Minister STAF prijst werk der militairen kranig Gelderse Maatschappij van Landbouw vergadert te Arnhem E.D.G.-verdrag strijdig geacht met Belgische grondwet Dr A. Loudon overleden tijdens concert van Residentieorkest PEKING WIL OVERLEG HERVATTEN Vrije prijsvorming landbouw gronden ongewenst Dulles stelt Londen gerust ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 OORLOG EN MARINE IN EERSTE KAMER Kwestie der geestelijke verzorging weer in debat betrokken (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 5 Februari jV/fINÏSTER STAF heeft gistermiddag in de Eerste Kamer de sprekers over de begrotingen van Oorlog en Marine beantwoord. De staats secretarissen, de heren Moorman en Kranenburg, die wel tijdens het gehele debat aanwezig waren, hebben ditmaal niet het woord gevoerd. De minister sloot zich in de eerste plaats van harte aan bij de woorden van waardering, in de Kamer geuit voor het grootse hulpbetoon, dat door militairen van alle rangen is en wordt verricht tot redding van hun medeburgers. De bewindsman betuigde daarbij tevens zijn deelneming met de familie van die militairen, die bij het reddingswerk waren omgekomen als slachtoffers van hun plicht. Tot nu toe, zo verklaarde ir Staf gister middag, was bekend geworden, dat drie soldaten en twee leden van het marinepersoneel waren omgekomen of vermist. roepen, dat bjj de regering in studie is. )e minister sprak gaarne de hoop uit, dat ook voor de officieren hieruit iets goeds zou voortkomen. TN het kort gaf de minister nog eens •*- een overzicnt van de maatregelen, welke van militaire zijde na de eerste berichten omtrent de ramp waren genomen. Tegenover de heer Algera (a.r.) moest de minister toegeven, dat helaas enkele militairen niet met de vereiste spoed aan de oproep hadden gevolg gegeven. Tegen hen zullen de nodige maatregelen worden genomen. Zijn warme dank betuigde de minister ook voor de uitstekende hulp, welke de strijdkrachten van onze bondgenoten verlenen. In het bijzonder noemde hij de 5000 man Amerikanen, de Britten en de Fran sen en de in andere vorm geboden hulp der Denen. In de nabijheid van de nood- gebieden zijn ook kazernementen voor de slachtoffers ingericht. In verband hiermede zullen de her halingsoefeningen van de 44ste regimentsgevechtsgroep niet door gaan. Overgaande tot het eigenlijke onder werp van behandeling betoogde minister Staf. dat bij eventuele critiek op de defensie-opbouw moet worden rekening gehouden met hetgeen mogelijk is. Het heeft geen zin na te gaan of vóór 1950 bepaalde dingen anders zouden hebben moeten gebeuren en men moet ook niet nu reeds verlangen hetgeen pas over enige jaren kan worden tot stand ge bracht. De minister verklaarde echter te ver trouwen, dat wij erin zullen slagen om een redelijke defensie op te bouwen en hij sprak de hoop uit, dat de gezamen lijke krachtsinspanning de vrede zou bewaren. Dat de kazernebouw te duur zou zijn. zoals door enkele afgevaardigden was verondersteld, meende de bewindsman te kunnen tegenspreken. Bij een goed koper inrichting zouden andere kosten weer hoger zijn geweest. TA O OR verschillende leden was ge- sproken over de verdediging van ons land in N.A.V.O.-verband. De minister bevestigde, dat op de N.A.V.O.-vergadering van December 1952 over strategische vraagstukken was gesproken en hij kon mededelen, dat de vaste wil bestaat, om het N.A.V. O.