In STAVENISSE: begrafenis LL DE DIJK GAAT WEER DICHT zonder klokgelui KONINGIN EN PRINS TROOSTEN EN HELPEN „Soldaten - reuzenkerels hebben ons gered" TRAGISCHE PATROUILLE MET FRANSEN Burgemeester: „Het gebeier zou de omwonenden alarmeren ABDIJSIROOP orle go If Oproep van het Episcopaat aan Katholiek Nederland Concert voor orkest van Rosenberg Je ^fcSLsïtranï van Vrijdag 6 Februari 1953 3 (Van onze speciale verslaggever) ST MAARTENSDIJK (Tholen), 5 Febr. Zeventig Franse sul- daten hebben vandaag Stavenisse gezien. Met twaalf rubberboten gaan zij over het ondergelopen polderland van Tholen. Hun ver moeide ogen turen over het water. Eentonig klinkt het gebrom van de buitenboordmotoren. Hoog in de lucht daveren de Dakota's en bommenwerpers of klinkt het ijle gesnor van hefschroefvliegtuigen. De Franse jongens, die twee dagen niet uit de kleren zijn geweest, laten nonchalant de hand in het water glijden. Het is koud. Ze varen tussen de bomen, die nog geen week geleden de weg afzoomden. Pierre Renoir, een jonge luitenant, zit aan het roer. „Attention" roept hij zacht en correct, „in de verte drijft iets". Gespannen volgen dc jongens de blik van hun chef. Een zwart-grijze bult komt op de deining van het water naar boven en zakt weer. „Une vache", een koe; de belangstelling verslapt weer, tot dat in de waterplassen slanke torens zichtbaar worden: Stavenisse. Driehonderd mensen lieten hier het leven. Ooggetuige over de ipnacht ram. Overal drijft nu wrakhout in het rond: tafels en stoelen en tegen een bomenrij ligt het dak van een boerderij. Zo op een afstand lijkt het aardig intakt. Wei nig huizen staan er nog rondom de kerk spits De helft van Stavenisse is geheel verdwenen en over wat eens de bebou wing aan de kerkdijk was, ziet men nu door een gat van énkele kilometers de Oosterscheldestroom. Een blank strand ligt tussen de polder en de zee. Een helicopter raakt er bijna de grond. Ken schreeuw Heidaar!het galmt ver weg. Als door de bliksem ge troffen komen de Fransen overeind. Het is een teken van leven. Zijn er nog men sen in Stavenisse? Een soldaat met een haard van drie dagen kijkt vragend naar zijn chef. Ze varen naderbij. Een boeren zoon staat voor ren raam van een over eind gebleven huis. De Fransen wenken (Advertentie) doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKER'S •'s Werelds beste hoestsiroop - op J De vereniging voor penningkunde heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. Prof. L. O. Wenckebach zal een ontwerp maken. De penning wordt alge meen verkrijgbaar gesteld. De netto-op brengst is voor het Nationaal Rampen fonds. Ook de motorboot ,.Spes salutis" uit Brielle is in Rotterdam aangekomen met koeien aan boord uit Scharredijke. Het schip was tijdens de reis lek geraakt, maar met eigen midde len werd het water uit de boot gepompt. Het lek werd naar ouderwetse schip- pers-EHBO voorlopig gestopt met een stuk spek. Een voorbeeld voor alle aannemersbedrijven in Nederland: bij de firma Schoonewil en Jonker in Alk maar hebben de arbeiders overgewerkt. 1-Iet resultaat 250,— voor het Natio naal Rampenfonds werd door de baas aangevuld tot een bedrag van 1000. En dat is het voorbeeld dat we bedoelen. In tegenspraak mot hetgeen anders luidt: de feestelijkheden in Heemstede en Haarlem ter gelegenheid van de inter nationale bloemententoonstelling Flora 1953, die op 13 Maart zal worden ge opend, gaan volledig door. Omdat men meent dat de grote slag die Nederlands economie met de waterramp heeft getrof fen, het noodzakelijk maakt, dat zoveel mogelijk vreemdelingen naar ons land worden getrokken. Daarentegen heeft men besloten het Nationaal Spelevaart- feest, dat de achtste Februari in Utrecht zou worden gehouden, niet te laten door gaan. Het is maar net hoe het valt. Want de jaarlijkse tentoonstelling van Westfriese bolb'loemen in Bovenkarspel gaat weer wel door. Van 11 tot en met 15 Februari. Het mogelijke voordelig kassaldo zal worden gestort in het Ram penfonds. Alle aanbiedingen tot vermaak van de bezoekers zijn echter afgewezen. De tentoonstelling zal geheel het karak ter krijgen van een Engelse tuin. De zilveren legpenning met oorkonde van de KLM werd uitgereikt aan Henri