r t i§ Herstel geschiedt snel en doelmatig „Het wonder' ELLENDE van GETEISTERD DORP NOODKREET OM WARME KLEDING AMERIKANEN varen met ducks naar NIEUWE TONGE SCHOUWEN-DUrV ELAND ZWAARSTE PROBLEEM AKKERTJES De toestand in Zeeland Prins Bemhard presideert Nationaal Rampenfonds Duizenden cadavers In SfAsörd van lugubere werkies PEEK&Clopkmbdrg Luchtbrug Woensdrecht-Schouwen Duiveland Waarschuwing van Dulles Franse, Belgische en Engelse vliegtuigen, vervoeren vluchtelingen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Telefooncentrale op 't kookpunt Ook hierhulpverlening van alle kanten J^E TELEFOONDIENST van de PTT, district Breda, heeft onder leiding van het driemanschap, bestaande uit de heren Dickx, Terhegge en de Rapper, zijn tenten opgeslagen in de Keizerstraat te Breda. Öp cli»' ene kleine kamer hangen plattegronden, overzichtskaarten, daar staan telefoons en rinkelende belletjes. Voor een leek is het er een onbegrij pelijke warboel, maar ingewijden zitten te glunderen. Uit die lawine van berichten, telefoontjes en gesprekken puren zij een regelmatig herstel van de telefoondienst in het district Breda, dat driekwart van het ramp gebied, n.l. Zeeland en West-Brabant omvat. Hulp is er genoeg, en thousiasme nog meer, in werkkracht wedijvert men met elkaar en dat alles om het evacuatie- en hulpverleningswerk mee te helpen bevorde ren en... omdat nu ook eenmaal bij de PTT geldt: „de klant is koning". MET MOBILOFOONS EN RUBBERKABELS TNoor het telefoondistrict Breda heen loopt een grote hoofdlijn, nl. Bre da Roosendaal Bergen, op Zoom Goes Middelburg en Vlissingen. OP deze lijn komen ook de internatio nale gesprekken binnen. Daarop be vinden zich normaliter enkele ver sterkingsstations. die het geluid meer hoorbaar maken. Valt zo'n station uit, dan is de verbinding verbroken. Tus sen Rilland en Krabbendijke sneuvelde zo'n station en dat bracht natuurlijk de nodige moeilijkheden, ook op de Sloedam bleef de installatie niet he lemaal in orde. Tussen Terneuzen en Goes werd de verbinding verbroken. Rond Ellewoutsdijk en Nieuw-Neuzen- polder sneuvelden zij-aders, maar het strekt de dienst tot eer, dat er in die gebieden snel en hard gewerkt wordt, VEILIGHEIDSMAATREGELEN |SJAfTUURLLJK zijn er veiligheids- maatregelen getroffen, opdat nieu we overstromingen, nieuwe stormen weer niet alles in duigen zouden gooien. Nabij het Korteven. in de omgeving van Bergen op Zoom, staat een vier-kanalen-straalzender uit Fon- taïnebleau opgesteld. Deze zender heeft verbinding met Goes, waar er ook één staat, evenals in Temeuzen. Deze capaciteit zal vermoedelijk nog vergroot worden met straalzenders van 24 kanalen. De grote verbinding via Moerdijk is verbroken. Het verkeer naar de ste den in Noord en West-Nederland loopt Advertentie) Nare dagen zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar ...die helpen direct! J nu via 's-Herlogenbosch en Arnhem. De gesprekken werden aanvankelijk tot maximaal drie minuten ingekort, omdat de gesprekkenfrequentie te hoog lag maar nu is men al toe aan in maximum van zes minuten. Een deel van dc automaat-aders werd echter in handlijnen veranderd, niet, omdat de lijnen waren uitgeval len, maar omdat men de aanvragen wilde selecteren. En dan waren er nog mensen, die er misbruik van maakten, hun gesprek als dringend opgaven, ter wijl later bleek, dat het over koetjes en kalfjes ging. Met zulke „klanten" werden korte metten gemaakt. RUBBER Twintig meisjes zaten er zo onge veer. Niet één glimlach voor een jon ge verslaggever, die gemeend had het dorado te zijn binnengetreden Het was er te druk. Maar alles verl.so or delijk en snel. Daarom, onze bewon dering: voor die dienst en voor de ge hele telefooncentrale die een onmis baar hulpmiddel in de strijd tegen het water is gebleken. [Wfet Tholen en Willemstad zijn de verbindingen in orde gemaakt met rubberkabels, die tegen een