Reddingsvloot ging vergeefs naar bedreigd Dreischor Het wonder van St.Annaland Tweede lijst van verliezen Europees leger op het landingshoofd Zij pe MeeStëz Minister Foster Dulles in Nederland De Drummer der Demonen Dagelijks feuilleton mr. G. TH. VERHAREN TROUW VRIJDAG '6 FEBRUARI 1953 (ADVERTENTIE) HET fIJNE j SAKSISCHE LEVER WORSTJE Spinnekoppenhoven Bruinisse (Van onze speciale verslaggever aan boord van een reddingsvloot). Dreischor, dorpje op Schouwen-Duiveland in de binnenzee tussen Brouwersnaven en Bruinisse, is een macaber refrein geweest in het doffe klankbeeld van de nood-zender, die uit Hansweert over Zee land opereert. Als een magneet heeft dit Duivelandse dorp schepen naar het brede Krammer getrokken, totdat de zonderlingste natio nale vloot voor anker lag, welke Nederland ooit in vredestijd gezien heeft. Men smeekt niet vergeefs om schepen in dit land! Van planken was een glijbaan gelegd naar de kruin van de dijk. En van de hoogste top sjorde men de vletten en sloepen, ondiepe vaartuigjes, waar mede men duizenden levens heeft kun nen redden, de grijze baaierd van zee water in. Commandopost Dreischor blijft ons altijd bij als een monument van saam horigheid. Ginds de daken. Hier en daar een zwarte stip tegen het bruin-rood van de pannen. Mensen, bijna allen aan het einde van hun krachten. En steeds groter werd die vloot van kotters, loggers, kleine binnenschepen, luxe motorboten, salonschepen, haven bootjes. Bij alle ellende, alle kou, alle ontberingen ook van de reddings ploegen was dit zulk een weldadig, sterkend beeld. De mijnenveger „Marsdiep" fungeer de als commandoschip van dit bont eskader. Enkhuizers, Urkers, Dordte- naren, jonge kerels uit Sneek, medisch doctorandus Oosthoek uit Rijssen, Am sterdammers allen dagenlang niet uit de kleren geweest stonden schou der aan schouder op post Dreischor. Doezelig Aan boord van het torpedotransport schip A 940 uit Den Helder, waarmede wij van Middelharms naar de Zeeuw se wateren zijn gevaren, werd de 88- jarige boer Neiissen op een bed neer gezet. Met een knoestige stok in zijn handen, staarde de oude Zeeuw voor zich uit. Hij voelde zich best, alleen wat doezelig van het leven op de zol der van zijn huis. Op de dijkpost heeft de Marine de leiding. De mannen in laarzen hun kledij is even verschillend als hun accent helpen een boer uit een vlet. Een matroos houdt een geit in zijn armen. „Het beest heeft ons drie dagen te eten gegeven,zegt de boer. Het trillende dier wordt behoedzaam aan boord van een mijnenveger ge bracht. In het middaguur passeren ons sche pen over de zee-arm, de vlag half stok, Doden aan boord. Naarmate de zon klimt, blijkt, dat de gehele vloot voor post Dreischor passief moet blijven. De bevolking van dit dorp, een der felst omstredene, is in Westelijke richting en ook naar Zon- nemaine afgevoerd. Veel spontaan geboden hulp is op het tijdstip, dat zij er was, overbodig ge bleken. De chaos van de eerste dagen wettigde de komst van reddingsvloten in ijlende vaart. De IJselmeervloot, bij voorbeeld, heeft weinig kunnen doen, omdat de schepen niet bij de kusten konden komen en de bemanningen bovendien niet met de vaarwegen in de Zeeuwse stromen vertrouwd waren. Dit is Bruinisse Met de Volendam 68 meerden we te de vluchthaven van Bruinisse. Geen mastbos, maar een woud van schepen. Er viel niets meer te doen; het dage lijkse schip met vluchtelingen en zie ken was net vertrokken. Bruinisse is ten dele een vlucht heuvel; hier landen helicopters in het oude centrum of op de dijk. De red dende spinnekoppen, waarover een ieder in Zeeland spreekt, maar die voor velen te laat kwamen aanvliegen. In de Oudestraat, in de moderne zeil makerij van De Korte, sliep de genie uit Den Haag op de vloer. Drie jonge kerels uit Dordrecht warmden zich bij