-gebied, dus ook geheel West-Europa, te verdedigen. Het is daarbij duidelijk, dat West-Duitsland in de verdediging van West-Europa moet worden betrokken, evenals het duidelijk is, dat de strategische positie van Nederland, mede als bruggenhoofd voor de strategisch zo belangrijke Britse eilanden, van groot gewicht is. Generaal Ridgway heeft zijn eisen zo laag mogelijk gesteld, maar het uit te voeren programma vereist niettemin de uiterste krachtsinspanning. Hogere uit gaven heeft de generaal gevraagd voor infra-structuur-werken. Dat is een drie jarig plan. waarvan de kosten uit een femeenschappelijke pot zullen worden etaald. De vliegvelden worden bewaakt, en de paraatheid van de legeronder delen wordt, ook voor de weekeinden, voortdurend opgevoerd. Wat de kosten onzer defensie betreft vormt de uitgave van vier maai anderhalf milliard gulden naar het oordeel der regering het juiste evenwicht tussen de militaire eisen en het behoud van een redelijk sociaal-eco nomisch welvaartspeil. Of dit bedrag tenslotte voldoende is. kan niemand met zekerheid zeggen. In verhouding tot dat onzer bondgenoten is ons offer echter zeer redelijk te achten. De diensttijd van 20 maanden zal moeten worden gehand haafd, in het belang van de paraatheid van onze troepen. De Atlantische Verdrags Organisatie, zo verklaarde de minister, heeft een uitgebreide doelstelling. De band kan er slechts sterker door worden, als de sa menwerking een supra-nationaal karak ter gaat dragen. Dat zal echter nog een lange weg kunnen zijn. AVER de Europese Defensie Gemeen schap zal uitvoerig kunnen worden gesproken bij het ontwerp tot goed keuring van onze toetreding tot dit ver drag. Door de zes deelnemende landen is afgesproken, dat alles zal worden voor bereid om het verdrag na de goedkeu ring en ratificatie zo spoedig mogelijk ln werking te doen treden. Met betrekking tot de bewapening van de koopvaardyvlnot deelde minister Staf mede, dat degenen., die deze bewa pening zullen moeten hanteren, een op leiding krijgen van vier maanden, waar na zij van verdere militaire dienst wor. den vrijgesteld. Aldus beschikt onze koopvaardijvloot over een steeds groei end aantal voldoende geoefenden. De Karei Doortmin zal langer buiten dienst blijven, daar veel personeel nodig is voor het invaren van de nieuwe krui sers. Ook hier is het personeelsvraag stuk moeilijk, maar wij zullen dit tebo- ven komen. De territoriale verdediging heeft de voortdurende aandacht en is in gesta dige opbouw. Ook de Nationale Reserve groeit thans verheugend en er bestaat goede hoop. dat spoedig de gewenste sterkte zal zijn bereikt. Ook zal zij een nuttige rol kunnen vervullen bij de ver dediging tegen strategische overvallin- gen. De door mr Wendelaar (v.v.d.) ter sprake gebrachte te lage salarissen der officieren noemde minister Staf een on derdeel van het probleem der midden- De minister ging diep bi op de van verschillende zijden ter sprake gebrach te geestelijke verzorging van militairen, waarbij van confessionele zijden het al dus werd voorgesteld, dat aan het Hu manistisch Thuisfront privileges zou den zijn toegekend boven de andere thuisfronten. De minister ontkende dit met nadruk en zette nog eens omstandig de reeds eerder bekend gemaakte voor waarden uiteen, waaraan het bezoek aan de z.g. bezinningsbijeenkomsten zal worden gebonden toestemming van ouders voor minderjarigen, en het niet afkomstig zijn uit een kerkelijk milieu De minister erkent, dat onze christelijke waarden moeten worden beschermd en versterkt. Deze waarden zullen ook door het Verbond niet in twijfel mogen wor den gesteld. Ten slotte deelde minister Staf mede, dat in de loop van dit jaar met Djakarta contact zal worden opge nomen over de militaire missie in Indonesië. Er zijn daar vele goede Nederlandse officieren, waaraan wij inderdaad grote behoefte hebben. Enigerlei wijziging in het verblijf onzer missie aldaar zal echter niet zonder overleg met de Indonesische regering geschieden, omdat zij steunt op een gezamenlijke overeenkomst. DE replieken waren nog grotendeels gewijd aan de tegenover het Hu manistisch Verbond met betrekking tot de geestelijke of welzijnszorg der militairen aan te nemen houding. Tus sen de heren Algra (a.r.) en Ruys de Beerenbrouck (k.v.p.) bleek daarbij ook al geen volkomen eenstemmigheid te bestaan. Terecht