Zondag op Overflakkee DIJK BIJ MEI'W ESI UIS SCHOUWEN-DUIVELAND THANS GEHEEL ONTRUIMD BELG landde REEDS Nationaal Rampenfonds ontving reeds meer dan ELF millioen Verkenningen per helicopter Dijk bij Willemstad is dicht Zondag geen sport in Nederland HEFSCHROEFVLIEGTUIG LANDT Volk van Voorne op ergste voorbereid KOOPVAARDIJ STUURT GEUD WEERSTOND DE STORM Generaal Ridgway op Schiphol GEVOLG VAN OVERSTROMING: Wortelen en uien reeds aanzienlijk duurder Dijkwerkers bestrijden wassende water Twintig slachtoffers begraven Gisteren 3 nieuwe doorbraken Texel hield stand; gevaar blijft Gen. Ridgway boven het noodgebied GEZIEN Wereldkrant «Ie \oHtsltratiJ$ van Vrijdag 6 Februari 1953 Postbesteller werd mensenredder (Van een correspondent) ANTWERPEN, 5 Febr. De eerste piloot, die verbinding tot stand wist te brengen tussen de overstroomde gebie den en bet vasteland, was de Belg Gérard Trémérie. In storm en duisternis zette hij Zondagavond om <i uur zijn hef- schroefVliegtuig van de Belgische Sabena neer op een eilandje, waarop nog dertig huizen stonden. Deze huizen, bevolkt niet honderden niensei was overgebleven va Tonge op Overflakkee. De 31-jarige Gerard Trémérie is een van de piloten, die met drie helicopters van de Sabena de postdienst in het bin nenland in België onderhouden. Zondag middag 4 uur steeg hij van het vliegveld Meisbroek op met een vage opdracht, 12 mensen te ontzetten, die ergens op Over flakkee waren geïsoleerd. De opdracht was over Nederlandse instanties naar de Sabena geleid. Toen Trémérie na een lange vlucht in Oude Tonge neerstreek, begreep hij niets meer van deze opdracht. Op daken, in bomen en op stukken over gebleven dyk had hij duizenden in nood verkerende mensen gezien. Zijn machine, ingericht op postvervoer, was te licht om zelfs maar een passagier aan boord te hijsen. Ken lange nacht bleef Gérard bij de mensen van Oude Tonge, met hen vech tend om het behoud van zijn vliegtuig, dat door het water werd omspoeld. Toen hij de volgende morgen neerstreek op het vliegveld Woensdrecht, had hij een uitvoerig rapport bij zich van de burge meester van Oude Tonge. Het rapport werd geopend en aanstond aan de minis ter van Binnenlandse Zaken voorgelezen. Het was het eerste betrouwbare over zicht van de wanhopige toestand op Goeree Overflakkee. Koerier en gids Tezamen met een Nederlandse vlieger heeft de Sabena-pllooi daarna nog talrijke vluchten gemaakt. Zijn bevindingen en de boodschappen en rapporten, die hij KONINGIN DANKT VOOR MEDELEVEN AMSTERDAM, 5 Pehr. Koningin Juliana heeft aan verschillende hoofden van Staten, die Nederland hulp geboden hebben, dankbetuigingen doen toekomen. Aan koningin Elisabeth van Engeland zond zij het volgende telegram: „Het Nederlandse volk en ikzelf zijn er diep door geroerd, dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik, dat in uw land zelf door verschrikkelijke overstromingen zulke zware verwoestin gen zijn aangericht". Minister-president, dr Drees, heeft de Engelse premier-Winston Churchill na mens de legering en de bevolking van Nederland zijn grote dankbaarheid en waardering overgebracht voor de buiten gewone wijze waarop Engeland „edel moedig en doeltreffend" heeft geassis teerd bij de grote ramp, die ons land heeft getroffen. Dr Drees heeft tevens ziin deelneming betuigd voor de slacht offers van de ramp in Engeland. De Nederlandse ambassade in Brussel heeft de Belgische bevolking haar dank betuigd voor het grote aantal aanbiedin gen voor onderdak van de dakloze Ne derlandse slachtoffers van de ramp. Men voegde hieraan toe, dat op dit moment evacuatie van bevolkingsgroepen buiten de landsgrenzen nog niet noodzakelijk is. Maarschalk Tito "van Zuidslavië heeft eondoleantie-telegrammen gezonden aan koningin Juliana en koningin Elisabeth. De ambassadeur van Griekenland, de heer Nicolaas Lely, heeft de ministers Beyen en Luns zijn medeleven met de nationale ramp betuigd „die het held haftige Nederlandse volk is overkomen". (Van onze correspondent) BREDA, 5 Febr. Het rampgebied West-Brabant: gaat er trots op, dat de dijk bij de haven van Willemstad waar Zondag de kwaadaardigste doorbraak was reeds is gedicht, Aan de andere dijkgaten in deze buurt zijn de vrij willigers aan de winnende hand. De onbeschadigde dijkgedcelten houden zich goed. Zelfs in het ontruimde Land van Heusden en Altena is