de kachel; zij mochten uitrusten, zij hebben veertig mensen gered. Ook in Bruinisse, dat het beeld biedt van een centrum in oorlogstijd, gonst het van de geruchten. De regeringsop dracht is, dat heel Schouwen en Duive- land geëvacueerd moeten worden. Epi demieën zijn niet denkbeeldig nu tal loze cadavers ronddrijven, er geen drinkwater is en latente haarden van vergiftiging aanwezig zijn. Diepe tragiek Burgemeesters en reddingscolonnes hebben niet zelden de grootste moeite bewoners te bewegen in de duck of de vlet te stappen. Men is reeds eerder verjaagd, men is zo innig gehecht aan dit ontworstelde en nu weer verloren land. Men heeft „neen" geroepen van daken, voor zoldervensters tegen red ders. Het is zo begrijpelijk. Het water zal wel zakkenEr moesten hier en daar dreigementen aan te pas komen. Een diepe tragiek. Op de commandopost Zijpe, waar majoor Beets en zijn staf uit Bergen op Zoom zetelt in een villa bij het veer huis, nebben we de Anglo-Frans-Duits- Nederlandse samenwerking kunnen aanschouwen. Op dit trieste havenhoofd van Zijpe ontwaarde men een schaduw van het Europese leger. In dit hoofdkwartier was men uit geput, maar voldaan. Enorme zoeklichten speelden over het weinige land en het vele water steunpunten voor wonderlijke expedi ties toen een luitenant ons aan boord van de „Marjan" bracht. In de kleine kajuit troffen we de veerschipper van de vaart StavenisseOuwerkerk. Wat dekens en goed, meer had men niet kunnen redden „Het water ging sneller dan de auto van de Tholense dijkgraaf," vertelde de oude schipper, terwijl een vrouw ons een boterham sneed. „Je zult met een plaats op de bank voor deze nacht genoegen moeten nemen," zei de veerschipper. Dat had den we de vorige nacht aan boord van de gastvrije Urker kotter 186 (schipper Gerrit Koffeman) ook al gedaan. A an land Wij hebben niet aan boord van de „Marjan" geslapen, dank zij de veer boot naar Anna-Jacoba op St. Philips- Een kijkje op het geïsoleerde Zie- rikzee van de lucht uit. Een heli copter staat juist op het punt van landen op een pleintje in de binnenstad, dat door witte para chutes is gemarkeerd. Luchtopname: A.N.P. land, die om halfnegen met genie en stoottroepen overvoer. Het veerhuis op het vasteland bood de aanblik van een fragment uit een Napoleontische veldtocht. Bij het licht van olielampen slurpten Fransen en Nederlanders soep van het Rode Kruis. Een schemerachtige, spook achtige pleisterplaats, waar de veld prediker ds. Ter Beek (Breukelen) ons een sigaret offreerde. Met een G.M.C. een forse Ameri kaanse truck zijn we dwars door de binnenzee van dit schiereiland gereden. Een gestrande truck als een zwart eilandje in het water passerend. Onze chauffeur oriënteerde zich op de koppen van de witte wegpaaltjes, die net boven het water uitstaken. Omstreeks middernacht bereikten we het propvolle Roosendaal, waar we onze stoottroepen-chauffeur hulde brachten voor zijn rijkunst. Meel.. Meeit... VIEESWARENFABRIEK J MEESTER N.V.~ WIJHE Bemiddeling Boerenleenbanken (Van onze Haagse redacteur) Namens de beide Centrale Boeren leenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeeld, dat geëvacueer- ien op hun spaarboekjes van de boe renleenbank f 250.per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke Boeren leenbanken, aangesloten bij een der beide genoemde centralen. Indien ook het spaarboekje ont breekt, kan door de desbetreffende Boerenleenbank zo nodig een bijzon dere regeling worden getroffen. NOG lang zal men ln Sint Annaland spreken over het wonder van de waters noodnacht. Menigeen in het Tholense dorp ging die Zaterdag avond van 31 Januari niet rustig naar bed. Er was ge waarschuwd voor gevaarlijk hoog water, van uur tot uur beukte de Noordwester met groter geweld De water bouwkundig ambtenaar en al zijn medewerkers