ROTSBLOKKEN per vliegtuig uit Duitsland aangevoerd Doodstraf geëist Kapitein heeft schuld1», PENNING Watersnood 1953 Generaal Ridgway in Nederland Schadeverzekering Evacué's kunnen geld opnemen Kostwinners vergoeding Informaties geëvacueerden HONDERDEN CADAVERS in Land van Altena Het water wijkt Bijzonder prettige Nederlandse primeur De mensen nil ZEVENBERGEN thuis weer Bij KMiningen Spoelt enorme stroom de polders in Temidden van nog onoverzienbare ravage: Moed, kalmte en energie in Klundert Toch wordt er geschaatst DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 1400 man Amerikaanse troepen in Breda DE OUDE CHASSE-KAZERNE TE BREDA zit thans vol Amerikaanse hulptroepen, by elkaar 1400 man. terwijl het totale contingent uit 1800 manschappen bestaat. Deze troepen zijn samengetrokken uit 17 verschillende wre£.,öndat ™der Dijken dichten met een Bailey-brug I^OLONEL Niles zit op zijn head- quarter in een grote zaal op de Chassee-kazerne. Het maakt daar de indruk van een generale staf. Grote kaarten staan rechtovereind op tafels officieren brengen er de laatste wij zigingen op aan van de toestand. Te lefoons ratelen, radio-toestellen spre ken zacht. Twee grote schoolborden geven een overzicht van het materiaal, dat ingezet is op de bedreigde pun ten. Uit de schoolborden blijkt o.m\, ëvat in totaal 64 ducks zijn ingezet door de Amerikanen. Acht in Bruinisse, 14 in Zierikzee, 8 in Zijpe, 4 in Nieuwe Ton- ge, 2 in Stavenisse. 28 Staan in reser ve in Steenbergen. „Met de evacuatie is het thans gro tendeels gedaan", zegt kolonel Niles. „thans komt het constructiewerk, het dichten van dè dijken op gevaarlijke punten bijvoorbeeld. Daarvoor is nog al wat materiaal nodig, zandzakken en zo en rotsblokken". Rotsblokken ja. Die komen uit Duitsland. Per vliegtuig. Zo doet dat de Amerikaan. „Blijft U hier in verband met de herstelwerkzaamheden?" „Onbekend", zegt kolonel Niles, „we doen hier eerst deze zaak af. Wat la ter aan de orde komt, maken ze ho gerop wel uit". Vol waardering liet kolonel Niles zich uit over de steun, die hij onder vond van de Nederlandse verbindings officieren. COLONNES MATERIAAL FAIT bataljon Amerikaanse troepen, met hun typische hoofddeksels op, bestaat uit Amerikanen en Canade zen. Ook Duitsers zijn hieraan toege voegd. Het zijn veelal chauffeurs en behoren niet tot het eigenlijke leger uiteraard. Een vracht aan materiaal, colonnes en eolormes lang, staat opgesteld op de uitgestrekte terreinen van de Bre dase Chassée-kazerne. Honderden auto's en jeeps, daaronder o.m. een 125-tal 5-tons kipwagens en 9 tank- boten, dat zijn tanks, die door het water kunnen komen. Men is volledig self-supporting. Er zijn zogenaamde PX-stores, ofwel rij dende cantines. Zij hebben hun eigen rijdende wisselkantoor meegebracht. Op Woensdrecht, vertelt een van de officieren, staan 25 helicoptèrs opge steld. Acht Engelse, drie Belgische, de rest Amerikaanse, Waterzuiverings teams staan opgesteld bij Steenber gen, Rozenburg, Putte, Middelburg, Zoutelande en Dordrecht. Nabij Dord recht is ook het hoofdkwartier van de Amerikaanse navy gevestigd. De Amerikanen blyken radicale methoden toe te passen bij het dich ten van dijkgaten. In sommige geval len leggen zij een Bailey-brug over het gat. vullen die op met zandzakken en rots, leggen er een springlading on der en laten de boel in de lucht vlie gen. De zaak valt terug en het gat is voor het grootste gedeelte dicht. Bij Monster in het Westland zit een Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borat met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. aantal Amerikanen, die bezig zijn een 40-tal Duitse bunkers op te blazen. Daartoe wordt de bunker met water volgepompt, waarna springlading fordt aangebracht. Deze bunkers zijn ievaarlijk, omdat zij de dijken en dui- ten ondermijnen. Tegen officieren, schuldig aan massamoord heeft de doodstraf geëist tegen kapi tein Kahn en andere