AHOY-HAL: doorgangshaven voor duizenden ontheemden K.L.M. kan goederenstroom bijna niet verwerken RAPPORTEN uit RAMPLAND HELE WERELD BIEDT NEDERLAND HULP Ambassades als pakhuizen Amerika begint nationale hulpactie voor Nederland Ontroerende tonelen bij de Parijse métro FRANKRIJK STEUNT SPONTAAN EN OVERVLOEDIG Vaal van slaap, oververmoeid, maar helpers volharden „Hoe lang nog?" DEd de \olLsïtraraf van Vrijdag 6 Februari 1953 5 (Van onze correspondent DEN HAAG. 5 Febr. Het bericht van nieuwe dijkdoorbraken in het Nederlandse noodgebied is vandaag in heel West-Europa het sein geweest tot nieuwe hulpacties. Uit Italië kwamen vanmiddag op het vliegveld Valkenburg nog drie militaire vliegtuigen aan. En geland dirigeerde zijn motorschip Fleetwood" naar Rotterdam, uit gerust met radar en met 40 rubberboten aan boord. Frankrijk zond vandaag twee helicopters en een Dakota, uitgerust met technici en materiaal. Denemarken stuurde per speciaal vliegtuig een eerste lading van 5000 spaden. Uit Zwitserland zijn een hefschroefvliegtuig en een transportvliegtuig onderweg, bemand met artsen en inge nieurs. Twee aken van een Frans Rijnflottielje zakken de Rijn af naar Rotterdam. Daarnaast komen colonnes ziekenauto's uit Genève, het Rijnland, Amerika, Canada. Zes Engelse vliegtuigen uit Duits land zijn bij het aanbreken van de dag begonnen met het uitwerpen van zandzakken, spaden en voedsel. De worsteling met de zee en de reusachtige reddingsacties in het geteisterde Nederland geven een indrukwekkend beeld van Europese saamhorigheid, zoals de wereld nooit eerder heeft gezien. Op Curasao: GEEF: Februari is een korte maand Uit alle delen van de wereld en uit vele plaatsen op haar internationale luchtnet zijn KLM-lijnvliegtuigrn niet in het buitenland verzamelde goederen op weg naar Schiphol. Vele tonnen zijn on derweg onder meer uit Curacao, Frank fort. Kopenhagen, Londen, New York, Miami, Milaan, "Djakarta, Montreal, Rome, Singapore, Stockholm, Wenen, Zurich en Paramaribo. Indien mogelijk en nodig worden ook dringend gewenste hulp goederen in de passagierscabines getrans porteerd. Vrijwel ieder op Schiphol bin nenkomend ivLM-toestel heeft thans ur gentie-goederen aan boord. Ook buiten landse luchtvaartmaatschappijen zoals de. Air France en enkele Amerikaanse maatschappijen verlenen vervoersfaci- liteiten. liet tijdige vervoer van alle hulp goederen dreigt de KLM alleen bijna hoven het hoofd te groeien. Naast de medewerking die allereerst gericht, is op het redden van mensenle vens, blijft uit alle hoeken van de we reld hulp toestromen in de vorm van geld. Een oorspronkelijke en goede ge dachte hadden de bewoners van de stad Zeeland in de Amerikaanse staat Michi gan. Zij zonden Eisenhower een tele gram. waarin zij de president dringend verzoeken het Amerikaanse immigratie- quotum te verhogen. Laat thans onbe perkte immigratie van Nederlanders toe, luidt het advies van Zeelands gemeente raad. Hiermee is Nederland het meest gebaat. Uit NEW YORK wordt gemold, dat de bureau's van de Nederlandse ambassade herschapen zijn in een volgestouwd pak huis. Niet minder dan 6000 kilo aan kle ding. dekens en andere goederen wach ten er op verzending, terwijl giften van duizenden dollars binnenstromen. Vrij dag zal het eerste KLM-vliegtuig een ge deelte van deze goederen naar Nederland overbrengen. Amerikaanse luchtvaart maatschappijen hebben gratis vervoer aangeboden van alle goederen, die in de grote steden worden verzameld en voor verdere verzending naar New York moeten worden gebracht. In Baltimore nemen tienduizenden televisie kijkers deel aan de Operatie Windmolen": een groots opgezette hulpactie, gestart dooi de directeur van het televisiestation. De man nen van de 101ste Airborne Divisie, die in de oorlog in Nederland heeft gevochten, gaan met collectebussen en vrachtwagens de hui zen af ter inzameling van geld en goederen. De K.L.M.die aangeboden heeft de ingeza melde goederen gratis te vervoeren, staat langzamerhand vóór een bijna bovenmenselijke Het bedrag, dat bij de Bode Kruisorganisa ties voor de getroffen gebieden binnen stroomt, beeft de twee millioen gulden al overschreden. Het Internationaal Kindernood- fonds van de Verenigde Naties doet nfstnnd vnn het kapitaal, dat voor dit fonds in Neder land is ingezameld. Het bedrag staat nog niet Allerwegen On