Met Gods Hulp en aller inspanning mmêxmu kans op behoud voor het gehele Eiland Tholen Het Parlementair Overzicht WEK DE GAL IN UW LEVER OP De Commissaris der Koningin bezoekt ons noodgebied Dankbaar voor prestaties van Waterschappen en ambtenaren Bewogen door de enorme krachtsinspanning {„Met Gods hulp en aller inspanning is er kans, dat het eiland Tholen als grondgebied kan worden gered. U (eilandbewoners) en wij kunnen en moeten doen wat mogelijk is. Overigens dienen we onze hoop te vestigen op de Almachtige, die weer en wind regeert. En van de weersgesteldheid hangt de komende dagen nog steeds veel af. Sterkte en vertrouwen zij U allen van harte toe gewenst". Deze boodschap van de Commissaris der Koningin in onze Provin cie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, mogen wij U doorgeven. Ondanks het feit, dat van de Commissaris de laatste dagen meer gevergd is, dan van wie ook verlangd mag worden, maakte hij Donderdag jl. enige uren vrij om enkele punten op het eiland te bezoeken, nadat hij Woensdag H.K.H. Prinses Wilhélmina had vergezeld bij Haar bezoek aan Stavenisse. Vergezeld van mevrouw de Casembroot, de secretaris van het Kabinet, dhr. de Regt van de Provinciale Waterstaat en dhr. Wa- gemaker uit Tholen, werden enige uren op het eiland doorgebracht. Temidden van alle ellende die achter ons ligt in deze dagen, spreken we zeker namens alle eilandbewoners, wanneer we verkla ren voor dit blijk van medeleven zeer dankbaar te zijn Het doet goed te weten, dat ieder provinciegenoot van de hoogste tot de laagste met ons meeleeft en alles zal doen wat mogelijk is om ons in de nog steeds benarde toestand te helpen. IN THOLEN ___^Dngeveer 10 uur arriveerde jhr. en mevrouw de Casembroot in Tholen, waar ze zich onmiddellijk naar het stadhuis begaven. De Commissaris had een kort onder houd met burgemeester v. d. Hoeven en betuigde hem zijn warme dank voor de grote inspanning die hij en zijn medeburgers zich hadden ge troost om andere eilandbewoners bij te staan. IN OUD-VOSSEMEER kon de gemeentesecretaris (bij af wezigheid van burgemeester Ver- sluys) hem de geruststellende mede deling doen, dat er hier geen moei lijkheden waren. Daarna kwam men in het noodge bied te ST. ANNALAND, waar het hoge gezelschap de verwoesting op de haven Klippelstraat en Suzan- naweg in ogenschouw namen. Dhr. Arie Rijnberg, wiens huis o:m: in dat gedeelte is weggevaagd verstrekte de Commissaris inlichtingen omtrent het verschikkelijk gebeuren en de wonderlijke redding van enkele per sonen, die daar nog in de omtrek waren tijdens deze doorbraak. Ook met andere personen werd even ge sproken. Keurig, noemde jhr. de Casembroot het door de aannemers en hun helpers geleverde werk op de haven, waar onmiddellijk na de catastrophale nacht voor bescher ming is gezorgd. Dhr. M. Moerland, bestuurslid van het Waterschap St. Annaland verzocht hij z'n warme hulde over te brengen aan de Waterbouwkundig Ambtenaar en alle anderen die tot het uiterste hebben gepoogd de zaak in stand te houden. De Commissaris aanschouwde de inmiddels al verminderde chaos op de Langestraat en verwonderde zich met allen dat zowel hier als in de Suzannapolder niemand was omge komen. Het was hem onmogelijk verder tijd vrij te maken voor een bezoek aan de burgemeester en dijk graaf Bierens. IN DE SCHELPHOEK Twintig minuten later was het ge zelschap aan de zeedijk tussen Scherpenisse en Poortvliet: de Steenlandsesluis. Op twee plaatsen dicht bij elkaar is daar de buitendijk doorgeslagen en aan dit vitale punt o.m. van belang voor het derde deel van het