de toestand op het ogenblik betrekkelijk goed te noemen. Aanvankelijk was men bang dat in de af gelopen nacht de weersomstandigheden het zwaar geteisterde gebied nog ernsti ger zouden treffen. Het is echter bij bange voorgevoelens gebleven. In de loop van de dag is het watefi iets gestegen. De gemeente Almkerk bij Werkendam is door het water in ver schillende delen gesplitst. De verbinding wordt met bootjes onderhouden. De be volking is heel rustig. Met zakken zand wordt koortsachtig aan de versterking der dijken gewerkt. De oud-stoottroepers slepen materiaal aan, De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond is bezig de hon derden cadavers uit dit overspoelde ge bied weg te halen. KNVB stelt program uit DEN HAAG, 5 Febr. Het bestuur van (le Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft meegedeeld dat alle voor Za terdag 7 en Zondag 8 Februari vastge stelde competitiewedstrijden zijn afge last. Rekening houdende met de wens van de Regering, verzoekt het. K.N.V.B.- be stuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren. De courses, die Zondag 8 Februari in Hilversum zouden worden gehouden, zijn verschoven naar Zondag 15 Februari. De stichting totalisator „Nederland" heeft voor het Rampenfonds al een bedrag van 30.000 gulden beschikbaar gesteld en zal, evenals de paardensport vereniging Hil versum, de batige saidi van deze courses afdragen. De stichting Ned. draf- en ren sport se ,.-nkt 4 percent uit de omzet van de totalisator. Het Nederlands Handbalverbond heeft alle wedstrijden voor Zaterdag en Zon dag afgelast. Ook de wedstrijden in de hoofd- en overgangsklas van de Ned. Tafeltennisbond gaan niet door. De Kon. Nederlandse Schaakbond heeft zijn pro gramma voor Zondag eveneens uitge steld. De K.N.H.B. en de K.N.K.B. hadden gisteren hun programma's voor Zater dag en Zondag reeds afgelast. Zondag zal er in Nederland dus geen sport beoefend worden. Sloepen „Salland" aangespoeld ZWOLLE, 5 Febr. Op het strand in Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip „Salland". Sinds Zaterdag ls geen bericht, meer ontvangen over dit 298 bruto register ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. De kapitein is M. Teekman uit Zwolle. neebracht van de in nood verkerenden, vormden een waardevolle leidraad voor de Nederlandse luchtmacht en de Marine Luchtvaart Dienst. Tijémérie dirigeerde boten naar die plaatsen, waar mensen in doodsgevaar verkeerden. Hij gooide ge neesmiddelen en zandzakken uit. Hij bracht belangrijke mededelingen als richtlijnen voor evacuatie en van het uit zetten van bakens voor vliegtuigen over. Soms streek hij neer op een stukje droog gebleven land om mensen aan boord te nemen. Maandagmiddag vond hij op een stuk dijk van nog maar enkele vierkante meter twee kinderen, wier ouders in de vroege Zondagmorgen waren verdronken. Hij bracht hen veilig naar dorpsgenoten, die op de zolder van een huis hun red ding afwachtten. Toen Gerard Trémérie Maandagavond zijn laatste vlucht had volbracht, zei hij: „Ik had niet kunnen doen wat er alle maal gedaan had moeten worden. Er is nog werk voor wel 20 helicopters gedu rende 14 dagen". Op verzoek van de Nederlandse lucht macht heeft de Sabena Dinsdag twee van haar drie helicopters ter beschikking ge steld. Een daarvan is weer bemand met Gerard Trémérie. Kostwinnersvergoeding DEN HAAG. 5 Febr. Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien er in hun ge meente personen zijn die in de gemeen te, van waaruit zij zijn geëvacueerd, kostwinnersvergoeding genoten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, na dat door de burgemeesters bij het desbe treffende departement in dit geval het ministerie van Oorlog en Marine is geïnformeerd naar het bedrag dat in de gemeente van herkomst werd uitbe taald. Een nadare circulaire met instruc ties zal nog volgen. By Heenvliet en Geervliet steeg het water vannacht bij hoog tij aanmerke lijk, en het gevaar was zeer groot. Het directe belang van het contact met I-Iel- levoetsluis en via deze plaats met Goeree en Overflakkee maakte het noodzakelijk terstond alle maatregelen te nemen. De talloze vrijwilligers kregen derhalve nog vannacht versterking van mensen en materialen. Vanuit het door het water omringde, doch over een weg bereikbare en drooggelegen plaatsje Heenvliet, wordt de strijd om het behoud van de