THOLEN.... de gemeente die hulp kon bieden en dat ook deed. Oud-Vossemeer gered door Nieuw-Vossemeer ST. ANNALAND Toen de vloedgolf de bescherming wegvaagde Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging IN ST. MAARTENSDIJK bezweek de hoek Meulstee VEEL AFSLAG, Poortvliet, Het waren niet alleen, maar toch vooral de schippers en vissers, die er zo spoedig mogelijk, nadat de naburige gemeenten, waarvan inzonderheid Stavenisse, in een noodtoestand waren geraakt, op uittrokken om de zo begeerde hulp te bieden. Dat gebeurde in beginsel reeds in de Bergse polder, waar de ramp nacht ook al slachtoffers had gemaakt. We merkten op, dat het niet alleen deze categorie was, nee er is door honderden Tholenaars daadwerkelijke en morele hulp ver leend, waardoor veel nood gelenigd kon worden. We zijn hen allen daarvoor zeer erkentelijk, zowel als degenen die als stille werkers iets groots tot stand brachten. Denk maar aan de Waterleidingmensen, waardoor Tholen en Oud-Vossemeer Dinsdag weer leidingwater had, denk aan de P.Z.E.M.-mensen die uitkomst brachten door na een geweldige krachtsinspanning te zor gen, dat Woensdagavond 4 Februari om kwart voor acht de stroom werd ingeschakeld, denk aan de politie, het Secretarie-personeel, de mannen en vrouwen in scholen of distributielokalen, chauffeurs, of waar ook, die in dit etmaal nauwelijks een paar uur rusten om steeds maar weer te helpen waar nodig was. Zeker, Tholen bleef voor veel ellende gespaard. Zeker, het is onze christen- en naastenplicht. Maar toch mag men daarvoor erkentelijk zijn. evenals voor de voorkomendheid, die zelfs door oververmoeide personen werd in acht genomen. Tholen, ga zo door. Verminder daarin niet, zolang van U dit alles wordt gevraagd. TIJDENS DE RAMPNACHT Daags tevoren waren al veel mensen op de been Zaterdagmiddag om te kijken naar de hoge waterstand, 's Avonds nam de wind nog toe en omstreeks 3 uur brak de dijk door aan de Brabantse zijde, waar door de gehele Bergse Polder onder water ging, zodat sommige huizen tot het dak in het water kwamen te staan en verliezen aan beesten en mensen te betreuren waren. Het licht functionneerde niet meer, toen de alarmklok werd geluid om 4.10 uur. Direct stroomden de mensen de straat op en het bleek dat bij de coupure (werf Dui- vendijk) water doorvloeide. Direct werd ts gedaan om het critieke punt te ver- Het was inderdaad rritiek zoals ^^^^es ge een behoorlijke^ engte gescheurd was. in de loop van de dag werd ze versterkt. In de vroege morgen trokken de Thoolse vissers de Bergse polder in om hulp te bie den waar dat dringend vereist werd, niet tegenstaande de nog zeer harde wind. Er waren ook daar slachtoffers, maar toch kon dank zij de hulp een groot aantal naar de vaste wal worden overgebracht Inmiddels waren ook alle verbindingen met de plaat sen buiten het eiland verbroken. Telefonisch kon nog bereikt worden Poortvliet, Scher- penisse, St Maartensdijk en Oud-Vosse- meer. Droevige berichten uit het eiland kwamen binnen (zie de betreffende verslagen). Naar aanleiding daarvan werden direct maatrege len getroffen om evacués te kunnen opne men. Onder meer werd de O. L. School in gereedheid gebracht Een ambulanceploeg werd gevormd en de schippers gingen "s Maandagsmorgens naar Stavenisse. De zelfde avond kwam er een mobilofoon op het gemeentehuis om verbinding te krijgen met de andere gemeenten, 's Middags arri veerden de eerste evacués uit Stavenisse. direct liefderijk opgenomen. Vliegtuigen dropten voedsel en geneesmiddelen. Op het gemeentehuis zorgde een staf van personeel voor doorvoering naar die plaatsen waar nodig was. Beschikbare auto's en ander materieel werd ingeschakeld. Roeiboten gin gen op vrachtwagens om mensen en vee te kunnen redden. Naar Poortvliet trokken talrijke personen om de dijken te versterken. Toen ook kwam er militaire hulp met rub berboten, enz. Zieken en krankzinnigen werden naar Bergen op Zoom gebracht onder zeer moei lijke omstandigheden. Schijnwerpers verlich ten