Treurige zwerftocht door rampgebieden de Tweede lijst van slachtoffers Ik barstte in tranen uit. de dokter Breda zorgt hartelijk voor vele vluchtelingen Hulp uit België stroomt onver minderd door DE MAASBODE VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Waar de golven onheil brachten Daar ligt de trailer, gestrand tegen een der gedeeltelijk verwoeste huizen in Zie rikzee. Dit gevaarte was door de stormvloed opgenomen en driehonderd meter meegevoerd, alles vernielend waar het tegenaan geslagen werd. De aanhang wagen lag tweehonderd meter terug op een ingestort huis. Eer. schouwspelwaar men in Zierikzee dezer dagen niet eens lang bij stilstond. V)- (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, Donderdag. „Ik neem een borrel", zei de dokter, die tegen middernacht mijn slaap- werk- en zit-kamer binnen gestapt kwam. Hondsmoe was hij en bij liep wat sloffend. Dat li ij daar binnenkwam, was eigenlijk helemaal niet zo wonderlijk. Dat slaap-, werk-, enz. was namelijk de achterzaal van liet hotel in Zierik zee, waar men mij en ik was er dolblij mee had toegestaan mijn bivak op te slaan. Het had het grote voordeel, dat ik de niet-aanwezige dekens niet nodig had, want ik kon voor de brandende kachel gaan liggen en bovendien maar dat wist ik tóen nog niet had ik tóch geen tijd om te slapen die eerste nacht, dat ik in Zierikzee, bij de eersten, die daar binnengedrongen waren van buitenaf, verbleef. 11c keek even op van mijn schrijfmachine en opnieuw zei de dokter, met véél te grote nadruk: „Ik ga twee borrels drinken." Hij óók, dacht ik. Want ik was al méér mensen tegengekomen in die enkele uren, die even „aangeslagen" schenen door de ontzettende taferelen, die ze hadden moeten aanschouwen. En toen kwam het verhaal los. „Ik liep in de omgeving van Dreischor, was uit ons bootje, waarmee we al uren de polders doorkruist hadden, even op een nog intact zijnde dijk gestapt en liep daar, speurend, een stuk op. Cadavers bij tien tallen, wrakhout, vele afgedreven rubber bootjes, dat alles sloeg door de golfslag tegen de dijk op. Verder niets dan een eindeloos watervlak, met hier en daar een bouwval, scheefhangende bomen en een angstig makende stilte, alleen onderbro ken door het verwijderde geronk van vliegtuigen en helicopters, die boven Noordgouwe in actie waren. Ik was er eigenlijk al voorbij, toen ik weer op mij schreden terugkeerde. Hod ik het juist gezien? Ik liet me langs de dijk naar de waterkant glijden en temid den van een warwinkel van drijfhout, ca davers en ontwortelde struiken zag ik...;; Hij stokte even en ging plotseling snel verder: „Denk niet, dat ik nooit lijken gezien heb. Dat is nu eenmaal voor een dokter noodzakelijk. Ik heb bii sterf gevallen gestaan, die verschrikkelijk waren. Maar altijd kwam ik daar we. Grenzenloos is de verwoesting in stra ten zoals 'het Lange Groendal en de Mo lenstraat en omgeving. Ondermijnde hui zen zijn in elkaar gestort, bovenverdie pingen liggen met al haar in'houd. op de begane grond, die weer -gedeeltelijk in de ondergelopen kelders gestort is, I-Iet water heeft in deize huizen tot vier meter hoog- gestaan. Verlaten zijn deze straten en het lo pen daarin is eigenlijk levensgevaarlijk. We stonden door het raam van een der huizen te kijker.; alleen al de druk van onze voet veroorzaakte eer. nieuwe in storting. Er loopt dan ook bijna geen mens. Alleen zagen we tot onze ontzet ting een viertal kleine kinderen „spelen" met een cadaver van een varken, een dier, dat reeds minstens vier dager, dood moet zijn geweest. Welke gevaren zulk „spel" inhoudt, valt wel heel licht te be grijpen. We hebben