Was de baby van adel? OP DE REDE VAN BRUINISSE KRIOELT HET VAN REDDERS Even nadenken JEUK D.D.D. Hulpvloot naar Tholen uitgevaren ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 7 Dood land, koud water, aan alle kanten Een grauwe morgen daagt over het geteisterde land ,(Van een onzer verslaggevers) Op de rede van Bruinisse, Woensdagmiddag. T\E waterwegen naar de Zeeuwse eiian- den zyn druk als de Kalverstraat in Amsterdam. Met onderlinge tussen ruimten van enige tientallen meters dikwijls drie rijen dik, schaven varvmor. gen grote en kleine schepennog voor het daglicht aanbrakover de üordtse Kil. En toen een grauwe ochtend het vrolijk spel der groene, rode en witte lichten in het koude water deed verble ken, verscheen aan beide zijden van het vaarwater nu het Hollands Diep, het zwaar bezochte land schrikwekkend duidelijk. Als kartelingen in de strakke lijnen der dijken ziet men de plaatsen, waar het water de kruinen van de mas sieve djjkliohamen heeft weggedrukt en soms alleen de lage rij bazaltkeien, ge schonden en verzet, is blijven liggen. Achter de dijken niets dan water, grijs en kil water, waarin men hier en daar een dak ontdekt, een dijkje, een afge brokkelde muur. Alles is er uitgestor ven, behoudens een enkel paard, dat huiverend in de koude wind op een smal dijkje staat. EEN verwoest en uitgestorven land, waarin geen teken van menselijk leven meer te ontwaren is. Als stille schimmen schuiven de dorpen Ooltgens- plaat en Oude Tonge voorby. Ook door de sterke kijkers ziet men er niets be wegen. De eindelbze convooien schepen varen er achteloos voorhij: pas uren later zouden wjj vernemen, dat onder de daken van deze zwijgende dorpen nog honderden mensen op de bevrijding wachtten en reikhalzend uitzagen naai de boten, die nu zonder belangstelling te tonen voorbij schoven. Dan ontmoeten wij een vloot Kat- wijker vissersschepen, die vluchtelingen naar de veiligheid van het vasteland brengt. Bleke mensen, die op de dekken der vissersboten bijeen staan te kleu men in de onvoldoende kleding waarin zij waren toen het water hen verdreef. Zij wulven onzeker tegen de bemanning der reddende boten, die hun tegemoet varen. Het is een vreemd allegaar: zware Rijnaken, losvarende sleepboten, kleine vletjes, waar het onstuimige water in spat, een Marine-convooi van twee landingsboten. snelle en trage, fraaie en onaanzienlijke schepen. Ach ter een der logge landingsboten hangt een marinemotorsloep, onder commando van een grijze schipper, die er voor heeft gevochten ook mee te mogen gaan, hoewel zijn schuitje maar 50 liter benzine kan tanken. Van Den Helder heeft hij zich dan door deze. dan door gene, laten slepen om zijn kostbare benzine- te sparen.. IN de Krammer splitst de stroom zich. Een deel gaat het mistroostige Goe- ree langs, de rest draait het Zijpe in, veel gaat voor Bruinisse voor anker, of bruist op de rede. Daar is het red dingswerk in volle gang. Ware er niet de grimmige achtergrond van deze bezigheden, men zou ze voor een vrolijke feestelijke demonstratie kunnen houden, Van de masten der talloze visserssche pen in de haven wapperen kleurige wim pels en de zon schittert in het schui mende water. De lucht is vervuld van geronk: Amerikanen zijn hier te hulp :ekomen en vliegboten dreunen laag over, helicopters hangen hel blinkend ie lucht en vallen dan plotseling neer naar een huis of schuur, waar leven is ontdekt. Op de tegenover het plaatsje Zijpe liggende oever van St. Phlillpsland staat een lange colonne Amerikaanse militaire wagens, per schip aangevoerd. Tien tallen amphibievoertuigen worden klaar gemaakt en bemand met Duits personeel in fel oranje zwemvesten. Even later trekken de ducks", inderdaad als eendjes, het Zijpe over, klimmen be drijvig tegen de dijk op en verdwijnen op het overstroomde Duiveland, op zoek naar afgelegen boerderijen. Als een insectenskeletje hangt een helicopter op glijders, boven het grote marine-eskader, dat in het Zijpe voor anker is gegaan. Terwjjl de vloot ligt te wachten op nadere Instructie, de Duitsers onop- houdelijkmet hun duoks in de weer zijn, verslechtert het weer. De lucht trekt dicht, schuimkoppen komen op de grij- jolven en de schepen drijven af. En plotseling verschijnen de stomme ge tuigen van al wat ln twee trieste stormdagen is gebeurd. Stukken huis raad, hele deuren komen voorbij, uien en wortelen drijven ln het witte schuim, een oud dood paard stoot tegen de wand van een vissersboot, tolt rond en wordt verder meegesleurd in de dansende golven. De modder en de flarden van menselijk bezit kleuren het water, dat met het uur onheilspel lender en dreigender wordt. Regen buien slaan neer en met spanning ziet men het hoge water omstreeks zeven uur tegemoet. Het zou een nieuwe ramp kunnen brengen. De redders zijn even onzeker als de Eilanders; twee vissers schepen zijn al op de verraderlijke gronden vastgelopen. Men begint de nacht niet zonder vrezen. Steun uit Indonesië komt per vliegtuig Ook Indonesische bladen schonken belangrijke bijdragen De K.L.M.