Ruim 150 vliegtuigen boven Schouwen-Duiveland Ontroerend grote hulpacties over de hele wereld Geld en goederen komen bij tonnen Vliegende verhuiswagen PIET PAK AN Bisamratten Engelse Zondag Onderscheid Honderden schepen brengen bewoners snel in veiligheid Plunderaars Opvallende reddingen Vijf militairen omgekomen of vermist Rampenfonds ANTILLEN: al half millioen Zorg dat het groeit HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Het gehele Nederlandse volk. vrijwel zonder uitzondering, kent op dit ogenblik maar één doel: Hoe kunnen wij zo goed en zo snel mogelijk helpen. Vrijwel zonder uitzondering. Slechts een kleine groep communisti sche wroeters en hun naaste omgeving, vragen zich ook thans weer niet in de eerste plaats af: ,.Hoe kunnen wij helpen in de nood?", maar: „Hoe kunnen wij politieke munt slaan uit de ellende?" Het dagelijkse bestuur van de C.P.N. weet het al: De na-oorlogse regerlngen-Drees en andere zijn ten volle verantwoordelijk voor de ramp. En terwijl iedereen uit eigen ervaring weet. dat de drang tot helpen spontaan naar boven kwam. zodra de berichten van de watersnood bekend werden, heeft het dagelijkse bestuur van de C.P.N. ..vast gesteld". „dat de regering niet centraal heeft ingegrepen, maar de hulp en het reddingwerk. die in de eerste plaats staatszaak zijn. heeft overgelaten aan plaatselijke autoriteiten en particuliere instellingen, die onvermijdelijk langs elkaar werken." Ditzelfde dagelijkse bestuur van de C.P.N. roept in hetzelfde nummer van De Waarheid de leden van de C.P.N. en de arbeiders organisaties op „om onmiddellijk te komen tot een landelijke organi satie van comité's vöor volkshulp". Daar krijgen wij dus het zoveelste comité, thans geheten comité voor Volkshulp. Alles ter meerdere glorie van de C.P.N. Een vermelding van het Nationale Rampenfonds hebben wij in het communistische blad niet gevonden. Het filiaal van de C.P.N., de E.V.C.. bauwt onmiddellijk na. dat de regering de schuld is en „eistook centrale hulpverlening. „Zij is echter van mening, dat financiële hulp door middel van overwerk geen doel treffende maatregel is". Terwijl duizenden en tienduizenden slachtoffers van de watersnood met moeite hun leven hebben gered en terwijl bijna duizend mensen zijn verdronken, kennen de leiders van het Nederlandse communisme maar één zorg: Hoe slaan wij hier munt uit voor onze wrakke zaak. Bij het lezen van deze weerzinwekkende propaganda, die in weerzin wekkendheid slechts door het volgende nummer van De Waarheid is overtroffen, viel ons het woord bisamratten in. Bisamratten zijn gevaarlijke woeldieren. die gangen In dijken graven en de weerstand verzwakken. Zo zien de communisten als hun enige taak om door hun gewroet de geestelijke weerstand tegen rampen die ons land treffen en gevaren, die ons bedreigen, te verzwakken. Bisamratten! Het Engelse Lagerhuis heeft gedebatteerd over de eerwaardige tradities van de Engelse Zondag, „de Zondag zonder publieke sportevenementen en zonder toneel", de „Zondag van de verplichte verveling", zoals de Londense correspondent van een Frans blad hem karakteriseert. Maar voor een groot deel van de Engelsen heeft hij toch een positieve waarde: alle hervormingspogingen werden althans door het parlement afgewezen en de meerderheid, die dit deed, ver enigde leden uit alle drie grote politieke partijen. Het voorstel dat sport en toneel direct zou hebben toegelaten sneu velde met grote meerderheid: 231 tegen 57 stemmen. Dat hier geen politieke kwestie werd beslist volgt reeds uit de zeer schrale bezetting