harten" hoopt dat het Brabants Orkest de waardering zal genieten, welke een beroepsorkest als dit verdient. Opgave van nachtverblijf in Hoogeloon HOOGELOON. Naar wij van be voegde zijde vernemen, zijn de inwo ners dezer gemeente verplicht om van elk nachtverblijf dat aan elke vreem deling die in het buitenland woont, wordt verleend, onmiddellijk bij aan komst hiervan kennis te geven ter gemeente secretarie of bij de post- commandant der Rijkspolitie. Bij niet-naleving hiervan zol onverbidde lijk proces-verbaal volgen. Rijver. „St. Pancratius" gaat concours geven HOOGELOON. Naar wij vernemen is het bestuur van de plaatselijke rij- vereniging „St. Pancratius" bezig met, het treffen van de nodige voorberei dingen voor een door haar te houden concours-hippique op Tweede Paasdag 1953. Zusterverenigingen die hieraan wensen deel te nemen kunnen nu reeds hieromtrent contact opnemen met het bestuur. GELDROP Had de Geldropse R.K. gemengde to neelvereniging .Rooms Toneel" de laat ste jaren toneelspelen met meer drama tische inhoud op haar repertoire, thans bracht zij een klucht „De engel in de kist" van A. Lamboo en P. Mossinkoff voor het voetlicht, waardoor de veel zijdigheid van deze toneelvereniging werd bewezen. Zondagavond moesten velen wegens plaatsgebrek worden teleurgesteld, Maandag was de belangstelling' niet zo bijster groot, wat wel de oorzaak zal vin den in het feit, dat Rooms Toneel Don derdag deze opvoering zal herhalen ten bate van het Nat. Rampenfonds. Wat het stuk zelf betreft in tegen stelling met vele andere kluchten blijft hier de spanning tot het allerlaatste mo ment en de diverse komische scènes zijn niet te zeer gezocht. Wat de vertolking der rollen betreft: de verschillende ty pen werden werkelijk goed doorleefd en doorvoeld uitgebeeld. Het trio Eduard (P. v. d. Sanden), Josephus (M. Verleg) en Winnifred (M. Adelaars)dat op zulk een eigenaardige wijze verrast werd met hun „engel in de kist", die zij om doopten in Angelina, gaven een spel te zien, dat werkelijk onverbeterlijk was. Ook Angelina (B. Steenbakkers), die leed aan een gefingeerde geheugenstoor nis, wist dit op buitengewoon goede wij ze uit le beelden. De overige acteurs en actrices, waarvan enkele nieuwelingen, hebben ieder oip hun eigen wijze er toe bijgedragen om het publiek een ont spanning te verschaffen van het juiste gehalte. De moeite welke regisseur P v. d. Ven zioh heeft moeten getroosten, is zeer zeker beloond met deze prachtig geslaagde uitvoering, temeer nog daar hij zulk een dankbaar materiaal aan spelers heeft, dat zich zo geheel en al in hun rol inleeft. Wat ons ook opviel was. dat er veel zorg was besteed aan het décor en aan de grime. Rooms To neel kan weer met trots terugzien op deze uitvoeringen en heeft kunnen on dervinden, dat men haar wérk wèet te waarderen. Dank zij de uitstekende samenwerking tussen het. Eindhovense Rode Kruis en de autoriteiten van de luchtbasis Eindho ven, is een luchtbrug tot stand gekomen tussen Eindhoven en het door de over stromingsramp geteisterde gebied. Da gelijks stijgen op Welschapmilitaire vliegtuigen op, welke boven de geïsoleer de plaatsen met behulp van kleine para chutes voedselpakketten neerlaten Deze pakketten zijn liefdegaven van de Eind hovense bevolking. In totaal werden tot dusver 600 pakketten gedropt. Dinsdag middag werd hiermee een aanvang ge maakt: nadat het hoofdkwartier van het Rode Kruis te Den Haag zijn toestem ming hiermee had betuigd, volgde per radio een boodschap aan de Eindhovena- ren, dat deze nieuwe mogelijkheid om de in nood verkerende mensen te helpen, was geschapen. Deze boodschap had tot resultaat, dat een stroom van pakketten los kwam. en in het Etos-magazijn aan de Lijsterbesstraat waarvoor een goede verpakking wordt gezorgd, onder hoge druk moest worden gewerkt, om deze stroom te kunnen verwelken. Men ziet, waar een wil is, daar is een weg, en Eindhoven wil helpen, en helpt dus. Nog voor middernacht nadat 's avonds deze mogelijkheid door de radio was medege deeld kwamen meer dan honderd pak ketten binnen. Inmiddels was contact op genomen met ir. Spies van de Philips-car- tonnagefabriek, die zorgde, dat voor de verpakking der levensmiddelen stevige dozen werden gemaakt. De hele nacht ging het werk door, en zo konden in de loop