eiland Tholen wordt met een krachtsinspanning gewerkt als nimmer te voren is aan schouwd. Bij de boerderij de Schelp- hoek is geen adempaze toegestaan. Werken, zwoegen, sjouwen, ploe teren in onbegaanbare polderwegen met paard en wagen, karren, trek kers, zand en grind, honderden men sen, bijna al het deskundige per soneel van Waterschappen en pro vinciale waterstaat. Ook dhr. Kant van de Rijks waterstaat heeft zich naar dit punt begreven om met zijn collega's Goedemondt, Blaas, Van Dijke, de Regt, om met dhr. Geuze van het Waterschap Poortvliet, alle Ge zworene en de arbeiders, timmer lieden, boeren en burgers, te trach ten de gaten te dichten. Het Was vandaag niet de eerste poging. Gisteren had men daar de zaak ook dicht, maar het vrij woelig getij van Woensdag op Donderdag sloeg de zaak weer stuk. Niet merkbaar ontmoedigd, even onversaagd werd Donderdagmorgen opnieuw begonnen en wat er na enige uren onder dergelijke omëfan- digheden tot stand kwam 'geeft moed, ontroerd, vervuld met trots. Voorzichtig, maar beslist werd daar enige hoop gegeven, dat men het bij niet te ongunstig weer nu wel kon houden, waartoe men ook de nacht zou doorwerken als tijdig een schijnwerper kon worden geplaatst. Elders in dit nummer hebben we het verdedigingsplan (onder alle voor behoud) nader uitgewerkt. Wanneer men hier slaagt de zaak te dichten, dan kan met man en macht verder worden gegaan. Volledig liet de Commissaris zich op dit punt op de hoogte brengen door de aanwezige deskundigen, drukte handen, sprak bemoedigende en dankwoorden en even onver saagd ploeterde mevrouw de Casem broot mee over schier onbegaanbare modderpoelen. GEEN EVACUATIE Terug in de auto naar Tholen ver klaarde ons jhr. mr. de Casembroot dat er op dat ogenblik geen sprake van evacuatie van de nog aanwezige bewoners is. Integendeel, wanneer de eerste vitale punten zijn afge werkt zal onmiddellijk aan Stave nisse worden begonnen en zullen de valide arbeiders uit die gemeente, die in Brabant ondergebracht zijn gevraagd worden mee te helpen aan het versterken van de Scheldtsedijk en de Stoofdijk. Dat zijn mannen die met alle toe wijding daaraan zullen meewerken. Immers, zo verklaarde de Commis saris verder, valt de schade aan de Scheldtsedijk erg mee, daar de bovenkanten slechts zijn afgeslagen; maar geen diepe doorbraken orit> stonden. Hierom mag met vertrou wen worden verklaard, dat er een goede kans is, dat ook dat deel van het eiland Tholen nog kan worden gered, tenzij er zich opnieuw on voorziene omstandigheden zouden voordoen. Nu de kans er is zal alles gedaan worden om het Thoolse grondge bied te behouden. Hiertoe, aldus jhr. de Casembroot, heeft de Thoolse be volking zelf door haar direct ingrij pen waar dat maar enigszins moge lijk was, door haar onversaagde strijd in eerste instantie al veel bij gedragen. Nogmaals daarvoor mijn warme hulde. Laten we deze moedgevende ver klaring in biddend opzien met ver trouwen en hernieuwde krachtsin spanning aanpakken. God zegene die krachtsinspanning. Omstreeks 1 uur vertrok de Com missaris en mevr. de Casembroot per boot vanuit de Haven naar Yer- seke met de belofte zodra mogelijk weer een kijkje te komen nemen. TWEEDE KAMER STAAKT HAAR WERKZAAMHEDEN MINISTERS MOETEN HANDEN VRIJ HEBBEN jMUPK v V V-„< L - nf -*• - 1 :ÏS..Cï^-: I® - i* Niet altijd overheersen de redders in het noodgebied, want de ondermijnde wegen zijn verraderlijk. Dat ondervond de „high speed", die hierboven is afgebeeld. De wagen verzonk in de modder langs de Thoolse weg. iedereen er van overtuigd is, dat de Regering doet wat zij