Schouwen-Duiveland (20.000 inwoners) werd reeds geheel geëvacueerd Stavenisse lelt 300 doden „Ik moei U zegge*! sla! de toestand veel erger is dan iemand zich kan voorstellen" Prins vloog boven gebied tv UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR DE Laaisie phase van reddingswerk ingegaan Zwaarst getroffen eiland Op Goeree nog 10.000 mensen Grote dankbaarheid voor hulpverlening Oproep van Episcopaat aan Katholiek Nederland DODENCIJFER: 1352 Rampenfonds: bijna 12 millioen Geen voetbal, geen film Vermisten kwamen terug Productie-capaciteit onaangetast Regeling voor militairen K.L.M. brengt tonnen goederen Reeds 220 vliegtuigen in actie Oost - Brabant Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Redac 11 e-BurfeauWal 2 - Eindhoven Telef. K 4900 - 2526 Administrallebureau Wal 2 - Eindhoven - Telef. K 4900-2526 Vrijdag 6 Februari 1953 Negende Jaargang No. 80 GETEISTERD GEBIED, 5 Febr. Uit de vloed golf van alarmerende berichten, die nu reeds vijf dagen en vijf nachten het niet direct getroffen dael van Ne derland overspoelt, is langzamerhand een beeld samen te stellen, dat een zij het nog lang niet volledige indruk van de toestand geeft. Duidelijk springt naar voren, dat Schouwen-Duiveland de duurste tol aan het vernietigende water moet betalen. Het wel uit zonderlijk zwaar getroffen eiland staat voor negen tiende deel onder water, op sommige plaatsen tot een hoogte van bijna drie meter, er zijn de meeste slacht offers te betreuren, dieren kwamen er met tientallen tegelijk om, en de schade is op geen honderdduizend gulden nauwkeurig te schatten. Diep verslagen heb ben de overlevenden het eiland verlaten. Van de onge veer 20.000 bewoners werden er Woensdag reeds 15.000 naar veiliger oorden overgebracht. Donderdag werd massaal aan de evacuatie van de nog resterende 5000 gewerkt. Vele mannen zijn evenwel achtergeble ven om in samenwerking met militairen en andere helpers pogingen in het werk te stellen te redden wat nog te redden valt. Vaak echter moest de samenge balde menselijke kracht het afleggen tegen het aan rollende water, dat nieuwe bressen in de dijken sloeg. Zo bij Noord-Gouwe ten noorden van Zierikzee, maar gelukkig kostten deze doorbraken geen nieuwe men senlevens. Somber was ook Woensdag weer het overgrote gedeelte van het nieuws, dat zich vanuit 't verdronken land verspreidde. In Stavenisse op het eiland Tholen blijken niet 200, maar 300 omgekomenen te zijn, een gelijk aantal als in Oude Tonge op Goeree-Overflakkee. Daar was de verpletterende mededeling, dat het herstel van de water kering op Schouwen-Duiveland zeker niet voor het volgende winter seizoen gereed zal zijn. Ook hoopgevend nieuws kwam los. Nederland is geslagen, maar niet verslagen. Terwijl het geteisterde gebied nog gedeeltelijk in volle strijd ligt met het bedreigende water, worden reeds maatregelen getroffen om zo spoedig mogelijk het algehele herstel ter hand te nemen. Geheel Zeeuwsch-Vlaanderen b.v. gonst van activiteit. Grote aannemers zijn reeds aangetrokken om in de herstelwerkzaamheden ingeschakeld te worden. Het is de triomph van ons volk, dat het nu al weer hardnekkig tracht zich op te hijsen uit de ellende, waarin het in een verschrikkelijke nacht werd onder gedompeld. Het herstel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt het moeilijk ste geacht van alle problemen, welke er door de overstroming geschapen 2 Misschien wel het moeilijkste van alle problemen bjj het dichten van de dijk breuken en het gehele herstel van de waterkering, zo heeft ir. A. G. Maris, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, medegedeeld. De terugkeer van de be volking naar het eiland zal eerst moge lijk zyn als de gehele waterkering hersteld, hetgeen vele maanden zal ver gen. De verwachting bestaat, dat de be woners van Schouwen-Duiveland eerst tegen het winterseizoen weer bezit kun nen nemen van hun land en van het 6chamele, dat vaak slechts van hun wo ningen, als deze niet volledig zyn ver nield, is overgebleven. Het kan zelfs nog langer duren. De dijk by Noord-Gouwe was niet de enige, die