de Bergse polder. Dag en nacht werkte alles door. Er werd een enorme hoeveelheid zandzakken opgeslagen, melkafvoer werd g-regeld en van de telefonisten werd het uiterste gevergd. Centrale posten van Waterstaat en Ge nie werden gevestigd. Steeds meer mensen en daarmee steeds meer ellende kwam uit Stavenisse via de schepen. Kleding, voedsel en schoeisel werd verschaft. Het gonsde in Tholen van een hulpvaardige bedrijvigheid die zich naarmate de week vorderde steeds meer uitbreidde tot een groot arsenaal van liefdewerk en organisatie. Tholen was dankbaar voor haar behoud. Menselijk gesproken had ze dat te danken aan de doorbraak van de Bergse polder, waardoor de druk sterk verminderde. Tholen toonde haar dankbaarheid door te doen wat mogelijk is. En we geloven dat ze daar niet mee zal ophouden zolang dit nodig is. GRATIS VOEDSEL De stad Tholen, als zodanig in feite geen noodgebied, kreeg door een plotselinge over tollige hoeveelheid deze week gratis brood, dat door het Rode Kruis was aangevoerd voor de noodgemeenten, waar het op dat ogenblik niet meer nodig was. Tholen kan niet anders doen dan dit gra tis broodje aanpakken. Natuurlijk. Tholen zal, nu het zoveel reden tot dankbaarheid heeft, dit toch niet als een blijvend gratis geschenk accepteren en zal dit zeker ver goeden in de vorm van een gift aan het Rode Kruis. Dank U. Zaterdagnacht werd ongeveer om 2 uur gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water. Met zeer grote spoed moesten de vloed- balken worden aangebracht, hetgeen slechts op het nippertje gelukte. Zeer snel stond het water aan de bo venste balk, toen om ongeveer kwart voor vier het water met ca 25 cm zakte, hetgeen veroorzaakt bleek te zijn door de diverse doorbraken in de dijk van Nieuw-Vosse meer. Zou dit niet gebeurd zijn dan zou de situatie er voor Oud-Vossemeer heel an ders uitgezien hebben. De enige belangrijke schade aan de dij ken was een gat, dat in de kruin van de zeedijk van de van Haaftenpolder was ge slagen. Met man en macht is hier aan ge werkt met als gevolg dat dit behoorlijk ge dicht is. Alle sluizen van de binnendijken zijn reeds Zondagmorgen verzegeld. Reddingswerk: Door veerschipper Pols is met een groep mensen prachtig werk ver richt bij het reddingswerk van mensen uit Nieuw-Vossemeer. 169 mensen werden van de zolders en daken gehaald, waarvan het grootste gedeelte naar Steenbergen werd ge transporteerd. Bij het stoppen van de sluizen in de Hikkepolder was een aldaar wonende land bouwer niet genegen zijn bijdrage te leveren, alhoewel die toen wel zeer minimaal ge noemd kon worden, n.l. 10 zakken. Nadat Maandag in de Weihoek nog veel werk was verzet, zijn Dinsdagmorgen een groot aantal mensen naar St Maartensdijk getransporteerd, terwijl rond de middag nog velen naar St Annaland werden gebracht op een noodkreet die uit die gemeente was binnengekomen. Het gevolg was dat er practisch geen man in de gemeente achter bleef. Dinsdag ongeveer 1 uur werd bij Nieuw- Vossemeer een boot over de dijk gebracht om de P.Z.E.M.-monteurs in de gelegenheid te stellen aan de transformator op Nieuw- Vossemeer te gaan werken. Hoop bestaat op een verbinding van het electriciteitsnet. Met een 7-tal landbouwtractoren, die uit Oud-Vossemeer naar Poortvliet werden ge dirigeerd, kon aldaar nuttig werk worden verricht. Het aantal evacué's uit verschillende plaatsen bedraagt thans ruim 200. Te Oud-Vossemeer zijn tot op heden door de watersnood geen mensenlevens te betreuren. Opvallend is dat, terwijl reeds Zondag middag vanuit Tholen een mobilofoonver binding met Bergen op Zoom bestond. Maandagmorgen de te Oud-Vossemeer ge lande piloot van het vliegveld Woensdrecht niets omtrent de toestand op het eiland bekend was. DE WONDERIJKE BEWARING Menigeen ging in de nacht van Zaterdag op Zondagnacht niet rustig naar bed. Ve len was dat zelfs onmogelijk door dringende werkzaamheden en anderen hadden daartoe niet de moed of wensten af te wachten wat het worden zou. Er was immers gewaar