Voorne-Putten door nieuwe rampen bedreigd Worsteling om eenheid Prins Bernhard redde geisoleerden van Goeree-Overflakkee Doden worden geborgen Nota over de watersnood Is de schade verzekerd? Aantal geëvacueerden niet boven de 50.000 Voorlopig geen kinderen naar het buitenland Koningin onderhield zich met evacué's NATIONAAL RAMPENFONDS REKENT OP U' Hoe 'n kleir. volk groot kan zijn DE MAASBODE VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Sinds de teleurstellende uit slag van de 1952-verkiezingen heeft de Katholieke Volkspartij haar acti viteit bovenal geconcentreerd op de staatkundige eenheid van Nederlands katholieken. Al haar grote bijeenkomsten in landelijk verband of in de kieskringen hebben die eenheid tot onderwerp gehad, in elk geval was ze de duidelijke achter grond van alle beraadslagingen; gelijk ook wederom in de Partijraad van Vrij dag en Zaterdag der vorige week te Utrecht. Men kan zonder overdrijving spreken van een meedogenloze worsteling om de politieke eenheid te bewerken. Men spreekt dan meestal van ,,het herstel van de eenheid", een term, welke, zoals we reeds eerder schreven, ons weinig ligt. Want men mag zich de vraag stellen, of zulk een bewuste en doelbewuste een heid in het verleden ooit werkelijk heeft bestaan. Ongetwijfeld brachten, vóór de oorlog, de katholieken tamelijk eensge zind hun stem op de R. K. Staatspartij uit; maar het was voor de grote massa meer een plichtmatige dan een wei-over wogen handeling. Nu en dan ontstond er een splinterpartijtje, maar een lang leven had het niet, eenvoudig omdat er geen wervingskracht in school. Men was ka tholiek en stemde daarom R. K. S. P. Na de oorlog heeft zich een geheel nieuwe ontwikkeling voorgedaan. De so ciaal-economische problemen traden zo zeer op de voorgrond, dat het vraagstuk van een geheel nieuwe maatschappelijke orde niet meer te ontwijken valt. Voor een partij, die alle rangen, standen en groeperingen van een volksdeel, het ka tholieke, wil en moet omvatten, bracht dit onverbiddelijk spanningen mede. Op de eerste plaats moesten, en wel in een na-oorlogstijdperk van herstel der volkomen vernietigde welvaart, louter opportunistische maatregelen worden getroffen, welke niet precies in het kader der gedachte nieuwe ordening pasten; anderzijds is het een zeer verklaarbaar verschijnsel, dat. de practische interpre tatie van beginselen en richtlijnen nogal eens meningsverschillen uitlokt en daar door moeilijk te overbruggen tegenstel lingen oplevert. Daarom is het van zo groot belang, dat er duidelijke lijnen, van een principiële katholieke staatkunde worden getrokken. Dit is zonder enige twijfel de taak van de K.V.P., die dan ook een beginselpro gram heeft ontworpen. Daarnaast lijkt het ons van even groot belang, dat de maatschappelijke groepen in 'het open bare katholieke leven door onderlinge besprekingen tot een gemeenschappelijk plan voor de nieuwe maatschappelijke orde komen; dat dan door de politieke partij in politicis zo breed als de politieke verhoudingen in het land het toelaten en tevens zo snel mogelijk in de wetgeving wordt verwezenlijkt. Wij geloven, dat dit de enig mogelijke weg is, waarlangs de staatkundige eenheid van Nederlands katholieken een practische werkelijkheid kan worden. WIJ MENEN DEZE OPVATTING heel duidelijk beluisterd te hebben in de voortreffelijke constructieve rede, waarmede de voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, de Partij raad heeft geopend. Als hij verklaart, dat ..in ons staatkundig leven de ver schillende partijen zich meer en meer binnen haar eigen principiële grenzen terugtrekken", dan heeft hij daarbij on getwijfeld vooral het oog op de K. V. P. Zoals ook blijkt uit de passage, waar hij spreekt over „de sterk waarneembare drang om de eigen programs zoveel mo gelijk te verwezenlijken". En daar de wereld slechts door Chris tus en Diens leer hervormd en gered kan worden, is volkomen natuurlijk „het po gen van een party als de onze om de maatschappij te christianiseren, om door de staatkundige arbeid