stootje kunnen. Bij Stavenisse is een mobilo- foonpost ingeschakeld en de diensten uit Goes hebben Noord-Beveland voor hun rekening eenomen. vanuit Kort- gene is een net verspreid. Op Schou wen en Duiveland heeft men een con tact kunnen leggen met Zierikzee. Daar staat, evenals in Brouwershaven en Haamstede, een mobilofoon. Heiningen is geheel geïsoleerd, evenals het dorp Moerdijk. Bij Ritthem, Krabbendijke, Hank en Kei- zersveer rijden, mobilofoonwagens, die tevens zorgen voor aanwijzingen aan de Centrale dienst. En dat wordt allemaal geregeld vanuit een flinke kamer op de hoek van het nieuwe gebouw in de Keizer straat, waar men vanaf Zondagnacht volop in de weer is. Slapen is een bij komstigheid geworden. Er wordt ge ploeterd en gesjouwd en... al veel be reikt. Hoeveel aan de snelle reparaties is te danken... niemand weet het. Veel is het in ieder geval. zonder glimlach A an de overkant zit een twintigtal K-OO-etjes U weet wel. <tfe aardi ge meisjes, die bij aanvraaggesprekken met U in telefonisch contact komen. Vanaf Zondagmorgen vroeg zijn ze in de weer, spontaan en met overgave. Met volle kracht werd en wordt er gewerkt en vanzelfsprekend kon men niet aan alle verzoeken zoals b.v. intrekkingen voldoen. Niet alleen het aantal gesprekken was vergroot, maar ook het aantal automatisch lij nen. T ANGZAAMAAN heeft men zich een beeld gevormd van de ramp, die Zeeland heeft ge troffen. Schouwen Duiveland, waar de toestand het ernstigst is, staat voor vier vijfde deel onder water. Noord-Beveland voor de helft, Tholen voor een derde en Zuid-Beveland voor een achtste. St. Philipsland is geheel verdwenen. Uit Z.-Vlaanderen heeft het water zich nagenoeg terugge trokken. Daar wordt trouwens reeds met man en macht aan het herstel ge werkt, met het resultaat, dat alle ga ten weer zijn gedicht. Og Schouwen heeft men gisteren eveneens een bliksemevacuatie uitge voerd. Men schat, dat ongeveer 15000 inwoners het eiland hebben verlaten. Men vreesde nl., dat de aanwakkeren de wind nieuwe dijkdoorbraken zou forceren. Het stadje Zierikzee is verschrik kelijk verwoest. Hele huizenblokken zijn door de kracht van het water fi naal weggespoeld, terwijl er voorts aan de andere huizen eveneens grote schade is toegebracht. Door geheel Zeeland is men nu be gonnen met het systematisch doorzoe ken van alle ondergelopen boerderij en. Men vreest, dat het merendeel der slachtoffers geborgen zal moeten wor den op het middendeel van Schouwen Duiveland. Hoewel hieromtrent nog geen ze kerheid bestaat acht men het waar schijnlijk, dat zich in en om dit ge bied bevindende boerderijen en hui zen honderden doden gevonden zullen worden. Van St. Annaland (~)ok in St. Annaland heeft de ramp zich voltrokken. Het water kwam niet, nee. het barstte los in een wa terval van een niet te beschrijven omvang, en met een geweld, dat voor de daar wonenden elk bombardement te boven moet zijn gegaan, De dooi de orkaan voortgestuwde watermas sa bvak zich in een zondvloed baan over de Langestraat, onmiddellijk achter de bescherming een gat slaand van ruim 3 meter diep en alles wat op haar baan kwam meedogenloos verbrijzelend. En dan is daar het grote wonder geschied. Een wonder waarover men nimmer uitgepraat zal komen, waar van men nimmer een verklaring zal kunnen geven. De mensen, die er een seconde tevoren nog aan het werk waren, de mensen, die daar op dat laatste ogenblik nog stonden te kij ken, de mensen, die in hun deuren stonden, die zich op de gangen of bij de ramen bevonden, ja zelfs die ene vrouw die daar buiten de vloedgolf over zich kreeg, zijn naar later bleek allen bewaard gebleven. STAVENISSE GEëVACUEERD Advertentie) gERGEN OP ZOOM is herschapen in een trieste verzamelplaats van grote groepen geëvacueerden. Vanuit de Wilhelminakazerne worden reddingsacties geregeld over een gebied van ruim 750 vierkante kilome ters. In grauwe groepen komen