van Woensdag nog circa 600 pak ketten worden afgeleverd. Auto's reden ze naar „Welschap"; daar ronkten de vliegtuigenmotoren en nog geen kwar tier later daalde een voedselregen op Tholen, en elders waar zulks noodzake lijk was. Inmiddels is de inhoud van de bussen, waarmee Maandag in de stad een straatcollecte werd gehouden, ge teld. De opbrengst is ruim S0.000 gulden. Dit is het vijfvoudige van de normale elk jaar door het Rode Kruis te houden straatcollecte. B\j vergelijking met de opbrengst in andere plaatsen, bedenke men, dat het hier een geïmproviseerde collecte betrof, en dat het resultaat daarvan slechts een gedeelte is van het geen door Eindhoven reeds is opgele verd. Het door het Eindhovense Rods Kruis te Roosendaal ingerichte noodzie kenhuis functionnert uitstekend. Het be schikt thans over 60 bedden. Een 25-tal helpsters wijdt hier liefdevol zorg aan de zieken. Woensdag is in het gebouw Ka tholiek Leven" een noodziekenhuis inge richt voor het opnemen van zieke eva cué's, om klaar te zijn wanneer deze naar Eindhoven worden gebracht. Men heeft de foyer en de grote zaal hiervoor benut. Er is een afdeling voor volwasse nen, en een voor moeders met babies in gericht. Leden van de plaatselijke vrou wenbonden zijn paraat om op de eerste oproep in het noodziekenhuis hulp te roepen. En tenslotte worden voorberei dingen getroffen om een ramp gemeente te adopteren. Uit dit alles blijkt, hoe de Eindhovense bevolking intens meeleeft met de in zo schrikbarende ellende ge dompelde landgenoten. Biljarten te Hoogeloon HOOGELOON. De zesdaagse geor ganiseerd door biljartvereniging KVO is geëindigd in een overtuigende zege van het koppel Wout Kerkhofs-C. Mollen dat een voorsprong van 59 car. had op Hub. v. Gompel-F. de Laat. De einduitslag luidt: 1. Wout KerkhofsC. Mollen 751 car. 2. Hub. v. Gompel-J. de Laat 692 car, 3. Jac. MollenW. Kerkhofs 680 car. 4. J. Hendriks-P. Waterschoot 644 car. 5. J. Michelhink-G. Castelijns 617 car. J. v. BonneC. Rademakers- J. Mollen 583 car. 7. F MollenA Waterschoot 545 car. KerkhofsC. de Laat 540 car. 9. H. MollenJ. Dirks 509 car. Goirle Door de K.A.B. zal Zondagavond in het Bondsgebouw een ontspanningsavond worden gegeven, waarvan de opbrengst ter bate komt van de getroffen gebieden. Eo. vendien zal door de verenigingen Rooms Kunstgenot, Zang na Arbeid, De Kem>pe„ naers. Fortissimo, VOAB en SOS, in com binatie Dinsdag en Woensdag 10 en 11 Februari a.s. een dergelijke avond wor den gegeven, waarvoor het Bondsgebouw gratis ter beschikking is gesteld. Ook de baten van deze avonden komen geheel ten goede aan de getroffenen in de nood gebieden en het ligt dus aan de opkomst of dit plan succes zal hebben. Vanzelf sprekend wordt dus op een grote belang stelling gerekend Leende Rekeninghouders bij de Coöp. Boe renleenbank te Leende die hun spaar- voorschot- of lopende rekeningboek jes nog niet hebben afgehaald, wor den verzocht deze alsnog ten spoe digste af te halen. Sportprogramma PROGRAMMA R.K.V.V. „HEEZE" Het clubblad van de RKVV „Heeze" heeft de naam gekregen van het „Groen-Roodje" met als leiding: com mercieel: P. Beks, illustratie: B. Col- lart, productie, M. v. Lierop; chef de bureau: J. Bosmans; stille medewer ker: P. Bosmans. De training o.l.v. de heer Middel vangt aan Donderdag 5 Febr. 6.46 in de harmoniezaal. Vrij dag 6 Febr. om 8.30 vergadering der juniorenleiders ten huize van M. v. Lierop. Programma: Zaterdag: Heeze B PSV B 3 aanvang 3 uur; Heeze A PSV A 4 aanvang 4.15. Zondag: Philipswijk 1Heeze, Aan vang 2 uur. Vertrek per fiets om 12.45; PSV 8Heeze 2 aanvang 12 uur. Ver trek per fiets om 10.45; Geldrop 5 Heeze 3. Aanvang 12 uur. Vertrek per fiets om 12.15. Italië wil Naguib helpen bij sociale hervorming CAIRO, 5 Febr. De Italiaanse minister van defensie, Pacciardi, die zich op het ogenblik te Cairo bevindt, heeft ver klaard dat Italië bereid is generaal Na guib, de Egyptische eerste-minister, alle gewenste hulp te verschaffen voor hei verwezenlijken van een grotere sociale rechtvaardigheid en het verbeteren van de economische structuur van Egypte. Ita lië zal Egypte inlichten over de ervarin gen die het eerstgenoemde land heeft opgedaan op het terrein van de landher- vormingén, aldus Pacciardi.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2