Christus' leer gestalte te geven in het maatschap pijbeeld. Tegen deze achtergrond moeten wjj als katholieke Nederlanders, ook in maatschappelijk opzicht, onze taak zien en dienovereenkomstig handelen". Of tydensde debatten-deze grootse ge dachte voldoende tot haar recht is geko men, kan betwijfeld worden. Daarin toch ligt o.i, ten slotte de diepste grond, waar om Nederlands katholieken over alle groeps- en persoonlijke belangen heen een staatkundige eenheid op katholieke grondslag moeten vormen. Een tweede PUNT, dat mede in het kader der eenheid, de volle aan dacht van de jongste Partijraad had, was, wat We zouden kunnen noemen, het conflict tussen de bevoegdheden, de macht van de topleiding en die van de lagere partijfunctionarissen, vooral de ki ïngen en de afdelingen. Inderdaad is hot een feit, dat de grote massa onver schillig tegenover het partywerk staat; om vele redenen, welke in een veel bre der vlak dan dat van de K. V. P. alleen liggen, maar toch ook wel, omdat men in de overigens toch meest democrati sche party van Nederland het gevoel heeft, dat men zo weinig, zelfs geen in vloed op de uiteindelijke politieke be slissingen kan uitoefenen. Dit is een conflict, dat in elke vereni ging bestaat, aangezien de volle verant woordelijkheid voor de daad ten slotte by de topleiding berust: daaraan zal nooit te ontkomen zijn. Dat in een party met bijna driehonderdduizend leden en een en drie kwart millioen kiezers en kieze ressen, die op haar hun of haar stem uit brengen, de eenling gevaar loopt in de massa te verdwijnen, is onvermijdelijk; maar do eenlingen hebben in steeds op klimmende lün hun vertrouwensman nen; en door dezen kunnen zij wel in vloed tot in de hoogste instanties uitoefe nen. Die invloed zal nog groter worden, als de partijraad, die tot dusverre heel sterk op de organisatorische taak was georiën teerd, voor twee bijeenkomsten per jaar zal worden uitgebreid tot een politiek lichaam. De partijraad zal voor die gele genheid omvatten de bestuursi'aad (het oude orgaan) en een politieke raad, wel ke alleen en uitsluitend politieke aange legenheden en problemen zal behande len. Over organisatie en werkwijze van dit lichaam, dat wel een tweehonderd- vijftig personen kan omvatten, moet echter alles nog worden vastgesteld. Met het eeuwige probleem van de gros lijststemming is het nieuwe van de poli tieke raad een vette kluif voor de re glementscommissie; we vrezen, dat ze erg, al te machtig zal zijn. Als tenslotte iets duidelijk is gewor den, dan is het zeker, dat de aangelegen heid van de humanistische activiteit het katholieke volk zeer, zeer hoog zit. Ze is een der kernpunten van de uiteenzet tingen van voorzitter Andriessen, prof. Komme en pater Stokman en van de debatten geweest. Natuurlijk is in Utrecht het laatste woord over deze zaak niet gesproken; overduidelijk echter is gebleken, dat K. V. P. en katholieke volk het humanisme als een van de ac tuele en acute principiële vraagstukken willen beschouwd zien. Zo wordt de worsteling om eenheid met steeds verhelderend inzicht voortgezet. Moge zij tot een werkelijke zege voeren. Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, is op Schiphol geland, na een rondvlucht te hebben gemaakt boven het geteisterde gebied van Nederland. Na aankomst op Schiphol, Generaal Ridgway in het midden. Schouwen-Duiveland dat voor negen-tien de blank staat, kreeg gisteren nog drie nieuwe dijkbreuken te verwerken, n.l. bij Noordgouwe, Zonnemaire en Oostelijk van Brouwershaven. De melding dat ook bij Renesse een dijk zou zijn doorgebroken, berust op een misverstand. Met uitzondering van een deel van Bruinisse, enige families te Zijpe en een bewakingskern in Zierik- zee is thans geheel Schouwen-Duiveland geëvacueerd. De rest van de inwoners van Bruinisse is vandaag afgevoerd naar Rotterdam en Dordrecht. Vijfhonderd mensen blijven achter op het eiland voor herstel van de dijken. In de evacuatie-werkzaamheden hebben de commando's uit Roosendaal een groot aandeel gehad. Geen vreemdelingen meer op Goeree! Op