Reeds 11.6 millioen voor het Nationaal Rampenfonds Tonnen goederen zijn door de lucht onderweg Spontaneïteit kenmerkt nog steeds de hulp BUITENLANDSE HULP BLIJFT TOESTROMEN Prins Bernhard deelt voor de radio mede: Werkelijkheid veel erger dan iemand zich kan voorstellen Epidemieën niet te duchten Acht landen werken samen in een „geluksketting Getroffen Britse vissers willen komen help* en FRIES DORPJE TZUM gemiddeld f 106 per gezin MOERDIJKBRUG OVER ZES WEKEN IN GEBRUIK GoesMiddelburg over twee weken DE TIJD VRIJDAG 6 FEBRUARI 195^ PAGINA 5 Grote dankbaarheid om alle gaven De voorzitter van het Nationaal Ram penfonds, Prins Bernhard, heeft Donder dagavond via beide Hilversumse zen ders een toespraak gehouden tot het Nederlandse volk. Aan deze rede ontlenen wij het vol gende: Evenals Hare Majesteit de Koningin en Prinses Wilhelmina, heb ik me giste ren en vandaag persoonlijk op de hoogte kunnen stellen van de situatie in Zuid- Holland, Zeeland en het Westen van Noord-Brabant. Zo spoedig mogelijk zal ik mij naar de Waddeneilanden begeven. Ik moet u zeggen, dat de werkelijk heid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Alle mensen werken hard om te behouden wat er nog te behouden is, geholpeu door militaire collega's, maar er moet nog veel meer hulp komen. Dat heb ik kunnen constateren. Onze gedachten zijn voortdurend bij hen, die in deze rampspoedige dagen het leven hebben verloren en het innige medeleven van ons gehele volk gaat uit naar de getroffen medeburgers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wilskracht, aan moed en offervaardigheid. Het welhaast on mogelijke wordt geëist van al die eigenschappen van hoofd en hart, waardoor in een noodtoestand als deze. het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel on middellijk. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds heeft dan ook terstond een millioen gulden van de binnengekomen gelden overgemaakt aan het Nederland se Rode Kruis, welke zijn besteed ter leniging van de onmiddelijke nood van de bevolking der geteisterde gebieden. Bij alle dagelijks binnenkomende be- Aüvertenile Prins iedere dag bij Rampenfonds (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de It.-gen. b.d. van het KNIL P. Alons, belast met de dagelijkse leiding van het Nationaal Rampenfonds. Hij is in deze functie de voormalige Haagse wethouder drs. A. v. Lutterveld, die de eerste dagen na de stormramp de organisatie van dit fonds met grote snelheid ter hand had geno men, opgevolgd. Prins Bernhard is voornemens zich van dag tot dag persoonlijk van de stand van zaken bij het Rampfonds op de hoog te te stellen en heeft daarmee gisteren een aanvang gemaakt. Alle medewerkenden bij het fonds verrichten hun arbeid belangeloos, dat wil zeggen, zij zijn ofwel vrijwilligers ofwel personeel dat door andere instel lingen of diensten is „uitgeleend". Om een goede gang van zaken bij het Ram penfonds te garanderen, zijn van de eer ste dag af Rijksaccountants bij de ad ministratie der gelden betrokken ge weest. Alle bankinstellingen hebben hun lo ketten gratis open gesteld voor het over maken van gelden aan dit fonds. richten vol ellende is er één lichtpunt de minister-president heeft er in zijn regeringsverklaring reeds op. gewezen de eensgezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Voor zover het daadwerkelijke steun verlenen ter plaatse onmogelijk is, geeft men alom reeds met milde hand. Met man en macht wordt op het hoofdkantoor van het Nationaal Ram penfonds gewerkt om de waarlijk over stelpende stroom van gaven te verwer ken. Was er Maandagavond reeds twee millioen gulden toegezegd, Dinsdag avond ruim drie millioen en gisteren meer dan zeven millioen