Duitsers zaten in Amerikaanse d jcks En Vilé-Verhoe «Het Wit-Gele Kru is» Brabanise E.H.B.O.-ers redden Hosties uit Oude Tonge Militairen uit geteisterd gebied Meer mensen naar Canada Bag. 6 OPENBARE AANBESTEDING Namens zijn opdrachtgever de heer Jac. Maas te Rlel zal ondergetekende op 12 Februari a.s. AANBESTEDEN overeenk. het aanbest. regl. W. B.: het herbouwen van een stal en schuur te Kiel (bestek 's Bosch 1356, bouw no. Alphen 61) Bestek en tekeningen zijn verkrijgbaar a ƒ12.50, rest. ƒ10.bij ongesch. inl. op datum aanbest. J. A. Jacobs, Architect B.N.A. Alphen N.B. 6510 GEVRAAGD nette R. K. Bakkersleerling voor gemengd bedrijf. In- of esxtem Brieven onder no. 6050 Bu reau van dit blad „De Stralende Zon" stoomt en verft alles keurig, vlug en billijk. Rouwverven ln 24 uur. Groeseindstraat 43. Tel. 2705. Z62 Bertens-Geurts is goedkoper, 1-pers. stalen ledikant, f 32.50 2-pers. stalen ledikant 42.50 2-pers. stalen slaapkamer 127.50. Alles met 15 jaar garantie. Hoek Smidspad 1. Tel. 5056. Z55 Te koop gevraagd radio's rijwielen, naaimachines, hang- en legkasten, meu bels enz. Harrie v. d. Ven, Hasseltstraat 163, Tel. 5600 Z42 Zolang de voorraad strekr 12 bierglazen, dun glas slechts ƒ1.6 Eerste keus kop en schotels slechts ƒ2.98 De Nijs, Groeseindstr. 103. Tel. 5426 Z33 Hebt u vrachten binnen of buiten de stad? Wij hebben open en gesloten wagens vrij, Voor stadsverhuizingen lage prijzen. Kees Nouwens.Trouw laan 91 B. TeL 3647. W990 Voor vlees en vleeswaren, goed en goedkoop naar Har rie v. d. Pas. Hoef straat 167. Tel. 4425. Tegen prijs bij Schoen magazijn Riet Versteegen mooie herenschoenen voor ƒ11.95 en ƒ12.95. Vanaf ƒ12.95 'n premiebon. Deze zijn* minstens ƒ1 waard. Veldhovenstraat 48. Z194 HEBT U EEN OVERALL NO) Herenmaten 46 56 v.a. ƒ9.50 alle zakken dubbel en borstzak PRIMA FLANEL jL— p. E TAFELLAKENS 130 x 160 BI. R. Gr. en gele rand ƒ3.95 l^Grt Geb 180 sen< RESTANT WOLLtN DEKE Lange flanellen HERENHEMDEN met dubbele borst ƒ2.98 Interlock he renhemden m. mouw 5-6-7 2.98 met 2 b< mat' Party BADSTOF Prac. BANDAGES IETS 3 stuks voor DAM! DOET BIJ TILBURG: JUL. VAN STOLBE HOVENPLEIN 10, Tel. 4469 - Nieuwe wringers kunnen wjj u aanbieden voor 25. Repa ratie van alle merken was machines onder garantie. - Vraagt prijs. A. Beeris, En- schotsestraat 266. N144 TE KOOP GEVRAAGD Middenstandswoning of Winkelpand Tilburg. Vrjj te aanvaarden. Brieven onder no. 6047 Bur. van dit blad. Te koop gevraagd: tin, koper porselein, antieke meubelen, goud, zilver en Perzische ta pijten. H. de Zeeuw, Nieuw- straat 172, Tel. 3731. P750 Onze gediplomeerde schoon heidsspecialiste geeft U gaarne gratis advies en gratis proefbehandeling be treffende Uw huid- en ge laats verzorging. Drogis terij „De. Medicijnmeester. Nieuwlandstraat 1 Telefoon 4863. Cobra-drogist. H671 Te huur- gevraagd maga zijn, pakhuis, box of garage, onverschillig in welk stads gedeelte of welke grootte. Brieven met prijsopgaaf on der no. Z193 bur. v. d. blad. Afbraak, afbi'4 balkhout, hank>. ramen, waterbakken, glazen schot, golfplaten, ijzeren en asbest, houten schotten, dak- leer enz. Veestraat 38. Til burg. W783 areosr uw keuken, wc, badkamer, douche-cel enz. Wij hebben hiervoor wandtegels 15 x 15 aan on gekend lage prijzen. Veestr. 