CURAoAO, ARUBA, BONATRE en de BOVENWINDSE EILANDEN hoont men onder do -slagzin „Gooi geld in d-a-t water" nog deze week twee millioen gulden voor het Nationaal Ramnonfonds bijeen te brengen. Op CURASAO is reeds 800.000 gulden bijeen gebracht. Aller wegen wordt gecollecteerd en in de meeste bedrijven heeft men afstand ge daan van een deel van bet salaris. On het Westindisch bedrijf van de KLM wordt gezegd: „Februari is een korte maand. Van ons volle maandsalaris kan best één dag loon af." Een vliegtuig met 2000 kg dekens itf naar Nederland onderweg. On Curasao alleen liggen 8500 lakens, 700 dekens en 1000 "lan taarns voor verzending naar de noodge- bieden gereed. De ZUIDAFRIKAANSE hulpverlening aan de door de watersnood getroffen gebieden in West-Europa draait thans op volle toeren. Voor de hulp aan Nederland heeft de Zuid- afrikaanso regering opdracht gegeven, dat alle deviezenbepalingen komen te vervallen. Geld en giften in natura kunnen nu vrijelijk naar Nederland worden overgemaakt. De grootste hulpverleningscomitiVs voor Neder land ziin in Kaapstad en Pretoria met man en macht aan het werk om gelden in te zame len in alle Rode Kruiskantoren wordt voor dit zelfde doel gecollecteerd. In bijna alle steden en dorpen .ziin door de burgemeesters hulpfondsen in het leven geroepen, Hele gezinnen CANADA zal speciale Imln bieden aan slachtoffers, dip naar Canada wensen te emigreren. Het Canadese programma voor gesubsidieerde overtocht, zal wor den uitgebreid tot hele gezinnen. Tol dusver e-nld dit programma slechts voor alleenstaanden of gezinshoofden. Per vliegtuig zijn uit Canada reeds tonnen Dcdercn aangekomen, in hoofdzaak la- ens, dekens en levensmiddelen. OOSTENRIJK, dat zich de Nederlandse hulp herinnert van kort na de eerste wereld oorlog. heeft reeds 150,000 gulden geschonken, •gezeld van een groot aantal aanbiedingen, Nederlandse kinderen enige tijd ter verple ging op te nemen. NOORWEGEN, dak ijverig geld inzamelt, zond vier Rode Kruis-vliegtuigen met 7.7 ton dekens en kb-ding. alsmede twee en een halve jutezakken voor het herstel van de dijken. Uit het SAARLAND Is een trein met 700 ton kolen onderweg alsmede een kolonne •achtauto's met kleding, schoeisel en levens middelen. De Saarlandse politie heeft een af deling genie en twee veldkeukens gezonden. brandweerauto's en twee motorboten. Het land is terstonds bereid kinderen op te ZWEDEN heeft, na overleg met de Neder landse regering, 24 rubberboten gezonden. Honderd duizend dekens zijn nog onderweg. In totaal is reeds een bedrag van 750.000 gul den bijeengebracht. De inzameling overtreft alles wat ooit in dit opzicht in Zweden is gedaan. Kunstenaars hebben hun schilderijen geschonken, op bruggen wordt tolgeld voor Nederland geheven, op bepaalde dagen wor den in de cafetaria's uitsluitend gebakjes ...or Holland" verkocht. In verscheidene kerken worden Zondag collectes voor het rampgebied gehouden. Van de Zweedse giro dienst kwam vanavond naar het Rode Kruis een hele kist vol met stortingsbewijzen, maar nen zag geen kans al het geld vandaag nog e tellen. INDONESIË heeft een aantal goederen per K.L.M. verzonden. Grote bedrijven, dagbla den en particulieren zamelen belangrijke be dragen in. In WEST-DUITSLAND neemt de massale hulpactie voor Nederland een steeds grotere ang aan. Tienduizenden guldens en ton- •n goederen werden reeds ingezameld. Uit bijna alle plaatsen komen aanbiedingen Ne derlandse kinderen en zelfs hele gezinnen ter verpleging op te nemen. De kleine Nederlandse gemeenschap in Lissabon heeft een bedrag bijeenge bracht van 15.000 gulden. In Venezuela is een comité gevormd door de Neder landse gemeenschap, waarbij ook steun verleend "wordt van Venezolanen. Men heeft vandaag 3000 dollars overgestort in de kas van het Nationaal Rampen fonds. Uit Spanje komt het bericht dat reeds 100.000 peseta's ir^ de kas van dit fonds zijn gestort, terwijl 10.000 gulden direct konden worden overgemaakt. Koolspitsen stemd burg oi steld v< toestellen der Britse luchtmacht, be- oor troepenvervoer, zün naar Valken- iderweg. Ze «orden beschikbaar ge- or het uitwerpen van levensmiddelen en water voor de door de overslroming< afgesnedenen. Van Engelse zijde worden ook 10.