schuwd voor gevaarlijk hoogwater en de noord-wester-storm ontketende van uur tot uur een groter geweld. Men kan niet zeg gen, dat niet alle maatregelen genomen wa ren. Integendeel, de havenbewoners hadden al een behoorlijk hoog tij achter de rug en verstevigden alles nog eens extra voor de nacht De Waterbouwkundig ambtenaar en al zijn medewerkers werkten de gehele dag en zelfs voor dat te verwachten „gevaarlijk hoog water" leek alles zoveel als mogelijk was, verzekerd. Het was om l uur ondenk baar wat om 3 uur werkelijkheid was. Ze ker, het zou een zeer hoog tij worden, maar ernstige ongerustheid bestond er toen nog niet Toen we om 2 uur de waterbouwkundig ambtenaar spraken, merkten we bezorgdheid bij hem op. Er stonden al twee vloedplan ken vanaf de hoek hotel Rijnberg naar het oude gemeentehuis (ter bescherming van de Langestraat en het overige dorpsgedeelte in die lijn) en het water steeg zo onrustba rend, dat het er 3 moesten worden. Waterschapsbestuurders, zo nog niet aan wezig, werden gewaarschuwd. De burge meester werd op de hoogte gebracht van de al meer dan ongewone toestand. Men had immers nimmer te voren 3 vloedplanken op dat gedeelte nodig gehad. Van 2 tot half drie scheen het gevaar te luwen. Er waren tussenpozen in dit half uur dat het water nauwelijks steeg. Na half drie werd dat weer erger en het stond toen al vast, dat een vierde plank nodig was, een getij die nimmer te voren was geregistreerd. Eer het drie uur was, werd de klok geluid, wat voor hoog water in geen tientallen jaren was voorgekomen. Het was de noodklok, waar van de nood nog lang niet in volle omvang beseft kon worden, maar wat op dat ogen blik al angstaanjagend genoeg was. Tevoren reden al zoveel vrachtwagens in het dorp rond, dat menigeen het bed uit was. Bij het luiden stroomden honderden mensen naar de haven. Dé wind was ge groeid tot orkaankracht. Het water sloeg met donderend geweld tegen de woningen op de haven, waarin nog zo goed als alle bewoners aanwezig waren. Toch begonnen de eersten toen te evacueren, ook uit de Suzannaweg. Met nog twee uur vloeien was de situatie zo dreigend, dat deskundigen toen al overtuigd waren van een te wachten catastrophe. Men zat immers niet alleen met de be scherming op de haven voor Suzannaweg, Langestraat en Oostelijke Achterweg (bij het zgn. tonhuis) men zat misschien nog meer in angst over de buitendijken. Een landbouwer uit de omgeving van de Grote Nol vroeg dringend hulp voor de buitendijk daar. Er ging iemand met hem mee. Beiden zijn later in een verschrikkelijke situatie ge raakt, waaruit ze toch nog zijn ontsnapt. Op de haven stond er toen zo'n water massa, dat het mét die orkaan hopeloos ging worden. Onmenselijk werk werd ver zet. Zou het toch nog lukken met 5 kwar tier vloeien Nam de stijging toch weer iets af? Werd het toch weer wat geleidelijker? Het was 10 minuten voor vier, toen de ramp zich voltrok. Nog met man en macht aan het werk begon er water door de bescher ming van de Langestraat te borrelen, een bescherming die nimmer te voren zo hoog was aangebracht. En vrijwel onmiddellijk na dat borrelen klonken de noodkreten als waarschuwing: Berg je mensen, daar komt het. Het kwam niet. Nee, het barstte los in een waterval van een niet te beschrijven om vang en met een geweld dat voor de daar wonenden elk bombardement te boven moet zijn gegaan. De door de orkanische wind voortgestuwde watermassa brak zich in een zondvloed baan over de Langestraat, naar later bleek, onmiddellijk achter de bescher ming een gat slaand van ruim 3 meter diep en alles wat op haar baan kwam onmeedo genloos verbrijzelend, verscheurend, mee sleurend, wegslingerend van een vrachtwa gen tot een stuk beton van het oude ge- half of op het eind van de Langestraat. En meentehuis toe. Ze lagen in enkele seconden dan is daar het grootste wonder geschied. Een wonder waarover men nimmer uitge praat zal komen, waarvan men nimmer een ■erklaring zal kunnen geven. Of wel een •erklaring Was het die Hand, die