Jeugdherberg „De Laurier" medische post voor evacué s Laatste nieuws NIJMEEGSE STUDENTEN WERKEN HARD MEE Ned. industrie onaangetast DODENLIJST Middenstand krijgt crediet Prins weer naar rampgebieden Dulles en Stassen in ons land Geen herhalings oefeningen Koningin voert besprekingen BRIEVEN- DE TIJD VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 DE NOODLENIGING IN DE HOOFDSTAD Nog steeds is het enthousiasme in de hoofdstad om de getroffenen zo snel en zo goed mogelijk te helpen groot. Over heel 't land is de in zameling van kleding stopgezet, met uitzondering dan van kinder- en babykleding. Om deze artikelen zit men nog steeds dringend verlegen. Ook om dekking, matrassen en bedden wordt altijd nog geschreeuwd. Omdat in de hoofdstad echter de inzameling uitzonderlijk goed is georganiseerd, zal daar ook in de eerstkomende dagen nog kleding worden ingezameld. Deze actie eindigt eerst Zaterdagavond. In de afgelopen vier dagen heeft het depot in het Veiligheids-Instituut alleen reeds 150 wagens met kleding, schoeisel en dekking verzonden. Nu de collecte achter de rug. is, begint de Amsterdamse afdeling van het Rode Kruis weer wat te herademen, wat niet inhoudt, dat het bureau niet meer onder detelefonades bedolven wordt. Met de verwerking van de opbrengst der collecte wordt de grootste haast ge maakt. De Nederlandse Handelmaat schappij is nog steeds aan het tellen en mevr. Würz wordt momenteel bijge- staan door het apparaat van het Bio- vacantieoord. waar magnetische zeven en schiftmachines wel raad weten met haar 3500 bussen. Zes ruiten ingedrukt Op het Singel waren gistermorgen de werksters bezig de boel weer op te rui men na de drukte, waarbij de opdrin gende collectanten maar liefst zes ruiten in het oude grachtenhuis van pure geest drift hebben ingedrukt. Als een geluk bij een ongeluk niet de oude, blauwe ruitjes die al sinds eeuwen de hoge vensters sieren. Een van de werksters vond nog een briefje van 25 gulden in de kop van een der lege bussen. Omdat het vaker voorkomt dat papieren geld dat door de gleuf en niet door het daartoe bestemde ronde gaatje wordt gestoken, bij het ledi gen boven in de kop blijft haken, is de hulp ingeroepen van een beroeps-kop pensneller; de heer Van Lith, die al sinds jaren de lege bussen nakijkt van de dia coniecollecten. De totale opbrengst is nog steeds niet bekend, maar zweeft om de 3 ton. De Gemeenteraad heeft een bedrag van 5 ton beschikbaar gesteld om zodra nodig te worden aangewend ter bestrij ding van de enorme bedragen die met de leniging van de nood zijn gemoeid. Dat dit bedrag zoals eerder werd gemeld zou zijn overgemaakt aan het Nationaal Rampen Fonds, is dus niet juist. Alle boeren in het landelijk gedeelte van Amsterdam zijn door de burgemees ter aangespoord zoveel mogelijk steun te verlenen aan de inzamelingsactie voor veevoeder, zoals die door de gezamen lijke landbouworganisaties is op touw gezet. Die akkerbouwers en veehouders die nog niet in het bezit zijn van de aonmeldingskaart tot gratis beschikbaar stelling van ruw voeder, kunnen zich in verbinding stellen met de Plaatselijk Bureauhouder, ófwel met de Provinciale Voedselcommissaris in Alkmaar. (Telef. K 2200—2447). Tot nog toe zijn 60 evacué's in de hoofdstad aangekomen. Ze werden in de Jeugdherberg „De Laurier" opgevangen, gekeurd en geregistreerd. Naast deze medische post is nog extra ziekenhuis ruimte ter beschikking, zodra hierop een beroep wordt gedaan. Het is niet waar- schijnlijk dat van alle aanbiedingen voor verblijfsruimte gebruik zal worden ge maakt. Amsterdam ligt te ver van de getroffen gebieden om voorlopig aan andere evacué's onderdak te verlenen, dan hen die op eigen gelegenheid zich zullen aanmelden, in verband met aan wezigheid van familie of kennissen hier. Amsterdam ligt wat men noemt in de reserve, achter Utrecht en Rotterdam en dit verklaart de klacht van sommigen dat de hoofdstad zo weinig op de voor grond treedt bij de hulpverlening. Voor een groot gedeelte kan Amsterdam slechts aanbieden en verder afwachten wat er van komt. Zoals de bemanning Als eersten op Schouwen—Duiveland (Van onze universitaire correspondent) De anders zo statige senaatskamer van het Nijmeegse Studenten Corps is thans herschapen in een hoofdkwartier van een legergroep. Van hieruit wordt de actie van het Nijmeegse Studenten Corps voor de getroffen gebieden geJeid. De telefoon staat niet stil. 