Mas- sot, die president is van het syndicat de la presse Parisienne. Uit erkentelijkheid voor de buitengewone medewerking, die de Parijse pers al gedurende vijftig jaar heeft gegeven aan de burgerluchtvaart en om haar positieve belangstelling voor de KLM. De Rotterdamse Kunststich ting heeft de kunstenaar W. Nijs op dracht gegeven een ets te vervaardigen, voorstellende een panorama van Rotter dam. van de bruggen over de Maas tot het groothandelsgebouw, met in het cen trum de Laurenskerk en de rivier als achtergrond. Het moet een prent worden van 160 bij 50 cm, die te zijner tijd in zeer beperkte opgave ten verkoop zal worden aangeboden. 1-let schijnt dat in Nieuw-Zeeland een konijnenplaag ern stig huishoudt. Vijftig millioen van die knaagdieren zouden zich daar een be staan trachten te veroveren. Zij eten het voedsel voor vijf millioen schapen en benadelen de schapenhouders voor ne gentien millioen Engelse ponden. De outillage van het veer over de Waal bij Tiel zal worden verbeterd. Er is zelfs sprake van een dieselelectrische motor boot 130.000), terwijl ook nog een of twee varende ponten ingelegd worden. Dan moet de glerpont „Prinses Juliana" die zeer hinderlijk is voor de scheep- vaart, uit de vaart worden genomen. Feitelijk is op het ogenblik maar één ding werkelijk van belang: storten op giro 9575 van het Nationaal Rampen fonds. Dat zet steeds meer zoden aan de dijk. naar liem om naar beneden tc kou „Wij zijn van (le bewaking", roept de man; ik vertaal het. Teleurstelling lezen we op de gezichten. Er is niets meer aan te doen. Lanj zaam varen de boten nu door de hoofi straat van het dorp. Geen huis dat on beschadigd is. Een weggerukte buiten muur geeft het uitzicht op de vrijwel in tact gebleven opstelling van een slaap: kamer-ameublement. Door het bij laagtij tot de heupen rakende water waadt een man: met vijf man houden we hier de wacht, vertelt hij. We hebben een boot met proviand en reddingsgordels. Een eenzame wacht. Een treurige wacht. Vier lijken zijn bijeengebracht in een boeren huis. De Fransen nemen ze over. Vredige rust ademt nu over Stavenisse. Geen spanning meer. De soldaten wenden de blik af. Ze willen werken: ze willen iets doen, maar een patrouilledienst in een ondergelopen polder interesseert ze eigenlijk niet.. En van de strijd die nu nog gevoerd wordt tussen Sint Maartens dijk en Stavenisse in hebben ze geen weet. Honderden zijn daar in de weer met zandzakken. Vanaf de waterkant lijkt het niet interessant. Plet gat in de zogenaamde vierde binnendijk is gedicht. C'est tout. In Sint Maartensdijk is het nog lang niet „alles". De vierde binnendijk hou den betekent hier Tholen houden. De burgemeester treffen we thuis. Een glas cognac? We drinken een glas cognac met hem. Een vrouw in een bevuild Rode Kruis-schort komt binnen. „Kom je mee eten?", vraagt ze. „Neen", geen eten van- g, „ik moet eerst naar de begrafe nis". Man en vrouw praten nu samen in een hoek van de kamer, waar alles door de watervloed onordelijk werd omver ge worpen en nog niet bijster ordelijk werd neergezet. „Ik kan toch zo niet gaan", zegt de burgemeester. Hij wijst op zijn broek: het is een licht flanellen zomer pantalon. „Het moet, alle andere kleren zijn nat." Zonder klokken Zo haast de burgemeester zich naar het marktplein. „Ze zijn nog kwaad op ne bovendien", vertelt hij onderweg. „De nabestaanden wilden dat ik voor de begrafenis de kerkklokken zou laten lui den, maar dat. kan niet. Onze kerkklok ken zijn onder deze omstandigheden ons alarmsignaal. Honderden boeren wonen nog in het ondergelopen land. Er zou een paniek kunnen ontstaan." En daar komt dan een eenvoudige boe renwagen door twee Zeeuwse hengsten getrokken. Achter elkaar staan zes hou ten kisten op de laadbak. Ruw blank hout, dat straks zonder enige formaliteit aan de aarde wordt toevertrouwd. Juist op dat ogenblik davert weer een nieuwe serie vliegtuigen over Sint Maartensdijk. Op een weiland staat een matroos in een wit pak, die de piloot met de armen wen kend boven het afwerpterrein dirigeert. Groepen arbeiders lopen met kruiwa gens. Anderen scheppen het vele deci meters hoge slik uit de straten. De Kaai- weg is tot een meter diep weggespoeld. Twee