„Er moet nog veel meer komen hulp FRANSE PLEEGMOEDER VERBORG JOODSE MINDERJARIGEN Oude en Nieuwe Tonge ontruimd Twee burgemeesters vertellen hun leed Redders deden wonderen Strenge hand tegen plunderaars WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ondanks vonnis van de rechter: Moeder-overste in arrest wegens medeplichtigheid „Godsdiensttwist' in melodrama PENSION IN TIENTSIN Namen van de slachtoffers Hebt U een ogenblikje? tl© ^VoILsluraïafl van Vrijdag 6 Februari 1953 7 Psalmgezang klonk over bedreigde dijk (Van onze speciale verslaggever) BEUGEN OP ZOOM, 5 Febr. Uit Nieuwe Tonge vertrokken vanochtend zeven mannen, allen huiswaarts, die hun gezinnen hebben verloren: hun vronwen en kinderen zijn omgekomen. In Oude Tonge dolf een man vijf kleine graven in do dijk. Hij weigerde hulp. Alleen heeft hij zijn vijf kinderen begraven. Zijn vrouw wordt nog steeds vermist. Nieuwe Tonge staat vanavond leeg. Bangs twee straten, de Molendijk en de Zuiddijk, de enige, die niet vernield wer den, trokken de laatste inwoners naar de ducks en de helicopters. Zij evacueer den uit een dorp, dat in zijn huizen nog 78 doden herbergt. Als laatste zat aan een tafel in het ge meentehuis de 37-jarige burgemeester, Chr. van Hofwegen. Radeloos verzet „Toen om half drie het alarm gegeven werd, hebben we eerst 125 mensen uit het lager gelegen Battenoord weggehaald. Op weg naar Nieuwe Tonge zakte de brandweerauto weg in de polder. In een radeloos verzet tegen de kwelling men sen te zien verdrinken en niets te kun nen doen, ondernamen twee brandweer lieden en twee mannen van het ge- meentepersoneel een poging om enkele mensen te redden. Zij hebben het leven er niet af gebracht en wij moesten ver der. Na twee en een half uur, waarbij één uur wachten, kwamen wij in Nieuwe Tonge aan. We waren toen vier dijkgat-en gepasseerd van 15 tot 20 meter breedte. In Nieuwe Tonge hebben we zes vlot ten gemaakt en zijn daarmee mensen uit hun huizen gaan halen. Tenslotte za ten we met 1500 mensen op een dijk van 900 meter lengte. We hebben toen samen psalmen gezongen. Wat de red ders op de vlotten gepresteerd hebben lean ik u niet zeggen. Zij hebben helden daden verricht. Maandagmorgen kregen we het eerste contact met de buiten wereld door een man uit Dirkstand. De hulp. die we van de marine, Rode Kruis, helicopters gekregen hebben, was over weldigend. We hebben zelfs geslacht om vlees te hebben. Alle inwoners van mijn dorp, 1700 mensen, zijn nu geëvacueerd. Ik vertrek nu naar Dirksland. In Oude Tonge steekt het plein bij de haven nog boven water uit. De ravage is verbijsterend. In een café zetelt de burgemeester, de 51-jarige A. D. van Dijkmet zijn naaste medewerkers. „Toen de polder Ouweland volliep was er geen redden meer aan. In een omme zien stond het water tot borsthoogte, j De electrische stroom viel uit en in het donker hoorden we boven het vreselijk watergeweld het hulpgeroep van mensen. Ik denk, dat er ruim 300 zijn omgeko men. De laatste telling leverde al een of ficieel cijfer op van 237. Toen het mor genlicht kwam zyn we nog met drie boot jes gaan varen. We zagen vrouwen en kinderen verdrinken maar konden niets doen. Uit ingestorte huizen hoorden we soms nog geroep. We konden niets doen. Ik kan zo 15 gezinnen opnoemen, waar van er nog maar één leeft. Gezinnen van 10, 12 en zelfs 14 kinderen. Vondeling In een huis vonden we nog een meisje, dat rustig op bed zat te spelen, zij is nu alleen op de wereld. Hendrik de Boet kwam met vrouw en 15 kinderen om. Er zijn schat ik 150 huizen weggeslagen. De Juliaanstraat, de Jozefdreef, de Kapel- lenweg, de Schoolstraat zijn weg, de Stationsweg is half verdwenen. Mensen, die alles, familie en huis. kwijt zijn ston den vooraan bij het reddingswerk. Rustige en onopvallende mensen toon den ineens organisatie- en leidersvermo gen. Er zijn er. die met boten zonder roeispanen het water op zijn gegaan. Zij sprongen in het water en bleven daarin uren werken. Twee broers van 17 jaar hebben 12 uur achtereen gewerkt. „We blijven nog met 100 mensen hier. We moeten nu voor de doden zorgen". (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 4 Febr. Dieven en plunderaars hebben zich op sommige plaatsen gestort op (lo bezittingen die de bewoners in overhaaste vlucht hebben moeten achterlaten. Onder het voorwend sel hulp te willen verlenen bemachtigden menselijke aasgieren vervoermiddelen, waarmee zij in staat zijn tot do geïso leerde dorpen door te dringen. Een der hoogste militaire commandan ten in het rampgebied deelde vandaag mee, dat deze plunderingen voorkomen „op grote schaal". Naar de marechaussee en de Rijkspolitie Is een order uitge- §aan om streng in te grijpen. Reeds is ekend geworden dat een auto vol ge redde varkens naar België is verdwenen. Een wagen vol benzine, bestemd voor een licht aggregaat, kwam nooit aan. Andere berichten maken melding van ge stolen