officieren en on derofficieren, die beschuldigd zijn in verband mei het uitmoorden van Ora- dour-sur-Glane door een afdeling van de S.S. in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige be schuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen, die de orders uit voerden, zijn dwangarbeidsstraffen geëist. Capaciteit van Neder landse industrie onaangetast QliBLEKEN IS, dat hier en daar in hét buitenland tie indruk be staat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromings ramp. Enige exportbedrijven onder vonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden be vinden zich echter slechts betrek kelijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaciteit van de Ne derlandse industrie als zodanig is door de ramp niet aangetast. DE „FAUSTUS" T~)e Raad voor de Sclidcpvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de-stranding bij de Nieuwe Waterweg.van het onder Pa namese vlag varende' schip „Faustus" cp 5 November van het vorige jaar. Er werden vier getuigen gehoord. De inspecteur-generaal vcor de Scheepvaart, de heer C. Moolen-burgh, zei in zijn conclusie: „De kapitein heeft grave schuld. Hij heeft er niet aan gedacht, toen zijn schip vast zat. het te verzwaren door de dubbele bodemanlts vol te laten lopen, Toen hij met de bemanning in de reddingboot stapte .heeft hij het niet nodig geoordeeld iets van de scheeps papieren mee te nemen. Het is tra gisch, dat dergelijke -personen belast worden met do leiding van zeegaan de schepen". De Raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. FAe Vereniging voor Penningkunst heeft besloten pen penning uit te gevgn, die de watersnood 1953 tot on derwerp heetf. De 'penning wordt al gemeen verkrijgbaar gesteld en' de netto-opbrengst zal ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds wor den gesteld. Prof. L. O, Wenckebach is bereid gevonden het ontwerp hier voor te maken. NOTA OVER WATERSNOOD Tn de vergadering vans «1e Tweede Kamer op Dinsdag'. 10 Februari a.s. zal de Minister-president een nota met betrekking lot de watersnood aan (de orde stellen. De nota zal eerder aan de kamerleden worden toegezon den. Qenieraal Ridgway is gisteren naar Nederland gekomen, Hij heeft een rondvlucht gemaakt over de geteister de gebieden. „Ik ben hier gekomen met een aan tal officieren van mijn internationale staf om te zien of er iets, binnen ons vermogen, gedaan kan worden om het Nederlandse volk bij deze ramp. die het getroffen heeft, te helpen", zo ver klaarde generaal Ridgway onmiddellijk nadat hij uit hef, vliegtuig gestapt was tot enkele verslaggevers, ongeveer 5 uur vertrok hij naajr Parijs. Zo.nder beperking fNmtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door overstroming tengevolge van dijkdoor braak vernemen wij, dat verschillende grote maatschappijen in haar „uitge breide gevaren"-polissen (zowel voor inboedels als voor opstallen) als ge volgen van storm, waaronder ook scha de door dijkdoorbraak en overstro ming. ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zijn ook in de streken die thans door de ramp zijn getroffen, in groten ge tale zonder enige beperking afgege ven. Bij Boerenleenbank geëvacueerden kunnen op hun spaarboekjes van de Boerenleen bank f 250 per week opnemen bij alle plaatselijke Boerenleenbank, aange sloten bij een der beide genoemde centrales. Indien ook het spaarboekje ont breekt. kan door de desbetreffende boerenleenbank zo nodig een bijzon- dere regeling worden getroffen ii overieg met de Centrale Bank, waar onder deze Boerenleenbank ressor teert, Regeling voor evacué's Liet Ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters meegedeeld, dal indien er in hun gemeente personen zijn die in de gemeente, van waaruit zij zijn geëvacueerd, kostwinnersver goeding genoten, deze vergoeding uit betaald kan worden, nadat dom- de diverse burgemeesters bij het Minis terie van Oorlog en Marine is ge ïnformeerd naai' het