-toestellen, die vanochtend van Kemajoran zijn vertrokken hebben in totaal 4Vs> ton goederen voor de slachtoffers van de watersnood in Ne derland meegenomen. Deze goederen waran met grote snelheid door de huis vrouwenvereniging in Djakarta en een aantal zaken in Djakarta bijeenge bracht. De lading omvat wollen dekens, wollen goederen, ondergoed, handdoeken, een ton rijst en een hoeveelheid thee. De skymaster Overloon, welke uit Australië terugkeerde van een charter vlucht werd 3 uur vastgehouden op Kemajoran, teneinde het inladen moge lijk te maken. Een deel van de zitplaat sen in het vliegtuig werd weggenomen om ruimte te maken. In totaal worden met dit toestel drie-en-een-halve ton vervoerd. De constellation Soerabaja, die de lijndienst Djakarta-Amsterdam vliegt, voert anderhalve ton aan goe deren mee. De Indonesische douane ver leende de grootst mogelijke medewer king. Intussen worden nu voornamelijk dekens en geld ingezameld. De directies van het Indonesische dag blad „Pedoman" en van het weekblad „Siasat" hebbtn aan het comité waters nood Nederland 1953 belangrijke bijdia- gen doen toekomen, welke met grote erkentelijkheid zijn aanvaard. 2 3 1 S 6 7 1 O 2 /5 H 5 '7 LAATSTE NIEUWS Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt ver mist de dpi. soldaat J. E. Willemscn (reeds gemeld) uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Februari te Oude Tonge over leden de dpi. korporaal L. N. van Polanen. In totaal zijn thans van de Koninklijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden vermist. De courses, welke 8 Februari a.s. in het gemeentelijk sportpark te Hilver sum zouden worden gehouden, zyn ver schoven naar Zondag 15 Februari. Be sloten is ze dienstbaar te maken aan de hulpverlening aan de getroffen gebieden, De stichting tojalisator „Nederland" stelde reeds een bedrag van 10.000 beschikbaar en zal, evenals de PSV Hil versum, de batige saldi van deze courses afgedragen. De stichting Ned. Draf- en Rensport schenkt 4 pet uit de omzet de totalisator aan het Nat. Rampen fonds. Ton behoeve van het Nationaal Rann- penfonds organiseert de Amsterdamse Kantoor Bridge Bond voor leden en troducê's op Vrijdag a.s. een bridge drive in de bcurszaal van de Ver. v. d. Effcctenhondel, die de zaal gratis be- schikbaar stélde. Mooi voorbeeld Bakkersgezellen geven 10 Jo van hun loon De bakkersgezellen in geheel Neder land zullen 10% van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zodra de bakkerijen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun collega's met j materiële hulp worden bijgestaan. ZES MAANDEN VOOR „DIEFSTAL BIJ WATERSNOOD" De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag een 26-jarige timmerman uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden zonder aftrek wegens diefstal van drie jassen, enige dagen geleden gepleegd in de Ahoyhal uit goederen, bestemd voor de vluchtelingen uit de geteisterde gebie den. De officier had eveneens zes maanden geëist, zeggende dat het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te gering ls. Er werd een wetsartikel toegepast, dat ln gewone omstandigheden niet veel on der de aandacht komt. ral. een artikel betreffende „diefstal by watersnood". Diësherdenking Leidse Universiteit beperkt (Van onze correspondent) Leiden. 5 Februari In verband met de watersnood heeft het bestuur van de Leidse academische senaat besloten, dat de jaariykse dies- herdenking van deze universiteit be perkt zal biyven tot de rectorale oratie op Maandagmiddag 9 Februari. De Diescommissie heeft derhalve in overleg met de Stichting Pro Oivitate en het Leldsch Universiteitsfonds besloten, dat ook het programma voor de oud alumni op 6, 7 en 8 Februari moet ver vallen, Immers, het is niet mogelijk ge bleken een deel der bijeenkomsten te la ten doorgaan zonder dat de samenkom sten toch een enigszins feestelijk karak ter zouden dragen. Dit laatste wilde men tot elke prgs vermyden. (Ingez. med.