gulden, thans kan ik u mededelen, dat er een half uur geleden werkelijk geboekt was voor een bedrag i f 11.672.000, dit met uitzon dering van de toegezegde bedragen, die nog niet binnen gekomen zyn. Dankbaar zijn we voor deze bijdragen uit Nederland en uit de gehele wereld, waaruit zo duidelijk blijkt, dat een klein volk groot kan zijn, wanneer het gaat om offerbereidheid in tijden van rampspoed, zoals nu in de strijd tegen onze vriend, doch tevens onze vijand het water. Ook zijn we buitengewoon dankbaar en erkentelijk voor de vele en grote bijdragen, die ons uit de gehele wereld toestromen. De ingezamelde som van f 11.672.000, welke op het ogenblik tot onze beschik king staat, is natuurlijk een respectabel bedrag, dat spreek'. Toch moet ik hier uitdrukkelijk verklaren, dat dit bedrag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, dat nodig zal zijn om de gevol gen van deze slag. welke ons land h«eft getroffen het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizenden land genoten moet door ons allen mee wor den gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op u. Schadeverzekering Maatschappij ten volle garant Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door over stroming tengevolge van dijkdoorbraak vernemen wij, dat verscheidene grote maatschappijen in haar „uitgebreide ge- varen"-polïssen (zowel voor inboedels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijk doorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zijn ook in de streken, die thans door de ramp zijn getroffen, in groten getale zonder enige beperking afgegeven. (Van onze Haagse redacteur) Van de Geneeskundige Hoofdinspec tie voor de Volksgezondheid vernemen wy, dat over het algemeen, gelet op de uitzonderiyke toestand in de noodgebie- den, de staat van zaken met betrekking tót de volksgezondheid niet onbevredi gend is. Men heeft tot nog toe geen aan wijzingen ontvangen, dat er epidemieën te duchten zouden zijn. Zelfs het aantal longontstekingen schijnt nog al mee te vallen. Er hebben zich uiteraard ernstige gevallen voorgedaan, zoals b v. het ver voer van een patiënt met t.b.c.-wervel- aandoening. Men heeft door middel van helicopters met de watersnoodgebieden voortdurend contact onderhouden. De hoofdinspectie te Den Haag heeft dag en nacht verzoe ken om inlichtingen ontvangen. Zelfs zijn enkele jonge mensen, die zich met het reddingswerk bezig hielden, tussen tijds in Den Haag geweest; deze leken hebben enige medische aanwijzingen, ontvangen. Berichten als zouden om besmettings gevaar te voorkomen voor het aanraken van cadavers gummihandschoenen nood zakelijk zijn, acht de Geneeskundige Hoofdinspectie ongegrond hieraan is namelijk geen gevaar verbonden. Schrijversbal afgelast Het schrijversbal, dat de officiële openingsavond van de Boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in verband met de ramp, die ons land ge troffen heeft, dit jaar niet gegeven wor den. Het eerste gedeelte, de officiële ope ning van de Boekenweek en de opvoe ring van de vier bekroonde éénacters, zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrijko mende gelden zullen worden overge maakt aan het Nationaal Rampen Fonds. Advertentie MEDELEVEN IN DE RADIO (Van onze verslaggever) Verscheidene radio-stations in Europa hebben Donderdag speciale uitzendingen gewijd aan de Nederlandse overstro mingsramp. Radio-Lausanne heeft in samenwerking met een aantal andere West-Europese stations een zgn. „Chai- ne du Bonheur" (geluksketting) uit gezonden, waaraan behalve Zwitserland ook Italië, West-Duitsland, Nederland, België, Luxemburg, Saarland en Groot- Brittannië hebben meegewerkt. De uitzending begon met een bood schap van president