Vloedgolf besprong St. Annaland in dramatische nacht BOOMDIJK bij Steenbergen is hersteld Op LILLO weer een gat in de dijk geslagen De bakker van Kruisland wacht op klanten ALS DOOR EEN WONDER GESPAARD 100 woningen geheel vernield; waterschade niet te overzien KOFFÏE EERSTE WINST OP HET WATER Koningin bij getroffenen Nieuw alarm in Belgisch noodgebied Weg Antwerpen-Gent wordt met overstroming; bedreigd Aantal evacué's bedraagt ongeveer 50.000 Gemaal „Brooymans" doet goed werk Bevolking zal weer snel kunnen terugkeren 5 BRABANTS NIEUWSBLAD Vrijdag 6 Februari 1953 ST ANNALAND, 5 Februari (ANP) Waarschuwing: „Ge vaarlijk hoog water. Het geweld van de Noordwester storm groeit van uur tot uur aan". Dit bericht deed de inwoners van St Anna land de schrik om het hart slaan, in die rampspoedige nacht van Zaterdag op Zondag. Velen konden er wegens dringende werk zaamheden voor de veiligheid van hun medeburgers niet aan den ken naar bed te gaan. Zeker, alle maatregelen waren getroffen en na het hoge tij dat men achter de rug had, was alles nog eens extra verstevigd. De gehele dag had de waterbouwkundig ambtenaar met zijn medewerkers gezwoegd, zodat alles voor het te verwach ten „gevaarlijk hoog water" veilig scheen. Om een uur 's nachts kon nie mand een flauw vermoeden heb ben van wat om drie uur een verschrikkelijke werkelijkheid zou worden. Om twee uur reeds, toen wij de waterbouwkundig ambtenaar spraken, merkten we bij hem een ongewone bezorgd heid op. Er stonden al twee vloedplanken vanaf de hoek ho tel Rijnberg naar het oude ge meentehuis ter bescherming van de Langestraat en de rest van 't dorp in die lijn. Zo onrustbarend steeg het water, dat men weldra drie vloedplanken moest plaat sen, iets wat op dat gedeelte nog nimmer nodig geweest was. Even later scheen het gevaar te min deren, doch na half drie werd plotseling de vierde vloedplank geplaatst en weerklonk huive ringwekkend door de lugubere nacht het angstige gebimbam van de noodklok. Wurgende angst greep allen aan, want in geen tientallen jaren was voor ho^ff water de noodklok geluid. Tevoren reden al zoveel vrachtwagens in het dorp rond, dat menigeen het bed al uit was. Bij het geluid van de klok stroomden honderden mensen naar de haven. De wind was gegroeid tot orkaankracht. Het water vloog met donderend ge weld tegen de woningen op de haven, waarin nog zo goed als alle bewoners aanwezig waren. Toch begonnen de eersten te evacueren, ook uit Suzannaweg. Met nog twee uur vloeien was de situatie zo dreigend, dat des kundigen toen overtuigd waren van een catastrophe Daar komt het water Men zat immers niet alleen met de bescherming van de ha ven voor Suzannaweg, Lange straat en Oostelijke Achterweg bij het zgn. Tonhuis, men zat misgelden .nog meer in angst over de buitendijken. Op de haven stond er zo'n watermassa, dat de toestand met die orkaan hopeloos ging worden. Onmenselijk werk werd verzet. Zou het toch nog lukken met 5 kwartier vloeien? N.