terwijl we dit schrijven op Donderdagmiddag vier dagen toch ten in de watersnoodgebieden achter de rug. Met een gevoel van opluchting stap ten we Woensdagmiddag aan boord van de „Bastiana Adriana" uit Sliedrecht, welker schipper in de nacht van Dinsdag op Woensdag het stoute stukje had uitge haald, in het aardedonker de Zierikzeese haven zonder averij te veroorzaken binnen te varen. Dit schip vertrok met evacué's, meest ouden van dagen en enkele noodgevallen naar Rotterdam. Er waren veel inwoners en inwoonsters van de „Havenoord" en de Cornelia Stichting onder. Een prachtige ploeg van helpers liet het de oudjes en al die andere ongelukkigen aan niets ontbreken, hoewel een derge lijke reis nog lang niet beschouwd kan worden als een comfortabel tochtje. In 't grote ruim waren een honderdtal per sonen gehuisvest; met pakken stro had men de ligging iets gemakkelijker ge maakt, maar dat er naar het eind van de ruim zes uren durende reis gesnakt werd, was begrijpelijk. Speciale zorg was er nodig voor een kraamvrouw van zes dagen en haar kindje, zodat de aanwezige kraamver pleegster druk doende was met het uit koken van flesjes en de onvermijdelijke luiers. Vliegveld Zierikzee. Een helicop ter van de Engelse zeemacht spi- raalt omhoog van de enkele meter, die op het Bolwerk te Zierikzee ter beschikking staan. De witte zeildoeken markeren de landings plaats, die uitzicht geeft op het wijde watervlak van de onder gelopen polders. Reeds tijdens de reis konden velen, die niets dan het leven gered hadden, aan kledingstukken geholpen worden en tra nen van dankbaarheid zagen we van deze mensen, die toen begrepen, dat er in het hele land op een voorbeeldige en kracht dadige wijze'met hen meegeleefd wordt. Goed deed het ons toen we bij het aan wal gaan in Rotterdam bemerkten, dat de organisatie daar sloot als een bus. Auto's en behulpzame mensen stonden gereed om de verdrevenen in alles van dienst te zijn en vóór we ons Woensdagavond weer aan het werk zetten, bedachten we, dat onze vrienden uit Schouwen-Duiveland in een omgeving waren, dïe haar uiterste best zou doen om het doorstane leed voor hen zoveel mogelijk te verzachten. En heeft u behalve natuurlijk uw ruime' giften aan het Nationaal Rampen fonds ook al uw persoonlijk aandeel hierin gedaan, indien u dit mogelijk is? A.V.R.O. wil niet meewerken Van vele kanten is vol verontwaardiging gereageerd op de beslissing van de AVRO- voorzitter, de heer G. de Clercq, die ge weigerd heeft deel te nemen aan de ge coördineerde berichtenuitzending van de omroepverenigingen ten behoeve van de RVD. In een radio-uitzending heeft de heer De Clercq Zondagmiddag beweerd dat- de AVRO deze beslissing heeft genomen omdat Zondag tijdens de eerste berichten- uitzendingen is gebleken „dat het AVRO- systeem zeer goed voldeed" en dat het „daarom beter was dat de AVRO dit systeem zelf bleef volgen". Hij deelde mee dat deze visie aan de regering was meege deeld en dat de regering het met dit standpunt eens sou zijn geweest. Ook op andere wijze heeft de AVRO zich gedistantieerd van de samenwerking met de andere omroepverenigingen door, ondanks het coördinatie-systeem van de omroepen op dit gebied, zelf een actie te beginnen onder de titel „Zoden aan de dijk", een voortzetting van het programma „De hond in de pot". Kinderen zamelen speelgoed in Normale leven in de stad ligt stil Eigen leed wordt prachtige gebeurtenis en dreumesen van zes, zeven jaar wisten precies te vertel len: „Dat is een Engelsman, dat een Amerikaan en daar is een Nederlander". Met groene, witte en rode llchtkogels werden van de molenomloop seinen ge geven en op