dijken gevoerd. Er zijn depots ingericht Een hef schroef vliegtuig gaat landen midden in Zierikzee op het eiland Schouwen en Duiveland. Een droge plek is duidelijk gemarkeerd door reeds eerder neerge komen witte parachutes. (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 5 Febr. Het medeleven met de beklagenswaar dige bevolking in de getroffen landsdelen, blijft zich uiten in een stroom van giften voor het Natio naal Rampenfonds. Prins Bernhard deelde van avond voor de radio mee dat tot heden toe een bedrag van ruim elf en een half millioen gulden is binnengekomen bij het Nationaal Rampenfonds. Hierbij zijn alle bedragen inbegrepen. De toege zegde bedragen zijn echter in dit cijfer nog niet verwerkt. Dr Kor- tenhorst deelde in een radio- speech nog mee dat het Nationaal Rampenfonds een zuiver particu liere instelling is, die zelf over de besteding van de gelden beslist. Het geld komt van alle kanten. Dorpen en gehuchten doen niet onder in liefda digheidszin en vrijgevigheid voor de ste delijke bevolking, integendeel, ze worden vaak overtroffen. Van overal elders ter ereld waar zich landgenoten bevinden komt in ruime mate geldelijke en mate riële hulp binnen, en de berichten van vakbonden, bedrijven en individuele groepen die overuren maken of een deel van hun salaris afstaan voor dat éne doel, dat geheel Nederland in deze dagen bezielt, en begeestert, nemen ieder nur een grotere omvang aan. Hier volgt een uiteraard onvolledige opsomming van menselijke hulpvaardig heid en tastbare burgerzin. AMSTERDAM meldt de ontvangst van een be drag van 250.000 gulden, beschikbaar gesteld door de Algemene Verenigde Commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland. Bovendien is bij deze commis sie aan giften reeds een bedrag van bijna 150.000 ingekomen. Personeel en gevan genen van het Huis van Bewaring I aan het Klein Gartmanplantsoen hebben 638 gulden bijeengebracht. De bemanning van de PIET HEIN, op weg naar Korea, bracht 2000 gulden samen, dit is acht gulden per hd van de bemanning. De bemanning van de „KLIPFONTEIN", heeft, te zamen met de equipage van de „ZUIDERKRUIS", waarop zij thuisvaart 550 gulden bijeengebracht. Op de „Willem Barendsz" en de bege leidende vangstschepen, die in de Zui delijke IJszee kruisen, leeft men volop met het vaderland mee, Het gezamen lijke personeel bracht reeds 14.385 gul den bijeen. JAN MUSCH, die een afscheidstournee maakt met „De Vrek" van Molière wees de enve loppe, die hem Zaterdagavond door de bur gemeester van Schagen (N.-H.) na aflooj der voorstelling werd overhandigd terug met de woorden: „Schenk de inhoud aan het Rampenfonds", HEERENVEEN zamelde 35.000 gulden in; dit is gemiddeld bijna 15 gulden per gezin. De VERPEEGSTERS van het ziekenhuis der Rijksuniversiteit te Leiden staan een dag van haar salaris voor de noodgebieden af. RUURLO heeft de gemeente Serooskerke op Schouwen geadopteerd. HAARLEM: Directie en personeel van de N.V. Haarlemse machinefabriek voorheen gebr. Figee stortten 25,000 gulden, bijeengebracht door overwerkuren en door de vennootschap aangevuld. ZUIDBAR.TE: Bij Emmen offerde ruim 42 gulden per gezindit betekende een op brengst van 4565 gulden. JUBBEGA, SCHUREGA en OORNSTER- ZWAAG in Drente, met een bevolking van circa 1100 gezinnen, voor het merendeel ar beiders. zamelden 1L000 gulden in. NEDERHEMERT in de Bommelerwaard bracht 23.000 gulden bijeen, dit is ruim 20 gulden per gezin. OPPERDOES, een Drentse gemeente van 1250 zielen offerde 9165 gulden, of gemiddeld ruim 30 per gezin. Het beroepsgoeclerenvervoer heeft de bij zijn organisatie aangeslotenen aange spoord de dagopbrengst van één vrachtauto per bedrijf ter beschikking te stellen van getroffen collega's. De bakkersgezellen in heel Nederland staan tien percent van hun loon af; de opbrengst wordt door de werkgevers verdubbeld. Esso-Nederland maakte 300.000 gulden over. Het personeel staat 2 percent van zijn maandsalaris af. Het bouwbedrijf heeft aan Rykwater- staat en andere officiële instanties een georganiseerde hulpactie aangeboden. De werknemers stellen acht uur loon beschikbaar en de werkgevers voegen er een gelijk bedrag aan toe. Alblasscrdam, zelf getroffen, stelde 100.000 gulden beschikbaar voor Oude en Nieuwe Tonge. Een ambulance-auto, ingericht voor het vervoer van twee zieken, werd aange boden door de importeur