BOULEVARD-BASTION door zee verbrokkeld TAD AND Prachtig werk en Z.-VLAANDEREN De Iujlpvfi|eimig Koningin sprak met evacué's Vlissingen kroop door het oog van een naald Officiële rampenkaart eenparig voor 1-A KOFFIE De Verborgen Scbat RADIO DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 STRAALZENDERAPPARA- TUUR De verbindingsdienst van de luchtmacht heeft aan de P.T.T., met welk bedrijf de verbindingsdienst nauw samenwerkt, 'n straalzender - apparatuur ter beschikking ge steld, waardoor het mogelijk wordt de defect geraakte verbinding tus sen de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden te herstellen. VERZOEK OM WATERS NOODZEGEL Gisteren gaven wij het bericht van het verschijnen van een wa- tcrsnoodzegel. Ere, wien ere toe komt: het verzoek daartoe was o.a. afkomstig van het bestuur van de Postzegelvereniging Zeeuwsch- Vlaanderen, dat zich met een ver zoekschrift tot de Minister van Verkeer en Waterstaat had ge wend, Het verzoek werd telegra fisch doorgegeven en blijkbaar, ge zien het resultaat, welwillend in behandeling genomen. OP WALCHEREN GENOEG ARBEIDSKRACHTEN Het provinciaal bestuur deelt me de, dat op Walcheren voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn. BRANDSTOF VOOR POLDERGEMALEN In Middelburg is een tankboot aangekomen met benzine en pe troleum. waarmee de poldergema len op Walcheren kunnen worden voorzien. EERVOL ONTSLAG Bij K.B. is aan de ontvanger van 's Rijks belastingen, M. Verhoef, ter inspectie der belastingen te Middelburg on zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1953 eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend. BEURTV AARTDIENSTEN Het Nederlands binnenvaartbu- reaw deelt mede, dat beurtdiensten van Amsterdam en Rotterdam op Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid Beveland weer normaal worden gevaren. In verband met de noodtoestand zijn extra sche pen ingelegd. DE INZAMELING TE TERNEUZEN. De opbrengst van de Inzameling voor het Nationaal Rampenfonds in Terneuzen bracht tot op heden ƒ6739,63 op. Hierin is inbegrepen een bedrag van ruim duizend gld., dat het gehucht Driewegen bijeen bracht. De cokesfabriek te Sluiskil stelt 50, ton cokes beschikbaar, die gratis zal worden gedistribueerd. Tenslotte heeft ook de architect A. J. van Eek. die de watertoren voor Terneuzen zal ontwerpen, 2000 gld. geschonken van zijn honorarium, met het verzoek dit bedrag te stor ten voor het Nationaal Rampen fonds. Advertentie) „Werkelijk, je kunt Lodaline voor alles en nog wat gebrui ken. Denk eens aan badkuip en ivastafel, En weet je wat mijn kruidenier verteldeDat hij geen last meer heeft van aan geslagen ruiten, doordat hij deze met een doek, in Loda line gedrenkt, afwrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon opdrogen en de eerste dagen slaan de rui ten niet meer aan. Lodaline kost maar 43 ct per fles en er zit een HELE liter in!" TERNEUZEN Nadat op verzoek van burgemeester Tellegeu één minuut stilte was be tracht voor de slachtoffers van de wa- terramp, gaf de voorzitter, mede door onjuiste voorlichting noodzakelijk, een relaas van de werkzaamheden, ver richt in de nacht van Zaterdag op Zondag dat een duidelijk beeld gaf hoe goed de zaak is aangepakt. Dit relaas sprak wel heel duidelijk tegen de miet al te goede) geruchten, die de laatste dagen in Terneuzen de ron de deden. Het overzicht bewees overtuigend, dat ai het mogelijke is gedaan in de bewuste- nacht. Hierna kwam het enige voorstel van B. en W. aan de orde. dat de verle ning van een crediet van 50.000 gld. inhield, om in de eerste, nijpende nood van de inwoners te voorzien. Het voor stel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna spraken achtereenvolgens de heren van Riet. Colsen. Henry en van Langevelde. die allen, behalve de heer van Riet. hulde brachten voor het feit, dat Terneuzen ondanks alles zo van het water gespaard is gebleven. Koetvacht VOOR DE GETROFFENEN. In onze gemeente werd een comité opgericht-, dat ten bate van het ram penfonds een huis aan huis coliecte zal houden. Hierin nemen zitting bur gemeester G. Dierinckj de heren A. de Waele, R. Janssens, H. v. d. Goore, J. Martens, B. de Gronckel H. Baert en R. Polspoel, Pastoor Lichthart. Ge meente-Secretaris A. Geerards, Dr. Melchers, Th. Herman, H. de Wae'.e, H. van Damme en J. Bonte en de da mes mevr. Dierii-i-k van Acker, mevr. Geerards de Waele en mevr. Suij Zwartelé. De ver. „Dieren Vrienden" welke Zaterdag en Zondag 'n Int. tentoon- Zondag een Internationale tentoon stelling zal houden, waarvoor reeds aanmelding is van ruim 500 dieren, zal deze expositie geheel ten bate hou den van het Nationaal Rampenfonds. Graauiv De toestand in onze gemeente ont staan, wordt al met de dag beter. Ge nietroepen dichten de zeedijk van de Kleine Melopolder, terwijl met man en macht wordt gewerkt aan de zeedijk te Paal. Hier is Zondag uitzonderlijk schitterend werk geleverd. Het groot ste gat met een breedte van een 40 Advertentie) meter had men zodanig weten te dich ten, dat zelfs reeds de vloed- van Zondagnamiddag kon worden gekeerd, Wel liet de dijk toen nog op een drie tal plaatsen door, maar nadat van half negen opnieuw was gewerkt tot over middernacht, was het onmiddellijk ge vaar voorlopig bezworen, Maandag morgen kon het watergemaal te Paal in werking worden gesteld, zodat nog deze week de Melopolder droog komt, evenals Kruispolder, waar de zeesluis uitstekend functioneert. Paal heeft weer licht en drinkwater, de weg naar Graauw is vrij. Ook de weg te Dui- velshoek tussen Oude-Graaiiw en Kruispolder zal morgen weer voor verkeer worden opengesteld, de be woners van Paal betrekken weer hun woningen, de boeren in de Melopolder keren terug naar de hoeven, alles her stelt zich wonderbaarlijk vlug. We mogen niet nalaten nu reeds een paar namen te noemen. Aan hen is in feite dit succes te danken. Het zijn de heren Lernhout en de Mul van de rijkspolitie alhier, die met eigen le vensgevaar uren lang de afsluiting aan de haven te Paal Zondagnacht hebben intact weten te houden; het is opperwachtmeester Van de Zanden van Nieuw-Namen, die met een paar mensen Zondag het hele reddingswerk te Paal leidde, deskundig geassisteerd door de heren Willems van de Prov. Waterstaat en Van de Kruissen uit Hulst. Dijkgraaf Verhaegen bleef op zijn post, terwijl dijkgraaf Staal zorg de voor de aanvoer van de nodige ma terialen. Alles functioneerde perfect en een woord van lof is hier meer dan ooit op zijn plaats. Tot slot dient vermeld, dat de om liggende gemeenten Clinge, Hulst, Axel en Westdorpe schitterend heb ben meegeholpen door het zenden van arbeiders. Speciaal Hulst verdient een pluim. Des avonds om half negen ar riveerde nog een ploeg van 50 man, die tot over middernacht hebben ge zwoegd en niet naar huis gingen, voor dat alles was gedaan wat er kon wor den gedaan. Er worden kleren ingezameld voor de getroffen bewoners te Paal. Dins dagavond arriveerden nog een 70-tal militairen om te helpen bij de herstel werkzaamheden. OG'STBURG De door de R.K.O.B. afdeling Oost burg georganiseerde reis naar de Ope ra La Tosca te Gent welke eerst was vastgesteld op Vrijdag 30 Januari, maar toen uitgesteld werd wegens de ziekte van de tenor, en nu Woensdag zou doorgaan is thans afgelast in ver band met de ramp, die ons land heeft getroffen. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Ook Oostburg zit niet stil T~>E INZAMELING in Obstburg ver- loopt schitterend. Enorme 'hoe veelheden kleding, schoeisel, spéel- goed kortom van alles, komen bin nen, maar bovendien ook geld, bij honderden tegelijk. Spontaan brach ten de leerlingen van alle scholen geld mee, en andere nuttige zaken. Geld en kleding werd ingezameld door het comité, dat hiervoor is op gericht, waarbij ook weder vele Oost burgers geholpen hebben met voertui gen. Ook de in Oostburg gelegerde Bel gische militairen wilden niet achter blijven. De soldaten-miliciens van het 8e Gcnie-Bataillon 2e compagnie, hiel den onder elkaar een inzameling, die honderd zes frank opbracht, welk be drag ten stadhuize plechtig aan de burgemeester werd aangeboden door de soldaten-miliciens de Pacpe, Vranckx, dé Wilde, Driessen, Onghena en Walravens, in tegenwoordigheid van hun Oostburgse vriend, dhr. Coc- maet. Deze geste van onze naburen, die hierdoor blijk geven niet alleen met hun knuisten, maar ook met hun soldjj te willen helpen wordt zeer op prijs gesteld. Belangrijke hulp werd verleend door de Kon., Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Brugge door een grote zending gist. zowel v.oor. deze streek, als voor Walcheren en'eventueel an dere noodgebieden dié andérs van Delft uit wor'den bevoorraad met dit onmisbare artikel. Voorts werd een voorraad penicilline voor de getroffen .bevolking beschikbaar gesteld door de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, speciaal met het oog op de te verwachten evacué's. Met de reddingsboot, die van Cad- zand vertrok met bestemming Schou wen en Duiveland, werd ook een hoe veelheid geneesmiddelen medegege ven, beschikbaar gesteld door Apo theek Foudraine. Door de Directie van- het Ledel- Theater werd aan de gelegerde Bel gische militairen een bioscoop-voor stelling aangeboden. Walcheren MIDDELBURG PUBLICATIE Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter algemene kennis, dat zij bij besluit van heden aan de lijst van instellingen van wel dadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet, onder de rubriek: instel lingen ener kerkelijke gemeente heb ben toegevoegd de diaconie der chris telijk gereformeerde kerk van Middel burg met het doel verzorging van de armen der gemeente. Middelburg, 2 Februari 1953. Burgemeester en Wethouders voor noemd, 426-0 N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. H. M. Koningin Juliana bracht vergezeld van haar particuliere secreta resse, mevrouw Smitt-Avis, een bezoek aan enige evacuatie-centra. H.M. bezocht de Utrechtse veilinghallen, waar het provinciale evacuatiebureau is gevestigd, en .stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgangscentrum. Later begaf H.M. zich naar Amersfoort, H.M. Koningin Juliana in gesprek met evacué's te Utrecht. Herstelwerk is al in volle gang QP DE VLISSINGSE NOORDZEE-BOULEVARD, Zondag nog een beeld van doodse verschrikking was het gisteren een en al bedrijvigheid, daar men de geweldige schade zo vlug mogelijk wil herstellen en moet herstellen, omdat eind volgende week weer een springtij op komst is, dat nog noodlottiger zou kunnen wor den, indien de boulevard, welke tevens zeewering is, niet in oude kracht hersteld is. Op ontstellende wijze heeft de zee huisgehouden. De kilome- meters lange boulevard gold als onneembaar bastion. Ze bestaat uit een zes meter hoge gemetselde muur, welke een dikte van 1.20 meter boven de grond heeft en op een even diepe fundering staat van anderhalve meter dikte. Deze versterking wordt bekroond door een gemetselde zware balustrade van bijna een meter hoogte, waarop trottoir en wegdek aansluiten. 