-advertentiej ALBERT JASPERS Amsterdam und* 191 3 Geld voor Rampenfonds in eigen zak gestoken De recherche te Groningen heeft een 70-jarige man gearresteerd. Hy heeft geld, dat hij ophaalde voor het Nationaal Rampenfonds, in eigen zak gestoken. Het publiek maakte de politie attent op zijn daad, toen hy bezig was te collec teren. De man legde een volledige be kentenis af en zal voor de officier van Justitie worden geleid. M.s. Van der Wijck wordt noodhospitaal Sinds vannacht 3 uur is de afdeling Enkhuizen van het Nederlandsche Roode Kruis bezig met het inrichten tot nood hospitaal van het motorschip W. F. van der wyck van de veerdienst Enkhuizen- Stavoren. De banken worden verwijderd, waardoor er plaats is voor zestig bedden. Vandaag nog vertrekt het schip naar Dordrecht. Mohammedaanse bidstond De waarnemend Hoge Commissaris voor Indonesië heeft aan de Mohamme daanse Raad in Nederland verzocht, door de Mohammedaanse gemeenten in geheel Nederland een bidstond te doen houden ten bate van de slachtoffers van de watersnood en ten bate van hen, die op het ogenblik nog lijden onder de ramp. Deze bidstond zal a.s. Zaterdag 12 uur gehouden worden. Aan de verte genwoordigers van Pakistan, Iran, Egypte en Tunkye is een verzoek door gegeven de bidstond bij te wonen. Op Zondag 8 Februari te 12.00 uur zal een bidstond worden gehouden on de residen tie van de Hoge Commissaris, Backers- hagen te Wassenaar. (Ingez. med.-advertentie Niet krabben.De helder vloei bare D.D.D.kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot dtepln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Van onze correspondent In West-Brabant) Roosendaal, Donderdagochtend. ^y^est-Brabant heeft opnieuw een bange nacht achter de mg, want al zijn er nu de Fransen gearriveerd, kleine kwieke kereltjes met een bij zonder goed humeur, en al davert het Amerikaanse zware materieel reeds door de straten van steden en dorpen, het gevaar voor uitbreidingen van de overstroming is nog altijd niet gewe ken. Onder Woensdrecht is nu de Van Duynspolder vrijwillig ontruimd, omdat hier het water langzaam maar zeker stijgt. Het vloeit binnen door een sluis van de Annamarie-polder die reeds Zondag onderliep. De Fransen hebben amphïbiewagens meegebracht en er zijn ducks van de Amerikanen, waarmee mensen te Stavenisse uit hun doodsnood ver lost worden. Op de wegen vindt men hier en daar weer een M.P. Het ls goed1, dat de mannen, die on- vermoeidbaar zakken zand vullen, met een ernst als gold het een levenstaak, en de anderen, die dezelfde zakken weg- torsen tegen de verzwakte dakhellin gen. niets te horen krygen van de ver halen, die de vluchtelingen vergezellen. Het zou hun kracht 'breken. Burgemeester Janssens van Nieuw- Vossemeer heeft zijn geredde burgers naar verschillende evacuatie-adressen tot ln Tilburg toe, zien vertrekken, doch hij zelf blijft hardnekkig aan het front. Hy kan het niet geloven, dat het dorp, dat hy met veel ijver heeft helpen opbouwen, nu ineens een grote puin hoop is geworden. 1 TEST-BRABANT zal niet gemakke- iyk tot rust komen. Het hoort ook van de verschrikkelijke tonelen, welke zich op Goeree-Overflakkee, dat officieel ontruimd zal worden, hebben afgespeeld. Iedere hulpcolonne, die terugkeert, komt met nieuwe verhalen. Van Dinteloord uit zyn al 3000 slacht offers in veiligheid gebracht. Colonnes van het Rode Kruis uit Roosendaal bren- en de vrouwen en kinderen naar ludenbosch of naar het legerkamp onder Ruephen, dat geheel voor de evacuees is ingericht, of naar het ka- zemecomplex in Ossendrecht, dat een capaciteit van 3000 bedden heeft, langzaam maar zeker begint vol te lopen. Het ergst waren de lage woningen ln de Dreef te Oude Tonge er aan toe. Daar is niemand uit gekomen, zegt een boerenzoon, die ervan overtuigd is, dat de officiële verlieslijst voor Oude Tonge wel 700 doden zal aanwijzen. Alleen op de Zuiddijk moeten 150 slachtoffers zijn. Er is een gezin van zeventien personen bij. De achttiende, die in militaire dienst was. ontkwam, omdat vamvege het slechte weer de laatste veerboot Zater dagavond was uitgevallen. Die van Oude Tonge hebben de nood kreten uit de polder gehoord; urenlang klonk het vreselijke geroep om hulp. waaraan niemand kon voldoen. Wie zo gelukkig was een hoger punt bereikt te hebben, heeft