Schiphol kon het niet druk ker zijn dan op dat zo rustige weitje in het anders zo stille en in de winter vergeten voortlevende Zierikzee. Ook de haven vertoonde dagenlang een beeld, zoals dat nog nooit in de geschie denis is voorgekomen. Boord aan boord lagen tientallen schepen van verschillen, de nationaliteit, marine-vaartuigen en beurtschepen, jachten en slepers. Driftig zoöhten ze hun weg naar een landings plaats of trachtten ze weer zee te kiezen. Vooral teen Woensdagmiddag de eva cuatie van Zierikzee een aanvang ging nemen, werd de drukte rond de Haven kade overstelpend. „We gaan niet", zeggen de Zierikzeeërs, „we hëbben het eens meegemaakt, maar Overheenals dokter zou Je d.:_ n6ó;; meer» E, v„beten kijkt de anders eeen leven meer hebben. Maar i it zieI.;Vze. affltomslijjc schipper van dit was zo aangrijpend, zo hartverschen-- haven liegende schenen rend, dat ik het sinds vanmiddag vijf i f"" "fP ï„,,„as™, uur niet meer uit mjjn gedachten kan J, ad" uit. „Varen naar Bot erdam? krijgen °a nle' we2> moet weten, dat 'ik zag, met bun kopjes zachtjes tegen wt evacueren En bij houdt voet de dijk aanstotend, de lichaampjes van twee jougetjes, het natte haar sïuik over de gezichtjes gevallen. Het waren dat was duidelijk vast te stellen twee broertjes, knaapjes van ongeveer vijf en zes jaar. Ik schoof het heat, waar tussen ze lagen, wat opzij cn toen ilc beken het eerlek barstte ik in tranen uit en er brak iets in me. Want dïe broertjes hadden hun handjes vast in elkaar ge klemd. IIc zag het plotseling voor me: die twee jongetjes in opeerste doodsangst samen vluchtend, handje in handje, sa men worstelend tegen de verdrinkings dood, samen de dood in. Ik heb een reddingsploeg gewaar schuwd en ik hoop. dat ze die twee broertjes zo met de handjes in elkaar gestrengeld in hun grafje zullen leg gen Ziet U ik maak bijna nooit gebruik van drank maar ik moet een borrel hebben, misschien helpt het me om dit even te vergeten En de dokter ging korte tijd later naar bed: om zes uur ging hij weer op weg en ik boog me weer over mijn werk; de kopij moest klaar, de „lifeline" van de journa list, de telefoon, was weggevallen en de kopij moest om zes uur 's morgens bi.i de beurtschipper zijn. Maar dit schokkend verhaal kon ik ook niet meer vergeten Triomf der helicopters Zo ging het op dit eiland Schouwen-Dui veland twee dagen lang. Het ene afgrij selijke verhaal na het andere, de ene op windende gebeurtenis na de andere, waar bij gelukkig ook die van wonderlijke red dingen en van terugkeer van reeds dagen lang doodgewaande familieleden voorko- Het is een ondervinding van bijna chao tische omstandigheden in de aanvang, een verwarde toestand, die echter begrijpelijk was. De omvang van de ramp was op dit eiland zó groot geworden, dat niemand deze eigenlijk in zijn geheel kon overzien Ook de toevloed van vluchtelingen uit de ondergelopen polders maakte de situatie sloeds onoverzichtelijker. In de loop van Woensdag bemerkte men echter, dat er een straffere leiding en een betere coör dinatie in het reddingswerk kwam. Eén roep was er in dit gebied over de helicopters en de amphibie-vaartuigen, dr zogenaamde ducks. Had men aanvan kelijk het I-Iavenplein in Zierikzee be stemd a's landingsplaats voor de helicop ters waartoe de bomen rond het plein reeds weggekapt waren Wo.ensdag- nvryen was het stukje veld (misschien veertig hij veertig meter) bij de molen, tint het Bolwerk heet, de centrale, waar de helicopters af en aan vlogen. Van alle kanten kwamen deze hef- schroefvliegtuigen aanzetten en zó druk was het op het helicopter-station soms, dat drie, vier vliegtuigen