DE BQEDA5CHE COURANT DE DIJKEN HIELDEN HET VANNACHT Harde wind ging bijtijds liggen Bij doorbraak Hoge Zeedijk was alleen Den Haag drooggebleven Prijs 10 cent per nummer Donderdag 5 Februari '53 Reeds zeven millioen voor Nationaal Rampenfonds STEEDS MEER SLACHTOFFERS giro 9575 Stavenisse meest beproefd Tóch een dijk doorgebroken Reeds 1272 slachtoffers Zondag algemene gedenkdag Amerikanen vragen open deur voor getroffen Nederlanders Ir VAN VEEN OVER DE DIJKBREUKEN Gevaar nog niet geheel geweken Chinees voorstel tot staking van het vuren .Onaanvaardbaar" GROTE MARKT 33 BREDA Postrekening 4G80G9 TELEFOON i Directeur-Hoofdredacteur: C. A. Miiller OPGERICHT 1791 42 cent per week 1.80 per maand fr. p. post 2.05 ƒ5.40 per kwartaal fr. p. post 6.05 ALGEMEEN BRABANTSCB DAGBLAD Met angstige spanning heeft men gisteravond, niet alleen in de bedreigde gebieden, maar in héél Nederland, op het weer gelet. Al te zeer was men zich bewust van de aanwakkerende wind en de vele zwakke plaatsen in de dijken, die een tweede aanval van opgezweept hoog water niet zouden kunnen weerstaan. Maar op het kritieke ogenblik is de wind gaan liggen en vanmorgen waren geen nieuwe gevallen van dijkdoorbraak doorgegeven. De hagelbuien van gisteren maakten vanmorgen plaats voor vrien delijke zonneschijn, welke een stimulans kan zijn voor de honderden, die nog steeds op red ding wachten. Een stimulans ook voor opbouw en herstel èn een stimulans tot geven, geven, geven. Nu reeds is ruim zeven millioen bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen voor de driehonderdduizend, die alles kwijt zijn en het millioen mensen, dat in nood verkeert. Ook uit het buitenland stromen de millioenen bin- ben. Zwitserland alleen bracht ver over h^t millioen francs bijeen. Wrang tegenover deze gunstige berichten staan de dodencijfers, die nog voortdurend stijgen. Nu reeds zijn 1272 doden te betreuren en men wéét, dat nóg velen op de droeve lijsten bijgeschreven zullen moeten worden. Systematisch is men nu in de zwaarstgetroffen gebieden, zoals Schou- wen-Duiveland en Tholen, de woningen aan het doorzoeken om ook de laatste achtergeblevenen, die soms zelfs de kracht niet meer hebben om hulp te roepen, op te sporen. Zo werd een man gered, die zeventien uur aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. HET BELANGRIJKSTE: van het Nationaal Rampenfonds België en Luxemburg Iielpen Nederland Het Belgische Episcopaat verzoekt in een herderlijke brief alle Belgen, met geld en alle mogelijke middelen te helpen. Een af vaardiging van het Belgische Rode Kruis uit Antwerpen heeft Bergen op Zoom en Halsteren bezocht en zeer welkome goede ren verstrekt. De Nationale Belgische Jeugddienst heeft kampccrmatcriaal ter be schikking gesteld. Dc Belgische gemeente Sint Nicolaas wil de getroffen „Sint-ge meenten" -Philipsland, -Maartensdijk, -An- naland en -Laurens helpen, alsmede Scher- penisse. Op de Nederlandse ambassade en het con sulaat te Brussel stromen thans de brie ven en telefoontjes binnen van Belgen, die aanbieden vluchtelingen uit Nederland bij zich op te nemen. De burgemeester van Godinne aan de Maas heeft doen weten, dat zijn gemeente 60 personen kan onderbren gen. De gemeente Limet biedt onderdak aan 30 Nederlandse kinderen aan, een natuur vriendenhuis kan 100 personen opnemen enz. Het natuurpark Hofstede, nabij Brus sel, heeft de Nederlandse ambassadeur Dinsdag twee amphibievaartuigen ter be schikking gesteld. Deze werden onmiddel lijk naar Bergen op Zoom gedirigeerd en hebben zich Woensdagmorgen naar Zee land begeven. De Belgische gendarmerie heeft wagens met radio-zendtoestellen aan geboden. Ook de Nederlandse kolonie in België laat zich niet onbetuigd. Dinsdag zijn twee wa gens met goederen naar Nederland vertrok ken: Woens:*' tgavond drie vrachtwagens met goederen. ',lf Een Nederlandse kapper biedt een colle ga-slachtoffer van de ramp in Nederland zelfs een complete kapsalon aan in Brussel. Een door de Nederlandse consul-generaal te Antwerpen opgericht hulpcomité heeft Dinsdag reeds een cheque van fr 150.000 naar Nederland kunnen zenden. Oolc van Antwerpen uit worden vrachtauto's vol beddegoed, kleding, levensmiddelen en me dicamenten naar de geteisterde gebieden gezonden. Een Nederlands damescomité onder lei ding van de echtgenote van