daar biddend en bevend iedere nieuwe aanrollende golf afge wacht, zoals mensen in de schuilkelders ineen duiken bij iedere nieuwe Inslag van de bommen. Het lot van Oude Tonge is nu dan eindelijk bekend. De werkeiykheid heeft de bange voorgevoelens nog overtroffen Hedenochtend, is van Bergen op Zoom uit een uitgebreide hulpvloot naar het eiland Tholen vertrokken om op deze vooruitgeschoven post de zee te gaan bevechten. Een paar ton zandzakken ligt in de mimen te wachten om in de dykgaten te wor den geworpen door de 1500 Fransen, de grenadiers en commando-troepen die met sloepen, vletten en stormbo- ten naar St. Annaland zouden over steken. Daar zullen zij de beschikking hebben over het zware materiaal van de Franse genie, dat gisteravond te Bergen op Zoom eveneens is ge arriveerd. TOEN Olie de gemene beschuldigingen van de eerste minister aanhoorde, werd hy opnieuw vreselijk boos. „Het ls niet waar!" riep hij. „Ik kan helemaal niet toveren! Ik vond dat hart op mijn stoep en het was écht van goud! Daarom dacht ik, dat het van de koning was en bracht ik het hem. Maar de eerste minister zei, dat het ran hem was. Toen lk het hem gaf, was het nog van goud! k weet het zeker!" „Juist!" brulde de eerste minister. „Toen was het nog ran goud. Maar daarna ben je met je toverkunsten begon nen, want toen ik er mee op mijn kamer kwam, was het van marsepein! Het bewijs ligt hier voor me op de tafel! OLIE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD 18 Iedereen kan het met eigen ogen zien! Mooie praatjes ver kopen, dat kan je!" Iemand uit de menigte gooide een rotte appel naar Olie toe en even later volgden er meer. Dit werd Uil te machtig. Klapwiekend stoof hij naar voren, tot hy naast Olie stond. „Onguur element!" kryste hy naar de eerste minister. „Mijn vriend Olie Kapoen kan helemaal niet toveren en ik geloof er helemaal niets van, dat het gouden hart van jou was!" „Hoor dat eens!" riep de eerste minister en hy lachte spottend. Herdenking staking-1903 gaat niet door de Ned. Veren, van Vervoerspersoneel hebben de besturen van de A.B.B. en de afd. Amsterdam van de Ned, Veren, van Vervoerspersoneel besloten de bij eenkomst ter herdenking van de spoor. niet i laten doorgaan. Oproep aan Leidse reünisten Aan de reünisten van het Leidsche Studentencorps ia medegedeeld, dat de viering van de 378ste dies Natalia der Leidse Hogeschool op 7 Februari in de Grote Club is afgelast, nu ons vaderland door een catastrophale ramp is getroffen. Voorts wordt me degedeeld, dat 250 leden van het Leid sche Studentencorps Zondagmiddag reeds in drie autobussen met graaf- en ander materiaal van Sociëteit Mi nerva is uitgerukt om in het ramp gebied hulp te verlenen. Ten slotte worden de reünisten op geroepen om ook hunnerzijds een daad te stellen door het bedrag (of meer) dat zij voornemens waren a.s. Zaterdag te besteden, aan mr C. baron de Vos van SteenunjkHerengracht 274, Amsterdam-C. over te maken (postrekening no. 7130 of Amster- damsche Bank, bijkantoor Damrak), welk bedrag dan gezamenlijk zal worden gestort in het Rampenfonds namens de Oud-Leidenaren te Am sterdam en onder dit motto zal wor den verantwoord in het Algemeen Handelsblad, Faciliteiten voor getroffen aspirant-emigranten Als onderdeel van de hulpverlening zullen aan adspirant-emigranten die ge troffen zijn door de overstromingsram- behoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzonderlek geval zal hierbij de doorslag geven. Deze adspirant-emigranten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmeldingskantoren der geweste- lyke arbeidsbureaux of van de particu liere emigratie-organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevinden. Indien dit niet mogelijk Ls, kunnen zij zich tele fonisch in verbinding stellen met de stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag, tel. K 1700—392380, toestel 55. De rechtbank ln Amsterdam heeft vanmorgen de oud-hoofdredacteur J. M. Goedemans van de Telegraaf vrijge sproken van de ten laste gelegde ver raad. Deze telastelegging gold een ir de editie van 3 November 1951 versche nen bericht, dat later onjuist bleek zyn. De els luidde vyftlg gld boete subs. 10 dagen hechtenis. Dagelijks leuflleton door HERBERT ADAMS Horizontaa: 1. oppergod, smak; 10. geur, heldendicht; 11. haven in Arabië, deel van een trap; 12. doen uit komen; 13. andere oppergod, liefelijk: 14. keur. losplaats: 15. rij, zijtak var de