Springvloed heeft niet alleen in de dijken bressen geslagen, ook ons vertrouwen kreeg een knak 111/2 millioen bijeen voor Rampenfonds Nare dagen „Werkelijkheid is veel erger dan men denkt Waar de doden vielen Onschatbare hulp van ducks en helicopters Logboek van bet noodgebied Wij hebben onze gevaarlijkste vijand herkend „Voor de ramp" VRIJ DAG 6 I' h UK LA KI 1953 Hyena Door de Groniger recherche is gearresteerd de 70-jarige D. J. Hü heeft geld, dat hü ophaalde voor het Nationaal rampenfonds, in eigen zak gestoken. Enkele Gronigers maakten de politie attent op zijn malversatie, toen hij bezig was te collecteren. Hjj legde een volledige beken tenis af en zal voor de officier van justitie worden geleid. Boeren staan vee af De hoeren van Lekkerkerk hebben, voor zover het vee niet geëvacueerd is geweest, een krachtige actie ingezet om de getroffen gebieden de helpende hand te bieden. Een eerste rondgang leverde 35 koeien, 28 pinken en 8 kal veren op. Ruw geschat vertegen woordigt dit een bedrag van 33.500 Dekens Vanuit Zevenaar werd gister middag in Emmerich gezorgd voor het overladen van een zestal grote trailers, geladen met dekens, afkomstig uit Duits land, welke via Rotterdam naar het overstroomde gebied werden doorgevoerd. Wel een bewijs hoezeer ook onze Oosterburen met de waters noodslachtoffers medeleven. Blanco crediet De gemeenteraad van Rotter dam heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming besloten B en W te machtigen alle uit gaven, die in verband met de noodtoestand moeten gedaan worden, ook die, waarvan mag worden aangenomen, dat zij door andere instanties zullen worden vergoed, te doen. Geen vacantie 47 politiebeambten van Bremen hebben dit jaar afstand gedaan van hun vacantierecht. Zij hebben aangeboden deze tijd in Nederland, deelnemend aan de hulpverlening, door te brengen. Deze Westduitse reddingsploeg brengt haar eigen reddingboten mee én zal geheel voor haar eigen bevoorrading zorgen. 50.000 exemplaren Vijftigduizend exemplaren zal de eerste oplaag zijn van het boek „De Ramp", dat ten bate van het Nationaal Rampenfonds binnenkort verschijnt. Het boek zal 96' pagina's, met weinig tekst, en ca. 100 foto's bevatten. De bandomslag zal be staan uit een grote foto. Adoptie De gemeente Ruurlo heeft Serooskerke op Schouwen ge adopteerd en Schiedam heeft adoptie aangeboden aan Gouds, waard. Gevangenen offeren hun rokertje op De gevangenen in de Scheve- ningse strafgevangenis hebben van hun cantinegeld een bedrag van ruim f 465 bijeen gebracht voor de slachtoffers van de wa tersnood. Dit betekent voor hen twee weken niet roken. Ook in de andere gevangenissen zijn dergelijke acties gaande. Boeren geven vee EEN dijk is voor ons, Neder landers, iets heel bijzonders waar we echter nauwelijks naar kijken. Dikivijls moet een bui tenlander ons aan zijn be staan herinneren. Een tijd geleden maakte ik een auto rit met een Joego-Slavische vriend, en in een polder beoosten Rotterdam vertelde ik hem terloops, dat ive nu zowat vier meter onder de waterspiegel reden. Pas toen ik de diepbe- zorgde blik zag van de zoon der bergen, drong de betekenis van mijn eigen woorden tot me door. En toen ivees ik hem natuurlijk trots op de dijk, die de rustige, onwrikbare grens vormt tussen water en land. Achter hun hoge glooiing zijn we geboren; in de schut van hun bolwerk worden ive begraven. Een gezond Neder lander let echter evenmin op de dijken als op zijn hartslag; hij aanvaardt