hadden de gehele dag gewerkt om versterkingen aan te bren gen. Men wachtte af. Om twee uur 's nachts was er bezorgdheid te lezen op het gezicht van de waterstaatsambtenaar. Er stonden al twee vloedplan ken van de hoek van hotel Rijnberg naar het oude ge meentehuis ter bescher ming van de Langestraat en 't overige dorpsgedeelte en het moesten er drie worden. Zo hoog liep het water. Men had nimmer te voren drie vloedplanken op dat ge deelte nodig gehad. Om halfdrie stond al vast, dat een vierde plank nodig was en eer het drie uur was, werd de noodklok geluid.... In geen tientallen jaren was dit voorgekomen. Te voren reden al zoveel vrachtwagens ln het dorp rond, dat vele dorpsbewo ners het bed al uit waren Bij het geluid van de klok stroomden honderden men sen naar de haven De wind was gegroeid tot orkaan- kracht. Het water joeg mei donderend geweld tegen de woningen op de haven waarin nog zo goed als alle bewoners aanwezig waren Toch begonnen de eersten al weg te trekken, ook uit Suzannaweg daar komt het water!" Het kwam niet, nee, het barstte los ln een water val van een niet te beschrij ven omvang. Met een ge weld, dat voor de bewoners daar een bombardement te boven moet zijn gegaan. De door de orkanische wind voortgestuwde watermassa brak zich in een zondvloed baan over de Langestraat, sloeg onmiddellijk achter de bescherming een gat van ruim drie meter diep en „Daar komt het water!" Bovenmenselijk werd er gewerkt. Zou het nog luk ken? Nam de stijging toch weer iets af? Het was tien minuten voor vier. toen de ramp zich voltrok. Met man en macht was men nog aan het werk, toen er water door de bescherming voor de Langestraat begon te borrelen, een bescherming die nimmer te voren zo hoog was aangebracht Vrij wel onmiddellijk na dat doorborrelen klonken de noodkreten als waarschu wing: „Berg je mensen, verbrijzelde alles wat op haar baan kwam meedogen loos. Een vrachtwagen werd weggeslingerd als een doosje, evenals een stuk beton van het oude gemeentehuis Ze lagen in enkele seconden half of op het einde van de Langestraat. En toen geschiedde in St. Annaland het grote wonder Een wonder, waarover men nimmer uitgepraat zal ko men, waarvan men nimmer een verklaring zal kunnen geven. De mensen, die er een seconde tevoren nog aan het werk waren, de mensen, die daar op dat laatste ogenblik nog stondeD te kijken, de mensen, die m hun deuren stonden, de mensen, die zich op de gangen of bij de ramen bevonden, ja zelfs die ene vrouw, die daar buiten de vloedgolf over zich kreeg, zijn allen bewaard gebleven. Wat betekent de enorme schade, die aan de wonin gen, aan de inventaris, kort om aan heel het hebben en houden van de bevolking is aangebracht, vergeleken bij deze wonderbaarlijke bewa ring? Ruim een uur stroomde de watermassa met een niet te beschrijven geweld het dorp binnen, steeg in de wonin gen en spaarde alleen nog de hoogste gedeelten. In de huizen de mensen: biddend, zuchtend, wachtend, tel lend, kijkend, sjouwend, meest op zolders, in kleine of grote slaapkamertjes, zonder licht of met een lampje of een kaars. Bij geen hunner heeft een levensuur ooit langer ge duurd dan de tijd van 4 tot 5 uur in die rampnacht. En toen de nacht week voor het daglicht besefte Sint Annaland eerst wat het had overleefd. Wij publiceren hieronder de tweede lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan in verband met de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verza meld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogeljjk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. ABBENBROEK. Geïdentificeerd. Marion, Leen. Haasdijk 165 •s-GRAVENPOLDER Lijk geborgen. Echtgenote van Cornelis van Weelen >n s-Gravenpolder HALSTEREN. Slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. Castelein. Cornelia