Donderdag bezweek. Ook dij ken nabij Zonnemaire en Brouwershaven legden het af. Speciaal nabij Noord-Gou we werd de situatie critiek, maar onmid dellijk werd de gehele luchtactie vanuit Woensdrecht op dit bedreigde punt ge richt. Bij gebrek aan rubberboten wier pen de vliegtuigen autobinnenbanden naar beneden, waarmede de mensen zich konden redden. Vooral het middendeel van Schouwen-Duiveland telt vele slacht offers. Hoewel hieromtrent nog geen ze kerheid bestaat, acht men het waar schijnlijk dat zich in en om de in dit ge bied bevindende boerderijen en huizen henderden doden moeten worden gebor gen. Men heeft op Schouwen-Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulp krachten aan de opengeslagen dyken verrichten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid, vele boeren zijn practisch de gehele veestapel kwijt ge raakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Deson danks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebieden te her stellen. De verwoesting in Zierikzee is verschrikkelijk. Gehele huizenblokken zijn door de zware golfslag totaal weg gevaagd. De bevolking van Zierikzee is verzameld in de kom van de gemeente, die practisch geheel is droog gevallen. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve meter water. De gas- en watervoorzie ning zijn uitgevallen en een gedeelte van Zierikzee moet het ook zonder electricï- teit stellen. Drinkwater wordt aange voerd. Voedsel is uit eigen voorraden voldoende aanwezig. Men is bijzonder enthousiast en dankbaar voor de drop pings die zyn geschied. Op geheel Schouwen-Duiveland wer den Donderdag systematisch alle boer derijen en huizen naar achtergeblevenen afgezocht, wat ook gebeurde op de an dere eilanden. De internationale lucht vloot van 250 vliegtuigen en een armada van 2000 vaartuigen van allerlei aard waren hiervoor in actie. Gelukkig werden de met onverminderde kracht voortge zette reddingsacties niet ernstig belem merd door de Noord-westerstorm, welke dreigde op te steken. GOEREE-OVERFLAKKEE Op het eiland Goeree-Overflakkee verblyven thans nog ongeveer tiendui zend mensen. Ongeveer 20.000 eilandbe woners zyn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe Tonge zyn practisch geheel geëvacueerd. De burgemeester van Nieuwe Tonge heeft zyn hoofdkwartier zelf overgeplaatst naar Dirksland. Van deze gemeente uit treft hy voorbereidingen voor het her stel van het zwaar gehavende Nieuwe Tonge. Helicopters en ducks hebben in de afgelopen dagen ongeveer 1650 ge- isoleerde mensen op Goeree-Overflakkee gered. Volgens berichten, die ons heden avond bereikten, zyn in Middelharnis 16 slachtoffers te betreuren; in Nieuwe- Tonge zyn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal do den thans op ruim 300. In sommige plaatsen is 80 tot 90 percent van het vee omgekomen. Tussen Woensdrecht en de geteisterde gebieden is thans een geregelde luchtbrug in werking. Voortdurend vliegen toe stellen van allerlei soort en van vele nationaliteiten vandaar naar de overstroomde gebieden in Zeeland en Zuid-Holland. Zijn de grote toestellen belast met het afwerpen van mate rialen levensmiddelen en medicamenten om zo mogelijk op alle plaatsen waar directe hulp nodig is deze te verlenen en voor het uitvoeren van verkenning schichten, de hefschrief- vliegtuigen zijn uitermate belangrijk niet alleen voor het aanvoeren van materiaaldoch ook voor 't evacueren in de eerste plaats van zieken en van de in nood verkerenden. Luchtopname, gemaakt boven Zierikzee op het moment, dat een hef schroef vliegtuig op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duidelijk gemarkeerd door reeds eer der neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist tot ontploffing gebrachte rookbom witte vlek). (Luchtopname ANP-foto). Prins Bernhard tot Nederlandse Volk: Nationaal Rampenfonds ontving reeds een ge weldig bedrag, maar er is nog veel meer nodig DEN HAAG, 5 Febr. De voorzitter van het Nationaal Rampen fonds, Z. K. H. prins Bernhard, heeft Donderdagavond via beide Hilversumse zenders een toespraak gehouden tot het Neder landse