(kift koolspitsen voor zoeklichten gegevi De Britse admiraliteit stelt 162 rubberboten <5000 zitplaatsen) beschikbaar. Negen Engelse helicopters zün bij de reddingswerkzaamheden in het noodgebied ingeschakeld. Nog twee zün er vandaag naar Nederland overgevlogen, De president van FINLAND. Juho Paasi- kivi, beeft 50.000 mark (ongeveer 750 gulden) ter beschikking van de Nederlandse slacht offers gesteld. De t'100 leden tellende Neder landse gemeenschap in Singapore heeft, als eerste bijdrage. 50.000 straits dollar (52.500 gulden) voor het Nationale Rampenfonds bij eengebracht. Het AUSTRALISCHE rode kruis heeft. 400 pond sterling (4.260 gulden) uitge trokken voor de getroffenen in het rampge- Directeur Rampenfonds DEN HAAG, 5 Febr. Nadat drs C. A. A. van Luttevelt kort na het bekend wor den van de ramp met instemming van het bestuur van het Nationaal Rampen fonds de allereerst noodzakelijke maat regelen had getroffen en tot nader order de leiding van het aldus geformeerde bu reau op zich had genomen, is op voor dracht van de ministers van Binnen landse Zaken en van Maatschappelijk Werk de luitenant-generaal van het voor malige KNIL buitendienst, P. Alons be noemd tot directeur. Min. De Bruijn en dr Veltkamp Vrijdag naar noodgebied DE NHAAG, 5 Febr. De minister voor de publiekrectholijke bedrijfsorga nisatie de beer A. G. de Bruijn en de staatssecretaris vah Economische Zaken dr G. M, J. Veldkamp zullen Vrijdag 6 Februari een bezoek brengen aan de door het water geteisterde gebieden. INDRUKWEKKEND INITIATIEF „Vinger in de dijk"-dag en „beroepsbedelaars" Van onze correspondent NEW YORK, 5 Febr. Een waarlijk indrukwekkende actie in heel do Ver enigde Staten tot. leniging van rle nood in do Lage Landen is vandaag ingeluid met dc oprichting van een hulpfonds voor overstroomd Nederland („Holland Flood Relief"). Aan het hoofd van deze organisatie hebben zich kopstukken nit. (Van onze correspondent) PARIJS, 5 Febr. De Parijse métro had vandaag bij wijze van proef enkele van haar ondergrondse, stations en ook wat eindpunten van autobussen beschik baar gesteld voor de inzameling van pak ketten voor Nederland. Alle beetjes hel pen had men gezegd. Maar houd u vast. Tussen J2 en I!) uur worden daar van middag niet minder dan 50 ton kleren voor Nederland afgeleverd. De stations- En dat noemt zich DE WAARHEID ;n en onder hé: inden. Kinderen Het reddingswerk In de verricht door zegge en hc coptère. Do bestuurder, enige tientallen mensen erklaarde dat De Waarheid van Woensdag 4 Februari 1953 j De Waarheid i Dinsdag 3 Februari 1953 -..uèh 'wat er na dagen van wanbele. nog te redden valt. Amerikaanse sol- i;- I daten zijn daarbij ongew enst. Men haalt j e onder fanfaregcschettcr. als helpers j het land In - eerste was dc „hulp" van Ikanen, Wat dat betreft het eeds genoeg gezegd. De hr re ons voor onze vrienden, zeggen wanneer ze zullen verdwenen Na Ko- De WAARHEID weet in haar stook-lust niet wat ze de ene dag schrijft en dezelfde dag verzwijgt. De WAARHEID verzwijgt dat van de dertig helicoptères, die toen aan 't reddingswerk deel namen, er één Belgisch was, vier Britse en vijfentwintig Ameri kaanse legermachines waren. Had Nederland de onvaderlands lievende raad van de communisten opgevolgd en zonder Ameri kaanse hulp het reddingswerk gevoerd, dan waren er nog vele honderden slachtoffers meer geweest. chefs liepen met hun pet in hun nek de enorme karavanen van pakjesdragers te regelen. „Het is ontroerend", zegt het personeel van het station Montirarnasse. Hetzelfde zegt me» overal waar radio en kranten de mensen been dirigeren, of het nu metrostations zijn of het vracht- kantoor van de K.L.M.. Dc Nederlandse ambassade, liet Rode Kruis en de „Se cuurs Catholiquc". „Op de springvloed van 1 Februari antwoordden Parijs en Frankrijk met een ware stormvloed van charitas", zei men ons vanavond op de secours catkoliqnes. Do Franse radio beeft al moeten aan kondigen dat het voorlopig niet meer nodig is zich voor de herberging van Nederlandse kindertjes aan te melden Tienduizenden Franse families staan al ingeschreven. Wacht uw beurt af is ge zegd, totdat de Nederlandse autoriteiten zelf hun overzicht hebben. Onderwijl be ijveren gemeenteraden zich credieten uit te trekken. Die van Parijs bestemde van middag 5.000.000 francs voor de ont vangst van 100 getroffen kleinen in Berck aan de Kanaalkust, waar Parijs een sanatorium heeft'. Nice en Cannes en vele andere plaatsen aan de Cóte d'Azur stellen hun zonnige