Verhouding tussen waterschappen en gemeente wordt herzien w t C. CHEVALIER Trots op de ambtenaren, getroffen door de medewerking der burgerij Rome irest plus dans Rome" Gebed en Boete Stagnatie opgeheven no. 77700 (3 lijnen) SLACHTOFFERS VAN DE WATERSNOOD DE MAASBODE VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Burgemeester G. E. van Walsum van Rotterdam „Een overstromingsramp van een omvang en ernst, die ons voorstellingsvermogen tot dusver zijn te boven gegaan, heeft nns vaderland getroffen. Honderden slacht offers hebben de dood in de golven gevonden en elke dag stijgt nog het aantal van hen, omtrent wie zekerheid werd verkregen, dat hun levensdraad is afgesneden. Onze deernis gaat allereerst uit naar deze slachtoffers en hun nabestaanden. Ik moge u verzoeken u van uw zetels te verheffen en de overledenen in enkele ogenblikken van stilte te herdenken". Een aangrijpende stilte viel gistermiddag in de Rotterdamse raadszaal, waar burge meester Van Walsum dit verzoek tot de raadsleden richtte en in diepe stilte gingen de gedachten van alle aanwezigen enkele ogenblikken uit naar de slachtoffers, die zijn omgekomen in de alles overspoelende golven. „Ons medeleven", vervolgde de burgemeester, „gaat ook uit naar degenen, die de ramp hebben overleefd en die dikwijls dagen lang te midden van onafzienbare water vlakten op dijken, op daken, of op zolders en zelfs in bomen in onzekerheid hebben verkeerd over hun lot, terwijl er naar alle waarschijnlijkheid op dit zelfde ogenblik nog zijn wier redding niet verzekerd is. Wie de stroom van geëvacueerden in het Ahoygebouw heeft gezien of slachtoffers in zijn huis heeft opgenomen, kan er zich een voorstelling van maken wat deze mensen hebben doorgemaakt. Wij hebben thans weer ervaren, welk een centrale plaats Rotterdam inneemt voor het grote gebied ten Zuiden van de Maas en wij voelen ons nog eens te meer ver bonden met de bevolking van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden". „Wij mogen er dankbaar voor zijn, dat de gevolgen van de ramp. in vergelijking £iet wat elders is gebeurd, voor onze ge meente minder ernstig zijn geweest dan zich aanvankelijk liet aanzien. Wij heb ben één dode te betreuren. De omvang van de overstroming viel tenslotte nog mee, als is er veel schade en overlast veroorzaakt. Met bijzonder grote erkentelijkheid maak ik gewag van de voortreffelijke wijze waarop de verschillende gemeen telijke diensten hebben gefunction- neerd. Betrekkelijk spoedig na de ramp werkte, ondanks de Zondag, het gemeentelijke apparaat in alle onder delen, die daarvoor in aanmerking kwamen op volle toeren en daarbij werden blijken van toewijding en doorzettingsvermogen gegeven, die be wondering afdwongen. Ik ben er trots op, dat deze „ambtena ren" tot zulke prestaties in staat waren en ben er zeker van, dat ik de gevoelens van de raad en van de burgerij vertolk, wanneer ik allen van hoog tot laag dank zeg voor het werk, dat zij hebben ver zet en ik denk, dat niemand het mij euvel zal duiden, wanneer ik ditmaal ook de wethouders en de secretaris in deze dank betrek- Ik kan rustig zeggen, dat ieder, die er voor in aanmerking kwam en op wie een beroep werd gedaan, zich volle dig heeft gegeven. Zeer ben ik ook getroffen door de be reidheid tot vrijwillige medewerking van de zijde vam de burgerij en ook van bui ten de stad op zo grote schaal betoond- Het is zo begrijpelijk, dat ieder in zulke omstandigheden wat doen wil en ik kan er volledig inkomen, dat het dan een ge vóel van teleurstelling wekt, wanneer van de aangeboden diensten geen ge bruik kan worden gemaakt. Maar ik hoop, dat men er achteraf toch begrip voor zal kunnen hebben, dat het geen eis van doelmatigheid is. dat niet méér men sen worden ingezet dan er nodig zijn en dat voor een bepaalde taak het beste de mensen kunnen worden gebruikt, die er mee vertrouwd zijn. Er zijn fouten gemaakt Natuurlijk zullen er wel fouten zijn gemaakt. Hoe zou dat ook anders kun nen bij een organisatie, die voor een groot deel al improviserend moest wor den opgeb.ouwd. Het heeft echter naar mijn mening geen zin daar thans op in te gaan. Wij kunnen achteraf wel zien, welke lessen uit de