HET NIEUWSBLAD f^VAN HET ZUIDEN Stavenisse: een dodendorp op Tholen In luttele seconden voltrok zich het noodlot over 300 mensen Puinhopen: herinnering aan menselijk leven Honderden millioenen-schade voor Nederlandse landbouw Binnengekomen giften Vrijdag 6 Februari 1953 No. 2473 Dagblad VOOF Tilburg en Centraal-Brabant 9e Jaargang na de bevrijding Uitgave N.V. Drukkerij „Het Nieuwsblad" Willem ll-str. 56, Tilburg Dir.-Hoofdred. J.W Oltheten Abonn.-prijs f 1.70 p.m. Tel. 4600—Giro 25982 Na lange dagen en nachten van intense spanning voor het eerst weer rust VAN AL HET ONBESCHRIJFLIJKE LEED en de naamloze ellende, die in de nacht van Zaterdag op Zondag over de noodgebieden in ons land zijn gekomen, heeft het dorp Stavenisse op Tholen wel het meest huivering wekkende deel gekregen. Dit eertijds zo vriendelijke dorpje van in totaal ongeveer 2400 inwoners is met één s lag in die nacht tot 'n dodendorp geworden. Méér dan driehonderd me nsen een achtste deel dus van het inwonertal hebben het Zondagmorgen-licht niet zien glMen. Hoe het ge beurd is, vraagt ge? Onze pen is waarlijk niet in staat het natuurgetrouw te beschrijven. Een goed half uur voo rdat het titanische watergeweld over het dorp losbarstte, luidde de noodklok van de nu ingestorte Hervormde kerk. De mensen liepen te hoop bij het gemeentehuis, waar men hoorde, dat er een springvloed verwacht werdHaastig spoedden velen zich huis waarts om nog wat noodzakelijke goederen in veiligheid te brengén. EN TOEN MOET ÏÜET GEBEURD ZIJN! De massale dijk scheurde open over een lengte van anderhalve kilometer en eeri metershoge muufr van ko kend, kolkend water, stortte zich als een reusachtige lawine over jjiet dorp uit. Door het gegier van de Noordwesterorkaan moeten de meeste mensen het geweld van het water niet hebben gehoord, waardoor de meesten hun ner tijdens hun gehaaste bezigheden in hun huizen door de dood werden verrast. Van Stavenisse rest nu nog slechts één puinhoop en reeds in de eerste nacht vonden driehonder d mensen een vreselijke dood in het ziedende water. Thans, we zeiden het reeds, is Stavenisse een doden dorp. Het grootste deel van de overle vende dorpelingen is later naar elders geëvacueerd en slechte vijfhonderd inwoners bleven in de hogergelegen gebouwen zoals o.a. het raadhuis achter om, geholpen door mare chaussee's en militairen het noodzakelijke opruimingswerk te doen. Al da gen zijn deze mensen nu geoccupeerd met het bergen van de talloze lijken van hun omgekomen dorpsgenoten en het opruimen van de niet minder talloze cadavers van het vee. Als dit geschied is, zullen zij aan het dichten der dijken beginnen Eerst thans begint ook de werkelijkheid omtrent de materiële scha de, die ons land van de vreselijke stormramp ondervond, zich af té tekenen. In tegenstelling met in het buitenland circulerende berichten is onze industrie onverlet, maar dés te zwaarder zijn de klappen, die onze landbouw heeft te incasseren gekregen. De vette en vruchtbare kleigrond van Zeeland is voor lange tijd onbruikbaar, minstens een jaar lang zal er niet kunnen worden geoogst. Bovendien schat men, dat aan landbouwvoorraden en producten in het rampgebied een schade van ruim driehonderd millioen gulden is toegebracht. Van deze landbouwproducten ging een belangrijk percentage naar het buitenland, zodat het land ook de terugslag van het gemis aan deze belangrijke deviezen zal ondervinden. Intussen zit men in de rampgebieden alles behalve in zak en as! Reeds wordt allerwegen aan het herstel der dyken en waterkeringen gewerkt. In Zevenbergen en Langeweg zijn gisteren de evaeué's, die grotendeels in Tilburg verbleven, weer teruggekeerd. In de Hoekse- waard wordit het herstel der dijken met man en macht aangepakt en de eergl/ceren herstelde dijk by Papendrecht heeft zelfs het geweld van de storm van gisternacht glansrijk doorstaan. Ook op Rozenburg vordert het herstel der .'ijken gest aag. Bedreigde punten op Sehouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee werden