38. Tilburg. W783 AFD TILBURG Evacué's, die zieken- of kraamverpleging nodig hebben, zullen GRATIS door de Vereniging geholpen worden, mits legitimatiebewijs wordt overgelegd. Aanvragen: B. Zwijsenstraat 66, Telefoon 2223 6515 Te nuur bruidssluiers en bruidsjurken, bruidsmeisjes jurken, grote en kleine, en jacquet. Alles compleet. Quinten Matsijsstraat 6 bij Korvelplein, Tilburg. K119 Net meisje gevraagd, rond 15 jaar, voor lichte propere werkzaamheden in chemisch bedrijf. Aanmelden Nwe Bos- scheweg 100, Tilburg. Z196 Gevraagd: R. K. dagmeisje niet beneden 18 jaar. J. P. Happel, Bredaseweg 306 Z122 Tegen prijs bij Schoen magazijn Riet Versteegen kinderschoenen tot en met maat 28 van ƒ6.95 voor ƒ4.95 Veldhovenstraat 48. Z194 Bloemen rechtstreeks van kwekerij blijven langer mooi Bestelt daarom al uw bloem werken bij Kwekerij L. v. d. Boom, Kotterstr. 4 (bij de Hoogvensestraat) Bel op 4509. Wij bezorgen thuis Palmen- en plantenverh—ir voor feesten, K224 rantie en de combinatie Ves ting rijwiel met Wing wheel hulpmotor. De meest per fecte bromfiets. Komt, ziet en overtuigt u bij de Kivit, v. Hogendorpstraat 45. Tel. 3848 W374 Prijsopgave van rouwkle ding huren Moderne jacquet costuum ƒ5, zwarte overlas shawl 5.- zwarte schoe nen ƒ1.50. moderne hoed ƒ1.50, zwarte handschoenen ƒ0.50, zwarte dassen ƒ0.50 wit overhemd m. boord ƒ0.50 Alles eerste klas. Pierre Maes, Nieuwstraat 66 C730 Tegen prijs bij Schoen magazijn Riet Versteegen mooie degelijke meisjes schoenen tot en met maat 36, geen flexible, nu slechts ƒ8.95, Veldhovenstraat 48. Z194 Fotograferen is niet duur. Wij hebben prima rolfilma van 1.50. Ook na sluitings tijd en 's Zondags in onze automaat. Foto Kino A Mul der. De Speciaalzaak van Tilburg, Bosscheweg 429 Tel. 4986. Hoek Veemarkt straat. K47 junutrio- PLU*FOURPAKJES ALLEEN MERKARTIKELEN met blijvende pasvorm OAMES- en HEREN REGENKLE0ING KAMGAREN PANTA- LONS in alle moderne kleuren la J Kntbbeler Zn Piusstraat 90 Tilburg (Hoek Stevesandsestr.) Dames U weet het toch, voor corsetten en B.H.'s is uw adres bij Janssens, Pius straat 30. Z190 Zeer voordelige overhemden met 2 boorden vanaf 7.95. Vaste boord 3.98,. 4.95, met „Trubenijs" 7.75, 8.9ê, 9.75, 11.75. Voor een goed over hemd en niet duur naar W. Jacobs van Wees, Rosmolen- plein 2. Z189 Te koop gevraagd een Prisma kijker, liefst Zeiss. Vergro tend 10 k 12 maal. Br. onder no. Z199 bur. dezer. Tegen prijs bij Schoen- magazijn Riet Versteegen mooie chrqomlederen dames steunschoenen van ƒ28.95 voor ƒ19.95. Bovendien pre miebon, Veldhovenstraat 48. Z194 Broeken! Broeken! van kam garen, gabardine en tweed vanaf 9.75 tot ƒ28. Het Kledinghuis Jan Janssens, Gildebroederstraat 37 (zij straat Piusstraat) „Voor ie der figuur een passende broek!" W554 Neemt goed ondergoed deze week. Herensinglets prima 1.95, sportbroeken 1.95, he renhemden Vi mouw, nu 2.95, fijn damesondergoed kost slechts zo weinig bij W. Ja- cobs-van Wees, Rosmolen plein 2. Z44 Gevraagd nette metselaars Melden na 6 u. Oeverstr. 7 Tilburg Z701 De Meubelbeurs heeft een extra aanbieding: 4 nieuwe stoelen en een tafel voor de prijs van ƒ50. - Biss. Zwij senstraat 74, Telef. 