kan om de nood te lenigen. Alleen de commu nisten verzetten zich daartegen en zij haalden zich daardoor de grote ergernis van de andere afgevaardig den op den hals. ZENUWSTERKEND en BLOEDVORMEND is PLEEGZUSTER BLOEDWIJN De Tweede Kamer stelde zich op het standpunt, dat men de ministers en 't ambtelijke apparaat niet aan de Kamer mag binden. Beide moeten de gelegenheid hebben om zich volledig aan de hulpverlening te wijden. De lange agenda, die op spoedige af handeling wacht, moest zwichten, zoals alles moet zwichten, voor de nationale ramp. Dinsdag 10 Febr. zal de Kamer weer bijeenkomen. Waar schijnlijk zal dr Drees dan in de ge legenheid zijn nadere mededelingen te doen. De toestand was Dinsdag jl. nog te onoverzichtelijk om een debat te kunnen voeren. Noch de Rege ring, noch de Kamerleden hebben een juistoverzicht van de ramp. Ver scheidene Kaïnerleden zijn daarom 'in kleine groepjes naar de bedreigde gebieden vertrokken. De Regering verleent daartoe alle medewerking, maar stelt zich terecht op het stand punt, dat het reddingswerk daar door in geen enkel opzicht mag wor den belemmerd. solt morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen etromen, andere verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER-S LEVERPILLETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. Op zeer stijlvolle wijze heeft de Regering haar belangrijke verklaring over de ramp, die ons land heeft ge troffen, afgelegd. In de Tweede Kamer was bijna het gehele Kabinet aanwezig, met uitzondering van de Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra, die een ver gadering heeft bijgewoond van de Kolen- en Staalgemeenschap te Luxemburg en die niet in staat was (door de onbegaanbare wegen) om op tijd zijn departement te bereiken. Televisie- en filmoperateurs deden in alle stilte hun werk om dit groot ste en tragische moment te ver eeuwigen. Niet minder dan 86 leden hadden nog kans gezien om naar het Binnenhof te komen. Men miste al leen de afgevaardigden uit de nood- wonden, kloven, geschaafde huid gebieden, zoals o.a. baron v. d. Feltz, die in Middelburg woonachtig is en de burgemeester van Den Briel, de heer Van Sleen. Onder doodse stilte werden in de Tweede Kamer de redevoeringen van voorzitter Kor- tenhorst en Minister-President Drees aangehoord. Diepe indruk heeft dit ontzaggelijk gebeuren op onze Par lementsleden gemaakt. De verslagenheid was groot. Het meest bleek dit wel uit het voorstel van dr. Kortenhorst om geen debat te houden. Dit zou niet passen, daar Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten heb ben een wonderbaarlijke aansporende wer king op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloed zuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed wor den radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenoch tend die heilzame kuur. Ging de Tweede Kamer dus nog een week op reces, in de Senaat toog men onmiddellijk aan de arbeid. Daar werd dezelfde Regeringsver klaring voorgelezen door de vice- premier, prof. Beel. De debatten over de dividendstop (een jaar verlengd) en de begroting van Oorlog en Marine vermochten echter niemand te interesseren. Er zijn persorganen geweest, die zich hebben afgevraagd waarom ook niet de Eerste Kamer haar werkzaam heden heeft stopgezet. En zij vragen zich af of het verantwoord is om de minister van Oorlog en Marine, alsmede de twee staatssecretarissen in deze drukke, bijzondere tijd in be slag te nemen. Wij geloven niet, dat de Eerste Kamer verstandig heeft gedaan door te vergaderen. Is iedereen er niet van overtuigd, dat de