bedrag diat in de gemeente van herkomst werd uitbe taald. bii Rode Kruist Informaties over geëvacueerden moe ten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederlandse Rode Kruis, Prin- sessegracht 27, 's-Gravenliage. Hierdoor komt de mededeling tc vervallen die een paar dagen geleden in een circulaire van de Minis,1 er van Binnenlandse Zaken over de registra tie van geëvacueerden verscheen, dat deze informaties ook te betrekken wa ren bij de Rijksinspectie tier bevol kingsregisters. BRIEFKAARTEN MET ADRES AAN de geëvacueerden, die onderdak hebben gekregen wordt verzocht, per briefkaart aan hun naaste fami lieleden te berichten op. welk adres zy zijn ondergebracht. Stoottroepers slepen de stallen leeg (Van onze redacteur) gOER WILLEM VAN MEEL van de „Jachthoeve", een zo fors gelegen langs de Nieuwe Steeg in Dussen hebben we Donderdagmiddag de hand ge drukt. Zonder iets te zeggen, want boer van Meel, waarvan verteld werd, dat hij omgekomen was in het water, '-^eft en schreit. Hy staat toe te zien, hoe de Stoottroepers uit Den Bosch zijn stal, waarin zestig stuks machtig schoon vee verdronken is, leegslepen. Men heeft op zulk een ogenblik - hoeveel van die ogenblikken hebben wé de afgelopen dagen al niet gehad? geen woorden meer. En hoer van Meel is de enige niet in Dussen en Hank, die zo staat tc zien naar wat enkele dagen terug nog zijn trots was. Zo staan ok boer v. Bracht en de Wit, Koops en al die anderen. Honderden cadavers liggen er langs de weg en de destructor-wagens roeien er af en aan. |~AE dag leek zo vriendelijk, toen wij via Heusden het noodgebied van het Land van Altena tegemoet reden. Er was een vriendelijk voorjaarszon netje over een licht laagje sneeuw Maar het.' lij.kt alleen, maar vriende lijk," want eenmaal in Dussen is alles vriendelijkheid voorbij. Daar wordt het land een grote watervlakte, spie gelend en glinsterend. Niet alleen je hart, maar ook je ogen gaan er pijn van doen. Het schijnt, dat de natuur r dit trieste beeld van het Land Altena geen zon wil laten, schij- Er hebben zich donkere wolken samengetrokken en sneeuw en hagel striemen neer. Maar langzamerhand CCSSS eeaCo Maar langzaam maar zeker wijkt er het water. Er steekt sier en daar weel een hoger gelegen stukje land boven het water uit. Wij zeggen het tegen el kaar in de wagen. Dat lucht op, als je zoiets mag constateren, 'Ge kunt erom glimlachen. Je kunt het ook constate ren in de Nieuwe teeg in Dussen, waar een dag geleden de kleine huisjes verdronken stonden. Het water heeft er zich uit teruggetrokken, een chaos achterlatend. Bij Schalken zitten de kippen nog op de zolder. En dan liggen daar de boerderijen. Sommige nog. in het water. Daar ont moetten we de stoottroepers, die bezig zijn uit de boerderijen en stallen de cadavers op de weg te slepen. Men moet huiveren bij het zien van de honderden beesten, die in een lange rij langs de weg liggen. Koeien, kal veren, varkens en hier en daar een hondje, dat het ook niet heeft kunnen redden in zoveel water. „Prettig werk is anders", zeggen de militairen. „Maar het is zaak. dat de cadavers hier zo spoedig mogelijk verdwijnen. Gisteren zijn we ermee begonnen en we zijn er nog lang niet mee klaar. Want hoe verder het water wijkt. des te meer werk zal er ko men Niet alleen hier zijn honderden beesten verdronken. Verderop is het misschien nog een graadje erger". VOOR DE TWEEDE KEER gewond zijn. Dit moet echter op fan tasie berusten. Wij althans konden er geen enkele zekerheid van krijgen bij navraag bij diverse politieposten. ENORM GAT IN RIJKSWEG zegt-hij. „Hé,t dorp is nog volkomen geïsoleerd. Een dijkdoorbraak? Woensdagavond? Drie mensen omgekomen? Nee, dat is beslist niet waar. Een bericht via de radio? Dat is een onmogelijkheid. Er is Zondagavond een dijk doorgebroken waarbij drie mensen zijn omgekomen. iMaar overigens zijn er geen slachtof fers. Blijkbaar een vertraagd bericht. Gelukkig maar overigens". Dus geen nieuwe dijkdoorbraak in Nieuwendijk. Boven het golvende wa ter zijn de kleine huisjes, van Nieu wendijk zichtbaar. We moeten terug, maar weten'er de ellende en de nood, het verdriet. De slachtoffers zijn gis teren begraven. 