geëvacueerd en op beide eilanden is thans nog slechts een gering deel van de bevolking ge bleven. Een stroom van vluchte lingen komt aan in de opvang centra aan de rand van het nood- gebied, in Schiedam, Rotterdam, Bergen op Zoom en elders. Men heeft dé voorlopige indruk, dat het aantaldergenen, die buiten hun woonplaats moeten worden ondergebracht, de. 50.000 niet zal overschrijden. Naarmate de evacuatie voort schrijdt en de redders in contact kunnen komen met tevoren ge- isoleerde plaatsen, krijgt men ook meer inzicht in de verschrikkin gen die de nacht van de 1ste Fe- Siroom vluchtelingen houdt aan l)e reddingsactie in liet door de stormvloed geteisterde gebied is gisteren met onverminderde kracht voortgezet. De internationale luchtvloot, die de luchtbruggen van Valkenburg, Woensdrecht en Gilze-Ryen naar het getroffen gebied in stand houdt, groeit voortdurend. Zy be stond vandaag uit 220 toestellen, waaronder 25 helicopters. Drie Italiaanse militaire vliegtuigen zullen zich vandaag b\j de vloot voegen. Ook de armada van 2000 vaartuigen van allerlei aard bleef vandaag in actie. bruari heeft gebracht, toen on weerstaanbare vloedgolven Sta venisse en andere plaatsen over weldigden. Op vele punten is men, zoals gezegd, druk bezig met het ver sterken van bedreigde punten in de waterkeringen. Hier en daar is zelfs het herstel van dijken reeds begonnen. Ook daarbij vervullen de vloten te water en in de lueht een belangrijke taak:tienduizen den zandzakken worden uitgewor pen of aangevoerd. Grote troepen contingenten weiken met koorts achtige haast aan de dijkverster king. Moeilijk herstel Intussen heeft de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir Maris, de mening geuit, dat het herstel van de waterkering op S'chouweh-Duiveland wellicht de moeilykste taak van het gehele herstel zal blyken te zyn. De bevolking van die eilanden zal niet terug kunnen keren, al vorens die waterkering in haar ge heel hersteld is en zo zeide hy, „wy mogen ons gelukkig pryzen als dat vóór de volgende winter het geval zal zyn." Generaal Ridgway, opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa, heeft gisteren een vlucht over het getroffen gebied gemaakt. Over de volgende gebieden zijn nog geen situatieberichten binnen gekomen. Voorne-Putten. Een hij Heen- vliet dreigende dijkbreuk kon tot dusverre worden voorkomen. De dijk langs het Voomse Kanaal heeft, versterkt door tienduizen den zandzakken, de storm door staan. Goeree-Overflakkee: Nieuwe Tonge meldde vanochtend dat men de toestand in de hand had, doch de militaire autoriteiten gaven bevel tot de onmiddellijke ontrui ming van Nieuwe en Oude Tonge. voorlopige waterkering tot stand gekomen. Er zijn gaten in de dijk tussen Keizersveer en Nieuwen- dijk. Ten Noorden van Nieuwen- dijk is een gat geslagen van 70 meter breedte en 4 meter diepte. Zoals reeds is meegedeeld wor de-. de dijkbreuken by de Royale Polder thans' gedicht, zodat ver wacht wordt, dat de spoorverbin ding RotterdamMoerdijk over een maand weer zal kunnen wor den gebruikt. Ten Westen van de Rode Vaart bij Willemstad zijn 10 dijkbreuken. De verkenningen zijn nog aan de gang. Het gemeentebestuur van Willemstad heeft reeds een aan nemer gecharterd. Met de uitvoe ring der werkzaamheden zal spoe dig worden begonnen. Antillen meer dan millioen bijeen WILLEMSTAD, 5 Febr. (ANP) De telling van de binnengekomen bedragen voor de getroffenen in Nederland wees hedenmiddag uit, dat meer dan een millioen gulden (Ned. crt.) byeen is gebracht. Gemeente Helmond schenkt een ton HELMOND 6 Febr. De ge meenteraad- van Helmond heeft Donderdag besloten ƒ100.000,be schikbaar te stellen voor het Na tionale Rampenfonds. Bioscopen zondag ges'oten DEN HAAG, 5 Febr. Met het oog op de algemene gedenkdag heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond be paald, dat a.s. Zondag de biosco pen in hetgehele land gesloten zullen zijn. Merkwaardige* methode van dijk dichting BREDA, 5 Febr. In de Chassee-kazeme te Breda zijn 1800 man AAmerikaanse