van het Lagerhuis: geen oppositie, die een politieke beslissing wou uitlokken, geen regeringspartij die daartegen al haar getrouwen had opgeroepen. Integendeel, alle drie partijen hadden hun parlements leden de vrijheid gegeven, naar eigen inzicht te oordelen en te stemmen. Iets meer kans bood een voorstel, dat de Zondagswetgeving wilde voorleggen aan een studie-commissie. Dit denkbeeld vond veel steun in het land. ook bij eminente vertegenwoordigers van de Anglicaanse Kerk en de Methodisten. Churchill was er dan ook bang voor. Het is heel verleidelijk, een moeilijk vraagstuk op de lange baan te schuiven. En was er eenmaal een commissie, die de kwestie rustig bekeek, dan kwamen er ook wel hervormingsvoorstellen, bedacht de premier, die over een grote parlementaire ervaring beschikt. Dus pleitte hij wel sprekend voor een directe beslissing. Met 172 tegen 164 stemmen kreeg hij zijn zin. Dat was zijn eigenlijke overwinning. Directe ingrijpende maatregelen tegen de Engelse Zondag hadden geen schijn van kans, zoals uit de reeds genoemde stemmenverhoudingen duidelijk blijkt. Ook over het commissie-voorstel had geen politiek debat plaats. Trouwe kerkgangers onder de Lagerhuis-leden bepleitten, „dat de kerk zich niet moet opdringen". Anderen betoogden dat in het ..zondige Parijs" de kerken 's Zondags tweemaal zoveel bezoek trekken dan in Londen. Partijgenoten van die leden verdedigden de stijl van de Engelse Zondag als een verworvenheid van historische waarde, waarvan het Engelse volk geen afstand moest doen. Deze scheidings lijn liep door de drie partijen en de twee colonnes die naar de beide corridors wandelden om hun stem vóór of tegen uit te brengen (de manier van stemmen in het Lagerhuis) vormden de bontst denkbare politieke samenstelling, althans voor Engeland. Ziehier een land met politieke partijen, toegankelijk voor gelovigen van allerlei aard en voor buitenkerkelijken. Zij kunnen vraagstukken van levensbeschouwelijke aard behandelen en beslissen, volkomen buiten de politieke sfeer. Zij kunnen ze dus zuiver behandelen op hun levensbeschouwelijke waarde. Zonder enige poging om uit de opvatting van een andersdenkende politieke munt te slaan. Zonder een poging om enige opvatting omtrént deze kwestie te diskwalificeren, door ze in de sfeer der politieke tegenstellingen te trekken. En. o wonder, in het land zonder kerkelijke partijen, met ruim vijf jaar van. socialistische regering en een socialistische meerderheid in het Parlement, handhaafde de strenge Engelse Zondag zich onverkort en werd elke wijziging ook thans, mede met socialistische hulp afge wezen. Wij willen hiermee geen pleidooi voeren, noch vóór. noch tegen de Engelse Zondag. We wilden alleen maar aantonen dat kwesties van levensbeschouwelijke aard, juist volgens de zienswijze der meest recht- zinnigen, veiliger zijn in een land zonder dan mét kerkelijke partijen. Gij hebt de plank misgeslagen, toen u over het beleid van de huidige minister van Justitie bij de voorwaardelijke invrijheidstelling van oorlogsmisdadigers schreef. Want gij hebt gesproken van de veront rusting bij velen over de vanzelfsprekendheid, waarmee onder vorige ministers van Justitie het beleid voor gewone gestraften in zake de voorwaardelijke invrijheidstelling werd toegepast op de oorlogsmisda digers. En aan het slot van uw beschouwing schreef u, dat men zich over het beleid van de huidige minister van Justitie geen zorgen be hoeft te maken. Aldus spreekt het Christelijk-Nationaal Dagblad „De Rotterdammer" ons toe. Het blad citeert ten bewijze