betreurde mr Wen delaar (v.v.d.) het, dat het debat over deze kwestie zulk een belangrijke plaats was gaan innemen bij het Defensiebe leid. waar het handhaven van de een heid van ons volk van zo overwegend belang is. De begrotingen van Oorlog en Marine werden laat in de middag zonder hoof delijke stemming aanvaard, met aante kening. dat de communistische fractie geacht wilde worden te hebben tegen gestemd. CRITIEK OP GARANTIEPRIJS VOOR DE MELK Landbouw moet in uitbreidingsplannen van gemeenten worden gekend (Van onze correspondent) Arnhem, 5 Februari N de hedenmorgen in Musis Sacrum gehouden vergadering van de Gel derse Maatschappij van Landbouw heeft de voorzitter de heer G. v. d. Ley uit Rheden allereerst namens de Maat schappij een woord van deernis uitge sproken met de slachtoffers van de watersnood. Ten opzichte van het jaar 1953 zei spreker, dat men in land- en tuinbouw- krlngen een gedrukte stemming be merkt, di$ wordt gekenmerkt door een gemis aan vertrouwen. De akkerbouw is ongerust over de graanprijzen, die se dert een jaar nog steeds dalen. Het laat zich aanzien, aldus de voorzitter, dat het dieptepunt nog niet is bereikt. De veehouders gevoelen zich niet veilig sinds er verleden jaar moeilijkheden zijn geconstateerd met betrekking tot de af zet van varkens. Bij de zuivel geeft de poederexport al maanden lang aanlei ding tot ernstige bezorgdheid; de kaas markt was in dit winterseizoen opval lend onstabiel. Er is bezorgdheid, die zich concen treert rondom de vraag welke waarde mag worden toegekend aan de garantieprijzen in moeilijke tijden. Het is inzonderheid de beslissing, die de regering heeft genomen met be trekking tot de garantieprijs van de melk, die dit tot een brandende vraag heeft gemaakt. Honderden mlllioenen guldens, die rechtens toekwamen aan de producen- zijn via het landbouwegalisatie- fonds besteed voor de subsidiëring van het levensmiddelenpakket van het Ne derlandse volk. Deze vorm van subsi diëring heeft nog geen einde genomen. Nog wordt door de veehouders de con- sumptiemelk gesubsidieerd. Over 1952 werd hierdoor zeventig millioen gulden aan het inkomen van de veehouderij onttrokken. De garantieprijzen, aldus spreker, ontstonden in tijden dat ze niet nodig waren. De beslissing, die de re gering nam met betrekking tot de ga rantieprijs van de melk lijkt een prin cipiële koerswijziging en dringt de vraag op: welke waarde kunnen we nog aan garantieprijzen toekennen als dê tijd eens mocht aanbreken dat we ze hard nodig hebben? De heer v. d. Ley weidde vervolgens T ransportproblemen Nederland-Duitsland Nog geen bevredigende oplossing (Van een onzer Verslaggevers) De Nederlandse minister van Ver keer en Waterstaat, dr Algera heeft dezer dagen met zijn Westduitse colle ga. dr Seebohm een bespreking in Baden-Baden gehad over de hangende transportproblemen tussen de beide lan den. Tot een geheel bevredigende oplos sing is men niet gekomen. Wel is o.m. bepaald, dat wat he internationale goe derenvervoer tussen ons land en de Westduitse republiek betreft, elk der beide regeringen het aantal onderne mers, dat dit vervoer mag verzorgen, zonder wederzijds overleg met ten hoogste 10 mag verhogen. Er zal worden gestreefd naar de vast stelling van een internationaal tarief, dat alle partijen bevredigt. Wat de kwestie van de NOES-tarieven betreft, werd van Duitse kant de toezegging gedaan, dat men de Duitse spoorwegen zóu aanbevelen opnieuw te onderhande len en een oplossing te zoeken, die de Benelux-avens een evenredige deelne ming aan het vervoer naar Oostenrijk garandeert. Ook de problemen van de zeehavens werden besproken; zij zullen door een commissie van deskundigen worden on derzocht. Minister Seebohm bestreed de Neder landse opvatting, dat de beperking, die de Nederlandse scheepvaart ondervindt ten aanzien van het vervoer binnen