Er is en wordt hard gevochten aan het waterfront 7Amerikaanse helicopters redden 625 ingeslotenen Heel Breda in actie noodgebieden voor Flitsen uit het rampgebied Reserves nodig, daar menselijk uithoudingsvermogen beperkt is Kom binnen, wees welkom Openbare leven igt stil Verhalen van evacué's tarten iedere beschrijving Vrijdag 6 Februari 1S53 Het Nieiwsblad van bet Zuiden pag. 3 Dag en nacht is de chef-came raman van de Polyg-oon-Profilti, Piet Buis, in touw geweest om de ramp op de filmband vast te leggen „maar soms was het moeilijk om koelbloedig en nuch ter je camera te richten op zo- vee] menselijk leed. Ik heb roei bootjes zien aanleggen, waarin ook honden waren meegenomen. Nauwelijks stonden de dieren op de wal of zij sprongen weer te rug in het ijskoude water om naar huis terug te zwemmen. Onderweg werden ze weer door andere bootjes opgepikt en dan herhaalde zich hetzelfde toneel weer". Met beide handen een komme tje soep omklemmend, zit de 70- jariige opoe Bogerd te wachten in de Ahoy-hal totdat haai- een slaapplaats wordt aangewezen. Plotseling was zij in het water terechtgekomen en dank zjj het feit, dat zij in haar jeugd zw men had geleerd, sloeg ze stinctief haar armen en benen uit. Zij zwom honderd meter naar een vlot, waai- tien handen haar op het droge trokken. Hon derd meter zwemmen. Zeventig jaar.... De verheugenis over het weer zien, die men hier en daar waar neemt, wordt echter verre over schaduwd door het leed, dat de mensen op het gezicht te lezen staat. Zo ook opa Brouw uit Sta- venisse, die zijn dochter voor zjjn ogen zag verdrinken. „Ik heb slechts mijn twee honden, die trouw met mij mee zwommen, kunnen redden", zegt hij met ge smoorde stem. Op Tholen dreef een gezin vsn 6 personen op een weggesla_ dak door de watermassa's. Lang zamerhand braken er stukken van dit vlot af en elke keer werd een dei* gezinsleden door de gol ven meegesleurd. Slechts een jon geman kwam levend van het vlot nf nadat hij a] zjjn huisgenoten stuk voor stuk door het water had zien verzwelgen. Zeven Amerikanen waren be zig de benarde bevolking van Goeree-Overflakkee te redden. Zij de..en het in alle rust, met een routine-gebaar bijna, maar doeltreffend en vooral vastbera den. Eén van hen landde met zijn machine bij een huis. Daar was een vrouw met haar bovenljjf be kneld geraakt in het raamkozijn,; zij kón vóór noch achten it. De piloot rukte het hout uit zijn sponningen, zette de vrouw in zijn toestel en leverde haar af op het landingsterreinzij droeg nog het houten kozijn om de schouders. Voilé. Een andere Amerikaan trof een man aan hangend in een boom. De ongelukkige was totaal verstijfd. Hij kon zijn handen, die de takken omklemden niet meer ontspannen. Maar nochtans werd hij bevrijd. De piloot rukte de takken af en vervoerde de Een ran de grootste zorgen van de volksgezondheid biedt de opruiming 'an kadavers Er is sterke mankracht voor nodig om het kadaver van dit verdronken vailccn te bergen Dr. Drees betuigt Churchill erkentelijk heid 's-GRAVENHAGE, 5 Feb. De minister-president, dr W. Drees, heeft de Engelse premier Winston Churchill namens de re geling en de bevolking van Ne derland zijn grote dankbaarheid en waardering overgebracht voor de buitengewone wrjze, waarop Engeland „edelmoedig en doel treffend" heeft geassisteerd bij de grote ramp, die ons land heeft ■getroffen, en zijn deelneming be tuigd met de slachtoffers van de ramp in Engeland. „Het Neder landse volk heeft alle redenen om diep dankbaar te zijn jegens het dappere Britse volk, dat deze hulp heeft aangeboden ondanks het feit, dat het eigen land op gelijke wijze heeft geleden van deze vreselijke catastrophe" „Operatie zandzak" op volle toeren Hier en daar teleurstelling Eerst thans worden de verbin dingsmiddelen iets beter, begint de samenwerking tussen diverse or ganisaties te groeien, begint men de moeilijkheden van voeding en 's-GRAVENHAGE 5 Febr. USIS Zeven Amerikaanse helicopters hebben tot Woensdagavond 625 mensen gered. Dinsdag konden van Woensdrecht uit in twee uur tjjds 125 personen per helicopter worden opgehaald. Woensdag tussen half negen en half vjjf bedroeg het aantal 450. Nog tien Amerik. helicopters werden uit W.