hulp troepen geconcentreerd. Dezé troepen zijn samengetrokken uit 17 verschillende eenheden, die verenigd zijn tot een bataljon dat onder commando staat van kolo nel Ellery W. Niles. Met de evacuatie, aldus deelde kolonel Ellery Niles mede, is het thans voor het grootste gedeelte gedaan. Nu komt het constructie werk aan de orde, het dichten van de dijken op gevaarlijke pun ten. Daartoe zyn rotsblokken nodig waarvan er hele vrachten per vliegtuig van Duitsland uit wor den aangevoerd. By het dichten van dijkgaten volgt men een merkwaardige methodemen construeert een baily-brug over het gat, vult de brug op met zand en rots, legt er springlading onder en laat de hele zaak in de lucht vliegen. Alles valt terug en Derde verantwoording 8 uur overwerk personeel -f- bijdrage directie N. V. Aug. Bierens en Zn. -3500,— „St. Jozef" Muloschool, Oude Dijk -1128,43 Zuid Ned. Kledingfabriek Stedekestraat -1250,— Ontspanningsver. Pévé - 220,— N. N. - 200,— Kon. H.B.S. „Willem II" - 136,10 Max. Mutsaerts Textiel- agenturen - 100,— P.V. De Vredesduif - 58,— Van een weduwe - 50,— N, N. - 50,— R. K. Zangver. „Creseen- Reisver. „Gezellige Rei zigers" café „Het Mo lentje" - 50,— do", Moergestel - 25, Vacantiebonnen van 11 DUW-arbeid. van 't land goed „De Utrecht" - 27,2® N. N. - 30,— N. N. - 25,— N. N. 3,— N. N. - 2,50 N. N. - 10,— N. N. - 5,— N. N. - 10,— N. N - - 1,— N. N. - 10,— N. N. - 5,— Personeel „Het Nieuws blad v.h. Zuiden" - 80,10 Bilj.ver. ,,'t Koningswaai- - 13,— N. N. - 25,— N. N. - 5,— N. N. - 12,50 De Kaartclub van Jantje - 4, B. W. - 10,— N. N. - 2,50 V. B. 2,50 N. N. 2,50 Voetbalpot S. B. - 10,50 Swagemakers Bogaerts pot voetbal - 14, .Vakstudieclub Tilburg" ■- 25, Zangver. „Echo van het Zuiden" - 17,16 Familie M. W. P. - 10, N. N. - 10,— Stationsstraat 48 T. 10,— Fa. Kerkhofs, Heuvelstr. - 10,— Kaartclub y.De grote Mèrt - 15,— J. M. - 10,— N. N. 2,— J. v. L. - 3,— N. N. - 20,— van Weduwe met dochter - 5, N. N. - 12,50 Wij kunnen het maar niet ge noeg herhalen dat in deze voor ons land zo moeilyke omstandigheden bystand aan getroffen gebieden de plicht is van iedere landgenoot. Doe wat u kunt! Het gaat om een waarlyk nationale mani festatie van saamhorigheid. Wjj doen daarom een beroep op de duizenden lezers van ons blad, het Nationale Rampenfonds te steu- door storting van een bydrage De eerste berichten over Veere op Walcheren waren zeer verontrustend. Uit deze luchtopname bljjkt echter,-dat de schade in de stad zelf meevalt. Het plaatsje is byna geheel door het water omgeven Schouwen-Duïveland: staat voor negen tienden blank. Dijkbreuken bij Noordgouwe,;bij Zonnemaire en Oostelijk van Brouwershaven. Zie- rikzee heeft'zware schade geleden gehele huizenrljeh zyn weggevaagd D'e stad wordt ontruimd op een bewakingskem na. Noordbevelanö: staat voor de helft blank. Zuidbeve'andï staat voor een achtste onder water. Nadat bij Krabbendijke de boestand kritiek was geworden, zijn alle vrouwen, kinderen en oude van dagen ge ëvacueerd. Tholen staat voor een derde on der water, St. Bhilipsland geheel. Land van Heusden en Altena hier zag men de storm met zorg tegemoet, doch de waterkeringen hebben gehouden 'en de toestand is bevredigend. Toestand in Brabant De toestand in Noord-Brabant O] Rijkswaterstaat als volgt worden geschetst. De Westdijk van het Land van Altena, het vasteland aan de Bies- bosch tussen Kedz'ersveer en Hank, heeft 1 groot en 7 kleine gaten. Zij zijn alle vrijwel gedicht. Dit is zowel geschied door de Rijkswaterstaat, de provinciale Waterstaat en door de water schappen gezamenlijk. Daarbij was een gedeelte van het korps pioniers behulpzaam. Ten Noorden van Hank is een Ruim 111/2 millioen voor Rampenfonds 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. Z. K. H. Prins Bernhard heeft voor de radio medegedeeld, dat het Na tionaal Rampenfonds tot heden toe 'n bedrag van ruim ƒ11,500.000 heeft geboekt. Hierby zyn alle bij dragen Inbegrepen. De toegezegde

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1