mach tiger was dan die donderende watermassa, machtiger dan de orkanische wind, machti ger dan betonpalen, muren, stenen, auto's vloedpalen, ja het kan alleen die Hand ge weest zijn, die deze zondvloed nog zo be stierde, dat, naar later bleek, de mensen die er een seconde tevoren nog aan het werk waren, de mensen, die daar op dat laatste ogenblik nog stonden te kijken, de mensen, die in hun deuren stonden, de mensen die zich op de gangen of bij de ramen bevon den, ja zelfs die ene vrouw die daar buiten de vloedgolf over zich kreeg, tot deze laatste toe bewaard bleven. Dit is het grootste wonder van de door braak in de Langestraat even voor vier uur in de noodlottige nacht van Zondag 1 Fe bruari 1953. En lezers, St. Annalanders, nog meer in het bijzonder bewoners van de Langestraat, wat betekent de enorme schade, die aan Uw woningen, aan Uw inventaris, kortom aan bijna geheel Uw hebben en houden is aangebracht, vergeleken bij dat ene wonder van algehele bewaring van Uw allen De wonderen zijn altijd evengroot dan de ram pen. Zo was het ook hier. Ruim een uur stroomde de watermassa in een niet meer te beschrijven geweld door deze breuk het dorp binnen, steeg in de woningen aan de Ring, Cureelanden, Nieuw- straat (gedeeltelijk) Dorpsweg, Achterweg en spaarde alleen nog de hoogste gedeelten. En in die huizen de mensen, biddend, zuch tend, wachtend, tellend, kijkend, sjouwend, meest op zolders in kleine slaapkamertjes of grote, zonder licht of met lampje of kaarsje. Bij wie heeft een enkel levensuur ooit langer geduurd, dan de tijd van 4 tot 5 uur van die rampnacht. Zo mogelijk duurde dat nóg langer voor hen, die daar vlak bij die waterval woonden en er zelfs op stonden te kijken. In bange afwachting zat men verder in het dorp totaal in het onzekere. Gelukkig steeg het water in de woningen niet onrustbarend, althans niet meer na het eerste kwartier en bleef er daarna dan ook alleen angst over of de zeeweringen het op meerdere plaatsen zou begeven. Toch was er intussen al meer gebeurd, wat voor de meesten later pas zichbaar werd. Op de haven zelf stond nl. tegenover het Shell-filiaal de grote losinstallatie van de Suikerfabriek Dinteloord. Dit gevaarte sloeg na de breuk aan de Langestraat dwars door dat filiaal, het naburig huis meesleu rend en daarmee van de Suzannapolder een zondvloed makend. En weer dat wonder, al is dit meer begrijpelijk, dat de mensen zich daar tevoren hadden weggespoed naar de Molendijk. Niemand is ook daar omge komen. Men wist nog niets van de buitendijken. Men wist niet dat de zeedijk voorbij de Kleine Nol, 100 meter van de boerderij Van Luijk was doorgebroken (kruin wegge slagen), men wist ook niet, dat een kilome ter verder een nog ernstiger breuk in de buitendijk was ontstaan, die de boerderijen in die polder met bewoners en vee in een toestand verplaatste, die zich ook al weer niet beschrijven laat. Men ziet daarvan nu de getuigen: verdronken koeien, paarden, varkens, kippen, huisraad, alles, behalve weer dat wonder voor St. Annaland mensen. Ook daar was men reeds weg of kon zich redden. In het nieuwlandsdijkje zat een gat, de waterstand aan de Breedenvlietse dijk was zo hoog. dat gevreesd werd, dat een nieuwe vloedgolf in het dorp onheil zou brengen. Het is er die nacht gelukkig bij gebleven. Een nacht, die dit geslacht nooit meer zal en kan vergeten. TOEN HET DAG WERD Het is niet mogelijk alleS te beschrijven wat er gebeurde, toen de dag aanbrak. Er zijn reddingspogingen met succes uitgevoerd, die vele andere heldenfeiten overtreffen. Het is niet nodig een uitzondering te maken. Men zou daarbij ook nog te veel over het hoofd zien. Maar er waren reddingsstaaltjes bij met zulk een persoonlijk opofferen, dat dit bij al de ellende nog met trots kan vervullen. Toen het dag was leek de Langestraat iets zo onwerkelijks, was de ravage in het Suzannawegje zo enorm, dat niemand durfde aannemen, dat er werkelijk toch niemand verdronken was. Met geen mogelijkheid kan men de krachtsinspanning