de ambassa deur, mevrouw Van Harïnxma Thoe Sloo- ten, is dag en nacht bezig met het sorteren van de gaven, die van Nederlanders en Bel gen bij het consulaat blijven binnenstromen. Ook in Luxemburg wordt een grote in zameling voor de geteisterden in ons land gehouden. Reeds is een pakhuis vol met kleding ingezameld.De Nederlands-Luxem burgse vereniging organiseerde een inzame ling. De opbrengst daarvan kan op 't ogen blik reeds geschat worden op een bedrag in zes cijfers. Vannacht lichte vorst Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele overdas owner ladlü temperatuur als Doï- vandaae. Zwakke let mat,Be, maar aan de drech, kan me„ onmo?elI|k gehee| gaa„ Dc overstroomde streken bieden één troosteloos beeld van verwoesting en ellende. Van de driehonderd polders in Zeeland staan er 40 blank, Schou- wen-Duiveland staat voor vier-vijfde onder water, Noord Beveland voor de helft. In Stavenisse alleen al zijn ver moedelijk driehonderd doden te betreu ren en geen enkel huis is onbeschadigd. De burgemeester noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Stromen evacué's blijven uit deze ge bieden komen. Hulp is er in overvloed en dat medeleven, die bijstand, kan wel licht iets wegncmejp van de nameloze ontzetting, die al de overlevenden van deze ramp van het gezicht te lezen is., tf1r Bij het sluiten van onze editie deelde de Nederlandse territoriale bevelhebber mee, dat er toch nog een dijk stukgeslagen is. De laatste dijk bij Noord-Gouwe op Schou- -• wen-Duiveland (ten Noorden van - - Zierikzee) heeft het begeven. Sche pen, die in de buurt zijn, is verzocht zich onmiddellijk ef heen te bege- ven om te helpen bij de evacuatie. Geld en sigaretten voor helpende militairen in met het instellen van luM_ -r» bntfl op Zeeland heerst er hoogspanning De minister van Oorlog heeft goedge- im if® Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is gestegen tot 1272. Wij geven een geheel nieuw overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenbroek I, Brandwijk 2, Brouwers haven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3. Dinteloord 3. Dreischor 15, Fijnaart 4G, Geersdjjk 1, Goeree en Overflakkee 40, Goese Sas 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 1", Hellevoetsluis 5, Niewaarsdijlt in Land van Heusden en Altena 3. Ileincnoord 2. Hei ningen 25. Poortugaal 7, Iloedekenskerkc 1, Hondsbossczeewerïng 1, Hontcnisse (Kerk dorp. Samswaarde) 8, Klundert 13, Kort- gene 40, Krabbcndijke 4, Kruiningen 11, Maartensdijk 4, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nw. Neuzenpolder 1, Nieuwerkerk (Zeel.) 13, Nieuwe Tonge 75, Nw Vossemccr 50, Numansdorp 67, Oosterland 40, Ooster- schelde 4, Osscnisse 1. Ouddorp 1, Ouder kerk aan de IJssel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300. Papcmlrecht 1, St Philipsland 1, Raamsdonksveer 2, Rilland 1, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenise 200, Steenbergen 13, Stellendam 27. Sliedrecht 1, Stormpol- der 6, Strijen 20, Terneuzen 4, Texel 5, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Wil lemstad 12, Wolfaartsdijk 9, Yerselte 10, IJssclmondc 3, Zierikzee 15, Zuïdland 20. In deze lijst zijn enige correcties op vroe gere opgaven verwerkt. Berichten van zeevarenden afkomstig uit noodgebied Het bestuur der Nederlandse Redersver- eniging verzoekt de naaste familieleden van zeevarenden uit de noodgebieden, die de opvarenden van Nederlandse koopvaar dijschepen van hun toestand in kennis wil len stellen, zich in verbinding te stellen met de rederijen, waartoe het schip waar op zij varen, behoort.. De betrokken rede rijen zullen zorgen voor doorzending van deze berichten. keurd, dat militairen, die daadwerkelijk op- op hel vliegveld Valkenburg, toaarvan de treden in de noodgebieden. tot nader'order vliegt,men "««Ko per dag een extra Mtigeld zullen ontvangen mm, de e.fdetmp Operot.omi worden de van één gulden, alsmede een palqe sigaret- vluchten voorbereid. ten. met terugwerkende kracht vair Zondag "••,0-Ber.nhard voorzitter i yah .hclj Rampenfonds rins Bernhard is Woensdagmiddag iet het ministerie van Binnenlandse Zaken ge ïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, in tegenwoordigheid van o.a. de ministers Beel en Van Thiel. Het be stuur van het Nationaal Rampenfonds heeft terstond zijn