EEN KUSTLIJN van Borkum de Westerschelde tot Verziltiiig kost Nederl. landbouw jaarlijks 100 millioen Nacht op Flakkee kleding Peer Cloppenbum GAAT NEDERLAND DE ZEE BUITEN SLUITEN? Dijl< ken waren ernstig in verval Aanvoerlijn B.o.Z.-Goes verbroken Interland voor Rampenfonds 3 BRABANTS NIEUWSBLAD Vrijdag 6 Februari 1953 I In Zuid-Holland zijn naar schaffing |125,000 mensen dij de ramp betrokker ^sa Grens van het rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties -|-i Hulp door vliegtuigen Geïsoleerd gebied GL8IE0 VAN OE OVERSTROMINGEN iravenhat Gouda ~hoek «holland^ o naaklwi |k >f^^|0E:l-n-flND 1.000 BriflIdQV^gviaard Amerikanen I—^RocKanic- helpen m r ^CvnnPMF J||% |MiddelharnisV=\ PUTTEN. (KRIMPENER- Ridderkerk ISSELMONDKK -LAND V jALTENA VW Beijeri eeiERLANl^J swaaii^-j. In Zeeland zijn naar schatting 100 000 men sen bij de ramp Betrokken =GREVELINGEK iSCHOUWEN|g WALCHEREN k Middelburg^ .Qlerseke: fNÏeuwdorp iZUID-BEVELANt )pvanqcentrurn[ Enige verbindingen overland naar I j ZEELAND jVLAANOEREN Belgische troepen I helpen in Zeeuws- Vlaanderen Februari- aanbieding Costuums en Tailleurs Zuiver wollen kamgaren Exclusieve dessins Uitstekende pasvorm Beier... 9+r töcA qoedkoporf (Van een onzer redacteuren) TJjUAT gaat Rijkswaterstaat hieraan doen. Zullen de dijken worden verzwaard of moeten ze verhoogd worden". Deze vraag richtte een van de journalisten tot dr Van Veen, directeur-generaal van Riikswaterstaat, toen het K.L.M.-vliegtuig met ambassadeurs en andere buitenlandse vertegenwoordigers Woensdagmiddag terugkeerde van een vlucht over de overstroomde gebieden. Het antwoord was kort en gedecideerd. „Nee, alles moet dicht. Behalve dan de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde". Hieruit schijnt te mogen worden afgeleid, dat Rijkswaterstaat uit de bittere les van de afgelopen dagen de meest ver-gaande conse quenties wil trekken. Tijdens de eerste wereld oorlog heeft zij dat ook al eens gedaan, want het was de overstromingsramp van 1916, toen de Zuiderzeedijken doorbraken, die de stoot gaf tot het plan om de Zuiderzee af te sluiten en gedeeltelijk droog te leggen. Wordt dit het grote project voor de volgen de twintig tot dertig jaar: de uitvoering van het befaamde Delta-plan? Grote kwalen kun nen alleen met grote middelen bestreden wor den. Ook de minister van Waterstaat, ir AI- gera, heeft op de mogelijkheid vai deze meest radicale oplossing gezinspeeld, toen hij enkele dagen geleden tegenover een verslaggever op merkte, dat het probleem van de afsluiting der zeearmen door de overstromingsramp in zijn volle omvang naar voren is gebracht. De kosten zouden waarschijnlijk meerdere honderden millioenen guldens bedragen, maar tegenover de gruwelijke verliezen die thans ge leden zijn is die prijs zeker niet te hoog. Boven dien is een herhaling mogelijk, het overstro mingsgevaar blijft Nederland practisch door lopend bedreigen. En tenslotte kunnen, wan neer dit plan ter hand wordt genomen, twee andere vraagstukken van grote importantie eveneens hun beslag krijgen: de toenemende verzilting en het zoetwaterprobleem. Al meer dan tien eeuwen bouwt Nederland dijken, en zijn specialisten op waterstaatge- bied genieten over de gehele wereld een schier niet te eve naren faam. Niettemin kan ook een land met zó veel ervaring op het gebied van de „natte wa terstaat-' altijd nog wel iets le ien. Eigenlijk is dit ook weer niet helemaal juist. Beter is het te zeggen, dat wij zopas op afschu welijke wijze leergeld hebben betaald voor iets wat wij eigen lijk al geruime tijd wisten! T-Iet was immers helemaal niet onbekend, dat onze zeewerende en andere dijken al sedert eni ge tientallen jaren ernstig ir verval verkeren. De waterstaats deskundigen maakten zich daar al lang zorgen over. Zij weten heel goed, clat ons gehele (lijkenstelsel in de loop der eeuwen niet onaanzienlijk is verzakt (in Dordrecht b.v. se dert de tijd van Dirk III meer dan