-Duitsland verwacht. Toen de laatsten van de genoemde 450 uit Nieuwe Tonge naar Middelharnis moesten worden overgebracht, moesten de toestellen tegen een wind van 45 mijl per uur in, vertelde een van de piloten, de 34-jarige majoor Jack W. Ruby uit Virginia. De helicopters, die eigen lijk plaats hebben voor drie passagiers, brachten dikwijls vijf of meel mensen tegelijk in veiligheid. In één geval werden acht kinderen te gelijk meegenomen. De eerste evacué's, vertelde majoor Ruby verder, waren oudere men sen, wier toestand zo slecht was, dat ze in de draagbaren, die aan de helicopters kunnen worden aangebracht, moesten worden vervoerd. Soms werden ook twee kinderen in elk van de twee draagbaren op genomen. Sommige kinderen werden bang toen ze erin werden vast gebonden. „Ik zou ook bang zijn geworden als ik op zo'n manier ver voerd moest worden" bekende de majoor. Drie Nederlandse officieren werkten met de helicopterploeg samen om b\j het aan boord brengen van de mensen te assisteren en de taal moeilijkheden op te lossen Kleine Nederlandse vliegtuigen vlogen met brandstof naai- een tankstation in Melissant. AAN HET WATERFRONT 5 Febr. Aanpakken of afwachten. Onder de vele duizenden vrijwilligers, die naar Zuid Holland, Noord- Brabant en Zeeland stroomden om hulp te bieden aan de verlorenen in de waterwoestijn, zijn er, die teleurgesteld zijn, omdat zij niet ge noeg kunnen doen. Nog stonden vandaag honderden jonge kerels en tientallen auto's met vletten en roeibootjes, particuliere auto's voor het vervoer van geëvacueerden en vrachtauto's met voedsel, kleding en bedden te wachten op hun bestemming. Nog werden langs het hele waterfront velen her- en derwaarts gestuurd om te vernemen, dat men genoeg mensen en schepen en materialen had en dat de vrijwilli gers wellicht ergens anders wel terecht zouden kunnen. En dit ter wijl op bedreigde punten de nood groot, het gebrek aan hulp ernstig bon zijn. Geen wonder, dat de jonge mannen en vrouwen die willen aanpakken en toch moeten afwachten gaan morren en teleurgesteld zijn. Voor deze teleurstelling is echter een plausibele verldaring. Eerst thans begint men, nu dc dreiging en verwarring minder wonden, een overzicht van de situatie te krijgen. legering der vrijwilligers in de hand te krijgen. Het is waar, dat men in de ene plaats wanhopig om hulp riep, ter wijl elders werkkrachten te over waren. Het is waar dat schepen werden gedirigeerd, waar voldoen de schepen waren. Het is waar. dat de Amerikaanse kolonel John Lins te Steenbergen vragen om amphiebievoertuigen kreeg om mensen in doodsnood te redden, die al lang in veiligheid waren. Maar het is even waar, dat de verbindingen in en om de water woestijn wanhopig slecht zijn en dat te veel instanties, noodgedwon gen door elkaar moesten werken. Het was, redt, wie kan redden, helpt, waar geholpen kan worden. Even plotseling als de storm vloed van Zaterdag op Zondag het land overrompelde, even plotseling heeft zich een stortvloed van hulp uit binnen- en buitenland gevormd. Tijdens de onoverzichtelijke situ atie der eerste dagen zijn dat geven alle autoriteiten in en om de noodgebieden gaarne toe fou ten gemaakt. Hulp werd onge bruikt gelaten, terwijl elders hulp werd ontbeerd. Langzamerhand echter begint orde op zaken te ko men. Vandaag, Donderdag, moest Krabbendijke plotseling worden ge evacueerd. Er waren in de kortste keren voldoende mensen, vaar- en voertuigen. Te Steenbergen dreig de vanmiddag de stoofdijk door te breken. Vliegtuigen van Gilze Rjj en „jakkerden" af en aan om zandzakken af te werpen. Hout en manschappen waren snel en vol doende aanwezijr. Damwanden wer den geslagen, zakken gevuld, ver voerd en in de bressen geworpen. Zo werd hetgevaar gekeerd. Kalmaan w»rden de enthousias te en onvermoeide, doch ongeorden de mensen ir vaste banen geleid. En deskundig gedirigeerd. Zo zal er minder teleurstelling zijn en minder gemor. Men realiseert zich dat Zondag geen enkel organisatie patroon bestond, anders dan dat van militairen, van het Rode Kruis en van enkele verenigingen. Over ziet men de prestaties der laatste dagen in de lucht en in en op het water gedaan, dan erkent ieder eerlijk mens, dat deze zeer, zeer groot waren. Velen hebben meer willen doen, doch menselijkerwijs gesproken is het uiterste gedaan. Het was aanpakken met hulp lawines, die voor sommige onder delen afwachten noodzakelijk