van tientallen St. Anna landers op die Zondag weergeven. Immers, het stormde nog steeds, al was het dan wel wat minder, en er werd opnieuw een hoge vloed verwacht, die ook kwam. We weten het zelf niet, hoe het mogelijk is geweest dat de daaropvolgende vloed op de haven zelf kon worden tegengehouden. Zeker, om dat het nu geen springvloed werd, maar toch ook omdat er zonder enige verpozing als paarden is gewerkt, waarbij we dank baar kunnen zijn, dat St. Annaland een aan tal goede aannemers van waterbouwkundige werken rijk is. Die Zondag zijn er van de lagere delen veel mensen weggetrokken, temeer omdat enkele binnendijken in een zeer critiek sta dium verkeerden, zo zelfs dat de water bouwkundig Ambtenaar het veiliger achtte om maar zoveel mogelijk te evacueren, waartoe evenwel geen officieel bevel kwam. .qfeoral oude mensen, vrouwen en kinderen werden weggebracht naar Oud-Vossemeer en Tholen en daar met open armen ontvan gen. Die Zondag ook kwamen de vreselijke berichten over Stavenisse binnen. En daar bij vergeleken is St. Annaland er zeer goed afgekomen. Maandag 2 Februari kon een stevige be scherming op-de Haven worden aangebracht, en werd de Suzannapolderbreuk gedicht. Toen werden de laatste in nood verkerende mensen van boerderijen of woningen uit de polders gehaald. Gelukkig minderde de wind en liep Noor delijker. Er kwam weer hoop in de harten, een hoop die de volgende dag groter werd met het voor ons begrip toen windstille weer. Het was de dag dat de eerste ber gingswerkzaamheden werden aangepakt van mensen uit Stavenisse en de verdronken dieren. De dag ook, waarop de doorbraak bij de boerderij Van t-uijk werd gedicht. De dag van meer telefonisch contact en de dag, dat er eindelijk vla de radio bericht werd, hoe het er op ons eiland voorstond. Een dag van onverminderde energie bij de honderden werkmensen, die niet vroegen, maar werkten, waarbij de een niet dacht of opmerkte dat die meer deed dan een an der. De dag waarop men wat het waterge vaar betrof ruimer kon ademhalen. Die Dinsdag 3 Februari liep veel water terug naar zee en kwamen straatgedeelten bloot. Aangenomen kan worden, dat 70% van de woningen min of meer waterschade had den, dat een 100-tal woningen geheel zijn vernield of zodanig beschadigd, dat herstel zeer bezwaarlijk is, dat het aantal verloren vee in de honderden loopt en nog niet bij benadering is te schatten, dat een tiental straten geheel of gedeeltelijk zijn vernield en de huisraadschade honderdduizenden telt. St. Annaland is hiermee na Stavenisse de meest getroffen eilandgemeente. DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die II wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige ge dachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennis makingstube Castella Tandpasta verpak ken bij ieder stuk van de nieuwe Castella- Spécial Schoonheidszeep. Castella-Spédal, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West- Eeuropa!), munt uit door een schier on uitputtelijk schuimvorming en door een romig, naar lentebloesems geurend schuim, De prijs van Castella-Spédal is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoonheidszeep en een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te maken de fabrikanten kun nen dit slechts zeer tijdelijk doen en zette het centrum onder water Donderdagmiddag 5 Februari 15 uur. Er is in deze gemeente ook weer hoop aan de einder verschenen. Wanneer de weersgesteld heid zich gunstig blijft ontwikkelen, waarfoe wij God bidden, kan met het eiland ook St. Maartensdijk voor verder onheil gespaard blijven. Dreigend is de toestand daar op dit ogenblik niet, al hangt ook hier alles samen met de breuken in de Steenlandpolder en de verschillende binnendijken. Het dorp heeft ook bange uren meegemaakt, maar is door alles heen, wat mensenlevens betreft, nog bewaard. Nu ivaterleiding en electriciteit weer functionneert (hoe vlug toch eigenlijk) kent men er zelf weer wat gerief. We zitten allen in deze gemeenschap