een meter), terwijl daarbij noj^.komt dat het land ten op zichte van de zee met een snel heid van jaarlijks anderhalve milimeter daalt. Dat lijkt onbe- tekenender dan het is, want in een eeuw tijds maakt dat 15 cen timeter. Ben andere omstandigheid, voor insiders alweer bepaald niet nieuw, ze werd alleen te veel veronachtzaamd, is de in poldering op grote schaal van ..rijpe" schorren en aanslibbin gen. De normale bergboezems, die stormvloeden moeten op vangen, werden daarmee weg genomen, maar tenslotte moet het water toch ergens blijven. Hieraan is stellig te weinig aandacht besteed, maar nie mand kan zeggen, dat we het niet wisten. Anders dan vroeger wisten de deskundigen van on ze tijd. dat de stormvloeden steeds hoger komen en dat daar door aan de dijken van tijd tot tijd zwaardere eisen worden ge steld. Wegzakkend land Eeuwenlang hebben onze boe ren stukken droogvallende zee ingepolderd, zonder te letten op de gevolgen, en het nageslacht kan op de eenmaal ingeslagen weg slechts voortgaan. Maar de consequenties kan men niet ontgaan. Het land, dat ingepolderd werd omdat het boven het water uitstak, zakt geleidelijk weg wanneer het eenmaal droog is gevallen. Door uitdroging en inklinking is het polderland meters onder de zeespiegel komen te liggen. Sedert eeuwen is het al zo, dat de zee, eenmaal buitengesloten, zich aan de polders wreekt. Het meest dreigt dit gevaar wel in het Zuidwestelijk deel van ons land en dat is alweer een gevolg van een ontwikke ling die tot duizenden jaren ge leden teruggaat. Sedert het Nauw van Calais ontstond, lang voor onze jaar telling, doen zich aan onze kust getijversehillen voor. Die getij- verschillen z{jn het grootste daar ivaar de Oceaan elk etmaal twee keer enorme watermassa's door hel Kanaal perst; zij zijn nog zeer groot aun de monden van Wester- en Ooslerschelde en ne men, hoe verder men naar het Noorden komt, af. Vandaar de neiging van onze rivieren in de looo der historie om zich naar het Zuiden te ver plaatsen. Men denke b.v. aan de Rijn, die oudtijds bij Katwijk in zee uitmondde. Tenslotte vergete men ook r.iet de invloed van de regule ring onzer grote stromen op de waterstand. Wanneer een Wes terstorm het water in de zeear men hoog opstuwt en daarbij komt dan tegelijkertijd veel L'letscher- en regenwater af via Rijn en Maas, zoals in het voor jaar het geval kan zijn, dan komt de waterlossing in onze polders al gauw in moeilijkhe den. vooral wanneer langdurige regens in het eigen land de zaak nog komen compliceren. Valt ■evalligerwijs een orkaan uit 't Westen samen met een spring vloed. dan is het land in ge vaar. Onze meteorologen weten dit maar al te goed; niet voor niets werden reeds Zaterdag in de vroege avond dringende waarschuwingen uitgezonden. Dure (lijken Wanneer de krachten der na tuur samenspannen zoals deze keer het geval is geweest, dan zijn daartegen noch onze polder dijken noch zelfs de zeewerende dijken bestand, zoals trouwens wel overtuigend gebleken is. Niet op enkele maai- op wel honder den plaatsen in Nederland heb ben de dijken het begeven. Het gaat niet aan in de be staande omstandigheden daar over schuldvragen op te werpen; Het onderhoud der zeeweringen in Zeeland alleen al vergt jaar lijks bijna 5 millioen gulden. Het beschermen en bemalen van de polders vraagt in Zeeland en Zuid-Holland aan waterschaps lasten gemiddeld f 34.per ha, in West-Brabant gemiddeld f 40- per ha, in enkele blootgestelde polders f 70.en f 80.per ha, tegen een gemiddelde van i 14,50 per ha voor geheel Nederland. De lasten zouden ondraaglijk worden wanneer men zou willen trachten calamiteiten als die van j.l. Zondag voorgoed uit te slui ten door over de hele linie de zeeweringen en polderdijken te verhogen en te verzwaren. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de waterstaatdeskundigen hier te lande reeds sinds meer dan tien jaar zich bezig houden met de studie van een veel een voudiger, maar tegelijk ook veel gedurfder en duurder project, t.w. een rechttrekking van de ge hele Nederlandse kustlijn vanaf Borkum tot de Westerschelde. Het z.g. Delta-plan maakt daar van een onderdeel uit en heeft betrekking op het dichten en droogleggen van de zee-armen in het Zuidwestelijk deel van het land. Delft studeert Dit is allesbehalve een eenvou dige zaak. In het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft zit men er al van voor de oorlog op te studeren en nog steeds ver keert dit project in het stadium van onderzoek. Het is heel goed mogelijk, zo niet waarschijnlijk, dat de bittere les die Waterstaat en overheid zopas te verwerken hebben ge kregen, de beslissende stoot geeft voor een bespoediging van de studie en de uiteindelijke verwe zenlijking van dit plan. Minister Algera vertelde gisteravond voor de radio, dat iemand in Friesland hem had gezegd, hoezeer ook het Noorden bevreesd is geweest voor gevolgen van het nood weer. De Afsluitdijk, die destijds f 96 millioen heeft gekost, aldus de commentaar van die Fries, heeft Zondag zichzelf verdiend. Zo zal men straks misschien ook van de grote plannen, waaraan thans wordt gedacht en die hon derden millioenen zouden kos ten, mogen zeggen, dat zij zich zelf hebben verdiend. Détails zijn over dit project ui teraard nog niet te geven; zelfs in Delft is men daar nog niet aan toe. Wordt de hele kustlijn „recht getrokken", dan zou zulks in elk geval betekenen, dat alle Wad deneilanden aan elkaar verbon den werden en dat de gehele Waddenzee zou worden ingepol derd. De Zuid-Hollandse en Zeeuwse zeegaten zouden alle dichtgaan, op de Westerschelde na. Dat was in elk geval de me ning van dr v. Veen, maar hier bij mag voorshands toch nog een vraagteken worden gezet, want waar blijft men dan met. het wa ter van Maas en Merwede, dat via het Hollands Diep een weg naar buiten zoekt? De Maas heeft als regenrivier haar' eigen „regime", zoals de Rijn, die een gletcherrivier is, ook weer zijn eigen „regime" heeft. Die twee laten zich be zwaarlijk samenbrengen, daarom lijkt het voor de hand te liggen, dat de Maas haar eigen uitweg naar zee behoudt, b.v. via het (overigens voor versmalling en inpoldering in aanmerking ko mend) Haringvliet. De versmalling van het Ha ringvliet zou tevens tot gevolg hebben, dat de stroom haar bed ding zelf dieper uitsehuurt, waarmee dan voor Zuid-Neder land een uitstekende rechtstreek se uitweg naar zee zou ontstaan voor schepen van grote diepgang. Drie vliegen Geschat wordt, dat uitvoering van dit grootse plan de kustlijn van 1400 km zou inkorten tot 450 km en een landaanwinst zou opleveren van 375.000 ha. Het dichten van een groot aantal zee armen en de versmalling van de paar openingen die overblijven zouden het gevaar voor overstro ming zeer aanzienlijk verminde ren, omdat juist i n de zee-armen de vloed zijn grootste hoogte be reikt, en dit gevaar wellicht ge heel uitsluiten wanneer de res terende kustlijn afdoende wordt verzwaard en verhoogd. Maar bovendien zou dan een einde komen aan de ernstige ver zilting van de grond, welk euvel dooi- Nederland pas in de laatste twintig jaar is onderkend als een enorm gevaar voor land bouw en veeteelt. Zowel tenge volge van de omvangrijke inpol deringen, die hogere waterstan den bij vloed en dieper doordrin gen van het zeewater landin waarts hebben veroorzaakt, als door het verder uitdiepen van Rijn en andere stromen ten be hoeve van de scheepvaart, heb ben we het zeewater naar ons toegehaald. Elke dag komen door de zee gaten en andere openingen tien tallen goederentreinen met puur keukenzout in de vorm van Noordzeewater ons land binnen. Men heeft de schade als gevolg hiervan voor de landbouw en veeteelt ruw geschat op niet min der dan honderd millioen gulden per jaar. Een derde effect van het bui- lensluiten van de zee zou zijn, dat het rivierwater dan in rui mer mate kan worden benut voor de behoefte aan zoet water voor mens en