Verbintenis tot in de dood.... Op het kerkhof te Halsteren zijn zeventien vers gedolven graven... Tocht - om nooit te vergeten - met Amerikaanse ducks naar Zeeland Vorstin deelde brood en sinaasappelen uit Circa 50.000 mensen worden geëvacueerd DE band die het, harte bindt Verschrikking,' die de oorlog te boven gaat Zelfs amphibie's liepen vast in liet overstroomde polderland VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Prins vloog weer boven noodgebied DEN HAAG, 6 Febr. Z.R.H. Prins Bernhard heeft gisteren weer een vlucht boven de ge teisterde gebieden gemaakt. Na dat hü op het vliegveld Haam stede was geland, is hij overge stapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de prins gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getroffen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schouwen en Duiveland, Noord Beveland en Zuid Reveland. Z.K.H. prees in het bij'zonder de moedige houding van de bur gemeesters der getroffen plaat sen, met wie hij zich uitvoerig heeft onderhouden over de toe stand en de te nemen maatre gelen. Behalve vol lof over het werk van de Nederlandse strijd krachten was de Prins vol lof over het werk van de buitenland se militairen. Te ongeveer half vijf keerde Prins Bernhard per vliegtuig terug. Hij landde op het vliegveld Ypenburg. Daarna voerde hij besprekingen met het Nationaal Rampenfonds. Koningin bezoclit evacuatiecentra UTRECHT, 6 Febr. H.M. de Koningin heeft Donderdag in het middaguur vergezeld door Mevr. Smitt-Avis, een bezoek gebracht aan de Utrechtse veilinghallen aan de Croeselaan, waar het pro vinciale evacuatiebureau geves tigd is. H.M. stelde zich hier op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgangscentrum. Er waren juist zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aangeko men, die hier werden geregis treerd, van de eerste behoeften voorzien en doorgezonden iiaar adressen in de provincie. De Koningin is de bussen in gegaan en heeft meegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. H-M. is daarna naar BREDA, 5 Febr. Hoewel op dit ogenblik nog geen cijfers beschikbaar zijn van het aantal geëvacueerden en de versprei ding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal over schrijden. Men moet bij de evacuatie onderscheid maken tussen de evacuatie in de omgeving en die op verre afstand. In het algemeen worden de geëvacueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuwse eilanden met uit zondering van Schouwen-Duive- land en de Zuid-Hollandse eilanden met uitzondering van Goeree of Overflakkee zoveel mogelijk in de naaste of niet al Bioscopen Zondag gesloten AMSTERDAM, 5 Febr. Het hoofdbestuur van de Nederlandse bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de algemene ge denkdag, de bioscopen Zondag 8 Febr. in het gehele land gesloten zullen zijn. te ver verwijderde omgeving ondergebracht. Zo zijn er in Noord-Brabant naar schatting al 18.000 geëvacu eerden ondergebracht. Zij zijn óver vele plaatsen verspreid en niet altijd in grotere concentraties ondergebracht. Het is uiteraard niet mogelijk daarover reeds thans een volledig overzicht te geven. De evacuatie van de twee grote noodgebieden, Goeree en Over flakkee, Schouwen en Duiveland, betreft grotendaels een georgani seerde afvoer op langere afstand. Voor zóver de geëvacueerden uit Schouwen Duiveland niet naar Noord-Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn en van waaruit zij over verschillende plaatsen in de provincie worden verspreid. De geëvacueerden uit Goeree en Overflakkee gaan zoveel mogelijk vla centra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. Uit dit alles blijkt, dat er naar wordt gestreefd de getroffenen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. Alleen met betrekking tot de hiervoor genoemde zwaar getrof- fe. eilanden is er een grotere ge organiseerde afvoer. Op het kerkhof te Halsteren werden gisteren zeventien