maakten. Wie men ook spreekt, militairen of burgerlijke leiders, erkennen dit. Er is aan het wa terfront gzvochten en er wordt nog gevochten in deze „open zandzak" die zeker reserve hoeft. Deze reserves worden, dank zij de spontaneïteit van vele dui zenden vrijwilligers automatisch gekweekt. Het meuselijk uithoudingsver mogen is beperkt Wij spraken ve len, die dagen en nachten langs de djjken gewerkt hebben, of gevaren met reddingboten, of gezorgd heb ben voor gewonden en zieken of hebben gewerkt aan vervoer registratie der geëvacueerden. Tal van dezen zijn aan het uiterste van hun krachten en kunnen en moeten door anderen vervangen worden, die nu zij het nu pas moeten aanpakken. Zij komen van pas, die reserves die moest afwachten, voordat zij konden pakken. Een onderdeel van het Neder landse leger, dat thans aan ver vanging too is, is het corps com mandotroepen onder overste Beets Men hoort in de streken van de Zevenberkse Hoek en Tliolen won deren vertellen over deze kerels, deze vechters, die doorlopend levensgevaar hun haidheid, hun bekwaamheid en hun menslievend heid hebben bewezen. Het reddingswerk heeft deze moedige groep van 400 man, die een prachtig voorbeeld van moed en zelfopoffering van hun officie ren kregen de levens van vjjf ka meraden en vele gewonden gekost. Maar het zouden geen comman dojongens geweest zjjn, als zjj. on danks verdriet om die verliezen, niet hadden doorgevochten. Thans zijn zjj echter aan het uiterste van hun krachten. Geluk kig staan velen klaar om hun plaats in t,e nemen. Dankbaar zjjn vele vluchtelin gen, ook voor de grandiose plichts betrachting en grenzeloze zelfop offering van de Franse genietroe pen, deze verbeten vechtjassen met hun prachtig amphibiemate- riaal, die stuit voor stuk hebben bewezen, dat zij uitstekende sol daten, speciaal ook in deze natte oorlog zijn. Vele duizenden hebben hun le ven te danken aan de genoemde groepen en aan vele anderen, niet genoemden. Groot is de dankbaar heid. ondanks de felle wonden, die stormvloed bij haast ontelbaar ve len sloeg. En achter het waterfront vocht vrq'wel heel Nederiand mee om de troepen te steunen en de have loze geredden te vervoeren, te kleden, te verzorgen en onderdak te geven. Gebrek aan organisatie was er. En nog loopt lang niet alles op rolletjes. Maar dat het uiterste is gedaan zal niemand kunnen ont kennen. En evenmin dat er nog ontzag lijk veel aan het waterfront zal moeten worden gedaan om de si tuatie in de hand te krjjgen. Nog is alle leed helaas lang niet geleden. Van afwachten komt nog steeds aanpakken. Sinds deramp is Breda van aan- schjjn vennderd. Heel de bevol king schijn er zich op te hebben ingesteld co getroffenen, die de laatste dag-n hier met duizenden zijn aangek>men, zo hartelyk mo gelijk weilom te heten. Geen moeite is t« veel en geen zorg te groot om lEt hun naar de zin te maken. Tientallen uitvoeringen zjjn af gelast, heel het normale openbare leven in de stad ligt vrijwel stil. Alles en alles is geconcentreerd om 't vluchtelingenprobleem, waar men dag en nacht mee bezig is. De eerste dagen werden vooral de kazernegebouwen in de stad voor het cpreernen van vluehtelin- Meisje verdronk voor de ogen van verloofde 's-GRAVENHAGE, 6 Febr. De verhalen, die de evacuatie-amb tenaren te horen krijgen, wanneer de slachtoffers uit de noodgebie den na dagenlange spanning in de astvrije omgeving hun hart uit storten, tarten iedere beschrijving. In het opvangcentrum „De Die rentuin" te Den Haag is Donder dag een jongeman binnengebracht die in de omgeving van Spiike- nisse Maandag drie uur lang in het ijskoude water had rondge zwommen met zijn verloofde op zjjn rug. Toen hij ten laatste nog geen grond onder zajn voeten voel de, raakte het meisje zo ver kleumd, dat zjj de jongen los moest laten en voor zjjn ogen in het water verdween. De jongeman die later gered werd; kwam zeer zwaarmoedig de Haagse Dieren tuin binnen, waar een gemeente arts die het toezicht aldaar heeft, zich ver^ rrnde. mensên hebben moeten doorstaan en de angst spreekt nog uit hun ogen, wanneer zij de autobussen verlaten en het evacuatiecentrum betreden. Niet evenwel de twaalf kinderen, die Donderdagavond uit Spijkenisse de grote ontvangstzaal binnenkwamen. Zij vermaakten zich opperbest met de speelgoed autootjes, de