café's verdwenen in het water. „Ta", had de burgemeester ons verteld: „hier was het begonnen in de onheils nacht. Ik was tijdig gewaarschuwd. Op de dijk voor de Kaaiweg had ik de storm- planken laten aanbrengen. Midden in de nacht ging ik er naar toe. juist toen ge beurde hét verschrikkelijke. De storm- planken braken door. Lieve help. dacht ik toen, dat hebben we vast niet goed ge daan. Wat zal daar een gedonder over komen. Wie dacht er zelfs toen nog aan ;en ramp". „We krijgen prachtige hulp," zei hu. ."Voedsel en zandzakken in overvloed. Soldaten voor de bewaking genoeg, maar Mgr Baldclli naar Nederland Verkenningstocht voor pauselijke hulp ROME. 5 Febr. (KNP) Behalve de pauselijke waarnemer, mgr Lambertini, zal ook mgr Baldelli, president van het pauselijk hulpwerk en van de inter nationale 'Caritas-organisatie naar Ne derland komen. Mgr Baldelli is reeds uit Rome vertrokken en zal voor het pause lijk hulpwerk en de internationale Cari tas in de getroffen gebieden nagaan, aan welke hulp de meeste behoefte bestaat. De vicaris-generaal van Rome, kardi naal Micara, en de aartsbisschop van Genua, kardinaal Siri, hebben in hun diocesen oproepen gericht tot de katho lieken om Nederland te hulp te komen. De bisschop van Parma, mgr Colli, zal een hulpkolonne zenden. Mgr Alfrink keert terug UTRECHT, 5 Febr. (KNP) Mgr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor, die tot herstel van zijn gezondheid eni ge tijd in Rome heeft doorgebracht, heeft zijn'verblijf in de Eeuwige Stad afgebro ken en is naar Nederland vertrokken. Donderdag of Vrijdag wordt hij in Ne derland terugverwacht. PROF. BEEL WAARSCHUWT DE GEMEENTEN DEN HAAG, 5 Febr. Kort voordat prins Bernhard de gemeenten via de radio waarschuwde niet al te vlot tc zijn met het .adopteren van getroffen gemeen ten, had de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, een circulaire gezon den aan de burgemeesters en wethouders met dezelfde raad. De bedoelingen van de gemeenten, die willen adopteren, worden op hoge prijs gesteld, schrijft minister Beel, maar hij wijst er dan 'verder op, dat de nationale hulp vóór moet gaan en niet doorkruist mag worden door afzonderlijke acties. De hulp moet evenredig worden verdeeld. De consequenties van spontane adopties zijn vaak niet te overzien. GORCUM-DORDT PER BUS UTRECHT, 5 Febr. Ingaande Vrij dag 6 Februari zullen de Nederlandse Spoorwegen de verbindingen tussen Dor drecht en Gorinchem onderhouden met autobussen. De verbindingen blijven met ongewijzigde vertrekuren gehandhaafd, wat we nu nodig hebben is domme handkracht. Duizenden grond- en dijk- werkers die dit werk gewend zijn. Daar enboven hebben we nodig een ingenieur. Alles wat nu aan de dijken hersteld wordt geschiedt door eenvoudige opzich- tertjes, maar er moet iemand komen, die verstand van deze zaken heeft. Vier doden heeft men in Sint Maar tensdijk geteld. Het aantal doden van Stavenisse wordt officieel op 300 ge houden, maar mensen die de ramp heb ben meegemaakt, zeggen, dat er nog 50 zullen bykomen. De ram pnacht In een café waar we een uitsmijter aten, ontmoetten we een Stavenisser van 25 jaar. Hjj heeft de ramp meegemaakt. Hij vertelt van het dak, waarmee hij en anderen tot op de dijk zijn gedreven, waar ze redding vonden. Hij vertelt de verschrikkelijke historie van een gezin van zes, die in die nacht ook al op een afgeslagen dak ronddreven, totdat het eveneens tegen een dijkvoet stootte. Een zoon van 20 sprong er af om zijn moeder te kunnen opvangen. Dat lukte nog maar doordat er nu twee mensen van het dak af waren werd het evenwicht van het gevaarte verbroken en geraakte de vader en drie andere kinderen te water. Ze werden nimmer teruggezien. De jongen die het ons vertelde, is van morgen nog in Stavenisse teruggeweest. Hij heeft in een boot zijn motorfiets op gehaald. Hij is nu bezig een lamp te de monteren en op te poetsen. Zijn gehele motor had hij reeds gedemonteerd. Hij moest alleen ergens een condensator zien te krijgen, vertelde hij, dan kon hij morgen weer rijden. Buiten denderen nu weer vrachtwagens voorbij. Zij zijn ge laden met mannen met;' schoppen en daar komen ook weer de Fransozen. Alle mannen naar Strijendam, luidt de laat ste order. Het gat in de dijk moet vóór de nacht dicht. Het water in de ontruim de Poortvliet stijgt weer. De strijd qiu het behoud van Tholen duurt nog steeds voort... Over enige weken pas, zullen we weten of de strijd succes heeft gehad. De eerste giften VIQ Je \olltsLranV TTIER volgt de eerste verantwoording van giften die door de administratie van de VOLKSKRANT zijn ontvangen en door haar worden oveTgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds: De Volkskrant. Amsterdam ƒ10.000,—; Scho a Cantorum Parochie St. Pieter Den P!