's Nachts houden twee leden van de Senaat de wacht om binnen komende telefoongesprekken aangaande de hulpverlening op te vangen. In een hoek van de kamer staan twee veldbedden. Donderdagmiddag half drie, toen uw verslaggever de Senaatskamer bezocht, had de vice-praeses van de Senaat, de heer L. C. Michels, juist Oudenbosch aan de lijn. Daags tevoren waren ruim honderd studenten daarheen vertrokken. Het enthousiasme onder hen aldaar is zeer groot. Ze werken continu in een ploegen- stelsel, zodat het aantal manschappen, dat werkzaam is aan de dijken en met het vullen van zandzakken, op peil kan blijven. Organisatie perfect. Legering uitste kend. Voorlopig geen nieuwe mensen in Oudenbosch nodig. Zondag, na het bekend worden van de omvang van de ramp hebben zich aan stonds talloze studenten eigener bewe ging beschikbaar gesteld voor de geld en goedereninzameling. Maandagavond verliet onder leiding yan drie studenten een imposante colonne van vijf en twin tig grote vrachtwagens Nijmegen, met bestemming de centrale opslagplaats van het Rode Kruis te Den Haag. Het was een grote teleurstelling, toen Maandagavond ruim tweehonderd stu denten, die op de Sociëteit Roland zaten te wachten en te popelen van ongeduld om naar de noodgebieden te kunnen vertrekken, de mededeling kregen, dat bun hulp op dat moment nog niet nodig was. Toch zijn er die avond verschei dene op eigen gelegenheid naar de nood gebieden vertrokken met een volkomen zeewaardige sloep- Toen de nacht het verdere transport belemmerde, is de be manning zandzakken gaan vullen. Dins dag in de vroege ochtend vertrok de trailer met bemanning en sloep uit Steen bergen. Men zou proberen om over St. Philipsland Schouwen-Duiveland te be reiken. De grote weg over het eiland, die reeds geheel onder water stond, vertoonde op enkele plaatsen diepe verzakkingen. Het herstel van die weg zou te lang ophou den. Er waren ginds op Schouwen men senlevens te redden. Een andere weg, aïe door het totaal verwoeste dorp leid de, lag echter een halve meter onder water over zijn gehele lengte. Enkele legerauto's waren daar reeds vastgelopen met verdronken motor. De auto, echter die de Nijmeegse sloep vervoerde, had een hooggeplaatste ontsteking. De door- toch werd beproefd tezamen met een wagen van de commando's. Gelukkig bleken ronddrijvende meubelstukken de enige obstakels. Slechts de even boven het wateroppervlak uitstekende paaltjes Kapitein van Faustus schuldig aan stranding (Van onze verslaggever) Zoals we reeds in een deel van onze vorige oplage hebben medegedeeld heeft ae Raad voor de Scheepvaart Donder dag een onderzoek ingesteld naar de stranding van het Panamese s.s. „Faus- lus" in de nacht van 5 op 6 November pl. bij Hoek van Holland. Het schip had geen loods aan boord omdat tie loodsdienst was gestaakt. Nadat drie loodsen en een lichtwach- ter als getuige waren gehoord werd een verklaring van de kapitein, die zelf niet was verschenen, voorgelezen. De kapi tein zegt daarin al 27 jaar gezagvoerder te zijn en meer dan 60 maal in Rotter dam te zijn geweest. Die nacht had het schip nog maar voor één etmaal stookolie aan boord en maakte dus haast, te meer daar enige luiken van het schip open stonden om sneller in Rotterdam te kunnen laden. Bij goed weer langs de Engelse kust waren deze luiken open gezet en later was de bemanning bevel gegeven ze te sluiten. Bij Hoek van Hol land luisterde het schip plotseling niet meer naar het roer en strandde. De Inspecteur-Generaal van Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh. concludeerde dat de kapitein schuldig is aan de stranding omdat het schip rustig het daglicht had kunnen afwach ten en bovendien met open luiken voer. Toen het schip vast zat had hij de dub bele bodemtanks moeten laten vollopen en bij het vertrek in de reddingboot had hij de scheepspapieren moeten meenemen. Spreker achtte het „tra gisch, dat dergelijke personen belast worden met de leiding van zeegaande schepen." De Raad zal later schriftelijk uit spraak doen. van de twee ontsmettingsschepen