Duitsland, in strijd is met de Akte van Mannheim. Hij betoogde, dat de ver- keersorde binnen de republiek door de vrtfe toelating van de Nederlandse bin nenscheepvaart in gevaar kan worden gebracht. uit over de administratieve rompslomp van de sociale verzekeringswetgeving, die z.i. vereenvoudigd kan worden. De heer v. d. Ley betoogde, dat de Landbouw gekend behoort te worden bij het indienen van elk uitbreidingsplan an grote, zowel als kleine gemeenten, dat een deel vraagt van het al zo be perkte cultuurareaal. Daarom had het bestuur van de Stichting van de Land bouw in Gelderland zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek een agrarische commissie in te stellen om het hoogste provinciale bestuurscollege te adviseren over alle plannen, waarbij de cultuur grond in het geding is. Deze commmis- sie is al lang geïnstalleerd, maar nadien nooit weer samengeroepen. En dat is bijna vier jaar geleden. Spreker betreurde het dat tot op he den een ontgrondingsverordening is uit gebleven en uitte zijn ontevredenheid over de Planologische dienst. Ten slotte hield de heer v. d. Ley een pleidooi voor de landbouwcoöperaties. Het zou een ramp zijn als de positie van deze in ons economisch bestel verzwakt zou worden. VONNIS IN DE RAALTESE PETROLEUMZAAK (Van onze correspondent) Zwolle, 5 Februari. Vanochtend heeft de rechtbank te Zwolle uitspraak gedaan in de gerucht makende petroleumzaak te Raalte. Doordat petroleum met benzine was vermengd ontstond er in een huis te Raalte een ontploffing, waardoor een vrouw zware verwondingen opliep en overleed. Conform de eis werd de depot chef van de benzinemaatschappii uit Almelo, vrijgesproken. De chauffeur van de tankwagen uit Coevorden werd eveneens vrijgesproken. De eis was 100. De petroleumhandelaar uit Raalte werd veroordeeld tot een boete van 120. De eis was 250. (Ingez. med.-advertentie) U heeft een goede kans net ergste van griep en influenza te ver mijden. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische ODOL MONDWATER D-TREIN BAZEL- AMSTERDAM ONTSPOORD Slechts enkele lichtgewonden De D-trein van Bazel naar Amster dam via LuikMaastricht is 20 km voor Luik ontspoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden, wel werden enige reizigers licht gewond. De reizigers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Nederland vervoerd. Uitlevering der Bredase oorlogsmisdadigers Bezettingsautoriteiten zouden Duits besluit kunnen teniet doen Een deskundige van het Westduitse ministerie van Justitie H. Meyer deelt in een bulletin der Duitse regering In zake het Nederlandse verzoek tot uit levering van de uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers mede, dat uitleve ring, waar geen verdrag bestaat, moge lijk is door een voor een concreet geval geldende overeenkomst in de vorm van een uitdrukkelijke verklaring over de waarborging der wederkerigheid. De grondslag voor een uitleveringsovereen komst moet ln dit geval de Duitse uit leveringswet van 1929 zijn. Volgens deze wet beslissen niet de gerechten doch de regering over de uitlevering. Indien de betrokkene zich echter niet met de uitlevering accoord verklaart, mag uitlevering echter pas plaats heb ben nadat het gerecht haar toelaatbaar heid heeft verklaard. Meyer wijst er op dat geen uitleve ring kan geschieden wegens politieke handelingen, ook niet wegens daden, waarmee men een politieke handeling heeft willen voorbereiden, verzekeren, dekken of afweren. De uitlevering ls volgens Meyer evenwel toelaatbaar wanneer de strafbare daad een opzet telijke misdaad tegen het leven is, tenzij deze in open strijd zou zijn begaan. ..Of het verbod der uitlevering wegens politieke handelingen ln het geval-Breda van betekenis kan zijn kan men op grond van de persberichten nog niet zeggen," aldus de heer Meyer. In het artikel wordt er op gewezen, dat de