de geredden voor het eerst sinds drie, vier dagen alweer in een omgeving, waar ze veilig zijn en waar het medele ven van tienduizenden landgenoten hen voor honger en koude behoedt. In de loop van Donderdag kwamen uit Stavenisse („het zwaarst getroffen dorp van Europa") 500 inwoners aan. De evacuatie van dit dorp op het Zeeuwse eiland Tholen geschiedde in allerijl, nadat de be richten over een nieuwe dreigende storm waren binnengekomen. Lage piraten f)E polders rond Stavenisse en het plaatsje zelf zijn nu verlaten. Al leen duizenden cadavers drijven als een lugubere vloot op de golven. Al len zijn weg, behalve vijf mannen, die achterbleven, toen de reddingboten waaronder puik Frans matex'iaal in de richting van Bergen op Zoom weg voeren. Want hoe wreed en onmense lijk het ook klinkt: als hyena's trek ken er lieden in kleine bootjes op uit, uur vertrok hij naa (Van onze redacteur). JLJET IS WEL HEEL ERG, als je vijf dagen achtereen, practisch zonder slaap te hebben genoten, aan een journalist moet toevertrouwen, dat je thuis geen droog ondergoed meer in de kast hebt kunnen vinden om het natte aan je lijf te verwisselen. De heer Huybrechts, van Zevenbergschen Hoek, was een der velen daar ter plaatse die in deze benarde omstandigheden verkeerde. Activiteit verslapt geen moment "W/IJ zullen gedwongen zijn, aldus deze man, die in deze omgeving zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, om met ons reddingswerk, dat nu nog vrijwel uitsluitend bestaat uit het uit de stallen en boerderijen weghalen der cadavers alleen bij Biestraten, de eigenaar van hotel Brabant, bevon den zich Donderdagmiddag nog 24 stuks koeien in de stal wij zullen, aldus Huybrechts, noodgedwongen zijn ons werk te staken als ons geen droog goed, rubberlaarzen en -hand schoenen worden verstrekt, omdat het zonder ondoenlijk is de cadavers te vervoeren naar de plaatsen, die daarvoor zijn aangewezen. Hier ter plaatse was dat bij Biestraten en we zagen reeds een groot aantal laden in de speciale daarvoor bestemde wa gens der destructor te Son. LUGUBER WERK TN hotel Brabant werden de mensen, die zich vrijwillig met dit lugubere werk gingen belasten, door Dr. Melief uit Zevenbergschenhoek ingeënt, een zeer noodzakelijke maatregel waaraan de betrokkenen zich gaarne onder wierpen. Amerikaanse militairen van een filmgroep vonden hier voldoende on derwerpen om de kijkers straks een beeld te verschaffen van de ellende, die hier heerst. Prettig was het al weer, bij al die droefenis te zien, ook mensen buiten het gebied zich te zien uitsloven om te helpen. Een rijdende keuken, van een bekend concern in ons land, offreerde soep aan iedereen die er trek in had en dat aanbod sloeg niemand af, zelfs de Amerikaanse of ficieren niet, die hun hoofden ston den te schudden bij het zien van al die narigheid, welke zij blijkbaar van daag pas voor het eerst onder de ogen kregen. BEMOEDIGEND DEMOEDIGEND was de mededeling van een employé van de Rijkswa terstaat, die tot taak had hier en ver derop de waterstanden op te nemen; om half twee. dat was ongeveer drie uur na hoog water, bleek het peil op sommige punten niet minder dan 19 centimeter gezakt, vergeleken bij Woensdagavond. Het bleek echter noodzakelijk, het wegdek, daar waar het droge gedeelte begint, met kleizand te onderstutten; het was namelijk zo, dat het wegdek op sommige plaatsen vele' decimeters was ondermijnd. NIET VERSLAPPEN op de meervermelde weg van Ze venbergschenhoek naar Terheijden. De hoogte van de daar opgeworpen zandzakken was daar inmiddels tot bijna een meter gestegen en nu werd ook nog de buitenzijde versterkt; al lemaal door militairen! Het is aller hoop, dat dit bijna bo venmenselijke werk met succes zal worden bekroond. Februari- aanbieding 179.- 199.. 219.- 239.