Goeree-Overflakkee verblijven thans nog ongeveer tienduizend mensen. Om streeks twintigduizend eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe-Tonge zijn practisch geheel geëvacueerd. De burge meester van Nieuwe-Tonge, die zijn hoofd kwartier heeft verplaatst naar Dirksland, treft daar voorbereidingen voor het her stel van het zwaar gehavende Nieuwe- Tonge. Helicopters en ducks hebben in de afgelopen dagen ongeveer 1650 geïsoleerde mensen op het eiland gered. In Middelhar- nis zijn zestien slachtoffers te betreuren, in Oude-Tonge schat men het aantal do den thans op ruim driehonderd, in Nieuwe- Tonge zijn thans reeds 87 doden geborgen. In sommige plaatsen is 80 tot 90 procent van het vee omgekomen. Onder de indruk Men is thans bezig met het afvoeren van de cadavers. Amerikaanse genietroepen hebben voorgesteld de cadavers ter plaat se te vernietigen, omdat het vervoer naar de destructiebedrijven zoveel tijd kost. De Amerikanen hebben tot dit doel vlammen werpers beschikbaar gesteld. Op dit zwaar getroffen Zuidhollandse eiland is men bij zonder onder de indruk gekomen van de grote steun die Amerikaanse, Engelse «n Franse genietroepen hebben verleend. Donderdagmiddag heeft Prins Bernhard Middelharnis bezocht. Hy sprak met de burgemeester en enkele getroffenen. In een helicopter haalde hij enkele geïso leerde personen uit Nieuwe-Tonge. Ooltgensplaat is op zestig personen na geheel geëvacueerd. Dirksland en Melis sant staan geheel droog. De hulpverlening aan de slachtoffers heeft hier nagenoej zijn beslag gekregen. Vrijdag zal een ge deelte van het hulpverleningsmateriaal haar elders worden gedirigeerd. Bij Dirks land zal een hospitaalschip worden ge- stationneerd om, indien dit nodig mocht blijken, de patiënten uit het enige zieken huis van het eiland te evacueren. Inmid dels werken duizenden dag en nacht aan het herstel van, de dijken. Politierechter veroordeelde rovers Burgemeester Renders van Middelharnis deelde mede, dat enkele mannen zijn ge arresteerd, die op schandalige wjjze mis bruik maakten van de nood. Met Role- Kruisbandcn om de armen stalen zy goe deren uit de verlaten woningen. Zy zullen ter plaatse door een politierechter worden veroordeeld. Er zullen geen vreemdelin gen meer tot het eiland worden toegelaten. De toestand in Ouddorp is goed, die te Goederede nog steeds slecht, maar niet wanhopig. In Melissant zijn geen doden te betreuren. Dreiging voor Voorne-Putten Onder de felle stralenbundels van de zoeklichten van het Britse leger en het Nederlandse Rode Kruis en onder hagel- sneeuwbuien, die worden afgewisseld met striemende slagregens, werd gisteren met man en macht, gewerkt aan de verste viging van de ruim zeven kilometer lange zandzakkendijk langs het Voornse kanaal. Men tracht in allerijl de Maandag gebouw de barricade op te hogen en te verstevi gen om het wassende water, dat het nog droog zijnde Voorne geheel dreigt te over spoelen een halt toe te roepen. Men heeft goede hoop dat dit lukken zal. Terwijl men aan de linkeroever zo druk doende wordt aan de rechteroever met even grote voortvarendheid gewerkt aan het leggen van een nieuwe dijk. Op de meest krttieke punten bij Nieuwesluis, Heenvliet en Geervliet gaan de zandzakken van hand hand. Spijkenisse is voorlopig van overstroming gevrijwaard. Hier is van direct gevaar geen sprake meer. Mocht echter by de hulpdyk langs het Voornse kanaal niet hetzelfde resultaat worden bereikt, dan is het leed niet meer te overzien. Dan komt nl. geheel Voorne blank te staan, hetgeen inhoudt dat Ilelle- voetsluis. waarheen alle evacué's van Goeree-Overflakkee worden gebracht, van alle verbindingen met het achterland wordt afgesloten. Uit voorzorg heeft men de vluchtelingen die in Brielle, Oostvoorne Roekan je waren ondergebracht, in de loop van gisteren naar elders getranspor teerd. Tholen niet geëvacueerd Tholen staat voor een derde onder water. In tegenstelling met eerdere berichten !s het eiland, met uitzondering van Stave- nissse, niet geëvacueerd. St. Annaland heeft geen doden te