'ZEEUWSE VISSER REDDEN van SCHOUWEN Helden zwoegen cloor cle modder Al zeven millioen in Rampenfonds A l het mogelijke wordt gedaan Bijdrage van NVV f 250.000 Plunderaars zullen flink onder handen worden genomen Moeder waakt Haven ligt barstensvol Geen sport op Zondag Dodencijfer thans 1269 Degradatie na plichtsverzuim Het VrijeVolk IGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKIITT. DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 5 Februari 1953 t Achtste Jaargang Nummer 2365 IJTTG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. VVAEKDEN, ZWANESTRAAT 14. GRONINGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 44 CENT PER WEEK ƒ6.70 PER KWARTAAL. LOSSE NUMMERS: 10 CENT PER EXEMPL. Woensdagavond om zeven uur had het Nationaal Rampen fonds een bedrag van 7.131.000 gulden ontvangen. Het was binnengekomen via de Nederlandse Bank, de postcheque- en girodienst en in contanten. Prins Bernhard is Woensdagmiddag als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds geïnstalleerd. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, zal iedere avond voor de radio meedelen, hoeveel er is binnen gekomen. Hij doet dit aan sluitend op het nieuws van zes, zeven en acht uur. Inmiddels blijven uit alle delen van het land berichten binnenko men die duidelijk blijk geven van het grote medeleven met de getrof fen mensen. Wij doen slechts een greep. Collecten in de stad en provincie Groningen hebben een millioen op gebracht. De gemeente Amsterdam stelt een half millioen beschikbaar. De eerste straatcollecte in Amsterdam heeft 200.000 opgebracht. De werf Wilton Fijenoord in Schiedam geeft een kwart millioen; 10.000 van de ar beiders en beambten en 150.000 van de directie. De BPM heeft een half millioen beschikbaar gesteld en de Nederland se Aardolie Maatschappij 25.000. Prinses Wilhelmina heeft 25.000 ge schonken. Het^in Amsterdam nog bestaande Watersnoodcomité heeft 250.000 be schikbaar gesteld en 140.000. die het al had ingezameld. Kleine plaatsen, veel geld In veel kleine plaatsen zijn grote bedragen ingezameld. De streek Noordeinde. behorende tot de Noord hollandse gemeente Graft, bracht 1077 bijeen. Dat is 12.37 per in woner. IJlst; ƒ4600 (drie gulden per man) en twee en een halve ton kle ren. (Zie elders In dit nummer) RAMPLAND Het NVV en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van honderdduizend gulden, dat zal wor den afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds, verhogen tol tweehon derdvijftigduizend gulden. Het Verbondsbestuur heeft het Troelstra-Oord in Beekbergen ter be schikking gesteld voor het onderbren gen van évacué's. De Algemene Bond van Ambtenaren heeft voor het zelfde doel zijn vacantie-oorden in Uddel en in Ellekom aangeboden en de Alge mene Bond „Mercurius" heeft het vacantieoord in Lunteren open ge steld. Het Verbondsbestuur heeft de hoofdbesturen van de aangesloten or ganisaties verzocht hun leden op te wekken gevolg te geven aan de op roep van de Stichting van de Arbeid. In verschillende bedrijfstakken vind', reeds overleg plaats over de uitvoe ring van de in deze oproep genoemde maatregelen. Verwacht mag worden, dat in dien alle werkgevers en werkne mers aan de oproep gevolg ge ren. een bedrag van ongeveer vijf tig millioen gulden voor het Na tionaal Rampenfonds zal kunnen worden bijeengebracht. Het Duitse Vakverbond heeft het NVV telegrafisch zijn deelneming be tuigd en heeft als bewijs van solida riteit 45.000 gulden overgemaakt. Ook het Italiaanse vakverbond heeft in een telegram uiting gegeven aan zijn medeleven, Het heeft Me Italiaanse