kostbaarheden en huisraad en in enkele gevallen werd zelfs lijkenschen nis geconstateerd. Van lichamen die ver laten op een dijk gevonden werden, wa ren de gouden ringen verdwenen. PRINS BERNHARD na verkenningsvlucht: 55 GEEN NATIONALE COLLECTE-DAG (Van onze correspondent) HTI/VER.SUM, 5 Febr. Prins Bern- hard, voorzitter van het Nationaal Kam penfonds heeft vanavond om acht uur over zyn verkenningsvlucht verteld. Van daag en gisteren heeft de Prins zich per soonlijk op de hoogte kunnen stellen van do situatie in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Zo spoedig mogelijk zal hij zich naar de Waddeneilanden be geven. Ik moet u zeggen aldus de Prins dat de werkelijkheid veel erger is dan iemand zich van tevoren kan voorstel!en. Slechts het visuele beeld toont deze ca tastrofe in haar ontstellende verwoes ting. Ik heb gisteren ongeveer twee uur lang het gehele gebied in het Zuiden met een vliegtuig kunnen zien van grote hoogte, om een goed overzicht te kunnen krijgen, en van heel laag, om details te zien. Vandaag ben ik de hele dag op verschillende eilanden geweest, zowel met een klein vliegtuig waar ik nog kon landen en waar dat niet mogelijk was met een helicopter. Ik ben diep onder de indruk van de ramp. Maar ook de grote dapperheid en het uithoudingsvermogen van deze mensen. Ze vechten en werken hard om te behouden wat er nog te be houden is. En ze worden op uitnemende wijze geholpen door militairen, Neder landers, Amerikanen, Engelsen, Belgen Fransen. Ik heb er vandaag een groot Deens vliegtuig gezien. Maar'er moet nog veel meer hulp komen. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds heeft een millioen gulden van de binnengekomen gelden overgemaakt aan het Nederlandse Rode Kruis, ze zijn besteed voor de onmiddellijke leniging van de nood van de bevolking in de ge teisterde gebieden. Er komt een natio nale inzamelingsdag. In tal van plaatsen zijn namelijk reeds collectes gehouden. Sommige' gemeenten willen zusterge- meenten uit de getroffen gebieden adop teren, Het verdient wellicht aanbeveling om een dergelijke adoptie nog even uit te stellen. Was er Maandagavond reeds twee mil- In provincie Utrecht KONINGIN BEZOCHT VLUCHTELINGEN (Van onze correspondent) UTRECHT, 3 Febr. Vergezeld van haar commissaris in do provincie Utrecht, dc heer M. A. Rcinalda, en mevrouw Smitt. Avis heeft dc Koningin vandaag 'n bezoek gebracht aan de evacuatie-cen tra in Utrecht, Amersfoort en Zeist. De Koningin is troostende rond gegaan on der de mensen, die hun huis en bezittin gen hebben achtergelaten en wachten op een tijdelijke woonplaats. In Utrecht heeft de Koningin een van de hallen der Plantenveiling aan de Croeselaan bezocht, waar de bussen met vluchtelingen in regelmaat aankomen en vertrekken. Zij is de hussen ingegaan om met de mensen te spreken. Ook heeft de Koningin aandacht besteed aan de babykamer, die in het provinciale door gangscentrum is ingericht. In het opvangcentrum te Amersfoort heeft de Koningin de medische afdeling bezichtigd. Bij haar bezoek aan het Zeis ter Slot hebben honderden vluchtelingen haar gezien en velen van hen met haar mogen spreken. Inmiddels zijn weer 2000 mensen van de Zuidhollandse eilanden door Utrecht getrokken. Volgens mededelingen van Utrechts burgemeester, gedaan in de raad. zullen er naar schatting 25.000 een plaats krijgen in de provincie. De stad neemt er 3000 op. Dat zijn er 2000 min der dan het aantal aanbiedingen van huisvesting, dat op liet stadhuis is bin nengekomen. lioen gulden toegezegd, Dinsdagavond ruim drie millioen, gistermiddag zeven millioen gulden, een half uur geleden was werkelijk geboekt een bedrag van ruim elf en een half millioen gulden. Dit met uitzondering van toegezegde bedra gen, die nog niet binnen zijn. Deze som is natuurlijk respectabel, maar het is nog maar een klein onder deel van wat nodig zal zijn om de ge volgen van deze slag het hoofd te kun nen bieden. Het onpeilbare leed van dui zenden landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op u." BRITSE SAMENWERKING MET EDG LONDEN. 5 Febr. (AS) Engeland heeft plannen bekend gemaakt om de Engelse land-, zee- en luchtstrijdkrach ten nauw te verbinden met het nog te vormen Europese leger. Er wordt echter niet gesproken over aansluiting bij de Europese Defensiegemeenschap. De plan nen zijn gericht op een gedeeltelijke co ördinatie van het luchtverdedigings systeem en de uitwisseling van lucht- machleenheden tussen Engeland en de landen van de E.D.G. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zalven wordt gesproken over het houden van gemeenschappelijke oefeningen. Bovendien wordt gezegd, dat Britse officieren van de land-, zee- en luchtmacht toegevoegd kunnen worden aan de hoofdkwartieren en staven van de Europese Defensiegemeenschap. Blindeluchtgevechten Radar-jagers misten nog geen enkel doel SEOEL, 5 Febr. (Reuter) Amerk kaanse piloten hebben aan liet front in Korea vijandelijke jagers neergeschoten zonder deze zelf met het blote oog te hebben waargenomen. Zij opereren met een nieuw toestel, de „Skynight". Een speciale radarinstnllatic leidt het vlieg tuig automatisch naar het vijandelijke toe-stel, dat zich verborgen houdt in de nachtelijke duisternis of in de wolken. Een piloot van een „Skynight", die van deze radarinstallatie gebruik maakte en een vijandelijk vliegtuig neerschoot, zei,; dat hij zijn tegenstander pas zag, toen dien9 toestel brandend naar beneden viel. De „Skynight" werd in December voor het eerst in Korea gebruikt. Tot nu toe is dit feit geheim gehouden. De piloten, die ermee nebben gevlogen zeggen, dat zij alle vijandelijke toestellen, die zij heb ben aangevallen ook hébben neergescho ten. De rode legerleiding heeft dus nog steeds geen beschrijving kunnen krijgen van de „Skynight". Hongaarse politic-officier WENEN, 5 Febr, (DT) Een Hon gaarse verbindingsofficier tussen de Rus sische en Hongaarse geheime diensten, kolonel Laszlo Siilag, is gearresteerd en naar Rusland overgebracht. Siilag werk te nauw samen met het hoofd van de Hongaarse politieke politie, Peter Gabor, die enkele dagen geleden werd gevangen genomen. Beiden zijn Joden. Finn Hodt leidt vóór Huiskes en Broekman TONSBERG (Noorw.), 5 Febr. Na de eerste dag van Internationale schaats wedstrijden te Tonsberg, waarop de 500 en de 3000 meter zijn verreden, heeft de Noor Finn Hodt de leiding in het alge meen klassement. Anton Huiskes staat op de tweede plaats, McNamara (V.S.) is derde en Kees Broekman vierde. Finn Hodt maakte de snelste tijd op de 500 meter in de nieuwe baanrècord- tijd van 43 sec. De Noor Roald Konsmo noteerde 43.7 en werd tweede. Huiskes was op de vierde plaats met 45.1 de snel ste Nederlander. Broekman werd vijfde (45.8) en Van der Voort zevende in 46.2. De 3000 meter bracht een zege voor Broekman met een tijd van 5 min. 8.8 sec. Huiskes, de wereldrecordhouder op deze afstand, kwam met 5.11.8 op de tweede plaats; derde Finn Hodt met 5.13.9; twaalfde Van der Voort 5.24.3. „Tulyar" verkocht voor 2,5 millioen gulden NICE, 5 Febr. (ANP) „Tulyar", het beroemde paard van de Aga Khan, is verkocht aan de Ierse nationale stoe terij voor 250.000 pond sterling (onge veer twee en een half millioen gulden), het hoogste bedrag, dat ooit voor een paard in Engeland werd betaald. „Tu lyar" heeft voor zijn eigenaar 76.417 pond sterling gewonnen Dekkers in Ronde van Italië AMSTERDAM, 5 Febr. Hans Dek kers is alsnog uitgenodigd met een Ne derlandse ploeg deel te nemen aan de Ronde van Italië. De Eindhovenaar heeft deze uitnodiging aangenomen. Een zeven de renner, die de ploeg zal completeren, 'ordt nog aangewezen. De zeven man sterke Nederlandse ploeg zal ook uitkomen in de Italiaanse klassie ker Milaan-San Remo (19 Maart.). Leo Oest is de vertrouwensman van het team. Transatlantische telegrammen NEW YORK, 5 Februari HAVENSTAKING ALLE ACTIVITEIT in de haven van New York is stilgelegd tengevolge van de king van de bemanningen der sleepboten en van de staking der havenarbeiders, die uit solidariteit eveneens het werk hebben neergelegd. KAMERAAD EN SPION EEN voormalige functionaris van het Ame rikaanse ministerie van handel. Remington, is wegens meineed tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij had drie jaar geleden onder ede verklaard, geen lid te zijn van de communistische partij en niet voor Rus land te hebben gespionneerd. Thans is ge bleken. dat h(j niet de waarheid heeft ge sproken. OPGEGEVEN HET ZOEKEN naar het viermotorige Britse vliegtuig, dat sinds Maandag boven de Atlantische Oceaan voor de kust van La brador wordt vermist, is gestaakt. Het toe stel had 39 personen aan boord. Naar een „Lancaster" van de Canadese luchtmacht, die ergens op Labrador moet zijn veronge lukt, wordt nog gezocht. Dit vliegtuig heeft een bemanning van negen koppen aan boord. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Van onze correspondent) GRENOBLE, 5 Febr. In Grenoble heeft, de Franse politie do moeder-overste ran 't internaat Notre-Dame dc Sion gear resteerd. Zij wordt van medeplichtigheid aan kinderontvoering beschuldigd. Zij is in dezelfde gevangenis opgesloten, waar een zekere Antoinette Brun al een paar weken geleden wegens hetzelfde de lict ingeleverd werd. Een sinds lang smeulende affaire, die der jongetjes Fi- naly, twee tijdens de bezetting verwees de joodse kinderen uit Grenoble, voor een katholieke pleegmoeder in sprong, is daardoor voor het publieke forum gebracht. De Franse opperrabijn, Jacob Kaplan, spreekt van een geestelijk vergrijp en van een geval van gedwongen bekering. Anderen van religieus fanatisme. In ieder geval- staat vast-, dat men met ka tholieke leken en naar het schijnt, zelfs met religieuzen te doen heeft, die weige ren aan een gerechtelijk vonnis uitvoe ring te geven'. Ouders