boven de molen lr'ngen om landingsgelegenheid te krij gen. Daar werden de geredden uit de p •>lder ontscheept en meteen naar de verzamelplaatsen vervoerd. De jeugd van Zieritozee vond he-', ondanks alle ellende, maar daar ia men vloed in een nu eenmaal jong voor tooh vel een bij stuk en zijn boot, waarvan de tros juist losgesmeten werd, wordt met nijdige rukken weer vastgelegd. Ze willen niet weg, deze mensen; ze willen zelfs in vele gevallen niet weg, wanneer ze al dagen achtereen op de vliering in hun boerderijen temidden van een eindeloze verlatenheid en in de grootste gevaren hebben doorgebracht- En toch zal het er van komen. Het is eenvoudig onafwendbaar, hoe tragisch het ook is. Sinds de watersnoodramp is Breda van aanscnyn veranderd. Heel de bevolking schynl; er zich op te hebben ingesteld de getroffenen, die de laatste dagen hier met duizenden zijn aangekomen, zo har- IÜk mogelijk welkom te heten, geen moeite is te veel en geen zorg te groot om het hun naar de zin te maken. Tientallen uitvoeringen zijn afgelast. Heel het normale openbare leven in de stad ligt vrijwel stil. Alles en alles is ge concentreerd om het vluchtelingenpro bleem, waar men dag en nacht-mee be zig is. De eerste dagen werden vooral de ka zernegebouwen in de stad voor het op nemen van vluchtelingen in gebruik ge nomen. Daarenboven laat zich ook de bevolking zelf niet onbetuigd. Duizenden hebben evacué's in huizen opgenomen, zonder te vragen naar rang of stand. „Kom binnen, wees welkom", was het parool 'en de totaal versufte mensen worden verwend met het beste van het beste. Een kledingactie liep dermate vlot van stapel, dat. in een morgen de 'hele stad was afgestroopt. Tonnen goed zijn bin nengekomen. Een perfect georganiseerd „warenhuis" zorgt voor de distributie, dat zoveel service biedt, dat de evacué's, wanneer zij gereed z(jn met hun „inko pen", per auto naar hun nieuwe adres worden gebracht. Zakenlieden van bui ten, die van deze actie horen, schakelen zichzelf bereidwillig in. Zelfs twee Ame rikanen en een Fransman hebben een lang meegereden. speelgoed in voor hun kameraadjes, tabak, sigaretten en shag stromen toe. In de Kon. Militaire Academie zijn momenteel nog ruim 800 evacué's onder- gebracht. Zij hebben hier een prima te- Nederland al kunnen constateren, huis met alle accommodatie, die zij zich denken kunnen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Op de eerste pagina der Belgische bla den hebben de berichten omtrent de ramp in het eigen land sedert een paar dagen plaats gemaakt voor uitvoerige verslagen over de catastrophe die Neder land op zo onbarmhartig zware wijze heeft getroffen. Reeds sedert Maandag hebben verschillende Belgische bladen eigen redacteuren in Nederland, die van uit de zwaar geteisterde plaatsen uitvoe rige beschrijvingen aan hun bladen zon den, waarin het acccent gelegd wordt op de solidariteit die in dagen van beproe ving als deze meer dan ooit tussen de beide landen tot uiting komt. Dat de Belgen op dit gebied de daad hij het oord hebben gevoegd, heeft men in Nog steeds worden in België gevestig- Grote contingenten de Neder landsse instanties overstelpt met aanbiedingen van hulp en steun- Tot de jongste behoren het'aanbod van Waalse en Vlaamse plaatsen, o-m.