vacantiecolo- nies voor Nederland open. Alleen Nice wil er duizend met de palmen en de blauwe zee kennis laten maken. Yan hoger hand De aandrang onder het volk om iets voor Nederland te doen heeft iets passio neels gekregen. Geen organisatie die de ze opwelling van sympathie de baas kan. Er gaan daarom stemmen op om de hulp actie van hogerhand te coördineren. De Franse minister voor de jeugd en sport belegde al een vergadering van de vacan- tiekoionie. Met zijn gewicht vna een millioen exemplaren pleit „France Soir" vanavond voor een hulp op Europees plan. „Alles wat we tot dusver op het gebied der charitas zagen wordt vandaag cloor dit spontane élan overtroffen. Het Europese bewustzijn ontwaakt. Laat Frankrijk zich aan het hoofd van deze internationale solidariteit stellen." Dezelfde krant stelt, voor de in Frank rijk spelende Nederlandse voetballers ALLESBEHEERSENDE VRAAG: MELKVOORZIENING AAN AMERIKANEN STAGNEERT HEIDET.BERG. 5 Febr. fAS) De aanvoer van verse Nederlandse melk in papieren flessen voor de Amerikaanse troepen in Duitsland en Frankrijk, komt in het gedrang tengevolge van 'de over- stromine'en. De levering van melk is thans overgenomen door een andere fa briek, die echter de melk in glazen fles- sen levert en over onvoldoende flessen beschikt om aan de vraag te voldoen Tenzij lege flessen naar de fabriek wor den gezonden, zal de melkvonrziening van de Amerikaanse troepen in Duitsland in gedrang komen. Indentificatie slachtoffers (Van onze correspondent) DEN HAAG, 5 Febr. De indentifi catie van de stoffelijke overschotten der omgekomen slachtoffers van de waters nood wordt verricht onder toezicht van de Procureur-Generaal van Den Bosch en Den Haag, De officieren van Justitie zijn met het uitvoerend toezicht belast op dit werk van barmhartigheid, dat door de politie wordt uitgevoerd. Voor de moeilijk te identificeren ge vallen wordt de Dienst Identificatie Ber ging van het Leger ingeschakeld. ROTTERDAM, 5 Februari jE Ahoy-hal is een sluis, waardoorheen droefheid, berusting, opstandigheid en verdwaasdheid wordt gespuid over het ge spaarde land, dat nog steeds niet volledig be seft en dit vermoedelijk ook nooit volledig zal beseffen dat het ondergelopen land een verbijsterend onheilsgebied is. In de Ahoy- hal huilen de duizenden helpers en helpsters niet meer. De onbarmhartige elementen la ten haar slachtoffers en bestrijders geen respijt en voor dit verdriet heeft de mens trouwens geen tranen genoeg. Daarom lijkt iedereen onverschillig en bot; men sjouwt slechts vaal van de slaap en wankelend van vermoeidheid een onafzienbare reeks van uren om de getroffenen uit de zee van massale ellende te bevrijden en te vervoe ren naar de koesterende en troostende sfeer van een besloten en zorgende familie-kring. Het heeft Rotterdam zelf getroffen, het woeste water, maar de Maasstad heeft als uitvalspoort naar de eilanden liaar eigen schade niet geteld. Gemeente en burgers hebben van de Ahoy-hal binnen een et maal een evacuatie-centrum gemaakt, dat onder de huidige omstandigheden niet te vervolmaken valt.. Stromen vluchtelingen worden langs de geneeskundi ge afdeling naar de eetzaal gevoerd, waar stevige en warme kost 24 uur per etmaal wordt rondgebracht. Met een volle maag gaan de gezonden naar de hal, waar ze op veldbedden kunnen rusten tot hun ver voer geregeld is. In die tijd krijgen ze kleding en schoeisel, worden kinderen begraven onder het speel goed, dat in een enorme stapel in een hoek is opge tast. en krijgen ouden van dagen in afgeschoten delen van de zaal medische verzorging om nadelige gevolgen zoveel mogelijk te voorkomen. In de serre wachten tientallen chauffeurs van bus sen en particulieren met eigen auto's op een oproep, teneinde de geredde mensen naar familie of andere gastvrije adressen te brengen. Op het reusachtige parkeerterrein naast het gebouw drommen auto's rond een radio-wagen van de politie, om op het eerste sein voor te rijden, wanneer zij liefderijk een „vrachtje" kunnen meevoeren. Zo slrootnt de grote hal nooit vol; zo kan iedereen zoveel mogelijk in de kortst mogelijke tijd worden weggebracht. Zo zijn er per dag en vooral in de avonduren, als de vloot hulpschepen de haven bin nenloopt, al duizenden geholpen. Én hoe lang zal deze uit vrijwilligheid en naastenliefde gesmede machine nog moeten blijven draaien HOE lang