overleefden kamp Volgens een vonnis, dat al van 1950 dateert, moesten de 12-jarige Robert en de 11-jarige Finaly door hun pleegmoe der, mademoiselle Brun, aan de in Israël levende vertegenwoordiger der familie Finaly teruggegeven worden. Het ge recht dacht daarmee een eind gemaakt te hebben aan een sinds de bevrijding durende strijd tussen beide partijen. Pleegmoeder Brun daoht er echter an ders over. Zij had de jongens als direc trice van eën gemeentelijke kinderbe waarplaats van Grenoble toevertrouwd gekregen, vlak nadat de Gestapo de hand op de ongelukkige joodse ouders had gelegd. De Finaly's overleefden het concentra tiekamp niet. Als ijverige katholieke haastte mademoiselle Brun zich de twee jongens, wier leven ze gered had, te laten dopen. Robert en Gerard, spruiten van een orthodox joodse familie, zijn dus katholiek opgevoed. Zij waren op ver schillende katholieke kostscholen. Na de uitspraak van de rechter, die hen aan hun oorspronkelijk milieu teruggaf, bleken zij evenwel ver dwenen te zijn. Het hielp niet of men de pleegmoeder al gevangen zette. Tot in de cel bleef zij halsstarrig. „Zij krijgen mijn jongens niet." En inderdaad schijnt zij haar fanatieke obstructie nog vanuit het huis van bewaring met succes te lel den. Een ogenblik heeft men een spoor van de jongens teruggevonden. Zij waren vorige week Donderdag onder va'lse per soonsbewijzen bij een internaat in Bayonne aan de Spaanse grens als leer lingen aangegeven en daar onderge bracht. Alarm De directrice daarvan, speur Rosalia, kreeg na het lezen der kranten achter docht en waarschuwde de politie. Maar nog voor die ter plaatse verscheen, wa ren de jongens Finaly al weer verdwe nen. Men denkt, dat zij tijdens de speel tijd werden ontvoerd en nu ergens in Spa?i.je zijn. Het bleek een zekere Denise Jannot geweest te zijn, die de twee Finaly's vopige week in het internaat in Bayonne afleverde. Bij ondervraging bekende zij op bevel van haar zuster gehandeld te hebben. Deze zus was niemand anders dan de moeder-overste van Not.re-Damc de Sion in Grenoble. Wegens haar rol in dit melodrama is deze nu van de kloostercel naar die van het huis van bewaring overgebracht. Egypte dreigt met drastische actie CAIRO, 5 Febr. (Reuter) „Als de Brilso troepen weigeren het land te ver laten, dan zal Egypte zijn toevlucht ne men tot do strijd op alle gebied, zelfs als dit moet leiden tot bloedvergieten"'. Aldus een verklaring van majoor Saleli Salem, voornaamste adviseur ln de kwestie over de Soedan van de dicta tor van Egypte, generaal Naguib. Salem zei: „Wij zullen de (Britse) im perialisten vragen het land te verlaten. Als zij het doen, dan zullen zij zioh no deloze moeilijkheden besparen en onze vriendschap krijgen. Maar als zij het niet doen, dan zullen wij onze toevlucht ne men tot drastische maatregelen, zoals generaal Naguib zelf heeft gezegd." Volgens het Egyptische dagblad „Al Ahram", dat betrouwbare Egyptische bronnen aanhaalt, „heeft de regering van generaal Naguib voorlopig het laatste woord gezegd in de kwestie met Enge land over de Soedan. Van Engeland wordt verwaoht, dat het met een duide lijk ja of neen te kennen geeft of het in deze kwestie al dan niet op de voorstel len van Egypte wenst in te gaan." Minister Eden en Butler begin Maart naar Eisenhower LONDEN, 5 Febr. De ministers Eden en Butler zullen begin Maart naar Amerika gaan om in Washington be sprekingen te voeren over de economi sche plannen van het Britse rijk en de buitenlandse politiek. MET EEN KETEL en PANEELRADIATOREN J. B. VAN HEUST en ZONEN N.V. CRUQUIUSKADE 6 DEN HAAG o door Nina Fedorova MET de komst van professor Chernov nam het geestesleven op nummer 11 'n wetenschappelijke wending. Dima's geest was de eerste, welke aldus beïn vloed werd. De Chernovs hielden van kinderen en schonken Dima al hun vrije tijd. Van het ogenblik, dat ze Dima door 'n microscoop naar een druppel water lieten kijken, hadden ze het kind voor zich gewonnen. Hij vroeg onophoude lijk om te mogen kijken naar elk voor werp, dat hem in de gedachten kwam: 'n haar van hond, 'n druppel melk, 'n blad. Hij kreeg antwoord op al z'n tot nu toe onbeantwoorde vragen. En hy kreeg re gelmatig les. 