dier. Meer dan tien procent van al het water, dat bij Lobith en Eysden ons land bin nenkomt. tappen wij af voor drinkwater en vooral voor de in laat in polders. De consumptie beweegt zich, als gevolg van het moderniseringsproces (baden, vaste wastafels enz.) in sterk stij gende lijn. Wij moeten ons rea liseren, dat dit kunstmatig ir stand gehouden land slechts be woonbaar is bij de gratie van het zoete water dat uit de hemel en via Rijn en Maas ons land bin- nenvlat, en dat dit water lang zaam maar zeker door het chloor uit de zee wordt vergiftigd. (Om een idee te geven van de belan gen, die o.a. voor de veeteelt op het spel staan: Friesland en een deel van Noord-Holland hebben in de droge zomer van 1948 on geveer 300 millioen kubieke me ter water uit het zoete IJselmeer ontvangen en daardoor hebben naar schatting een kwart mil lioen koeien elk voor f 50 meer melk gegeven!) Werkgelegenheid Het spreekt vanzelf, dal; een plan van zo wijde strekking vele jaren van studie behoeft maar niet in één twee drie uit de kast kan worden gehaald. Te „Slechts mijn twee honden gered" (Van onze verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 5 Fe bruari „Ik heb slechts mijn twee hondendie trouw met m\j meezwommen, kunnen redden". De- tranen* eekneten de 7U-jarige opa: Brouw uit Stavenisse in de ogen, wan neer hij zijn verhaal doet. Opa Brouw heeft het huzarenstuk uitgehaald om Zondagnacht uit zijn ondergelopen woning naar 'n hoger gelegen gebied te zwemmen, 'waarvan hij vandaag is geëvacueerd naar Bergen op Zoom. De meeste van zijn familieleden heeft hij voor zijn ogen zien verdrin ken, nadat de watervloed de grote polder was komen bin nenvloeien. ..Het ivas een kwestie van enkele minuten", zegt de grijsaard met ge smoorde stem. Binnen 5 mi nuten stond het water reeds meer dan een meter hoog. na een kwartier was de gehele woning bijna onder water verdwenen. Delft is men er ih elk geval nog steeds niet mee „rond"'. Zo het inmiddels al ooit de ge dachten kan boeien, dan is het wel nu. Het land, getroffen door zijn oude vijand als wel niemand meer voor mogelijk had gehou den. vraagt om bescherming. Hij moet nu voorgoed bedwongen worden! Ook eisen de gezond heid van het volk, de belangen van landbouw en veeteelt, het belang niet minder ook van onze sterk tot ontplooiing komende in dustrie, dat aan de verzilting paal en perk wordt gesteld en dat de zoetwatervoorziening op peil wordt gehouden. Met het dienen van al deze be langen is in de komende tijd zeker ook een zo voornaam vraagstuk als de werkgelegen heid op gelukkige wijze te com bineren. En tenslotte valt wel alle grond weg voor verzet van de kant van Nederland tegen een nieuwe Schelde-Rljnverbinding, aangezien de situatie in de z.g. Tussenwateren bij een uitvoering van bovengeschetst plan totaal zou worden gewijzigd. (Advertentie) Een van de grootste zorgen van de volkshygiënische dienst biedt de opruiming van de honder den kadavers. Er is sterke mankracht voor nodig om het kadaver van dit verdronken varken te bergen. (Vervolg pag. 1 verdrinken dan hun huis te ver laten. We moeten ze er uit sle pen. Anderen zijn zinneloos van verdriet. Ze moeten als kinderen aan de hand geleid worden. De verschrikkelijke waarheid We horen weer de verhalen Nederlandse evacué's ondergebracht! PBELGIË van ontzettend leed. Een red dingsploeg ontdekte een oude man en een oude vrouw in een boom. Ze hadden zich vastge bonden, om niet door de sterke stroom te worden meegeleurd. Beiden waren gestorven van ontbering. Een familie aan de Langeweg had, toen het water kwam, be zoek van een echtpaar uit Rotter dam. Ze maakten een vlot. De vrouw kreeg een beroerte gleed er af. Haar man verdronk bij de poging om haar te redden. Hun tweejarig dochtertje gleed ook van het vlot. Maar haar drie jarig broertje greep haar vast en trachtte haar tegen te houden. „Niet weggaan" lispelde 't kind. Een jongen van 26 jaar verloor vader, moeder, broers