®ats van buitenlands reisje) 300,'~: O. A'dam ƒ50.—; familie K. Adam ƒ20,— M. S. K R'dam ƒ10,— -H- .1. Adam ƒ50,—; personeel F. H Adam 55,— A, F. L. A'dam ƒ10,—; J w s Adam ƒ10,— A. E. A'dam ƒ2,50; op Zoom ƒ15—; E. M. J. Berg R?1 5,—L. C. K. A'dam ƒ10,—; Chr. /os J?'Ij I1 /10,—H. V. A'dam TWhïï-V i?' Gron,nSen ƒ10.— M. C. Berg Terblut 5,—pers, A. Schröder en Co. TT™1 ƒ160'—: Klaverjasclub Bovenkerk 1°P'—pers. De Hartog, A'dam 62,—; 7" A o? Schoenfabrieken Moergestel 10-9ih—J H, C. Tilburg 10.— A. A. B. Doetinchem (pot kaartclub) 20,—- B. M. Nijmegen 25,-: J. W. R. Utrecht 25,— B. Th. W. R. A'dam-Z, 10, K. Zaandam (kaartpot) 42,—; J. L. D„ Lisse 10,—; F. Ie m. Hilversum 65, E. H. M. D. Zeist 5,Personeel Gemeentehuis Bemmel 314,15; Voetbal pool klas 4a en 5 b St Nicolaaslyceum te Adam 7,50; J. van A. Helmond (raad- pot op voetbalwedstrijd) 10,P Z Heemstede 40.— Pers. Coöp. Melkinrich ting St Martinus te Venlo 100,Re productie-bedrijf Schuts te A'dam f 250,— Nederl. Credietbank A'dam: Fa J. L. van L 25,50, N. P. 7,50. Th. W. 2.50, F. J. 1.—, H. G. 1.— (totaal 37,50): H. J. F. A'dam 25.— L. A. A'dam 10.—: Kappersconcours St Cosmas afd. A'dam 57,45. Rust na r< edding Deze- militair heeft, zich na het, reddings werk een ogenblikje rust gegund. De kleine evacué bekommert zich weinig om de drukte rondom hem. Stevig „in gepakt" doet hij rustig een dutje op de knie van de soldaat. HUISVESTING VAN EVACUEES AMSTERDAM, 5 Febr. De evacuatie- ommissie Amsterdam beschikt over een oldoende aantal opname-adressen voor evacuerende kinderen. Opname-adressen voor volwassenen worden nog graag ver wacht. Katholieke gezinnen van Amster dam kunnen zich hiervoor wenden tot het Bureau Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum, Prof. Tulpstraat 25, tel. 56788, dat voor doorzending zorgdraagt. Bij opgave naam, voorletter, adres en eventueel telefoon vermelden, alsmede aantal behoorlijke slaapplaatsen. Gegadig den voor evacué's dienen wel te beden ken, dat opname van slachtoffers voor langere duur kan zijn. Alle Amsterdammers, ook hotel- en pensionhouders, die evacué's uit de nood- gebieden huisvesten dienen er zich van te overtuigen, dat hun gasten zich heb ben gemeld op het registratiebureau, dat gevestigd is in het jeugdhotel „De Laurier" aan de Lauriergracht. Dit in verband met de medische controle met het oog op de volksgezondheid. INWONERTAL ZEEUWSE EN Z.-HOLL. EILANDEN MIDDELBURG. 3 Febr. Het invre- nertal van de Zeeuwse eilanden, waar van grote gebieden onder water staan, bedraagt: Schouwen-Duiveland 26.037; Walcheren 74.662; Tholen 15.652; St Phi- lipsland 3000; Zuid-Beveland 60.000; Noord-Beveland 7500: Gooree-Overflak- kee 35.000; Voorne en Putten 27.745; Beyerland 41.173. Nationaal Rampenfonds Igiro 95751 r liet leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderdduizenden lijden bitter en millioenen lijden innig mee. Wij buigen in diepe ootmoed ons hoofd voor Gods heilige wil en aanbidden Zijn ondoorgrondelijke Voorzienigheid. Zijn heilige wil is ons altijd goed en gezegend. Maar wij moeten veel meer doen. Ons volk moet op de knieën in gebed en boete. Wij moeten niet ophouden de goede Goa te smeken, dat Hij zich in barmhartige goedheid over ons moge ontfermen en ons de kracht moge geven, om deze zware uren gelovig te dragen en ofn in waarach tige broederschap elkander te helpen. Uw bisschoppen doen daarom een heilig beroep op u allen: doet boete, verenigt u in gebed en helpt zo goed als ge kunt. Als wij allen op deze wijze in Zijn Naam verzameld zullen zijn in deze droevige dagen, dan zal God ïn óns midden zijn en dan zal zelfs deze zware beproeving ons