Maria, echtgenote van De Krom, Adrianus Franciscus. geb 4.10.1911 te Alkemade laatste adres Tho- lenseweg b 316 Van Eekelen Adriana Maria, geb 6.7.1933 te Halsteren, laatste adres: b327, Hoetelmans, Antonius Adrianus Johan nes. geb 2.10.1938 te Halsteren, laatste adres: b 334 Van Osta. Cornells, geb 24.10.1868 te Halsteren echtgenoot van Stoffels. Maria Elisabeth, laatste adres b338. Van Schilt. Helena geb 7 <1 1896 te Steen bergen en Kruisland, echtgenote van De Koek. Gerardus. laatste adres: a 128 Schijvenaars, Maria Helena, geb 13.12 1926 te Dinteloord en Prinsland. echtge note van Van Tillo. Hendricus Marlnus. laatste adres a 139 Van Tillo. Anna Maria, geb 29 6 1949 te Halsteren, laatste adres: a 139 Laanen. Antonius. geb 16.9 1899 te Din teloord. echtgenoot van Petronella Maria Stoffels, laatste adres b 313 Laanen, Cornelius Hendrikus Jacobus Maria, geb 29.6.1937 te Halsteren, laatste adres: b 313 Roks, Bernarud Laurentius Maria, geb 18.6.1952 te Halsteren, laatste adres: b 326 Van Meer, Cornelis Hendrikus Simon, geb 14.8.1951 te Halsteren, laatste adres- b 337 Van Meer. Petronella Elisabeth Dymphna, geb 15.7.1951 te Halsteren, laatste adres: b 337 De Krom, Johannes J., geb 3.5.1951 te Halsteren, laatste adres: b316 HELLE V OETSLUIS. Geïdentificeerd. Schrijver, Herman Oostkade 22. Mej. N Schrijver, Oostkade 22, S Bakker, Oostkade 6 Mej E. SponseleeFinke, Opsomerlaan 20 Mevr Corn Vader—de Pijper, Opsomer laan 6 KORTGENE. Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. De Looft Pieter Arie. geb 31.8 '83 te Wissekerke. landarbeider, laatste adres Torendijk 88 Schrier, Jacomina Catherina, geb 26.1.'07 te Kortgene. laatste adres- Torendijk 45. Verhulst. Adriana, geb. 24.3.'96, echtge note van Jan Verburg. laatste adres: To rendijk 41 Van Vliet, Hendrik, geb. 21.1/92 te Har- melen (U.) laatste adres- Torendijk 115 Bollen Cornelia, geb 18.8/22 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse. laatste adres- Torendijk 57 Kramer, Hendrika Adriana, dochter van Marinus Kramer en Joh. Wiiiemina Wolfe, geb. 20.8.1952 te Kortgene. laatste adres' Torendijk 113 Van Vliet, Gerretje, geb. 23.11.1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115 Boer, Jan. geb. 10.6.1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl.) en Liena Gijten- oeek, laatste adres Torendijk 109. Koster, Lena, geb 13.6/99 te Wissekerke, wed van Jan Gillisse. laatste adres: Oost straat 5. Engelvaart, Johannes Marinus, geb 25.6 '69 te St Philipsland, echtgenote van Janna Koets, laatste adres. Ooststraat 16 Koets, Janna, echtgenote van J. M. En gelvaart. geb 16.3'73. laatste adres: Oost straat 16. Clement. Adriaan, geb 13.9/12 te Kort gene, echtgenoot van Chistiana Huyge laatste adres. Torendijk 51. Huyge, Christiana, geb 28.1/13 te Coiyns- plaat, echtgenote van Adriaan Clement laatste adres: Torendijk 51. Clement, Bastiana Neeltje, geb. 16.1/47 te Kortgene, dochter van A, Clement en Ch Huyge, laatste adres: Torendijk 51 Timmerman, Wilhelmina Suzanna, geb 20.11/49 te Ierseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Josperina van Striem laatste adres- Cats Annapoldei 118 Weijs, Jan Franciscus, geb 20.11.1909 te Go,®s'..laatste adres: Cats, Annepolder 18 ,„™.eiJSV H- E.. geb 7.3/45. dochter van weus. Jan Franciscus, laatste adres: Cats Annapolder 18 MEUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. Krabbe, Adnarna, echtgenoot van Thomas de Bil. laatste adres: Nieuwerkerk. Polder weg a 351. Lievense, Jan. 90 jaar, Nieuwerkerk Oost- Ka ts. Toos echtgenote van Eüza Klee mans. laatste adres; Nieuwerkerk Weststr Raamsdonk. Maria Janna, echtgenote van Izak Cornelis v d. Male, laatste adres Polderweg A 37 OUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. Boogerd. Helena, echtgenote van Joost de Jong, laatste adres