^het bekende Godinne in de Ardennen en het niet minder bekende St. Niklaas in het land van Waes, om bij de bewoners onderdak te geven aan honderden Neder landse kinderen- Een stadje bij Meche- len zond twee amphibie-auto's naar Ber gen op Zoom, om van daaruit in Zeeland te worden ingezet. Het ministerie van Onderwijs besloot dat al het kampeer- materiaal van de Nationale Jeugddienst eveneens naar de Nederlandse geteisterde streken zal gezonden worden voor het legeren van daklozen. Dit betreft vele honderden bedden, matrassen, slaapzak ken en dekens. Een cargovliegtuig steeg van MelSbroek op met 2500 kilo rubber laarzen, die van uit Amsterdam zullen verdeeld worden. Zo zouden nog talloze andere staaltjes van Belgisch medeleven met het Nederlandse broedervolk aan gehaald kunnen worden. De toestand in België zelf. hoewel nog ernstig, schijnt op enkele uitzonderingen na in gunstige richting te evolueren. Men blijft echter bijzonder waakzaam, want het weer der laatste dagen laat ook hier veel te wensen over, met nog al veel regen en wind. Daarom worden soldaten, gendarmen en andere reddingsploegen op de plaatsen, waar het water andermaal dijken zou kunnen doorbreken, gehand haafd. Op andere plaatsen wordt met het herstel van doorgebroken dijken onverminderd doorgegaan- SCHRIJVERSBAL GAAT NIET DOOR Het schrijversbal, dat de officiële ope ningsavond van de Boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in ver band met de ramp, die ons land getrof fen heeft, dit jaar niet gegeven worden. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de Boekenweek en de opvoering van de vier bekroonde éénaeters, zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrijkomende gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Kort voor dat deze mannen dit- varkens- cadaver gingen wegslependat in een der verwoeste straten van Zierikzee lag hadden we het nog gezien. Het jongetje dat nu met sfn ballonnetje in actie is, ivas toen met 'n vriendje aan het „spe len" met het dode dier. Grote contingenten Amerikanen uit Duitsland en Fontaineblèau hebben thans ook in Breda hun pied a terre. Van hieruit worden zij naar de ver woeste gebieden gedirigeerd. De stra ten daveren van het motorgeronk der eindeloze stoeten materiaal, die op en af rijden naar de noodgebieden. Actie op actie wordt, door de bevol king op touw gezet. Kinderen zamelen' Het kruis hangt nog aan de wand te midden van de ontreddering, die de storm- ,ér huizen van een laaggelegen straat in Zierikzee te weeg heeft gébracht. Hieronder volgt (1e tweede niet gecontroleerde lijst niet namen van slacht offers, die vermoedelijk hij de watersnoodramp zijn omgekomen. Het Ned. Rode Kruis, wa'arvan wij deze lijst ontvingen, kan in verhand met de om standigheden, waaronder de gegevens van deze verlies lijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dal een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. ABBENBROEK Geidentificccid: Marion, Leen, Haes- dij'k 165- 'S-GR A YENPOLDER Lijk geborgen: Echtgenote van Corne lls van Weelen in 's-Gravenpoider. HALSTEREN Slachtoffers, geïdentificeerd en gebor gen: Castelein, Ornelia Maria, echtge note var. De Krori. Adrianus Franciscus, gëb. 4-10-1911 te Akemade. laatste adres: Tholenseiweg B 316;i Van Eekelen, Adnana Maria. g)b. (i-7-1933 te Halste ren. laatste adres B 327; Hoetelmans, Antonius Adrians Johannes,' get). 2-10-1938 te Ha it eren, laatste adres: B 334; Van Osta. Cornells, geb. 24-10-1868 te Halsteren, edvtgenoot van Stoffels, Maria Elisabeth, laatste adres: B 338; Van Schilt, Helina, gob. 7-9-1896 te Steenbergen en Xruisland, echtgenote van De Kook, Gjrardus, laatste adres A 128; Schijvenaas, Maria Helena, geb. 13-12-1926 te Dnteloord en Prinsland, echtgenote van Va Tillo, Hendricus Ma rinas, laatste adrjs: A 139; Van Tillo, Anna Helena Mala. gelb- 29-6-1949 te Halsteren, laatste adres: A 139; Laanen, Antonius, geb. S-9-1899 te Dinteloord, echtgenoot van Ptronela Maria Stoffels, laatste adres: B 33: Laanen, Cornelius Hendricus Jaeobu Maria, geb. 29-6-1937 te Halsteven, laatte adres: B 313; Roks, Bernard Lauren tie Maria. geb. 18-6-1952 te Halsteren, laatte adres: B 326; Van Meer, Cornelis lendrikus Simon, geb. 14-8-1951 te Halteren, laatste adres: B 337; Van Mee: Petronella Elisabeth Dymp'hna, geb- .5-7-1951 te Halsteren, laatste adres: B 37 De Krom, Johannes J., geb. 3-5-1951'te Halsteren, laatste adres: B 316. HELLE7 OETSLUIS Geïdentificeerd: Schrijver, Herman, Oostkade 22; mej.N. Schrijver, Oostkade 22; S. Bakker, Ooskadë 6; mej. E. Spon- .selee—Finke, Opameriaan 20; mevr. Corn. Vader—De Sper, Opsomerlaan 6. KOITGENE Alle slachtoffersgeïdentificesrd en ge borgen: De Looff,pieter Arie, geb.: 31-8- 83 te Wisselcerke, landarbeider, laatste adres: Torendijk 88, Kortgene; Schrier, Jacomina Catharina, geb.: 26-1-07 te Kort gene, laatste adres: Torendijk 45; Verhulst, Adriana, geb.: 24-3-96, echtgenote van Jan Verburg laatste adres: Torendijk 41; Van Vliet, Hendrik, geb.: 21-1-92 te Harmeien (U.), laatste adres: Torendijk 115; Bollen, Cornelia, geb.: 18-8-22 te Cats, echtg. van Marinus Fijsse, laatste adres: Kortgene, Torendijk 57; Kramer, Hendrika Adriana, dochter van Marinus Kramer en Joh. Wil- helmina Wolfe, geb. 20-8-1952 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 113; Van Vliet, Gerretje, geb. 23-11-1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115; Boer, Jan, geb.: 10-6- 1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl). en Liena Gijtenbeek, laatste adres: Torendijk 109; Koster, Lena geb.: 13.6.99 te Wissekerke, wed. van Jan Gillisse, laatste adres: Ooststraat 5; Engelvaart, Johanne; Marinus, geb. 25-6-69 te St. Philipsland, echtgenoot van Janna Koets, laatste adres Ooststraat 16; Koets, Janna, echtg. van J. M. Engel vaart, geb.: 16-3-73 laatste adres: Ooststraat 16; Clement, Adriaan, geb.: 13-9-12 te Kortgene, echtg. van Christiana Huyge, laatste adres: Torendijk 51; Huyge, Christiana, geb.: 28-1-13 te Colijnsplaat, echtg. van Adriaan Clement, laatste adres. Torendijk 51; Clement, Bastiana Neeltje, geb.: 16-1-47 te Kortgene, dochter van A. Clement en Ch. Huygé, laatste adres: To rendijk 51; Timmerman, Wilhelmina Su- zanna, geb.: 20-11-49 te Ierseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Jos- perina van Strien, laatste adres: Cats An- napolder 118; Weijs, Jan Franciscus geb. 20-11-1909 te Goes, laatste adres: Cats An- napolder 18; Weijs, H. E. geb.: 7-3-45, dochter van Weijs, Jan Franciscus, laatste adres: Cats Annapolder 18. NIEUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en ge borgen: Krabbe, Adriana, echtgenoot van Thomas de Bil, laatste adres: Nieuwer- kerk, Polderweg A 351; Lievense, Jan, 90 jaar, Nieuwerkerk, Ooststraat; Kats, Toos, echtgenote van Eliza Kleemans, laatste adres: Nieuwerkerk, Weststraat; Raams- donk, Maria Janna, echtgenote van Izak Cornelis v. d. Male, laatste adres: Nieu werkerk, Poederweg A 37. OUWERKERK Slachtoffer geïdentificeerd en geborgen: Ouwerkerk, Heinc- NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers: Gezin W. Bruggeman te Battenoord; Van Prooyen, Leni, Korteweg; Van Prooyen, A., Zuid- dijk; Vreeswijk, Mies en Francina; Ver- wey, Marinus; Koppenaal, Teun; Ooster ling, Jac.; Vis, L. en twee dochters; Van Wezel, A.; Driessen, wed. A.; Koote, mej. J. plus kleinkind; allen te Oostervoor- gors; Kransse, mej. R. en dochter Marie; Troost, A.; twee zoons van Appel, L.; twee zoons van Hoogmoed, Jac. De laatste 5 omgekomen in de Pallandtpolderj Koert, Kees. De familie Van Balen, man, vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis; De Jong, J.. te