die gereed liggen, maar waar nog steeds niet om is gevraagd. Zoals ook een huishoud school die zich met keuken, voedsel en kooksters heeft gepresenteerd. En daar om niet getreurd. Dat deed de sorteuse ook niet die haar regenjas even over een stoel gooide, om plotseling te con stateren dat hij met zoveel ander ma teriaal was doorgegeven, ingepakt en verzonden. Het enthousiasme kan ook te groot zijn. Zoals bij de zetter die gisteren het busgemiddelde van 30 a 40 gulden in ons bericht spontaan met vele tientjes vermeerderde. Een Wild-West- campagne, ook voor een goede zaak, is te allen tijde uit den boze. In zwermen kwamen gisteren op bepaalde momenten de helicopters aanvliegen met evacué's uit Nieu we Tonge. Rechts twee Bi'itse toe stellen, links een Amerikaans. Bisdom Den Bosch en de watersnood Plechtige H. Mis voor de slachtoffers - Z. H. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft naar aan leiding van de watersnood de volgende bepalingen uitgevaardigd. 1. Wij verzoeken alle heren pastoors en rectoren, zodra mogelyk een plech tige H. Mis op te dragen voor de slacht offers van de watersnood, zowel voor hen, die daarbij het leven hebben ge laten, als voor hen, die de ramp hebben overleefd (stip. ex aerario eccl.). 2. Van heden af zal gedurende de maand Februari het voorgeschreven ge bed als voor een ernstige aangelegen heid (oratio imperata tamquam pro re gravi) in de H. Mis worden gebeden, het gebed „voor ieder soort van kwelling": „Ne despicias" (nr. 13 inter Orationes votivas). 3. Tenslotte schrijven Wij voor, dat a.s. Zondag onder alle H.H. Missen en onder het Lof een collecte met open schaal gehouden worde voor de slacht offers, waarvan de opbrengst zo spoedig mogelijk door alle heren pastoors en rectoren worde overgemaakt recht streeks naar het bisdom 's-Hertogen bosch (postgiro 87915). Wie spoedig geeft, geeft dubbel. De collecte voor de Bijzondere Noden vervalt Zondag. De collecte voor onze arme kerken wordt verschoven naar Zondag 15 Februari. Per hefschroefvliegtuig Prins Bemliard is hedenmorgen op nieuw naar de ramp-gebieden vertrok ken. Hij zou per hefschroefvliegtuig de plaatsen bezoeken, welke niet op an dere wijze te bereiken zijn. Ook giste ren heeft de Prins op deze wijze con tact gehad met enige geheel afgesneden dorpen en hun burgemeesters. Laat in de namiddag zou de Prins weer een vergadering van het Rampenfonds pre sideren. Het ligt in de bedoeling deze dagin deling de eerstkomende dagen, met uit zondering van a.s. Zondag, te bandha ven. Arnhem half millioen gepasseerd Arnhem heeft thans 545.350 gulden opgebracht met inbegrip van 200.000 gulden, zijnde de opbrengst van een collecte van het personeel van de „Aku". Drie Arnhemse burgers hebben zich bereid verklaard één cent van iedere gulden bij de totaalopbrengst van Arnhem te voegen. langs de weg konden de chauffeurs in d.e goede koers houden. Om twee uur Dinsdagmiddag bereik te deze groep als eerste de haven van Anna Jacoba. Toen aldus duidelijk ge worden was, dat langs deze weg zware voertuigen over land de haven van Anna Jacoba konden bereiken en van daaruit naar het in nood verkerende Schouwen-Duiveland konden overste ken, hebben de commando's aanstonds grote hoeveelheden materieel over deze weg vervoerd. Na per pont van Anna Jacoba naar Schouwen te zijn overgestoken, is de kleine groep studenten behulpzaam ge weest bij het redden van vee, evacua tie van Bruinisse en het debarkeren van helicopters. Bij het invallen der duisternis Dinsdagavond keerde deze groep na zes en dertig uur zware arbeid zonder slapen en met weinig eten naar het verzorgingsgebied terug. Intussen wachtte de Senaat de oproe pen af van de autoriteiten aan wie het Nijmeegs Studenten Corps zijn hulp had toegezegd. Vooral nadat de Rector Mag nificus Dinsdag de colleges en practica tot nader order had afgelast, hebben practisch alle studenten zich voor het werk in de noodgebieden ter beschikking gesteld. Zo vertrok Maandagnacht nog een groep van tachtig studenten naar Steenbergen; zij zijn aan de dakwerk zaamheden ten Westen van deze plaats ingezet. Dinsdag vertrok een groep naar Ossendrecht, om daar bij de ontvangst dei evacué's in het kamp Ossendrecht behulpzaam te zijn. Elk moment kunnen nog studenten ter aflossing of versterking van hun colle ga's aan het waterfront vertrekken. Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbe- dryven ondervonden reeds moeilijkhe den by het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevin den zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De pro ductiecapaciteit van de Nederlandse in dustrie als zodanijr is door de ramp niet aangetast. Militairen Extra-vergoeding voorBampenfonds De afdeling genie van de SROG te Soesterberg, heeft voorgesteld, dat de militairen, werkzaam in het rampge bied, die per dag een gulden extra krijgen, dit bedrag afstaan aan het Ram penfonds. Nieuw Tweede-Kamerlid De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van mej. dr. A. de Waal, die benoemd is tot staatsse cretaris van Onderwys, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mi. E. G. A. Roolvink te Almelo. De heer Roolvink heeft reeds eerder voor de K.V.P. zitting gehad in dit college. Ramp brengt wijziging in besprekingen (Van onze speciale verslaggever) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, en de directeur van het Bureau voor We derzijdse Hulp, de M.S.A., Harold G. Stassen, die vanmorgen om kwart over 1 elf ruim een uur te laat met het particuliere vliegtuig van president Eisenhower uit Bonn arriveerden, heb ben vóór hun landing nog iets van de overstroomde gebieden gezien. Toen minister Foster Dulles, vooraf gegaan door enige Amerikaanse politie mannen, het toestel, een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht nr 8610, verlaten had, vertelde hij aan mr. Luns, zijn Nederlandse collega, die hem namens de regering begroette, dat weliswaar de bewolkte lucht het zicht had belemmerd, maar dat hij toch vol doende gezien had om een indruk te krijgen van de omvang van de ramp. De beide hoge gasten, die vervolgens begroet werden door de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, Selden Cha- pin, en door het hoofd van de M.S.A. in Nederland, Clarence E. Hunter, be gaven zich onmiddellijk naar de gereed staande auto's, die hen naar Den Haag zouden brengen.. Tevoren werd nog een korte verklaring afgelegd aan de pers van de volgende inhoud: „Stassen en ik hebben uitgezien naar deze tocht naar Nederland. Wij zijn nu. echter met droefheid vervuld van wege de grote ramp, die dit land ten deel is gevallen. Wij hebben iets van de verwoesting aanschouwd. Wij wen sen namens onze regering en namens het Amerikaanse volk onze diepe sympathie te betuigen. Wij willen ook nog eens uitdrukkelijk vaststellen, dat wij uw lijdende landgenoten wensen te helpen. Het doet mij genoegen, dat onze strijdkrachten in Europa reeds aanzienlijke hulp hebben verleend. Foster Dulles en Harold Stassen ver laten op Schiphol het toestel, dat hen uit Bonn naar Amsterdam bracht. Stassen en ik zijn hier gekomen op uitnodiging van uw regering en op ver zoek. van president Eisenhower, om met uw leiders te spreken over zaken, die ons beiden aangaan. Ik verheug mij op de ontmoeting met uw Koningin Julia na. Wij in de Verenigde Staten hebben Nederland altyd beschouwd als een van de sterkste en oudste vrienden van Amerika. Ik ben er zeker van, dat mijn bezoek en dat van de heer Stassen die warme vriendschap tussen de beide lan den nog zal versterken." Omstreeks het middaguur werden de heren Foster Dulles en Stassen door H. M. de Koningin te Den Haag op het Paleis Lange Voorhout ontvangen. Van middag werden besprekingen gevoerd met de minister-president dr. W. Drees en met de ministers van Buitenlandse Zaken Beyen en Luns. Vanavond zou in de woning van minister Beyen aan de beide gasten een diner aangeboden wor den. Morgenochtend om kwart voor tien zullen zij naar Brussel vertrekken, de laatste hoofdstad die op deze reis zal worden bezocht. Tevoren werden Rome, Parys, Londen en Bonn bezocht. De beide Amerikaanse regeringsverte genwoordigers zien zich uiteraard in ons land voor een heel andere situatie ge plaatst dan zy bij de aanvang van hun reis verwacht hadden. Een woordvoer der van de Amerikaanse ambassade ver klaarde op Schiphol, dat de gegevens die voor de gasten waren gereed ge maakt, tengevolge van de ramp, op het laatste ogenblik