bezetttngsautoritelten Iedere be slissing der Duitse Instanties Inzake uitlevering door een eigen bestuit kun nen teniet doen, wanneer de Duitse be slissing onverenigbaar geacht zou wor den met de eisen van veiligheid, met andere voorbehouden bevoegdheden of met verplichtingen van de bezettings autoriteiten met betrekking tot Duits land. Ambassadeur Lamping bood zijn geloofsbrieven aan Ambassadeur A. Th. Lamping, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan president Theodor Heuss aange boden. Advies Raad van State te Brussel Alleen urgente beveiliging van het grondgebied sou uitstel van herziening der constitutie gedogen (Van onze correspondent) Brussel, 4 Februari TAE Belgische Raad van State verstrekte gisteren een uitvoerig advies, dat tot de onverenigbaarheid van het verdrag der E.D.G. met de Belgische grondwet concludeert. De Koning heeft het bevel over de 'strijd krachten te land en ter zee, verklaart de oorlog, redigeert de vredes verdragen, sluit bondgenootschappen en handelsverdragen af. Hij benoemt en bevordert de officieren en onderofficieren. De recrutering wordt bepaald door de wet. Het legercontingent wordt jaarlijks ingevolge een wet vast gestelde Het E.D.G.-verdrag, dat bovengenoemde bevoegdheden aan het supra-nationaal commissariaat overdraagt, is dus onverenigbaar met de Belgische grondwet. Zelfs de Belglsdhe tribunalen zullen de beslissingen en aanbevelingen van het commissariaat als richtlijn in een eventueel rechtsgeding dienen te aan vaarden. Het merendeel van de Belgi sche strijdkrachten zal in het Europese leger worden geïntegreerd, waardoor de Koning niet langer commandant van'het leger zal zijn, zoals bepaald in art. 68 van de grondwet. Hij zal nog slechts het bevel voeren over zijn persoonlijke lijfwacht, en over de strijdkrachten welke in de overzeese gebiedsdelen de orde zullen handhaven. Ofschoon de Koning de officieren van de nationaal georganiseerde strijdeenheden zal be noemen, doch op voorstel van het com missariaat. worden alle benoemingen van hogere officieren van het Europese leger aan de macht van de Koning ont trokken. Men kan natuurlijk niet ont kennen. aldus het advies, dat ieder ver drag restricties oplegt aan de nationale organen. Art. 43 van het Charter der V.N. ver. plicht de verdragsluitende partijen strijd krachten ter besdhikking te stellen, assistentie, faciliteiten en doorgangs- recht aan troepen van de Veiligheids raad te verlenen. Maar men komt tot het besluit, dat het E.D.G.-verdrag veel te belangrijke sectoren aan de bevoegd heid der nationale organen onttrekt, om zonder wijziging van de grondwet te worden goedgekeurd. Alleen wanneer de wetgever van oordeel zou zijn, dat de „nationale onafhankelijkheid en de on geschondenheid van het groifögebied" dringend moeten worden beveiligd en hierover oordeelt de wetgever geheel onafhankelijk zou de goedkeuring van het E.D.G.-verdrag, vóór de her ziening van de grondwet gerechtvaar digd kunnen zijn. Op het practische politieke plan is deze laatste verklaring echter slechts een strohalm voor de Belgische regering; wijziging van de Belgische grondwet is toch nodig en kan slechts met 2/3 der stemmen der in gemeenschappelijke vergadering bijeen gekomen Tweede Kamer en Senaat plaats vinden. Dit zou m de huidige omstandigheden HET OUDE LIEDJE De Tsjechoslowaakse radio heeft Donderdag verklaard, dat de loges van de vrijmetselaars het regiem van de volksdemocratieën vijandig gezind zijn en dat de loges in de betrokken landen misdadige elementen verbergen. Ook voor Hitier waren Joden en vrij metselaars „de baarlijke duivels"... slechts door een ontbinding van het parlement en door nieuwe verkiezingen kunnen gebeuren. Normaal worden in 195Jf nieuwe verkiezingen gehouden. Men kan in België het E.D.G.