betreuren, hoewel de storm daar danig heeft huisgehouden. Electriciteit, drinkwatervoorziening en telefoon functioneren vrijwel normaal. Philipsland bestaat niet meer. Het staat geheel onder water. Nóord-Beveland staat voor de helft De minister-president heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij voornemens is een nota met betrekking tot de waters nood aan de Kamer te doen toe komen. Deze nota zal Maandag 9 Februari a.s. aan de leden worden toegezonden. Nu de in de vergadering van Dins dag 3 Februari j.l. toegezegde nadere mededelingen op vorengenoemde wijze aan de Kamer zullen worden gedaan, zal de voorzitter in de ver gadering van Dinsdag, 10 Februari a.s. voorstellen deze nota onmiddel- lijk na de bij de aanvang dier ver gadering plaats hebbende verkiezing aan de orde te stellen. blank. Zuid-Beveland staat voor een achtste onder water. Uit Krabbendijke, waar de toestand kritiek is, de dijken van de St. Pielerspolder en de Nieuwlan- denpolder zijn zeer ondermijnd zijn thans alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen geëvacueerd naar Bergen op Zoom en Ossendreeht. Met man en macht wordt gewerkt aan de bedreigde dijkstuk- ken. In de ernstig bedreigd geweest zijnde Borselepolder is het gevaar voorlopig af gewend. Er zijn geen slachtoffers. maar het aantal lijnen voor interlocale verbindingen is beperkt. Het gat, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag in de dijk bij Papendrecht werd geslagen, is gisteren gedicht. Men ging nog wel met enige zorg de nacht tegemoet, doch men hoopt vandaag zo ver met de versterking en de verhoging gereed te zijn dat alle gevaren zijn be zworen. Er staat thans ongeveer 9000 ha. van de Al blasserwaard onder water. Gevaar gekeerd In Steenbergen, in West-Brabant, dreig de gistermiddag de Stoofdyk door te bre ken. Vliegtuigen van Gilze-Ryen jakker den af en aan om zandzakken af te wer pen. Met vereende krachten wist men de bressen te dichten en het gevaar te keren. Daardoor is de toestand te Kruisland zo danig gestabiliseerd, dat verdere inundatie de duizenden hectare grote Kruisland polder kon worden voorkomen. Het water begint te zakken; de toestand is hoopvol" De nachtdienst Hoek van Holland Harwich wordt op normale wijze uitge- :d. Op Texel hebben zich geen nieuwe ilijkheden voorgedaan. De schade aan de dijken is groot. Nog steeds wordt één persoon vermist. Pont op boerenerf Zeeuwsch-Vlaanderen is betrekkelijk ge spaard gebleven. Na anderhalve dag hard werken was men daar de situatie meester. In het Oostelijk deel vonden dertien men sen de dood. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Het verkeer is behoudens en kele uitzonderingen vrij normaal. De veer diensten Breskens-Vlissingen en Terneu- zen-Hoedekenskerke functioneren nor maal; Perkpolder-Kruiningen is nog steeds gestaakt. De Moerdijkpont, die in Krui- ningen in de haven lag, is door de dijk heengeslagen en op een boerenerf terecht gekomen. De spoorwegen onderhouden weer een personenvervoersdienst Goes- Middelburg waarbij op de Sloedam on geveer een kwartier moet worden gelopen. Het overige spoorwegverkeer is tot Breda gestagneerd. De Zeeuwsch-Vlaamse Tram Mij onderhoudt thans een nooddienst per bus van Breskens via Oostburg, Axel en Hulst naar Breda. De telefoon is in tact, „Uitgebreide gevaren"- polissen Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en Inboedels door overstroming tengevolge van dijkdoorbraak verneemt het A.N.P., dat verscheidene grote maat schappijen in haar „uitgebreide gevaren"- polissen (zowel voor inboedels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waar onder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar reke ning nemen. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zyn ook in de streken die thans door de ramp zyn getroffen, in groten getale zonder enige beperking afgegeven. Prins Bernhard in helicopter boven het geteisterde gebied Z.K.H. Prins Bernhard is gisteren van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Nadat hij op het vliegveld Haam stede was geland, is hy overgestapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de Prins gedurende de gehele dag verscheiden zwaar getroffen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Zuid-Beveland. Per soonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevolking gadegeslagen. Z.K.H. prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met wie hy zich uitvoerig heeft onderhouden over de toe stand der plaatsen en de te nemen maatregelen. Behalve over het werk van de Nederlandse strijdkrachten was de Prins vol lof over het werk van de buiten landse militairen. Te ongeveer half vijf keerde Prins Bernhard per vliegtuig terug. Hij landde op het vliegveld Ypenburg. Daarna voerde hy besprekingen met het Nationaal Rampenfonds. waarin de ambassadeur van Spanje en de diplomatieke vertegenwoordigers van enkele Zuid-Amerikaanse staten hun in drukken gaven. Dit programma ging over de lijn naar Madrid. Andere programma's gingen over de lijn naar omroep-organi- satles in Parijs, Brussel, Luxemburg en Oslo. Reportages op platen zijn op aanvraag verzonden naar Zuid-Afrika en Indonesië, de Nederlandse Antillen en Suriname. De wereld luistert! Omroepstalions in een groot aantal lan den geven radio-reportages van de waters nood in Nederland. Radio-verslaggevers van allerlei nationaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken gebruik van de faciliteiten van verscheidene radio-instan ties. Andere landen hebben een beroep ge daan op de Wereldomroep waarmee zij in connectie staan als afnemers van zgn. transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uitzendingen maakt ten behoeve van de N. B. C. i Verenigde Staten en de C. B. C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender van de P. T. T. Voor Canada wordt ellce middag een programma in het gngels en in het Frans per kabel-naar -geleid en gisteren- - draadloos over de oceaan gebracht. Donderdag sprak de Canadese ambassa deur, de heer Thomas A. Stone. Hij gaf zyn indrukken weer van de Woensdag gehouden tocht van het corps diploma tique boven het getroffen gebied. Voor de Spaanse radio verzorgde de Wereld omroep gistermiddag een programma Zoveel mogelijk niet te ver van huis Hoewel op dit ogenblik nog geen cij fers beschikbaar zijn van liet aantal ge- evacueerden en de verspreiding over het land, ltan gezegd worden, dat, naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal oversellryden. Maar dit aantal is dan toch nog wel zo verschrikkelijk hoog, dat het eens te meer een schel licht werpt op de rampspoed, welke over ons is gekomen. Men moet by de evacuatie onderscheid maken tussen de evacuatie in de omge ving en die op verre afstand. In liet al gemeen worden de geëvacueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuwse eilanden met uitzondering van Schouwen-Duive land en de Zuidhollandse eilanden - met uitzondering van Goeree-Overflak kee zoveel mogelijk in de naaste of niet al te ver verwijderde omgeving on dergebracht. Van uit Rotterdam, waar de eerste stromen geëvacueerden binnenkwa men, werden de vluchtelingen verder ver voerd. Zo zijn er In Noord-Brabant naar schatting al 18.000 geëvacueerden onder gebracht. Zij zijn over vele plaatsen ver spreid en niet altijd in grotere concen traties ondergebracht. De evacuatie van de twee grote noodgebieden, Goeree en Overflakkee en Schouwen en Duiveland, betreft grotendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet naar Noord- Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn en van waaruit zij over verschillende plaatsen in de pro vincie worden verspreid. De geëvacueerden uit Goeree-Over flakkee gaan nadat de eerste grote stroom in Rotterdam via de Ahoy-hal is verwerkt, nu zo veel mogelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. Overstelpend is het aantal aan biedingen, dat van buitenlandse par ticuliere en kerkelijke organisaties en van regeringen ontvangen is om kin deren uit gezinnen, die door de wa tersnood zijn getroffen, op te nemen in buitenlandse gezinnen of tehuizen. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de Federatie der Diaconieën van de Ne derlands Hervormde Kerk, het Ne derlandse R.K. Huisvestingscomité, de Bisschoppelijke Hulpactie voor hulp aan oorlogsslachtoffers in het bisdom Haarlem en de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Hu manistische grondslag „Humanitas", hebben op verzoek van de minister van Maatschappelijk Werk zich be raden over de mogelijkheid en wen selijkheid, om op dit moment kinde ren uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, on zekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland, mede om psychologische redenen, bezwaar lijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadi um kinderen, die daaraan behoefte hebben, in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende we ken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. H.M. lïielp brood eu sinaasappelen uitdelen H.M. de Koningin heeft gisteren in het middaguur, vergezeld vau mevrouw Smitt- Avis, een bezoek gebracht aan de Utrecht se veilinghallen aan de Croeselaan, waar het provinciale evacuatiebureau gevestigd is, dat werkt onder leiding van de direc teur van Van Gend en Loos, de heer H. van YVessem. H.M. liet zich uitvoerig over de werkzaamheden van dit doorgangscen trum inlichten. Juist waren zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aangekomen, die hier werden geregistreerd, van de eer ste behoeften voorzien en doorgezonden naar adressen in de provincie. Diepe indruk maakte het op de vluchte lingen, toen de Koningin de bussen in stapte en meehielp bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. H.M. is daarna Amersfoort vertrokken, in gezelschap van de Commissaris der Koningen, de heer A. Reinalda en de leider van het evacuatiecentrum, de heer van Wessem. Omstreeks half twee arriveerde de Koningin in 't evacuatiecentrum in Amers foort. waar zij de medische afdeling be zichtigde en zich geruime tijd met de even tevoren aangekomen evacué's onderhield. Ook in Amersfoort wenste H.M. alles over de organisatie te weten. Zij had een lang durig gesprek met burgemeester. Molen dijk en diens echtgenote. Omstreeks twee uur verliet H.M. Amers foort om zich te begeven naar het Zeister slot. waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de noodgebieden zijn ge registreerd, onderzocht en doorgestuurd 1 naar de beschikbaar gestelde adressen. Uit gebreid was de aandacht, die H.M. aan de baby-afdeling schonk. Zij onderhield zich Liep „Klipfontein" op onbekende rif? Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de by Mozambique gezonken „Klip- fontein" op een niet in kaart gebrachte rif is gelopen. Britse duikers hadden vast gesteld dat het schip op zijn stuurboord zijde ligt. in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken met de verpleegsters, die volgens een ploegenstelsel dag en nacht aanwezig- zijn. Vervolgens bezocht H.M. de keuken en de j rots bevinden,' aïdus de' correspondent' administratie en onverholen liet zij haar 1 bewondering blijken voor de goede organi satie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich geruime tijd met vluchtelingen, die kortgeleden waren aangekomen en zichtbaar geroerd luister de zij naar de belevenissen die men haar vertelde. Na de rondleiding, waarbij de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Zeist, mr A. P. Korthals Altes, aanwezig waren, stapte H.M. nog in een bus met zieken, die kort tevoren uit het noodgebied was binnengekomen. Ongeveer een uur na haar aankomst vertrok de Koningin naar Baarn, waar zij een bezoek bracht aan de evacué's, die daar in „Musis Sacrum" tijdelijk onderdak hebben gevonden. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HEI 0UWEUCACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Prins Bernhard tot het Nederlandse volk 99 De voorzitter van het Na tionaal Rampenfonds, Z. K. H. Prins Bernhard, heeft gisteravond via beide Hilver- sumse zenders een toespraak gehouden tot het Nederlandse volk. De Prins zeide o.a.: Het is als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds dat ik het woord tot u zal richten. Evenals Hare Majesteit, de Koningin en Prinses Wilhel- mina, heb ik me persoonlijk op de hoogte kunnen stellen van de situatie in Zuid-Hol land, Zeeland en het Westen van Noord-Brabant. Zo spoedig mogelijk zal ik mij naar de Waddeneilanden be geven. Ik moet u zeggen dat de werkelijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze ca tastrophe met haar ontstel lende verwoesting. Alle mensen werken hard om te behouden wat er nog te behouden is, geholpen door militairen; maar er moet nog veel meer hulp komen. Dat heb ik kunnen constateren. Onze gedachten zijn voort durend bij hen, die in deze rampspoedige dagen 't leven hebben verloren en het inni ge medeleven van ons ge hele volk gaat uit naar de getroffen medeburgers, i Deze nationale ramp eist van leder onzer het uiterst! aan geest- en wilskracht, aai moed en offervaardigheid. Het welhaast onmogelijk! wordt geëist van al die eigen schappen van hoofd en har', waardoor in een noodtoe stand als deze, het beste ii het karakter van de mers naar buiten treedt. Hier mo(t geholpen worden en wel or- middellijk. Het bestuur van het Nati- naal Rampenfonds heeft dai ook terstond een million gulden van de binneng- komen gelden overgemaa.t aan het Nederlandse Roe Kruis welke zyn besteed tr leniging van de onmiddellijk nood van de bevolking dr geteisterde gebieden. Er is afgezien van het vas- stellen van een nationale i- zamelingsdag ten bale va het Nationaal Rampenfond. In tal van plaatsen zin reeds collectes gehouden n in weer andere worden deze op korte termijn georgani seerd. Er wordt daarom de voorkeur aan gegeven om aan T goedgeleïde spontane initia tief de vrije loop te laten en deze en de volgende week te benutten voor de nationale inzameling. Sommige gemeenten heb ben reeds bekendgemaakt, dat zij zustergemeenten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds heb ben gedaan. Hoezeer liet be stuur van het Nationaal Rampenfonds dit een bijzon der sympathieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat het wellicht aanbeveling verdient een dergelijke adop tie nog even uit te stellen tot de tijd dat beter kan zijn gebleken voor welke gemeen ten dit nuttig en nodig ïs. Bij alle dagelijkse binnen komende berichten vol ellen de is er een lichtpunt, de minister-president heeft er in zijn regerings-verklaring reeds op gewezen, de eens gezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Met man en macht wordt op het hoofdkantoor van het Nationaal Rampenfonds ge werkt om de waarlyk over stelpende stroom van gaven te verwerken. Was er Maan dagavond reeds 2 millioen gulden toegezegd. Dinsdag avond ruim 3 millioen en Woensdag meer dan 7 mil lioen gulden, thans kan ik u mededelen dat er een half uur geleden werkelijk ge boekt was voor een bedrag van 11.672.000, dit met uitzondering van de toege zegde bedragen die nog niet binnen gekomen zijn. Dankbaar zijn we voor deze bijdragen uit Nederland en uit de gehele wereld, waaruit zo duidelijk blijkt, dat een klein volk groot kan zijn, wanneer het gaat om offerbereidheid in tijden van rampspoed, zoals nu in de strijd tegen onze vriend doch tevens onze vijand het water. Ook zijn we buitengewoon dankbaar en erkentelijk voor de vele en grote bijdragen die ons uit de gehele wereld toestromen. De ingezamelde som van 11.672.000., welke op het ogenblik tot onze beschikking staat is natuurlijk een respec tabel bedrag, wat spreekt. Toch moet ik hier uitdruk kelijk verklaren dat dit be drag nog maar een klein on derdeel is van het totaal, dat nodig zal zijn om de gevol gen van deze slag, welke ons land heeft getroffen het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizenden landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op u. Koningin Juliana dankt Amerika Koningin Juliana heeft gisteren in een telegram aan president Eisenhower haar dank betuigd voor de hulp, die de Ver enigde Staten de slachtoffers van de overstromingsramp hebben geboden. Haar telegram luidde: „Ik dank U en Uw landgenoten voor Uw boodschap en voor de vele tekenen van medeleven. De snelle en doeltreffen de Amerikaanse hulp is van grote waar de en zal nimmer worden vergeten." President Eisenhower had zijn mede leven betuigd met de Koningin en het Nederlandse volk. Ook telegrammen aan andere staatshoofden Koningin Elizabeth van Engeland heeft van Koningin Juliana het volgende tele gram ontvangen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in Uw land zelf door verschrikke lijke overstromingen zulke zware ver woestingen zijn aangericht". Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Neder land hulp geboden hebben, dankbetui gingen doen toekomen.. DUINEN VAN SCHEVE- NINGEN TOT HOEK VAN HOLLAND VERBODEN VOOR PUBLIEK De Dijkgraaf en de hoogheem raden van Delfland hebben mede namens de burgemeesters van 's-Gravenhage, Monster, 's-Graven- zande en Rotterdam bekend ge maakt dat de duinen met inbegrip van het strand van Scheveningen tot Hoek van Holland voor het publiek zijn afgesloten in verband met de uitvoering van dringende herstelwerkzaamheden. Vanmiddag beginnen de genie en veertig leden van het Amerikaanse leger met het opruimen van de bunkers. Donderdag 12 Februari zal ei waarschijnlijk 's morgens om half elf een algemene vergadering van het hoogheemraadschap plaats vin den. Na afloop zal er een tocht ge maakt worden langs de zeeweringen en de dijken. DOORZICHTIG De AVRO-leiding heeft de solidariteit, die juist in deze dagen door de omroep organisaties ten bate van een doeltref fende bestrijding van de ellende te water aan de dag is gelegd, lelijk ver broken. De heer De Clerq wilde de ver antwoordelijkheid niet dragen voor de berichten, die zouden worden uitgezon den. Toen heeft de regering gelukkig ingegrepen in de overtuiging dat de verantwoordelijkheid voor de noodzake lijke berichtgeving heel wat gemakkelij ker te dragen valt dan die voor allerlei andere uitzendingen, die onnodige en weinig verheffende sensaties teweeg brengen, maar mijnheer De Clerq houdt sedertdien de eer aan zichzelf en laat telkens bij de betrokken uitzendingen weten, dat de AVRO haar zendtijd ter beschikking van de regering stelt. E;n kluchtige omzwaai, dunkt ons. maar ook een doekje waar de a-sociale trekjes in deze nogal onfrisse geschiedenis danig doorheen bloeden. Wij hadden van de AVRO-leiding tenminste meer slim heid verwacht bij het dekken van de aftocht, maar ja mens, je staat er van te kijken tussenbeide. SEXAGESIMA 1953 Heeft het eerste officiële contact van het Kabinet met de volksvertegen woordiging na de rampnacht waar schijnlijk velen onbevredigd gelaten, heel sympathiek is stellig de geste, waarmee de regering hef gezamenlijke initiatief der Kerken betreffende de boetedag van Zondag a.s. heeft willen inleiden en steunen." Uit de inmiddels verschenen oproep van het Hoogwaardig Episcopaat is wel duidelijk geworden, op welke elemen ten van de gradatie bezinning-vei'oot- moediging-gebed-boete-offer onze Bis schoppen vooral nadruk willen gelegd zien. Het ligt in hun bedoeling dal de Katholieke bevolking de komende Sexa- gesïma-Zondag als een ware bid- en boetedag zal gaan beleven. Dat aan deze smeekbede van de Op zieners onzer zielen een algemeen ge hoor zal worden geschonken, ligt te meer voor de hand, nu de bevolking der katholieke provincies reeds eigener beweging afstand heeft gedaan van de traditionele ontspanningsperïode, welke de vastentijd pleegt, vooraf te gaan en waaraan grote groepen in haar midden zo zeer gehecht zijn. Mocht er nog op dit punt ergens aarzeling zyn, dan ho pen wij dat zonder uitstel de enig juiste gedragslijn zal worden hervonden, op dat geen wanklank het. „smeken" van de Herders onzer Kerkprovincie ver store en daarmee niet aan onze anders denkende landgenoten grotelijks erger nis gegeven worde. Dan alleen zal het „samen de handen vouwen" van geheel Christelijk Neder land in deze benauwende dagen volle dig tot zijn -echt komen en naar wy' vurig hopen |yn effect voor de toe komst niet r

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2