nog steeds in dezelfde span ning, maar kunnen thans toch met meer hoop de toekomst tege moet zien. Het was in dezelfde tijd als de andere gemeenten, dat de noodklok ook hier ernstig waarschuwde. Het water stond om die tijd ongeveer drie uur bij Meulstee gelijk met de vloedplanken en de waterbouwkundig ambtenaar kon niet anders, dan de zaak donker inzien. De mensen, die daar niet dringend nodig waren begonnen met goed- ren naar boven te brengen. Men was er nog lang niet mee klaar, sommigen nauwelijks aan begonnen, terwijl andere er pas over begonnen te denken, toen met vreselijk geweld de hoek bij Meulstee het begaf. Toen moest nog bijna anderhalf uur vloedwater komen. Men kon niet bij benadering zeggen, wat dit tot gevolg zou hebben. De breuk bij Meulstee was oorzaak, dat de vloedplanken werden meegesleurd en het water vrij over de Kaaistraat bulderde in een korte maar heftige vloedgolf. Het stroomde over de Markt de huizen binnen en kwam daar tot een hoogte van ongeveer 60 cm. Achter Bos - de Vesten en bij het Watergemaal drong het water door. Het postkantoor werd beschadigd en men was er geisoleerd. Zo zat men twee uur in de grootste span ning, al maar kijken of het water bleef stij gen. Niemand, die dit niet heeft meegemaakt kan zich voorstellen wat een oneindigheid die in normale omstandigheden zo korte periode, duurt. Toen het water zich meer een weg kon banen naar de polders steeg het tenslotte nauwelijk meer en de mensen waren over de eerste schrik heen. Men spare ons in deze zo bijzonder drukke omstandigheden nu ook al onze corres pondenten zijn ingeschakeld bij herstelwerk en we deze taak geheel alleen dienen te vervullen alles wat zich verder afspeelde. Later kan hiervan altijd nog geschiedenis worden gemaakt. Slachtoffers in het dorp kwamen er niet, maar toch rouwt ook St. Maartensdijk, niet alleen omdat haar naburige gemeente de grootste verschrikking onderging, maar ook omdat nog een 4-tal bewoners alhier inge schreven zijn omgekomen, wonend in de Polder, bewoners uit één gezin. We ont houden ons nog van namen, daar dit niet verantwoord is, zolang hieromtrent geen officiële registratie' binnen is. Het water liep bij eb weer terug en St. Maartensdijk staat nu weer droog, als is de verwoesting van die nacht nog aan vele sporen zichtbaar, inzonderheid de straten, die een troosteloze aanblik geven. Stukken beton zijn vanaf de Kaaistraat tot diep in de Markt gespoeld, stenen liggen schots en scheef door elkaar, putten en hoogten, van dat alles is herstel mogelijk. Heden Donderdag arriveerden onder meer 60 man Franse genietroepen, die na enige tijd ook ingezet werden aan Strijen. Ze waren met speciale boten uitgerust en zullen meewerken tot behoud van ons ge liefd eiland. Zo werkt ook hier alles wat kan en hoopt men op een goede uitslag. maar de dijken hielden het in Scherpenisse Zo goed als ieder begreep het, toen Zondagmorgen omstreeks vier uur de sirene loeide, dat het niet om een brand ging, maar wateralarm was gegeven. Het was tijd. Men kon daarmee niet langer wachten. De vloed bereikte 'n ongekende hoogte en doorbraken leken ook hier waarschijnlijk. Langs de polderdijken, waar men het zeer gevaarlijk achtte, werd een motorrijder gestuurd om de boeren te alarmeren. Al spoedig daarna kwam het eerste vee het dorp binnen. Om streeks half vijf verminderde de druk op de haven door een breuk in de Westkerkse dijk, waar de kruin werd afgeslagen. Er ontston den 5 gaten aan de binnenkant door water overslag en daardoor dijk-afslag. In het zgn. „Kleine Dijkje", richting St. Maartensdijk, sloegen 2 gaten, maar eveneens aan de bin nenkant en tot een breuk kwam het ook daar niet. In angstige spanning werd de nacht en morgen in deze gemeente doorgebracht. De onzekerheid snoerde de kelen toe, het lij delijk wachten vergde te veel van de ze nuwen bij deze en gene. Anderen waren met vereende krachten bezig aan de vloedbeschermingen en... hef liep die morgen zonder doorbraken af. De grootste vloed was