minister van Oorlog op zijn departement thuis hoort, nu een groot deel van zijn leger werkt in de geteisterde ge bieden Voorzitter Jonkman heeft echter aan de betrokken ministers gevraagd of zij in de Eerste Kamer wilden ko men of niet. Zij allen, de bewinds lieden v. d. Kieft, De Bruyn en Staf, stelden er prijs op de aanhangige ontwerpen zo spoedig mogelijk af te doen. De Eerste Kamer heeft echter in een zeer vlot tempo ver gaderd, zodat de afwerking van de agenda in twee dagen was geschied, (nadruk verboden) en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood OPMERKELIJK. Was het volgens het K.N.MJ. in De Bilt in de nacht van Zaterdag op Zondag 1 Februari 1953 niet een orkaan met wind stoten van 180 km per uur? Hoe opmerkelijk is het dan, dat zo weinig stormschade werd aangericht in de vorm van afgewaaide pannen, schoorstenen, daken, wat meerdere malen voorkomt bij storm met een windsnelheid van 90 km per uur. In een dorp waar een vloedgolf de bescherming verbrak, ontstond grote schade, maar geen schoorsteen is er afgewaaid. Datzelfde ko men we elders tegen. DANKBAARHEID. Zeker, het is ongerijmd, als men z'n naaste niet zou helpen in omstandigheden, waarin ons land deze week is komen te verkeren. Ook ons eiland. Maar er is meer gedaan, dan zomaar eenvoudige hulp ver leend. Schier bovenmenselijk heeft men zich ingespannen. Van hoog tot laag. De burge meesters, die zich plotseling gesteld zagen voor een taak waaraan alle voorbereiding ontbrak. Wat krijgen ze niet te verwerken op een dag. Hoeveel personen wensen hen niet te spreken, met hoeveel anderen moeten ze zelf een bespreking voeren. We mogen dankbaar zijn voor deze enorme opoffering, die evenals bij anderen wel eens z'n sporen kon achterlaten. Laat leder voor zich de overheid zo weinig mogelijk lastig vallen. Maar even dankbaar kunnen we de arbeider zijn, die daar zonder een vraag te stellen, die z'n nieuwsgierigheid naar be richten, naar geruchten en voorvallen moet onderdrukken, omdat hij spontaan de spa heeft-'gfepakt. om ergens op een critiek punt een gat: te dichten. Beseft men wel de op offering daarvan, nu hij huis en haard, zelf ook getroffen, laat liggen, om eerst in het gemeenschappelijk belang te werken en dan pas aan zichzelf te denken. En daartussen: de mensen van de Water staat, telefoon, overige P.T.T. personeel, waterleiding, voedselvoorziening, aannemers, brandweerlieden, politie, ambtenaren, we kunnen ophouden, er zijn zoveel categoriën die deze week alles gaven en nog doen om hulp te bieden. Daar zijn de schippers en vissers, die bij nacht en ontij hulp boden, daar zijn de meest eenvoudigen in de lande, die bij het redden hun leven in gevaar brachten om dat van anderen te behouden.. Daar zijn Wel, we zijn ze allen dankbaar, zonder onderscheid en het is nodig, nog dage lijks die opoffering van U te vragen. Omdat de nood nog steeds hoog is. DE ZEE NEEMT EN GEEFT. Hoe wreed moesten we dit 3 Februari ondervinden, dat de zee neemt. Ze nam woningen, schuren, pakhuizen, koeien, paar den, varkens, ze nam ook mensen. En dan geeft ze ook weer. Daar ligt nu alles aangespoeld in een onwezenlijke chaos: Een stoel, een tafel, een koe, maar ook een stamkaart En is juist dat laatste niet teke nend voor de aangerichte vernielingen. Om dat zoiets wel in een ver hoekje in een diepe kast of op de vliering zal zijn opgeborgen. Juist bij het vinden van zoiets temidden van op het oog veel belangrijker en veel omvangrijker dingen, huivert men van de geschiedenis die men rond die stamkaart kan schrijven: mobilisatie, bezetting, evacuatie, bevrijding, weggestoken, watersnood, aange spoeld. Of is dat kleine stukje speelgoed, dat in waarde zo onbetekend autootje van de of andere kleuter nog meer welsprekend en meelijwekkend. Ook dat spoelde aan hoewel er zoveel erger zichtbaar waren, ontroerde het ons diep. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène drijft de snerpende pijn. PREDIKBEURTEN (voor zover ons bekend) THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. J. van Halsema Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur dhr. L. Gebraad Oud Geref. Gemeente 5 uur ds. J. J. Goorhuis, N.H. pr. te Overige gemeenten niet bekend. OUD VOSSEMEER Chr. Geref. Kerk 7 uur dhr. Gebraad van Tholen. 9.19 uur en nm. 22.14 11.15 23.46 12.42 1.24 14.00 2.21 14.46 3.09 15.30 3.49 16.10 THOLEN Donderdag 5 Febr. 17 uur Vandaag werden alle mannen tus sen 17 en 45 jaar opgeroepen om te gaan werken aan de Strijense dijk bij Poortvliet. Laten we ook nu en komende dagen geen ogenblik on willig zijn, maar vasthouden zolang mogelijk is en zolang we daartoe worden geroepen. 500 Stavenisse- naars zijn vandaag hoe ongaarne ook naar Bergen op Zoom over gebracht om vandaar dieper Brabant in te gaan naar evacuatie-centra. HOOGWATER Hoogwater in de week van 8 t.m. 14 Februari 1953. Zondag t Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag GELEIDELICHTEN THOLENSE GAT Zonder nader bericht zal binnenkort voor het vaarwater van het Tholense Gat in de Oosterschelde onderstaande lichten worden ontstoken: en wel op plm. 21°31'6" en 4°8'2" onder de top van de schoorsteen van het voormalig stoomgemaal bij Strijenham op 22 meter bovenmiddenstand een wit vast licht met gemiddeld zichtbaarheid van 7J4 zeemijl van 266° door West tot in 326°; op plm. 51°31'4" en 4°8'8" op een rood bruine stalen mast bij Strijenham, flTiïeiêr hoog boven middenstand een groen-rood-wit onderbroken licht, elke 5 sec. helder 4 sec. en zichbaar resp. 4,5, 5,3 en 7,5 zeemijl. Het is wit onder de wal tot in 297,5°, rood over de zandplaat Vogelaar tot in 325°, wit door Noord tot in 46°, groen tot in 62° over R.Z.H.S. bolton T.G.-L.G. (Tholense Gat Lodijkse Gat), wit tot in 74° nabij zwarte stompe ton no, 1, rood door Oost tot in 95°, dekkende de ingelopen Prinsenpolder, overi gens wit. Bij het ontsteken van deze lichten wordt het oude groen-rood-witte onderbro ken licht van Strijenham gedoofd. Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak Altijd en overal ontmoet U lijders aan bran dend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook UI ST. ANNALAND Donderdag 5 Febr. 19 uur In St. Annaland zijn in de loop van deze dag 100 Commando's ge arriveerd, die zouden worden inge zet voor herstel van de Oudelandse dijk. Mogelijk is, dat deze opdracht nog veranderd. Voorts werken de aannemers hard aan de dijk bij Ra- vensoord en we prijzen ons opnieuw gelukkig, dat deze mensen met alle die hun bijstaan in onze gemeente alles opofferen, evenals al die ande ren in hun bijzondere taken. WELKE POLDERS OVERSTROOMD WERDEN OF DRASSIG STAAN Polder Stavenisse en Oudeland Moer Polder Nieuw Annex Stavenisse Nieuw Zuid Moer Noordpolder Magrethapolder Nieuw- en Oud-Kempenshofstede. Uiterst Nieuwland Annavosdijk Suzannapolder Breedenvliet St. Annalandpolder (gedeeltelijk) Ravensoordpolder Middelland Klaas van Steenlandpolder PoortvlietsepSlder Oude Polder v. Poortvliet (weihoek) Van Poortvliet staan alle polders ten Noorden van dit dorp, behorend tot het waterschap onder water of dras. Bij Scherpenisse alleen de Geertruida- polder.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3