gewijzigd moesten wor den. Duin en strand voor publiek gesloten Van Scheveningen tot Hoek van Holland In overleg met de gemeenten 's-Gra- venhage, Monster, 's-Gravenzande en Rotterdam hebben dykgraaf en hoog heemraden van het hoogheemraadschap Delfland besloten duin en strand van Scheveningen tot Hoek van Holland voor het publiek af te sluiten in ver band met het uitvoeren van dringende herstelwerkzaamheden. Voorts is in overleg met de betrokken ministeries besloten tot onmiddellijke opruiming van de bunkers in het kustgebied van het hoogheemraadschap. Hierby is het corps der genie ingeschakeld, versterkt met genietroepen van liet Amerikaanse leger. Met het opblazen van de bunkers is reeds een begin gemaakt. Het college van dijkgraaf en hoog heemraden heeft voorts besloten, dat het herstel van de zeewering met de meeste spoed ter hand meet worden genomen. Er is een rapport samen gesteld, dat echter nog zeer voorlopig is en niet kan worden gepubliceerd. Daaruit blijkt echter wel, dat de werk zaamheden een groot bedrag zullen vorderen. Alleen reeds voor het oprui men van de bunkers heeft de regering een crediet van één millioen gulden beschikbaar gesteld. Laatste slachtoffer op Texel geborgen Vanochtend is het laatste slachtoffer van de ramp op Texel Zondag j.l. om gekomen in de Eendrachtpolder ge borgen. Het is de 23-jarige landarbeider Siebren Walsbeer (gehuwd en vader van één kind). De toestand op het eiland is thans zó, dat er aldus het gemeentebestuur van Den Burg „geen bijzondere zorgen" zijn. In eerste helft van Maart In verband met de noodtoestand heeft de minister van Oorlog het volgende bepaald: De herhalingsoefeningen worden a f- gelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige kor poraals van de Kon. Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Kon. Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om 16 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen 'e komen, behoeven aan deze oproeping géén gevolg te geven. Schielands hoge zeedijk onder controle Het hoogheemraadschap Schieland te Rotterdam deelt mede: Schielands hoge zeedijk, die in de nacht van Zaterdag op Zondag van Schiedam tot Gouda een aanval van een stormvloed te verduren heeft gehad, zoals nog nooit is voorge komen, is thans tot Gouda onder con trole, zodat voor een doorbraak, zelfs bij storm, niet meer behoeft te worden gevreesd. Stoffelijk overschot van soldaat aangespoeld Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddingswerk vermiste dpi. soldaat A. Zwarts, afkomstig uit Delft, van het reg. Luwa Waalhaven, is 5 Februari in de omgeving van Klun- dert aangespoeld. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het Gemeen telijk Gasthuis te Zevenbergen.. Advertentie Keelp'in? Artisep help (Van onze Haagse redactie) Hedenmorgen om enkele minuten voor half twaalf arriveerde H. M. de Konin gin aan het paleis aan het Lange Voor hout te Den Haag. Enige tientallen men sen trotseerden het koude weer om een glimp van de Landsvrouwe op te van gen, maar het traditionele gejuich, dat altyd weerklinkt als de Koningin ergens aankomt, bleef ditmaal achterwege. Het was een vermoeid uitziende Vorstin, die even naar de omstaanders knikte en toen gehaast het paleis binnen ging. In een van de salons zat toen reeds de militaire adviseur van de Italiaanse pre sident, kolonel Valentini, op H. M. te wachten om haar een boodschap van de Italiaanse regering aan te bieden. Het onderhoud kon echter maar kort duren, want om twaalf uur ontving de Konin gin John Foster Dulles en Harold Stas sen, die hedenmorgen in ons land arri veerden. De Koningin zou voorts in de middag nog ontvangen de ministers Al- gera, Beel, Mansholt en Drees, de heer Maris en generaal Buurman van Vree den. Na het gesprek met de Koningin heb ben de heren Dulles en Stassen een on derhoud gehad met de ministers Drees. Beyen en Luns. Vanavond zullen deze laatste twee ministers ten huize van mi nister Beyen een diner aan de Ameri kaanse gasten aanbieden. De heren Dul les en Stassen zullen Zaterdagmorgen om 9.45 uur van Schiphol vertrekken voor een bezoek aan Brussel. In verband met de ramp: Pauselijk waar nemer in Nederland Naar het K.N.P. verneemt is mgr. Lambertini, de