slachtoffers van de watersnood aan de schoot der aarde toevertrouwd. Het tiveelinggraf I op de voorgrond is dat van een moeder met haar I anderhalf jarig kind. der'moedêr aan het kind, gebaard met wee en smarte, aan haren borst met melk gevoed zo lang gedragen onder het harte verbindt het bloed. Amersfoort vertrokken waar zij om half twee een bezoek bracht aan het evacuatiecentrum. Zij bezichtigde de medische afdeling en het medisch centrum en on derhield zich geruime tijd met even tevoren aangekomen eva cué's. Zij liet zich over de orga nisatie te Amersfoort voorlichten en had een langdurig gesprek met Burgemeester en Mevrouw Molendijk. Omstreeks twee uur verliet H.M. Amersfoort in de richting Zeist waar in het Zeis ter slot," honderden vluchtelingen uit de noodgebieden zijn gere gistreerd* onderzocht en doorge stuurd. Uitgebreid was de aandacht, die H.M. aan de baby-afdeling schonk. Zij onderhield zich met de verpleegsters, die volgens een ploegenstelsel dag en nacht aan wezig zijn. Vervolgens bezocht H.M. de keuken en de admini stratie en onverholen liet Zij haar bewondering blijken voor de goede organisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich geruime tijd met vluchtelingen, die kortgeleden waren aangeko men en zichtbaar geroerd luis terde zij naar de belevenissen die men haar vertelde. Na de rondleiding, stapte H.M. nog in een bus met zieken, die kort tevoren uit het noodgebied was binnengekomen. Ongeveer een uur na haar aan komst vertrok de Koningin in de richting Baarn waar zij een be zoek bracht aan de evacué's, die daar in „Musis Sacrum" tijdelijk onderdak hebben gevonden. Koningin dankt V.S. en Engeland WASHINGTON, 5 Febr. (Htr.) Koningin Juliana heeft in een telegram aan president Eisenho wer haar dank betuigd voor de hulp, die de Verenigde Staten de slachtoffers van de overstro mingsramp hebben geboden. Haar telegram luidde: „Ik dank u en uw landgenoten voor uw boodschap en vour de vele tekeren van medeleven. De snelle en doeltreffende Ameri kaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden vergeten." Koningin Elizabeth van Enge land heeft van Koningin Juliana het volgende telegram ontvan gen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door versqhrikke- lijlce overstromingen zulke zware verwoestingen zijn aangericht," p\P het kerkhof te Halsteren: zijn 17 vers gedolven en reeds weer gesloten graven. Dit is de zware tol die dit nietige Brabantse dorpje heeft betaald aan de felle dood, die onverwacht zo verra derlijk en snel kwam aangeslopen, dat niemand nog vermag het te begrijpenZeventien doden, zeventien graven. Provisorisch genum merd om straks de namen te dragen van diegenen, wier levens door het water werden uitgewist. Sommige graven zijn gedekt met bloemen, witte seringen en aronskelken. Een afscheidsgroet, die vanavond reeds verflenst en gegeseld zal zijn door de koude strie mende regen. Door de natte sneeuw die weer is gaan vallen. Er is een graf van een moeder, met daarnaast de graven van twee harer kinderen. Een meisje van vier, een jongetje van twee jaar. Het lijk van de vader is hog niet gevonden. De plaats voor zijn graf wordt slechts aangeduid door wat planken. Maar daarachter volgt het' graf, dat wij het symbool zoiLden willen noemen van alle graven die gedolven zijn en nog gedolven zullen worden voor de slacht offers van deze ramp: Een groot graf met een klein graf, tot één groeve ineengestrengeld als vleide het kleine graf nog in de dood vertrouwelijk zich tegen het grote. Het is een graf van een moeder met haar anderhalf jarig kind, een zoontje. UW zó innig is deze verbintenis in de dood, als in het leven slechts geweest kan zijn. Al wat er aan verholen en onuitgesvro tederheid heeft bestaan tussen deze twee in het leven, wordt hier voortgezet in de dood; het kind kruipt nog tegen zijn moeder aan en zoekt warmte en schutse aan haar hart. Want het weet, ook ongeweten, dat