Einaudi van Italië, die herinnerend aan de overstro mingsramp die zijn eigen land twee jaar geleden trof het Italiaanse volk opriep tot een zo uitgebreid mogelijke hulpactie. Vervolgens sprak dr. Carlo Schmid, de vice-voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, die mededeelde dat zijn land ondanks de moeilijk heden waarmee het door het vraagstuk der Oost-Duitse vluchtelingen zelf te kampen heeft zijn uiterste best deed om naar vermogen bij te dragen in de Europese hulpactie ter leniging van de nood. Hij wees daarbij op de ereschuld, die Duitsland heeft ten opzichte van Nederland en België. Namens het volk van Saarland sprak premier Johannes Hoffmann, die de nadruk legde op het Europese karakter van deze hulpver- lening. Radio Monte-Carlo vroeg zijn luisteraars hoe zij onbewogen zouden kunnen blijven, die levend aan de kusten van de blauwe zee bedenken hoe een grauwe zee in het Noorden in enkele uren tijds dcod en verderf heeft gezaaid in de harten van duizenden. Bondspresident Ether van Zwitserland zeide namens zijn volk alle medewer king toe. Over Hilversum werd 'n klein klank beeld uitgezonden onder de titel „Luc- tor et Emergo", waarna Prins Bernhard namens het Nederlandse volk dank bracht voor de vele buitenlandse hulp. De B.B.C. liet haar gedachten bij alle leed dat Engeland zelf heeft getroffen, ook uitgaan naar Nederland en België en premier Van Houtte van België dankte namens het Belgische volk. Aan het einde van de uitzending speelden de carillons van de hoofd steden der drie getroffen landen samen een lied als symbool van de Europese verbondenheid. Om kwart over negen gaf de Radio- diffusion Frangaise een klankbeeld, dat onder de titel „Au péril de Ia Mer" ge wijd was aan de Nederlandse strijd te gen de zee. In dit klankbeeld, waarin o.m. een interview met de persattaché in Parijs, de heer De Gorter was ver weven, werd op aangrijpende wijze de moed van ons volk in zyn strijd tegen het water in verband gebracht met die in zyn strijd tegen dwingelandij. In dit verband werden ook enige couplet ten gezegd van het bekende „Lied der Achttien Doden" van de verzetsdichter Jan Campert. De uitzending, die ook een ooggetuigeverslag van een verslag gever in de Nederlandse noodgebieden bevatte, heeft ongeveer een half uur ge duurd. K.LM. wordt overstelpt met aanbiedingen uit de gehele wereld Toen bekend werd, dat de K.L.M. gratis vervoersruimte beschikbaar zou stellen over haar gehele luchtnet voor het vervoer van goederen naar ons land, bestemd voor de noodgebieden, werden de K.L.M.-vertegenwoordigers over de gehele wereld overstelpt met aanbiedingen om van deze gelegenheid gehruik te maken. In enkele steden, o.m. te New York en Londen en op Curasao, is het aanbod niet te verwerken, omdat de vervoerscapaciteit zulks niet mogelijk maakt. Langs het gehele luchtnet van de K.L.M. heerst een enorme activiteit en vliegtuigen onder meer uit Curagao, Ten behoeve van de evacué's is op de Markt te Breda een groot bord ge plaatst, waarop men kan lezen, waar familieleden en bekenden zijn onder gebracht. De belangstelling voor deze „burgerlijke stand" in de openlucht is uiteraard zeer groot. A dspirant-emigr anten Faciliteiten voor de getroffenen Als onderdeel van de hulpverlening zullen aan adspirant-emigranten, die getroffen zijn door de overstromings rampen en in wier voornemen tot emi gratie geen wijziging is gekomen, zo veel mogelijk faciliteiten worden ver leend ten behoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzonder lijk geval zal hierbij de doorslag geven. Deze adspirant-emigranten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmeldingskantoren der gewestelijke arbeidsbureaux of van de