gebeurtenissen te trekken zijn. Het college zal daaraan stel lig zijn aandacht schenken en ik kan thans reeds zeggen, dat daarbij met name ook aan de orde zal komen de verhou ding van het gemeentebestuur tot de wa terschappen, die binnen het gebied van de gemeente werkzaam zijn. Rotterdam hulpcentrum Toen het gevaar voor Rotterdam zelf geweken was, kwam een andere taak de aandacht vragen. Rotterdam werd hulp verleningscentrum voor de omgeving. Wij moesten <le geëvacueerden uit de getroffen gebieden opvangen en zoveel mogelijk hier onderbrengen, terwijl wij ons moesten voorbereiden op het afvoe ren naar elders van geëvacueerden, die hier niet konden blijven- Verder stroom den van alle kanten goederen naar Rot terdam toe, die hier moesten worden op geslagen, gesorteerd en gedistribueerd, waarvoor, naast het Ahoy'-gebouw, de Rivièrahal, het Groothandelsgebouw en nog enkele andere gebouwen werden in geschakeld. Deze goederen worden deels NIEUWE BONDSRIDDER K.N.V.B. onderscheidt N. G. M. van Wijk Woensdag had te zijnen huize aan Molenlaan te Rijswijk de huldiging plaats van de heer N. G. M. van Wijk, die 25 jaar zijn beste krachten heeft gegeven in tal van Commissies voor Lager Voetbal en Katholiek Voetbal, in KNVG-commies- sies en in het diocees Haarlem van de Ned. Kath. Sportbond. Bij monde van het Bondsbestuurslid drs W Reyseger, die vergezeld was van de secretaris-penningmeester L. Brunt, is daarbij aan de heer Van Wijk mededeling gedaan van zijn benoeming tot Bonds- ridder van de KNVB., een hoge onder scheiding, welke het Bondsbestuur slechts zelden verleent. Na drs Reyseger schetste ook mr E. G. van Bisseliek, die als voorzitter van de KNVB afd. Den Haag samen met de heren J. H. F. de Boer en A. M. Dijkman de jubileum-commissie vormde, het vele werk door de heer Van Wijk verricht, ge volgd door rector A. Grimbergen namens de Landelijke Commissie Voetbal van de Ned. Kath. Sportbond en de heer H. v. d. Heuvel voor de N.K.S. in het bisdom Haarlem. Naast veel hulde voor persoon en werk waren er ook fraaie geschenken. De heer Van Wijk, die een rustkuur ondergaat en goed vooruitgaat, hoopte in zijn dank woord spoedig weer voor de sport te kunnen werken. gebruikt ten behoeve van geëvacueerden die hier blijven en eventueel verder gaan en deels naar de noodgebieden afge voerd"- Na zijn grote waardering te hebben uit gesproken voor alles, wat de vele instan ties en organisaties ten behoeve van de geëvacueerden hebben gedaan, vervolgde r Van Walsum Collecte bracht ruim twee ton op „Tenslotte mag ik ook nog met dank baarheid vermelden, dat de collecte, die voor de slachtoffers van de ramp werd ge houden, een ongekende medewerking vond en met een opbrengst van zeker meer dan 200.000 een groot succes werd. Het ligt voorts in de bedoeling van het college nog een bedrag van 41.294,01 ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnood aan te wenden. Het Comité tot lening van de door de overstroming van 1916 geleden scha de heeft, na beëindiging van haar taak, het overschot van de verkregen geldmid delen, fen bedrage van 13.683.11, ter be schikking van de gemeente gesteld, op dat in de loop der tijden aan die gelden en de daarvan te kweken rente, een zo veel mogelijk gelijksoortige bestemming zal kunnen worden gegeven. Door bij schrijving van de rente is dit bedrag op gelopen tot ruim 41.000. Indien er ooit een passende bestemming voor dit fonds is geweest, dan is het thans en ik ver trouw dan ook. dat deze besteding de in stemming van uw Raad zal hebben. Crediet voor bijzondere uitgaven Ik heb u hiermede in grote trekken ge schetst, wat er in de afgelopen dagen is gedaan en ook in de naaste toekomst zal er nog veel te doen zijn. Aan de agenda van vanmiddag is toegevoegd een voorstel, het college te machtigen de uitgaven te doen, die nodig zijn. Ik twijfel er niet aan, of de raad zal die machtiging willen ver lenen. Natuurlijk zal bij het gebruik van die machtiging rekening worden gehouden met de regelingen, die van Rijkswege wor den getroffen. Laten w(j hopen, dat de toestand zich zo mag ontwikkelen, dat de getroffenen spoedig naar hun streek kunnen terug keren, maar moge het in elk geval