volk. De tekst van deze rede luidt aldus: LANDGENOTEN, Het is vanavond als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds dat ik het woord tot U zal richten. In het Nationaal Rampenfonds werken samen: de vereniging het „Nederlandse Rode Kruis"; de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp By Ongelukken „Het Oranje Kruis"; het Nederlands Rooms Katholiek Huisvestingscomité; de Algemene Verenigde Com missie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland; en tenslotte in adviserende vorm: het ministerie van binnenlandse zaken en het ministerie van maatschappelijk werk. Dit zijn dus overkoepelende organisaties, waarvan deze dagen verwacht mag worden, dat ze gezamenlijk de hulp en steun kunnen opbrengen, die de door de overstromingsramp geteisterde gebieden van ons land zonder een uur te verliezen voortdurend zo dringend nodig heeft. Evenals Hare Majesteit de Koningin en prinses Wilhclmina, heb ik me gisteren en vandaag per soonlijk op de hoogte kunnen stellen van de situatie in Zuid-Holland, Zeeland en het Westen van Noord-Brabant. Zo spoedig mogelijk zal ik mij naar de Wad deneilanden begeven. Ik moet U zeggen dat de werkelijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechte het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Alle mensen werken hard om te be houden wat nog te behouden is. Ge holpen door militaire collega's, maar er moet nog veel meer hulp komen dat heb ik kunnen constateren. Onze gedachten zijn voortdurend bij hen, die in deze rampspoedige dagen het leven hebben verloren en het in nige medeleven van ons gehele volk gaat uit naar de getroffen medebur gers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest en wils kracht, aan moed en offervaardigheid. Het welhaast onmogelijke wordt ge- eist van al die eigenschappen van hoofd en hart, waardoor in een nood toestand als deze, het beste in het ka rakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds heeft dan ook terstond een millioen gulden van de binnengeko men gelden overgemaakt aan het Ne derlandse Rode Kruis, welke zijn be steed ter leniging van de onmiddel lijke nood van de bevolking der ge teisterde gebieden. Er is afgezien van het vaststellen van een nationale inzamelingsdag ten bate van het Nationaal Rampenfonds. In tal van plaatsen zijn reeds col lectes gehouden en in weer andere worden deze op korte termijn geor ganiseerd. Er wordt daarom de voor keur gegeven om aan het goedgeleide spontane initiatief de vrije loop te laten en deze en de volgende week te benutten voor de nationale inzame ling. Sommige gemeenten hebben reeds bekendgemaakt, dat zij zuster ge meenten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds hebben gedaan. Hoezeer het bestuur van het Nationaal Rampenfonds dit een bijzon der sympathieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat 't wellicht aan beveling verdient 'n dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tijd dat beter kan zijn gebleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenkomende berichten vol ellende is er een licht punt; de minister-president heeft er in zijn regeringsverklaring reeds op ge wezen, de eensgezindheid van ons ge hele volk om te willen helpen. Voor zover het daadwerkelijke steun verlenen ter plaatse onmogelijk is, geeft men alom reeds met milde hand. Met man en macht wordt op 't hoofdkantoor van het Nationaal Rampenfonds gewerkt om de waarlijk overstelpende stroom van gaven te verwerken. Was er Maandagavond reeds 2 millioen gulden toegezegd, Dinsdagavond ruim 3 millioen en gisteren meer dan 7 millioen gulden, thans kan ik u mededelen dat er een half uur geleden werkelijk geboekt was voor een bedrag van 11.672.000, dit met uitzondering van de toegezegde bedragen die nog niet binnen gekomen zijn. Dankbaar zijn we voor deze bij dragen uit Nederland en uit de ge hele wereld, waaruit zo duidelijk blijkt, dat een klein volk groot kan zijn, wanneer het gaat om offerbe reidheid in tijden van rampspoed, zo als nu in de strijd tegen onze vriend doch tevens onze vijand het water. Ook zijn we buitengewoon