regering verzocht, afdelin gen specialisten, te zenden ter onder steuning van de reddingploegen. Alle hockey-, handbal-, tafeltennis- en korfbalwedstrijden voor Zaterdag en Zondag zijn wegens de nationale ramp, die ons volk heeft getroffen, afgelast. Hoogstwaarschijnlijk wor den ook alle voetbalwedstrijden af gelast. Het bestuur van de KNVB zal hierover vandaag beslissen en de or ganisatie van een steunactie voor de getroffen gebieden bespreken. Koos V or rink, voorzitter van de Partij van de Arbeid en mr J. A. W. Burge r, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de Partn van de Arbeid, hebben gisteren een tocht gemaakt door de Zeeuwse nood- gebieden. Hulp is opgedaagd voor het ge teisterde Schouwen en Duiveland. Het haventje van Zierikzee ligt barstensvol met schepen en scheepjes van allerlei slag. Ne derland heeft de noodkreet ge hóórd!' (Luchtfoto K.L.M.) Het aantal slachtoffers van de watersnood is op het ogen blik gestegen tot 1269. Tal van alarmerende berich ten die wij ontvangen van onze verslaggevers ter plaatse, spre ken over grotere aantallen do den. Dit is evenwel het offi ciële cijfer. Elders in dit nummer publi ceren wij een overzicht van alle plaatsen, waar slachtoffers zijn gevallen. Prins Bernhard is Woensdagmor gen om half acht met dc „Olivier van Noorl" uit New York op Schip hol teruggekeerd. Hij werd verwel komd door de Koningin en door minister Beel. Enkele buien l>e weersverwachting van het KNMI te Dc Bilt, geldig tol Donderdagavond luidt: Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Gelei delijk afnemende en naar Noordoost ruimende wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Advertentie l.M. (Van een speciale verslaggever) Op en om en boven de helse ruïne van Schouwen-Duiveland is een monster-reddingactie op gang gekomen. Maar laat vooral niemand denken dat het een ..organisatie" is die de honderden en honderden miserabelen van daken en zolders en vlotten haalt. Er is geen sprake van organisatie. Er kan geen sprake zijn van Wel wordt er gewerkt met radiozenders, wel zijn er centrale posten, wel wordt er met vlaggen geseind. Maar de helden, die met hun eigen handen en hun eigen initiatief als redders door de kadavers waden, dat zijn de polderjongens, wier handen barsten van de blaren door het roeien, en dat zijn de schippers van vissersboten zonder radio aan boord, die maar varen en varen en varen zonder rust en steeds maar mensen aan boord hijsen en wegbrengen: naar Yerseke, naar Wemeldinge, naar Bergen op Zoom. Ik heb nu gezien met eigen ogen hoe deze mannen in vrome eenvoud doen wat ze vanzelfsprekend hun plicht vinden. Laat Nederland voor hen de hoed afnemen want zij hebben recht op onze innige dankbaarheid! (Van een .onzer verslaggevers) Gedurende de afgelopen dagen zijn in het vreselijk geteisterde 's Gravendeel meer dan tien mannen gearresteerd, die 's nachts gebruik makend van de volstrekte duisternis, verlaten huizen binnendrongen om te plunderen. Dinsdag werden er drie be trapt, één afkomstig uit Amsterdam, één afkomstig uit Zeist en de derde uit Dordrecht. Zij waren gekomen met de boot of met een auto en hadden voorgegeven hulp te willen bieden. Dinsdag ook betrapten militairen een viertal duistere heden, die bezig waren een boot te stelen, waarmee ze him schandelijk bedrijf gemakke lijker konden uitvoeren. Drie van de vier wisten te ontko men, maar de vierde werd gegrepen door militairen. Inwoners van 's-Gravendeel zijn van plan de hardste maatregelen tegen deze laffe indringers te nemen. Plunderaars mogen er wel rekening mee houden, dat wie