zo zijn, dat ons straks de herinnering blijft aan een periode, waarin naast veel lijden en leed, ook saamhorigheidsbesef en gemeen schapszin zich in ruime mate openbaar den. Blanco crediet De gemeenteraad besloot voorts zonder hoofdelijke stemming B. en W. te mach tigen alle uitgaven, die in verband met de noodtoestand moeten gedaan worden, ook die, waarvan mag worden aangenomen, dat zij door andere instanties zullen wor den vergoed, te doen. Verder besloot de raad B. en W. op te dragen te zijner tijd een voorstel tot for mele regeling van het crediet op de be groting bij de raad in te dienen. Als verstandige moeder geeft gij Uiv kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S H.H. Missen en collecte voor slachtoffers in Bisdom Den Bosch In verband met de herdenking van de slachtoffers van de watersnood heeft mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's Her togenbosch voor zijn bisdom bijzondere bepalingen uitgevaardigd. Z. H. Excellentie verzoekt alle heren pastoors en rectoren zo spoedig moge lijk een H. Mis op te dragen voor de getroffenen van de watersnood, zowel voor hen, die daarbij het leven lieten, als voor hen, die de ramp hebben over leefd. Van heden af zal gedurende de maand Februari het voorgeschreven gebed, als voor een ernstige aangele genheid (oratio imperata tamquam pro re gravi), het gebed „voor ieder soort van kwelling": „Ne despicias" in de H. Mis worden gebeden. Verder schreef mgr Mutsaerts voor, dat a.s. Zondag onder alle H. Missen en onder het Lof een collecte met open schaal gehouden zal worden voor de slachtoffers. nisse op Tholen, de zwaarst geteisterde gemeente van Europa. Een gedeelte van het dorp, dat door een enorme vloedgolf werd weggespoeld. GOEDE VERTONING VAN MOEILIJK SPEELBAAR STUK Het is geen gemakkelijke taak het nieu we stuk van Gabriël Marcel, „Rome n' est plus dans Rome", een sterk psychologisch drama, waarmee het Theater Hébertot op het ogenblik een tournée door ons land maakt, zo te spelen, dat het ook als toneel1 werkelijk boeit. De eerste drie bedrijven vooral vormen een uiteenrafeling van zielscomplicaties, waarin de hoofdfiguren Pascal Laumière, zijn schoonzuster Esther Peyrolle en zijn neef Mare André gewik keld zitten en eigenlijk pas kort vóór de pauze ontwaart men 'n goed toneelspel. Het is. wanneer Mare André en Esther Peyrolle, de jonge man het prototype van een ontwortelde, wanhopig losgeslagen van God en moraal, en de sympathieke vrouw, te veel rationalistisch denkend, maar toch gebonden door zedelijke nor men, elkaar in geestelijke hulpeloosheid gevonden hebben. Renée, Pascal's harde en zelfzuchtige vrouw, keert triomfante lijk met de koopjes, die zij deed, terug en als zij de ontstelde gezichten ziet, vraagt zij, wat er aan de hand is. Pascal ant woordt dan laconiek: „een licht hart, een Advertentie Tot ons diep leedwezen overleed heden na oen langdurige ziekte onze beste, hooggeachte Direc teur. de Heer A. W. B. M. DE WIT Zijn heengaan is voor ons een zeer zwaar verlies. Hij zal steeds in onze herin nering blijven als een vriendelijk en hoogstaand mens, een voorbeeld van ijver en werkzaamheid voor ons allen, HET PERFONEEL DER N.V. DE DEVENTER TAPÏJTFA3RIEK v/h MAURITS PRINS Opnieuw profiteurs gegrepen Gisteren zijn er wederom twee gevallen te melden van lieden, die misbruik heb ben gemaakt van door de watersnood ont stane omstandigheden. Allereerst heeft de 36-jarige havenarbeider J. K. van de Kor te Feijenoorddijk met zijn vrouw en drie kinderen geprofiteerd van de hulpverle ningsactie. Met zijn gezin was hij in de Ahoy-hallen ondergebracht in verband met de overstroming in Zuid. Gistermid dag meende men, dat hij wel teurg kon gaan. Met veel tegenzin vertrok de man. De politie van het bureau Nassaulcade wil de hem ook niet helpen, toen hij daar ver scheen met smoesjes, dat het „te koud, te donker en te laat" was. Daarna nam de havenarbeider zijn toevlucht tot het „Pro Rege", aan de Oudedijk, waar men ook evacué's helpt. In een woning aan de Ou dedijk kreeg hij een souterrain tot zijn be- schikkingè De daar wonende familie ging zelf op de grond slapen. Bij „Pro Rege" kwam men er later ach ter, dat de