Fulda; 16. kreet, vogels: 17. liefde god, vreemde munt, zangnoot; 18. spel- leiding, voertuig, de oudere (Lat. afk.) Verticaal: 1. voorspeller; 2 regelmaat, oude maat, Ierland; 3. oog merk, vogel, zwaar; 4. kwijtschelding, zangnoot; 5. vochtig, rust, dubbelklank; 6. tot een doel komen, zonnegod; 7. zangspel, reptiel; 8. behoeften, gedeel telijk, 9. vaartuig (afk.), Jong zoogdier zot. Oplossing morgen. De oplossing van de puzzle van gis teren luidt: 14: soes; 15: slim; 2—3: yolk; 25: veem; 34: kies. ook niet naar myn vader. Ik heb verbazend stom gedaan met deze vrouw, maar u was daarvan al enigszins op de hoogte. Bovendien zijt gij een man van ervaring en kent gy de ontvoerings zaak van binnen en bulten." „Hebt ge er ook niet bij gedacht", opperde Roger droogjes, „dat als Vadny haar dreigement tot uitvoering bracht en naar de politie liep, ge zelf beter voor den dag zou dit komen als ge zoudt kunnen zeggen, dat alles niets te bete kenen had en dat ge mij' de hele zaak reeds had verteld?" „Neen. Daaraan heb ik geen ogen blik gedacht." „Dat weet ik nog zo net niet. Hoe het- zrj, mijn advies is heel eenvoudig. Ge moet niets doenGe hebt met Vadny gebroken. Laat het daarbij. Gaat ze wer- keiyk naar de politie, dan vertelt u daar uw hele verhaal. Maar ze zal zich nog wel eens tweemaal bedenken vóór ze het doet. Men kan in haar lioht een medeplichtige belanghebbende zien." De deur ging open en Ruth vertoonde zich. „Elet spijt me, dat ik storen moet", zei ze, „maat* je bent tooh niet vergeten, dat je me zou wegbrengen, Roger?" „Ik ga er juist vandoor", verzekerde Hedlev. „Het spijt mij erg. dat ik u zo lang heb opgehouden. Maar ik ben u zeer dankbaar voor uw advies." Toen trad mrs Orgies binnen. HOOFDSTUK XXVJ De drie Kabouters „Ben heeft zojuist gebeld", berichtte mrs Orgies, toen Hedley de deur uit w; „dat meneer Pursey en meneer Bruce een restaurant in Soho, „De drie Kabou ters". in Little Greek street zitten. Ben blijft voorlopig in de buurt, zei hij. „Dank je", zei Roger. „Maken onze grote en kleine logé's het goed?"' „Prachtig. De kle|->- jongens zijn eer paar schatten", gaf Ruth ten antwoord. „Maar nu moeten we heus naar Lady Cradon." Natuurlijk. Ik breng je wel even. Dan kim jij haar zachtjes voorbereiden. Daar na neem je haar maar mee naar hier. Ik ga even naar Ben toe. Ik heb zo'n ge voel. dat mijn aanwezigheid wel eens nodig kon zijn, anders zou Ben my niet voortdurend op de hoogte houden." Toen ze naar Sloane street reden vroeg Ruth; „Wat had Hedley allemaal te vertellen? Daar kwam geen eind aan. Heb jy hem gezegd, dat wij de kleine Lionel hadden meegebracht?" „Met geen woord. Hij is of een schurk of een stommeling. Ik weet nog niet wat. Maar daarover hoor je later wel meer. Zeg Lady Cradon vooral, dat het beter is, dat haar zoontje by ons blijft zolang de politie de zaak nog niet helemaal tot klaarheid heeft gebracht." weest, toen hy in zijn hotel door Strawn was opgebeld met de mededeling, dat zijn oom gevraagd had of hij vanavond met hem in de stad wilde gaan eten. Strawn gaf het uur op, waarop zijn oom wilde, dat hii hem kwam halen. Do oude heer wenste blijkbaar goed te maken en Bruce vond het prettige gedachte, dat zy als goede vr den zouden scheiden, wanneer hij weer naar zee ging. „Zal ik hem met een taxi komen halen?" vroeg Bruce. „Dat zal hy vast wel prettig vinden", had Strawn gezegd, „maar kom precies op tijd Hij zit met graag te wachten." Bruce was min of meer opgetogen het nieuws aan Roger Bennion gaan vertel len, overeenkomstig hun afspraak. Maar hij had Roger niet meer thuis getroffen, doordat Ruth en hij al op hun succes volle expeditie naar Poole vertrokken waren. Daarom had hij het bericht Ben Orgies gegeven. „Waar zouden jullie heengaan?" had Ben nog gevraagd. „Dat zal mijn oom wel beslissen", antwoordde Bvuce. „Die kent beter dp w«g in Londen dan ik." Een paar minuten vóór de afgespro ken tijd presenteerde Bruce zich by de heer Pursey, die klaar stond om mede te gaan. De oude heer zag er merk waardig ouderwets uit, met een ronde, halve-hoge hoed op 't hoofd, zoals geestelyken nog wel dragen. Een ouder wetse demi-saison had hij over een jaquet aangetrokken. Maar Bruce her innerde zich, dat zijn oom er jaren ge leden precies zo had uitgezien. „Je komt prachtig op tyd, jongen. Ken je „De Drie Kabouters" „Spijt me, nooit van gehoord, Oom." „Ik ben er ook in geen hele tijd ge weest, maar daar at