- fcif&sISÉ Costuums en Tailleurs Zuiver wollen kamgaren Exclusieve dessins Uitstekende pasvorm Beter...en toch goedkofior/ Amil.rd.rn - D.1 H..S - Roli.rd.m - Gro.lng.n om leegstaande huizen te plunderen. In Bergen op Zoom vernamen we, dat men drie van deze lage piraten had gearresteerd. In het grote patronaatsgebouw, waai de vluchtelingen aankomen, zindert de bedrijvigheid. De slachtoffers wor den er in ijl-tempo voorzien van kle ding en voedsel en worden dan door gestuurd near Den Bosch, waar ze een voorlopig, maar niet minder har telijk, onderdak zullen vinden bij de burgers. Volkomen versuft en uitgeput rijen zich de vluchtelingen aaneen. Een zwijgende berustende groep, met het leed van angst en ontbering nog in de ogen. Ze hebben meestentijds geen ze kerheid of hun familieleden nog le ven. Er komt alleen een vleugje vreugde, wanneer ze horen, dat ze verder mogen, verder weg van de vernietigende kracht van het water. De meesten hebben dagenlang onbe schut op daken of in bomen gezeten. Er was één meisje aangekomen, dat urenlang aan een telefoondraad had gehangen, alvorens ze kon worden ge red. NA EEN KWARTIER de aankomstplaatsen speelden zich in de loop van Donderdag practisch onafgebroken schokkende taferelen af. Een bejaarde man vertelde fluiste rend hoe het drama zich. had afge speeld in het dorpje Stavenisse.' In enkele mirfuten stond het water bijna twee meter hoog. Na een kwartier spoelden de eerste huizen reeds weg. Het water stroomde toen als een ver nietigende wals door de slapende stra ten. De inwoners wisten zelfs nog niet wat er gaande was, toen het hun slaapkamers instroomde Practisch iedere Tholenaar kan een verschrik kelijk verhaal vertellen. Het meest vreselijke is dat van een bleke jonge man. Het dak van zijn ouderlijk huis was weggeslagen en dreef met al zijn familieleden op het kolkend water oppervlak. Doch de stroom' knaagde aan het hout, telkens braken er stuk ken af. Het drama voltrok, zich als 'n langzame marteling. Alleen hij kon worden gered Is het wonder, dat velen van dit zwaar beproefde Tholen zenuwaan doeningen hebben gekregen en dat er zelfs mensen krankzinnig zijn gewor den door de vreselijke ellende? De vermoeide verpleegsters if het patronaatsgebouw worden geconfron teerd met de concrete rampspoed, die de watersnood over het land heeft gebracht. ïn de vroege morgen kwam een man te Bergen aan. Om hem op zijn gemak te stellen probeerden zy hem aan het praten te krijgen. Maar huilend gebaarde hij, dat hij zijn stem niet meer kon gebruiken. In de gangen en zalen van het door gangscentrum zitten kinderen, die niet beseffen, dat ze hun ouders hebben verloren. SCHRIJNEND BEELD Onder voorzitier.ohap van Z. K. H. Prins Bernhard vergaderde Woens dagmiddag in het Ministerie van Bin nenlandse Zaken te Den Haag, het bestuur van het Nationale Rampen fonds. Tijdens de. vergadering, van links naar rechts: dr. M. J. Prinsen (Secr.-Gen. van Binnenlandse Za ken),'prof. dr. L. J. M. Beel (Minister van Binnenlandse Zaken), Z. K. H. Prins Bernhard, mr. F. J. van Thiel (Minister van Maatschappelijk Werk) Werner (Staatssecretaris van Maatschappelijk Werk). OLECHTS zelden heerst er even vreugde. Soms ontdekken mensen verloren gewaande familieleden. Het weerzien ontroert keer op keer. Want zelis de mensen, die reeds dagen aan een stuk hun beste krachten geven aan de hulpverlening komen nog on der de indruk van de toestand. In de haven van Bergen op Zoon ontdekten we nog een tafereel, dat ii een schrijnende symboliek de toe stand onderstreept: Er vertrok een lichter met honderden ruw houten doodskisten met bestemming Stave nisse FNE Amerikaanse Minister van Bui- tenlandse Zaken, John Foster Dulles .heeft Donderdag bij zijn be sprekingen met West-Duitse politici in duidelijke taal verklaard, dat de V.S. hun huidige hulp niet zullen voortzet ten, indien Europa vóór April geen grote vorderingen maakt bij de inte gratie van zijn defensie. Dit heeft een hoge functionaris te Bonn meege deeld. EGYPTE