man onder voorwendsels om hulp had gevraagd. De politie werd erbij gehaald, die de lieden, die zich diverse kledingstukken hadden laten aanmeten, uit de woning verwijderde. De 38-jarige vrouw C. v. d. P. was in de Ahoy-hallen gekomen met het verhaaltje, dat zij in Oudenhoorn tijdens het week end hulp had verleend. Zij zou daarbij schade aan haar kleding hebben opgelo pen. Men geloofde dit en de vrouw wist drie paar schoenen, een ochtendjapon, een paar sokken en een trui los te krijgen. La ter werd de politie in het geval gemengd, daar het verhaal een verzinsel bleek te zijn. De vrouw is in het hoofdbureau op gesloten. nieuwe relatie". Eerder heeft hij zijn vrouw, die de problematiek van haar man niet begrijpt, verweten, dat zij „terrible- ment normale" is. De „fidélite", die bij dan verklaart, kan zij niet begrijpen. In hun verhouding ontbreekt de liefde, vandaar het persoonlijke conflict, waarop dit moderne drama van de emigratie is op gebouwd. Daar doorheen laat Marcel het algemene conflict spelen van de „fidélite", de trouw aan eigen land met zijn cultuur, tegenover het verlangen naar emigratie. Pascal wil zijn vaderland niet prijsgeven, al zwicht hij voor zijn vrouw en ook om andere redenen, door toch naar Brazilië te trek ken. In ons blad van Zaterdag jl. werd reeds uitvoerig het stuk zelf besproken en na Woensdagavond in Utrecht de opvoering gezien te hebben, kunnen wij getuigen, dat bij de weinige handeling en de overmaat van theorieën, dit interessante drama ook als toneelstuk veel waarde heeft. De fi guur van Pascal Laumière had men zich uiterlijk anders kunnen wensen d&n van Marcel Josz, maar men vergat dit bij de felle dynamiek van zijn spel. Rijk gescha keerd en volkomen beheerst, bij alle ge ëmotioneerdheid was de uitbeelding van Esther Peyrolle door Germaine Lafaille. Van een hevige verbetenheid, doordrenkt van jalouzie, was Renée Laumière van Arlette Granger en Michel Bernardij gaf goed nerveus, met een voortreffelijke over schakeling, nadat deze zijn natuurlijke dispositie had gevonden, de jonge Mare André weer. Didier Berand tenslotte was een echte, vurige communist, in wiens physionomie men zelfs het dweepzieke vond. I. A. Geen evacué's meer voor Rotterdam Van regeringswege wordt meege deeld, dat tot nader order geen evacué's meer worden ondergebracht in Rotter dam. Alle vluchtelingen worden thans doorgevoerd naar Schiedam, Delft en Den Haag. Degenen, die in Rotterdam hun wo ning beschikbaar hebben gesteld en nog geen evacué's hebben ontvangen, wordt vriendelijk verzocht hieromtrent niet op te bellen. Woensdag nog zijn bij de Rivierpolitie 18 grotere en kleinere schepen met. 1275 evacué's aangekomen. Aan het Willems plein, de Oosterkade en de Veerhaven arriveerden 12 schepen met 1007 personen. Op het ogenblik, zijn er te Schiedam tus sen de drie en vier honderd evacué's uit Zierikzee, Bruinisse, Herkingen, Oude- en Nieuwe Tonge, Goudswaard en enkele an dere plaatsen. De gemeente Schiedam heeft de ge meente Goudswaard geadopteerd. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 11 Februari a.s, geen audiëntie verlenen. Canadees crediet voor emigranten De Canadese regering heeft zich bereid verklaard aan alle emigranten uit de noodgebieden een crediet te verstrekken voor de overtocht naar Canada. Deze credieten behoeven niet, zoals thans in Canada gebruikelijk is. in twee jaren te wor'den terugbetaald. Het ligt in de be doeling een langere termijn voor terug betaling vast te stellen. Extra verlof voor militairen uit getroffen gebied De chef marine staf, de chef generale staf en de chef luchtmacht staf maken be kend dat zij zich volkomen bewust zijn van de grote ongerustheid, welke op het ogenblik bij de militairen, afkomstig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aan zien van het lot, dat hun familieleden heeft getroffen. Zij zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden. Maar het zal iedereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen al in verband met in gang zijnde hulpverleningsacties, zeer onge wenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autoritei ten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregel, ach