-verdrag door de katholieke meerderheid van Kamer en Senaat laten goedkeuren, op grond van de dringende en gebiedende noodzakelijkheid, om de door de Koning aangegane verplichting „het grondge bied ongeschonden te bewaren.mo gelijk te maken. In 195JJ zou de bevol king zich tchter over de juridisch on vermijdelijke grondwetswijziging dienen uit te spreken. Gebiedende urgentie" zou de regering dus van een vervroegde Kamerontbinding ontslaan. Vanzelfspre kend zal de oppositie het hiermede tiiet eens zijn. Men mag voornamelijk in de Senaat briljante juridische steekspelen verwachten. /GISTERAVOND kort voor de pauze in het concert van het Residen tie-orkest te 's-Gravenhage is dr A, Loudon, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, oud ambassadeur te Washington en voor zitter van het Residentieorkest, in de bestuurskamer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen plotseling overleden. Dr A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen aan de universiteit te Leiden en promoveerde daar op het proefschrift „Verdeling van bevoegd heden in enkele middelpuntzoekende samengestelde rechtsgemeenschappen". In 1920 werd hij attaché bij het Neder landse gezantschap te Londen, in 1922 tweede gezantschapssecretaris te Buenos Aires en later te Washington. In 1926 werd hij benoemd tot eerste gezant schapssecretaris te Madrid, in 1932 gezantschapsraad en zaakgelastigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot gezant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bij de Volkenbond. In 1938 werd dr Loudon gezant te Wash ington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur te Washing ton. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van hef vorige jaar werd hij De strijd in Korea De door Tsjou En-Iai gestelde politieke voorwaarden zijn echter reeds verleden jaar afgewezen TSJOU EN-LAI, Chinees premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoorwaarden, die tot nu toe met de verbondenen der V.N. zijn overeengekomen. Doch staken van het vuren zou moeten worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen. Het Chinese volk zou bereid zijn, tot het einde te vechten, indien de onderhandelingen niet werden hervat. Tsjou deed dit voorstel op de vierde zitting, te Peking, van het volkscomité, het voornaamste politieke orgaan tot de bijeenroeping van een Volkscongres (parlement) in het volgende jaar. Hij wekte op, de militaire kracht van het rode China te vergroten. Hij verklaarde,-dat zijn voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een bestand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. Peking zou echter alle provocaties van imperialisten verijdelen en alle aanvallen afslaan, als de strijd niet kon worden gestaakt. Moa Tse-toeng is voorzitter van het comité. De bijeenkomst werd door 140 leden bijgewoond. secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage als opvolger van wijlen jhr mr A. M. Snouck Hurgronje. Sinds eind 1948 was dr Loudon voor zitter van het Residentie-Orkest. Onze Haagse muziekmedewerker schrijft: Het concert van het Residentieorkest in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, onder leiding van gastdirigent Rudolf Moralt heeft, na het solistisch optreden van Theo van der Pas een droevig einde gevonden door het plot selinge overlijden van dr A. Loudon, voorzitter van het bestuur van het Residentieorkest. Voor het concert begon had de heer Loudon een woord van opwekking ge- In kringen te Washington is men van oordeel, dat het voorstel van Tsjou En-lai geen nieuwe gezichtspunten opent. Het schijnt, zo zeide men, het zelfde voorstel te zijn, dat in December door de Russische minister van Buiten landse Zaken, Wïsjinski, bij de alge mene vergadering van de Verenigde Naties is ingediend, en dat werd ver worpen. I Volgens een woordvoerder van hetl Britse ministerie van Buitenlandse sproken voor het concert, dat Zondag- Dr A. LOUDON