dichter bij God brengen. En vergeet dan ook Haar niet, die ons door God werd gegeven als troosteres der bedroefden. Zij is onze Moeder, vooral in de nood, en Zy zal ook nu door Haar smekende almacht tonen, dat Zij tevens de oorzaak van onze blijdschap wil zijn. Geheel Christelijk Nederland gaat op Zondag samen de handen vou wen, Katholieken en niet-Katholïeken. Zorgt, priesters en gelovigen, dat al onze gelovigen van die dag een bid- en boetedag maken. Wij schrijven aan onze geestelijkheid vott, dat zij te dien einde gepaste regelingen zal treffen, zoals bijvoorbeeld enkele uren van ge zamenlijke aanbidding, en wij smeken al onze gelovigen, om zonder uitzondering mee te bidden en mee te offeren, met het hart en met de daad. God zegene en bescherme ons land en ons volk. Gegeven te UTRECHT, Dr B. J. ALFRINK, 4 Februari 1953. Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht; Dr J. H. G. HEMMENS. Bisschop van Roermond; J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem; W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch; J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda. Zuidslavische communisten rehabiliteren zich BELGRADO, 5 Febr. (D.T.) In Zuid- Slavië worden communisten, die in onge nade zijn gevallen, de laatste tijd wat be ter behandeld. Twee hoge functionaris sen, die moeilijkheden hebben gehad zijn weer opgedoken in lagere functies. De vroegere plaatsvervangend minister-pre sident, Neskovïtsj, lid van het Zuidslavï- sohe Politburo, werkt nu op de medische faculteit van de Universiteit van Belgra do. Hij is dokter. Hij werd uit de partij gestoten, omdat hij het niet eens was met, Tito's houding tegenover Rusland. De vroegere secretaris-generaal van de derale regering, Djurïtsj, die op het laatste partijcongres het hoofd van de Servische regering aan de kaak stelde, omdat deze zijn vrouw had gestolen, heeft het er ook levend afgebracht. Hij is nu directeur van een staatsboerderij bij Belgrado. Verlaging contributie EVO (Van onze correspondent DEN HAAG, 5 Febr. Houders van mo torbakfietsen Nederland telt er ongeveer 3500 wordt volledige vrijstelling verleend zowel van bedrijfs- als van wegencontributie oor de Algemene Verladers- en Eigen Ver- oerders-Organisatie (E.V.O.). De contribu tie van 1,10 per bedrijf en 1,10 per wagen met een maximum van 2,50 voor houders bestelwagens tot een tonnage van 600 kilogram wordt verminderd tot 1,05 per wagen en een maximum van 2,— en 1,10 per bedrijf. Minister Algera deelt dit mee in een brief in de Tweede Kamer waarin de resultaten zijn vervat van het door hem met de E.V.O. gevoerde overleg. Verder wordt gehele of gedeeltelijke ont heffing van contributiebetaling verleend op verzoek van de betrokkenen, indien uit het onderzoek blijkt, dat die*>opheffing noodzake lijk is in verband met hun financiële draag kracht. Tenslotte zal er. wanneer betrokkenen dit verzoeken terugbetaling van de reeds betaalde contributie plaats virfden, indien de Wet Autovervoer Goederen voor 1 Januari 1954 in werking treedt. De betaling geschiedt dan op basis van 1/12 van de jaarcontributie per maand. TTOE indrukwekkend de stilte kan zijn ook in de concertzaal ondervond gisteravond het abonnementsconcertpu- bliek van het Convertgebouworkest, toen na het spelen van Mozart's „Treurmu ziek", waarin het treurend mineur door een troostend majeuraccoord wordt be sloten, alle aanwezigen de slachtoffers van de vreselijke ramp in stilte herdach ten. Het kostte enige moeite om zich hierna te onderwerpen aan de orde van de dag. Een „Convert voor orkest" van de Zweed se componist Hilding Rosenberg hij werd vorig jaar, evenals Honegger Mil- haud en Andriessen, 60 jaar beleefde een eerste Amsterdamse uitvoering. Ku- belik bracht ons hiermee in kennis met een componist wiens werk waard is be ter gekend te worden. Want dit „Con certuit 1949 is een zeer interes sant werk dat in talrijke onderdelen van een boeiende muzikale vindingrijkheid getuigt. Bizondei- opmerkelijk is de instu- mentatïe waarin hy", zonder in buitenis sigheden te vervallen, menig nieuw pak kend effect bereikt. Deze muziek is ook in sterke mate persoonlijk; dat wil zeg gen. dat de componist zelfs verschillende