hun vaste, veilige aan wezigheid als vanzelfsprekend. Wie eenmaal een hartaanval heeft gehad, blijft doorgaans in zijn rikketik zitten; en de Grootste Vloed van Ooit heeft niet alleen deerlijke bressen geslagen in onze dijken, maar ook in ons blind vertrouwen. Daar moet iets tegen gedaan worden; en dat is de enige reden waarom ik hier schrijf, ook al zit ik me thuis te ver kniezen na een beenfractuur. Maar na een jaar werk op het eens verdronken Walcheren kan ik mij enigszins de toestand voorstellen in. een overstromingsgebied, zestien maal groter dan toen en veel d eer lijker geteisterd, omdat de stormvloed dit keer manshoog uitklom boven de toppen van het steilste giertij, ooit op Waterstaats tabellen genoteerd. E* EN lege wieg deint op een zwaloende watervlakte waar puinhopen boven uitsteken. Boven het lispelende water in een verlaten huis 'wiegelt eenzaam een lampekap. Op ijskoude zolders wordt be vend gebeden: Verlos mij, O Heer, uit de diepte der wateren. Lijken botsen tegen de geschonden beschoeiing van een- dijk, die geen waterkering meer is maar een stippellijn in de stijgende vloed. Bevroren vingers laten een boomtak los, waar ze dagen en nachten omheen zaten geklemd- En overal de zee, wijd en grauw en toor nig; en over het water heen het loeien der koebeesten, telkens wegstervend naar een stilte toe, die je met haar benauwenis in de maag grijpt; het hulpgeschreeuw van dieren die niet wegkunnen uit hun stal, waar het water hun tegen de uiers klotst. Ander beeld Het mooie, kleurige aquarel van ons pol derland, met zijn blauwe dijken, gele wegen, groene weiden en rode dorpen is door het water weggespoeld. Maar er is een ander beeld voor in de plaats geko men. Roeiboten,'rondtollend in wild getij, vliegtuigen die mensen uit bomen pluk ken, een boerenjongen die zwemmend twintig kinderen redt, bundels zandzakken die uit de lucht neerploffen op de modder van een dijkslcruin, een zoeklichtbaan waar spookgestalten doorheen rennen met een plotseling opblinkende schop op de schouder, vloedwater dat door de dijk breuken giert met zijn schamper schuim, deinende schepen in het huilende donker, waarin gevochten wordt om een doorweekt frommeltje bruine aarde, dat eens de dijk was van ons blind vertrouwen. En dat vertronwen zijn meer mensen kwijt dan het millioen getroffenen. Waarom zo snel? en hoe krijgen we het terug? De tweede vraag is belangrijker dan de eer ste, waarover toch iets gezegd moet wor den. Ik moet U eerlijk bekennen wanneer ik een schok kreeg: toen de minister president, volle twee dagen na de ramp, nog geen overzicht van de toestand kon geven, waarna de Kamer, na een ramp van onbekende omvang te hebben be treurd, bewogen maar werkloos naar huis ging. Een paar Waterstaatsingenieurs in een militair vliegtuig, op en neer koersend nog eens niet door het water verslaan!' Dat soort geestdrift %von de verloren slag. En vanuit dezelfde kring weerklonk bij de huidige ramp opnieuw het verlossend woord. Ir. van der Veen, de opperbevelhebber van de Waterstaat, heeft tegenover de buitenlandse diplomaten die met hem rondvlogen verklaard, dat het enige be houd voor Nederland het dichten is van alle zeegaten, op Westerschelde en Water weg na. Verdere details werden niet ge geven; het was er waarschijnlijk het ogen blik niet voor, en de Waterstaat is nu eenmaal onze „Silent Service.'' Maar ons volk heeft vandaag juist beho'ifte aan het licht, dat er uitstraalt van dir grootse, en waarlijk visionnaire plan. Reeds toen ik op Walcheren werkte hoor de ik erover spreken. Alleen de nieuwe ervaringen, op Walcheren gewonnen bij het werken in afgrondelijke geulen tegen moordende stroomversnellingen in, maken het plan trouwens uitvoerbaar- Een bolwerk Door A. den Doolaard Het gaat hierom. De vijf Zuidhollandse eilanden moeten bij elkaar worden ge voegd. Dan worden Walcheren, Noord en Zuid-Beveland saamgekit tot één groot schiereiland. Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland moeten samengroeien tot één bolwerk. Rest nog het zwaarste: het werpen van afsluitdijken door de wa genwijde zeegalen, met een hachelijke eind strijd in de diepe geulen, waar het water bij springtij door naar binnen giert. Maar wanneer Haringvliet en Hollands Diep, Krammer, Volkerak en Oosterschelde een maal binnenzeeën zullen zijn, dan is de kustlijn van Nederland met vele honder den kilometers verkort; dan kan een storm gelijk de laatste Willemstad of de Alblas- serwaard niet meer deren, om op goed geluk maar twee namen te noemen. tussen Valkenburg en Woensdrecht, had den de toestand in enkele uren globaal kunnen overzien. is en Amerikaanser-dan-Amerikaans, zal aan uitvoering vele jaren kosten en honderden miilioencn, maar het zal op den duur milliarden besparen. En bovenal, liet OM maar niet, of juist wel, te spreken za' ons volksdeel, dat beneden de water van die prachtige knapen uit Does- spiegel leeft, de rustige zekerheid her geven, en het geschokte vertrouwen in de toekomst herstellen. Van het hele plan is van die prachtige knapen uit Does* burg, die reeds op Zondagmorgen instinc tief een overzicht van de toestand hadden, en daarom met drie motorvletjes naar het noodgebied togen, waar zij reeds 266 men sen hadden gered toen de overheid de zaak nog steeds niet overzag. Symbolisch Maar deze lacune van een officieel over zicht was symbolisch voor wat op de Kamervergadering ontbrak: de brede blik, het vuurtorenlicht in de toekomst, de be kentenis dat wij ons van nu af aan radi caal anders tegen het water dienen in te stellen, nu het ons de duurste waarschu wing gegeven heeft van onze historie. Onze zeedijken zijn ontoereikend gebleken van teen tot kruin. Maar genoeg van het verleden; alleen het visioen van morgen, het visioen van een hechter Nederland, kan de duisternis van vandaag duiend verlichten. Op het dieptepunt van de strijd om Wal cheren stonden wij op de brokstukken van de pas gedichte en opnieuw doorgebroken •Nolledijk. En dwars door de mismoedig heid heen riep een Waterstaatsopzichter: „De bezetting was boos genoeg: nu laten wij ons van hier-en-gunder toch zeker tot nu toe één onderdeel uitgevoerd: de afdamming van de Brielse Maas. Waarom niet meer? Defensie-uitgaven Wij hebben in de loop der eeuwen vele verschillende vijanden gehad die ons be dreigden uit wisselende windstreken. Maar eeuwig is de zee rond Nederland heen. Vandaag herkènnen wij plotseling onze gevaarlijkste vijand. Welnu! laten wij met elkaar een nieuw en duurzaam de fensief en offensief verbond sluiten om hem zo Ver mogelijk van ons erf vandaan te jagen, Waterstaat diene voortaan even veel recht te hebben pp de koorden van de beurs als Defensie. Want de zwijgende bazaltglooiing is voor ons lijfsbehoud minstens even gewichtig als de gierende straaljager. Laat ik mogen besluiten met een kleine variant op een kwatrijn, dat ik voor de Walcherense herdenkingspenning schreef: Door kunde, maar door wilskracht ,T