van zijn stelling het antwoord, dat minister Donker op 6 Januari in de Eerste Kamer aan mr In 't Veid heeft gegeven bij zijn interpellatie naar aanleiding van de ont snapping in Bi'cda. In dat antwoord staat, dat minister Donker prin cipieel voor de oorlogsmisdadigers geen ander beleid wil voeren dan voor de gewone criminelen. Wanneer tweederde van de opgelegde straf is uitgezeten, dan vindt echter niet automatisch voorwaardelijke vrijlating plaats. Verschillende omstandigheden hebben invloed op het te nemen besluit. Maar niet, aldus de minister, de ernst van het ge pleegde misdrijf. Wij hebben deze uitspraak anders gelezen dan De Rotterdammer. Het laten meespreken van verschillende omstandigheden, evenals dat het geval is bij de invrijheidstelling van gewone delinquenten houdt naar onze overtuiging in, dat onder andere de mate waarin de ge vangen oorlogsmisdadiger tot inzicht van het onjuiste van zijn gedrag is gekomen, meeweegt. Wij zien in de mededelingen van de minister een doorbreking van een zeker automatisme, dat bij de invrijheid stelling was ingeslopen. Na tweederde van de straftijd zal elk geval op zijn eigen verdiensten worden bekeken. De minister heeft trouwens aan deze opvatting steun gegeven door bij genoemde gelegenheid in de Eerste Kamer enige gevallen op te noemen, waarbij hij reeds met het automatisme had gebroken en oorlogsmisdadigers langer gevangen had gehouden, dan tweederde van hun straftijd. Wanneer de minister de meer individuele beoordeling van elk geval ook bedoelt werkelijkheid te maken voor de gewone ge vangenen, kunnen wij er ons slechts over verheugen. Dat overigens bij de beoordeling van de gewensthcid voorwaarde lijke invrijheidstelling te verlenen, de ernst van het gepleegde misdrijf buiten beschouwing moet blijven, zoals de minister meent, is ons niet duidelijk. Dat er in het verlenen van de voorwaardelijke invrijheid stelling een zekere lijn moet zitten, en dat het beleid geen willekeur mag zijn, is buiten kijf. Maar dat men onrecht zou doen door de ene gevangene een groter deel van zijn straf te laten uitzitten dan de andere, omdat het delict van dc een van andere aard is geweest dan dat van de ander, ontgaat ons. Wij menen, dat de aard van het misdrijf wel een element in het beleid ten aanzien van de voorwaardelijke invrijheidstelling mag en kan zijn. (Van een onzer verslaggevers) Meer dan honderdvijftig vliegtuigen zijn er Woensdag ochtend in alle vroegte ingezet om de evacuatie en de hulp aan de geïsolecrden met zo groot mogelijke kracht aan te vatten. Daaronder waren twintig helicoptères. Daarbij kwam de hulp van zo'n 750 grotere en kleinere schepen, die er in slaagden honderden en honderden evacuerenden op het veilige vaste land te zetten. Door dit alles verminderde in de loop van de Woensdag veel leed maar helaas niet altes. Duizenden bevinden zich nog in de allergrootste moeilijkheden. De redding zal voor hen snel, heel snel moeten komen. Het zwaartepunt van de acties was in de loop van Dinsdag en Woensdag vrijwel geliecl Schouwen-Duiveland, dat voor verreweg het grootste ge deelte kon worden geëvaeueerd. inct uitzondering van het meest weste lijke gelegen duinengebied. Hoe de toestand daar is. viel Woensdagavond r.og niet te overzien.; Een volledige opsomming van alle plaatsen waar scnepen en vliegtuigen hebben gewerkt, is onmogelijk te geven. Naast luchtmacht en scheepvaart is de hulp van de Nederlandse, Bel gische, Franse en Amerikaanse mili tairen in het begin van deze week bijzonder groot, geweest. Bij duizen den zijn zij