nog zal men gebukt gaan onder een op eenstapeling van ellende, waardoor een kal merende huilbui een niet meer te verkrijgen medicijn is geworden. Hoe Jang nog zal men beelden zien als van die Sohouwense boer, alleen zittend in de eet zaal op het eiland van zijn eigen herinneringen te midden van een zee van stemgegons en geklik van lepels op borden? Hij zit er "volkomen bewegingloos; zelfs zijn ogen knipperen niet. Onbuigzaam en knoes tig is hij nis zijn veedrijversstok; verweerd als zijn eeuwenoude horstee in het wijde polderland. Deze man is niet te benaderen, doch kennissen weten zijn herinneringen. Hij had een vrouw. Ver dronken. Hij had een zoon, een schoondochter en drie kleinkinderen. Verdronken. Hij had een zestig stuks eerste klasse koeien. Verdronken. Hij had schiu-cn, gereedschappen, akkers en een boerderij als een burcht. Hij had ze, want dc zee heeft ze hem ontno men. Deze harde man is nu even arm als do man, die drie tafels verderop zit. Armer nog zelfs, want die man, dagloner zonder bezit, heeft zijn vrouw en kind nog. Hoe lang nog zal men kleine meisjes als de zes jarige Riekie Smits zien. Naast haar staat een pop- penwagentje, waarin drie poppen zich onder de kentjes verdringen, om er niet uit te vallen. Voor haar ligt een stapeltje prentenboeken en poppen- kleertjes. Voor haar staat een bord met erwtensoep; een uur lang al, omdat zij er niet van wil eten. De meisjesogen, onnatuurlijk schitterend in een grauw gelaat, staren onafgebroken naar de deur, waardoor Bonte vlaggen boven schrijnend leed Onaandoenlijk hangen in de dakspanten van de Ahoy-hal te Rotterdam tientallen vlaggen; telle, vrolijke kleuren boven een vloer, vol met- door grauwe dekens afgeschermde veldbedden. De Turkse vlag wijst lood recht omlaag naar een veldbed, waarop een jongen uit Flakkee in iedere vezel van het lichaam gespannen tot het uiterste wacht op bericht over zijn ouders. De Finse vlag vangt de einde loze staarblikken op van een man uit Ooltgensplaat; de frisse kleuren van de vlag zijn vervaagd en vormen de ach tergrond van het toneel waarop de man iedere minuut opnieuw zijn vrouw ziet verdrinken. Amerikaanse, Engelse, Franse en Belgische vlaggen, vlaggen uit tientallen landen, landjes en plaat sen zijn als het ware projectie-scher men, ivaarop geteisterde mensen hun ellende telkens opnieuw ontrold zien. de nieuw geredden binnen komen. Haar vader, moe der en broer uit Dreischor zijn nog steeds niet bin nen. Ze wacht en draagt op haar tengere schou dertjes een last van hoop en wanhoop, waaronder normaal kerels als bomen bezwijken. TOT God plotseling weer zijn goedheid laat zien. De deur zwaait open en het meisje stort in een wild uitgierende huilbui, struikelend over stoelen en tafels op het binnen komende groepje af. Het boort zioh langs enkele omlopende mensen heen en duikt het hoofd diep weg in de sohoot van een vrouw; van dé vrouw, haar moeder. De armen van vader tillen het meisje op, de moeder trekt met een wilde ruk het hoofd van een uit zijn kracht gegroeide jongen naar zich toe en trekt met de andere arm man en dochtertje tegen zich aan. Schokkend van het hui len staan de vier mensen aan elkaar geklemd en het is of dit mensen-geluk iemand nog meer naar de keel grijpt dan alle ellende. Boe lang nog zal de ivitte Zeeuwse kap van de 70-jari- ge Neeltje de Waay uit Nieuwerkerk bij Zierilczee als een verlepte bloem uit de grauwe akker van rijen bedden oprijzenOp een stoel zit ze bescheiden in de buurt van het ziekenzaaltje voor mannen. Op haar gelaat ligt al uren achtereen een flauwe glimlach. Met die glimlach vertelt zij over haar redding naar Zienlczec; met diezelfde glimlach vertelt zij aver de verdrinking van haar zeven kennissen. Af en toe gluurt ze in het ziekenzaaltje. Op een wit kussen ligt daar het onnatuurlijke grauwe en ver moeide hoofd van de 91-jarige Maximiliaan Braam, bij wie Neeltje al IS jaar in dienst is als huishoud ster en die ze ook nu niet in de steek wil laten. Uit het dodenmasker vonken de ogen van een man, die in het leven geteisterd werd als maar weinigen. In 1944 moest hij worden geëvacueerd en enkele maan den later verloor hij zijn vrouw en een dochter ten gevolge van een hierbij opgelopen ziekte. Nu met het vooruitzicht, dat de langzaam brandende levens kaars geruisloos zou uitdoven jaagt het lot hem woest en