Ouwerkerk Heineken- straat NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers- Gezin W Bruggeman te Battenoord De Jong. J te Battenoord Van Prooyen Leni. Kortewegje Van Prooyen. A.. Zuiddijk Vreeswijk Mies en Francina Verwey, Marinus Koppenaal Teun Oosterling, Jac Vis, l en 2 dochters. Van Wezel. A Driessen, wed A. Koote, mei J plus teletnJtlnd. Allen te Oostervoorgors Kransse mej R en dochter Marie Van Troost, A., 2 zoons Van Appel L 2 zoons. Hoogmoed. Jac De laatste 5 omgekomenen ln de Pal- ndtpolder Koert, Kees. De familie Van Balen, man, vrouw, doch ter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis STELLENDAM 2 Hagenaars aldaar overleden. Klaassen, H geb 17.7.1886. Klaassen, Zieck, geb 21 12.1887 wonen de. Wassenaarseweg 27, Den Haag Opge geven door A. Roodenburgh. p/a Wasse naar se weg 27 Den Haag TIEN GEMETEN Niet geïdentificeerd. Dingemati Ordon Gerrit Ordon WOLPHAARTSDIJK Lijken geoorgen. Caan, ina. geb 12,11/77 te Wolphaarts- dijk, echtgenote van David van Damme. laatste adres A 149. Van Damme Adriana, geb 23 '19 te Wolphaartsdtfk laatste adres: A 149. De Leeuw, Martina, geb 14.8 '73 te WolphBjirtsdijk. echtgenote van 'an Hoek van Oijke laatste adres- A 176. Gdezen, Maaike, geb 31.10/52 te Wol- phaartsdijk. doohter van Fred. Giezen en Pissarev blijft gevangen De rechtbank te Den Haag heeft de gevangenhouding van de Russische journalist Pissarev, die verdacht wordt van spionnage, wederom met 30 dagen verlengd. Geertruida Maria v d. Velden, laatste adres: A 142. Heljnsdijk, Gijsbrecht. geb.: 22.6.81 te Axel, laatste adres: B 1. Op 't Hot, Jacoba, geb. 1.12.81 te Oude- lande, echtgenote van Gijsbrecht Heijnsdijk, laatste adres B 1 Geleedst, Elisabeth, geb. 11.4.87 te Wol- phaartsdijk. wed. van Willem Verschure, laatste adres: B4. Lijken nog niet geborgen Tramper, Cornelis. geb 21.1.85 te Wol- phaartsdijk. laatste adres B 21. Schipper, Dingenis, geb 19.4.76 te Wol- phaartsdijk, laatste adres A 205. ZUID LAND Niet geïdentificeerd. Piet Wolters. vrouw en 6 kinderen, Kerk» weg. Dirk van der Velde, vrouw en 2 kinderen, Kerkweg Kapel 2 gezusters Kerkweg. Mej. C Bredeland, Kerkweg. Dirk Hal met gezin op de Buitendijk. Met de super-Constellation van pre sident Eisenhower zijn vanmorgen om vijf minuten over elf de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid, Harold E. Stassen, uit Bonn op Schip hol aangekomen. Zij werden op het vliegveld ontvan gen door minister Luns, de Amerikaan se ambassadeur Selden Chapin en de heer Clarence Hunter, die tot voor kort hoofd van de MSA in Nederland was. Het vliegtuig kwam met een uur vertraging aan. In sneeuw en modder werden Dulles en Stassen op het vlieg veld verwelkomd. „Het spijt mij dat ik zo laat ben", zei de heer Dulles. ,Wij hebben iets gezien van de overstro ming, die uw land heeft getroffen. Niet veel, want wij durfden niet laag te vliegen met het oog op de andere vlieg tuigen, die in de buurt waren. Maar ik heb genoeg kunnen waarnemen om te weten dat het verschrikkelijk is en ik gevoel mij er droevig door gestemd." Alvorens in de gereedstaande auto te stappen liet de Amerikaanse minis ter een geschreven verklaring aan de pers verstrekken, waarin o.m. wordt gezegd: „Wij herhalen onze gelofte, dat wij zullen helpen het lijden van uw volk te verlichten." 