door Z. H. de Paus aangewezen waarnemer voor Nederland, Vrijdagmorgen via Brussel in Nederland aangekomen. Om elf uur bracht de pau selijke afgezant een bezoek aan de bis schop van Breda, mgr. J. W. M, Baeten, teneinde zich te doen inlichten over de omvang van de ramp in dit bisdom en de vereiste hulpmaatregelen. Van Breda vertrok mgr. Lambertini naar de bis schop van Den Bosch, mgr. W- Mutsaerts. Vandaag zou mgr. Lambertini zich ook nog naar de Maliebaan te Utrecht bege ven voor een bespreking met de Aarts bisschop. Tijdens zyn verblijf in Nederland zal mgr. Lambertini zijn intrek nemen bij de Apostolische Intemuntiatuur te Den Haag. Verder verneemt het K.N.P. uit Keu len dat de Aartsbisschop, Kard. Frings, een speciale conferentie heeft bijeenge roepen om de nood in Nederland te be spreken. Uit dankbaarheid voor de grootscheepse hulpactie, die de Neder landse katholieken onder de leuze „Een schip naar Keulen" reeds vlak na de oorlog hebben gehouden, wil Kardinaal Frings een hulpactie „Schip voor Hol land" organiseren. De besprekingen hier over zijn nog in een beginstadium. Een tragische bijzonderheid daarbij is, dat het Keulse Aartsbisdom juist nu getrof fen is door de dood van de Vicaris-Gene raal mgr., E.- David. In bisdom Haarlem Plechtige H. Mis voor de slachtoffers Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft naar aanleiding van de watersnoodramp de volgende bepalingen voor zijn bisdom uitgevaar digd: Gedurende Februari wordt onder iedere H. Mis het gebed gezegd „Ne despicias" (nr. 13 van de Orationes diversae pro quacumque tribulatione) als oratio imperata tamquam pro re gravi. Wij dringen er bij alle pastoors en rectoren op aan zo spoedig mogelijk een pleet tie H Requiemmis op te dra gen voor de slachtoffers. Mgr. Huibers zal boete lof celebreren De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal Zondagavond om half 8 in de kathedrale basiliek van St. Bavo boetelof celebreren en het volk toe spreken, waarna hy het bisdom en in het bijzonder de geteisterde gebieden aan de Moeder Gods zal toewijden. Ver- volgens zal onder leiding van mgr. Huibers een bid- en boeteprocessie worden gehouden, waaraan de jeugd in de uniformen harer organisaties zal deelnemen. De Mariakapel zal de gehele dag ge opend zijn. Men wordt aangespoord het gebed tot de Moeder van Barmhartig heid te bidden, waarvan men de tekst op een kaartje daar ter plaatse vindt afgedrukt. Om 4 uur zal de rozenkrans worden gebeden, waarna het Aller heiligste zal worden uitgesteld tot 6 uur. H. REQUIEMMIS IN FRIEDLAND Van het vluchtelingenkamp Friedland, het opvangcentrum voor Oost-Duitse vluchtelingen aan de Oost-Duitse zone- grens, dat in het afgelopen jaar zo mild dadig door Katholliek Nederland gehol pen werd, ontving het Ned. Kalh. Huis vestingscomité te Den Bosch een schrij ven, waarin de vluchtelingen hun mede leven betuigen met de ramp in Neder land. Zij betreuren het dat zij niet in staat zijn materieel te helpen, maar zij zullen een dezer dagen een plechtige H. Requiemmis op laten dragen in hun kampkapel tot zielerust van de slacht offers. Hieronder volgt de tweede lijst van slachtoffers van de watersnood. Ook nu kan geen volledige garantie voor de be trouwbaarheid worden gegeven. Enkele ijziging achteraf is mogelijk. ABBENBROEK. Geïdentificeerd: Marion, Leen, Haasdijk 165. 'S-GRAVENPOLDER. Lijk geborgenecht genote van Cornells van Weelen In 's-Gra- venpolder. HALSTEREN. Slachtoffers, geïdentifi ceerd en geborgen: Castelein, Cornelia Ma ria. echtgenote van De Krom, Adrianus Franciscus, geb. 4.10.1911 te Alkemade, laat ste adres: Tholenseweg B 316; Van Eeke- len, Adriana Maria, geb. 6.7.1933 te Halste- laatste adres: B 327; Hoetelmans, An- is Adrianus Johannes, geb. 2.10.1938 te Halsteren, laatste adres: B 334; Van Osta, Cornells, geb. 24.10.1868 te Halsteren, echt genoot van Stoffels, Maria Elisabeth, laat ste adres: B 338; Van Schilt, Helena, geb. 7.9.1896 te Steenbergen en Kruisland, echt genote van De Koek, Gerardus; laatste adres: A 128; Schijvenaars, Maria Helena, geb. 13.12.1926 te Dinteloord en Prinsland, echtgenote van Van Tillo, Hendricus Ma- rinus, laatste adres: A 139; Van Tillo, An na Helena Maria, geb. 29.6.1949 