in Nederland van de „Volkswagen". Ook de Nederlandse koopvaardij blijft niet achter. Bij de Maatschappij „Ne derland" kwamen van de bemannin gen van vele barer schepen telegra fische verzoeken binnen om aanzien- De boeren van Lekkcrkerk schonken een partij vee, dat ruw geschat een waar de van 33.500 gulden vertegenwoor digt. Hot, Gooi zamelt eveneens in. Hilversum bracht ruim 100.000 gulden binnen. Huizen 4153, Laren ƒ39.000, Blaricum 17.000. Een Loosdrechtse kweker ver kocht voor het fonds 100 orchideeën, die ruim 3700 opbrachten. LIMBURG zamelt enorme bedragen in. De Provinciale Staten zetten in met 50.000 gulden. Mgr Lemmens schonk 10.000 gulden. Op de giro van de pro vincie kwamen bijna 125.000 gnlden binnen. De meeste bedragen worden echter regelrecht gestort op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds. FRIESLAND offerde reeds meer dan een millioen. Ooststellingwerf 80.000. Weststellingwerf 71.000, Opsterland 35.000. De Friese boeren zuilen vee voer, zaai goed en dergelyke ter be schikking stellen, Wieringermeer voteerde 50.000 gulden om een getroffen gemeente te adop teren. De gevangenen van Scheveningen hebben van hun cantinegeld 4G5 gulden bijeen gebracht. Dit betekent voor hen twee weken niet roken. Ook in andere ge vangenissen zijn dergelijke acties gaan de. In Arnhem hebben twee inwoners be loofd een cent te geven voor iedere gulden die in Arnhem wordt geofferd. Zij zijn reeds 3500 gulden schuldig. Kunstenaars hebben belangrijk werk afgestaan ten bate van de slachtoffers. De Gelderse boeren, die vandaag in Arnhem vergaderden brengen dubbele contributie op en zullen hun collega's zoveel mogelijk helpen. Een reder uit het buitenland, die bij Wilton-Feijenoord schepen bestelde, schonk 5000 gulden. De bemanningen van de schepen „Polydorus" en „Teu- cer" van de maatschappy „Oceaan" maakten 960 over. Berkenwoude (Z.H.) schonk 11.000. Het personeel van de Fordfabrieken schonk ƒ37.000. Een houtbouwbedrijf in Vroomshoop stelde een houten woning met inrichting ter beschikking van de burgemeester van Stad aan 't Haring vliet. (Van onze speciale verslaggever) NIEUWESLUIS (Voorne), 5 Febr. Langs het Voornso kanaal, ter hoogte van Nicuwesluis, heeft de reeds ernstig bedreigde dijk ten Oosten van het kanaal vannacht, zo zwaar geleden, dat men vreest voor verzakking of een dooi*braak. Aangezien het water in de polders voor de dijk meer dan een meter boven het peil van het kanaal staat, zou een doorbraak ongetwijfeld de dijk aan de Voornse zyde van het kanaal hebben aangetast. Voor zover op dit ogenblik bekend is, heeft de 2 beproefde dijk het gehouden. Nationaal Rampenfonds Isim 9575—I Repertoire-wijziging in de Koninklijke Schouwburg DEN HAAG, 5 Febr. In verband met - ramp, welke Nederland getroffen heeft, zal de Haagse Comedie in de ko mende dagen in de Koninklijke Schouw burg een ernstiger repertoire geven. Op Vrijdag 6 Febr. zal de opvoering van ïean Giraudoux' „Ondine" blijven gehand haafd. Zaterdag 7 Februari zal Tsje- ohow's „De Kersentuin" worden ge speeld. De voorstelling van gisteravond „Als het kindje binnenkomt" heeft geen doorgang gevonden. De Koninklijke Schouwburg zal Zondag de gehele dag gesloten zyn. voor kleding, voedsel, medische hulp en vrijwilligers. Er zijn reeds amphibie- voèrtuigen en platte vaartuigen onder weg, om de gewaarschuwde bevolking ter hulp te snollen, wanneer de dijken het zouden begeven en nieuwe gebieden op Voorne onder water zouden worden gezet. Verkeer omgelegd Vanmiddag werd 't verkeer over de op de westelijke dijk van het Voornse kanaal gelegen weg stopgezet. De toestand was toen zo precair dat men voor het verkeer op die weg geen risico's wilde lopen. Al het verkeer voor Hellevoetsluis moest worden omgelegd over Den Briel en Rockanje. Er hebben ons nog geen be richten bereikt dat de betrokken dijken zijn doorgebroken, doch de toestand zal kritiek blijven, zolang bet water in de polders van Oudenhoorn en Heenvliet niet is weggewerkt. Do bewoners van Voorne zijn op het ergste voorbereid. Ten Oosten van het kanaal in de omgeving van Abbenbroek en Zuidland bevindt zich naar mense lijke berekening niemand meer in le vensgevaar. Abbenbroek is op enkele tientallen mensen na volledig ontruimd, terwijl de bewoners van Zuidland, voor zover' deze gevaar liepen, het plaatsje eigener beweging hebben verlaten. Militaire slachtoffers DEN HAAG, 5 Febr. Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt vermist de dpi. soldaat E. Wiliemsen (reeds gemeld) leger- nummer 320905414, afkomstig uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpi. korporaal L. N. van Polanen, legemummer 31041.9285, In totaal zijn thans van de Koninklijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden vermist. De twee militairen van (le Koninklijke Marine, van wie aanvankelijk werd aan genomen, dat zij vermist waren, zijn thans terecht. Zeer ernstige fout? TROUW (5 Febr.) Zondagmorgen vernamen wij door de radio dat er geen contact te krijgen was met Zee land. En wij vernamen dat de ministers Drees en Algera zich naar het Eiland van Dordrecht hadden begeven. Achteraf weten wij dat de ramp daar stellig niet hot ergst en het omvangrijkst is geweest. Merkwaardig is in dit verhand een uitla ting van de correspondent van de Daily Te legraph van Maandag.j I. Daar slaat namelijk deze. zin in- „Als eerste waarnemer van uit de lucht van de gehele situatie kan ik vaststellen dat het een chaotische toestand is, die veel erger is dan zei I's de autoriteiten zich bewust zijn. Er zijn honderden dijkdoorbraken". Deze Engelse krant werd des Zondags ge drukt. De correspondent had de zaak dus Zondagmorgen van een vliegtuig uit beke ken. Wij vragen ons af of er Zondagmorgen van regeringswege niemand in een vlieg tuig is gaan zitten om een algemeen over zicht van de ramp te krijgen. Het tragische geval van Schouwen bij voorbeeld, een eiland dat het ergst getroffen is, is eigen lijk pas gisteren goed tot de publieke opinie doorgedrongen. Doeltreffende hulpverlening begint met een goed inzicht in de omvang van de ramp. Als het waar is wat de correspondent van de Daily Telegraph zegt dat de regering zich Zondagmorgen de omvang van de ramp niet bewust was, terwijl dat toch met behulp van een vliegtuig mogelijk was, dan zou dat een zeer ernstige fout zijn. Wij willen hier met alle voorbehoud over spreken, maar de voortdurende sprongen, die er in de dodencijfers zijn waar te nemen, nopen er wel toe om deze vraag te stellen. Wij weten ook wel dat het reddingswerk niet in één slag op volle toeren kan werken, maar als we pas in de krant van Woens dag lezen dat het reddingswerk op Schou wen in volle gang is, dan geeft dat te den ken. Zondag sprak eigenlijk niemand over Schouwen. „Volkskrant meldde niet" DE WAARHEID (5 Febr.) De luchtmacht heeft bil de luchtyerken- ningen op Zondag en Maandag j 1, het zwaar getroffen eiland Schouwen-Duiveland vergeten, zo meldt Het Parool van gister avond. Dientengevolge was over het lot van dit eiland niets bekend en arriveerde daar pas Dinsdagmorgen de eerste hulp. Een verslaggever van de Volkskrant heeft echter reeds Zondag een vliegtocht boven het. geteisterde gebied gemaakt. Uit bij gaand kaartje en uit het verslag, dat in de Volkskrant van Maandag werd gepubliceerd, blijkt dat bij daarbij ook de catastrophe op Schouwen-Duiveland heeft gezien. De Volkskrant heeft echter nagelaten Zon, dag direct ter bevoegder plaatse melding te maken van de bevindingen van haar ver- Het was het blad blijkbaar alleen maar om de sensatie te doen. De hulpverlening aan de in doodsnood verkerende bevolking kon op het verschijnen van het Maandagblad wachten NASCHRIFT: En maar stoken en maar kletsen. Aan boord van de door de Volkskrant gecharterde K.L.M.-machi- ne bevond zich behalve drie ver slaggevers van dit dagblad ook op hun verzoek een extra gezagvoerder van de K.L.M. die het overvlogen gebied goed kent. Onmiddellijk na de landing om 17.45 Zondagmiddag op Schip hol heeft deze rapport, uitgebracht aan zijn directie. In opdracht van de president-directeur is datzelfde rapport telefonisch doorgegeven aan een offi ciële instantie in Den Haag. Dat is de waarheid. Red. VOLKSKRANT Generaal Ridgway wordt op Schiphol ontvangen door generaal Hasselman (links). De opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten had. een rondvlucht gemaakt boven het geteisterde gebied en ging vervolgens naar Den Haag om met minister Staf te spreken over de mogelijkheden van hulpverlening. Extra opbrengst voor Rampenfonds? (Van onze landbouwmedewerkcr AMSTERDAM, 5 Febr. De inundatie van Zuidwest Nederland heeft dadelijk invloed op do aanvoer van winterworte len en uien. Winterwortelen