'TOT nu toe voelden de Vlis- singers zich achter dit pant ser veilig, maar de storm van 1 Februari jl. heeft geleerd dat wind en water meer vermogen dan mensen dachten. Waar is het echter wat de directeur van Gemeentewerken, de heer Ouwehand ons zeide, dat zo'n natuurverschijnsel in geen eeuwen voorkwam. Het gold bij de dijkbouw tot nu toe als een axioma dat een hoogte van 4.25 meter boven N.A.P. meer dan voldoende was, maar Zondag kwam de vloed tot een hoogte van 4.53 me ter, waardoor Vlissingen als een on beschermde stad werd en zeeën van water de boulevard overstortten en binnenstroomden, ook langs de ha venwerken. De golfslag ontwikkelde boven dien zo'n reuzenkracht, dat de borstwering hier en daar in stukken brak; de klompen steen werden weer teruggezogen en met geweld geslin gerd tegen de boulevardmuur zelf, zo dat er spoedig bressen ontstonden en tonnenzware lappen mum-vlakte op 't strand neerkwakten. Bij het gebouw van het Belgische loodswezen gaapt een gat van 50 meter breed, dat zich langzaam weer opvult, daar dertig metselaars als paarden werken om de wand op hoogte en dikte te krijgen. Over knersend grint en klein puin liepen we langs een ratelende beton molen: vrachtauto's voerden materiaal aan en een man met een uniformpet op liet een bel klingelen dat bete kende dat de waterwagen op komst was, want met de waterleiding is het nog huilen. Net bij een open vlakte in de diepte waar een bordje annonceert dat daar de Gasthuisstraat was of komt, heeft de zee de boulevard een tweede knauw gegeven, die aan kwam. Aan beide zijden zijn de bor weringen weggerukt en tevens een. deel van het wegdek. Het personeel van „De' Schelde", meest jonge mannen, werkte in dag en nacht ploegen om de gaten in de Boulevarddijk te helpen dichten. AUTO BEGRAVEN. UANDER de puinhrokken aan de stadszijde zagen we een' platge drukte personenwagen zitten. Een voorbijganger geeft ongevraagd ophel dering. Een ingezetene van Vlissin gen, die zijn wagen in de binnenstad had gestald en het. water Zondagnacht zag opkomen, had het vehikel nog kunnen weghalen. Rij bracht het naar de boulevard, denkend dal het daar veiliger was dan. ergens anders; maar nauwelijks lichtte.,hij zijn hielen of 'n golf wipte de wagen over de ballu- strade de diepte in en wierp tevens, bij wijze van grafzerk, er de ballu- strade bovenop. Bij het Wooïdhuis takelde de zee de boulevard nóg erger toe. Daar is het gat minstens '65 meter breed 'en de ravage nog groter dan bij het gebouw van hét Belg. loodswezen. Hier kroop Vlissingen door het oog van een naald; hadden de verdedigers maar even de moed laten zakken, dan was heel Vlissingen ondergelopen en voor lange tijd. Het gemeentelijk bad- bedrijf ontving hier meteen een ge duchte opstopper; alle vaste cabines enkele jaren terug met zo'n zorg ge bouwd, gingen er aan. TONNEN SCHADE. UAMDAT de zeewering niet doorbro- ken werd, liep het water, dat in de oude stad op sommige plaatsen tot een hoogte van twee meter in de hui zen heeft gestaan,., bijna even vlug weg als het er in gekomen.was, doch wat in die tijd gebeurd is, zal zowel de gemeente als de burgers jarenlang heugen. Aan tonnen is er schade toe gebracht, aan meubilair eri winkel voorraden. De oude stad is dewinkelwijk bij uitstek .en om te huilen, is. het als men 'hoort,' wat er allemkal'bedorven wérd' in de éttiïaiefe- én in de zïcken zelf. .,Met karrevrachten, v,ol kan de reini gingsdienst de bedorven waren opha len en Wat er aan, meubilair ..en vloer bedekking verloren ging, laat zich óok moeilijk schatten. Wie machines'"iri zijn zaak had,' is er n'og slechter aan toe, al zal het bij iedereen dan niét om meer dan een millioen gaan, zoals bij de