je vroeger het beste in heel Londen. We zullen eens gaan kijken of dat nog zo is. Je moet bij my niet aankomen met die moderne, opge poetste kermistenten, waar je lif-lafjes te eten krijgt maar geen behoorlijke hap!" De chauffeur wist dadelijk waar hij wezen moest en onderweg praatte me neer Pursey honderd uit. Hij vertelde hoe goed en goedkoop je vóór de Eerste Wereldoorlog in Soho eten kon. „Zes gangen voor twee en een halve shilling. Je had toen een zaak van Lvon in Pieca- dillv waar ze 1e elf gangen voor drie en een'halve shilling voorzetten! Je mocht een tweede portie vragen zonder extra betaling." „Die zul je wel niet nodig hebben ge had", was Bruce van mening. De oude baas grinnikte. „Nee, maar toch lustte je nog wel eens een stukje kip of wat extra compote. Dan kon je na afloop naar het variété in het Coli seum, waar de duurste plaatsen twee en een halve shilling kostten. Dat was nog eens een tijd!" Van buiten maakte het restaurant „De Drie Kabouters" weinig indruk. Er stonden naast de deur een paar potten met palmen. Van binnen onderscheidde het zich in geen enkel opzicht van de andere gelegenheden van dezelfde klasse. „Kom maar naast me zitten, dan kan ik je beter verstaan. Mijn linker oor is myn goede oor. Wat wil je eten, jon gen?" „Ik laat de keus aan u, Oom. Dat zal wel best wezen." De oude heer Pursey wenkte de kell- ner. „Ik weet niet. hoe jullie dat noe men, maar ik wilde eerst gekookte kreeft, daarna gebraden eend en taart na." „Uitstekend, meneer", boog de kellner. „Wilt u met een hors d'oeuvre begin nen?" „Laat maar eens kijken wat je hebt, En een fles Chambertin!" Hy mocht dan niet vaak meer uitgaan, maar de enkele keer, d&t het gebeurde, wist de oude heer het er blykbaar van te ne men. Bruce stelde er zich veel van voor. „Heb je al gehoord wanneer je schip uitvaart?" ,Nog niet. Een dezer dagen natuur lijk!" „Dat hoop ik voor je. Het deugt niet. dat jonge kerels met hun ziel onder de arm lopen. Daar komt alleen niaar narighedd van. Waar heb je die majoor Bennion leren kennen?" „Als passagier op myn uitreis Nieuw-Zeeland." „Die vent bemoeit zich geloof ik met alles en nog wat." „Dat moet u niet zeggen, Oom. Ik heb gehoord, dat hij ingewikkelde pro blemen, waar de politie geen raad mee wist, tot oplossing heeft weten te bren gen." „Voor Lady Cradon heeft hij tot _nu toe anders weinig weten te bereiken," „Tot dusver misschien niet", moest Bruce toegeven. „Het was voor u ook niet prettig. Oom, dat die zaak een uw huurders betrof." „Schandalig! Hebben ze nog altyd geen spoor ontdekt? Niemand op het oog?" „Ik weet het heus niet. Het was een wonderlyke mystificatie: een vreemde baby in die sjaal van de kleine Cradon op te halen!" „Hoe verklaren ze dat?" „Daar heb ik geen verklaring van gehoord." „Vertellen ze jou dan niets?" De oude heer was kennelyk ontstemd. Hy stelde zijn vragen kort en krachtig en vond het blykbaar vervelend geen afdoend ant woord te krygen. Toen deden zy het maal alle eer aan. Even later zei Bruce: „Ik heb eigen- lyk weinig met de zaak te mRken. Valerie en ik waren toevallig aanwezig, toen het kindermeisje de ontvoering van het zoontje van Lady Cradon ontdekte. Overigens weten wij ëlgeniyk van niets." „Valerie... dat is dat meisje, waar je mee vrijt, geloof ik. Je moet haar maar eens meebrengen, voor je vertrek." „Dat zal ik graag doen, Oom. U zult haar ook vast heel aardig vinden."- Even later vroeg zyn oom: „Heeft die knappe majoor ook nog een verklaring weten te linden voor wat jou in dat lege hubs overkomen is?" Nwr helaas niet." „Wat is jouw eigen verklaring van het geval?" I[Wordt vervolgd) Collecte te Rotterdam bracht een ton op (Van onze correspondent) Rotterdam, 5 Februari De straatcollectie, te Rotterdam heeft meer dan 100.000 opgebracht. De werkzaamheden aldaar bij het G.E.B. zijn nu zo ver gevorderd, dat het mede door de van elders via het kof net verkregen hulp mogelijk is gebli de beperkende bepalingen voor het elec- triciteitsbedryf van heden af op te hef fen. Inlichtingen omtrqnt de verblijf plaats van geëvacueerden kunnen wor den verkregen aan de Middelbare Tech nische School, G. J. de Jongweg 6, waar in de cantine een informatiebureau is ingericht. Het is telefonlscch niet bereikbaar Belanghebbenden dienen zich aldaar persoonlijk te vervoegen. Het gemeentelijk gasbedrijf ls ook thans de moeilijkheden te Rotterdam weer geheel te boven en werkt weer op volle