ten zij het niet verantwoord, thans aan militair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabili seerd cn er tekening is gekomen in de eva cuatie en de registratie zal aan al het mi litair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen ge bieden een buitengewoon verlof met fami liebezoek worden verleend van vier da gen. De IJsseldijk bij Nieuwerlcerk Geen reden voor ongerustheid Van verschillende kanten uit Nieuwer lcerk bereikten ons berichten over zwakke plekken, die nog in de IJsseldijk zouden bestaan en waarover de mensen daar in grote ongerustheid verkeren. Trouwens voor geheel de stad Rotterdam, ja voor de halve provincie Zuid-Holland zou dit gro te gevaren opleveren. Wij hebben ons daarover in verbinding gesteld met het Hoogheemraadschap Schieland, dat de dijk in onderhoud heeft. Daar verklaarde men ons, dat de dijk door een ontstane geul en het stromen van het water over de kruin weliswaar is ver zwakt, maar dat de getroffen noodvoor zieningen zodanig zijn, dat men geen angst meer behoeft te hebben. Tenminste, wan neer wij niet hetzelfde rampzalige weer krijgen met een vloed, als er geweest is. Gelukkig komt zo'n weer gelukkig nog niet één keer in de honderd jaar voor. Op verschillende zwakke plekken heeft men duizenden zakken zand gegooid. Wan neer de voorjaarsstormen voorbij zijn, worden deze stukken met een extra zware versterking definitief vernieuwd. GOEDERENVERKEER MET RAMPGEBIED Voor een deel weer mogelijk De Ned. Spoorwegen hebben in samen werking met van Gend en Loos ingaande heden een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stukgoederen van naar Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Westelijk Zuid-Beveland. Voor deze ver binding kunnen alleen de volgende goede ren ten vervoer worden aangenomen: 1. Levensmiddelen vowr mens en die?, 2. geneesmiddelen, 3. levensbehoeften, waar onder te verstaan textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen, pompen, motoren, lichtaggregaten en onderdelen daarvoor voor onmiddellijke hulpverle ning, 4. zendingen bestemd voor of af komstig van het Rode Kruis, hulpcomité's of andere officiële instellingen tot hulp verlening. Met vertraging in de doorvoer moet re kening worden gehouden, zodat de gel dende leveringstermijnen vóór dit ver voer niet van kracht zijn. POST~VÖOR GEëVACUEERDEN Adresvermelding van afzender noodzakelijk De PTT verzoekt alle' geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen leunnen verwachten, dus ook aan officiële licha men en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. De correspondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan wor den, zal aan de afzenders worden terug gezonden, teneinde deze niet in. onzeker heid te laten omtrent het lot van de ver zonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. BOERDERIJ UITGEBRAND (Van onze correspondent) Donderdag rond 'het middaguur is de flinke boerderij van de landbouwer Sa- rink aan de Klarenbeekse weg te Voorst door tot nog toe onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal in de as gelegd. Binnen drie kwartier was het hele bouw sel uitgebrand. Bij deze brand kwamen negen koeien om; het huisraad kon ge deeltelijk gered worden. Weerrapporten van het K.N.M.I. van hedenmorgen 7 uur: Stad Weers Wind p. Temp. van leers, in n.«i gesteldheid meter/sec. ochtend 7 u. geheel bewolkt NNO 8 -10 - 0.4 geheel bewolkt ONO 10 -7 6 Kopenhagen sneeuw -2 0.3 onbewolkt b licht bewolkt N 5 Brussel hagelbui WNW b 1 .1 Parijs onbewolkt windstil b onbewolkt WNW -1 0 sneeuw sneeuw 10 sneeuw WZW -1 0.1 München sneeuw Wenen zwaar bewolkt ZZW J Oproep van Episcopaat aan Katholiek Nederland Het Hoogw. Episcopaat van Nederland heeft tot de Katholieken de volgende op roep gericht God heeft ons volk een zwaar kruis op gelegd. Honderden verloren het leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderdduizenden lijden bitter en millioe- nen lijden innig mee. Wij buigen in diepe ootmoed ons hoofd voor Gods Heilige Wil en aanbidden Zijn ondoorgrondelijke Voorzienigheid. Zijn Heilige Wil is ons altijd goed en geze gend. Maar dierbare Gelovigen, wij moeten veel meer doen. Ons volk moet op