dank-, baar en erkentelijk voor de vele en grote bijdragen die ons uit de gehele wereld toestromen. De ingezamelde som van 11.672.000 welke op het ogenblik tot onze be schikking staat, is natuurlijk een res pectabel bedrag, wat spreekt. Toch moet ik hier uitdrukkelijk verklaren dat dit bedrag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, wat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizenden landgenoten moét door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Ram penfonds rekent op u. God heeft ons volk een zwaar kruis opgelegd. Honderden verloren het leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderdduizenden lyden bitter en miUioenén lyden innig mee. Wy buigen in diepe ootmoed ons hoofd voor Gods heilige wil en aanbidden Zyn ondoorgrondelijke Voorzienigheid. Zyn heilige wil is ons a 11 ij d goed en gezegend. Maar, dierbare Gelovigen, wy moeten veel meer doen. Ons volk moet op de knieën in gebed en boete. Wij moeten niet ophouden de goede God te smeken, dat Hy zich in barmhartige goedheid over ons moge ont fermen en ons de kracht moge geven, om deze zware uren gelovig te dragen en om in waarachtige broederschap elkander te helpen. Uw bisschoppen doen daarom een heilig beroep op U allen: doel boete, verenigt U in gebed en helpt zo goed als ge kunt. Als wy allen op deze wyze in Zyn Naam verzameld zullen zyn in deze droevige dagen, dan zal God in ons midden zyn en dan zal zelfs deze zware beproeving ons dichter by God brengen. En vergeet dan ook Haar niet, die ons door God werd gegeven als Troosteres der bedroefden. Zy is onze Moeder, vooral in de nood, en Zjj zal ook nu door Haar smekende almacht tonen, dat zy tevens de oorzaak van onze blijdschap wil zyn. Geheel Christelijk Nederland gaat op Zondag aanstaande. 8 Febr. namen de handen vouwen, Katholieken en niet-Katholieken. Zorgt, Pries ters en Gelovigen, dat al onze Gelovigen van die dag een bid- en boetedag maken. Wy sehryven aan onze Geestelijkheid voor, dat zy te dien einde gepaste regelingen zal treffen, zoals bijvoorbeeld enkele uren van gezamen- i'.ike aanbidding, en Wy smeken al onze Gelovigen, om zonder uitzondering mee te bidden en mee te offeren, met het hart en met de daad. God zegene en bescherme ons land en ons volk. DEN HAAG, 6 Febr. Het getal van omgekomenen bij de over stromingsramp was Vrijdagmor gen gestegen tot 1352. Koningin Juliana heeft Donderdagmid dag een bezoek gebracht aan enige eva cuatie-centra. HM. Koningin Juliana in gesprek met evacué)s te Utrecht. De giften voor het Nationaal Rampenfonds blijven binnenstro men. Donderdagavond kon prins Bernhard voor de radio mededelen, dat het fonds tot dan toe een bedrag van bijna 12 millioen gulden had geboekt. Hierbij zijn alle bedragen inbegrepen. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. Op voordracht van de ministers van binnenlandse zaken en van maatschappelijke zorg is de luitenant-generaal van het voormalige KNIL, P. Alons, benoemd tot directeur van het Nationaal Rampenfonds. Prins Bernhard steeg Donderdagmorgen van het vliegveld Soesterberg op voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Nadat hij op het vliegveld Haam stede was geland, stapte de prins over in een helicopter. Met dit toestel heeft hij gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getroffen gemeenten bezocht, voor namelijk op Schouwen en Duiveland, Noord-Beveland en Zuid-Beveland. Persoon lijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevolking gadegeslagen. Z.K.H. prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig heeft onderhouden over de toestand der plaatsen en de te nemen maatregelen. Behalve over het werk van de Nederlandse strijdkrachten was de prins vol lof over het werk van de buitenlandse militairen. Het bestuur van de K.N.V.B., in bijzondere vergadering bijeen, heeft besloten in verband met de nationale ramp alle voor Zater dag en Zondag vastgestelde voetbalwedstrijden af te gelasten. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het K.N.V.B.