worden voornamelijk geteeld op Flakker, terwijl het overgrote deel van de Nederlandse uien afkomstig is van Flakkee, de Zeeuw se eilanden en West-Brabant.. Hoewel de (Advertentie) Neem ter bestrijding van IR KOU en GR1EP& de speciaal samengestelde j&n 1 i m jjfejÉA HET OUWEL-CACHET TfTpft WAARBORGT H P M SMAAKLOOS EM GEMAKKELIJK INHEMEN (Van onze speciale verslaggever) GOES, 5 Febr. Achthonderd Amerikanen en Duitsers liebben vandaag in honderd ampliibievoertuigen op Schouwen en Duiveland geopereerd. Het was een laatste grote actie om mogelijke overlevenden te redden. Nergens evenwel hebben zij een teken van leven waargenomen. Toen zij terugkeerden in Bruinisse en Zierikzee brachten zij slechts het stoffelijk overschot van rond dertig Schou- wenaren mee. Twintig slachtoffers werden op een droge plek by de vluc-lithaven van Bruinisse begraven; de andere tien waaronder vier kinderen in Zierikzee. De evacuatie van Schouwen-Duiveland is thans geheel voltooid. Het detachement van de K.M.A. te Breda dat met de ontruiming van het eiland was belast, ls terug getrokken op Ierseke. Vandaar wordt hedennacht de tocht via Antwerpen naar Breda gemaakt. de zwakke plekken in overigens behou den gebleven dijken te verstevigen. Dag en nacht wordt er vooral op Thoien en Zuid-Beveland doorgewerkt. Batterijen van de luchtdoel-artillerie verlenen des nachts bij het werk aan de dijken hun medewerking door zware schijnwerpers op de kritieke punten te richten. De ge hele dag door zijn door de lucht grote partijen zandzakken aangevoerd. Drie breuken In de haven van Sint Maartensdijk op Thoien kwam een schip met 20.000 zand zakken aan. Want hoewel het er op lijkt, dat men langzamerhand de droeve balans kan gaan opmaken, waaruit de omvang van de ramp zal blijken, zijn de deskun digen van mening dat één enkele storm vloed voldoende is om nieuw Op de droog gebleven plekken van het eiland vertoeven thans enige honderden van buitenaf aangevoerde dijkwerkers. Men wil namelijk trachten door het her stel van enige binnendijken althans dat deel van het eiland te redden, dat ls ge legen beoosten de lijn Zierikzee-Noord Gouwe. De rest van Schouwen-Duiveland moet voorlopig aan de zee worden ge laten, totdat groot materieel voor het herstel van de zeedijken is gearriveerd. Nieuwe Franse en Belgische troepen zyn thans onderweg om bij het herstel van de binnendijken te helpen. In geheel Zeeland is thans alle aan dacht erop gericht om in de eerste plaat6 Een bij Renesse op Schouwen-Duiveland en twee op Thoien. Twee peletons Franse troepen, onge veer 70 man, die vanmorgen op Thoien aankwamen, werden na een eerste ver kenningsactie in het rampgebied van Stavemsse naar de doorbraak bij Strijen- ham gedirigeerd, 300 Burgers waren er reeds ingezet. Men vertrouwt dat men althans dit gat voor middernacht heeft gedioht. Nieuwe dijkbreuken worden thans ver wacht bij de Nieuweiandsedijk in de om geving van Krabbendijke eii bij Katten- dijke boven Goes. In verband met het dreigende gevaar is Krabbendijke voor een groot deel ontruimd en heeft de bur gemeester van Goes de bewoners aange raden huisraad en kleding naar de eerste verdieping over te brengen, DEN BURG, 5 Febr. Op Texel is de nacht gunstig verlopen; de Noorderdyk beeft stand gebonden. Tegen drie uur in (lc ochtend kon de centrale post op non- actief worden gesteld. Uiteraard werden de wachten op de dijk gehandhaafd. Getracht zal worden, in verband met het op 16 Februari te verwachten spri tii, cfe voorlopige herstellingen aan dijken door definitieve te vervangen. De schade aan de dijken is groot, doch een raming daarvan is nog niet mogelijk. Nog stepds wordt één persoon vermist, Van middag is het derde slachtoffer begraven De collecte op het eiland heeft tot nu toe 15.000 gulden opgebracht. Voorts heb het land te slaan. De afgelopen nacht zijn I ben padvinders grote hoeveelheden er drie dijkbreuken in Zeeland geweest.. I kleding en goederen ingezameld. Van onze correspondent) SCHIPHOL, 5 Febr. Generaal Ridg way, de geallieerde opperbevelhebber in Europa heeft vanmorgen in een Ameri kaans legervlicgtnig een rondvlucht boven de geteisterde gebieden gemaakt. In gezelschap van enige van zijn staf officieren vertrok de generaal in de vroe ge ochtend uit, Parijs met een Skymaster, maakte een vlucht boven de overstroom de polders, steden en