allermeest Wordt Nederland weer uit de vloed t, geborgen: Een schip, geteisterd door een wild nir tempeest,. Maar zeilree toch naar 't brede licht SEVERAL en onder welke omstandigheden ook vinden doodver- moeide militairen wel een plekje om weg te vallen in een diepe slaap, al is het misschien maar voor luttele uren Nadat boeren uit de omgeving van Kampen 120 stuks vee had den beschikbaar gesteld voor de geteisterde gebieden, hebben de boeren uit de stad Kampen een vergadering gehouden, waarin besloten is, 44 stuks vee af te staan, benevens 17500 kg. hooi. Verdrijf de periodieke pijnen pen dat lome, iusteloze gevo.el< i direct en afdoend meteen paar RADIOTOESPRAAK VAN PRINS BERNHARD Aanbevolen adopties nog uit te stellen DEN HAAG, 5 Febr. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdag avond als voorzitter van het Na tionaal Rampenfonds via beide Hilversumse zenders een toe spraak gehouden tot het Neder landse volk. Z.K.H. deelde mede, dat hij zich Woensdag en Don derdag persoonlijk op de hoogte heeft kunnen stellen van de si tuatie in Zuid-Holland, Zeeland en het westen van Noord-Bra bant Zo spoedig mogelijk zal hij zich naar de Waddeneilanden begeven. De Prins vervolgde: „Ik moet U zeggen, dat de werkelijk heid veel ergers is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ont stellende verwoesting. Alle men sen werken hard om te behouden wat nog te behouden is, geholpen door militaire collega's. Maar er moet nog veel meer hulp komen. Dat heb ik kunnen constateren. Het welhaast onmogelijke wordt geëist van al die eigenschappen van hoofd en hart, waardoor in een noodtoestand als deze. het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt". Geen nat. inzameling Er op wijzende, dat geholpen moet worden en wel onmiddellijk, zeide de Prins, dat het bestuur van het Nationaal Rampenfonds terstond een millioen gulden van de binnengekomen gelden heeft overgemaakt aan het Nederland- sche Roode Kruis. Er is, aldus de Prins, afgezien van het vaststel len van een nationale inzameling ten bate van het .Nationaal Ram penfonds. In tal van plaatsen zijn reeds collectes gehouden in weer andere worden deze op korte ter mijn georganiseerd. Eü daarom de voorkeur gegeven om aan het goedgeleide spontane initiatief dè vrije loop te laten en deze en de volgende week te benutten voor de nationale inza meling. Nog geen adopties In verband met het voorne men van tal van gemeenten OLIEBORINGEN INZEDDAM ZEDDAM, 5 Febr. Een ploeg van twaalf man is onder leiding van de heer H. Boer uit Nieuw- Amsterdam, uitvoerder van Reef's Wegenbouw te Oldenzaal, begonnen aan de voorbereidende werkzaamheden voor een olie boring, welke de Nederlandse Aardolie Maatschappij voorne mens is te gaan verrichten in Zeddam, in de Achterhoekse ge meente Bergh. Op de „Lange Wei" aan de Vethuizenseweg is een terrein van een halve bunder uitgezet en momenteel wordt de grond ge- egiliseerd en verhard teneinde haar voor de aanvoer van mate riaal en voor de verdere werk zaamheden geschikt te maken. Nog deze week zou begonnen worden aan de constructie van een 45 meter hoge boortoren, waarvan het materiaal uit Rot terdam wordt aangevoerd. Drie ploegen van het vaste personeel van de N.A.M., die elkaar zullen aflossen, zullen dag en nacht doorwerken. MONTREAL, 6 Febr. De Canadese regering heeft zich be reid verklaard aan alle emigran- - —7-- ten uit de noodgebieden een cre- getroffen zustergemeenten te diet te verstrekken voor de