de knieën in gebed en bpete. Wij moeten niet ophouden de goede God te smeken, dat Hij Zich in barmhartige goedheid over ons moge ontfermen en ons de kracht moge geven, om deze zware uren gelovig te dra gen en om in waarachtige broederschap elkander te helpen. Uw bisschoppen doen daarom een heilig beroep op U allen doet boete, verenigt U in gebed en helpt zo goed als gij kunt. Als wij allen op deze wijze in Zijn Naam verzameld zullen zijn in deze droevige da gen, dan zal God in ons midden zijn en dan zal zelfs deze zware beproeving ons dichter bij God brengen. En vergeet dan ook Haar niet, die ons door God werd gegeven als Troosteres der bedroefden. Zij is onze Moeder, vooral in de nood en Zij zal ook nu door Haar sme kende almacht tonen, dat Zij tevens oor zaak van onze blijdschap wil zijn. Geheel Christelijk Nederland gaat op Zondag a.s., 8 Februari, samen de handen vouwen, Katholieken en niet-katholieken. Zorgt, Priester en Gelovigen, dat al onze Gelovigen van die dag een bid- en boete dag maken. Wij schrijven aan onze geestelijkheid voor, dat zij te dien einde gepaste regelin gen treffen, zoals bijvoorbeeld enkele uren van gezamenlijke aanbidding en Wij smeken al onze Gelovigen om zonder uit zondering mee te bidden en mee te offe ren, met het hart en met de daad. God zegene en bescherme ons land en volk. Capaciteit Nederlandse industrie onaangetast Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Ne derlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbëdrij ven ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaci teit van de Nederlandse industrie als zo danig is door de ramp niet aangetast. Alle machines in onze drukkerij zijn heden weer in bedrijf gesteld. Ook is onze TELEFOONVERBINDING HERSTELD Wjj zijn w;eer bereikbaar onder BOEK-, STAAL-, STEEN- EN OFFSETDRUKKERIJ Piekstraat 24 - Rotterdam-Z. Generaal Ridgway in Nederland Vlucht over getroffen gebieden Generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, is gistermor gen op Schiphol aangekomen na een rondvlucht over de geteisterde gebieden- Direct na zijn .aankomst op de vlieg- haven stapte de generaal in de bij het vliegtuig gereedstaande, auto om, geës corteerd door een motor-escorte van de Koninklijke Marechaussee, naar Den Haag te vertrekken om overleg te ple gen met civiele en militaire autoriteiten. Dit bezoek houdt uitsluitend verband met de watersnood- De generaal was vergezeld door lucht- maarschalk Sir Hugh Saunders, zijn plaatsvervanger voor de luchtmacht, ad miraal Andre Lemonnier, zijn plaatsver vanger voor de marine, kolonel B. van Griethuisen, de Nederlandse militaire vertegenwoordiger bij Shape en kolonel Paul Wittouck, de Belgische militaire vertegenwoordiger. Bij de bespreking, die generaal Ridg way in de Julianakazerne voerde, was ook generaal Buurman van Vreeden aan wezig. Des middags om 16.30 is de generaal met de Amerikaanse Skymster, waarin hij was gearriveerd, weer van Schiphol naar Pa rijs teruggekeerd. ZONDAG GEEN SCHOUW BURGVOORSTELLINGEN? Het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecties in Nederland dringt er bij. haar leden sterk op aan a.s. Zondag geen voorstellingen te ge ven in verband -met de nationale her denking voor de slachtoffers van de watersnood. Eerste lijst van personen, die omkwamen Van liet Ned. Rooile Kruis ontvingen D 183 w(j thans de eerste Hjst met namen van personen, die vermoedelijk bij de waters noodramp zijn omgeliomen. Elders in dit blad wordt de tweede lyst gepubliceerd. In verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlies- Ijjst worden verzameld, kan het Roodc Kruis niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging ach teraf noodzakelijk zal blijken. Dinteloord Geïdentificeerde slachtoffers. Janssen, Martinus, geb. 21.8.1904 te Hal steren, laatste adres: C 57; De* Vos, Jan, geb. 1.6.1894 te Fijnaart, laatste adres; C 56; Vissers, Jaatje, geb. 27.2.1898 te Din teloord, laatste adres: C 56. Fijnaart Geïdentificeerde slachtoffers. Meeberg, Leendert van de, geb. 13.8.1898 te Klundert, laatste adres: D 231; Kloet, Wilhelmina, Andrea, geb. 20.11.1906 te St. Maartensdijk, laatste adres: D 231, be graven in Dinteloord; Opdorp, van