capaciteit. DEN HAAG WAS GEREED VOOR ONTVANGST VAN EVACUÉ'S In de vergadering van de gemeente raad van Den Haag heeft burgemeester Schokking medegedeeld, dat Zondag direct maatregelen zijn getroffen voor de voorbereiding der evacuatie en per soonlijk heeft de burgemeester onmiadel- lyk hulp aangeboden aan de burgemees ter van Rotterdam en wethouder .Van den Oever heeft zich die dag in verbin ding gesteld met de provinciale evacua tie-commissaris. Op een bepaald moment kwam van Rotterdam het verzoek bin nen om 4000 evacué's op te nemen, maar al spoedig is gebleken, dat dat aantal overdreven was. Later werd gesproken van 2000 en ten slotte zijn het er 700 ge worden. Thans z(jn er 607 geregistreerd. Zojuist had de burgemeester bericht ontvangen van de minister van Binnen landse Zaken, dat de afvoer van evacué's van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilan den geconcentreerd is op Rotterdam. Utrecht, en niet meer op Den Haag. „Wij moeten nu", aldus spr., „het bericht af wachten, of het ontvangstapparaat in onze stad nog in stand moet worden ge houden". HAACSE COMEDIE verband met de ramp, welke Nederland heeft getroffen, Haagse Comedie dit weekeinde in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag een ernstiger repertoire geven. De voor stelling van hedenavond, „Als het kindje binnenkomt", zal geen doorgang vinden. Vrijdag 6 Februari zal de opvoering van Jean Giraudoux's Ondine blijven ge handhaafd. Zaterdag 7 Februari zal Tsjechow's De Kersentuin worden ge speeld. Zondag a.s. zal de schouwburg de gehele dag gesloten zijn. Intrede prof. W. Berends te Delft Ter aanvaarding van het ambt van fewoon hoogleraar te Delft heeft prof. van biochemische onderzoekingen ge houden. Spr. betoogde o.m., dat de be langrijkste practische resultaten op de terreinen van de voedingsleer en de ge neeskunde liggen; en dat van de tot dusver toegepaste antibiotica penicillin* beslist nog onovertroffen is. Het onder zoek naar nleuiwe antibiotica, is in een koortsachtig temipo uitgevoerd en nog lang niet afgesloten; zocht men het aanvankelijk in planten, bacteriën schimmels, het accent ligt de laatste jaren op de actlnomyceten. Op het ge bied van de antibiotica is nog slechts weinig fundamenteel onderzoek ver richt. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Bev. tot arts de heer J, P. Rijken. Seml-artsex. de dames E. M L. Buwalda en F Abrahams en de heren K L. Peper, J. van Dongen en Th. E. Sparrius. Doet. natuurkunde, de heer N. C. de Trove, id. wiskunde de heer M. de Vries. Cand. wis- en natuurkunde de heren G. I Oudemans, C. Stokvis, B. Stam en Tan Tjong Liat. Gisteravond is. wéér door het ge drang van het publiek, een 20-jarig meisje bij de tramhalte van lijn 12 op het Stationsplein te Amsterdam, ruggo. lings over de koppeling van motor- er bywagen van de wachtende lijn 12 ge vallen. Zy klaagde over hevige pijn in de rug en is in het B.G. ter verpleging opgenomen. Het Nederlandsch Lyceum 's-Gravenhage geeft Vrijdagavond in de Kurzaal ln Scheveningen een toneelop voering van „Kleine kinderen worden groot" onder regie van de heer Baudet. De opbrengst komt geheel ten goede van het Nationaal Rampenfonds. Het gemeentebestuur van 's-Gra venhage heeft zich tot de Vereniging .van Nederlandse Gemeenten gewend met de vraag welke gemeente of ge. meenten eventueel door Den Haag ge adopteerd kunnen worden. Zulks in Ver band met oproep van de vereniging van Nederlandse gemeenten, dezer dagen tot haar leden gericht. Gisteren is te Grave een ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan de 19-jarige busconductrice H. Pennings uit Uden. De conductrice was uit een voor Eindhoven bestemde bus gestapt om de Rijksweg Nijmegen's-Hertogen- bosch over te steken. Een uit de rich ting 's-Hcrtogenbosch komende auto reed het meisje aan toen zij overstak, Zij liep een schedelbasisfraetuur c Kort na het ongeval is zij overleden. Ned Her v. Kerk. Beroepen te Znnd- voort. J de Groot te Apeldoorn. Te Rou- veen, W. Vroeglndewey te Bleiswyk. Aangenomen naar Vroomshoop, H. Roest te Beuningen. Benoemd tot vicaris te Den Ham. W. van Hennekeler te Nykerk. Tot ld. te Amsterdam (wjkgem. Oude Kerk), J, van der Heiden, theoi. cand. ZEIST WACHT OP EVACUE'S fEIST, dat aan ruim 2000 geëvacueer- v den plaats kan bieden en toezegging heeft gekregen, dat dit aantal zal worden gestuurd, wacht sinds Maandag nacht met spanning om de slachtoffers