ingezet om dikwijls het zwaarste werk te doen. Duizenden militairen Langzamerhand werd de leiding van deze werkzaamheden, eerst in handen van lagere functionarissen, gecoördineerd, hetgeen tot resultaat had. dat de acties doelbewuster wer den. gericht, Het aantal militairen dat deelneemt aan de acties, wisselt tussen 10.000 en 20.000. De schepen van de Koninklijke Marine hebben grote hoeveelheden voedsel kunnen meenempn. Twaalf duizend noodrantsoenen en drie dui zend warme maaltijden werden op de bases uitgegeven. Ook medische hulp kon door deze schepen worden geboden: er gingen dertig artsen- uilrustingen en grote hoeveelheden medicijnen, penicilline en ontsmet tingsmiddelen ook voor veeartse- nijkundlge doeleinden naar de getroffen gebieden. Het voornaamste werk van de Ma rine en dc particuliere schepen was evenwel de evacuatie. Waar schepen niet konden doordringen, moesten helicoptères het werk overnemen. Heli enptcres klaar De hef schroef vliegtuigen hebben gisteren het evaeuaticwerk op Schouwen-Duiveland voor het over grote deel volbracht, naar men op dc basis Wocnsdrecht meende. Er was één groot Amerikaans toestel, dat niet minder dan acht personen tegelijk aan boord kan nemen, de acht andere Amerikaanse helicoptères kunnen drie mensen vervoeren bui ten de piloot. Het bezwaar van deze machines is echter, dat zc slechts weinig brand stof mee kunnen nemen: zij kunnen drie uur in dc lucht blijven en moe ten dan op Woensdrecht opnieuw tanken hetgeen overigens slechts vijf minuten in beslag neemt. De En gelse toestellen hebben een grotere actieradius, maar kunnen niet meer mensen tegelijk aan boord nemen. Ook het werk van de luchtmacht is thans voikomen gecoördineerd. Van Nederlandse zijde beschikt men slechts over de lestoestellen voor op leiding van militaire vliegers, al heeft men thans ook de beschikking over een aantal K.L.M.-Dakota's en vier toestellen van prins Bernhard. Ten slotte nemen twee hefschroef- vlicgtuigen van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena deel aan de reddingacties; zij lat enzich lei den door het basiscommando van waar uit de acties worden gediri geerd. De gewone vliegtuigen heb ben voornamelijk tot taak de tech nische hulpverlening te verzorgen. Droppings De Nederlandse luchtmacht heeft een groot aantal verkenningsvluchten gemaakt onmiddellijk na hel losbar sten van de eerste rampmcldingen. Boven vijf en twintig plaatsen heeft men levensmiddelen en medicijnen afgeworpen, elders gingen rubberbo ten en zakken zand in grote hoeveel heden naar beneden. De luchtmacht wierp 59.700 zand zakken, 11.150 broden. 2000 liter drinkwater en duizenden bussen voedsel, Rodc-Kruispakkctten en dekens af in de tijd van zes uur. De vliegers hebben vrij veel last van vliegiuicen, die niet aan de hulp acties deelnemen, maar slechts over vliegen voor sightseeing. Overigens heeft de hulp van heli coptères reeds een ongeluk ten ge volge gehad: bij de redding van ge troffenen op Schouwen-Duiveland is een van de bewoners van Oude Ton- ge door onoplettendheid in de razend snel draaiende staartschroef gelopen en gedood. In de evacuatie zelf is de toestand vrij onoverzichtelijk, In de eerste plaats Rotterdam (met de Ahoy-hali en verder ook Dordrecht zijn de steden, die als doorgangscentrum dienen. Van Rotterdam uit gaat een groot aantal geevacueerden door naar Den Haag, van Dordrecht uit waar men alleen de zieken kan houden, en waar de Victoria-biscuitfabrieken tot door gangshuis zijn ingericht gaan zij naar Utrecht, dat tussen dertig- en veertigduizend mensen