dorpjes van Zee land, West-Brabant en Zuid-Holland en landde om 11 uur 20 op Schiphol. „Ik ben hierheen gekomen", aldus de generaal, „om mij persoonlijk op de hoog te te stellen van de ontstellende ramp, welke Nederland getroffen heeft. Zodoen de kan ik zien wat er, voor zover dat in ons vermogen ligt, door ons gedaan kan worden om het Nederlandse volk te hel pen. Vanmorgen hebben we de over stroomde gebieden in ogenschouw ge nomen. We vlogen van Oostende naar de punt van Walcheren, toen naar West kapel le en vandaar naar het Oosten via Dordrecht en Rotterdam naar Schiphol. We hebben nu een zeer duidelijk beeld gekregen van de ramp. Vanmiddag zullen we in Den Haag besprekingen voeren met de minister van Oorlog en Marine, en daarna keren we terug naar Parijs." In Den Haag liet de géneraal zich in lichten over de toestand en over de hulp die de Amerikanen direct hebben ge geven. Hij prees hen voor hun doortas tend werk. Via Woensdrecht vertrok hij naar Parijs. Beurtvaartdiensten DEN HAAG. 5 Febr. Het Neder lands Binnenvaartbureau deelt mee, dat beurtdiensten van Amsterdam en Rot terdam op Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren en Zuid-Beveland weer normaal worden gevaren. In verband met de noodtoestand zijn extra schepen Inge legd. situatie nog niet te overzien valt, is het zeker, dat beide groenten schaars zullen worden. De veilingen reageerden reeds. Uien noteren thans 10 gulden per 100 kilo hoger dan de vorige week. Voor wortelen en uien behoeven door de regering zeker geen ingrijpende maat regelen getroffen te worden zoals voor aardappelen, granen en dergelijke. Want deze beide groenten vormen geen drin gende levensbehoeften en er zijn voor de consument voldoende andere groenten beschikbaar, zodat ieder, die de hogere prijzen niet wil of lean betalen over vol doende „uitwykmogelijkheden" beschikt. Het zou echter schrijnend zijn, indien de inundatie-ramp de aanvoerders van deze groenten extra-winsten zou opleveren. Men is ervan overtuigd, dat deze niet- getroffenen dit zelf niet wensen en dat „afroming" der extra-winsten ten bate van de slachtoffers van de ramp dan ook door eenieder als een gelukkige oplos sing zou worden aanvaard. Dit zou bo vendien gemakkelijk uitvoerbaar zijn, daar het hier twee artikelen betreft, die volledig over de veilingen verhandeld worden. Twee maatregelen De regering zon hier dan dadelijk twee maatregelen dienen te nemen: 1. De uit voer van nien en wortelen nioet dadelijk worden stopgezet. 2. Do regering moet de veilingen verplichten de aanvoerders van uien en wortelen slechts de prijs uit te betalen, die gold in de laatste week van Januari. Het door de kopers meer betaal de bedrag moet door de veilingen afge dragen worden aan het Nationaal Ram penfonds. Gezien de bijzondere plaats, die de thans geïnundeerde gebieden voor de productie van deze beide groenten in nemen en gezien de omstandigheid, dat de prijzen van eind Januari voor de telers lonend zijn, zal de hier gegeven oplossing door iedere belanghebbende rechtvaardig en goed geacht worden. Donderdagavond reportages van de overstromingsramp in Oost-Engeland be nevens een sprekend relaas van de inter nationale hulp, zoals die thans in grote omvang op onze eigen zwaarbeproefde bodem wordt geboden. Franse genietroe pen arriveerden met een kostbaar volge laden trein op het station te Bergen op Zoom en begaven zich onmiddellijk op weg naar Halsteren. Helicopters ope reerden waar maar mogelijk was zij haalden onder meer een chirurg van een boot om hem sneller ter plaatse te bren gen en Amerikanen trokken met een colonne amphibie-voertuigen door over spoelde wegen en verdronken land. Het waren eigenlyk zeer onsamenhangende flitsen die geen enkele pretentie van ver zorgd camerawerk wilden hebben. Maar alles hij elkaar gaven zy op roerende wij ze blijk van een der edelste eigenschap pen der mensheid, de naastenliefde, wel ke als een warme glans de ellende van dit ogenblik overstraalt. VERREKIJKER No. 12 op 5 Febr. Vergeten HET PAROOL (4 Febr.) Het heett verwondering gewekt, dat pas eergisteren bekend is geworden, hoe ernstig vooral de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland door de watervloed zijn getroffen. De mogelijkheid is onmiddelijk geopperd, dat dit feit misschien al eerder bekend is geweest aan de instanties die met hulpverlening