DREIGT ENGELAND TNE VOORNAAMSTE adviseur van premier Naguib van Egypte in aangelegenheden betreffende Soedan, Majoor Saleh Salem, heeft verklaard dat als de Britse troepen zouden wei geren Egypte te verlaten, Egypte zijn toevlucht zou moeten nemen tot de strijd op alle gebieden, „zelfs als dit leidt tot het vergieten van ons bloed". Duitse ambassadeur Dr H. Muehlenfeld FNE WESTDUITSE Regering heeft hel voornemen dr. Hans Muehlen feld. de fractieleider van de Duitse Partij in de Bondsdag, te benoemen tot ambassadeur in Den Haag. Alhoe wel het in Bonn betreurd wordt, dat berichten over dit voornemen voor tijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ontkend, dat aan de Nederlandse Re gering omhet Agreement voor Dr. Muehlenfeld is verzocht. f— ALLE SCHEPEN MET DE VLAG HALFSTOK (Van onze redacteur). gIJ NIEUWE-TONGE. Donderdagmiddag. Over het Volkerak voe ren vandaag honderden schepen met de vlag halfstok. Het was een simpel bewijs van meeleven met de doden van Oude- en Nieuwe-Tonge, twee zwaar geteisterde gemeenten. Er stampten Nederlandse boten over de golven. Zij waren bemand met jongens van de marine, die probeerden gaten te gaan dichten op het eiland Goeree-Overflakkee. Er draafden Franse boten over het Volkerak. Zij voerden levensmiddelen aan. Er warén schepen, die ducks in het water lieten glijden. Zij werden bemand door Amerikaanse soldaten, die hun koers bepaalden naar Nieuwe Tonge, de plaats, die volledig zal worden geëvacueerd. Alle schepen het waren er honderden, droegen de vlag halfstok. Zij rouwden om het verlies van zoveel mensenlevens A WEER een voorbeeld, dat niemand, geen moment, in zijn activiteit verslappen mag en dat men dopr moet blijven gaan met voorzieningen te treffen. Dat dit voor honderd procent ge schiedt kon worden vastgesteld o.m. Tussen Woensdrccht en de geteisterde gebieden is thans een geregelde luchtbrug in werking. Voortdurend vlie gen toestellen van allerlei soort en van vele nationali teiten vandaar naar de overstroomde gebieden in Zee land en Zuid-Holland. Zijn de grote toestellen belast met het afwerpen van materialen, levensmiddelen en medi camenten om zo mogelijk op alle plaatsen waar directe hulp nodig is deze te verlenen en voor het uitvoeren van verkenningsvluchten, de hefschocfvliegtuigen zijn uitermate belangrijk niet alleen voor het aanvoeren van materiaal, doch ook voor het evacueren in' de eerste plaats van zieken en van de in nood verkerenden. Deze luchtopname 'werd gemaakt, boven Zierikzee op het mo ment, dat een hefschroefvliegtuig op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duidelijk gemar keerd door reeds eerder neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist lot ontploffing gebrachte rookbom (witte vlek). (Luchtopname A.N.P.-foto). Tientallen boten TN de haven van Dintelsas waren x tientallen boten verzameld. Zij la gen te wachten op de nieuwe orders, die door kapitein Lindt, de haven-com mandant zouden worden uitgevaar digd. Zij dreven af naar Oude Tonge, waar vluchtelingen aan boord werden genomen of zij voeren verder naar Nieuwe Tonge, wachtend om ook hier mensen op te nemen, die nog een laat ste blik konden werpen op hun juist boven het water uitstekende huizen. Over het Volkerak ging het hospi taal-kerkschip „De Hoop" van de Noordzeevjssersvloot. Het meest in drukwekkend was echter wel het wer ken met' de ducks door de Amerika nen. Op ongeveer drie kilometer van Nieuwè Tönge werden zij van de grote schepen gedaan. De motoren van de ducks sloegen aan. De „jon gens" gingen op weg naar Nieuws; Tonge om terug te keren met opge wonden verhalen over doorgebroken dijken, vernietigde mensenlevens en dood vee. De Amerikanen namen niet alleen vluchtelingen op in hun vaartuigen. Zij brachten ook vee mee, dat naar veiliger oorden kon worden vervoerd. Andere schepen hadden landings vaartuigjes aan boord, eveneens