kan helpen. Er zijn ettelijke plaatsen en land streken die geheel geëvacueerd moe ten worden Zierikzee bijvoorbeeld. Schouwen Duiveland (voor het groot ste gedeelte reeds vertrokken', Ab- benbroek. Klundert en een groot aan tal kleinere plaatsen. Een zeshonderd mensen van Goeree Overflakkee schijnen in Dinteloord zelf in het bedreigde gebied te zijn ondergebracht, de overige bewo ners van dit eiland zijn in de rich tingen Rotterdam en Dordrecht ge gaan. Krabbendijke bood voorlopig onder dak aan achthonderd verdrevenen uit Oostdijk. Rilland Bath en Waar de. Tilburg bergt zeventienhonderd vluchtelingen een aantal overigens, dat nog steeds stijgt. In vrijwel alle grote Brabantse plaatsen zijn thans vluchtelingen opgenomen. Zolang de evacuatie nog gaande is, zal het onmogelijk zijn een precies overzicht te krijgen, waar de bevol king van de verschillende dorpen en steden is ondergebracht. Deze toe stand zal waarschijnlijk nog geruime tijd zo duren. Nog steeds immers blijft er gevaar bestaan. Daarbij moeten. 300.0^0 mensen de schatting van Woensdag alles hebben verloren, zo spoedig mo gelijk worden geholpen. Wanneer hier enig overzicht te geven zal zijn, valt thans nog absoluut niet te voor zien (Vervolg van pag. 1) De politierechter van Rotterdam hoeft Woensdagmiddag een 26-jarige timmerman uit Rotterdam veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf. zonder aftrek, omdat hij drie jassen stal van een stapel goederen, die in dc Ahov-hal bijeengebracht was voor de vluchtelingen. De officier had eveneens zes maan den geëist. Hij zeide. dal. het hem speet niet meer te kunnen eisen, legen dce man voor wie Iedere qua- lificatie te gering is. Er werd een wetsartikel toegepast, dat. normaal niet veel wordt toege past. Namelijk een artikel betreffen de diefstal bij watersnood. Een achttienjarige jongeman :s i Woensdagmorgen door dc rechtbank te Rotterdam, bij wijze van snel- rechtspraak, tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van goederen, die behoorden aan helpers van de watersnood inzameling en van goederen, die voor de slachtoffers bestemd waren. Rescrve-kapitcin-vlicgcr J. Hoekstra thans niet in ac tieve dienst, maar onmiddellijk beschikbaar toen de ramp los brak heeft op bijzonder op vallende wijze een aantal mensen «eten te redden. Met een sportvliegtuig voerde hij drie rubberboten mee, die bij na een moeilijke nachtelijke vlucht afwierp op punten waar de nood zeer groot was. Met lange touwen wist hij lussen de boten en de punten waarop de slachtoffers zich be vonden, een verbinding tot stand te brengen, zodat zij de bootjes naar zich toe konden trekken. Ook vóór deze uiterst opval lende redding had de heer Hoekstra reeds bijzonder goed werk verricht: een voorbeeld van de ongelofelijke prestaties, die thans in de rampgebieden worden verricht. In de Eerste Kamer zijn er zowel door «oordvoerders van alle partijen als door minister Staf woorden van grote waardering uitgesproken voor de wijze, «aarop militairen van land-, zee- en luchtmacht zich gedracen bij het reddingwerk in de noodgcbicden. Tot. gistermiddag waren berichten binnengekomen omtrent drie soldaten en twee leden van het marineperso neel. Zij werden opgegeven als om gekomen of als langdurig vermist. De minister prees het doorzettings vermogen en de vastberadenheid, waarmee de militairen zich te weer stellen. Hij waardeerde ook de snel- heid, waarmee de met verlof zijnde militairen Zondag jl. gevolg hebben gegeven aan het bevel, naar hun garnizoenen terug te keren. Helaas zijn er enkele uitzonderin