Tilburgse magazijnen zijn gespecialiseerd aanvragen Toestand te Zevenbergen blijft men meester P**- Het Nieuwsblad van bet Zuiden Vrijdag 6 Februari 1953 Ben der belangrijkste feiten in de buitenlandse politiek Is op dit ogenblik de verklaring van Eisen hower, waarin hij zegt, dat hij ivan plan is de 7de Amerikaanse vloot terug te trekken uit de wateren van Formosa. Wat betekent deze verklaring? Wanneer men op de hoogte is van hetgeen zich daar de laatste jaren in China heeft af gespeeld. zal men weten, dat de communisten sinds twee jaren de macht in handen hebben en de legers van Tsjang Kad Sjek na een massale aanval van het Noorden uit hebben verdreven. Tsjang Kai Sjek is na zijn nederlaag over haast met een groot aantal gene raals en admiraals naar Formosa gevlucht, een der grote eilanden voor de kust van China nabij Hong Kong. De communisten waren, toen zij de macht eenmaal hadden veroverd, in staat een aanval te doen op Formosa en aldus het ge desorganiseerde leger van de voor malige Kwo min tang een beslis sende slag toe te brengen. Dit echter heeft de Amerikaanse re gering willen verhinderen, niet zo zeer om de generalissimus te be schermen, maai- veeleer uit alge meen strategisch oogpunt. Aan de generaal liet men zich niet veel gelegen liggen, gezien het geringe succes, dat de vrouw van Tsjang bij een bezoek aan de Staten heeft gehad. Nu echter Tsjang Kai Sjek met Amerikaanse hulp in staat is gebleken zich te reorganiseren en enige honderdduizenden manschap "pen met Amerikaanse hulp te "oefenen, schijnt het ogenblik ge komen hem de kans te geven de strijd tegen de communisten op het vasteland aan te binden. Krijgt hy vaste voet in China, dan gaat het met het overlopen van de strijdkrachten van Mao-Tse toen snel in zijn werk. Alleen reeds het 'gevaar, dat zo iets kan gebeuren, zal het communistische China in grote moeilijkheden brengen ei afhouden van verdere inmengin; in Korea. In Engeland, dat niet ten onrechte vreest, dat de span ning in de wereld hiermee zal toe nemen en belangrijke schade aan de Engelse economie kan veroor zaken, heerst grote ontstemminj over dit strategisch plan vai Eisenhower. Wist Churchill hier van, toen hij onlangs een bezoek bracht aan de Verenigde Staten Oostenrijk In Oostenrijk beginnen de teke nen van de naderende verkiezingen zich af te tekenen. Het wordt daar een strijd, die enigszins met die in ons land te vergelijken is. De zetels in het. parlement ten getale van 165 zijn ongeveer gelijkelijk verdeeld tussen katholieken en so cialisten. De grootste der partijen is de Katholieke Democratische Partij, die met een verschil van ongeveer 10 wordt gevolgd door de socialisten. Maar er dreigt een groot gevaar van de zijde der On afhankelijke Partij, die voorname lijk uit liberalen en ex-nazis be staat. Deze is slechts enkele jaren geleden opgericht, maar er bestaat ernstige reden om te vrezen, dat deze aanzienlijk zal winnen. Het is een gevaarlijke partij, die streeft naar Anschluss bij Duitsland en fascistische neigingen vertoont. Er heerst grote ontevredenheid over het beleid van de Katholieke Par tij, die naar het oordeel van velen niet principieel genoeg is uit vrees vcor het verlies van vele aanhan gers. Daar staat tegenover, dat ook de socialisten met veel tegen kanting te maken hebben nu de stem van de Kerk steeds luider gaat klinken tegen de al te grote 'ingrijpen van de staat. Men ver- gebe niet, dat Oostenrijk voor een zeer groot deel katholiek is en dat de invloed van de Weense Katholiekendag in September van het vorige jaar gehouden nog al tijd merkbaar is. Februari wordt voor Oostenrijk een spannende maand. Spoorweg R'dam-N.B. over een maand bruikbaar 's-GBAVENHAGE, 5 Febr. lr A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, deelde in een uiteenzetting van de toestand van het ogenblik mede, dat ver wacht wordt, dat de spoorbaan Rotterdam-Noord Brabant over een maand weer bruikbaar zal zjjn. De wegverbinding zal re een week eerder in gebruik kun nen worden genomen. Op het ogenblik worden de ten in de Royale Polder bij de Moerdijkbrug gedicht. Verwacht wordt, dat de waterkering van de provincie Noord Brabant over enige weken hersteld is, Ook aan de andere