P.Z.E.M. In het gebouw der in aanbouw zijnde nieuwe centrale is 't water nl. ook doorgedrongen en tastte de opgeslagen onderdelen van het machinepark aan. Het verlies dat de winkelstad te incasseren kreeg, is evenwel erg genoeg en dompelt velen in de grootste zorgen. Ook de gemeente heeft stroppen voor duizenden. Grote oppervlakten aan wegdek moeten worden gerepa reerd. Naast haar zes vaste straten makers nam zij er nog zes lQgse bij in dienst. Weken zal het duren eer de straten weer goed begaanbaar zijn. De brandweer was druk in de weer om de ondergelopen kelders uit te pompen; drabbig water golfde naai de riolen, droesem achterlatend op de straten. De gemeente heeft de e.erste dagen ook het initiatief 'genomen voor het herstel van de zeewering, maar op Dinsdag is dit overgedragen aan de Rijkswaterstaat, die voor zulk werk beter ingespannen is. DANKBAARHEID. VWE hoorden hier en daar nogal critiek, dat er door de verant woordelijke mensen, die toch wisten dat een springtij, wanneer dit gepaard gaat met een vliegende Noordwester, hoogst gevaarlijk is, niet meer voor zorgen waren getroffen en er niet doeltreffender gealarmeerd is. Te Yerseke bv. dat de zee ook kent, was dit wel gedaan. In het algemeen do mineert- echter het gevoel van dank baarheid, dat men er nog zo van af gekomen is en men gespaard bleef voor een Tamp van de catastrophale omvang,-zoals elders in Zeeland. Dan zou het niet bij drie doden gebleven zijn zoals nu Bij de behandeling in de Tweede Kamer was een rampenkaart aanwe zig. Hierboven een getrouwe copie van deze kaart. Ook de nieuwe dijk breuk bij Ten Bommel is er in opgenomen. 1 watersnood op Zuid-Beveland Rilland geëvacueerd naar Brabant IV/TET RILLAND is via Krabbendijke een verbinding tot stand gekomen. De inwoners zijn merendeels door mi litairen naar Ossendrecht en „Vrede rust" te Bergen op Zoom gebracht. Het is thans zeker, dat de burge meester van Rilland, de heer de Gof- fau, is omgekomen. Hij was meegere den met een auto-bus, waarmede men hulp wilde halen. Toen er gekeerd móest worden, stapte hij uit om bij te lichten. Op dat moment kwam een vloedgolf en werd hij van de weg gevaagd. De chauffeur klom op de autobus en is later gered. Ook een waterbouwkundig opzichter is op de zelfde plaats door de golven gegrepen en met zijn motor weggespoeld. De Fredericapolder is behouden ge bleven, dank zij het werken der com mando's uit Roosendaal, die verbeten volhielden bij de dijkverdediging, ook als anderen reeds wegliepen. Onder water staan de Zimmerman- polder en de Reigersbergsepolder. In de zeedijk zitten drie gaten, waarvan 'het grootste 500 meter is. De verbin ding tussen Rilland en Krabbendijke is zeer moeilijk; alleen militairen mo gen van de verslapte wegen gebruik maken Krabbendijke heeft men droog we ten te behouden door aanhoudende versterking van de dijk aan de Roels- hoek. Te Krabbendijke zijn ongeveer 900 evacué's afkomstig uit Waarde, Oost- dijk en Rilland. Belgische militairen arriveerden om te helpen en uit de lucht vielen in de volste zin des woords levensmiddelen en zandzak ken, waaraan groot gebrek was. Belgische kuststeden zwaar geteisterd Knokke bood een trieste aanblik. p VEN ALS te.Cadzand waar. wij de Zwartepolder bezochten, welke ook geheel onder water heeft gestaan, kon den ook de dijken en duinen langs de Belgische kust het giergetij gepaard gaande met de Noordwesterstorm niet verwerken. Het ons slechts uit de zomer beken de, weelderige luidruchtig mondaine Knokke bood een trieste aanblik. De dijk aan de Lekkerbek is over een afstand van meer dan 100 meter doorgebroken. Verschillende villa's zijn door de geweldige stroom uit el kaar