gen voorgekomen. De maatregelen die tegen de betrokken militairen geno men zullen worden, zullen mede be paald worden door de ernst van de omstandigheden, die tot de terug roeping noopten De minister deelde mee, dat de herhalingsoefeningen voor de 44ste regimentsgevechtsgroep, welke op 1 Maart zouden aanvangen, niet door zullen gaan. De kazernes worden immers gebruikt voor het hulpwerk. (Vervolg van pag. 1) Een collecte in negentien Gooise plaatsen bracht ƒ235.700 op. In Den Burg op Texel, waar ccn polder onderliep en drie slachtoffers vielen, «erd ƒ6.500 bijeengebracht; in de Wicringcrmccr ƒ86.000. wat ƒ11.75 per persoon is. Bergambacht met 3000 imvor.ers bracht ƒ25.000 bijeen, dertig gulden per gezin. Een collecte in Sneek bracht ongeveer ƒ50.000 op. De huis-aan-huiscollecte in zestien van de achttien Noordlimburge ge meenten heeft rond 140,000 opgele verd (ongeveer 4.05 per gezin' Een aris ie Venlo heeft zijn vliegtuig ter beschikking gesteld. De collecte op Ameland heeft 13.269.22 opgebracht, ƒ4 per inwo ner In Holten (5200 inwonen) is ƒ27.090 opgebracht, dit is ƒ28 per gezin. Ovenverken Het personeel van de Nederlandse Buurt spoorwegmaatschappij te Zeist 943 personen) en van de Noord- Zuidhollandse Vervoermaatschappij te Haarlem (1288) heeft besloten evenals dat bij de Nederlandse Spoor wegen, een dag betaald verlof af te staan aan het Nationaal Rampen fonds. Ook hier hebben de directies deze gift verdubbeld. De Vereniging van directeuren van Dochtermaatschappijen der Neder landse Spoorwegen heeft haar leden geadviseerd te bewerken dat bij alle dochterondernemingen evenzo gehan deld wordt. De ondernemingsraad van de N.V. Centrale Potas Raffinaderij te Ber gen op Zoom heeft ook besloten dat de werknemers een dag loon zullen afstaan ten behoeve van de slacht offers van de Nationale Ramp, welke ons land heeft getroffen. De bouwvakarbeiders willen de waarde van twee vacantiebonnen (een snipperdag) afstaan. VAN OVERAL KOMT DE HULP i kaanse Vliegende Verhuisiva.fien" op laden om ze naar dc noodgebicden Hier staat ccn gigantische Ameri- Valkenburg onmisbare goederen te I over te brengen. Uit alle hoeken der aarde stromen gelden, levensmiddelen, kleren, beddegoed, medicamenten binnen. Talloos zijn de aan biedingen om hulp te verlenen en van vele kanten biedt men onderdak aan voor kinderen. De hoeveelheden goederen, naar ons land onderweg, zijn niet meer allemaal op te noemen. Vooral uit de Scandinavische landen komen vele vliegtuigen met dekens en kleren. Ook zenden zij veel rubberboten. De telegrammen met sympathiebetuigingen stromen binnen. Vooral onder de Nederlandse immigranten in Australië, Nieuw Zeeland en Canada is de ontroering groot. Zij organiseren hulpacties. Dc Antillen licbbcn al ruim een half millioen bijeengebracht. Op de Bovenwindse eilanden is ook een co mité van actie begonnen, Bonaire bracht in een dag meer dan duizend gulden op. Aruba bracht op een dag ƒ55.000 bijeen; dc actie in dc grote bedrij ven begint vandaag. Grote Surinaamse maatschappijen hehben 10 000 gulden gegeven. Ook daar zal een algemene inzameling worden gehouden. De inzamelingen duren voort. Een Zwitserse hulp actie bracht in vier uur tijds 450.000 franken op. De gemeenteraad van Wenen heeft vijfduizend gulden beschikbaar ge steld en bovendien voor 45.000 gulden ingetekend op een lijst, die in We nen circuleert. De gemeente Coven try in Engeland geeft 30.000 gulden aan Nederland. Nice geeft vijfdui zend .gulden; Cannes tien duizend gulden. Het noodfonds van Brits Columbia in Canada zal 