zijde van de Moerdijk- brug zal zulks het geval zijn. De doorbraak van het eiland Dordrecht zal namelijk eveneens over een tweetal weken gedicht kunnen zijn. Dat betekent, dat over twee weken met het herstel van de spoorlijn kan worden be gonnen, welke dan twee weken later weer bruikbaar kan zijn Met de voorbereidingen wordt in middels een aanvang gemaakt. Vele behulpzame handen staan gereed om de slachtoffers van de overstroming by te staan bij de ontscheping EgJL^atcn atc! Ook gisteren zijn (voornamelijk) de dames van het comité Tilburg van het Nationaal Rampenfonds weer druk bezig geweest met het sorteren van de enorme massa in gezamelde goederen. r wordt waarlijk vernuftig ge werkt. Zo is men begonnen met de diverse magazijnen te speciali seren: er zijn nu 3 opslagplaatsen in de stad uitsluitend bestemd voor babykleertjes, ondergoed en nacht goed; 4 magazijnen voor boven kleding! 1 opslagplaats voor ma trassen en dekens; 1 voor genees middelen, 1 voor meubels en kin derwagens en 1 voor schoenen. Dit specialisatie-systeem werkt uitstekend en bewees ten opzichte van het vlot afwerken van de aan vragen zeer goede diensten. Aanvragen uit de noodgebieden komen er heel wat binnen. Denkt u 'ns in, dat je op zeker ogenblik de boodschap krijgt: „ei moet voor 500 personen onder goed naar Gilze-Rijen". De orga nisatie in Tilburg is zo ver geper- fectionneerd, dat een dergelijke order onmiddellijk kan worden uitgevoerd. Mahr men zal ook begrijpen, dat i'n bestelling ineens een flinke hap slaan in de voorraad. Vooral ondergoed, babykleertjes en luiers worden ontzettend veel gevraagd. Deze kleding, alsmede nachtgoed, lakens, slopen, matrassen en de kens kunnen nog in grote hoeveel heden worden gebruikt. Met bewonderenswaardige op gewektheid blijven de dames, die in deze magazijnen werkzaam zijn him taak vervullen, ofschoon er weinig of geen tijd is voor een ,bakske" thee. Onvermoeid werkt Pijnlijk transport ter wille van geld ;-GRAVENHAGE, 6 Febr, Onlangs brak in de buurt van Se- venum een paard, dat daar in de weide liep, een been. Een inmid dels ontboden veearts adviseerde het dier, dat erg leed. onmiddellijk door een schot uit zijn lijden te verlossen. De verzekeringsmaat schappij, waarbij het dier verze kerd was, wilde het echter aan een paardenhandel aar verkopen, om dat het levend meer waard was dan dood. Zo werd dan de viervoeter op een wagen gehesen en op trans port gesteld, een vervoer dat uiterst pijnlijk voor het dier was. D- winst, die de verzekerings maatschappij hierdoor kreeg, be droeg/100.De paardenhande- laar heeft, toen het dier afge maakt was, het vlees verkocht. ink deel de ons nog mede, dat de Tilburgse bevolking buitengewoon spontaan en vlot gehoor geeft aan de di verse oproepen in de krant tot het geven van deze of gene goederen. Men staat soms verbaasd over de gulheid, die wordt gedemonstreerd en waarbij men de ene hand niet laat weten wat de andere doet. Aan de goede gevers en oak aan deze dames is het te danken dat 700 Zevenbergse evacué's die gisteren huiswaarts mochten gaan, goed wat bagage mee konden nemen. Kostwinners vergoeding 's-GBAVENHAGE 5 Febr. Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld dat indien er in hun gemeente per sonen zijn die in de gemeente, van waaruit zij zijn geëvacueerd, kost- nersvergoeding genoten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burgemees ters bjj het desbetreffende depar tement in dit geval het ministerie van Oorlog en Marine is geinfor- meerd naar het bedrag, dat in de ;emeente van herkomst werd uit betaald. Een nader circulaire met instructies zal nog volgen. Maximum-eisen voor Oradour BORDEAUX, 5 Febr. De of ficier-fiscaal by de krijgsraad te Bordeaux heeft tegen de zes Duit sers, die in het proces-Oradour terechtstaan, de doodstraf geëist; in vijf gevallen echter bij verstek, "echts de vroegere Feldwebe! Kar] Lenz was bij dit requisitoir aanwezig. Tegen zes eveneens aanwezige Duitsers vorderde de officier-fis- overste Gardon, onbeperkte tuchthuisstraf, hetgeen neerkomt op levenslang. De toestand in België Volgens berichten van het Bel gische leger was Donderdag de toestand in de geteisterde streken als volgt: In de streek van Ant