17 R is iets dat ons opvalt als we noodgedwongen de terugweg aan vaarden. Gewapende militairen. Kara bijnen en stenguns. Men informeert naar de betekenis hiervan, want het is toch geen oorlog. Dan hoort men ook hier van dat misdadige geplun- der, waartegen noodgedwongen moet worden gewaakt. Op het politiebu reau van Dussen deelde de Rijkspoli tie ons mede, dat er enkele „gappe- rijen" waren geconstateerd en dat moet worden overwogen, teneinde de bezittingen van de mensen te bescher men, tot het instellen van een avond klok. Er zou in Hank op een plun deraar geschoten zijn, hij zou zelfs LIET scheelde niet veel. of bij Hank U* zouden we midden in het water zijn blijven steken. Op het kantje af haalden we de rijksweg naar Keizers- r. In Hank is het water nog niet geweken. Even voor de brug heeft het water een enorm gat van circa 40 meter in de oprit naar de brug ge slagen. Met man en macht zijn pon tonniers hier aan het werk. Zandrij- den, het verwijderen van de brokken beton van het wegdek. Altijd en overal maar weer onze militairen. Ze doen allemachtig veel goed. Hun da den, hun werk, zijn met vier dagen extra verlof niet goed te maken. Maar ook zonder dat zouden ze zich heb ben gegeven. „Een meevallertje", lachen ze nu. Overal lachende gezichten (Van onze redacteur). ^LS HET VOOR ONS KRANTENMENSEN iedere keer opnieuw een verademing is, om het noodgebied de rug te kunnen toekeren, hoevee! gelukkiger zullen de mensen uit Zevenbergen en Langeweg zich dan wel hebben gevoeld, toen zij deze Donderdag via hun burgemeester te horen kregen weer naar hun haardsteden te mogen terugkeren. Er was vreugde in Zëvenbergen over de genomen beslissing van burgemeester Schaminee, welke na rijp overleg, tezamen met de mili taire autoriteiten en die van de Provinciale Waterstaat en de Inspecteur van de Volksgezondheid des ochtends een feit was geworden. We zagen verschillende geëvacueerden terugkeren. Een oud moe dertje werd door een particuliere auto aan haar woning afgezet; elders zagen we mannen met beddengoed sjouwen, maar met opgewekte en lachende gezichten. Op straat ontdekte men een tinteling van genoegen in de ogen der bewoners, die niet weg hadden gehoeven. Kwinkslagen gingen over en weer en men riep elkaar een hartelijk welkom toe, soms uitgelaten doch allemaal kennelijk blij elkaar weer in de vertrouwde omgeving terug te zien. Welk een opluchting! gegeven omstandigheden op het stand punt. dat, gemeentegrenzen vervallen zijn en wij elkaar de hand moeten rei ken. uit sociale en andere overwegin gen. ENORM AANTAL CADAVERS door dingen, die allen, de autoriteiten niet in de laatste plaats tot grote ge noegdoening stemmen. Zij kunnen het begin zijn van de ommekeer ten goede, tenzij wat geen sterveling nu nog hoopt of verwacht nieuw on heil zou komen. Op weg naar Zeven bergen. via Langeweg, waar des mid dags te half drie nog geen bewoners waren teruggekeerd, had het er aan vankelijk even iets van, dat re-evacua tie in dit kerkdorp geen doorgang zou kunnen vinden. Maar op het gemeen tehuis in Zevenbergen, waar wij ons licht bij de burgemeester op gingen en konden steken bleek dit .een mis verstand te zijn. OM PSYCHOLOGISCHE REDENEN NTa het onderlinge overleg, aldus 1N deelde de heer Schaminee ons mede, bleek tenslotte geen bezwaar meer aanwezig om de mensen van daag- te laten terugkeren, met uilzon- dej-ing van enkelen, die echter daar van mededeling zijnerzijds hebben ontvangen. Het besluit was gegrond op verschillende overwegingen, doch voor een groot deel van psychologi sche aard. Het is zo. vervolgde de bur gemeester, die ons ondanks alle over stelpende drukte gaarne even te woord stond, dat de beyolking