gerukt, vele staan gescheurd van uit het fundament op instorten, weer andere lijken vrij onbeschadigd, maar binnenshuis is de ruïne ontstellend. Te De Panne heeft de storm het 'duinzand zodanig opgezweept, dat de achterliggende dijken thans de dui nen lijken. Hier bleef het water slechts een tiental meters van de villawijk. In Ostende is de verwoesting enorm, meer dan 3000 duizend werden door het water getroffen.deze stad werd volkomen verrast. Wij spraken iemand, die juist een dancing binnenstapte toen het brui sende water de straat binnenklotste. De slachtoffers, welke hier gevallen zijn, zijn practisch allen personen die verrast werden. De eerste bres in de dijk werd geslagen tegenover hotel Ostborne. De dijkbreuk bij de Noord-Eede eis te zes slachtoffers, toen uit een twee tal huizen welke in de onmiddellijke nabijheid staan slechts een persoon zich via het dak kon redden. Later werd hij door redders uit zijn hache lijke positie bevrijd. Thans werken o.a. vele militairen en vrijwilligers aan de ontruiming van gehele stadsdelen. Om verdere rampen te voorkomen wordt ook met groot materiaal aan de dijkbreuken gewerkt. Alleen te Oostende wordt de schade op meer dan 1 milliard frank ge schat. De helicopters 7 EVEN Amerikaanse helicoptèrs hebben tot gisteravond 625 men sen gered. Dinsdag konden van Woensdrecht uit in twee uur tüds 125 personen per helicopter worden op gehaald; Woensdag tussen half negen en half vijf bedroeg het aantal 450. De helicoptèrs, die eigenlijk plaats hebben voor drie passagiei's, brachten dikwijls vijf of meer mensen tege lijk in veiligheid, De eerste evacué's waren oudere mensen, wier toestand zo slecht was, dat ze in de draagbaren, die aan de helicoptèrs kunnen worden aange bracht, moesten worden vervoerd. Soms werden ook twee kinderen in elk van de twee draagbaren opgeno men. Sommige kinderen werden bang toen ze erin werden vastgebonden. „Ik zou ook bang zijn geworden als ik op zo'n manier vervoerd moest worden", bekende een Amerikaanse piloot. Mgr Dr B. J. Alfrink NAAR NEDERLAND TERUG y. H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink aartsbisschop-coadjutor, die tot herstel van zijn gezondheid enige tijd in Rome heeft doorgebracht, heeft zijn verblijf in de Eeuwige Stad afgebro ken en is naar Nederland vertrokken. Donderdag of Vrijdag wordt hij In Nederland terug verwacht. Advertentie) BIGGELAAR's KOFFIE me! verhoogd aroma extra geurig extra pittig èn extra zuinig want: DUBBEL GEBRAND AGENDA HEDEN MORGEN ANTWERPEN: Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Madame Butterfly: Kon. Ned. Schouwburg: 't Was de wind. EMART K1NSBURN J 46) Op een eigengemaakt tafeltje stond een oude petroleumlamp flauw te branden. Er lag geen kleed op de vloer en er stonden slechts twee oude keukenstoelen. Voor het raam hing een donker rolgordijn. De kerel, die het hier gemeubi leerd heeft, mag wel een prijs voor bezu^piging krijgen, merkte Troy schaSper op. Madrona moest er om lachen en zette zich op een van de ongemakke lijke stoelen. Troy ging op de andere zitten, schrijlings en met zijn armen op de rugleuning. Daarop begonnen ze weer te lachen. Wel vernederend! merkte Ma- drona op. Maar alles bij elkaar ge nomen, kan ik het toch niet erg vin den. Het lijkt me veel meer een be spottelijke gxap. die mislukt is. Ze schenen het heel gewoon te vin den, de hele zaak als een grap op te vatten. Het goud was veilig, daarvan geraakten ze hoe langer hoe meer overtuigd. Ze zouden het mettertijd vinden. Da»sehoencr moest die avond aankomen, dat wisten ze van Danny. Dus kon het nog hoogstens een paar uur duren. Troy liep naar het venster toe, Hij trok het rolgordijn