over- adopteren wees de Prins er op, tocht naar Canada. dat het wellicht aanbeveling ver dient een dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tijd, dat beter kan zijn gebleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Deze credieten behoeven niet, zoals thans in Canada gebruike lijk is, in twee jaren te worden terug betaald. Het ligt in de be doeling een langere termijn voor terugbetaling vast te stellen. Opgave naar eilanden en gebieden Van de getroffen gebieden en eilanden geven wij hieronder het aantal doden en het aantal inwoners. Eiland/gebied Doden Inwoners Goeree-Overflakkee 33922 Voorne-Putten 28050 West-Brabant 145 91760 IJsselmonde 10 57285 Alblasserwaard 4 85422 Schouwen-Duiveland 116 23881 58749 .27401 7365 49852 45137 70490 Totaal van deze gebieden 596646 Totaal van deze gebieden Doden uit andere gebieden TOTAAL 1322 AMERIKANEN HEBBEN LEEUWENAANDEEL DEN .HAAG, 6 Febr. Het leeuwenaandeel in de reddings werkzaamheden, welke door de buitenlanders mede worden ver richt, hebben de Amerikaanse eenheden uit Duitsland. Op het ogenblik zijn 68 Amerikaanse ducks en 16 helicopters in het rampgebied ingezet. Ook werken daar ongeveer 2500 Amerikaanse militairen, onder wie 31 groepen voor het zuiveren van drink water en eenheden van de genie. Tot nog toe zijn 1300 Ameri kaanse legervoertuigen uit West- Duitsland naar Nederland ver trokken. In Duitsland worden nog drie compagnieën amphibievoertuigen gereed gehouden met gezamenlijk ongeveer 100 ducks en acht hef- schroefvliegtuigen. Uit Portsmouth is Donderdag ochtend het Britse vaartuig Fleetwood van 990 ton naar Rot terdam vertrokken. Het vaartuig is uitgerust met radar en heeft een veertigtal rubbervlotten aan boord. Uit Oostende vertrokken Donderdag vijf Belgische mijnen vegers naar Zierikzee. Twee aken van het Franse Rijn-flottielje zijn met grote spoed naar Rotter dam gestuurd om bij het red dingswerk te helpen. Donderdag middag arriveerden op het vlieg- boerderij afgebrand (Van ome correspondent) VOORST, 5 Februari Van morgen om goed elf uur werd brand ontdekt in het achterhuis van de kapitale boerderij „De Koike" van de landbouwer W. J. Sarink aan de Klarenbeekseweg te Voorst. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat, toen de brand weer uit Voorst ter plaatse aankwam, de vlammen reeds op verschillende plaatsen uit het dak sloegen. Zes van de elf be woners waren aanwezig. Allen konden in veiligheid worden ge bracht. Onder hen bevonden zich vier kleine kinderen. Van het vee kwamen 9 melkkoeien en 3 pinken om in de,vlammen. Het achterhuis, waar een grote partij hooi en stro, en ongeveer 35 mud koren was opgeslagen, brandde finaal af. Het voorhuis kon gedeeltelijk, zij het met veel waterschade, worden behouden. veld Valkenburg de drie mili taire vliegtuigen, welke Italië voor hulpverlening had toege zegd. Aan boord van een der vliegtuigen bevond zich de mili taire adviseur van de Italiaanse president. Intussen zijn ook acht tien Duitse motorboten de Ne derlandse grens gepasseerd, ter wijl twaalf boten op weg zijn naar Nederland. DEN HAAG, 6 Februari In zijn radiotoespraak heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteravond mee gedeeld dat het Nationaal Ram penfonds gisteravond een bedrag van ruim 11 Va millioen gulden heeft geboekt. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. Het college van G.S. van Gel derland heeft een bijdrage van ƒ250.000 in het uitzicht gesteld. Friesland heeft reeds meer dan een millioen bijeengebracht en in Arnhem is de inzameling de drie ton reeds gepasseerd. Esso-Nederland heeft besloten een bedrag van 100,000 be schikbaar te stellen, het dorpje Tzum in Friesland (ruim dui zend inwoners) bracht 29.652 op en in de Wieringermeer be droeg de opbrengst van een col lecte 94,418, bijna 13 per in woner. Plet bestuur van het vacantiefonds voor de landbouw h.eeft 100.000 beschikbaar ge steld, de bedrijfsgroep „Horeca" 10.000, de gemeente Nieuw Leusen 40.000, Uithoorn 48.000 en de gemeenteraad van Hel mond besloot 100.000 uit te trekken. Bijzondere vermelding ver dient ook de geste van de ge meente Eist, waar de vroede vaderen ondanks een begrotings tekort van 72.000 een bedrag van 20.000 uit de kapitaals- dienst beschikbaar stelden. Uit Limburg koznt het bericht dat Prov. Staten 50.000 hebben gevoteerd, en Mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft 10.000 overgemaakt. Een collecte in Den Haag leverde bijna 320.000 op. maar men verwacht minstens 4 ton bijeen te brengen. De 14.000 zie len tellende gemeente Aalten bracht ƒ35.678 bijeen en .in Zuid- barge bij Emmen leverde een huis-aan-huis collecte ƒ4565 op, dat is ruim 42 per gezin. Sympathiek Hoewel het ondoenlijk is om ook maar te pogen iedere gift te vermelden, willen we onze lezers enige sympathieke staal tjes niet onthouden. Zo heeft de bemanning van de vergane „Klipfontein" alhoewel zelf alles kwijt, samen met de équipage «Zuiderkruis" waarop zij thuisvaart 5500 biieengebrach' 5500 bijeengebracht.go 25.—. De afd. Genie van de SROG t® Soesterberg heeft voorgesteld, dat de militairen die in het rampgebied werkzaam zijn, de extra-uitkering van een gulden per dag zullen afstaan aan het rampenfonds. Bakkersgezellen in heel Nederland zullen 10 pet van hun loon afstaan, welk be drag door de werkgevers zal worden verdubbeld. Jan Musch kreeg na de afscheidsvoorstel- ling van „de Vrek" in Schagen een enveloppe met inhoud aan geboden. De acteur gaf de enye- loppe onmiddellijk terug aan de burgemeester met het verzoek de inhoud aan het Rampen fonds over te wjllen maken. 4e Verantwoording G. B,, Arnhem 5.Restau rant „China", Arnhem 100. Directie Rest. „China" K. C. Wang, Arnhem 100.—; Directie Rest. „China" Tsen An, Arnhem 100.Mevr. Tsen-M'èijer, Arn hem 20.—; Yen Kai, Arnhem 40.Liü Weg Sheng, Arnhem ƒ30; Ye Wan Ching, Arnhem 20.Hsu Yung Chung, Arn hem 5.—; Wang Chang Ho, ƒ.5.—; Mej. T. F., Arnhem ƒ10.; X., Nijmegen ƒ25.Widego, Woensdagclub, Nijmegen 32. Lridge-club, Nijmegen 10. Personeel Heijbroek-Zélander N.V., Nijmegen 50.Mevr. A. S., Nijmegen ƒ25.Mevr. P. J., Nijmegen 5.Mevr. PI., Nijme gen 50.Van 'n zieke jongen Nijmegen 25.Gezamenlijke Duw-arbeiders van object Th. Lamers te Eist ƒ81.Uit Hees 5.I. W., Nijmegen 10. Mag. „De Papaver", Nijmegen 10.L. B., Apeldoorn 5. Aann. bedr. J. P. Broekhoven, Nijmegen 500.W. J. d. G., Nijmegen, 25.—; J. C. Br., Nij megen 10.Opbrengst collec te toneeluitvoering „De Fontein", Nijmegen 114.77; G. D„ Nijme gen 100.H. BI., Groenlo ƒ10.K., Nijmegen ƒ10.N. N., Arnhem 10.Uit een kaartpot, Plees 98.48; J. v. R., Nijmegen 6.Uit de kaartpot, Nijmegen 45.R.K. Kunst kring de Egelantieren, Nijme gen 50.L. P., Nijmegen 10.Mevr. M.,Nijmegen 5. Fr. A. M., Nijmegen 10.N. N., Nijmegen ƒ35.W„ Nijmegen 10.A. S., Nijmegen 20. H. B. v. M., Nijmegen 10. Plerv/onnen Levenskracht, Brak- kenstein 10.Luctor et Emer-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3