meedogenloos ten tweede male van zijn eiland; zijn laatste levensuren nog verzwarend dooi de dood van een zoon, een kleinzoon, diens vrouw en drie achter-kleinkinderen. Neeltje vertelt dit en op haar gelaat ligt de glimlach der verbijsterden. HOE lang nog zal de jonge man op zijn veldbed liggen te woelen, getroost, omdat behulpzame mensen hem alleen laten, zodat hij zich kan pijni gen met het venijn van zijn herinnering. De herin nering aan de nacht, waarin zijn vader en moeder voor zijn ogen wegspoelden. De herinnering aan die onbegrijpelijke mensen, waarbij hij in veiligheid zat en tegen wie hij heeft moeten vechten, om zich ook in het „bevrijdende" water te kunnen storten. Hij mocht het niet en hij weet ook nu nog niet. waarom. Hoe lang nog zal Jan Flikweert uit Ouderkerk bij Zierilczee zich zorgen maken over zijn vrouw, die zich nodeloos over hém zorgen maakt in een zieken huis in MiddelburgDe vrouw heeft daar vlak voor de ramp de derde baby gekregen en Jan is met de- twee andere jongens gered. Maar de vrouw in Mid delburg kan dit niet weten en moedervreugde zal op dit ogenblik voor haar wel een vreemd woord zijn- Hoe hebben de zorgen haar aangetast, denkt in de verre Ahoy-hal haar man en zijn zorgen hierover zijn ongetwijfeld zo groot als de hare. Hierover piekerend trekken aan zijn ogen de beel den voorbij van de lijken, die bij zijn huisje tegen de dijk aanspoelden. Het gruwen hierover blijkt in een plotseling krampachtig gebaar, waarmede hij zijn jengelend zoontje tegen zich aandrukt. Blijkt uit zijn blik naar zijn andere jongen, die naast hem op een ander veldbed ligt. De jongen heeft een vuur rode koortsblos op de wangen; in zijn linkerhand houdt hij een vriendelijke gift, een prentenboek met de avonturen van het eendje Snaterbek. In zijn rechterhand heeft hij een boterham, waar hij mét lange tussenpozen een stukje af bijt. De jongen heeft al in dagen niet geslapen; hij is al oud genoeg om het nu niet te kunnen, omdat zijn geest te veel te verwerken heeft. vele plaatsen j onvermoeid door de Ahoy- hal lopen? Zoals die naamloze Rotterdamse vrouw aan wie vrijwel niets voorbij is gegaan. In 1939 ver loor zij man en een zoon, die op een getorpedeerd tankschip voeren. In 1940 verwoestten bommen haar huis en uit de brandende woning nam zij slechts twee koude ballen gehakt mee. Nu heeft zij een ge trouwde dochter met vijf kinderen in Nieuwe Tonge en nog steeds heeft ze niets gehoord. In de wijde hal klinkt honderd maal per dag tot iedereen de vraag: „Weet u iets van de familie Kieviet van de Molendijk in Nieuwe Tonge?" Niemand weet het en de vrouw zoekt door. Ze heeft haar twee overgebleven zoons vanmorgen naar Nieuwe Tonge gestuurd. Orn tien uur vertrokken ze en om elf uur zocht ze in de Ahoy-hal al of zij terug waren! Zo is de Ahoy-hal een oord van afgrijzen, gevuld met beelden, welke men slechts huiverend kan ver werken. Met beelden, welke slechts een enkele keer een iets vriendelijker tint krijgen als men hoort over wonderbaarlijke reddingen. Over de redding van een man, die van een bedreigd dak op een voor bij drijvende baal geperst hooi was geklommen en zich langs de telefoondraden naar de veiligheid heeft gepalmd. Nog erbarmelijker echter ook. Over de vrouw, die dagen op een donkere zolder had gezeten en door het uitzagen van een stuk dak op het nippertje werd bevrijd. Zij wilde niet naar buiten komen én vroeg de redders maar binnen te komen, omdat ze eerst een kopje thee voor hen wilde zetten. Op zolder was thee, noch kopje, water noch gas; de eenzaam heid en angst hadden haar van de zinnen beroofd. Zo is de Ahoy-hal echter ook een oord van niet in (e komen naastenliefde. Daar werkt heel Neder land gegrepen door de koorts, om noden te verzach ten en getroffenen te troosten. Daar slaapt een arts drie uur per acht en veertig uur en heeft een sproe tige welp een stoel naast een deur neergezet, om uren achtereen de deur open te doen voor een ieder, die er door heen moet. Daar wordt weer eens bewe zen, dat smart veredelt. jp een door de weekse dag in het Pare les Princes tegen een Parijs elftal uit te laten komen. Deze idee schijnt van in Parijs wonende Nederlanders te zijn uil- Rijvers, Van Geen. Timmermans en Ap pel. zou sportief Parijs tot de laatste man oproepen. De K.L.M,, die ook de liefdadigheids- dienst op Nederland bijna niet meer