invloeden op originele wijze verwerkte. Solist was de concertmeester van het orkest, Jan Damen, die het vioolconcert van Sibelius voortreffelijk speelden. Men bewonderde zijn zeer verzorgde, fraaie volle toon en zijn technisch meester schap ten volle. Zijn succes was dan ook zeer groot. Het werkstuk van Sibelius is overigens van een méér dan dubieuze soort. Bij het ingaan van de tweede helft van het concert werd een buscollecte gehou den. Dvorak's Tweede symphonie werd hierna, onder vurige leiding van Kubilik, met veel élan gespeeld. J. M. Koningin Juliana, onvermoeibaar actief in deze rampspoedige dagen, in gesprek met geëvacueerden in de Utrechtse veilinghallen. Donderdagmiddag bracht de Koningin een bezoek aan dit doorgangscentrumdaarna bezocht zij geëvacueer den in Amersfoort. Prins Bernhard, voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, komt van een ver kenningsvlucht boven het verdronken land terug op Ypenburg. Onmiddellijk na zijn overhaaste terugkeer uit de Verenigde Staten heeft de Prins zijn plaats ingenomen bij de organisatie van hulp en redding. Donderdagavond gaf hij voor de radio verslag van zijn bevindingen. (Van onze speciale verslaggever) HOGE EN LAGE ZWALJJWE, 5 Febr. De dijk gaat dicht. Want, colonnes vrachtwagens met los zand, files wagens met zand zakken, dat is het beeld langs de dijken van de Merwede; dat is ook de hoop en de uitkomst. Het gaat best, mijnheer, zeggen ze op de Oude Dijk, de binnendijk van Made naar Hoge Zwaluwe. Wij moeten deze dijk behouden als weg om de buitendijk te kunnen herstellen, en om de polder droog te houden. Gisterenavond deed hij lelijk. Het water van de Moerdijk, dat nog tot aan de kruin staat, knabbelt hem af en als het gootjes gaat maken dan is het mis. Maar je hoeft op het ogenblik maar te waarschuwen en je hebt zandzakken zoveel als je wilt. Met twintig wagens hebben ze zandzakken gereden van gis teren zes uur tot vannacht vier uur. Neen, dat gaat best zo meneer, zo houden wij deze dijk wel. Water van Moerdijk sakt langzaam Intussen is het links een desolate wa tervlakte, met halve bomen en scheef gezakte huizen. Als een ironie steken een paar goal latten net boven het water uit alsof ze dienen moesten voor waterpolo. In Hoge Zwaluwe staat het water links en rechts op de dijk, links dat van de Moerdijk, rechts dat van de doorbraken bij Lage Zwaluwe en verderop naar Geer- truldenberg. Links ruim een meter hoger dan rechts. Het water van de Moerdijk dat nog steeds tot aan Wagenberg staat, wil niet zakken, tot nu toe hooguit 40 centimeter. Het wegdek tussen Hoge Zwaluwe en Lage Zwaluwe is zwaar beschadigd en ondergraven door het overspoelde wa ter: grote lengten zijn met ijzeren platen belegd om de ratelende colonnes zand door te laten; en overal langs de dijk liggen zandzakken, duizenden. Water zakken, zeggen de kinderen er al tegen, want nooit in hun leven zagen zij zoveel water en zakken tegelijk. De bescher mende, reddende zandzakken. Men is hier druk bezig de kadavers vee te bergen. Drie, vier bootjes ziet men geboomd worden over het water vlak met enige lcoeiencadavers die naar de dijk gesleept worden, er aan gebon den. Daar liggen ze al met series te wachten op de destructor. De boeren staan met onbeweeglijke koppen te sta ren. Dat was eens hun bestaan, hun koeien. Niets hebben ze meer, want wie op die ramp-Zondag toen de storm loei de in het water zwiepte, niet in tien minuten weg was. werd door de woeste stroom verzwolgen. In bootjes gaan ze nu wel naar hun huizen kijken, maar constateren alleen: het zout vreet alles op. Reuzenkerels Schots en scheefgezakt, uiteenge gen. leunen de huisjes van beneden de dijk er nu tegenaan. Soms is er een stuk uit een dak gezaagd. Dat hebben de soldaten gedaan om de mensen van de zolder te redden. Die soldaten van ons, zeggen ze hier, dat zijn kerels daar heb ben we respect voor; tot aan hun oksels hingen ze in het water om te redden, zomaar zonder waterkleding, en direct al toen ze aankwamen, Zondag. Het was hier een waterhel. Zondag, veel erger dan de oorlog. Maar toen de soldaten kwamen, toen wisten wij, dat we niet in de steek gelaten werden. Reuzenkerels! In Lage Zwaluwe zijn ze een gat aan