particuliere emigratie-organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevinden. Indien dit niet mogelijk is, kunnen zij zich te lefonisch in verbinding stellen met de Stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag, tel. K 1700-392380, toestel 55. De hulp, die het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood beschik baar stelt, heeft zulk een omvang aan genomen, dat w« onmogelyk nog een gedetailleerd overzicht in onze kolom» men kunnen opnemen. De stroom van goede gaven die ons land reeds sinds enige dagen binnenstroomt groeit nog altyd aan. Uit alle mogelyke hoeken van de wereld bereiken ons land giften in geld of natura, aanbiedingen om kin deren gedurende enige tyd gastvryheid te verlenen en toezeggingen van mate riële hulp. Toch kunnen wij ons er niet van weerhouden enige byzondere toe zeggingen te vermelden. Het Zuid-Franse stadje Orange, van waar het Huis van Oranje stamt, heeft vijfduizend gulden bijeengebracht. Onder de Amerikaanse militairen in West-Duitsland was gisteren 1400 dollar ingezameld. Vissers in Lowestoft en Yarmouth, de twee Britse havenplaatsen die zelf veel van de jongste overstro mingen te lijden hebben gehad, staan gereed om naar Nederland te vertrekken om te helpen bij de eva cuatie der noodgebieden. Het Zwitserse kettingfonds bereikte gisteravond 1,5 millioen Zwitserse francs. Het fonds wordt gevormd door telefoonabonné's, die een speciaal num mer draaien en vragen hun bijdrage op hun maandelijkse telefoonrekening te plaatsen. Uit München heeft de K.L.M. gisteren giften verzonden. Een fabriek te Mün chen schonk twaalf dozen met penicil line. De kunstenaars van de Zweedse ha venplaats Gothenburg organiseren mor gen een grote tentoonstelling waarvan de opbrengst Nederland ten goede zal komen. Het initiatief werd hiertoe ge nomen door de vrouw van de Neder landse journalist A. Storm, die zelf schildert. De directeur van de pauselijke Caritas, mgr. Femado Baldelli komt naar ons land om te onderzoeken welke hulp het meest noodzakelijk is. Z H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink heeft van de Italiaanse gezant in Nederland, de heer Gaston Caruso, het volgende telegram ontvangen: „Ik doe uwe Excellentie hierbij mede deling van het volgende telegram mij toegezonden door aartsbisschop Ferrero di Cavallerleone, legerbisschop van Italië. „Ik zou U ten zeerste dankbaar zijn, indien uwe Excellentie aan de legerbis schop van Nederland de betuiging zou willen overbrengen van het diepste medeleven, zowel van mij persoonlijk als van alle aalmoezeniers in Italië, met de ontstellende, smartelijke ramp, die dit zo edelmoedige land heeft getroffen, Daarbij voegen wij de verzekering van ons vurig gebed, opdat God spoedig rust en welzijn terugschenke". Ik voeg hieraan toe de persoonlijke uitdrukking van meest oprechte mede leven". Uit alle delen der V.S. zijn spontane giften binnen gekomen, die een totaal bedrag van tienduizenden dollars belo pen. Hoewel de Nederlandse ambassa deur, dr. Van Royen, bekend heeft gemaakt, dat geen hulp in goederen meer nodig is, is reeds een aanzienlijk aantal vrachtauto's met hulpgoederen op weg naar de Oostkust. Vele Amerikaan se steden bieden aan Nederlandse ge meenten te adopteren. Zoals Prins Bernhard gisteravond voor de radio heeft meegedeeld, lieeft het Na tionaal Rampenfonds tot nu toe een bedrag' van ruim elf en een half millioen gul den geboekt. In één dag heeft het Nederlandse volk dus opnieuw ongeveer vier millioen gulden bijeengebracht. De wijze, waarop de gelden byeenkomen, is geheel verschillend. Enkele militairen, die bij het reddingswerk zyn betrokken, hebben bun verdiensten gedurende de werkzaamheden in de noodgebieden