-Vosmcer betreurt 17 doden Nog 29 personen vermist Tot heden werden de volgende uit Nieuw Vosmeer afkomstige slachtoffers geborgen en in Steenbergen ter aarde besteld: Zwijters, Marinus Joh., geb. 9-5-25, Hoogte 65; Verbogt, geb. Jansen, Anna Maria Corn., geb. 20-3-73, Pelsendijk 336; De Klerk, geb. Vries, Maria, geb. 1-1-65, Voorstraat 31; Van der Malen, Marijnus, geb. 5-12-96, Pelsendijk 330; Ooms, Catharina Joh. Th., geb. 2-3-33, Kade 355; Jeroense, Leendert, geb. 2-11-07, Korten - dijk 78; Nijssen, geb. Van Dorst, Wilhelmina, geb. 17-3-1900, Paar- denhoek 367; Hellemons, geb. Meesters, Maria Joh., geb. 10-7- 11, Kortendijk 84; Van Geel, Jo hannes Adr., geb. 26-8-41, Pelsen dijk 327; Van Geel, Johanna Petr. geb. 13-1-44, Pelsendijk 327; Van Geel, Marinus Cornelis, geb. 28- 3-46, Pelsendijk 327; Van Geel, Cornelis Ferdinand, geb. 9-11-48, Pelsendijk 327; Van Geel, Petro- nella Johanna, geb. 15-9-50, Pel sendijk 327; Van Oorschot, Pe trus Wilhelmus M., geb. 21-4-48, Pelsendijk 323; Van Oorschot, Maria Elisabetr, geb. 23-9-49, Pelsendijk 323; Van Oorschot, Wilhelmus Adr., geb. 19-5-51, Pel sendijk 323; Meeus, geb. Bas- tiaanse, Carolina, geb. 24-4-83, Paardenhoek 369. Vermist worden nog 29 perso nen, die waarschijnlijk zijn om gekomen. Situatie in Zccuwsch Vlaanderen goed AXEL, 5 Febr. Zeeuwscli- Vlaanderen is betrekkelijk ge spaard gebleven na anderhalve dag; hard werken was men de si tuatie meester. In het Oostelijke deel vonden 13 mensi de dood. De materiele schade is zeer aan zienlijk. Afgezien van het welhaast on telbare aantal herstellingen, dat aan de zeeweringen zal moeten worden verricht, is 'n groot aan tal schuren verloren gegaan, vonden honderden stuks vee de dood in het water en zal ook de schade aan de grond door h.-t zoute zeewater zich nog lang doen gelden. Het verkeer in Zeeuwsch- Vlaanderen is behoudens enkele uitzonderingen, vrij normaal, pe veerdiensten Breskens-Vlissin- gen en Terneuzen-Hoedekens- kerke functioneren. De dienst Perkpolder-Kruiningen is nog steeds gestaakt. De steiger te Perkpolder is beschadigd en in Kruiningen is, voor zover men het van deze zijde kan beoorde len, van de installatie weinig of niets meer over. Nam de stijging toch weer iets af? Het was 10 minuten voor vier, toen de ramp zich voltrok. Met man en macht was men nog aan het werk, toen er wa ter door de bescherming voor de Langestraat begon te borre len, een bescherming die nim mer te voren zo hoog was aan gebracht. En vrijwel onmiddel lijk na dat doorborrelen klon ken de noodkreten als waar schuwing: „Berg je mensen, daar komt het water". Het wonder daar op dat laatste ogenblik nog stonden te kijken, de men sen, die in hun deuren stonden, de mensen die zich op de gan gen of bij de ramen bevonden, ja zelfs die ene vrouw die daar buiten de vloedgolf over zich, heen kreeg, zijn naar later bleek allen bewaard geble ven. Ruim een uur stroomde de watermassa met een niet te be schrijven geweld het dorp bin nen. Alleen de hoogste gedeel ten bleven droog. Bij wie heeft een- enkel le vensduur ooit langer geduurd, dan de tijd van 4 tot 5 uur van die rampnacht? Zo mogelijk duurde dat nog langer voor hen, die vlak bij die kokende waterval woonden. In bange afwachting zat men verder in het dorp totaal in het onzekere. Gelukkig steeg het water in de woningen niet on rustbarend. Toch was er intussen al meer gebeurd, wat voor de meesten later pas zichtbaar werd. Op de haven stond tegenover het Shell-filiaal de grote losinstal- latie van de suikerfabriek Din- teloord. Dit gevaarte sloeg na de breuk aan de Langestraat, dwars door dat filiaal, Het na burig huis meesleurend en daar mee van de Suzannapolder één watermassa makend. De men net kwam niet, nee, het BARSTTE los in een waterval van een niet te beschrijven om- vang, en met een geweld, dat j sen hadden zich daar tevoren