aan deze gebieden wer den belast, zodat de hulpverlenging op grote schaal reeds aan de gang kon zijn geweest, vóór de enorme omvang van de ramp aan het gehele volk bekend werd. Bij informatie blijkt ook thans echter, dat op de lijst van luchtverkenningen het eiland Schouwen- Duiveland. dat juist uitzonderlijk ernstig is getroffen, helemaal met voorkomt. In de loop van Zondag en Maandag zijn een aantal verkenningsvluchten uitgevoerd. "Volgens de officiële journalen blijkt dat Zondag de volgende verkenningsvluchten werden uitgevoerd uit de lucht- 12.05 Biesbosch; 14.05 Lage Zwaluwe en Dinteloord; 15 30 Middelliarnis: 16.30 Mid- delhamis: 17.50 Zuid-Beveland en Walche ren: 18.06 Steenbergen: 18.45 Zuid-Beveland: 18.50 Willemstad: 1901 Willemstad: 19.16 Moerdijk: 19-21 Dinteloord. Maandag werd vervolgens het volgende verkenningsprogramma afgewerkt 9.15 Gorkum; 10.12 Moerdijk en Lage Zwa luwe: 10.50 Noord-Beveland; 11.15 Tien Go- meten; 31.26 Zuidoost-Overflakkee11.48 Goeree-Overflakkee12.16 Roozenburg. Geen dijkwachten DE TELEGRAAF (5 Febr.) Het communiqué over de oorzaak van de ramp meldt, dat onze dijken niet bestand waren tegen de gecombineerde krachten van een orkaan en een springvloed. De springvloed in de nacht van 31 Januari kan in iedere zakagenda worden gelezen; een storm was door De Bilt aangekondigd. Vroeger werden onder dergelijke omstan digheden dijkwachten uitgezet en voor zorgsmaatregelen getroffen. Ditmaal begon nen de noodklokken te lulden toen de dij ken reeds doorbroken waren; werden men sen in hun slaap, het vee in de stallen door het water verrast. Vijf milliard NEW YORK HERALD TRIBUNE (4 Febr.) De wederopbouw, het herstel van de dijken, de hulp aan de daklozen, het verlies aan landbouwproductie, dat alles moet wor den gedragen door de Nederlandse natio nale schatkist. De schade tengevolge van de overstromingen wordt geschat op een bedrag tussen drie milliard en vijf milliard gulden; de uitgaven voor de defensie voor 1953 waren begroot op 1 milliard 700 mil lioen gulden. Tengevolge hiervan moest de Amerikaanse ambassade de notities kapot scheuren, die het opgesteld had voor de minister van buitenlandse zaken John Fos ter Dulles. Deze arriveert Vrijdag in Den Haag en moet uitgaan van een geheel nieu we serie veronderstellingen op het gebied van de economie, industrie, landbouw en defensie. De overstroming heeft alle vorige berekeningen voor Nederland overspoeld. Balans van ruïnes LE MONDE. Parijs (5 Febr.) Als Foster Dulles Vrijdag in Den Haag aankomt is er alle kans. dat een balans van ruïnes de plaats zal innemen van een pro gram van militaire uitgaven. Zee neemt wraak NEW YORK TIMES (4 Febr.) Meer dan duizend mensen werden gedood in de Lage Landen en ongeveer de helft daarvan op de Britse eilanden. Bijna zou men zeggen, dat de zee wraak neemt op rle twee volkeren, die haar moest vasthou dende veroveraars zijn geweest. Het verlies aan mensenlevens is verschrikkelijk, de schade op het ogenblik onberekenbaar. De sympathie van de beschaafde wereld gaat uit naar hen, die lijden, en voor hen. die hun eigen leven in de waagschaal hebben gesteld om anderen te redden, heeft de wereld slechts lof. Laten we hopen, dat het ergste nu voorbij is. „De regen uit de hemel hield op. Het water vloeide langzaam heen en... de toppen der bergen werden zichtbaar." Geen waarschuwing MANCHESTER GUARDIAN (4 Febr.) De commissie voor wegen en bruggen van de graafschapsraad van Oost-Suffolk besloot gisteren zich te wenden tot de „betreffende autoriteit" met de klacht dat geen waar schuwing was gegeven voor de hoge vloed, die de overstromingen dn Engeland) heeft veroorzaakt. De voorzitter mr B. C. Smith zei: „Velen die in hun slaap verdronken zijn zouden gered zijn als een waarschuwing was gegeven." Snelle hulp FRANKFURTER ALGEMEINE (4 Febr.) Duitsland heeft In zijn ergste nood na de oorlog van de Westelijke wereld hulp ont vangen, die het niet spoedig meer zal ver geten. We zijn blij, dat wij er nu in beschGl- de male mee toe kunnen bijdragen de noofl van onze buren te lenigen. Het komt -er daarbij niet zozeer op aan hoe groot het ver mogen ls om te helpen. In een actueel ge vaar kan iedere steun, als zij snel geleverd wordt, het veelvoudige, in bepaalde gevallen zelfs misschien alles betekenen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3