f450 afgedragen. De bewoners van de strafgevangenis te Scheveningen hebben spon taan besloten om enige weken niet te roken en al hun zakgeld en verdiensten af te staan. Aan boord van de „Piet Hein", op weg van Korea naar Nederland, heeft een collecte f 2000 opgeleverd. De Nederlandse gemeenten wedyveren intussen in dc hoogste gemiddelde opbrengst. Het Friese dorpje Tzum spant wel de kroon met een gemiddelde van niet minder dan 106 gulden per gezin. Ook de Neder landse Antillen, waar reeds ruim één millioen gulden is ingebracht, onderscheidt zich bij deze spontane acties voor het Nationaal Rampenfonds. Nog steeds blijft de stroom giften uit alle plaatsen in het land aanhouden. Een overzicht te verkrijgen van de hoe- veelt eid kledingstukken, dekens en dergelijke is een onmogelijke taak. Het feit echter, dat momenteel alleen nog behoefte is aan dekens, beddegoed en onderkleding, bewijst met welk een gulle hand is gegeven. Gemakkelijker is het een indrukwekkende lijst te publi ceren van de opbrengst van de in alle plaatsen gehouden collectes. Wij vol staan met het vermelden van de meest in het oog lopende resultaten: In de provincie Friesland is aanzien lijk meer dan een millioen gulden bijeengebracht. In Ooststellingwerf f 86.000, in Weststellingwerf f 71.000, in Noordwolde f 33.500 (5000 inwo ners), Opsterland, een van de armste gemeenten in Friesland, bracht f 35.000 bijeen. De ruim duizend in woners van het dorpje Tzum kwam tot een totaal van f 29.652. Dat is per gezin bijna honderdzes gulden. De opbrengst van de collecte in Sneek is gestegen van vijftig- tot zestigdui zend. In de dorpen Jubbega, Schurega en Oornsterzwaag, circa 110Ó arbei dersgezinnen, is f 11.000 opgehaald. Het Drentse dorpje Zuidbarge heeft een bedrag van f 4565 opgebracht, dat is f 42 per gezin. Westerbork gaf f 41.252, of circa dertig gulden per ge zin. Bovendien heeft de Kamer van Koophandel in Drente van het voor delig saldo over 1952 f 3000 afgestaan. Het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft het Nationaal Rampenfonds na telegrafisch overleg met de leden van Provinciale Staten een bijdrage van f 250.000 in het uit zicht gesteld. Nog 44 runderen Nadat, zoals wij enige dagen geleden hebben bericht, de boeren uit de omge ving van Kampen 120 stuks vee be schikbaar gesteld hadden, hebben thans de boeren uit de stad Kampen er nog 44 stuks aan toegevoegd. De waarde van de 176 runderen wordt geschat op f 130.000. De stadshoeren droegen bo- vendien nog f 840 af. De gemeente Nieuw Leusden collecteerde f40.000 bij een, dat is f42 per gezin. In de Gelder se plaats Veenendaal kwam f 100.000 bij een, of f28 per gezin. De opbrengst van de collecte die het Rode Kruis gisteren in Den Haag voor het Rampenfonds heeft gehouden be draagt f 437.000. Met ruim 4000 bussen is gecollecteerd. De leerlingen van mid delbare scholen hebben zich daarbij zeer verdienstelijk gemaakt. Vrijwilligers hebben tot diep in de nacht de opbrengst zitten, tellen. Een collecte bij de Fordfabriek te Amsterdam bracht f37.000 op. Het per soneel bracht f13.500 bijeen, of twin tig gulden per persoon; de directie deed de rest. In Uithoorn was het resultaat f 48.000 of ruim f 34 per gezin, de ge meente Wieringermeer schonk f50 000. de bevolking f94.418 of f61 per gezin. In de Haarlemmex-meer heeft een col lecte in totaal twee ton opgebracht. Het eiland Texel kwam tot een bedrag van f 15.000. In de gemeente Bloemendaal is ruim f 50.000 bijeengebracht. De Zuidhollandse gemeente Moerka- pelle heeft eveneens een uitstekend re sultaat bereikt. Onder de 275 gezinnen bedroeg de opbrengst f 11.500, dat is een gemiddelde van bijna f42. In Krim pen aan de Lek, zelf ook door de wa