voor de daar wonenden elk j weggespoed naar de Molendijk, bombardement te boven moet Niemand is ook daar omgeko- zijn gegaan. De door de orkanische wind voortgestuwde matermassa brak zioh in een zondvloed baan over de Langestraat, onmiddellijk achter de bescherming een gat slaand van ruim 3 meter diep De dijken Men wist nog niets van de buitendijken. Men wist niet, dat de Zeedijk voörbij de Klei ne Nol. 100 me er van de boer en alles wat op haar baan kwam j derij van Luik was doorgebro- meedogenloos verbrijzelend, j ken en de kruin was wegge- verscheurend, meesleurend, I slagen, men wist ook niet, dat wegslingerend van een vracht- een kilometer verder een nog wagen tot een stuk beton van, ernstiger breuk in de buitendijk het oude gemeentehuis toe. was ontstaan, die de boerderij En dan is daar het grotein de polder met bewoners en wonder geschied. Een wonder, j vee in een toestand verplaat- waarover men nimmer uitge- I ste, die zich niet beschrijven praat zal komen, waarvan men j laat. nimmer en verklaring zal kun- Men ziet daarvan nu de ge nen geven. De mensen, die er tuigen: koeien, paarden, var- een seconde tevoren nog aan 't j kens, kippen, huisraad, alles, werk waren, de mensen, die i behalve gelukkige men sen. Ook de bewoners daar wa ren of reeds weg, of hadden zich kunnen redden. In het Nieuwlandsdijkje zat een gat; de waterstand aan de Breedenvlietse dijk was zo hoog, dat ok daar gevreesd werd voor een nieuwe vloedgolf. Het is' er die Zondagochtend geluk kig bij gebleven. Toen het dag werd Toen de dag aanbrak, zijn er reddingspogingen met succes uitgevoerd, die vele ander hel denfeiten overtreffen. Maandag kon een stevige be scherming op de haven worden aangebracht en werd de breuk (Advertentie) BIGGELAAR's KOFFIE met verhoogd aroma want: DUBBEL GEBRAND (Van onze verslaggever) KRUISLAND, 5 Februari Toen Maandagavond het besluit werd genomen om Kruisland uit voorzorg te evaeuëren was de eerste reactie van de heer Brooijmans, dijkgraaf van de bedreigde polders: „Ik blijf". Deze woorden kon hij spreken, omdat hij het volste vertrouwen had in het pas gebouwde, naar hem genoemde gemaal. En dit vertrouwen is in de afgelopen dagen niet ijdel ge bleken. Water in Kruisland zakt reeds Vanaf Maandagochtend 11 uur werken de pompen zonder on derbreking en de resultaten zijn niet uitgebleven. Nadat Donder dag door de ontzaglijke krachts inspanning van de Grontmij de Boomdijk onder Steenbergen was gedicht, is het water in dc Kruislandse polders gaan zak ken. Dat gebeurt centimeter voor centimeter en, wanneer zich geen nieuwe dijkdoorbra ken voordoen, zal het toch nog altijd veertien dagen „malen" kosten eer de wateroverlast ver dwenen is. Het water van de „Eendracht" zal beetje bij beetje worden te ruggedrongen. Nadat de laatste barrière voor Roosendaal (de Boomdijk) was genomen lag de weg voor de vloed open tot het op een natuurlijke hindernis in het achterland van Brabant zou stuiten. Het waren zeer ver heugde waterschapsdeskundigen die Donderdag in het hoofd kwartier van kolonel Anthoni te Steenbergen bijeen waren om mededeling te doen van de eer ste overwinning op het water. Lang hebben zij er echter niet bij stil gestaan, want intussen was reeds een tweede dam op geworpen en wel in de weg Steen bergen-Lepelstraat. Naar dit punt en naar de der de linie in de Westlandpolder blijven zich zonder onderbre king colonnes soldaten en bur gers zwaar ronkende vrachtwa gens vol zandzakken bewegen. De winst op het water wordt slechts met de allergrootste in spanning verkregen, maar de eerste tekenen dat men dit ge vecht gaat winnen zijn er en daarom mag dijkgraaf Brooij mans trots zijn op het gemaal, dat zijn kracht voor het eerst op wel zeer overuigende wijze heeft gedemonstreerd. GIFT voor KLUNDERT UIT BELGIE Door de brandweer van Kalmpt- hout werd op het gemeentehuis van Putte f 100.