doorstaan. Met man en macht ging men bij daglicht naar de dijken om de gaten te dichten. En dat lukte, althans om een voorlopige aan vulling te maken. Óok bij Gorishoek bleek door overslaand water een gat te zijn ontstaan. Er kwam die Zondag veel vee het dorp binnen, ter wijl ouden van dagen, zieken en kinderen uit de Polders in het gemeentehuis werden ondergebracht. Men hoorde toen de geruchten over de andere eilandgemeenten, maar had contact met Poortvliet en St» Maartensdijk, vanwaar veel mensen kwa men gevlucht. De Rand werd geëvacueerd, toen het binnenwater daar steeg, maar ge lukkig ging ook Zondag zonder ongelukken voorbij, al bleef de toestand niet ongevaar lijk. Vanaf die tijd is het zo druk geworden in onze gemeente, dat moeilijk een overzicht verkregen kon worden. Immers, de naburige gemeenten zaten toen in de grootste nood en iedere hulp was welkom. Er gingen per sonen naar Strijen, St. Annaland en naar de Eerste Dijk om hulp te bieden. Stavenisse kon onmogelijk bereikt worden. De gemeente gonsde van de geruchten en berichten en naarmate de Maandag en Dinsdag verstreek zag en hoorde men de vreselijke toestand, die zich aan onze kus ten had voltrokken. Het bericht via de radio Dinsdagmiddag dat er op Oosterland een zestal personen onmiddellijk moesten weggehaald was nog niet oud, of drie daarvan daalden per helicoptère in onze gemeente en werden behouden opgenomen. Scherpenisse bleef gespaard en kon alle krachten inspannen om zich aan hulpacties te wijden. Daartoe is gedaan wat mogelijk was. de gemeente met het meeste water» In de onvergetelijke dramatische nacht van de lste Februari is het voor Poortvliet geen catastrophe geworden. En zulks desondanks de doorbraak aan de Steenlandspolder. Aangenomen kan dan ook worden, dat deze doorbraak pas in het laatste stadium van de vloed plaats vond, terwijl de grote polder zoveel water kan be-, vatten, dat er niet van nood gesproken behoefde te worden in vergelijking met Stavenisse en St. Annaland. Maar de daarop volgende dagen werd het voor Poortvliet hachelij ker, omdat de grote gaten twee dicht bij elkaar aan de Steen- landsesluis) die bij iedere vloed weer water binnenvoerde. Het belang om deze gaten te dichten is dan ook direct begrepen, en van verschillende kanten zijn de mensen daar nu al dagen aan het werk, waarbij nogal eens tegenslag wordt ondervonden. Zo brak de zaak in de nacht van Dinsdag op Woensdag weer door en moest men opnieuw beginnen. Wat daar aan arbeidsenergie verwerkt wordt, zowel door de wa terbouwkundige ambtenaren ter plaatse als die van de provincie en het Rijk, zowel door het gehele Polderbestuur als door de talrijke arbeiders, zowel door de tractorchauffeurs als alle andere vrijwillige arbeidskrachten, grenst aan het ongelooflijke. Daar wordt evenals op enkele andere punten van ons eiland een zware strijd om het behoud gestreden. God geve dat het doel wordt bereikt. In de nacht van Zaterdag op Zondag 1 Febr. 1953 is de Zeedijk in de Steenland polder bezweken. Dat gebeurde op twee plaatsen. Het grootste gat bij de sluis zelf, een ander gat even daarvoor, waar een bunker stond. Zo stroomde na de breuken de watermassa in de richting van Poortvliet en slaagde er in de binnendijk eveneens op twee plaatsen te kraken. In Poortvliet luidde de noodklok, maar velen hoorden het door de storm niet. Be gonnen werd met afvoer van mensen en vee uit de eerder genoemde bedreigde polder. Daar het water maar langzaam steeg kon zeer veel gered worden. Het huisraad naar de zolder evenals alle andere dingen van waarde. Uiteraard was dit alleen mogelijk bij degenen die op de hogere plaatsen in deze polder wonen. De verbindingen met de buitenwereld waren verbroken, electriciteit en water leiding uitgevallen. Een uitgezonden ordon nans heeft getracht contact te krijgen met bevoegde instanties te Middelburg en Ber gen op Zoom. We nemen evenwel aan, dat dit niet gelukt is. De beschikbare mans-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2