werpen zijn 2200 soldaten aan het werk. terwijl 1400 in reserve wor den gehouden om, indien nodig, onmiddellijk te kunnen optreden. In de streek, omvattende Kallo, Zwyndrecht en Beveren-Waas, is de toestand zeer critiek. De v sterkingen, die Woensdag waren aangebracht, zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag weg vaagd. Gemeld wordt dat het wa terpeil een meter Ls gestegen. Het Maria-fort is door het water c ringd, en slechts met vaartuigen te hereiken. In West-Vlaandëren nemen 3150 soldaten deel aan <|e operaties, en wel 2150 te Knokkje, 400 te Heist, 350 te Nieuwpoort en 200 te Oos tende. In Oost-Vlaanderen zijn 1S60 man aan hst werk, terwijl cendien—aoo-na« :ehïkbaar zijn. In totaal werken aan de Belgi sche kust en te Antwerpen 7200 militairen. Dulles prijst Adenauer Minister Foster Dulles en Ha rold Stassen, de directeur van de wederzijdse hulpverlening (MSA) zijn na een kort inleidend onder houd met kanselier Adenauer, vandaag begonnen met een reeks besprekingen met Duitse en ge allieerde leiders. zijn onderhoud met dr Adenauer legde de Amerikaanse minister van Bu:tenlandse Zaken korte verklaring af, waarin hij o.a. de Duitse kanselier prees van de grote na-ooriogse staats'ieden. (Dulles verklaarde deze reis naar de zes EDG-'anden te hebben gemaakt, omdat deze landen op de drempel van een grote omwenteling staan, die de nationale rivaliteit zal vervangen door eenheid. (Reuter). De rantsoenering van versna peringen in Engeland is opgehe ven. Eisenhower stort bezittingen in speciaal fonds SAN FRANCISCO, 6 Febr. (AFP) President Eisenhower heeft al zijn geldelijke bezittingen in een speciaal fonds gestort, dat door een administrateur wordt be heerd. De president ging hiertoe over om te voorkomen dat men hem zou kunnen verwijten zijn be slissingen te laten beïnvloeden door deze bezittingen. Aldus werd meegedeeld door kapitein ter Butcher, de adjudant .van generaal Eisenhower tijdens de wereldoor log. Butcher verklaarde dat een deel van dit fonds bestaat uit de op brengst van de verkoop van een oliebron, die, indien de president de verkoop twee of drie weken had uitgesteld, meer zou hebben opgebracht. De administrateur van het fonds behoeft Eisenhower voor zijn han delingen niet te raadplegen. Het enige wat de president zal doen is het ontvangen van de inkom sten. Wegens moord levenslang geëist AMSTERDAM, 5-2. Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grond werker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de officier van justitie by de Amsterdamse rechtbank, mr G. R. Nube, levenslang gevangenis straf geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden tezamen op Woensdag 30 Augus tus j.l. dc se oude man met een hamer en een broodmes des mor gens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven te heb ben beroofd. Twee dagen tevo: hadden zij dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen verscheen de tuinder door een toeval te laat. De oudste der beide verdachten had vroeger voor de tuinder werkt en meende te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld op zak terugkeerde van de veiling. Met zijn jongere maat besprak hij het plan de tuinder diens portefeuille te ontroven. Zij wachtten de tuinder op de bewuste morgen op, brachten hem met de hamer en het mes met vereende krachten ernstige ver wondingen toe, ontroofden hem zijn portefeuille, waarin 700. bleek te zitten, en spoedden zich daarna op fietsen naar hun' werk. Maar voor hij de laatste adem enkele uren later uitblies, vertelde de tuinder aan zyn buurman, die hem om 6 uur die morgen vond, wie de daders waren geweest. De mannen werden gearresteerd en vielen al spoedig door de mand. Thans is tegen beiden levenslang -gveistr~ Voetbal afge'ast DEN HAAG, 5 Febr. Het be stuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond, in bijzondere vergadering bijeen in verband met de nationale ramp. deelt me de. dat alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitiewedstrijden zijn afge last. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het KNVB-bestuur ook geen vriendschappelijke wedstryden te organiseren. GEEN SCHAKEN DEN HAAG, 5 Febr. De voor Zondag 8 Febr. a.s, vastge stelde wedatryden van de Kon. Ned. Schaakbond gaan niet door. Geen biljart wedstrijden In .verhand met de nationale ge denkdag heeft het bestuur van de Koninkiyice Nederlandse Biljart bond alle districten en gewesten verzocht de vastgestelde wedstrij den voor Zondag a,s. af te ge lasten. Generaal Ridgivay hield met het ministerie van oorlog in Den Haag oen bespreking over de ramp welke ons land trof. By het verlaten ran het gebouw duivde de generaal een handvol dollars in een collectebus. Op de achtergrond de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapïn Grote dank aan alle help. ers In aansluiting op onze publicatie van gisteren betreffende de toe stand te Zevenbergen kan worden medegedeeld, dat deze zich aldaar heeft geconcentreerd bij de rijks weg nr. 16, het punt bij Korteweg op de Aehterdijk en drie duikers bij Klundert (Pel'kaan), zomede de Stoofdijk en de weg van oude Stoof naar Zwingelspaan. Het ij tot heden gelukt de oude Ryksweg Drie Hoefyzers Zeven- bergschen Hoek van water vi-y te houden. Eventueel opkomend wa ter wordt door een laag zandzak ken langs ae gehele weg tegen gehouden. Ook de ryksweg nr. 16 is tegen opkomend water zeer waarschynlijk afdoende beschermd Zavanbergechcn Iloek staat van af de kerk in de richting Biestra- ten nog gehee; onder water, zodat teruglcee- niet mogelijk is. De bewaking van de eigendom men is goed gerege'd. De ryksweg nr. 16 is nabij Blestraten door water versperd; er bestaat een verb nding, zij het dan summiei, van Moerdyk via Biestraten over wefe nr. 16, Voog- denweg, Rijksweg naar Zevenberg- schen Hoek. De weg vanaf Zeven- bergschen Hoek tot Blauwe Sluis bereikbaar. Het water staat vanaf de Blauwe Sluis tot Lage Zwaluwe. Zevenbergen is bereikbaar over Leur en over Standdaarbuiten. Voor Zevenbergschen Hoek wordt terugkeer nog niet toegestaan. De Aehterdijk bij Korteweg (ver binding Aehterdyk en Bloemen- daalse Zeedijki is goed en houdt het water. Het water staat thans in Zevenbergen op de !yn Tol (op de weg Zevenbergschen Hoek-Ter- heijden) Zuldddyk, Oude Ryksweg, Drie Hoefyzers, Zevenbergschen Hoek, Nieuwe Rijksweg, Hoge Zeedyk, Bloemendaaise Zeedijk, Aehterdijk, Zevenbergen, Schans- dijk, Dikkedijk, Pelikaan, Druif (toegangsweg Klundert), Pieters- dykie, Nieuw andse dijk, de Mark. Busverkeer vindt alleen op Ze venbergen plaats. De treinverbin ding met Roosendaal is normaal. De weg tussen Klundert en Zeven bergen is hersteld. De toestand in Zevenbergen en Langeweg ..iet jnm dde s terugkeer van do geëvacueerde bevolking toe in r.et vlgenoe gebied: K'undertseweg. van Bergenstraat Dr. Ariens'-an. Haz. Zandweg (in clusief St. Jozefplein) omgeving gemeentehuis en park, Aehterdijk tot Korteweg, Lagewipstraat, Stoofstraat, Doelstraat, St. Joris- straat, Molenbergstraat en Molen berg; de Langeweg en het dorp Langeweg. Het gemeentebestuur van Ze venbergen brengt grote dank aan allen, die z:ch ingezet hebben om in moeilijke uren een deel van zijn bevolking op te nemen. Zevenbergse evacué's keerden huiswaarts Uit Tilburg vertrok gistermid dag half vijf een extra trein met ongeveer 700 evacué's uit Zeven bergerdorp en Langeweg, die te rugkeerden naar hun woonplaats. Allen waren dankbaar voor de helpende hand. door Tilburg in de zo moeilijke dagen geboden. De leiding van het transport was in handen van het Rode Kruis; drie helpers en een zelfde aantal help sters zorgden voor een goede en ordelyke gang van zaken. Enkele minuten voor het ver trek kwam nog een jong echtpaar de trap van het tweede perron op. In de reiswieg die door de man werd gedragen, sliep rustig een kleine peuter, die misschien niet zo'n honger had als een baby in een der wagons, waar tóch nog een flesje voor klaar kwam. In snel trein tempo werd de voeding in de restauratiewagen zelfs nog even op temperatuur gebracht Er stonden nog geen vyf mensen op het station, maar het wuivend gebaar van honderden armen uit de raampjes was bedoeld als een eresaluut aan de bewoners van Tilburg, die zo spontaan gast vrijheid verleenden. De massale evacuatie is in olie gang. Vluchtelingen die hier in het ruim van een schip zitten, worden naar veiliger oorden gehracht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5