te Halsteren, laatste adres: A 139; Laanen, Antonlus. geb. 16.9.1899 te Dinteloord. echtgenoot van Petronella Maria Stoffels, laatste adres: B 313; Laanen, Cornelius Hendrikus Jaco bus Maria. geb. 29.6.1937 te Halsteren, laat ste adres: B 313; Roks. Bernardus Lauren- tius Maria, geb. 18.6.1952 te Halsteren, laat ste adres: B 326; Van Meer, Cornell's Hen drikus Simon, geb. 14.8.1951 te Halsteren, laatste adres: B 337; Van Meer. Petronella Elisabeth Dymphna, geb. 15.7.1951 te Halsteren, laatste adres B 337; De Krom, Johannes J., geb. 3.5.1951 te Halsteren, laatste adres: B 316. HELLEVOET SLUIS. Geïdentificeerd: mej. N. Schrijver. Oostkade 22; Schrijver, Her man, Oostkade 22; S. Bakker, Oostkade 6: mej. E. Sponselee-Finke, Opsomerlaan 20; Corn. Vader-De Pijper, Opsomer- laar 6, KORTGENE: alle slachtoffers geïdenti ficeerd en geborgen: De Looff, Pieter Arie, geb. 31.8.83 te Wissekerke, landarbeider, laatste adres: Torendijk 88, Kortgene; Schrier, Jacomina Catharina, geb. 26.1.07 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 45; Ver hulst, Adriana, geb. 24.3.96, echtgenote van Jan Verburg, laatste adres- Torendijk 41; Van Vliet. Hendrik, geb. 21.1.92 te Harmeien (U.), laatste adres: Torendijk 115; Bollen, Cornelia, geb. 18.8.22 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse. laatste adres: Kortgene, Torendijk 57; Kramer, Hendrika Adriana, dochter van Marinus Kramer en Joh. Wille- mina Wclfe, geb. 20.8.1952 te Kortgene, laat ste adres: Torendijk 113; Van Vliet, Ger- retje, geb. 23.11.1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115; Boer, Jan, geb. 10.6.1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl.) en Liena Gijtenbeek. laatste adres: Torendijk 109- Koster, Lena, geb. 13.6.99 te Wissekerke. wed. van Jan Gillisse, laatste adres: Oost- straat, 5; Engelvaart, Johannes Marinus, geb. 25.6.69 te St. Philipsland, echtgenoot van Janna Koets, laatste adres: Ooststraat 16: Koets, Janna, echtgenote van J. M. Engel- 'aart, geb. 16.3.73, laatste adres: Ooststraat 6; Clement, Adriaan, geb. 13.9.12 te Kort gene, echtgenoot van Christiana Huyge, laatste adres- Torendijk 51; Huyge, Chris tiana, geb. 28.1.13 te Colijnsplaat, echtge note van Adriaan Clen ent, laatste adres: Torendijk 51; Clement, Bastiana Neeitje, geb 16.1.47 te Kortgene. dochter van A. Clement en Ch. Huyge. laatste adres: To rendijk 51; Timmerman, Wilhelmma Su- zanna, geb.' 20.11.49 ie Ierseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Jospe- rina van Strien, laatste adres: Cats Anna- polder 118; Weijs, Jan Franciscus, geb. 2011.1909 te Goes, laatste adres: Cats Anna- polder 18; Weijs, H. E., geb. 7.3.45, dochter van Weijs. Jan Franciscus, laatste adres. Cats Annapolder 18. NIEUW ERKERK: alle slachtoffers ge ïdentificeerd en geborgen: Krabbe, Adriana. echtgenoot van Thomas de Bil, laatste adres: Nieuwerkerk, Polderweg A 351; Lie- vense, Jan, 90 jaar, Nieuwerkerk, Oost straat; Kats, Toos. echtgenote van Eliza Kleemens, laatste adres; Nieuwerkerk, Weststraat-, Raamsdonk, Maria Janna, echt genote van Izak Cornelis v. d. Male, laat ste adres: Nieuwerkerk, Poederweg A 37. OUWERKERK: slachtoffer geïdentificeerd en geborgen: Boogerd, Helena, echtgenote van Joost de Jong, laatste adres: Ouwer- lcerk, Heinkenstraat. NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slacht offers: Gezin W. Bruggeman te Bat- tenoord; De Jong, J. te Battenoord; Van Prooyen, Leni, Kortewegje; Van Francina; Verwey, Marinus; Koppenaal, Teun: Oosterling, Jac.; Vis, L, en twee dochters; Van Wezel. A; Driessen, wed. A.; Koote, mej. J. plus kleinkind: allen te Oostervoorgors; Kransse, mej. R. en doch ter Marie; Troost, A. twee zoons; Appel, L. twee zoons; Hoogmoed, Jac. De laatste vijf omgekomen in de Pallandtpolder; Koert, Kees; de familie van Balen, man. vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd van der Sluis. STELLENDAM: Twee Hagenaars aldaar overleden; Klaasen, H., geb. 17.7.1886; Klaa- sen—Zieck, geb. 21.12.1887 wonende: Was- senaarseweg 27, Den Haag: opgegeven door A. Roodenburgh p.a. Wassenaarseweg 27, Den Haag. TIENGEMETEN: Niet geïdentificeerd: Dingeman Ordon, Gerrit Ordon. WOLPHAARTSDIJK: Lijken geborgen: Caan, Ina, geb. 12.11.77 te