'n Keer, toen Anna Petrovna 'n kip had gekocht om soep van te maken, leg de de professor beslag op het beest en kreeg Dima 'n voortreffelijke les in anatomie. Dat was 'n sensatie! De arme Anna Petrovna wachtte gedul dig haar beurt af om op haar manier het mes in de kip te zetten. Ze zag ver langend naar die soep uit. Het was lang feleden, dat ze soep gehad hadden, en ippensoep is zo goed voor oude magen. Om elf uur kondigde Anna Petrovna vriendelijk aan, dat ze de kip nodig had om te kóken en ze kreeg het beest, uit elkaar gesneden volgens de wetten der ontleedkunde, welke niet overeenkomen met die der kookkunst. De kop van de kip, haar hart en verdere Ingewanden werden in de ijskast gezet voor verdere aanschouwelijke lessen. Die wetenschappelijke proefjes vuur den Dima's verbeelding aan. Mét verruk king opende hij zijn geest voor verdere kennis. Het leven was voor hem tot nog toe een oppervlakkig iets geweest; nu ving hij een glimp op van zijn verborgen werking. Dus dèt was binnen in hem, I-lij betastte verschillende delen van hónds lijf: het hart van de hond klopte, z'n longen zetten zich uit en krompen in Met glanzende ogen beklom Dima de eerste treden naar de tempel der weten schap. Hij leefde in een toestand van durend ontzag voor de wonderen van het leven. Ook Peter had zijn aandeel in meneer Chernov's belangstelling. Lange avond- n werden in. rle kamer van de profes sor doorgebracht: Peter luisterend, de professor orerend. Tot dusver aanvaarde denkbeelden werden vals verklaard. De mensheid stond aan de vooravond van de grootste aller ontdekkingen: de onsterfe lijkheid van de menselijke ziel. En die zou niet afgeleid worden uit godsdien stige hypothesen, neen, maar wiskundig bewezen met wetenschappelijke zeker heid. Anna Petrovna ondertussen zat er dan ergens in een hoekje lusteloos bij. Ze had nooit een woord toe te voegen aan der gelijke conversaties. Ze huiverde enkel Dij de perspectieven, die haar man voor haar ogen opende. Die lege ruimten, die spiraalbewegingen neen! Ze hoopte, dat de dood ten minste niet nog een ontgoocheling te meer zou zijn. Sterven helemaal, met lichaam en ziel en voor altijd dat was een rust om verlangend naar uit te zien. Het avondeten en de thee ge bruikten de twee families te zamen en de kostenbere kening raakte zó in de war, dat moe der er eindelijk niet meer uit wijs kon worden, maar gebrek aan geld in beide ge zinnen vereenvoudigde het probleem. ONDANKS alles kreeg het leven meer kleur. Het enthousiasme van de pro fessor werkte aanstekelyk. De kinderen begonnen zich voor boeken te interes seren. Anna Petrovna begon Khan Engels te leren lezen en schrijven. Hij kreeg de keuze, welke taal hij leren wilde en koos Engels, omdat dat „de mode" was. De Chernovs waren van die mensen, die geen domme mensen in huis konden velen. Ze hadden er een bijzondere han digheid in 0111 boeken te vindon, die de anderen graag zouden lezen. Door hen had iedereen in huis iets, waarvoor hfj of zij zich interesseerde. En de professor hielp hen allemaal. Hij hield ervan hard op te lezen en herschiep voor zyn luis teraars het verleden en liet de tóekomst leven. Er waren geen grenzen aan zijn fantasie. Dit voortdurend spel van ver beeldingen stelde de jonge mensen in huis in staat om nieuwe toekomstplannen te vinden, leerde hun om onverschillig te staan tegenover de moeilijkheden van het leven, zoals hun denkbeelden vrij en onaangetast bleven. Zelfs meneer Sung nam bijna dage lijks deel aan de theepartijen en gesprek ken. Maar hij zei nooit .iets. Hy luisterde. Steeds gekleed in 'n Europees pak, netjes geschoren (als hij zich ooit schoor), met kort geknipt haar en grote brilleglazen, leek hij saai en vaag, vergeleken bij de professor, een-en-al vuur, een-en-al plan nen, een-en-al welsprekendheid. Toch had meneer Sung 'n zeker overwicht, 'n verborgen, geheimzinnig overwicht. De sfeer van de kamer veranderde, als hij binnenkwam. Hij bracht iets mee van behoedzaamheid en innerlijke diep te, wat de redevoeringen van de profes sor 'n beetje hol en oratorisch schijnen deed. Oma hield zich afzijdig. Die mei-chris telijke kijk op het leven was haar vreemd. Ze liad haar eigen gedachten- wereld, waar licht en vriendelijkheid de voornaamste wetten waren, waar alles helder, zuiver en heilig was. Maar weg erheen leidde door leed, berus ting, zelfopoffe ring. 'n Andere weg was er niet. Na het avond eten bracht ze Dima dan naar één van de niet-ver- huurde kamers. Ze keek toe. als het kind bad, stop te hem in bed. „Nu ga ik breien," zei ze dan en deed het licht uit, want ze had geen licht no dig, als ze breide. En dan zat ze daar in het donker tot het geluid van voetstap pen haar zeide, dat het bezoek naar bo- \en kwam. Professor Chernov van de kook zekere avond laat. in de stilte van de hall van het pension. De deur van meneer Sung's kamer ging open en hij kwam naar buiten. Toen hij niemand zag. gaf hij 'n teken en 'n lang. slank Chinees meisje verscheen op de drempel. Ze droeg een donker kleed en, ofschoon heel jong, zag 2e er ernstig en zeer voor naam uit. Zonder gerucht liepen ze de hall door en voorzichtig legde meneer Sung z'n hand op de deurknop. Op '1 zelfde ogenblik werd de deur van buiten opengedaan en kwam professor Chernov de hall binnen. Op 't zien van een dame trad hij galant opzij om haar door te la ten, maar toen hij het gezicht van het meisje zag, werd de professor een en al opwinding. „Mevrouw Wang!" riep hij. ,,U hier in ons hui»? Ik ben zo blij, u terug te zien!" Maar ze wierp 'n nietszeggende, onver schillige blik op hem zonder zijn hoffe lijke