poppen, kleurboeken en lieten zich de repen chocolade best smaken. En dan niet te ver geten al die mooie kleren, die door vriendelijke dames van het Rode Kruis werden uitgereikt. Van de zorgen van him moeder, die het had aangedurfd zonder haar man het bedreigde gebied van het eiland Putten met haar twaalf kinderen te verlaten, be grepen ze nog niet zo heel veel en van hun vader, die achter was gebleven om de helpende hand te bieden bij het dichten van de dij ken, dachten ze waarschijnlijk dat hij het wel zal redden. Straks zou het gehele gezin worden onder gebracht in het weeshuis te Den Haag en wie weet, wat voor moois hen hier nog te wachten staat. Bij een ontploffing in een springstoffenfabriek bij Victoria (Noord-t.panje) zijn zes arbeiders onder wie vier vrouwen, om het vüq; Va n wie één-ernstig Bjj Smyrna (Turkije! zjjn vijf tien persoden om het leven geko men toen het huis, waar zij een bruiloft vierden, instortte. in gebruik genomen. Daaren boven laat zich ook de bevolking zelf niet onbetuigd. Duizenden, hebben evacué's in hun huizen op genomen, zonder te vragen naar of stand. „Kom binnen, wees welkom", was het parool en de totaal versufte mensen worden verwend met het beste van het beste. Een kledingaetie liep dermate vlot van stapel, dat in een morgen hele stad was afgstroopt. Ton nen goed zjjn binnengekomen. Een perfect georganiseerd „waren huis" zorgt voor de distributie, dat zoveel service biedt, dat de eva cué's, wanneer zij gereed zijn met hun „inkopen", per auto naar hun ïeuwe adres worden gebracht. Zakenlieden van buiten de stad, die van deze actie horen, schake len zichzelf bereidwillig in, zelfs twee Amerikanen en een Frarts- an hebben een dag lang meege reden. Deze service is overigens niet overbodig, want wie een groot gezin heeft, moet een hele bezending mee naai* huis nemen, die t,e voet onmogelijk vervoerd kan worden. Grote contingenten Amerikanen t Duitsland en Fontainebleau hebben thans ook in Breda hun pieil a terre. Van hieruit worden r de verwoeste gebieden ge dirigeerd. De straten daveren van het motorgeronk der eindeloze stoeten materiaal, die op en af rijden naar de noodgebieden. Actie op actie wordt door de be volking op touw gezet. Kinderen zamelen speelgoed in voor hun ka meraadjes, tabak, sigaretten, shag stromen toe. Honderden komen op Tiet ge meentehuis inlichtingen inwinnen naar vermiste huisgenoten. Tra gische tonelen spelen zich hier soms af. Kerels als bomen staan handenwringend en met nauwe lijks verborgen tranen hun ver driet te verwerken, vrouwen zit ten wezenloos op banken te sta ren naar het, sinistere telefoon toestel. waaruit het nieuws moet komen, waarop zij vol spanning wachten. Wat sinds gisteren in Breda bin nenkomt., wordt geregistreerd en zo snel mogelijk doorgezonden. Men volgt het systeem zoveel iro- i'ï; dorp t<? laten. *:J van Brabant, die al even gastvrij zijn. In de Koninklijke Militaire Aca demie zijn momenteel nog ruim evacué's ondergebi*acht. Zij hebben hier een prima tehuis met alle accomodatie, die zij zich den ken kunnen. De autoriteiten staan dikwijls voor de grootste moeilijkheden, als de mensen uit de gevaarlijke zones weigeren te evacueren. Een boer uit Zierikzee wordt hier door helpers en buren gewezen op het noodzakelijk kwaad van de evacuatie Dr. Drees maakt nota over de ramp DEN HAAG, 5 Febr. Minister president. Drees zal Maandagavond aan de Tweede Kamer een nota zenden over de ramp. Daarin zul len zeer actuele gegevens worden verwerkt. Dinsdagmiddag zou de Tweede Kamer dan, als zjj dit wenst, een debat kunnen houden over de nota van de regerings maatregelen. Drie en veertig van de honderd Tweede Kamerleden zullen vol gende week een reis naar de nood gebieden achter de rug hebben. Gisteren en vandaag hebben kleine groepjes volksvertegenwoordigers per auto één-daagse rondritten ge maakt. De volgende dagen gaan nog anderen. Men heeft alle maatregelen ge nomen ora te voorkomen, dat het hulpwerk hiervan enige hinder zou ondervinden. De Kamerleden heb ben zeer uiteenlopende punten be zocht. Enkelen hebben de tocht in een vliegtuig gemaakt. Met reeds eerder gebruikte parachutes heeft men dit droge stuk grond in Zierikzee afgebakend en wordt nu gebruikt als droppingsplaats.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2