— gedeponeerd met het verzoek deze te willen doorzenden naar de gemeente Klundert. Zoals men zich wel zal her inneren heeft de Kalmpthoutse brandweer enige jaren geleden deelgenomen aan de Benelux brandweerwedstrijden te Klun dert. FRANSEN NAAR Z.-BEVELAND BERGEN OP ZOOM, 5 Febr. - Wij vernemen, dat 40 man van de Franse genie-troepen met materieel vanuit Bergen op Zoom naar Catseveer op Zuid Beveland zijn overgestoken om daar aan het hulp- en herstel werk deel te nemen. Zij hebben ook een radiopost bij zich. Ook buitenlandse legereenheden hebben zich ter beschikking ge steld van het reddingswerk. Een rubberboot brengt geredden naar een Amerikaanse vliegboot. Ze zijn zojuist per helicopter uit de ondergelopen polder bij Ouwerkerk aangevoerd. de Suzannapolderdijk ge dicht. Toen werden de laatste in nood verkerende mensen van boerderijen of woningen uit de polders gehaald. Aangenomen kan thans wor den, dat 70 van de woningen in St. Annaland min of meer waterschade hebben dat een 100-tal woningen geheel zijn vernield of zodanig beschadigd, dat herstel zeer bezwaarlijk "is, dat het aantal verloren stuks vee in de honderden loopt en nog niet bij benadering is te schatten, dat een tiental straten geheei of gedeeltelijk is vernield en de huisraadsehade in de honderduizenden guldens loopt. Amerikaan en klom p< ien (Van onze verslaggever) STEENBERGEN, 5 Febr. - „Where can I buy a pair of woor1 'n shoes?" Twee knapen schubden onbegrijpelijk het hoofd. „Niet verstaan". Een Amerikaan maakt het duide lijk. dat hij klompen bedoelt, klompen zoals de twee jon gens dragen. Triomfantelijk wijzen de knapen naar een winkel en de Yank begeeft zich op pad. Naast een onaan gename herinnering bezit hij in de toekomst tenminste ook nog een prettige herinnering aan ons land Moerstraten is thans buiten gevaar (Van onze correspondent) MOERSTRATEN, 5 Febr. Wanneer zich eeen nieuwe dijk doorbraken voordoen is het ge vaar voor het gebied tussen Steenbergen en Halsteren ge weken. Studenten en Amerikanen verstevigen op het ogenblik de dijken om nieuwe breuken te gen te gaan. In Moerstraten zijn vandaag reeds enkele boeren teruggekeerd om te trachten een deel van hun eigendommen in veiligheid te brengen. Zij ma ken gebruik van roeiboten. 50.000 EXEMPLAREN VAN „DE RAMP" AMSTERDAM. 5 Febr. (ANP). Vijftigduizend exemplaren zal de eerste oplaag zijn van het boek „De Ramp", dat ten bate van het Nationaal Rampenfonds zal worden samengesteld en uit gegeven. Het boek zal 96 pagina's, met weinig tekst, en ca 100 foto's bevatten. KVP SPOORT LEDEN AAN TOT HULP DEN HAAG, 5 Februari - Het dagelijks bestuur van de Ka tholieke Volkspartij heeft zijn besturen en leden in de kringen en afdelingen der Partij aange spoord om zich met kracht in te zetten bij de bestrijding van de watersnood en de hulp aan de getroffenen, zowel door een persoonlijke inzet als door een edelmoedige materiële hulpver lening. IN AMERSFOORT EN UTRECHT (Van onze correspondent) UTRECHT, 5 Februari Ook vandaag heeft Hare Majesteit de Koningin weer blijk gegeven van haar diep medeleven met de be volking uit de getroffen gebie den, toen zij evacuatie-centra in Amersfoort en Utrecht bezocht. Onmiddellijk na aankomst in de centra begaf zij zich onder de vluchtelingen om hen een hart onder de riem te steken. In Amersfoort tekende zich grote deernis af op het gelaat van de landsvrouwe, toen zij zich onder hield met een nog jonge vrouw, die vertelde hoe zij haar man en kind was kwijt geraakt, toen de boot waarmee zij zich trachtten te redden omsloeg. Zijlstra en v. Thiel in noodgebied ROOSENDAAL. 5 Febr. De ministers van Economische Za ken, prof. Zijlstra, en Maatschap pelijk Werk, rar Van Thiel, heb ben vandaag een bezoek gebracht aan de noodgebieden in West- Brabant. Aan het bezoek aan Noord- Brabant, waarbij o.m. Bergen op Zoom en Breda werd aangedaan, ging een bespreking met het pro vinciaal opbouworgaan in Til burg vooraf. Tijdens deze bespre king werd vooral gesproken over de verzorging van de evacué's, die in de provincie zijn onderge bracht. O O (Van onze correspondent) ANTWERPEN Uit de geteisterde streken van België zijn in de loop van Donderdag opnieuw alarmerend* berichten binnenge komen. Zo werd bij Lillo (kort bij de Nederlandse-Belgische grens in de buurt van Putte) een nieuw gat in de dijk geslagen, waardoor het water in het dorp wederom begon te stijgen. Lillo werd hier door geheel geïsoleerd. Aan de overkant van de Schelde bij Ant werpen, n.l. onder de gemeenten Kallo, Zwijndrecht en Beveren- Waas werden door de druk van het water de pas aangebrachte dijkversterkingen weggevaagd. Het waterpeil steeg hier een meter. Voor zover Donderdagochtend bekend was, zijn bij de Belgische overstromingen veertien personen omgekomen. drieduizend. De bewoners van Ostende hebben in de vroege ochtenduren van Donderdag een angstige tijd doorleefd. De vloed bereikte zijn hoogtepunt en een harde wind deed de golven te gen de kruin van de dijk slaan. De zeewering hield echter stand. Door de watersnood hebben in Ostende vooral de zakenlieden en vissers zware verliezen gele den. Als de staat hen niet op een of andere wijze helpt (de gedu peerden waren niet verzekerd) zullen deze mensen hun zaken niet kunnen voortzetten. Tussen Antwerpen en Rilland 20 gaten Door de nieuwe overstroming werd de laatste wegverbinding tussen Lillo en Antwerpen ver broken. De verdere evacuatie van het dorp. 'at drie doden te betreuren heelt (waaronder de echtgenote van de uit Roosen daal afkomstige heer Grosfeld), zal nu over de Schelde moeten plaatsvinden. Lillo staat sinds Zondag ge heel blank. De tramrails van de lijn via Stabroeck naar Antwer pen zijn grotendeels wegge spoeld. In de ongeluksnacht kwamen er drie bressen in de Schelde- dijk, drie van de twintig, die men tussen Antwerpen en Ril land Bath telt. Het grootste gat bij Lillo is 150 meter breed. Ook in de plaatsen Oorderen en Wilmarsdonk, eveneens tus sen Antwerpen en Ossendrecht gelegen, 'hebben talrijke huizen het moeten ontgelden, in Beren- drecht en Zandvliet zijn het in hoofdzaak boerderijen, die ge troffen werden. Er is veel vee omgekomen. Angst in Ostende Vele duizenden soldaten doen in de getroffen Belgische stre ken prachtig werk. In de buurt van Ostende werken er ruim Door de zwakke plekken in de Scheldedijk bij Zwijndrecht droeve