4121. W722 Kousen-atelier Louis Gail- lard. Besterdplein 38 Uw kousen Vrijdagmiddag ol Za terdagmorgen gebracht zijn ook nog vóór Zondag klaar. Alle reparaties 5 ctat per ladder. Ook stoppen wi) uw kousen machinaal. V851 De favoriet van de week BERLINER LEVERWORST 200 gram voor 75 cent. Regelmatig verkrijgbaar LAMSVLEES Fa. BRANDS HEUVEL 73 Tel. 4096 Tegen V2 prijs bij Schoen- magazijn Riet Versteegen mooie, degelijke jongens schoenen tot en met maat 85, nu slechts ƒ8.95, Z194 Levensgevaarlijke tocht in vlet Tachtig uren zorg voor gewonden Wij lezen in de Volkskrant. ROTTERDAM, 5 Febr. Met gevaar voor eigen leven hebben twee leden van de .Katholieke EHBO, die deel uitmaakten van een hulpcolonne van tien man, op verzoek van pastoor Hofstede van Oude Tonge een ciborie met 1400 geconsacreerde Hosties over gebracht naar de Paters van Una Sancta aan de Mathenesserlaan te Rotterdam. Martien Bekkers, voorzitter der afdeling Breda, en Frans Freijsen, lid van de afdeling Gin- neken, hebben zich Zondagmid dag op eerste oproep naai- Zie- rikzee begeven. Zij kwamen ech ter terecht in Oude Tonge, waai de nood nog steeds schi-eiend is. Dagen en nachten hebben de EHBO-ex-s, bijgestaan door een zuster van het plaatselijke Wit- Gele Kruis, geholpen bij liet in schepen van enkele honderden ontheemden, het verbinden van tientallen wonden door het trappen in puin bij het door wa ter waden zijn de spijkerwonden zeer talrijk en het massei-en van talloze van kou verstijfde benen. Zij ook waren het, die Woens dag als eei-sten hielpen bij de door een wiek van een hefsehroef vleigtuig dodelijk getroffen kor poraal Van Polanen uit Leiden. Van Polanen was katholiek en de enige gehuwde van het deta chement militairen in Oude Ton ge. De twee EHBO-ers dachten niet alleen aan lichamelijke, maar ook aan geestelijke bijstand, want zij zagen wel, dat hier geen redden meer mogelijk was. Ter wijl een hunner een akte van be rouw bad, haalde de ander de pastoor op. Deze diende de laat ste zalving toe. Bij de ontmoeting met de pas toor bleek, dat deze zeer veel zorgen had over de 1400 heilige Hosties in het tabernakel, kei-k stond ruim anderhalve me ter in het water en voor een nieu we dijkbreuk was gewaarschuwd. Besloter werd, dat Bekkers en Freijsen zouden trachten de ci borie in veiligheid te brengen. De koster van Oude Tonge en een brandweerman voex-en daar op met een kerkbank als vlot naar het tabernakel. Halverwege ontglipten hen bij het laveren de sleutel van het tabernakel. xr~ kostbaar oponthoud een grote magneet de sleutel op gevist. In een hotelkamertje droeg pastoor Hofstede de Hos ties ovex- aan de Brabanders, die toen al 80 uren gewonden had den vei-zox-gd. Met voortvai-ende bijstand van marine-, gemeentepersoneel en dorpsbewoners ook niet-ka- tholieken werkten spontaan mee legden zij beslag op een mo- torvlet zo groot als een roeiboot, waarin zij om half vijf in de mid dag (hoog water) met drie man van de marine als bemanning vei-trokken. Geen 200 meter ver- der moesten de zwemvesten al om, want de boot dreigde her haalde malen te kantelen. Zo ging dat een tijd lang door on diep water, terwijl de duisternis al viel. De vijf opvarenden vochten om him leven en om het behoud van de ciborie. Tenslotte kregen zij weer vaste grond onder de voe ten. Zij waren toen op dezelfde plaats als vanwaar zij vertrok ken, Oude Tonge. Met een groter marinevaartuig dat het stoffelijk overschot van korporaal Van Polanen vervoer de, en de „Italia" van Phs. van Ommeren, bereikten Bekkers en Freijsen Donderdagnacht het bondsbureau van de katholieke EHBO in P-otterdam, dat hen Mathenessei-laan. Daar werden de Hosties veilig opgeborgen. Beide mannen zijn vandaag ver der gereisd naar Tholen, van waar een dringende oproep om hulp kwam. Tengevolge van een vulkanische uitbarsting in September 