buiging te beantwoorden. „Hoe gaat het met u, mevrouw Wang? Ongetwijfeld herinnert u zich mij nog! We kwamen samen van Peking," 'drong de professor aan. Het meisje schudde haar hoofd als om hem te beduiden, dat ze volstrekt geen Engels verstond. Professor Chernov was zichtbaar gekwetst. Hij deed 'n poging om langzaam, zorgvuldig z'n woorden kiezend, hetzelfde in het Chinees te zeg gen, maar meneer Sung liet het meisje uit en volgde haar en sloot de deur ach ter zich. Professor Chernov was beledigd. Hij liep recht naar de kamer van de Fami lie, waar oma. moeder en Anna Petrovna 'n rustig uurtje doorbrachten met een handwerkje. „Anny!" riep hij. „Herinner jij je me vrouw Wang, de 'Chinese dame,"die met ons uit Peking kwam?" „Ja, die herinner ik me," zei Anna Petrovna. „Daar juist ontmoette ik haar en ze deed, of ze me niet zag!" „O, dat is niets voor haar," sprak ze hem tegen. „En toch is het zo!" snauwde de pro fessor en verliet de kamer. Anna Petrovna volgde hem. Je kon vanuit de gang z'n woedende stem ho ren, waarmee hij haar zei te blijven, vaar ze was. Professor Chernov ver klaarde de wispelturigheid der vrouwen ln het algemeen moe te zijn. Hij wilde alleen zijn. Hij moest brieven schrijven. En met 'n ontsteld gezicht kwam Anna Petrovna by de familie terug. ,Wie is die mevrouw Wang?" vroeg oma om de spanning te breken, ontstaan door de slecht gehumeurde uitval van de professor. „O, het is 'n lange geschiedenis en heel ongewoon," zei Anna Petrovna. „Vertel ons die dan nu," stelde oma 'oor. „We hebben nog 'n uur te werken 'oor we naar bed gaan. Het zal ons wak ier houden." En Anna vertelde de geschiedenis. (Wordt vervolgd) DEN HAAG, 5 Febr. Het Rode Kruis heeft vandaag twee lijsten met namen van slachtoffers van de watersnood gepubliceerd. Van een oorspronkelijk gedaan verzoek om de verlieslijsten' niet in de dagbladen te publiceren is het Rode Kruis terug gekomen. 1G5. DINTELOORD Geïdentificeerde slachtoffers: Janssen, Martlnus, geb. 21.8.1904 te Halsteren, adres: C. 57. De Vos, Jan, geb. 1.6.1894 te Fijnaart, adres: C. 56. Vissers. Jaatje, geb. 27.2.1898 te Dinteloord, adres C. 56. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers: Van de Meeberg, Leendert, geb. 13.8.1898 te Klun- dert, adres: D. 231. Kloet. Wilhelmina Andrea, geb, 20.11.1906 te St Maartensdijk, adres: D. 231, begraven ln Dinteloord. Van Opdorp, Johanna Francisca Maria, geb. 11.12.1944 in Fijnaart, adres: D. 228. Slikboer, Adrlana Wilhelmina, geb. 18.11. 1904 te Dinteloord, adres: C. 123. Polak, Adrlana Johanna, geb. 22.8.1906 te Wil lemstad, adres: D. 241. Hollemans. Maria, geb. 15.6.1946 te Fünaart, adres: D. 160. Hartveit, Pieternella Adriana, geb. 15.1. 1910 te Fijnaart, adres: D. 169. De Geus. Leendert Machiel, geb. 22.4.1936 te Breda, adres D. 169. De Geus. Christiaan, geb. 26.7.1946 te Fijnaart. De Geus. Jan Dirk, geb. 5.1.1948 te Fijnaart. adres D. 169. Van Mourick. Gerrit Johannes, geb. 13.1.1924 te Willemstad, adres: D. 161. Hollemans. Hermanus Leendert, geb. 12.5.1943 te Willemstad, adres: D. 160. De Wit. Maria. geb. 5.10.1926 te Willemstad, adres: D. 361. Suykerbuyk. Antonia Eli sabeth, geb. 17.7.1876 te Steenbergen, adres- D. 195. Knook. Johanna Adriana, geb. 26.2.1924 te Fijnaart. adres: D. 183. Driesprong. Jan Olivier, geb. 1.7.1874, adres: C. 141. Koetsenruyter, Petrus Ge- rardus Adriana. geb. 2,-1.1950 te Fünaart, adres: D. 248. Koetsenruyter. Lucia Adria na Maria, geb. 29.8.1951 te Kijnaart, adres: D. 248. Mackay, Peter George, geb. 7.10.'43 te Fijnaart, adres: D. 166 Geborgen doden: Lijdekker. Martlnus, geb. 28.5.1880. adres: D, 250. Driesprong, Jannetje, geb. 31.1.1906. adres: C. 141. Knook. Teuntje. geb. 20.10.1900. adres: D. 382, Eland. Martha, geb. 9.7.1892, adres: D. 104. 's-GRAVENDEEL Definitief omgekomen: Heer J. Groot, adres: Langestraat Mej. St Nikolaasen dochter (nog niet gevonden), adres: Gorst- dijk 50. Mej. Kranenburg, 12 jaar oud en moeder en zusje, adres: Pr. Bernhard- straat 14. Heer Van Appeldoorn, adres: Molendijk 50. Mej. Van Steensel, adres Renoyshoek 53. Met grote waarschijnlijkheid omgeko men. doch nog niet geborgen: Mej. Kruyt- hof. adres: Achterdijk 26. Wed. v. d. Wulp en 3 kinderen, adres: Molendijk 20. Mej. Van Verlc en 2 of 3 kinderen, adres: Mo lendijk 68. Heer en mevrouw Brand, adres: Molendijk 72. Wed. Verdonck en dochter en 3 kleinkinderen, genaamd De Zeeuw, adres: Molendijk 70. Mevrouw Kraak, adres: Molendijk SO. Kind van C. Heidemolen, adres: Molendijk 51. 