Jo hanna Francisea Maria, geb. 11.12.1944 in Fijnaart, laatste adres: D 228; Slikboer, Adriana Wilhelmina, geb. 18.11.1904 te Dinteloord, laatste adres; C 123; Polak, Adriana, Johanna, geb. 22.3.1906 te Wil lemstad, laatste adres: D 241; Hollemans, Maria, geb. 15.6.1946 te Fijnaart, laatste adres: D 160; Hartvelt, Pieternella, Adri ana, geb. 15.1.1910 te Fijnaart, laatste adres: D 169; Geus de, Leendert Machiel, geb. 22.4.1936 te Breda, laatste adres: D 169; Geus de, Christiaan, geb. 26.7.1946 te Fijnaart; Geus de, Jan Dirk, geb. 5.1.1948 te Fijnaart, laatste adres: D 169; Mourick, van, Gerrit Johannes, geb. 13.1.1924 te Willemstad, laatste adres: D 161; Holle mans; Hermanus Leendert, geb. 12.5.1943 te Willemstad, laatste adres: D 160; Wit de, Maria, geb. 5.10.1926 te Willemstad, laatste adres: D 161; Svykerbuyk, Antonia Elisabeth, geb. 17.7.1810 te Steenbergen, laatste adres: D 195; Knook, Johanna Adri ana, geb. 26.2.1924 te Fijnaart, laatste adres Driesprong, Jan Olivier, geb. 1.7.1874, laatste adres: C 141; Koetsen- ruyter. Petrus Gerardus Adriana, geb. 2.4.1950 te Fijnaart, laatste adres: D 248; Koetsenruyter, Lucia Adriana Maria, geb. 29.8.1951 te Fijnaart, laatste adres: D 248; Mackay, Peter George, geb. 7.10.1943 te Fijnaart, laatste adres: D 166. Geborgen lijken Lijdekker, Martinus, geb. 28.5.1880, laat ste adres: D 250; Driesprong, Jannetje, geb. 31.1.1906, laatste adres C 141; Knook Teuntje, geb. 20.10.1900, laatste adres D 182; Eland, Martha, geb. 9.7.1892, laatste adres: D 104. 's-Gravendeel Definitief omgekomen J. Groot, laatste adres Langestraat; Mej. St. Nicolaas, laatste adres; Gorsdijk 50; en dochter (nog niet gevonden); Mej. Kranenburg, 12 jaar oud, laatste adres Pr. Bernhardstraat 14 moeder en zusje; heer Van Appeldoorn, laatste adres Mo lendijk 50; Mej. Van Steensel laatste adres Renoyshoek 53. Met grote waarschijnlijkheid omgeko men, doch lijken nog niet geborgen: Mei. Kruythof laatste adres Acliterdijk 26; Wed. v. d. Wulp en 3 kinderen, laatste adres Molendijk 20; Mej. Van Verk en 2 of 3 kinderen, laatste adres Molendijk 68; Hr cn Mevr. Brand, laatste adres Molendijk 72; Wed. Verdonck en dochter en 3 klein kinderen, genaamd De Zeeuw, laatste adres Molendijk 70; Mevr. Kraak, laatste adres Molendijk 80; Kind van C. Heide- molen, laatste adres Molendijk 51. Halsteren Maas, Petrus, geb. 23.6.1951 te Halsteren zoon van Maas, Marinus en van Johanna Raats; Tiggelen, van Maria Wilhelmina, geb. 24.4.1919 te Wouw, echtg. van Raats, Johannes, wonende te Halsteren B 308 Raats, Cornelia Maria Wilhelmina, geb 20.1.1950 te Bergen op Zoom, adres: Hal steren B 308, dochter van Raats Johannes en van v. Tiggelen Maria Wilhelmina Raats, Petrus Johannes, geb. 7.8.1945 te Bergen op Zoom, zoon van Raats, Johan nes en van v. Tiggelen, Maria Wilhelmina; Elzakker, van Philomena, geb. 7.9.1918 te Halsteren, echtg. van Paulus, Marinus, wonende te Halsteren B 340; Schillemans, Adriana Maria, geb. 25.6.1914 te Steenber gen, echtg. van van Meer, Simon, wonen de te Halsteren B 337. Hoedekenskerke Leys, J. Hoedekenskerke. Nieuw Neusen-polder Smallegange, baby 3 maanden. Hontenisse Leeraert, Maria Isabelle, echtg. van Kindt, Aloysius, 65 jaar, lijk gevonden, ge borgen; Mattheyssen. Agnes Mathilde, echtg. van Daalman, Serule, 33 jaar, lijk gevonden en geborgen; Daalman, Roza M. 8 jaar, lijk gevonden; Daalman, Theophyl S. C. 6 jaar, lijk gevonden; Smit, Desyre 68 jaar, lijk nog niet geborgen; Maas, Louisa, echtg. van Smit, Desyre, 66 jaar, lijk nog niet geborgen; Smit, de René G., 37 jaar, lijk nog niet geborgen; Smit, de Agnes Maria, 24 jaar, lijk nog niet gebor gen. Klundert Overleden Blommers, Johannes Adria- nus, geb. 19,12.00, laatste adres Kruger- straat 6, Klundert (opgegeven door mevr. Scheering, Anna Beynslaan 59, 's-Graven- hage). Maassluis 2 Februari 1.953 mej. J. van der End, geb. 14.8.1883, ongehuwd, laatste adres Zandpad 6. Rilland-B a th Groffau, de J. A., Burgemeester, ver mist. Rotterdam Verdronken A. v. d. Starre uit Slie- drecht. V eer e Leeman, Hubregt, geb. 4.5.1874 te Veere; Theune, Johanna, echtgen. Leeman, geb. 21.11.1869 te Arnemuiden, adresA 88, Veere. Vlissingen