113 DAT zeker met, m'n goeie man" lacht de oude heer nu voluit, „maar „Ik weet wat u wilt zeg gen", voorkomt meneer Bel „Maar ik beloof u, dat z'n schoolwerk er beslist niet onder lijden zal, Kom-kom, me neer! Die ene avond ln de week zal een jongen met een béétje hersens toch geen kwaad doen?" Opa geeft het op. Hij had willen zeggen dat Daantje ten slotte nog maar goed dertien jaar ts, maar hij komi vandaag niet aan bod En hij meent zich toch te herinneren, dat de jongen hem zelf vertelde dat je vijftien moest zijn. Op die gedachte komt de dirigent pas, als hij al opgetogen opstaat om te vertrekken. „Ik verzuimde nog te zeggen, dat de leden van deze fanfare de minimum leeftijd van vijftien jaar bereikt moe ten hebben" merkte hy terloops op „Een wat afwijkende bepaling, ik geef dat volmondig toe, maar het zal wel geen bezwaar opleveren wat u be treft" De oude man schudt vermaakt z'n hoofd „Nee. wat my betreft niet, maar ik Zeker. Ik begrijp het, laat u maar' valt meneer Bel hem in de rede ,u moet de zaak natuurlijk eerst aan de dominee voorleggen Pardon: hoe oud is deze Daantje?" „Dat ts het juist, m'n waarde: de jongen is nog geen vijftien. Ik wilde „Laat u maar, meneer, laat u maar1 Ik begrijp terdege wat u wilt gaan zeggen maai er is geen oestuur da' mij er van weerhouden zal om een goede kracht tn de fanfare op te ne men, ook ai Is die pas dertien jaar. Weg met die verbazend vreemde rege ling! Voelt u wel?" Méér dan voldaan fietst de dirigent van de dorpsfanfare op z'n aftandse fiets naar de stad. Ais dit geen succes is, weet hij het niet meer Een ver licht man, die opa van de familie Wei veel bezwaren, de eerste tijd, maar als zulke bezwaren met een deugdelijk argument worden bêstreden, geeft hij zich ook sportief gewonnen. En wat hij bij het afscheid nog vertelde over de capaciteiten van die Daantje, geeft alle reden om er het beste van te ho pen En wat antwoordde hij, toen ik zei: „Zo'n jongen moest tooh beslist ook orgelles hebben?" „Ik geloof dat we die jongen daar mee Nou ja, dan weet je al genoeg Zulke mensen hebben waardering voor vlug begrip „Laat u maar, meneer! Ik wee» wat u zeggen wilt, zeer verplicht, zéér verplicht! Als het zover Is dat de do minee in die richting beslist, houd Lk me aanbevolen om de jonge man ln die richting te onderwijzen" Genie tend van het tochtje, fluit hij de Defl- leermars nu eens zonder ergernis Het zal stellig uitwerking hebben op de andere leden van het gezelschap, als daar de volgende week het zoontje van de dominee in hun midden is. Laai tk nu niet verzuimen, om aanstaande Donderdag even een bezoekje af te steken by die dikke bakker, anders passeren we de voorzitter, en dat geeft altijd narigheid Goed laat dan verder Kareltje Klatte maar bij de radio zit ten. tk heb ook liever 'n gezonde dorps jongen met gevoel voor muziek ln z'n ribbekast, dan een verwend jongetje dat toch nooit z'n lessen kent. We zul len eens proberen of wy samen er die trom- en pijpersolo eens behoorlijk uit kunnen sleuren, Daantje. Konden we nu nog maar één pijper er bij vin den, die z'n vak behoorlijk verstaat Maar by die eerste uitvoering haai ik daar een mannetje voor bij het ste delijk orkest, Die spelen zo'n stuk pri ma vista, en dan ls ten minste de eer gered. Zo is Daantje Dalman de ster van de dorpsfanfare, nog voordat opa de volgende morgen tegen hem zegt „Raad jij nu eens, wie hier gisteravond was" Daantje kijkt hem onderzoekend aan. Opa heeft schik, er is dus Iemand geweest met een erg prettige bood schap. Wat kan dat zyn? Wie kan dat zijn? Gaan we misschien naar een an dere gemeente? Of is er eindelijk een dominee beroepen h. het andere dorp, zodat vader het wat minder druk door krygt? Ja, als het beroep dan nog aan genomen is ook ten minste.... ,,'k Weet niet", geeft hij toe, want ln welke richting moet je nou raden? ,,'t Gaat over wat je 't liefste doet" helpt opa olijk Daantjes ogen trekken wijd open Zou dat waar zijn? Zou Loedes moedei de nieuwe trom van Loede gebracht hebben, zodat hij die zolang gebruiken kan? HeeJ even heeft hij daar maat aan durven denken, maar zou het „Heeft ze die nieuwe trom gebracht? aarzelt hij nog, en meteen schudt hij zelf al nee, want zoiets ts ook ondenkbaar MeeD je soms, dat Loede aan zoiets denkt terwijl hijzelf naar de stad