omhoog en tuurde, tussen dikke eiken latten door, in de stikdonkere nacht. Kom eens kijken naar die gevan- Madrona kwam naast hern staan en staarde naar buiten. Ik kan me niet herinneren, ooit zo'n storm meegemaakt te hebben. Ik ook niet, antwoordde Madro ns. En ik heb nog nooit zulk weer licht gezien. Daar gaat een boom om ver! Ze huiverde van schrik. Ik dacht dat we hier veiliger zouden zitten dan op de Confederate, maar als een van die grote bomen eens op het huis te recht kwam. Dan maakt hij er brandhout van, voleindigde Troy grimmig de zin. Hoe zou het met de schoener gaan? Wat vreselijk voor die mensen op zee! Voordat Troy kon antwoorden, werd er hard op de deur geklopt en Danny stond even later op de drempel. Kom mee naar de familie toe! riep hij grinnikend, Ik heb een beter verblijf voor u, dan het hier is! Hij ging hen voor door een lange gang en gooide een andere deur open. Ze kwamen in een grote kamer, waar in niet minder dan acht personen za ten, die dc nieuwelingen verbaasd aanstaarden. Vijf ervan waren leden der bende, onder anderen Rhodes en Rumpus. De drie overigen waren Bos ton. Tatcher en Zabeile Good. Het duurde enige seconden, voordat iemand iets zei. Danny stond terzijde met een kwaadaardig en toch grappig glimlachje. Plotseling liep Madrona snel op Za- belle toe, sloeg de armen om haar hals en kuste haar impulsief. Troy glimlachte. De smokkelaars schoven onwennig op hun stoelen heen en weer. Boston sprong overeind en snel de naar Tupelo toe met uitgestoken hand. Unity Tatcher grijnsde. Wat 'n huilerige ontmoeting, Za beile!, zei hij. toen de twee elkaar schreiend loslieten. Juist toen de spanning wat gebroken was, klonk er buiten boven het geraas van de storm uit een zwaar ronkend geluid, dat allen in spanning deed luis teren. De ogen der smokkelaars keken angstig en het gebruinde gezicht van Deever werd bleek. Buck! beval hij. Pas jij op de lui hier. Ik zal even Het ronkend geluid was plotseling opgehouden. Deever bleef met de hand aan de deurknop stilstaan. In de gang klonken voetstappen. De deur werd opengegooid. Twee mannen en. een vrouw, alle drie gemaskerd, traden binnen, De deur sloeg dicht en ze ble ven voor de aanwezigen staan. Een der mannen fluisterde hees: Tra- ganza! Er viel een dreigende stilte en Dan ny likte als een bange hond zijn lip pen af. De vrouw, een grote, konink lijke gestalte met een zwart masker voor het gelaat, droeg een hoed met brede rand en een lange mantel. Ze glom van het hoofd tot de voeten, van de regen. Dramatisch liep ze tot mid den in het vertrek en riep driftig: Zo, is dat de manier, waarop jul lie, als ik er niet bij ben, de zaken afhandelt? Er volgde gespannen stilte. En Dannv Deever? vroeg ze tus sen de tanden door op snijdende toon. Deever drukte zich vlak tegen de muur aan en likte weer zijn lippen al. Wel. wat is er eigenlijk, Tragan- aa? bracht hij er tenslotte uit. Wat er is? vroeg ze nijdig op de grond stampend1 Wat er is? Waar om zit de helft van jullie niet aan boord van de Confederate, op weg naar de schoener?- Je hebt toch - gezegddat je., dat je het ditmaal 'helemaal aan mij overliet? hakkelde Deever. We hadden niet verwacht, dat je uit Cra zy Valley wég zou gaan, voordat., voordat Nou.en wat verder? Wel.dede stórm Juist. Daarom zijn we nu juist hierheen gekomen. Ga door. Wat heb je van de schoener gehoord? Oly staat op de uitkijk. Tragan- za, Ik begreep,dat -hij niet tegen die storm opkon. Én al kwam die schuit er wel tegen op, dan konden we er toch nog niet hefenvaren. Kon je dat niet? Rumpus, waar zit je? Ze draaide zich om, tot ze de Fransman zag. Nou, wat zeg je daarop? Rumpus sloeg de.ogen neer. Het ging