gebeuren gade. en Kallo liep Donderdag het water, dat in Antwerpen terug week, weer opnieuw over de landerijen. De weg Antwerpen- Gent wordt door deze uitbrei ding met overstroming bedreigd. In Antwerpen, waar Zondag o.m. het Klapdorp, de Paarden markt, de Grote Tunnelplaats en de Italiëlei onder water stonden, is men thans de toestand mees ter. Vele winkeliers hebben de koopwaar, die in de ondergelo pen kelders lag opgeslagen, ver nietigd. De Antwerpse banken hebben de geteisterden in de ge legenheid gesteld hun voorwer pen van waarde in de kluizen op te bergen. In Oudenbosch Omgekomen redder begraven In Oudenbosch is gistermor gen de bij het reddingswerk bij Klundert omgekomen militair Eddy Kasan van het regiment Waalhaven afkomstig van Am sterdam, ter aarde besteld. De begrafenis van de 26 oude sol daat, die zijn leven offerde voor zijn vaderland, vond plaats met militaire eer. Cadetten van de K.M.A. vormden de erewacht. Vanuit het ziekenhuis ging de droeve stoet,, waarin burgemees ter Funk meeliep, naar de Ned. Hervormde Begraafplaats. Do- miné Da Costa leidde de plech tigheid. Zwijkend, vol mededo gen sloegen de aanwezigen dit Afvoer heeft een normaal verloop 's-GRAVENHAGE, 4 Februari. Hoewel op dit ogenblik nog geen cijfers beschikbaar zijn van het aantal geëvacueerden en de verspreiding over 't land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. In het algemeen worden de (Van onze verslaggever) KRUISLAND, 5 Februari Wat is hier gebeurd? Rond de dorpskerk van Kruisland is geen sterveling te bespeuren. Holle, lege etalages gapen me donker aan en als ik naar binnen tuur, zie ik ergens op de grond een reclameplaat, die me via een heel schone juffrouw opwekt om toch voortaan niet te vergeten dat ik zo veel witter kan wassen als ik het schuurpoeder gebruik dat ze me zo verleidelijk met haar papieren handje wil aanreiken Een beetje verder lees ik te gen de spiegelruit van een café dat „de koffie er klaar is". Maar als ik tegen de deur duw, dan blijkt het een zeer misleidende mededeling te zijn, want er is rïemand die me heeft verwacht. Langzaam wandel ik verder en van achter een huis komt een onbekend soort hond op me af geschoten, die eens aan mijn broek snuffelt en blijkbaar zo veel vertrouwen in me stelt dat hij gezellig achter me aan blijft tippelen. Bij de bakker schittert de slagzin: „Morgen is ons brood ook nog vers", zo duidelijk, dat ik besluit achterom te gaan om dat brood van gisteren te proe ven. En, alsof bakker Goris me wil bewijzen dat hij er niet de man naar is om zo maar wat onzin op zijn gevel te spijkeren; er ligt werkelijk op zijn keuken tafel een geurig rond brood. Vers gebakken, want de bakker is thuis achter de plattebuis ge bleven. Waar zijn familie is? „Geëvacueerd, mijnheer". Maandagavond kwam plotse ling het bericht dat vrouwen en kinderen het dorp moesten ver laten, daar de vrees bestond dat ook Kruisland door het water overspoeld zou worden. Nu is het Donderdag, en nog is er geen spatje water in het dorp te be speuren. De landerijen staan blank, maar de straten en de huizen liggen er even vriende lijk als altijd. Bovendien bakt de heer Goris niet alleen uit liefhebberij of voor zichzelf alleen, maar ook voor de 4 a 500 mannen die have en goed bewaken. De meesten hebben alles naar de bovenver dieping gedragen, welk karwei tje gelukkig overbodig zal blij ken te zijn. 