liefderijk onderdak en hulp te bieden, fn de nacht van Dinsdag op Woensdag arriveerden circa twee uur de eerste evacuees op het Slot, dat is ingericht als evacué's op het Slot, dat is ingericht als komstig uit Ooltgensplaat. Het duurde echter tot Woensdagavond half negen voor het tweede transport arriveerde, 27 mensen rechtstreeks uit Den Briel; afkomstig uit Middelharnis en Sommelsdljk. Van deze evacué's zijn 21, na van de nodige kleding te zijn voorzien, op eigen verzoek per auto naar Rotterdam gebracht, alwaar zH bij familie een on- erkomen vonden. Te half twee in de afgelopen nacht arriveerden twee bus* sen uit Rotterdam met slachtoffers; an derhalf uur later waren ook zij van het hoogst nodige voorzien en konden wor den ondergebracht bij particulieren en in tehuizen, Af en toe arriveren nog en kele evacué's, maar aan de 2000 is Zeist nog lang niet toe. Tot op dit. ogenblik zijn ongeveer 300 slachtoffers in Zeist ondergebracht. Er wordt echter op ge rekend. dat nog vandaag enige honder den mensen zullen aankomen. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat het registreren en onderbrengen van deze evacué's de gehele nacht aal doorgaan. CLAIRE BONEBAKKER BI] ESHER SURREY Vaardigheid, temperament en zin voor couleur locale vertoont de schilde res Claire Bonebakker, die thans schilderyen. aquarellen en teke ningen in de Kunsthandel Es her Surrey ln Den Haag exposeert. Hoe wel een verblijf ln Parijs en reizen naar Bretagne, Mallorca en Spanje haar een grote verscheidenheid van stof hebben geboden, die zij met vrouwelijke voort varendheid in kleur en lyn heeft vast- igd. blykt zy een sterke voorkeur te Itten voor de plaats harer inwoning, Veere. waar zy het huis „In den Coeren- blom" betrokken heeft, dat eens aan de schilder en houtsnijder Ten Klooster toebehoorde. De intimiteit van dit stad je, onmiddellijk omgeven door de ruim telijkheid van het polderlandschap en het water, vormt het motief voor het merendeel harer schilderijen, doch de indringing in deze typische nationale stof, die meer dan "de vluchtige be koring van de directe. Impulsieve reis impressie vereist, brengt haar tekorten aan het licht, die vooral in een gebrek aan persoonlijke diepgang van visie en realisatie gezocht moeten worden. Blijkbaar heeft zi1, bewust of onbewust, daarvan iets gevoeld, waardoor zy zich ls gaan forceren zowel in de vorm geving en de verfbehandeling, als in de kleur, die zich soms overschreeuwt. Dat de olieverf haar ten slotte het mln- llgt, bewijzen ten overvloede de bloemstillevens, die van een haar talent onwaardige oppervlakkigheid getuigen. Haar kracht schuilt ln de aquarel en de tekening, waaraan de zwaarte is ont nomen en waarin zij zich vrijelijk kan ïrd door de bekoring kelijk geïnspireerd en de kleur heeft een' functionele waarde, zodat haar reisschetsen (waaronder enkele zeer goede uit Parys), bij alle vaardigheid en losheid, door een verheugend tem perament een persoonlijk hoog niveau bereiken. Een aquarel van de by de watersnood doorgebroken dijk by vrou wenpolder is ln het kader van de hulp actie door de schilderes ter verloting afgestaan. F. P. HUYGENS Licht en gas in Rotterdam weer normaal De werkzaamheden bij het gemeente- ly'k energiebedryf te Rotterdam zyn nu zo ver gevorderd, dat het, mede door de van elders via het koppelnet verkregen 'p, mogelyk is gebleken de beperken- bepalingen voor het electrlciteltsver- brulk van Donderdagmorgen 5 Februari af op te heffen. He gemeenteiyk gasbedrijf te Rotter dam is thans de moeilijkheden geheel te boven en werkt nu weer op volle capa citeit. (Ingez. med.-advertentie) EEN KLEINE INFECTIE h dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende rr--— en snel genezende ff"1""dersT^i ZT""'h DEBRALINE (heldere vloeistof) i FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: A. Hazelaar en B. G. de Bruyn Kopsvan Voorthuvsen. Mep- pel; J. de Knegt en T. van Eyck, Rotterr dam. Bevallen: ScholtmeyerWillekens, d., Breda: Van SohijndelVan Halder, z., Tilbux-g; MargryOvers, z., Vcnray; ThijsVollenhoven, d., IJmuiden; Kok^ v. d. Werff, z., Nieuwenhoorn; Van Ba- keiWouters, z,, Eindhoven. Overleden: N. Hissink, v., 86 j., Oosterbeek; R. H. M. Geerdes, m., 72 j., Schiedam; G. Brasserde Lange, 73 j., Huizen; B. J. Otte, m., 44 j., Epe; N. J, VosSchager, 71 j., Bloemendaal; J< van der Schaaf, uu, 68 i, Amsterdam,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4