vóór deze ramp reeds tweemaal ernstig werd getroffen. In 1940 en '44, en er té toen veel roof gepleegd. Deswege werd er bij de jongste evacuatie reeds veel te genzin bij de bevolking waargenomen en wi,i meenden het va-n groot belang, nu het o.i. kón, ze terug te laten ke ren. Een meesprekende reden baarbij was voor ons ook, dat ter plaatse, waar onze mensen nu ondergebracht waren en zijn, ruimte voor andere evacué's geschapen kan worden, voor evacué's uit die gebieden, welke nog erger dan het onze getroffen zijn. GEEN TIJD TE BEPALEN \C7at „betreft de eventuele droogma- king der overstroomde gebieden, aldus vervolgde de burgemeester, zp.jn de -Waterstaatsautoriteiten van me ning, dat het nog wel drie of vier weken duren kan. vooraleer er zeker heid is of de nu beschermde Zenzeélse polder volkomen zonder gevaar komt te liggen. Men blijft met spoed aanf>> de verdere bescherming verken cn« I pas als de "zekerheid aanwezig is, dat hij droog' blijft, kan worden gezegd, dat gevaar geweken is. Doch alles be gint in feite met het dichten van de gaten in de buitendijken en zolang dat niet is gebeurd, moeten wij pa raat zijn en tot. grote.'blijvende voor zichtigheid manen. Wat dit laatste be treft is er in het geheel geen tijdsbe stek te noemen. PENDELDIENST Tn ieder geval, aldus nog altijd de heer Schaminee, zijn wij in alle opzichten diligent en mocht het op nieuw gevaarlijk worden in Langeweg of zevenbergen: wij hebben hier onze maatregelen genomen met de Neet. Spoorwegen en de B.B.A. om dan de gere-evacueerden naar hoger gelegen gedeelten in Zevenbergen over te brengen. Op het ogenblik worden de ge- evacueerden per bus en trein er is een pendeldienst tussen Roosendaal en Zevenbergen naar hier gebracht. In totaal zijn er 5700 inwoners uit mijn gemeente (2700 uit Zevenberg- schenhoek en 3000 uit Langeweg en Zevenbergen) naar elders ovevge- bracht. Per bus worden zij via Leur naar hun haardsteden teruggevoerd. GEVAAR GEWEKEN Het aantal cadavers van paarden en vee neemt nu nog voortdurend toe. Een schatting van het aantal te doen - is uitgesloten. We hebben echter grot» behoefte aan rubberlaarzen (grote maten) en gummihandschoenen voor de mensen, die dat opruimmgswerk moeten doen niet ongevaarlijk uit gezondheidsoverwegingen en blij kens telefonische informaties in het gehele land waren die Donderdag ner gens te verkrijgen. De burgemeester wilcle gaarne een woord van grote lof brengen aan het adres van de heer Vogel, technisch hoofdambtenaar van de Provinciale AVaterstaat te Breda. Aan diens in zicht en absolute beheersing van de situatie in het poldergebied van West Brabant is het te danken geweest, dat Zevenbergen tot nu toe behouden kon worden en dat circa 3500 HA. grond niet werd overstroomd. allereerste bedoeling is nu, de dij ken. die vanaf de Blau we Sluis te Zevenbergen zich uit strekken in de richting Zevenbsrg- schenhoek Lage Zwa'mwe (grens Zevenbergen) via hotel Brabant aan de snelweg Breda—Moerdijk en ver der over-de Lapdijk naar Logtenburg, te herstellen, de duikers te dichten etc., waardoor ds bemaling in de ach terliggende polders kan beginnen. Sommige gemalen bleven bruikbaar, andere zullen, eerst in orde moeten worden gemaakt. Al deze optimistische geluiden zijn .natuurlijk afhankelijk van géén verdere storm en fiat geen verhoogde waterstanden worden gere gistreerd. NIET MEER DES NACHTS D" Liet tot nu toe meest bedreigde punt was dat nabij de boei-derij „De Pelikaan", ging de burgemeester voort. Het gevaar ter plaatse is nu ge lukkig geweken en vanaf de zgn. Druif is het mogelijk Klundert per auto te bereiken dwz. tot een lijn gelegen ten Zuiden van de R.K. Kerk. De rest staat daar nog onder water, maar dat zult "U zelf kunnen gaan zien. De mi litairen, die dóar werkzaam zijn. wor den door ons van voedsel voorzien en ook de achtergebleven vissers in Moer dijk worden van Zevenbergen uit be voorraad. Hoewel dit niet onder