de liefde sterker is dan de dood. Daarom zal dit ene graf in Halsteren, dit tweeling-graf, voor ons het symbool blijven van alle gedolven en nog te delven graven, omdat wel geen enkel graf zozeer het teken is, dat wat een was door de liefde in het leven, een blijft door de liefde in de dood. Wie gelooft in de Gemeenschap der Heiligen, hij vindt in Halsteren het graf, dat van dit geloof het uitwendig .teken is. Voordat ze werden neergelaten in de groeve, stonden zeventien lijkkisten bijeen in de kerk. Moeten we U de gezichten der mensen beschrijven, en hoe ze wer den bijeengedreven door de grote deernis die hen sloeg. Ach, de klokken luiden, luiden onophoudelijk en zij droegen over het water golf na golf naargeestig geluid. Het zeide, dat er hier vandaag zeventien werden begraven van de honderden,' die het water voor zich opeiste. Het water, het wrede, vuilgrijze water, dat hun land heeft over spoeld, hun huizen ondergraven, hun bezit vernield en zelfs de hoop heeft uitgehouwen. (Van onze speciale verslaggever) DONDERDAG, a.b. van de Amerikaanse amphibie-vloot Zeeland. Het is erger, veel erger dan men zich kan voorstellen de krant overdrijft niet dit is een hel van water, die uw verslaggever Woensdag en Donderdag heeft doorkruist, als enige Nederlandse journalist aan boord van de Amerikaanse amphibie-vloot op Schomven-Duiveland en Goeree-Qverflakkee. Dit is een verschrikking, die de oorlog te boven gaat. Het begint niet te beteren, het wordt steeds slechter, steeds wanhopiger. Duiveland is nog slechts een smalle streep gebroken zeedijk, met de zee aan de ene kant en met de zee aan de andere kant. De dijk is de dunne rand van een kilometers lange komgevuld met water modder, lijken, instortende huizen, verdronken vee en ronkende amphibie- boten. Aan boord van een dezer amphibie boten, de befaamde ducks, zijn ivij Woensdagochtend uit Rosendaal vertrokken om er eerst Donderdagmorgen terug te komen na een fantastische spooknacht op onze duck, die was vastge lopen midden in het overstroomde gebied van de St. Janspolder op Schouwen- Duiveland. ne gezichten, met dassen en hoofddoeken. „Wij komen jullie halen". Maar zij wilden niet mee. Zij bleven tot het uiterste op grond en in hun huis. „Toe maar, ga maar door", zwaaiden zij, en ten einde raad voeren wij verder naar St. Jansland. I' Wij I I Jager; van 1 éJL kleins i„Kleir 'zagen Om 10 uur Woensdagochtend waren wij voor operatie „Brother Rat" het codewoord voor de amphibie-operatie uit Roo sendaal vertrokken met een co lonne van tientallen ducks, die onder het bevel stond van de Amerikaanse kolonel Lynn. Be halve enkele leidende officieren was de bemanning Duits, vrijwil ligers van de semi-militaire Duitse arbeidsdienst. De orders waren om Schouwen en Duive land te verkennen en mensen op te sporen, die waren achtergeble ven in overstroomde dorpen. Wij kruisten via Steenbergen naar St. Philipsland, dat voor driekwart onder water staat en laan het veer van St. Philipsland [gingen onze ducks te water en kropen aan de andere kant, als krokodillen, weer tegen de dijk 'op. Zij splitsten zich in Zype in verschillende groepen, die elk een andere hoek van het overstroom de gebied zouden afzoeken. zagen er de Limburgse Jagers, de zoeklichtenafdeling Nijmegen, die trots op hun kleinste zoeklicht had geschreven: Klein maar dapper", en vooral agen we er de groene baretten van de Commandotroepen. Die ijongens zijn helden. Zij zouden 'lachen als zij dit lazen, maar zij Izijn het Na eerst van Zondag af 'jin Fijnaart 1400 mensen te heb- jben gered, sliepen zij in de nacht [van Dinsdag op Woensdag op een [stuk natte, half onder water ge llopen zeedijk, in de ópen lucht, regen, ijskoude en storm. Drama's Er zijn gruwelijke dingen ge beurd. U hebt ze gelezen en ge hoord. Maar het moet keihard in heel het vrije deel van Nederland worden ingehamerd, dat er helse drama's zijn gebeurd en nog ge beuren. Wij