niet, verklaarde hij. Wel verdraaid..wat 'n onhandige sukkels! Lafbekken! Durf jij jezelf 'n zeeman noemen? Ja, m'dam. Je bent een lafaard! Rumpus haalde de schouders op en stak zijn handen vragend uit. Tragan- za keerde zich weer naar Deever toe. En wat heb je in vredesnaam dan wel gedaan? Wewemoesten de'.... de. Confederate wel op het strand zet ten, stotterde Danny verlegen. Op het strand? Op het strand? gilde de vrouw woedend. Hoor je dat, Joe, ze hebben de boot op het strand gezet. De hemel bewaar me! Plotseling werd de deur geopend en trad een druipnatte man binnen', Doch toen hij de vrouw zag staan, kwam het belangrijke bericht, dat hij blijkbaar brengen wildé, niet over zijn lippen. Wat kom jij hier vertellen? Ze greep hem bij de schouders en schud de hem door .elkaar. Toe, vertel op! De schoener ligt voor de kust, mompelde hij met een Zweeds accent. Ik heb noodsignalen gezien. Ze kan er niet tegenop, denk ik. Ouwe kletskous! spotte de vrouw, hem van zich afduwend. Ga terug naar het strand, vuile landrot! Denk je, dat je wat nieuws vertelt? Goeie genade, ze hebben de boot op het strand gezet en die oude stumper de wacht laten houden! Ze verwachtten me niet voor morgenochtend! Daar om zijn ze binnengekomen, om knus bij het vuur te kruipen! Ik was net bezig voor de gevan genen te zorgen, zei Deever met een strak gezicht. Ik wilde dadelijk te ruggaan.... wij met z'n drieën, Tra- ganza. Maar jij komt altijd binnen vallen, als de schijn tegen ons is. Ik zou juist op dit ogenblik Je liegt! Geen woord meer! Ga dien Zweed achternajullie alle maal! Breng de Confederate te water en vaar naar de schoener toe! Op schieten! Maar we kunnen de boot niet te water krijgen, tegen zo'n branding in, Traganza, zei Deever. Niet kunnen? Niet kunnen? Dat schijnt jouw wachtwoord, Danny! Waar zit de boot op het strand? Ten Zuiden van de kaap. Dan haal je een lijn van de voorsteven om de uitstekende rotspunt en zetten we de wagen ervoor, om te trekken. Niet kunnen! Tien man en een zescylinder zouden die boot met dat beetje wind niet te water kunnen trekken Jullie maakt me misselijk met dat gedoe! Maar, Traganza. Schiet op, zeg ik je! Niet bang zijn, kindertjes! Ik ga wel met jul lie mee, hoor! Maakt nu maar voort! Ze greep Rumpus bij zijn jaskraag en duwde hem de deur uit. Maar de gevangenenwierp Deever haar tegen. Ga jij maar! Ik deel hier verder bevelen uit, begrepen? Danny ging, gevolgd door de ande re smokkelaars, de deur uit en Tra ganza bleef met haar twee helpers achter. Ogenblikkelijk haalde ze een revolver te voorschijn. Zoek touwen en bind die lui vast. beval ze. De twee gemaskerden, ongetwijfeld haai- man en Kleine Pete, fluisterden even tegen elkaar en de kleinste van de twee liep naar het andere einde van het vertrek. Alles was zo gauw gegaan, dat Troy geen tijd had gehad om zijn omgeving op te nemen. Er stond niéts anders dan wat goedkoop meubilair, in het vertrek en in een hoek lag een hoop visnetten. De Klei ne Pete haalde een mes te voorschijn, en begon de ruwe touwen van een net af te snijden. Doe de deur op slot, beval Tra ganza de andere man. Ze wendde zich tot de gevangenen. Het kan nu eenmaal niet anders. Het spijt me voor jullie. Ik had het graag zonder dergelijke maatregelen klaargespeeld, maar jullie ziet zelf, hoe we ervoor staan. Ik kan niemand achterlaten om op jullie te passen en moet jullie dus wel vastbinden. Maar lang voordat bet ochtend is, komen jullie wel los. f Wordt vervolgd). Daar de radio-uitzendingen toch niet meer volgens programma wor den uitgevoerd, laten we de ver melding der programs voorlopig vervallen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2