mijn gemeente ressorteert, sta ik'ónder de Desloten is nu, dat des nachts niet meer zal worden gewerkt. De si tuatie is óp-'6 moment zó. dat met een 2-pioegenstelsel kan worden" volstaan. IS ben overste DuratH uitermate dankbaar voor. de steun, die hij en zijn militairen hebben verleend! Op dit moment kwam iemand de verheugende mededeling brengen, dat een schip met allerlei goederen, ge schonken in Nijmegen, in de haven wa5 gearriveerd. Als vandaag, vrijdag, alle ge-reëvacueerden zuilen zijn ge registreerd. zal met de distributie van ai deze goederen worden begonnen, aldus besliste de burgemeester, die ons tot slot nog vertelde, Donderdag ochtend, toen hem daarnaar uit Klun dert door het Rode Kruis was ver zocht, mensen voor assistentie daar heen had gezonden, zij waren er met hoera'tjes ontvangen! Gemeentehuis in hotelletje TNAAR staat boer Willem van Meel bij zijn boerderij „De Jachthoeve". Ook aan zijn stal zijn de militairen be zig. Met tranen in de ogen staat hij voorbij de rij cadavers langs de weg. „Het waven zo'n beste beesten", zegt hij met een ontzaglijk verdriet in zijn stem. Nu liggen zijn beste beesten verdronken op de weg, Hoe moet dat ooit weer goed komen? Boer van Meel weet het niet. „Het is voor de. tweede keer, dat ik zoiets meemaak. Met de bevrijding heb ik ook 23 bees ten en enkele paarden verloren, Ook allemaal best vee. En ik heb er sleeht vee voor terugge kregen. Het is te hopen* me-» neer, dat het deze keer anders is. Er ligt hier minstens voor i 50000 aan vee van mij langs de weg. Hoe kan dat ooit weer goed worden?" Boer van Meel draait zich om Hij wil niet" la ten zien, dat hij huilt. De wagens van de destructiebedrij ven rijden af en aan. Zelfs uit West- Friesland zijn er hier. Niet alleen in de Nieuwe Steeg' in Dussen. Ook langs de Dussensedijk en verderop in Alm- lcerk, Want het is hier en ginds alle maal hetzelfde. Met als doel Nieuwendijk rijden we verder. Maar we zullen er niet ko men .Het: water verspert ons de weg. Door het water wadend zou men het geïsoleerde dorpje kunnen bereiken. Maar er is een militair, die er net vandaan komt. Hij kan ons wat ver tellen. „De nood is er nog altijd hoog". (Van onze redacteur). "WEEL LEED maar gelukkig ook veel vreugde hebben wij in Klundert waar genomen. Doordat Donderdagmorgen de toegangsweg vanaf „De Druif" drooggevallen was, bleek het mogelijk met de auto en.hulp van de daar geposteerde militairen het stadje binnen te ryclen. Het water was te ruggezakt tot aan de R. K. Kerk, waar de parochie-kapelaan, dc WelEerw. Heer Romme aan de ingang stond cn tot grote genoegdoening kon vertellen, dat behalve liet afgeknapte kruis op het torentje, het kerkgebouw onbescha digd en watervry was gebleven. lasten hun honden binnen te halen. Zou dit om vijf uur. des middags niet zijn gebeurd, dan werden ze doodge schoten. De maatregel was van groot belang voor de volksgezondheid, om dat het gevaar bestond, dat de hon den aan de cadavers zouden gaan vreten, met al de eventuele gevolgen van dien. stoelen kunnen laten halen en nu zijn we dan weer begonnen met het nemen van d.e eerste noodzakelijke maatregelen. HARD AANPAKKEN P.N.E.M. zit niet stil TVie PNEM-monsen zitten anders ook niet stil. In een paar uur tijds wa ren zij er al in geslaagd 'n deel van liet droogevallen stadje van stroom te voorzien, zodat de radio weer beluis terd kon worden. Overigens werden de door onze exploitatie meegenomen kranten uit de handen gegristGeen wonder, als je in zes dagen geen let ter nieuws hoorde noch las. Water, zo vernamen wij, is er altijd geweest, maai- van de gasvoorziemng kon n-iet» komen, omdat de kelders van de gas fabriek onder waren gelopen. De opperwachtmeester der Rijks politie, de heer 't Jong, die drie da gen lang. tezamen met twee collega's in het verdronken Klundert achter was gebleven,vertelde, dat de vrij willige evacuatie zeer vlot was ver lopen en voortdurend per boot