's-GRAVENPOLDER Lijk geborgen: echtgenote van Comelis van Weelen in 's-Gravenpolder. HALSTEREN. Maas, Petrus, geb. 23-6-1951 te Halste ren, zoon van Maas, Marinus en van Jo hanna Raats. Tiggelen, van Maria Wil helmina, geb. 24-4-1919 te Wouw. echtgen. van Raats, Johannes, adres Halsteren B. 30S. Raats Cornelia Maria Wilhelmina. geb. 20-1-1950 te Bergen op Zoom, adres: Halsteren B. 308. dochter van Raats, Jo hannes en van Van Tiggelen, Maria Wil helmina. Raats. Petrus Johannes, geb. 7-8-1945 te Bergen op Zoom, zoon van Raats, Johannes en van Van Tiggelen Maria Wilhelmina. Elzakker, van Philo- mena. geb. 7-9-1918 te Halsteren, echtgen. van Paulus Marinus, wonende te Halste ren B. 340. Schlllemans. Adriana Maria, geb, 25-6-1914 te Steenbergen, echtgen, van Van Meer. Simon, wonende te Hal steren B. 337. Slachtoffers, geïdentificeerd en gebor gen: Castelein. Cornelia Maria, echtgeno te van De Krom. Adrianus Franciscus, ?eb. 4.30.1911 te Alkemade. laatste adres holenseweg b316: Van Eekelen, Adriana Maria. geb. 6.7.1.933 te Halsteren, laatste adres b.327Hoetelmans, Antonius Adria nus Johannes, geb. 2.10.1938 te Halste ren. laatste adres b334: Van Osta. Cor nells, geb. 24.10.1868 te Halsteren, echt genoot van Stoffels, Maria Elisabeth, laat ste adres b338; Van Schilt, Helena, geb. 7.9.1896 te Steenbergen en Kruisland echt genote van De Koek. Gerardus, laatste adres al2S: Schijvenaars. Maria Helena, geb. 13,12.1926 te Dinteloord en Prins- land, echtgenote van Van Tillo. Hendri- r.us Marinus. laatste adres a!39: Van Til lo. Anna Helena Maria. geb. 29.6.1949 te Halsteren, laatste adres a139; Laanen, Antonius, geb. 16.9.1S99 te. Dinteloord, echtgenoot van Petronella Maria Stoffels, laatste adres b313; Laanen. Cornelius Hendrlkus Jacobus Maria. geb. 29.6.1937 te Halsteren, laatste adres b313; Roks, Bernardus Laurent.ius Maria. geb. 18.6.'52 te Halsteren, laatste adres b326; Van Meer, Cornells Hendrlkus Simon, geb. 14.8.1951 te Halsteren, laatste adres b337; Van Meer. Petronella Elisabeth Dvmphna. geb. 15.7.1951 te Halsteren, laatste adres b 337: De Krom. Johannes J.. geb. 3.5.1951 te Halsteren, laatste adres b336 HELLEVOETSLUIS Geïdentificeerd: Schrijver. Herman, Oostkade 22: Mei. N. Schrijver. Oost kade 22: S. "Rakker. Oostkade 6: Mei. E. Snon- seleeF'nke. ODSomcrlaan 20: Mevr. Corn Vader—De. Pijper. Onsomerlaan 6. HOEDEKENSKERKE. Leys. J.Iloedekenskerke (vrouw is op de hoogte). GEMEENTE HOEK: HIEUW NEUSE^L' POLHER. 1 Smallegange, baby. 3 maanden. HONTENISSE. Geborgen doden- Leeraert, Maria Isa bel le. echtgen. v. Kindt. Aloisius. 65 jaar. Mattheyssen. Agnes Mathilde. echtgen. van Daalman. Serule. 33 jaar. Nog niet geborgen: Daalman. Roza M. 8 jaar, gevonden. Daalman, Theophyl S. C., 6 jaar. gevonden. Smit. Desyre. 6S jaar. Maas. Louisa, echtgen. van Smit Desyre. 66 jaar. Smit. de Rene G., 37 jaar. Smit, de Agnes Maria, 24 jaar. KLUNDERT Johannes Adrianus Blommers. geb. 19.12.00. adres: Krugeratraat 6. Klundert. KORTGEXE Alle slachtoffers geïdentificeerd en ge borgen: De Looff, Pieter Arle, geb. 31-8.83 te Wissekerke, landarbeider, laatste adres Torendijk 88, Kortgene; Schrier. Jacomi- na Catharina, geb. 26.1.07 te Kortgene, laatste adres Torendijk 45: Verhulst. Adriana. geb. 24.3.96. echtgenote van Jan Verburg. laatste adres Torendijk 41; Van Vliet, Hendrik, geb. 21.1.92 te Harmeien (tl.), laatste adres Torendijk 115; Bollen, Cornelia, geb. 18.8.22 te Cats, echtgeno te van Marinus Fijsse, laatste adres To rendijk 57: Kramer, Hendrika Adrlana, dochter van Marinus Kramer en Joh. Wil- lemina Wolfe, geb. 20.8.1952 te Kortgene, laatste adres Torendijk 113; Van Vliet. Gerretje, geb. 23.11.1905 te Utrecht, laat ste adres Torendijk 115; Boer, Jan, geb. 10.6.1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overi.) en Liena GUtenbeelc, laatste adres Torendijk 109; Koster, Lena, geb. 13.6.1S99 te Wissekerke, wed. van Jan Gillisse, laatste adres Ooststraat 5: Engelvaart, Jo hannes Marinus, geb. 25.6.1869 te St Phi- Upsland, echtgenoot van Janna Koets, laatste adres Ooststraat 16; Koets. Janna, echtgenote van J. M. Engelvaart. geb. 16.3.1873, laatste adres Ooststraat 16; Cle ment. Adriaan, geb. 13.9-12 te Kortgene. echtgenoot van Christiana Huyge, laatste adres Torendijk 51: Huyge, Christiana, geb. 28.1.13 te Colijnsplaat, echtgenote van Adriaan Clement, laatste adres To rendijk 51: Clement. Bastiana Neeltje, geb. 16.1.47 te Kortgene. dochter van A. Clement en Ch. Huyge. laatste adres To rendijk 51: Timmerman. Wilhelmina Su- zanna, geb. 20.11 49 te Ierseke. dochter van Marinus Timmerman en Fransina Josperina van Strien. laatste adres Cats Annapolder 118; Weijs, Jan Franciscus. geb. 20-11.1909 te Goes, laatste adres Cats Annapolder IS: Weijs. H E geb. 7.3,45. dochter van Weijs, Jan Franciscus. laat ste adres Cats Annapolder 18. MAASSLUIS Mej. J- van der End. gob. 14.8.1883, on gehuwd. adres: Zandpad 6. N1EUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en ge borgen: Krabbe, Adriana. echtgenoot van Thomas de Bil. laatste adres: Niemver- lcerk, Polderweg a 351Lievcnse. Jan. 90 'aar. Nleuwerkerk. Ooststraat; Kats. Toos. echtgenote van Eliza Kteemans, laatste adres: Nleuwerkerk, Weststraat: Ranins- donlc. Maria Janna, echtgenote van Izak Cornelis v. d. Male. laatste