gebracht ls? En opa schudt ook nee Nee, dat ts| het niet. Daan, „Dan weet ik het echt niet", her haait Daantje. „Meneer Bel was hier. Ken Je me neer Bel?" „Vanvan de fanfare?" Wijd is het visioen! De muztektem op het pleintje voor de secretarie De duiven van bakker De Gierst vlieger rondjes boven de oakkerli en het is zomeravond. Meneer Bel heeft zijn di rigeerstokje op, en de mensen zijn1 muisstil. Je kan zelfs een late lijste: horen fluiten in de tuin van de burge meester Het stokje daalt, en door de stilte tekkeren de kleine troms, voordat de trompetten Invallen. Zeli zal hij staan waar Loede toen stond, kaarsrecht, en net of het je eigenlijk maar weinig kan schelen wie er alle maal rond de tent staan te luisteren. „Ja, de dirigent, precies" bevestigt opa „Hy kwam vragen of je Donder dagavond met je trommel op de re petitie wil komen...." Maakt opa gekheid? Is het echt waar? Mèg het?Dat vooral: mèg het? „Het mag toch niet van vader.." zegt hy. Opa kijkt glimlachend over hem heen, zodal hij geschrokken omkijki Daar staat vader, en ik heb hem niet eens binnen horeD komen. „Wat mag tóch niet van vader?" herhaalt dominee Dalman „Ik. Bü de fanfarefluistert Daantje Met vader praat je lang zo makkelijk met over de trommel en de fanfare als met opa Opa begrypt veel bete» wat het precies betekent, als je drum mer wilt worden Als opa je vader was zou het ook vast wel mogen ..Zo glimlacht vader een Peetje teleurgesteld „En waarom zou dat dan niet mogen?'1 Daantje haalt z'n schouders op „Ik kreeg toen ook geen trommel.. ontwijkt hy „En ik moet naar de HBS enzo." .Eigenlijk zou vadei dus wel een oeetje gelijk hebben als ie niet mocht' vult opa aan „want als |e werk op school er straks onder zou lijden. „Poeh!" blaast Daantje „Ik zou heus wel zorgen, dat lk het beste leerde van allemaal, dan kreeg lk geen taak ln de vacantle. zoals Rudi en dan spaarde ik lekker voot een nieuwe 'rommel .Kijk eens aan!' zegt vader achtei nem „Nou. als je me dat belooft, ga .jij maar gerust naar de fanfare (Wordt vervolgd)' De verklaring van Foster Dulles luidde verder: „Ik ben blij te weten, dat onze gewapende macht in Europa al Ln staat is geweest aanmerkelijke hulp te bieden. De heer Stassen en iik zijn hierheen gekomen op vriendelijke uitnodiging van uw regering en op verzoek van president Eisenhower, om met uw leiders van gedachten te wis selen over zaken van wederzijds be lang. Vandaag hoop ik uw vorstin, ko ningin Juliana, weer te zien. Wij en de Ver. Staten hebben de Nederlanders altijd beschouwd als een van Ameri- ka's sterkste en oudste vrienden. Ik De Amerikaane minister Sir John Foster Dulles en Harold E. Stassen, directeur van de wederzijdse hulpver lening M.S.A., zijn vanmorgen op Schiphol aangekomen, waar zij begroet werden door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. ben er zeker van dat ons bezoek de voortzetting van deze warme vriend schap zal consolideren." Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het programma van de besprekingen, die in beginsel een informatief karak ter zouden dragen, enigszins is gewij zigd onder de invloed van de conse quenties der overstromingen. Morgen te kwart voor tien zullen de hoge gasten met hun medewerkers de reis van Schiphol naar Brussel voortzetten. De Koningin heeft minister Dulles en de heer Stassen hedenmiddag om 12 uur in het paleis aan het Lange Voorhout ontvangen. Vrouwen en kinderen verlieten Krabbendijke Uit Krabbendijke, waar de toestand kritiek is de dijken van de St. Pie- terspolder en de Nieuwlandepolder zijn zeer ondermijnd zijn thans alle vrouwen, kinderen en ouden van da gen geëvacueerd. Zij konden tot Ril land Bath gebracht worden en van daar per amphibie-aiuto naar Bergen op Zoom en Ossendrecht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3