de nodige levensmiddelen waren aange voerd, dat nu vrïjwüigers onder lei ding van de eigenaars der twee grote timmerfabrieken bendes hout dre ven overal rond begonnen waren, orde in de chaos te scheppen en dat onder leiding van de keuringsveearts te 'Klundert, dr. Wilmink, een oprui mingsdienst van cadavers was geor ganiseerd. Een van diens maatregelen was liet laten omroepen, door een in allerijl gereed gemaakte luidsprekerswagen. I van het bevel om de Inwoners te ge- GERUCHTEN Tntussen werd in dia loop van Don. dsrdagochtend de rijkspolitie met zes man versterkt. Zoals steeds, en dus ook hier, gingen allerlei geruch ten over slachtoffers. -Ér zouden zes militairen bij het reddingswerk zijn omgekomen benevens een -gezin van negen personen. Maar bevestiging van dit alles was niet te verkrijgen. We probeerden dit bij de burge meester geverifieerd te krijgen, doch deze bleek niet aanwezig te zijn Intussen konden wij wel de gemeen tesecretaris spreken, die de burge meester verving. „Ik ben hier .opnieuw, zoals na de bevrijding; met' een schrijfmachine en een paar velletjes papier moeten be ginnen (dat hier was in een hotel letje, waar de gemeentesecretarie is ondergebracht zolang het stadhuis, dat pas gereed kwam en ongeveer twee meter onder water staat, zoals het gehele, oude gedeelte van het stadje' Daar straks hebben we - uit het stadhuis ecïi paar tafeltjes FAe inwoners pakken hard aan, doch zolang de rest van het dorp nog onder water ligt, moet dit alles be perkt blijven tot het drooggevallen gedeelte. In de zgn. Noordschans bleven nog enige gezinnen in hun ondergelopen huizen aohter, zy worden per boot dagelijks van drinkwater, voedsel en medicamenten voorzien. De genie, onder leiding van Over ste Stoorvogel, die eveneens een. zeer werkzaam aandeel in da hulpverle ning heeft, is n-u bozig met het aan leggen van een noodweg van de Stoofdijk. over de Wal, naar de 2e- ven-bergse weg. De Klundertse brand weer is doende geweest de onderge lopen kelders in het d-rooggevallei stadsdeel leeg te pompen en zij zul len daar straks mee doorgaan, in het nu nog onder water staande laagge legen deel, als dat eveneens droog zal zijn. Dit laatste wordt begrensd door het gebied, gelegen ten Zuiden van de lijn Hoogstraat-Oliemolen straat. Liet was dus ook hier weer om te huilen. D-e teweeggebrachte scha de is met geen. mogelijkheid, zelf; niet bij benadering, te schatten. Dc eigenaar van het streekblad „Dc Westhoek" vertelde ons. dat zijn be drijf totaal is verwoest, alleen de in boedel en de machines vertegenwoor digen een bedrag van 30.090 gulden. En hoe enorm zal de schade zijn bij landbouwers, die kostbare veestapels achter moesten laten en nu als cada- vers tevoorschijn komen Leed en ellende, overal, tot waar het oog reiken lca-n. -• Daarom moet men iedere keer op nieuw de moed en de kalmte bewon deren, welke de getroffenen ten toon spreiden, Het is indrukwekkend. Wat er overbleef van de dijk by de Veerhaven te Kruiningen. De aanleg plaats is, evenals de gebouwen, geheel weggespoeld. Door het gat stort zich een machtige stroom. De wedstrijden, die onze schaatsers in Noorwegen voor de geu-often gebieden in hun vaderland zouden rijden, zijn niet doorgegaan omdat die Noorse EoncT be zwaren maakte. De mogelijkheid bestaat, dat deze na de wereldkampioenschappen alsnog in Oslo worden verreden. de •an der Voort en Huiskes alsnog voor hun zwaa: troffen landgenoten uitkomen. Men wacht een netto-opbrengst van 10.000 Noorse kronen. Courses Hilversum verschoven De courses, die Zondag 8 Febr. in Hil versum zouden worden gehouden, zijn verschoven naar Zondag 15 Febr. Beslo ten is ze dienstbaar te maken aan de hulpverlening aan de getroffen gebieden. De stichting totalisator „Nederland" stel de reeds een bedrag van f 10.000 be schikbaar en zal de. batige saldi van deze courses afdragen.De stichting Ned. Draf. en Rensport schenkt 4 pet. ui:, dc omzet van de