Beers, van Petrus, Martinus, geb. 23.5 1883 te Vlissingen, adres Groenewal 36. Vlissingen, Verhagen, Johann, geb. 15.10 1910 te Keulen Dtl., Boul. Bankert 106, Vlissingen; Jonge, de Franeiscus, geb. 5.3 1904 te Vlissingen. gehuwd met Lorgier, Cornelia Catharina, Vrouwenstraat 16, Vlissingen. Zaamslag Aker van Jacobus Jan, geb. 29.2 1949, Other.i.. Gem. Zaamslag, lijk geborgen. AMSTERDAM HULPACTIE De burgemeester verzoekt alle veehou ders en boeren in het landelijk gedeelte der gemeente de inzamelingsactie van veevoeder, 'die door de gezamenlijke landbouworganisaties is opgezet, zo veel als in hun vermogen ligt te steunen. Zij, die nog niet de aanmeldingskaart voor het beschikbaar stellen van rundveevoeder hebben ontvangen, kunnen zich in ver binding stellen met de plaatselijke bureauhouder of met de provinciale voed- selcommïssaris te Alkmaar, telefoon K 2200-2447 of 2744. Evacué's in Amsterdam In de hoofdstad zijn - ongeveer 60 eva cuees* aangekomen, .die rop eigen gelegen heid hierheen waren gereisd. Zij worden ondergebracht op adressen, die bij het Rode Kruis in groten getale zijn opge geven. Men verwacht echter niet, dat Amsterdam in de georganiseerde evacu- atiedïenst zal worden opgenomen. Waar schijnlijk zal de hoofdstad als reserve- potentieel beschikbaar blijven. De evacuatïecommissie deelt ons mede dat speciaal voor kinderen een belang rijk aantal opname-adressen is opgege ven. Zij vraagt daarom thans vooral adressen voor volwassenen. Katholieke gezinnen kunnen zich wenden tot het bu reau van het Interparochieel Sociaal en Charitatief Centrum, Prof. Tulpstraat 25, telefoon 56788. Dit bureau zal de opgaven doorgeven aan de gemeente. Men moet bij de opgave vermelden de naam en voorletters, adres en leeftijd en het aan tal behoorlijke slaapplaatsen. Men moet zich tevoren goed bedenken, dat het, mocht Amsterdam werkelijk worden in geschakeld, een verblijf van langere duur kan worden. Inmiddels is de capaciteit van de zie kenhuizen reeds uitgebreid, zodat men klaar is om alle mogelijke hulp te ver lenen. Werkgelegenheid voor gerepatrieerden De commissie Katholieke gerepatrieer- denzorg zal op 10 Februari een avond or ganiseren in het gebouw v. de St. Joseph- gezellenvereniging, waar op de adjunct- directeur van het Gewestelijke Arbeids bureau de heer A. Rövekamp, een uiteen zetting zal geven en vragen zal beant woorden over het probleem van de werk gelegenheid voor gerepatrieerden. Middenstands-bal afgelast- Be Kath. Middenst. Ver. en de R. K. Werkn. Middenst, delen mede dat in verband met de nationale stormramp het Carnavalsfeest op Donderdag 12 Febr. in „Krasnapolsk.y" geen doorgang zal vin den. Reeds gekochte entrée-bewijzen kun nen worden ingeleverd aan de bekende adressen. DE1\ HAAG Oproep Haagse middenstand voor steunverlening ramp gebieden De drie middenstandsorganisaties hier ter stede hebben hun leden ver zocht om Zaterdagavond of Maandag a.s. minstens 1 pet van hun contante Zaterdagverkoop op girorekening 60000 van de Nederlandse Middenstandsbank te 's Gravenhage te storten met vermel ding „Haagse Middenstand Nationaal Rampenfonds". De ambachtspatroons verzochten hun personeel 1 uur over te werken en dit uurloon te willen be stemmen voor de gedupeerde' rampge bieden. De ambachtspatroons storten dit uurloon, vermeerderd door de pa troon met minstens eenzelfde bedrag, uiterlijk Maandr.g a.s. eveneens op girorekening 60000 van de Nederlandse Middenstandsbank te 's Gravenhage met vermelding „Haagse Middenstand Nationaal Rampenfonds". Hulpactie in Leidschendam In Leidschendam heeft de collecte voor het Rampenfonds 7133,71 opge bracht en in de buurtschap Stomowijk 1249,13. Verder zijn daar door de be volking afgestaan 1200 paar- schoenen en drie grote trailers kledingstukken. De inwoners hebben zich. bereid ver klaard 400 vluchtelingen op te nemen, terwijl het. gemeentebestuur het Noord- Brabantse dorp Dussen zal adopteren. Tevens is reeds een aantal koeien en paarden bij de boeren ondergebracht. De gezamenlijke sportverenigingen zullen Zaterdagavond een toneelavond geven en de opbrengst afdragen aan het Nationaal Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2