1952 is aan de Japanse Zuidkust een nieuw eiland ontstaan, aldus heb ben geleerden Maandag te Tokio medegedeeld. Het eiland heeft de naam Myodjimsje gekregen. Vol gens de geleerden is het 250 meter lang en heeft twee kraters. Nog altijd aasgieren Burgemeester Rijnders van Middelhamis heeft meegedeeld, dat enkele mannen zqn gearres teerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goede ren uit verlaten woningen. Zij droegen Rode Kruis-banden om de armen. Burgemeester Rijnders deelde mede, dat geen vreemde lingen meer zulen worden toege laten op Goeree-Overflakkee. De genen, die zich schuldig maken aan diefstal uit woningen van de slachtoffers van de waters nood, zullen ter plaatse door een politie rechter worden berecht. Evacué's moeten adres opgeven Alle geëvaeueerden, die ergens on derdak hebben gekregen, wordt verzocht per briefkaart aan hun naast familieleden op te geven, waar zij verblijven. Geëvacueerde werknemers die nen ook hun Nlirecties per brief kaart hun evacuatie-adres bekend verwees naar de pastorie aan de te maken. Op de vrachtafdeling van de K.L.M. te Parijs heerst een levendige werd met drukte. De ingezamelde goederen worden hier verzendklaar gemaakt Straks 4 dagen extra verlof "s-GRAVENHAGE 5 Febr. De chef-marine-staf, de chef-generale staf en de chef-luchtmacht-staf maken het volgende bekend: Zowel de marineieiding als de leger- en luchtmachtleiding zijn zich volkomen bewust van de gro- te ongerustheid, welke op het ogenblik bij de militairen, afkom stig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot dat hun familieleden heeft getroffen. De genoemde autoriteiten zou den niets liever doen, dan deze mi litairen met verlof zenden. Maar het zal iedereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen al in verband met de in gang zijnde hulpsverleningsactie, zeer onge wenst zou zijn militairen met ver lof naar him in het noodgebied ge legen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autoriteiten zich ook bewast zijn van de zwaarte van do door hen te treffen maatregel, achten zy liet NIET verantwoord, THANS aan militair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is ge stabiliseerd en er tekening is ge komen in de evacuatie en de re gistratie zal aan al het militair personeel a werkelijke dienst by zee-, land- en luchtmacht, afkom stig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden, een buitenge woon verlof met familiebezoek worden verleend van vier dagen. Zo spoedig mogeiyk zullen hier voor nadere regelen worden vast gesteld. Slachtoffers van de waters nood in Nederland en Engeland die naar Canada willen emigre ren, zal speciale hulp worden ge boden. Aldus heeft de Canadese minister van immigratie, Walter Harris, verklaard. Het is mogelijk, zei hjj, de overtooht van hele gezinnen ge deeltelijk voor Canadese reke ning te nemen. Tot dusver kre gen uitsluitend alleenstaande personen of vooruit reizende ge zinshoofden subsidie op hun over tocht. Als er nog- meer stappen ge nomen kunnen worden, om de slachtoffers te helpen, zullen ze in overweging genomen worden, aldus Harris. iÉilllÉlüp Botters uit Noord-Holland opereren in het Hellegat, het water ten Noorden van Overflakkee Aan een kabel bevestigde rubbervlotten worden gebruikt voor het reddingswerk in ondiep water „Sprechen Sie doch hollandisch...." 