tersnood getroffen, is toch een geldin zameling gehouden. Deze collecte pas seerde reeds de f 10.000, terwijl ook be dragen werden gegireerd. In Zevenhui zen bracht de collecte f37.000 op, of f 11.21 per inwoner, in Berkenwoude 1900 zielen) was het resultaat f 11.000. De te Utrecht gehouden collecte heeft ongeveer een ton opgebracht. In Den Haag heeft een collecte Donderdag f 437.000 opgebracht. De hulp uit Limburg Mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft f 10.000 van het bisdom naar het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. Daarbuiten wijst de giroreke ning van de provincie een bedrag aan ingekomen gelden aan van 122.833.40, welk bedrag gevormd wordt door de overschrijvingen op deze rekening van de eerste twee dagen dezer week. Ver wacht wordt, dat dit bedrag in de eerst volgende dagen enige malen verveel voudigd zal worden. Bij een en ander kan uit de aard der zaak thans geen re kening gehouden worden met de veel vuldige bijdragen, die ook uit deze pro vincies rechtstreeks aan het Nationaal Rampenfonds te Den Haag worden over gemaakt. De gemeenteraad van Helmond heeft besloten f 100.000 beschikbaar te stel len. Het kleine Hedel, destijds zelf zo zwaar getroffen, bracht f5700 bijeen; Schijndel, in de oorlog eveneens zeer geteisterd, f 11.000. Personeel en direc tie van Jansen de Wit's kousenfabriek te Schijndel schonken f50.000. De Bond van militaire oorlogsslacht offers, weduwen en wezen heeft uit de kas 1000 overgemaakt aan het Natio naal Rampenfonds, het bestuur van het vacantiefonds voor de landbouw 100.000, de bedrijfsgroep „Horeca" 10.000. De kleine Nederlandse gemeenschap in Lissabon heeft een bedrag bijeenge bracht van 15.000. In Venezuela is een comité gevormd door de Nederlandse gemeenschap. Men heeft reeds 3.000 dollars overgestort op het Nationaal Rampenfonds. Uit Spanje komt het be richt dat reeds 100.000 peseta's in de kas van het Nationaal Rampenfonds zijn gestort, terwijl 10.000 direct kon wor den overgemaakt. Ruim een millioen in de Nederlandse Antillen De telling van de binnengekomen be dragen in de Antillen voor de getroffen gebieden heeft uitgewezen, dat reeds meer dan een millioen gulden is opge bracht. Met een lynvliegtuig van de K.L.M. is een lading van 1964 kilogram lakens verzonden. Op Curasao liggen voorts voor verzending gereed 3500 lakens, 700 dekens en 1000 lantaarns. Deze zullen door een Amerikaanse maatschappij gratis worden vervoerd. De slagzin in de Antillen is: „Gooi geld in dat water". By de Staten van Suriname hebben drie fractieleiders een motie ingediend om honderdduizend gulden beschikbaar te stellen. Namens tweehonderd werk lozen is by de Gouverneur een request ingediend, hen per eerste gelegenheid naar Nederland te zenden om behulp zaam te zijn bij de wederopbouw. De mynwerkers in de Bauxietmaatschappy zullen een dag overwerken. Frankfort, Kopenhagen. Londen Miami, New York, Milaan. Montreal, Rome, Singapore. Stockholm, Wenen, Zurich en Paramaribo hebben alle beschikbare ruimte benut en brengen tonnen goede ren voor de getroffen gebieden mee naar ons land. De vertegenwoordigers van de luchtvaartmaatschappij hebben inlichtingen ontvangen welke poederen prioriteit hebben. De lading van de vliegtuigen bestaat voornamelijk uit ver- lichtingsapparatuur, rubberboten, jute zandzakken, lakens en dekens. De K.L.M. werkt nauw samen met de buitenlandse luchtvaartmaatschappijen van welker vliegtuigen goederen wor den overgenomen, die bestemd zijn voor ons land. In een door de K.L.M. naar Londen gezonden vrachtvliegtuig zijn vandaag 10.000 koolspitsen voor zoeklichten, die zeer dringend nodig zijn voor het nachtelijk reddings- en beschermings- werk, van de