werkzaamheden aangevangen. De regering deelt mede, dat, in verband met de ramp, welke Nederland heeft getroffen, de gezamenlijke kerken hebben be sloten a.s, Zopidag in de kerkdiensten, op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed- en tot offer. H.M. dé Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio xj>t. ons. volk riep ten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stenfpé* dragen van fier denking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in Eet openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Op het Vliegveld Valkenburg wordt brood i in waterdichte zakken gedaan. Korte tijd later zal dit voedsel worden „gedropt" boven gebieden waar er zo dringend behoefte aan is. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan .heeft Woensdag in een speciale vergadering eenstemmig besloten, president Eisenhower tele grafisch te verzoeken een onbeperkt aantal door de watersnood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op tc bouwen. Afschriften van het telegram, dat onmiddellijk werd -jerzonden, zyn toegezonden aan dc senatoren van Michigan in het Congres en aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. In alle delen van de Verenigde Staten wordt spontaan gereageerd op de oproepen tot: hulp, die zijn gepubliceerd in de Ame rikaanse pers en door de televisie. In het gehele land werken de Nederlandse con sulaten onder hoogspanning om de toevloed van pakjes en geldbedragen, variërend van vijf tot duizenden dollars, Ie verwerken, Het consulaat te New York ziet er uit als een pakhuis. Amerikaanse luchtvaarlmaat- Nóg is het gevaar voor enkele delen van het overstromingsgebied niet geweken, aldus dr ir Vau Veen, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat in een uiteenzetting voor buitenlandse diplomaten. Er kan integendeel nog meer gevaar verwacht worden. Grote aandacht wijdde dr ir Van Veen aan het behoud van de Schielandse Hoge Zeedijk onder Rotterdam, want als deze was doorgebroken zou zoals wij reeds Maandag meld den een groot gebied van Zuid-Holland èn Noord-Holland zijn over stroomd. Alleen Den Haag zou gespaard zijn, omdat het op duinzand ligt. Drie millioen mensen hebben gevaar gelopen achter deze éne dijk, die op één plaats reeds bijna doorgebroken was! wind in hoofdzaak WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. i uur werden op het vlieg- volgende waarnemingen gedaan: Barometer: 756.4 m.m. Wind: Noord-West, 14 km per uur. Temperatuur: 0,8 gr. C. Maximum temperatuur: 3 gr. C. Minimum temperatuur: 0.7 gr. C. 6 Febïuar Afnemende maan Zon op 08.15; onder 17.35 Maan op 01.14; onder 10.03 verwijderen. Een oplossing zou te vinden zijn in de richting van een algehele afdi.i- king van ons land, op de Schelde en de Nieuwe Waterweg na. Op de vraag of de dijken bezweken zijn door de schade die er in oorlogstijd is ver oorzaakt, antwoordde de spreker ontken- kend. Vrijwel alle dijken -rijn door het wa ter overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijkbreuk. Driehonderdduizend mensen, zo herhaalde spreker zijn uitlating van enkele dagen te voren, hebben alles verloren: één millioen mensen is in nood. Hy hoopte dat deze zo mer nog de dyken hersteld kunnen worden. Na één of twee maanden kunnen de gebie den drooggemalen zyn. Vroeger waren er zeven jaren nodig om het zout uit de bo dem tc krijgen, maar tegenwoordig gaat dat sneller. Veertien dagen later zouden de gevolgen van het springtij nog erger zijn geweest, omdat het water dan nóg hoger zou zyn ge komen. Dit lijkt op nakaarten, maar het te kent de noodzakelijkheid de dijken aanzien lijk te verhogen. Het gehele land zal van de zee moeten worden afgesloten. Hóe hoogst gevaarlijk de toestand bij de Schielandse Hoge Zeedijk wel is geweest, blijkt uit een uitlating van ir Van Veen: „Wanneer we dynamiet bij de hand had den gehad, zouden we zelfs een kerkgebouw hebben laten springen om materiaal voor het dichten van de dijk te hebben. Bijna een half millioen verzetsstrijders in China? Volgens de Chinese nieuwsdienst, het of ficiële voorlichtingsbureau van de nationa listische regering te New York, zijn meer dan 580.000 georganiseerde anti-communisti sche guerrilla strijders actief opgetreden op het Chinese vasteland. Gezegd wordt, dat de meerderheid van de guerrillastrijders