en zusters. Ook zijn verdere familieleden, 46 in totaal. „In de buitenwijken en rond 't centrum van het dorp verdron ken de meeste mensen", vertelt de heer Van der Vliet, „ze wer den door het water overrompeld. Vel"n hadden de tijd niet eens. om zich te kleden. De lijken, die gevonden werden, werden aan getroffen in nachtkleding". We worden er suf van. We ro ken steeds maar sigaretten. Sla pen kunnen we niet. We blijven wakker op een stoel. De petro leumlamp gaat uit. Hier en daar schreeuwt iemand in zijn slaap. Het is ontzettend! De tijd kruipt. En overal rondom het. water, loerend op nieuwe prooi. Er komt iemand binnen mei een lantaarn. Een marine-offi cier. Hij wekt een paar mensen. Ze gaan naar buiten. Het blijft stil. Na een tijdje komen ze te rug. „Het water komt tot aan de rand van de stoep", fluistert ie- maud, „maar het komt niet ver der. Er is overwogen, om alarm te slaan en de mensen in de sche pel} te doen gaan. Maar het wa ter zakt". „Het wordt nooit meer licht" En de tijd kruipt verder. Het wordt een uur, twee uur.We houden het op onze stoel niet meer uit. Tussen een paar sol daten is riog wat plaats om te liggen. We strekken ons zo goed als het gaat op de harde vloer uit. Het wordt koud. We kunnen niet slapen. Konden we maar op de boten. Het is of het nooit meer licht zal worden. Maar dan gaan onze gedachten langzamer en langzamer. Eindelijk is de slaap gekomen. Als we wakker worden is ie dereen al druk in de weer. De evacuatie gaat verder. De Rode Kruisleden gaan helpen bij de inscheping. Het is half zeven. Over de doorbuigende loopplank gaan we aan boord. Het ruim komt vol met mensen. „Zie je die daar", zegt een man tegen ons. Er komt iemand de ladder af. Hij gaat tegen de scheepswand zitten. Zijn gezicht in grauw van ellende. Zijn ogen staan akelig strak. „Hij laat een vrouw en Kamerlid v.d. Heuvel „evacueerde" DINTELOORD, 5 Febr. Van het dorp Oude Tonge op Goeree-Overflakkee bereik ten 350 personen vandaag de veilige Brabantse wal bij Din- telsas. Onder 't laatste groep je dat heden overkwam, be vonden zich o.a. de leden van de Tweede Kamer v. d. Heu- wel en De Kort. De helpers, die nu al enige dagen lang bij Dinteloord hun beste zorg aan de slachtoffers besteden, wa ren onkundig van hun komst en ze dachten niet anders of ook deze heren waren slacht offers van de watersnood. Met een bemoedigend woord wer den ze van boord gehaald, hun tassen werden door hulp vaardige handen overgeno men en evenals alle anderen werd hun een eerste versna pering uitgereikt. Het misverstand was dra uit de wereld geholpen, doch in tussen hadden de Kamerleden aan den lijve ondervonden hoe goed en hoe afdoend het menslievend evacuatiewerk gedaan wordt. zeven kinderen achter", zegt de man naast ons. Het is acht uur als we vertrek ken. Anderhalf uur duurt de tocht naar Dintelsas. Voor de evacué's staan er auto's klaar. We gaan terug. In Dinteloord wacht een bus. Om half een zijn we thuis; het is of we heel lang zijn weggeweest. BERGEN OP ZOOM, 5 Febr. - Wij vernemen, dat in de nacht van Woensdag op Donderdag de dijk nabij Krabbedijke tengevol ge van de hoge waterstand is be zweken. Door het onderlopen der pol ders moest niet alleen Krabbe dijke worden geëvacueerd met het ten Zuiden daarvan gelegen dorpje Waarde, doch werd ook op een drietal plaatsen de ver bindingsweg over land van Ber gen op Zoom met Goes over stroomd, waardoor Zuid-Beve land weer van het vasteland werd afgesneden. Goes en Mid delburg zijn vanuit Bergen op Zoom over land alleen te berei ken via het veer Temeuzen Hoedekenskerke en over water met de bootdienst Bergen op ZoomIerseke en via het veer Breskens-Vlissingen Denen stellen voor: KOPENHAGEN, 5 Febr. (AP) De Deense Voetbalbond heeft aan de Nederlandse Voetbalbond voorgesteld, een Nederlands- Deense interlandwedstrijd te or ganiseren ten bate van het Ne derlandse Rampfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3