totalisator aan het Nat. Rampen-fonds, VIERDE RONDE VAN AARDENBÜRG In een vergadering van de Aarden- burgse sportcommissie werd besloten di jaarlijkse wielerwedstrijd weer te hou den. en wel op 8 Juni 1953 als sluitsiuk van de kermis. Er werd overwogen, in verband met de. financiën, om in plaats van een wedstrijd voor amateurs er een wed strijd voor nieuwelingen van t.e maken. Uiteindelijk besloot men echter tot het eerste. GEEN SCHAAKWEDSTRIJDEN. De voor Zondag 8 Febr. vastgestelde Scha: WAT GEEN DOORGANG VINDT Bond! N-W.B. voor Zonö'ag 8 Februari uitgeschreven jaarvergadering te Til. burg gaat nlilet door en is tot nadere aankondiging uitgesteld. West-Brabantse. .V.etevanenelub. In verband met de ramp ;ons volk getrof fen, zal de kampïoenscompetitie van deze ollib van- .3 Febr. verschoven worden naai' JSondag '15 Febr'. Dé wëdstj-ijden zul. Jen» over verschillende pïaift'scn worden er dés ld. GEEN VOETBAL DIT WEEKEINDE Het bestuur van de Kon. Ned. Voetbal Bond heeft tijdens een bijzondere ver gadering in verband met de nationale ramp medegedeeld, dat alle voor Zater dag 7 en Zondag 8 Febr. vastgestelde voetbalwedstrijden zijn. afgelast. K.N.V.B. verzoekt tevens ook geen vriendschappelijke wedstrijden te orga- Internationale wed strijden te Drontheim Bij internationale schaatswedstrijden, .ie te Drontheim in Noorwegen werden gehouden, plaatste Hauglii zich in het al- :meen klassement eerste. De Nederlan- sr Maarse werd vierde. Het volledig klassement luidt 1 Hangii 198.776 punten. 2 Offemberger >2.290 pnt, 3 Stene 202.533 pnt. 4 Maarse 204.107 pnt. 15 DahlDerg 205.090 pnt. 6 Oedegaard 205177 pnt. 7 Van 't Oever 205.423 pnt. 8 Schuier 206.027 pnt. 9 Mannsbarth 207.360 pnt, 10 Merenyi 208.776 pnt. 11 Vaarvik 209.290 pnt, 12 Hearn 209.710 pnt. 13 Loerinc 210.446 prW. 14 De Graaf 213.230 pnt. Het candidatentoiirnooi om het wereldkampioenschap iDe Zwitsers© schaakbond heeft beslo ten, dat de wedstrijden van liet candi- datentournooi voor het wereldkampioen - ichap, waarvan de organisatie aan Zwitserland is toevertrouwd, in Sept. en Od!l. te Zuerich en te Neuhausen zullen woi-den gespeeld. Deelnemers aan dit toumoolt zijn Bo- leslavsky, Bronstein. Geiler, Keres. Kotov, Petrosyan. Smyslov. Averbacli en Taimanov (Rusl.), Najdorf (Argr), Re- shevsky (Ver. St.) en Dr. Max Euwe (Ned.) De winnaar speelt, later tegen, Botwin- indlk (Rusl., de huidige wereldkampioen, een wedstrijd met de titel als inzet. Om het kampioenschap van St. Willebrord De wedstrijden om hei! persoonlijk kampioenschap van St. Wiilebvord, die gespeeld worden in het 'Luma' Theater, lopen ten einde. Zaterdag a.s. worden, de laatste partijen gespeeld en zal ds eer ste kampioen van, St. Willebrord bekend zijn. Er zijn nu nog drie kanshebbers: H. Saman, M. Koevoets en Mart. Heeren. Saman lis nog ongeslagen. VOORTREFFELIJKE DAAD Dc vereniging Surae te Breda zal Zon- dag a.s. niet deelnemen aan de Interna tionale zwemwedstrijden in Turnhout. De gelden, die hierdoor vrij zijn geko men. heeft zij gestort in het Nat. Ram penfonds. MARKTEN KOEWACHT, 5 Februari. Strovlos on gerepeld, 16-21. gerepeld 23-28. vlas lint putroot 180-240. dauwroot 160-210, vlasvlokken ruwe 18-24, gezwingeld 60- 85, lijnzaad ongekeurd 45-54, gekeurd 52 -57, bolraap 4-6., Kalme markt, GOES, 3 Februari Eierenp.rijzcn. Bericht van handelaren. Kippeneieren 11.5, poelje-eieren 10'. eendeneieren 11, kalkoeneieren 20, ganzeneieren 30. Bericht van de veilingsverenjg-ing. Eieren per kilo f 2.23. Voor vuilschalL gen 2 cent pev stuk minder. WATERSTANDEN Mannheim 251 0.04), Trier 228 0.12). Koblenz 263 0.15) Keulen 272 0.12). Ruhrort 516 0.10), Lobi'h 1147 0.05). Nijmegen 924 (0), Arnhem 912 0.03, Fxifde 476 0.19). Deventer 369 0.15), Namen (La Plante) 162 0.20). Borgharen .4173 r-f '0.14. Belfe'.d 1270 0.50). Grave 54!) 0.64), Vries wijk 1.08 (4- 8), Lith 2.34 19).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4