in contact was met het 'militaire hoofdkwartier op Formosa. Bovendien waren verscheidene duizenden mobiele eenheden van uiteenlo pende sterkte op het vasteland opgetreden. De nieuwsdienst verklaarde deze inlich ting verkregen te hebben van een hoogge plaatste militair op Formosa. Deze had er aan toegevoegd, dat de guerrillastrijders ge coördineerd konden optreden met de natio nalistische geregelde troepen, wanneer er grote operaties tegen het Chinese vasteland zouden worden begonnen. Voorts wordt verklaard, dat vrijwel da gelijks aanvallen op de kust worden uitge voerd door twintigduizend guerrillastrijders van de marine, van eilanden uit, die slechts op een afstand van dertig kilometer van het vasteland liggen. Burgemeester van Sominelsdijk niet vermist Men verzoekt ons mee te delen, dat de burgemeester van Sommelsdyk, de heer D. Rijnders, niet wordt vermist. schappijen zorgen voor gratis vervoer van Detroit, Chicago, Denver, Los Angeles, San Francisco en andere grote plaatsen naar New York. In Baltimore is zoveel ingezameld, dat de Amerikaanse regering is gevraagd een spe ciaal legervliegtuig beschikbaar te stellen voor de verzending. Hedenochtend is in New York een comité opgericht ter coördi natie van alle hulp in de stad. Vele voor- aanslaande Amerikanen en Nederlanders hebben zitting in dit comité. Amerikaanse steden willen Nederlandse noodgemeenlen adopteren. De „Jan Kreumer" terecht Het Nederlandse kustvaartuig Jan Kreu mer, rederij Kreumer Vlaardingen, op weg van Rotterdam naar Esbjerg, waarover on gerustheid bestond, omdat men er sinds Vrijdag 30 Januari niets meer van had ge hoord, is vannacht met 2 dagen vertraging in Esbjerg aangekomen. Aasgieren gegrepen te 's Gravendeel In het zwaar getroffen 's-Gravendecl- bevinden zich 1000 inwoners, die. of niet geëvacueerd wilden worden cf terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zijn gearresteerd en op gesloten in het huis van bewaring te Dor drecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Gravcndeel een avondklok in te stel len. Het is verboden om half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te bevinden, als men geen spe ciale toestemming heeft. De polilie heeft opdracht gekregen om na de eerste som matie te schieten. Millioenen voor het Nationaal Rampenfonds By het Nationaal Rampenfonds is tot nu toe een bedrag van 7.131.000.binnenge komen aan geld gestort via de Nederlandse Bank. de Postcheque en Girodienst, en aan contanten. Nieuwe commandant vliegveld Valkenburg Kapït.ïn-luitenant-ter-zee-vlieger J. M. van Olm is met ingang van 16 Februari a,s. belast met de functie van commandant van het marine-vliegkamp Valkenburg. Hij volgt kapt.-luit.-ter-zee-vlieger jhr P. J. Elias op, die bij de marinestaf wordt ge plaatst. Krijgsgevangenenprobleem op te lossen in politieke conferentie Tsjou En Lai, Chinees premier en minister van buitenlandse zaken, heeft een onmiddel lijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zyn overeengekomen. Het staken van het vuren zou meteen worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, aldus meldt Radio-Peking. LONDEN EN WASHINGTON: 99v Tsjou deed dit voorstel gisteren op de vierde zitting te Peking van het politieke volkscomité, het voornaamste politieke or gaan tot de bijeenroeping van een volks congres (parlement) het volgende jaar. Hij verklaarde, dat dit voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een bestand in Korea en andei-e problemen in het Verre Oosten. Ma Tse Toeng is voorzitter van het comité. De bijeenkomst werd door 140 leden bijgewoond. Het voorstel is gedaan binnen 48 uur n$ president Eisenhowers medede ling, dal: hij besloten had tot opheffing van de neutraliteit van Formosa. Tsjou zei, dat de bestandsbesprekingen te Pan Moen Dj om onvoorwaardelijk heropend dienen te worden. Hij voegde er aan toe. dat, „indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden" Te Washington en Londen is men van oordeel, dat het voorstel van Tsjou En Lai geen nieuwe gezichtspunten opent. Het schijnt, zo zei men, hetzelfde voorstel te zijn, dat in December door de Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinski, bij de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties is ingediend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1