zagen een man aankomen, die Zondag met zijn hele familie van acht personen door de golven was meegesleurd. Zijn vrouw en vijf kinderen had hü voor zün ogen zien verdrinken, maar met zün dochter had hü zich in een boom kunnen vastbinden, twee dagen lang, -tot hij werd gered. „Alles heb ik verloren", zei hü als in een droom tegen ons, „maar dit heb ik nog kunnen redden" en hij wees naar het lük van zün dochter, die in het reddings bootje lag, zü was tüdens de twee afgrijselijke dagen in de boom gestorven. Om 1 uur, onder een grauwe hemel, die daverde van de tien tallen vliegtuigen en helicopters, voer de eerste groep ducks de eindeloze watervlakten van Schouwen-Duiveland binnen. Een uur later voer de tweede groep, waarbij wij ons hadden aange sloten, af. Onze afdeling van vier ducks kreeg bevel naar St. Janslandpolder te varen, waar 70 mensen in dé kerk waren ge vlucht. In een verre boerderij, tamelijk hoog gelegen, zagen wij leven. Knarsend en ronkend kruiste onze colonne er op af. Uit het dakvenster hingen mensen, klei- ter water stond. Moeizaam zwoeg de ónze duck tegen een onderge lopen dijkje op. Het was te diep om te rijden en te laag om te varen. De duck knarste en rukte zakte vervaarlijk scheefen zat vast. De motor joeg en ronkte, maar in de vette kleidie zoals later bleek de grootste vijand der ducks is sloegen de wielen en schroef door als in de boter. Urenlang zwoegde en werkte onze duck, maar wroette zich steeds vaster.' En voor ons, op Bidstonden in R.K. kerken in Nijmegen NIJMEGEN, 6 Febr. In alle katholieke kerken van Nijmegen en omgeving werden gisteren zeer druk bezochte bidstonden gehouden. Vanwege de R.K. Uni versiteit wordt Maandag a.s. in de St. Jozefskerk aan het Keizer Karelplein een plechtige H. Mis van requiem opgedragen voor de zielerust van de slachtoffers. minder dan een kilometer, de kerktoren van St. Jansland. „Wij moeten de vloed afwachten", be sloot oberleutnant Klaus Franz, bevelhebber van ons convooi, na radiocontact met het hoofd kwartier Geen oefening Het werd donker, pikdonker. Het begon te regenen, te sneeu wen. De storm sloeg als een mes over ons in de kleine twee en een halve tons duck, waarover inderhaast een ruw stuk tentzeil was gespannen, 's Avonds trok de vloed ons los, maar dreef ons muurvast tegen een ander stuk ondergelopen dijk. Wü moesten de nacht in de duck doorbrengen, zelf drenkelingen na op redding te zijn uitgevaren. Het werd een spooknacht, onder het flapperen de tentzeil En hier beleefden wij een van de drama's waar een lotsbeschik king bij schijnt te komen. Op dit zelfde eiland, dat de Duitsers in 1944 onder water hadden gezet, zwalkten nu op een wankele duck in opnieuw verdronken land drie Nederlandse commando's, een Nederlandse artillerie-vaan drig en vijf Duitsers in Ameri kaanse uniformen, arbeidssolda- ten, allen tezamen onder het be vel van een Duitser, Oberleutnant Franz van de Duitse arbeids dienst. De Duitse bevelen knal den over het water, zoals in 1944, maar nu voor een goede zaak. „Dit is wat", zei de Duitse kor poraal Jozef Paul D.P. uit Praag „Wij zouden op manoeuvre gaan in Duitsland". „Aber, dass war nur eine Ubung dies ist eine Aufgabe. Hier können wir Men- schen retten". V astgelopen Het tij werd steeds lager en af en toe raakten de wielen grond. Twee km van St. Jansland kwa men wü bij de eerste boerderij, de enige die met laag water droog lag, maar met vloed in twee me- Twee militairen om het leven gekomen en drie vermist DEN HAAG. 5 Febr. Ten ee volge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Febr te Oude Tonge overleden de dienstplichtig korporaal L. N. van Polanen, legem. 310419285 In totaal zün thans twee mi litairen van de Koninklijk' Landmacht om het leven ge komen. Drie worden er vermisl Onafgebroken varen en rijden de ducks op en neer ovi vluchtelingen uit hun benarde positie te redden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2