'n Meter water deerde hen niet Men weet, dat er ook Ameri kaanse ducks bjj het reddingswerk worden gebruikt. Ze bewijzen zeer grote diensten. Met laag water kunnen vrachtauto's tot aan de mo tor door het water dienst doen, maar als het water hoog is, kun nen er alleen bootjes of ducks aan land gaan. Met zo'n duck is een speciale verslaggever van Bruinisse naar Steenbergen teruggereden. Hg ver telt er het volgende van: „Een grote Amerikaanse ster stond op de duck en in het Engels vroegen wtj de bemanning of wij terug konden rijden. „Sprechen Sie doch Hollandisch, das verstehen wir!" klonk een stem uit de duck en toen bleek dat de drie mannen die erin zaten, geüniformeerde Duitsers waren De drie officieren die het commando voerden over de ducks, die van Steenbergen uit opereren, zrjn Amerikanen. Het zijn de kolonel Lynn, majoor Worth en een kapitein, de man schappen zijn voor het grootste deel Duitsers. Het is een vreemde gewaar wording ondei deze omstandig heden met drie Duitsers in het donkere binnenste van een duck te zitten. Praten deden zy niet, maar ryden des te harder. Een meter water deerde hen niet! Nauwelyks is ons kort toege voegd: „hereinsetzen" of we zyn al op weg in de donkere avond, waar de witte koppen van de paaltjes nog net de wég door het water markeren. De ducks hebben hier goed werk gedaan. Als moederschepen voor roeibootjes, want in de modder, die net onder ons in het water ligt, kunnen we moeiljjk rijden of va ren. En dit is vooral bjj het aan land komen een bezwaar. Veelal trekken ducks de bootjes dan ook naar de eilanden, vanwaar de vaartuigjes verder de ondergelo pen polders ingaan. Groot nut heb ben de ducks evenwel opgeleverd met verkenningen om na te gaan of er nog mensen in de huizen zit ten. Informaties geevacu- eerden uitsluitend bij Rode Kruis Informaties over geëvaeueerden moeten uitsluitend worden inge wonnen b,ö het Nederlandse Rode Kruis, Prinsessegracht 27 's-Gra- venhage. Hierdoor komt de mededeling te vervallen, die een paar dagen ge- leden in een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken over de registratie van geevacü- eerden verscheen, dat deze infor maties ook te betrekken waren bij de rijksinspectie der bevolkings registers. Afvoer cadavers: zeer tijdrovend Men is allerwegen in het ramp gebied bezig met de afvoer van cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar schepen, die voor het vervoer naar de destructiebedrijven zorgdragen. Dit werk is zeer tijdrovend. Het zal zeker nog enige weken du ren vóór men alle cadavers heeft geboigen. Amerikaanse genietroepen heb ben voorgesteld de cadavers ter plaatse te vernietigen. Zij hebben voor dit doel een aantal vlam menwerpers aangeboden. Over het aanbod is nog geen beslis sing genomen. Botwinnik behoudt Russische titel De wereldschaakkampioen Bot winnik heeft Donderdag de kam pioenstitel van de Sowjet-Unie weten te behouden door te w'nnen van Taimanow. De einduitslag was 3*£2*6. Europees kampioen schap 71/2 Te Viersen in Duitsland werd 'n aanvang gemaakt met het tour- nooi om het Europees kampioen schap 71/2, waaraan onze landge noten van de Pol en Metz deelne men. De eerste uitslagen luiden: Van Hassel 300 17 77 17.64 Vingerhoedt 258 17 65 15.17 Van de Pol 300 21 88 14.28 Metz 390 21 66 9.04 Rudolph 300 23 62 13.04 Spielmann 249 23 46 10.82 Luetgehemann 300 14 88 21.42 Spielmann 65 14 24 4.64 Van de Pol 300 16 66 18.75 Reicher 201 16 32 12.56

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4