aan kan, kreeg hulp aangeboden van de Air France. Een Argentijnse maatschappij stelde voor drie ton kledingstukken met een eigen vliegtuig naar Schiphol te bren gen. De Renaultfabrieken helpen met een zware vrachtwagen bij het vervoer naar Le Bourget. Drie andere vracht- agens van deze maatschappij zijn van avond, vol met gaven naar verdronken Nederland vertrokken. Donderdagavond gaf de Franse radio een uitgebreid documentair hoorspel over Nederland, zijn geschiedenis speciaal in verband met zijn strijd tegen het water, het wezen van de polders en het Neder landse karakter, clat zo overheersend •dt bepaald door de lage ligging aan de zee. Muziek van de Nederlandse com ponist Willem Pijper werd hierbij als illustratieve klank-achtergrond gebruikt. MAASTRICHT ZIET AT VAN CARNAVALVIERING MAASTRICHT, 5 Febr. Burgemees ter en Wethouders te Maastricht zullen de Raad, die Dinsdagavond zal vergade ren, voorstellen de politieverordening zodanig te wijzigen, dat het voor 1953 verboden zal zijn zich tijdens de Carna valsdagen gemaskerd op straat te bege ven. Gezien het feit dat de Carnavalsver eniging de Tempeleers van elke georga niseerde carnavalsviering heeft afgezien en geen optocht laat uittrekken en geen prins Carnaval kiest zal dit jaar van een wezenlijke viering van Carnaval in Maastricht geen sprake zijn. Men ver wacht dat de bevolking van een luid- uchtige feestviering zal afzien, geheel in overeenstemming met de ernst en de 'ouw van deze dagen. Koningin dankt Amerika (Vnn onze correspondent) NEW YORK, 5 Febr. Koningin Juliana lieeft president Eisenhower tele grafisch haar dank betuigd voor de hulp, die de Verenigde Staten de slachtoffers an de overstromingsramp reeds hehhen ;eboden. Dc tekst van het telegram luidt: „Ik dank u en uw landgenoten voor [vv boodschap en voor do vele tekenen an medeleven. De snelle en doeltreffen de hulp is van grote waarde en zal nim- worden vergeten". Amerika's zakenleven en regeringskrin gen gesteld. Voorzitter is Clarence Mi- chalis, directeur van de „spaarbank voor zeelui" die ook leider was van de Anieri- die d hulp hood. Penning", meester is George Montgomery en uit voerend secretaris Albert Ralink, voor zitter van liet. Willem de Zwijger-comité. Besprekingen worden gevoerd met het schoolwezen om. op alle scholen een „vin ger in de dijk''-dag te houden, naar de legende van het jongetje uit Spaarndam dat een ramp voorkwam door een gat in de dijk met ziin duim te dichten. Op de ze dag zal onder meer geld worden inge zameld. Michalis heeft een verklaring afgelegd waarin hij onderstreept dat momenteel in Nederland in de meest dringende be hoeften aan kleding, dekens en voedsel Is voorzien. De behoefte aan geld om in het rampgebied openbare nutsbedrijven, dijken, huizen en scholen te herstellen is nu van primair belang. Een nationaal comité waarin Amerikanen uit alle lagen van de maatschappij en tal van vooraan staande Nederlanders in de Verenigde Staten zitting hebben zal het werk van „Holland Flood Relief" steunen. Van alle zijden wordt hulp aangebo den. Bedragen variërend van enkele dol lars tot giften van 5.000 dollar stromen binnen. Het enorme Waldorf Astoria- hotel heeft zijn balzaal gratis ter beschik king gesteld voor een groots weldadig- heicisbal. Grote bedrijven hebben een deel van hun advertentie-ruimte in nationale dag bladen en periodieken beschikbaar ge steld. De Pulchri-studio heeft aangeboden een openbare verkoping van schilderijen van Nederlandse artisten te houden. Zan gers en zangeressen van de Metropolitan Opera in New York hebben eveneens hulp toegezegd. Via kerken, radio, televisie, stichtin gen en steden met Nederlandse namen of plaatsen waar zich groepen Amerika nen van Nederlandse afkomst bevinden is een beroep gedaan op het Amerikaanse volk om financiële bijdragen te geven. Het is in Amerika de gewoonte bij soort gelijke beroepen op het volk gebruik te maken van zogenaamde „beroepsbede laars". mannen wier commissie voor de bijeengebrachte gelden tussen de 30 en 3d percent ligt. Volgens Albert Balink zal het, dank zij het aanbod van Neder landers en Amerikanen die bij adverten tiebedrijven werkzaam zijn, mogelijk blij ken bij deze actie voor Nederland de kos ten van de inzameling te beperken tot maximaal zeven percent. Radioverslagen naar tal van landen HILVERSUM, 5 Febr. Omroepsta- tions