-bestuur evenmin vriendschappelijke wedstrijden te orga niseren. Zoals bekend werden eerder reeds alle hockey-, handbal-, korfbal- en tafeltenniswedstrijden afgelast, waarbij verder nog de schaakwedstrijden gekomen zijn. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de alge mene gedenkdag, de bioscopen Zondag in het gehele land gesloten zullen zijn. Bedolven onder de stroom van trieste berichten springt het hart op b\j het lezen van het navolgende nieuws: twee militairen van de Koninklijke Marine, van wie aanvankelijk werd aangenomen, dat zij tijdens reddingswerkzaamheden om het leven gekomen waren, zijn thans weer terecht. Ook de 18-jarige Jan Musters uit Nieuw-Vossemeer (geen militair), die als vermist was opgegeven, is nog in leven. Hij bevindt zich te Tilburg, zo werd door het Rampencomité medegedeeld. Deze berichten betekenen overigens slechts een druppel op de gloeiende plaat der ellende. De blijdschap om dit nieuws wordt onmiddellijk weer verre overschaduwd door de mededelingdat de dienstplichtige soldaat J. Willemsen uit Didam en de dienstplichtige korponaal L. van Polanen, legernwmmer S10419285, die als vermist waren opgegeven, blijken te zijn omgekomen. In totaal zijn thans van de Konink lijke Landmacht drie militairen verdronkendrie worden nog vermist. Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk be staat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstro mingsramp. Enige exportbedrijven ondervonden reeds moeilijk heden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrij ven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zo danig is door de ramp niet aangetast. De chef marine staf, de chef generale staf en de chef luchtmacht staf maken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als do leger- en luchtmachtleiding zyn zich volkomen bewust van de grote ongerustheid, welke op het ogenblik by de militairen, af komstig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot, dat hun fa milieleden heeft getroffen. De genoemde autoriteiten zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden. Maar het zal iedereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen al in verband met in gang zynde hulpverlenings acties, zeer ongewenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autoriteiten zich ook bewust zyn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregel, achten zy het niet verantwoord, thans aan militair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabiliseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden verleend van vier dagen. Zo spoedig mogelyk zullen hiervoor nadere regelen worden vastgesteld. Met een door de K.L.M. naar Londen gezonden vrachtvliegtuig zijn Donder dag 10.000 koolspitsen voor zoeklichten, die zeer dringend nodig' zijn voor het nachtelijk reddings- en beschermingswerk, van de Engelse hoofdstad uit naar Schiphol verzonden. Het Engelse ministerie van bevoorrading heeft koolspitsen voor dit doel afgestaan. Met de grootste zorg is de uiterst breekbare lading eerst van Dobbington naar Londen vervoerd over een afstand van plm. 200 km. Uit alle delen van de wereld en uit vele plaatsen op haar internationale luchtnet zijn K.L.M.-lijnvliegtuigen op weg naar Schiphol met in het buitenland verzamelde goederen aan boord. Vele tonnen zijn onderweg o.m. uit Curagao, Frankfort, Ko penhagen, Londen. New-York. Miami, Milaan, Djakarta, Montreal, Rome, Singa pore, Stockholm, Wenen, Zürich, Paramaribo enz. Indien mogelijk en nodig worden ook dringend gewenste hulpgoederen in de passagierscabines getransporteerd. Vrijwel ieder op Schiphol binnenkomend K.L.M.-toestel heeft thans urgentiegoe deren aan boord. Ook buitenlandse luchtvaartmaatschappijen verlenen vervoers- faciliteiten. Naar de luchtmacht-voorlichtingsdienst mededeelt neemt het aantal bij het reddingswerk betrokken vliegtuigen regelmatig toe. Donderdagmorgen was het totaal reeds aangegroeid tot 220 stuks, Dinsdagmiddag bedroeg het totaal 124: Woensdagmiddag 150 en waarvan 25 hefschroefvliegtuigen. Uit het buitenland wordt nog een paar dozijn toestellen verwacht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1