Battenoord. STELLENDAM Twee Hagenaars aldaar overleden: Klaa- sen„ H., geb. 17-7-1886; Klaassen-Zieck, geb. 21-12-1887, wonende: Wassenaarseweg 27, Den Haag; opgegeven door: A. Rooden- burgh. p/a Wassenaarseweg 27, Den Haag. TIEN GEMETEN Dingeman Ordon WOLPHAARTSDIJK Lijken geborgen: Caan, Ona, geb. 12-11-77 te Wolphaartsdijk, echtgenote van David van Damme. laatste adres- A 149; Van Damme, Adriana, geb. 23-6-19 te Wol phaartsdijk, laatste adres: A 149; De j Leeuw. Martina, geb. 14-8-73 te Wol phaartsdijk, echtgenote van Jan Hoek van Dijke, laatste adres: A 176; Gièzen, Maaike, geb. 31-10-52 te Wolphaartsdijk. dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden, laatste adres: A 142; Heijns- dijk, Gijsbrecht, geb. 22-6-81 te Axel, laat ste adres: BI; Op 't Hof, Jacoba, geb. 1-12-81 te Oudelande, echtgenote van Gijsbrecht Heijnsdijk, laatste adres: B 1; Geleedst, Elisabeth, geb. 11-4-87 te Wol phaartsdijk, wed. van Willem Verschure, laatste adres: B 4. Lijken nog niet geborgen: Tramper, Cor nelis, geb. 21-1-85 te Wolphaartsdijk, laatste adres: B 21; Schipper, Dingenis, geb. 19-4-76 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 205. ZUIDLAND Niet geïdentificeerd: Piet Wolters, vrouw en zes kinderen, wonende Kerk weg; Van der Velde, Dirk, vrouw en 2 kinder er,, wonende Kerkweg; Kapel, 2 gezusters. wonende Kerkweg; Bredeland, mej. C O J tlt 1 u .wonende Kerkweg; Hai, Dirk, met gezin j uiterst voorzichtig, ën wil zich ook on dit Boogerd, Helena, echtgenote van Joost del op de Buitendijk. ipunt dekken. BUITENLANDSE KRONIEK Frans bezoek aan Londen DE VOLGENDE WEEK Donderdag en Vrijdag zullen, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, de Franse minister-president Réné Mayer en diens minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, te Londen confereren met hun Britse collega's, Winston Churchill en Anthony Eden. Deze bijeenkomst was reeds lang geleden, echter zonder vast stelling van de datum, overeengekomen, zodat daarin geen nieuw feit in de inter nationale politiek kan worden gezien. Het ligt overigens voor de hand, dat Londen en Parijs tot een beraad wilden komen, Er liggen tussen hen meningsver schillen, bijv. over de deelneming aan de Europese Defensïegemeenschap, en al deze problemen zullen ongetwijfeld aangesne den worden. Maar de Londense conferen tie heeft in wezen toch een andere strek king. Zowel de Franse als de Engelse staatslieden de laatste wel met wat overijlde haast willen in Washington „kennismaken" met het nieuwe regiem- Eisenhower. Ze zijn boordevol bezorgdhe den, wensen en goede raadgevingen en verlangen niets vuriger dan zich daarvan in handen van de Amerikaanse leidende politici te ontlasten. Waarschijnlijk hebben zij daarmede reeds een aanvang kunnen maken bij hun besprekingen met Foster Dulles en Stassen op Europees grondge bied; maar dit kan hoogstens een inlei ding zijn geweest, waarvan de voortzetting in Washington zal komen. Maar dan is het ook van hoog belang, dat de Britse en Franse staatslieden van elkaar weten, .wat- ze zo ongeveer ginds over de Oceaan zul len zeggen en eventueel vragen. Het Londense bezoek van de Franse mi nisters is dan ook allerminst wat men een echt vriendschapsbezoek zou kunnen noe men. Het draagt veeleer een zuiver zake lijk karakter; men moet zich bij alle tegenstellingen op velerlei gebied, zo goed mogelijk op elkaar afstemmen om een zo groot mogelijke indruk van eenstemmig heid in die problemen, welke men van beide zijden zal aanroeren, te kunnen ma ken. DAARBIJ ZAL ZEER ZEKER de Euro pese Defensiegemeenschap een be langrijke plaats inneinen. Foster Dul