Wolphartsdijk, echtgenote van David van Damme, laat ste adres: A 149; Van Damme, Adriana, geb. 23.6.19 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 149; De Leeuw, Martina, geb. 14.8.73 te Wolphaartsdijk, echtgenote van Jan Hoek van Dijke, laatste adres: A 176; Giezen, Maaike, geb. 31.10.52 te Wolphaartsdijk, dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden, laatste adres: A 142; Héljnsdijk, Gijsbrecht, geb, 22.6.81 te Axel; laatste adres: B 1; Op 't Hof, Jacoba, geb. 1.12.81 te Oudelande, echtgenote van Gijs brecht Heijnsdijk, iaatste adres: B 1; Ge leedst, Elisabeth, geb. 11.4.87 te Wolphaarts dijk, weef. van Willem Verschure, laatste adres: B 4. Lijken nog niet geborgen: Tramper, Cor nelis, geb. 21.1.85 te Wolphaartsdijk, laat ste adres: B 21; Schipper, Dingenls, geb. 19.4.76 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 205. ZU1DLAND: Niet geïdentificeerd: Piet Wolters, vrouw en zes kinderen, wonende Kerkweg; Van der Velde, Dirk, vrouw en twee kinderen, wonende Kerkweg: Kapel, twee gezusters, wonende Kerkweg; Brede- land, mej. C. wonende Kerkweg; Hai, Dirk, met gezin op de Buitendijk. Van der Steng ook ingeschakeld Het comité „Onze Marine" deelt me de, dat het contactvaartuig „Van der Steng", dat te Rotterdam was opgelegd cm te worden opgeknapt, ook is inge schakeld in de hulpverlening in de noodgebieden. Men is Zondag na de eer ste berichten onmiddellijk begonnen met het gereedmaken van het schip, dat vervolgens Woensdag is uitgevaren om als hospitaalschip mee te werken aan het vervoer van zieken en gewonden uit Zierikzee. Het schip is bemand met matrozen van de Onderzeedienst, dok toren en Rode Kruishelpers. In samenwerking met het Nationale Rampenfonds heeft het ministerie van Economische Zaken een regeling ge troffen om de middenstanders, die door de watersnood schade hebben geleden en financiële moeilijkheen ondervin den, te helpen hun bedrijf aanstonds te kunnen voortzetten. Voor deze hulpverlening gelden de volgende regelen; 1. De noodcredieten worden 1 er strek* ten behoeve van ambachts-, winkel-, grossiers- en dienstverleningsbedrijven. 2. Slachtoffers van de nationale ramp kunnen, wanneer zij financiële moei lijkheden ondervinden bij de directe voortzetting of hervatting van hun be drijf renteloze voorschotten ontvangen voor de aanvulling van voorraden, her stel van machines en bedrijfsinrichting. 3- Het te verstrekken crediet zal in het algemeen maximaal f 4.000 bedragen. 4 Eventuele latere uitkeringen van ge leden schade zullen worden aangewend tot aflossing van de opgenomen credie- ten. 5. De credietaanvragen zullen wor den behandeld door de Nederlandse Micldenstandsbank. Aanvragers kunnen zich van Zaterag af wenden tot het dichtstbijzijnde kantoor van die bank bij de plaats hunner inwoning. De Ned. iVUddenstandsbank heeft bijkantoren in Vlaardingen, Rotterdam, Dordrecht, Gouda, Breda, Goes, Middelburg en Terneuzen. Ter suppletie op deze regeling heeft men van onderop een „Middenstands- steunfonds-1953" gevormd. De Kath. Middenstand' heeft hiervoor reeds een bedrag van f 25.000 bijeengebracht. Dit staat naast de steun, welke verleend wordt aan liet Rampenfonds en gaat uit van de organen van de middenstand. van lezers Carnaval? Wat aarzelt men nog? En dan speciaal wat Roermond betreft een antwoord: Zondag omstreeks de middag was het nieuws van de watersnood hier ook overal wel bekencf. Ondanks dat men hier nog niets kon overzien, begon men spontaan, een hulpactie. Wij kennen het leed van evacuatie. Wij dachten aan geen carnaval, maar liet stond voor ieder van ons vast dat deze dit jaar niet zou doorgaan. Reeds Dinsdagavond kwam opnieuw de Raad van Elf bijeen en besloot alles af te gelasten. Dat dit EERST Dinsdagavond gebeurde is nu eenmaal zo, omdat tenslotte elke vergadering eerst op geroepen moet worden, dit vraagt tijd. Ove rigens was dit tijdstip toch niet van zo'n groot belang, het niet-doorgaan stond per se vast, want de bevolking zelve zou dit niet hebben geduld. Hoogachtend, W, A. A. WILLEMS Roermond, Steenweg 23. Naschrift; Ook uit andere plaatsen ont vingen wij soortgelijke verzekeringen. Zij doen ons alleen maar genoegen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4