100.000 gulden verde len over de slachtoffers van Noord west Europa en Engeland. Er zijn plannen om in Canada een nationaal- fonds te organiseren voor het rampgebied. De Nederlandse im migranten zijn bezie met, geldinza melingen Drie Nederlandse kerken in Edmonton in Canada schonken Dinsdag 1500 dollar. De bemanning van twee Ameri kaanse torpedojagers, die m Amster dam liggen, de ..Bristol" en de Johnston" hebben een collecte ge houden. Zij brachten 1200 dollar bij een (4500 gulden». Israël helpt Israël, dat met grote economische moeilijkheden kampt, en zelf nauwe lijks zijn bevolking kan voeden, zendt zuidvruchten en kleren. Ook het dood-arme Sicilië stuurt zuid vruchten. In Amerika is een hulpactie in ville gang. Dp ambassade in Wash ington wordt door aanbiedingen overstroomd. Tirol schonk honderd duizend schilling Uit Antwerpen is 150.000 franc naar Nederland gezon den. Bij het Nederlandse consulaat in Frankfort liggen reeds meer dan duizend mark De Verenigde Kerk van Canada heeft 10.000 dollar aangeboden voor Nederland en Engeland. Zuid-Afrika zal fondsen bijeen brengen voor Nederland; de gemeente Durban opende met duizend pond. Luxem burg houdt een grote inzameling, Zweedse hulp In verschillende Zweedse fabrie ken werd spontaan een dag loon ge offerd, Twee Zweedse rederijen hebben elk 10.000 gulden overge maakt: de Zweedse coöperatie heeft een half millioen kronen ter be schikking gesteld. (Een kroon is 73 cent). Er komen tonnen goederen uit Zweden. Nederlanders in Nieuw-Zeeland. in Canada, in Australië, Indonesië. Nieuw-Guinea vormpn hulpcomité's. Uit Italië komen veel goederen. De Franse handelaren in brand stoffen hebben 300.000 franc aange boden. De Paus heeft, dertig duizend Kul den geschonken. Noorwegen stelt ondermeer drie pre-fabricated hul zen beschikbaar, De regering va.n Saarbrücken zendt een trein met steenkool én een trein met levens middelen. Griekenland 25 ton rozij nen en 15 ton wijn. De Belgische plaats Sint Niklaas wil evacués uit Sint Philipsland. Smt Maartensdiik. Sint Annaland. Sint Laurens en SchcrDenisse onder dak verlenen. Een Nederlandse kap per in Brussel, de heer Cromvoets heeft, een volledige inrichting voor een kapsalon aangeboden aan een gedupeerde collega. Voethal? De voorzitter van de Deense voet balbond. de heer Ebbe Schwartz heeft de heer Lotsy aangeboden in Nederland een wedstrijd te spelen ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle «'eek- dagen tot de week die 28 MijaH. ein digt zijn hiervoor, wat dc Deense voetbalbond betreft, beschikbaar. In alle ellende wordt hier en daar wanhopig strijd ge leverd tussen uitgeputte slachtoffers en doodvermoeide redders. Enige malen al hebben de redders vergeelse tochten gemaakt. De mensen willen niet weg van de brokstukken van hun huizen. Zij verkeren in ernstig levensgevaar, maar ze houden koppig vast ^ian de laatste resten van wat hun beslaan was. Zij zullen tóch weg moeten. En dan zullen velen hunner voor de noodzaak &taan uit het niets een nieuw bestaan te scheppen. Besef uw plicht Daarom is het goed, dat het Nederlandse volk zijn plicht beseft. De socialistische beweging helpt «aar zij kan. Het N.V.V. en de daarbij aangrslotcn vakorganisaties hebben hun bijdrage verhoogd. Van ccn ton tot ccn kwart millioen. Uit het land komen goede bijdragen van mensen, bij onze kantoren geld brengen. die Leeuwarden 15, Arnhem 200,— Amsterdam 600,— Den Haag (personeel AP) 192.— bezorgers 120,— ƒ1127,— Dit is een goed begin. Zorg, dat het groeit

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2