les heeft in zijn jongste radio-rede in de passage, welke over deze zaak liep, Frank rijk, Duitsland en Engeland in één adem genoemd, over één kam geschoren. Men heeft daaruit, waarschijnlijk niet geheel ten onrechte, de conclusie getrokken, dat de Verenigde Staten de bijzondere positie van Engeland als lid van de Common wealth niet erkennen en er ten sterkste op aandringen, dat Engeland zich bij de Euro pese Defensiegemeenschap zal aansluiten. Reeds het democratische bewind van Tru man heeft het gedaan, de militair Eisen hower. die in dit opzicht Europa goed kent, blijkt het met nog groter nadrukke lijkheid te doen. Engeland evenwel blijft constant weige ren en heeft zelfs het woord „nooit" uit gesproken. Nu bestaat het nooit in de poli tiek niet, maar anderzijds kan men er toch wel op rekenen, dat Londen, zolang er nog een restant van de Commonwealth over is, zich met hand en tand zal blijven verzetten tegen de aanvaarding van nog zwaardere naast de overigens reeds be staande uitermate zware verplichtingen, welke hel onder de Nato heeft aangegaan en welke anderzijds voortvloeien uit zijn verdrag met de aan de Europese Defensie gemeenschap deelnemende staten in zake wederzijdse bijstand. In art. 1 van dit ver drag verplicht Engeland zich tegenover de E. D. G.-staten om, in geval van een ge wapende aanval in Europa op één dezer staten of tegen de Europese Defensie strijdkrachten, alle militaire en andere hulp te verlenen, welke in zijn vermogen ligt. Dit is dus, in geval van een agressie, een automatische bijstandsverplichting, welke in die vorm zelfs niet in het Noord- atlantische verdrag voorkomt. Dat Enge land nog verder zal gaan dan de verplich ting om mede ten oorlog te trekken en be reid zou zijn zich ook organisatorisch in het Europese leger in te schakelen lijkt uitgesloten. Londen heeft dit trouwens pas dezer dagen uitdrukkelijk te kennen gege ven. Toch probeert Frankrijk van Engeland nog een bijzondere garantie los te krijgen, bijv. enige politieke medewerking of een Britse vertegenwoordiger in de voornaam ste organen van de E.D.G. Of de Franse regering zelf zo bijzonder veel betekenis aan een dergelijke waarborg hecht, laten we in het midden. Maar zij acht ze wen selijk, misschien zelfs noodzakelijk om het Franse volk in zijn parlement mee te krij gen. Maar Engeland heeft zich in maan denlange onderhandelingen niet laten ver murwen en het bestaat te'bezien of het thans voor de Franse angst voor Duitsland zal wijken. NATUURLIJK, en hiermede komt men iets rechtstreekser op Amerika's ter rein, zullen ook de Aziatische proble men te Londen een uiterst actueel onder werp van bespreking uitmaken, Men be hoeft slechts de woorden .Korea, Formosa, Indö-China en Malakka neer te schrijven om te beseffen, hoeveel wrijfpunten hier tussen de Verenigde Staten ener- en Frankrijk en Engeland anderzijds liggen. Hier zijn Parijs en Londen tamelijk eens- gezind gelijk beiden ook de eenzijdige op zegging (door de Verenigde Staten) van de verdragen van Yalta en Potsdam als een gevaarlijk precedent beschouwen, dat. het gehele verdragensysteem van de wijze we reld op losse schroeven zou zetten. Een ge heel doelloze opzegging bovendien, wij) daardoor aan de door bedoelde verdragen geschapen situatie niets zou worden ver anderd. Men meent in Parijs, dat ook de geruch ten over de convertibiliteit vaii het pand- sterling te Londen ter sprake zullen ko men, omdat daardoor een reactie op alle continentale valuta zou kunnen worden uitgelokt. Vele kringen nemen deze ge ruchten niet ernstig. Maar Frankrijk

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3