het dichten, ze schieten al aardig op. Alles stouwt, rijdt en beweegt hier. Boe renkarren met klei, kiepauto's met zand, en deskundig worden de zakken ge stouwd. En tegelijkertijd stroomt het water met brede straal door de duikel de polder uit. Het gaat goed, meneer er is moeite voor nodig zich dit goed- gaan te realiseren te midden van de cadavers en de waterruïnes rondom, zover het oog reikt; maar plotseling voel je het: na eerst verslagen te zijn, begint men het water weer ie overwin nen. Luctor et emergo. En daarginds zit nog een gat van 50 meter, de kant van Geertruidenberg op. Daar zijn ze aan het vlechten, daar wordt alles gereed gemaakt, want morgen ko men ze met boten op de rivier en met een grote zandzuiger en dan gaat het vlug. De dijk gaat weer dicht. Links en rechts water. De gordijntjes hangen half in het water achter de ramen van de huizen, een geranium, er voor. Het water is stil nu, stroomloos, het golft rustig, stil als een graf. Dr Drees maakt nota over de ramp (Van onze parlementaire correspondent) DEX HAAG, 5 Febr. Minister-presi dent Drees zal Maandagavond aan de Tweede Kamer een nota zenden over de ramp. Daarin zullen zeer actuele gege vens worden verwerkt. Dinsdagmiddag zou de Tweede Kamer dan, als zy dit wenst, een debat kunnen houden over de nota van de regeringsmaatregelen. Drie en veertig van de honderd Twee de Kamerleden zullen volgende week een reis naar de noodgebieden achter de rug hebben. Gisteren en vandaag hebben klei ne groepjes volksvertegenwoordigers per auto één-daagse rondritten gemaakt. De volgende dagen gaan nog anderen. Men heeft alle maatregelen genomen om te voorkomen, dat het hulpwerk hier van enige hinder zou ondervinden. De Kemerleden hebben zeer uiteenlopende punten bezocht. Enkelen hebben de tocht in een vliegtuig gemaakt. GEESTELIJKE RAADSMAN HUMANISTISCH VERBOND UTRECHT. 5 Febr. Het hoofdbe- stuur van het Humanistisch Verbond heeft als geestelijk raadsman voor de geëvacueerden aangewezen de heer H. J. J. Lips. (Verzoeken om geestelijke steun kunnen gedaan worden via tele foonnummer K 340022870 of bij het Centraal Bureau van het Humanistisch Verbond te Utrecht, tel. K 340010163) De eerste lessen LATEN we vandaag, op de zesde dag, nu menselijkerwijs gesproken geen slacht offers van de overstromingsramp meer in direct levensgevaar zijn, een paar vra gen stellen. Vragen, waarmee honderden ongelukkigen zich het hoofd afgemarteld hebben vóór zij weggleden in de vloed; vragen, die tienduizenden Nederlanders zichzelf gesteld hebben, met dichtgekne pen vuisten. Vragen ook, die bijna alle maal teruggrijpen naar die rampzalige Zondag, toen een deel van Nederland sliep of rustte en een ander deel vocht en verdronk. De doden hebben er recht op dat deze vragen straks worden beant woord; de levenden mogen eisen dat er maatregelen genomen worden opdat Ne derland nooit meer in de slaap zal kun nen worden verrast. Niemand vermoedde iets en niemand rekende op die duizendste kans van een samenvallen van springvloed en storm. Niemand. De regering niet, noch de knap pe deskundigen van waterstaat, noch de rampzalige bewoners van de eilanden, die in de nacht een monsterachtige vij and hoorden losbreken. Nederland werd weerloos overvallen. De elementen waren sterker dan de dijken. Maar de vraag rest hier of zij, die alles wisten van dijken, weer en vloed niet de plicht hadden gehad te waarschuwen voor een gevaar, ook al zou dit vermoedelijk niet komen. D e Nederlander maakt niet graag nodeloos alarm en hij schaamt zich voor overdreven zorg. En wat zou er gezegd zijn indien de Zeeuwse en Zuid hollandse boeren in die nacht mopperend en smalend vergeefs gewaakt hadden? Maar werd hier de duizendste, misschien ook tienduizendste kans niet tè onacht zaam verwaarloosd? Menselijk opzicht, vrees belachelijk te worden? Dit is de eerste les: voortdurend onverslapte waak zaamheid, ook al deed de vijand zich een eeuw lang vredelievend voor. Dan is er de grote les van de Zondag zelf, Laat Nederland, dat op dit ogenblik meer dan duizend doden boven aarde heeft staan, nu niet zeggen dat alles vanaf het eerste alarmsein zo gelopen is, dat snelle hulp inderdaad dubbele hulp was. Op deze