adres£,Nieu- werkerk, Poederweg a 37. NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers: Gezin W. Bruggeman te Battenoord: De Jong. J. ta Battenoord; Van Prooyen, Leni, Korte- wegje: Van Prooyen. A Zuiddijk: Vrees wijk. Mies en Francina: Verwey, Marinus; Koppenaal. Teun: Oosterling. Jat-.: Vis. L en 2 dochters; Van Wezel. A.; Driessen Wed. A.Koote-, Mej. J. plus kleinkind, allen te Oostervoorgors: Kransse, mej. R. en dochter Marie: Troost. A. 2 zoons van: Appel. L. 2 zoons van: Hoogmoed. Jac., de laatste 5 omgekomen in de Fallandt- polder: Koert. Kees: de familie Van Ba len. man. vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis. OUWERKEBK Slachtoffers geïdentificeerd en gebor gen: Boogerd. Helena, echtgenote van Joost de Jong. laatste adres: Ouwerkerk, Heinekenstraat. RILLAND-BA TH Groffen, de J. A.. burgemeester, ver mist. ROTTERDAM. d. Starre uit Sliedrecht. STELLENDAM Twee Hagenaars aldaar overleden: Klaasen. H. geb. 17.7.1886: Klaasen- Zieek, geb. 21.12.1887, wonende: Wasse- naarseweg 27, Den Haag. Opgegeven door: A. Roodenburgh p/a Wassenaarséweg 27. Den Haag. TIEN GEMETEN Niet geïdentificeerd: Dingeman Ordon. Gerrit Ordon. VEERE. Leeman. Hubregt. geb. 4-5-1874 te Vcere. Theune. Johanna, echtgenn. Lee- geb. 21-11-1869 te Arnemuiden, A 88. Veere. VLISSINGEN. Beers, van Petrus Martinus. geb. 23-5-1883 te Vlissingen. adres: Groenewal 36, Vlissingen. Verhagen, Joliann, geb. 15-10-1910 te Keulen. Boni. Bankert 106, Vlissingen. Jonge, de Franciscus. geb. 5-3-1904 te Vlissingen, gehuwd met Lor- gier. Cornelia Catharina, Vrouwenstraat 16. Vlissingen. WOLPHAARTSDIJK Lijken geborgen: Caan. Ina. geb. 12.11.77 te Wolphaarlsdü'k. echtgenote van David van Damme. laatste adres: a 149. Van Damme. Adriana. geb. 23 6.19 te Wol- phaartsdïik. laatste adres: a 149. De Leeuw, Martina, geb. 14.8.73 te Wol- nhaartsdïjk. echtgenote van Jan Hoek van Dijke, laatste adres: a 176. Giezen, Maai ke. geb. 31.10.52 te Wolpliaartsdijk. doch- •er van Fred. C.iezen en Geerlruida Maria •- d. Velden, laatste adres: a 142. Heijns- dllk. Gijsbrecht, geb. 22.6,81 te Axel. laatste adres: b 1. Op 't Hof, Jacoba geb. 1.12.81 te Oudelande. echtgenote van Gü'sbreoht Heijnsdtjk, laatste "adres: b 1. Geleedst, Elisabeth, geb. 11.4.87 te Wolphaartsdijk, wed. van Willem Verschure, laatste adres: b 4. Lijken nog niet geborgen: Tramper. Cornelis geb. 21.1 85 te Wot- nhaartsdük, laatste adres: b 21. Schipper, Dingenis geb. 19-4.76 te Wolphaartsdijk. laatste adres: a 205. ZAAMSLAG. Alten, van .Tacobus Jan. geb. 20-2-1949 Othene gem. Zaamslag. geborgen. ZUIDLAND Niet geïdentificeerd: Piet Wolters. rouw en 6 kinderen, wonende Kerkweg. an der Velde Dirk. vrouw en 2 kinde- ïn. wonende Kerkweg. Kapel. 2 gezus- :-?s, onende Kerkweg. Brcdeland, mej. wenende Kerkweg. Ifai, Dirk met ge- n op de Buitendijk. Het Nederlandse Rode Kruis kan in verband niet de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze veriieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus moge lijk, dat een enkele wijziging ach teraf noodzakelijk zal blijken. No 743 HORIZONTAAL: 1 Kort-1 bedekking: 16 dat is; 17 hol- I vrucht: 32 verordening; 33 aangebonden; 6 plankje: 11 te; 19 uitloper; 20 meer; 21 vallet: 35 wolvlokje; 36 als - - wapen: 23 kommer; 24 boom: volgt: 37 overvloedig: 39 fa- nn nf» -,-angmiddel: 29|millelid: 40 grond; 42 palm- riet; 44 hoogmoed; 45 vrucht. VERTICAAL: 1 Gebrekkig; 2 omroep: 3 noot; 4 sport- term: 5 verpakking; 6 mod der; 7 schaakterm; S nan boord; 9 grondstof; 10 deel van een sabel15 verbaasd 18 slijtage; 20 vis; 22 einder; 23 bergplaats: 26 deel: 27 or gaan: 28 ondergang; 30 boek: 31 kapwerk van een dak; 33 veren; 34 boom: 37 vrucht baar; 38 duw; 41 noot; 43 voorzetsel. Oplossing No 742 tm !\m\k r e> IV k oir u\r\k v o l nj'j Hkl a |/?u b m 'j a n r e t\e\m\e t 4 l k o\r e\amj u c d r fê* r a u l M/? dtü k 1 [f NMHHI c e e n 5 p •j\l ma w o b>\£\t\o A/ mp e Oostduitser simuleerde blindedarmontsteking STOCKHOLM, 5 Febr. (Reuter) Een dekmatroos van een Oostduitse treiler simuleerde op volle zee een blindedarm- steking. De kapitein haastte zich de ;edse naven visby binnen te lopen om de man in een ziekenhuis te laten op nemen. Zweedse artsen onderzochten hem en vonden natuurlijk niets. De Oost duitser verklaarde, dat hy een blinde darmontsteking had voorgewend om in Zweden aan land te worden gebracht. Hij vroeg om asyi. Doodstraffen geëist in proces van Oradour BORDEAUX, 5 Febr. (A.F.P.) De re geringscommissaris bij de militaire recht bank in Bordeaux heeft de doodstraf ge- eist tegen kapitein Kahn (gesneuveld) en andere officieren en onderofficieren (al len afwezig), die beschuldigd zijn in ver hand met het uitmoorden van het Franse Oradour-sur-Glane door een afdeling van de S.S. in 1044. Deze eis geldt ook de aanwezige be schuldigde sergeant-majoor. Lenz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4