be stemd voor veevervoer. Het was niet mogelijk de schepen te tellen, zij wa ren eenvoudig ontelbaar. HONDERD TWEE JAAR E'en Frans schip vervoerde de 102-ja- rige Bart van Driel uit Tonge, een van Neerlands oudste inwoners. Bart kon niet spreken, maar de mensen, die hem vergezelden konden vertellen van de redding van deze oude man door Franse soldaten. Bart, die iets uit de dorpskom woonde, had alle nood- dagen op de bovenverdiepingen van zijn huis gezeten. De soldaten waren gekomen met een vlet, met de ducks liet enige ver voermiddel, in staat om Nieuwe Tom ge binnen te komen bij laag water. Zy hadden de man voor het raam be merkt. Zij klauterden het huis in, maar zaten met de moeilijkheid Bart uit zijn woning te halen. Pr zat niets anders op dan touwen te nemen en Bart in de vlet te hijsen. Het duurde meer dan twee urn- voor men zover was. Toen eerst kon Bart via het raam van de bovenverdieping in de vlet worden neergelaten. Over de gezichten van de Fransen lagen tra nen' van vreugde toen zij daar mee klaar waren. Zij wilden de man niet langer aan de „natuur" overlaten. Zo snel als het maar kon brachten zij hem naar een schip, dat op het Vol kerak lag te wachten. Daar werd Bart opgetorst. Toen was hij veilig. De omstaanders konden niet verha len hoeveel familieleden van Bart 't leven hebben gelaten. Zijn familie- SCHITTEREND WERK J~)E soldaten en schippers hielden zich prachtig. Zij werkten dagen lang om de evacuatie een feit te ma ken. Zij zullen nog vele dagen moe ten arbeiden om hun werk te vol tooien. Het is ontzaglijk moeilijk ge weest. Het zal zeer moeilijk blijven. „Aan dijkherstellingen kan niet worden gedacht", vertelde een vluch teling uit Nieuwe Tonge. „Ik weet niet hoeveel gaten er in zijn geslagen. Het zyn er tientallen. Het zal maan den duren voordat ze allemarf rijn hersteld. Dan mag er intussen geen enkele storm komen opsteken. Neen, aan oogsten valt dit jaar niet te den ken. Als wy in 1954 weer kunnen zaaien mogen we niet mopperen". Tot aan Dintelsas, op de terugtocht naar de vluchthaven, bleef die sche- pendrukte. Schepen met mensen, die zich onvergetelijk verdienstelijk ma ken. Duitsers mogen niet in buitenlands leger l_IET West-Duitse Parlement heeft een wetsontwerp, dat de recrute- ring van Duitse onderdanen voor een buitenlands leger verbiedt, met alge mene stemmen aanvaard. Het ontwerp heeft in het bijzonder betrekking op het Vreemdelingenle gioen. Op overtredingen van het ver bod staat een minimumstraf van drie maanden gevangenis. Het Franse Hoge Commissariaat heeft meegedeeld, dat op het ogenblik geen wervingsagenten in de Bondsre publiek werken. De recruten zouden zich spontaan melden. Op het ogen blik dienen 18.000 Duitsers, zowel uit West-, als uit Oost-Duitsland, in het Legioen. Bevolking voorlopig niet terug zei. dat we gelukkig zullen zijn, als zulks voor het volgend winterseizoen het geval zal zijn. Gisteren zijn nog verkenningen bo ven- Schouwen Duiveland uitgevoerd. Men kan daarvan op het ogenblik nog geen details geven. Kleinere gaten zijn reeds onder handen genomen. Er zijn echter zeer grote en moeilijke ga ten. Negen tiende deel van dit eiland staat onder water. Het aal niet mogelijk zijn het werk in gedeelten uit te voeren. De water- kering van Schouwen Duiveland moet in een keet' worden hersteld. Liet herstel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt het moeilijkste van de problemen geacht, welke er thanS door de overstroming in Zeeland geschapen zijn. Misschien wel het moeilijkste van alle proble men bij het dichten van de dijkbreu ken en het gehele herstel van de wa terkering, zo deelde ir. A. G. Maris, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst mogelijk zijn als de gehele waterkering is hersteld. Dat herstel zal van lange duur zijn en vele maanden vergen. De heer Maris

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3