Engelse hoofdstad naar Schiphol verzonden. Het Engelse minis terie van Bevoorrading heeft koolspitsen voor dit doel afgestaan. Met de grootste zorg is de uiterst breekbare lading eerst van Dobbington naar Londen vervoerd over een afstand van pl.m. 200 km. Tweede sinkstuk in bres bijPapendrecht In de bres van de dijk bij Papen drecht heeft men het tweede zinkstuk geplaatst. Het gat is nu reeds gehalveerd en de werkzaamheden vorderen uitste kend. De binnenkomende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan van avond de toestand bereikt zijn, waarhij geen water van enige betekenis meer binnenkomt. Nationaal Rampenfonds V erantwoording girostortingen Op onze girorekening, nummer 22884, zyn de volgende bedragen voor het Na tionaal Rampenfonds overgemaakt: Mej. J. K., Amsterdam, f 25; A. v. d. R., Am sterdam, f 10; M. M., Sittard, f 20; H. v. L., Aerdenhout, f 25; G. S., Delft, f 20; F. S., Tilburg, f 25; Mej. M. E., Amster dam, f 25; Mej. H. Z., Utrecht f 10; J- v. W., Bavel, f 10; Dr. C. t. H., Loon op Zand. f 100; F. O.. Hoenkoop. f 100; J. E„ Ubbergen, f 10; R. B-, Utrecht, f 25. Ontvangen per post, N.N. f 5. Advertentie Neem ter bestrijding ven KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN (Van i Haagse redacteur) Wanneer de dykgaten in de Royale Polder bij Moerdijk zyn gedicht, kan de weg naar het zuiden weer worden hersteld en de spoorbaan worden gere pareerd. Men verwacht over enige we- De eerste scheepslading kledingstukken welke door vele andere gevolgd zat worden is door de Kerkelijke Werela Dienst het samenwerkend bureau voor het verlenen van bijstand van de Protestantse sekten in Amerika met het s.s. „Hurricane" verzonden voor de getroffenen van de watersnoodgebieden in Nederland en België. Bij de insche ping waren tegenwoordig (v. I. n. r.) prof. J. F. E. Einaar, consul van Ne derland te New York, dr. Wayland Zwayer, Amerikaans- vertegenwoordi ger van de Wereldraad van Kerken, en Luella Beckmeyer. ken de waterkering provisorisch her steld te hebben. Naar schatting zou over circa vijf weken de wegverbinding met h't zuiden weer bruikbaar kunnen zijn en over zes weken de spoorwegverbin ding. Aldus werd gisteren officieel te Den Haag met alle voorbehoud voor onverwachte moeilykheden uiteraard medegedeeld. Voor het herstel van de verbinding met het Zuiden is ook van belang het dichten van de dijbgaten in het Zuiden van het Eiland van Dor drecht. Zodra de dijkgaten langs het Veer- gat hersteld zullen zijn men rekent hiervoor op circa twee weken zal het spoorwegverkeer, tussen Goes en Middelburg kunnen worden hervat; de spoorlijn over de Sloedam is na- melyk niet beschadigd. Wanneer de Alblasserwaard uitgema- len zal zijn. zal de spoorwegverbinding RotterdamDordrechtGorkum daar van profiteren, welke het zwaar over belaste traject RotterdamGouda Utrecht dan kan ontlasten zolang -e verbinding RotterdamBreda en ver der nog niet hersteld is. Vervoersdienst naar Zeeuwse eilanden De Nederlandsche Spoorwegen hebben in samenwerking met van Gend en Loos, een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stukgoederen van en naar Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Westelijk Zuid-Beveland. Voor deze verbinding kunnen alleen de volgende goederen ter vervoer wor den aangenomen: Levensmiddelen voor mens en dier; geneesmiddelen; levens behoeften, w-o. te verstaan: textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen, pompen, motoren, lichtag- gregaten en onderdelen daarvoor voor onmiddellijke hulpverlening; zendingen bestemd voor of afkomstig van het Rode Kruis, hulpcomité's of andere officiële instellingen tot hulpverlening.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3