in een groot aantal landen geven radioreportages van de watersnood in Nederland. Radioverslaggevers van aller lei nationaliteiten zijn naar ons land ge komen en maken gebruik van de hulp van verscheidene radio-instanties. Andere landen hebben een beroep ge daan op de Wereldomroep waarmee zij in connectie staan als afnemers van zo genaamde transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uitzen dingen gemaakt ten behoeve van de NBC in de Verenigde Staten en de CBC in Canada. Werklozen in noodgebied UTRECHT, 5 Febr. in overleg met de minister van Sociale Zaken, het bu reau van het Algemeen Werkloosheids- fonds en de Federatie van Bedrijfsver enigingen is besloten, dat werknemers, die krachtens de Wachtgeld- en YVork- loosheidsverzekering zijn verzekerd en ais gevolg van de overstroming werkloos zijn geworden, in aanmerking komen voor do wettelijke werkloosheids- uttker!--~ EN hoe lang nog zullen moeders uit v van het land urenlang meer nog onder die van het leed strom- '-wee ouue mensen ae rconeraamse Ahoy-hal binnen. Een oude man op klompen en in deh and een schamel pakje, een kromgewerlct vrouwtjegedoken in haar omslagdoek. Een verpleegster heeft haar vrachtje liefderijk overgenomen. HIERONDER enkele officiële mo mentopnamen van cle ivaterslaat- kundige stand van zaken in verschillen de overstroomde gebieden. WEST-BRABANT: De Westdi.jk van het Land van Altena, 't vasteland aan de Biesboseh tussen Keizersveer en Hank, heeft een groot en 7 kleine gaten, Zij zijn. alle vrywel gedicht. Ten Noorden van Hank is een voorlopige waterke ring tot. stand gekomen. Er zijn gaten in de dijk tussen Keizersveer en Nion- wendijk. Ten Noorden van Nieuwen- dijlc is een gat geslagen van 70 meter breedte en vier meter diepte. De dijk breuken bij de Royale Polder worden gedicht, zodat verwacht wordt, dat de spoorverbinding Rotterdam-Moerdijk over een maand weer zal kunnen wór den gebruikt. Ten Westen van de Rode Vaart bij YVillemstad zijn 10 dijkbreu ken, Het gemeentebestuur van Willem stad heeft reeds een aannemer gechar terd. Met de uitvoering der werkzaam heden zal spoedig worden begonnen. GOEREE OVERFLAICKEE: Voor de di recteur-generaal van Rijkswaterstaat vormt het herstel van de waterkering van Goeree en Overflakkee, na dat van Schouwen-Duiveland het moeilijkste probleem. Men is reeds bezig met het dichten van het gat in de dijk aan het Westeinde, nabij Ouddorp. Er zijn vele en grote gaten in de dyken van dit eiland geslagen. Voor dat herstel wordt een drietal aannemers ingescha kekl. Bij Dirksland bevindt zich op dit eiland een droog gedeelte. Dit en de droge duintop zal men kunnen gebruï- ken als een soort bruggenhoofd, om het eiland te heroveren. De aannemers kunnen van daaruit met hun machines en materialen opereren. 'APENDRECHT: Het gat in cle dijk bij Papendrecht is Donderdagmiddag ge dicht. Men gaat weliswaar nog met eni ge zorg de nacht tegemoet omdat de afwerking nog moet gebeuren, maar wanneer men morgen met de verster king en verhoging van het aangebrach te dijkstuk kan beginnen, is het gevaar hier, onvoorziene omstandigheden voor behouden, bezworen, Er is aan de dich ting met man en macht gewerkt en de organisatie was prima. Er staat thans ongeveer 9000 hectare van de Alblasser- waard onder water. Wanneer het gat bij Papendrecht het zal houden, Is ver dere overstroming van dit gebied niet te verwachten. WALCHEREN: Hier werden weinig op merkelijke beschadigingen vastgesteld. De beschadiging van de Kapelse zee dijk wordt door de provincie hersteld. Het zout water zal spoedig verdwenen zijn. De gaten in cle dijken langs het Veerse Gat zullen binnenkort worden gesloten. Dan kan de spoorweg weer gereed gemaakt worden. In het herstel, van Vüssingen is in een belangrijk deel voorzien. De spoorweg over de Sloe- dam is niet beschadigd. BEVELAND: De gaten in dit dijkvak zijn ontelbaar en vaak zeer groot. Het zal lang duren alvorens alles is hersteld. ZEEUWS-VLAANDEREN: Van de 3390 ha, welke hier waren overstroomd, zijn er reeds 2500 ha van het buiten water afgesloten. Men heeft hier Iet water reeds geloosd of kan het loze n- Met uitzondering van het gat aan cle Nieuwe Neuzenpolder kan men in de orde van grootte over Zeeuws-Vlaan- deren zeggen, dat het hier allemaal kleine stukken betreft.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3