's Avonds gaan de mannen naar de herberg, waarvan de baas wel is gebleven, om elkaar wat te troosten in dit vrouwen loos tijdperk. „Bij wie is dat?", vragen we, waarop Goris antwoordt: „Gaat u maar eens kijken naar Van Loon, die schenkt nog wel een bakje koffie". Ik bestel die koffie endie wordt me door een dame voor gezet. Van Loon bespeurt de vraag op mijn gezicht en lacht: „Ja, ja, er zij nog wel dappere vrouwen". „Nu, zo moedig ben ik niet", mevrouw van Loon, die de kof fie serveert, „Ik ben bang ge noeg en 's avonds ga ik naar Breda". Langzamerhand is het me dui delijk geworden dat de stilte in liet dorp zeer betrekkelijk is, want in dit café zit nóg een klant, die erg gekweld wordt door rheumatiek. Mevrouw van Loon zegt: „Wilt u geknipt worden, dan kunt u ook nog terecht, want dit is onze figaro. Bij gebrek aan klanten, zit hij hier maar wat bij de ka chel. Geloof maar gerust dat hij het over een paar dagen druk genoeg zal hebben, als alle da mes weer terugkomen en erg verlangen naar een nieuwe make-up". Leed gauw geleden Het ziet er inderdaad naar uit dat voor Kruisland het evacu atieleed heel gauw geleden zal zijn. Dijkgraaf Brooijmans, die ik later bij het naar hem ge noemde gemaal ontmoet, beves tigt dat en als ilc het goed heb gehoord dan is hij zelfs een beetje boos, dat men zo weinig vertrouwen in de capaciteiten van zijn pompen heeft gesteld. Hij zegt dat niet, doch beant woordt mijn vraag of evacuatie nodig was als volgt: „Het is een zeer, zeer voorzichtige maat regel geweest." Het verheugt me dat ik alle Kruislanders na mijn bezoek aan hun geliefd dorp kan mededelen dat ze, onvoorziene dingen voor behouden, weer heel, heel snel hun broodje bij de bakker kun- gaan kopen. Hij zit er eerlijk gezegd zo'n beetje op te wach ten....,; geëvacueerden uit Noord-Bra bant, de Zeeuwse eilanden met uitzondering van Schouwen Duiveland en de Zuidhol- landse eilanden met uitzon dering van Goeree of overflak- kee zoveel mogelijk in de naaste of niet al te ver verwij derde omgeving ondergebracht. Zo zijn er in Noord-Brabant naar schatting al 18.000 geëva cueerden ondergebracht. Zij zijn over vele plaatsen ver spreid en niet altijd in grotere concentraties onder gebracht. Het is uiteraard niet mogelijk daarover reeds thans een volle dig overzicht te geven. De eva cuatie van de twee grote nood gebieden, Goeree en Overflak- kee, Schouwen en Duiveland, betreft grotendeels een georga niseerde afvoer op langere af stand. Voor zover de geëvacueerden uit SchouwenDuiveland niet naar Noord-Brabant zijn afge voerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dor drecht naar Utrecht, waar 25000 bedden beschikbaar zijn en, van waaruit zij over verschillende plaatsen in de provincie wor den verspreid. De geëvacueerden uit Goeree en Overflakkee gaan zoveel mogelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar 't Noor den. Uit dit .alles blijkt, dat er naar wordt gestreefd de getrof fenen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. Engelse zoeklichten naar Goeree BERGEN OP ZOOM, 5 Febr. - In het kader van de buitenland se hulpverlening aan de getrof fen gebieden in ons land zullen in totaal 12 zoeklichten van de Engelse luchtdoelartillerie naar Goeree-Overflakkee worden overgebracht. Met behulp van deze installaties zal het red- dings. en herstelwerk ook des nachts kunnen worden voortge zet..

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2