tegen de lamp loopt een grote kans heeft nooit meer thuis te komen! Het zwaar getroffen 's-Gravendeel. waarin zich nog ongeveer duizend mensen bevinden, die niet wilden worden geëvacueerd of die terugkwa men, heeft de avondklok ingesteld. Hel. is verboden om van half zeven 's avonds tot zeven uur "s morgens op straat te zijn. mits men toestemming heeft. De politie heeft ODdracht ge kregen na eerste sommatie te schie ten. Zeshonderd en vijftig man rijks politie zijn naar de overstroomde ge bieden gedirigeerd. De politie pa trouilleert zeer druk in de bereikbare rampgebieden. Zij controleert boten en ponten. (Zie elders in dit nummer) Naar uit Den Haag wordt medege deeld hebben op Walcheren een be- roeps-sergeant-majoor en twee be roeps-sergeanten zich met grove ver onachtzaming van hun plicht ont trokken aan dc hulpverlcningswerk- zaamlieden, waarvoor -ij waren in gezet. Zij zijn onmiddellijk gede gradeerd. Er is een monster-reddingactie op gang gebracht: Ja! Rond de kapotte dijken van Schouwen-Duiveland lig gen honderden schepen. Alleen al tussen Ouwerkerk en Bruinisse waren er Woensdagmiddag toen de Noordwester al begon op te steken 134 te (ellen. Boten van de marine, uit Katwijk, IJmuiden en Wiermgen. uit België en Engeland, plezierjachten en landings vaartuigen. Helaas, het merendeel van deze meest grote schepen kon vrijwel niets uitrichten. Want terwijl daar in de Oosterschelde en op de Keeten en het Mastgat en de Zijpe en op de Grevelingen genoeg tonnage lag om half Zeeland te evacueren konden niet genoeg kleine bootjes sloepen en liefst motorsloepen bij de doe len komen. (Zie elders in dit nummer) Bel deze nummers voor hulpverlening De directie van het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft een aparte afdeling op het hoofdbestuur in Den Haag ingericht, waartoe men zich kan wenden met vragen over hulp verlening in de noodeebiecen. Tele foonnummers: 18479Ö, 184791 en 184792. Een moeder van Schouwen Duive land. Vijf hinderen slapen om haar heen in een school in Zierikzee. Een op haar schoot.. Maar ze blijjt wak ker, al is ze totaal, xiitgeput. Wach tend op de boot, die haar naar de veiligheid van de vaste wal zal brengen. (Van een speciale verslaggever) Millioenen in ons land vragen zich af, waarom niet op groter schaal mensen kunnen worden gered van geïsoleerde boerderijen. Laat men dit bedenken: het verwoestende water in de polders staat niet stil. Er zit meestal een verraderlijke stroom in, die van gat tot gat staat. Doorbraakgaten, sloten en ondergelopen sluisjes veroorzaken een krachtige trek ter plaatse, die het de roeiers vaak onmogelijk maakt een boerderij te naderen. Bovendien stuiten vele vaartuigen op obstakels als hekken en bruggetjes en prikkeldraad. De gevaren zijn vele en de mannen doen het uiterste. Maar ook de ervarenste roeier raakt uitgeput. Helicopters hebben aan een paar meter genoeg om te dalen. Maar als die paar meter ontbreekt kan dat toestel NIET dalen. En de uitgeputte mensen op de daken zijn veelal te zwak om de okselhaken lang genoeg vast te klemmen, om in de helicopters gehesen te kunnen worden. Watervliegtuigen zijn het nuttigst. Maar zij landen alleen in een polder, als men de garantie heeft dat er voldoende water staat om veilig te landen. De minste stoot of schamping van een obstakel doet het toestel bij landing of opstijgen verongelukken. Maar iedereen doet het alleruiterste zonder op eigen levens gevaar te letten. De stroom geredden stijgt gestadig. Al begrij pen we dat men het nóg sneller zou willen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1