zwarte Zondag is er, het wordt steeds duidelijker, veel mis gegaan. Goddank, nergens dooi- echte laksheid of erger, maar door niet weten, niet besef fen, door gebrek aan initiatief, fantasie en souplesse, door vrees voor verant woordelijkheid en door beduchtheid voor superieuren, die op de rustdag niet ge stoord mogen worden. Het hele samenstel van allemaal kleine en onbelangrijke din gen, die tesamen een muur vormden waardoor Nederland niet kon weten en zien. De omvang van de ramp was Zon dag niet bekend. Er gebeurde niets wat eigenlijk, om een klein woord te gebrui ken, on-Nederlands was. De ministers re- quireerden geen vliegtuigen om zich on middellijk op de hoogte te stellen; dê chefs van leger, marineven luchtmacht riepen hun mensen met lofwaardige spoed op, maar zij kwamen niet van de grond en zij wisten op de avond van deze dag niets van wat er bijvoorbeeld gebeurd was op Sohouwen-Duiveland. Heeft dit alles, de remmende Zondag, de Nederlandse schroom om ergens iets te doen waarvoor geen voorschriften be staan, heeft deze binnenkamer-mentali teit Nederland niet verlamd gedurende de eerste kostbare uren? Het was een kring loop van niet weten, niet kunnen, niet durven en niet mogen. Nederland was te laat. Niet de burgers en de werkers die toeschoten, niet de jongens uit Doesburg die op Zondagmor gen reeds uit het Gelderse vertrokken, maar vele autoriteiten, dooi- allerlei, veelal ongelukkige omstandigheden. Waarom gingen Zondag niet alle vlieg tuigen waarover Nederland beschikt de lucht in? „We waren paraat, maar het was geen vliegweer", zegt een officier van Valkenburg. „Heeft u een vergun ning om hier rond te lopen en vragen te stellen?" zo vraagt een andere, hogere officier de verslaggever. Dit schijnt Ne derlands te zijn: papieren, stempels, ver gunningen en een ster of streep meer. Maar op deze Zondag vlogen anderen, al waren het enkelingen, wèl. Zij zagen geen spoor van hulpverlening. Waarom gingen de admiraalssloepen uit Den Hel der met glimmend gepoetst koper eerst Maandagavond, op trucks geladen, zuid waarts? Waarom zijn Zondag reeds geen dringende telegrammen om hulp, om he licopters, om amphibie-vliegtuigen en -voertuigen naar de vrienden rondom ons uitgegaan? Dacht Nederland zelf een •amp te kunnen beheersen die het op dat ogenblik nog niet voor een kwart kon overzien, toen de eerste pogingen zich vflljwel geheel op het eiland van Dor drecht richtten? Misplaatste trots, waar van de ondergrond een minderwaardig heidsgevoel is en overschatting van eigen krachten? Dit zijn vragen die straks de eerste, vermoedelijk harde lessen zullen opleve ren. Achter deze vragen schuilt geen en kele miskenning van het werkelijk groot se werk dat door alle instanties, burger lijke zowel als militaire, sinds Maandag gedaan is. Sinds Maandag. Iedereen die zich plotseling voor een gevaar ziet ge plaatst heeft het recht een schrik-seconde af te trekken. Daarna neemt hij zijn maatregelen. Officieel Nederland nam, voor wakker worden, schrikken en rea geren, bijna volle 24 uur. Dit is te lang voor mensen, wie het water tot aan de lippen gekomen is. Het lijkt ook rijkelijk lang voor anderen, die op veilige droge bodem machteloos moesten toezien by het drama van verdrinkend Zuid-west Ne- derland. Cjeachte redactie De radio meldt Zojuist concludeer ik uit de radioberich ten, dat uw peilingen van het dodencijfer Dinsdagmorgen blijkbaar nog aan de voor zichtige kant zijn geweest. Dit nieuwe cijfer weerlegt op pijnlijke wijze het verwijt van een omroepvoorzitter, dat u er niaar op los zou gissen. Laten wij hier constateren, dat deze omroep, die onlangs op luidruchtige en aanvechtbare wijze de sportman van het jaar liet „creëren", stellig niet de titel „Omroep van het Rampjaar 1953" verdient. De houding van deze voorzitter doet niet „algemeen" aan. De radio meldt: 1223 doden. HAARLEM A. Pols. Uit de ^oILsLranï van 6 Februari 1928: .Woensdagavond om half negen zal de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R K. Werkliedenverbond, in het vereeul- glngsgebouw Zuilenstraat te Utrecht een rede houden over de „Politieke beteekenis van de Bedrijfsorganisatie."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2