Zaken is het voorstel van Tsjou En-lai ook voor Enigeland onaanvaardbaar. Het hoofdkwartier van generaal Mark Clark te Tokio heeft bekendgemaakt, dat generaal Maxwell Taylor het com mando van het achtste leger in Korea op 11 Februari zal overnemen. Taylor maakt op het ogenblik een rondreis door Zuid-Korea met generaal Van Fleet, die hij opvolgt. -De Franse ministerraad heeft be paald dat de gemeenteraadsverkiezingen op 3 en 10 Mei a.s. zullen worden ge houden. Russen naar conferentie over Oostenrijk De Sovjet-Unie heeft voorwaardelijk de laatste uitnodiging van de Westelijke mogendheden aangenomen om een con ferentie van de grote vier te beleggen over een Oostenrijks vredesverdrag. De conferentie zal op 6 Februari beginnen. In de Russische nota wordt geant woord dat Andrei Gromyko, de Russi sche ambassadeur in Londen gaarne aanwezig zal zijn op de conferentie, maar er wordt aan toegevoegd, dat Mos kou van mening is dat alleen gesproken kan worden over een volledig verdrag voor Oostenrijk, terwijl het Westen wil spreken over het „verkorte" verdrag dat het vorige jaar door hen werd opgesteld. Adres Stichting voor de Landbouw De stichting voor de Landbouw heeft een adres aan de Tweede Kamer ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat het hoofdbestuur in grote meerderheid tot de navolgende conclusies ls ge komen a. Een vrije prijsvorming van land bouwgronden in ons land onder de huidige omstandigheden ls ongewenst. Uitbreiding van ons landbouwareaal - aldus wordt gezegd kan in hoofdzaak nog slechts door kostbare landaanwinnlngswerken geschieden. Grote oppervlakten landbouwgrond zijn nodig voor burgerlijk gebruik. Dientengevolge bestaat er een sterke wanverhouding tussen vraag en aan bod van landbouwgronden, welke een thans allerwegen aanvaarde beheersing van de pachtprijzen ln het leven heeft geroepen. b. Deze prijsbeheerslng dient op een reële basis te geschie den. De stichting kan zich vereni gen met een prijsbepaling, welke de regering voorstelt, n.l. de pachtprijs verminderd met de lasten te kapita liseren tegen een nader aan te ge ven rentepercentage, c. De prijsbe heerslng diént effectief te zijn en met aanvaardbare middelen te worden na gestreefd. De huidige toestand ln dit opzicht laat volgens de stichting alles te wensen over. Het ie een grote uit zondering indien een perceel of een boerderij, welke niet voor lange tijd ls verpacht, voor een tegenprestatie wordt overgedragen, welke gelijk ls aan het door het prijzenbureau op advies van de Grondkamer toegelaten bedrag. Dit ondermijnt in hoge mate de eerbied voor de wet en het over heidsgezag. d. Als aanvaardbare middelen, wel ke de naleving van de prijsbeheerslng kunnen bevorderen, zijn te beschou wen: a. het verlenen van een voor keursrecht tot koop aan de zittende pachter, echter met de mogelijkheid van uitzondering, b. het Invoeren van een verbod tot koppelverkoop, c. Het opnemen van een regeling als voor komt in art. 34 reglstratlewet waar door bereikt wordt, dat overdrachten als gevolg van scheidingen en de lingen onder de prijsbeheerslng zullen vallen. Indien de deelgerechtlgden uitsluitend door overdracht onder de levenden tot een aandeel in de on verdeeldheid zijn gerechtigd. Soheldlngen en delingen van nala tenschappen zullen hier dus buiten vallen. Evenzeer zal een ontbinding van de gemeenschap van goederen krachtens huwelijksgoederenrecht hier buiten moeten blijven. P.N.I. IJVERT VOOR AMBASSADE TE MOSKOU Dinsdag zal de sectie Buitenlandse Zaken van het Indonesische parlement spreken over een motie, welke zij voor nemens is zo spoedig mogelijk in te die nen. In deze motie wordt gevraagd zo vlug mogelijk een Indonesische verte genwoordiging in Moskou te openen. De voorzitter van de sectie Buitenlandse Zaken, mr Djody Gondolcusumo, heeft verklaard, dat dit gewenst is om het principe van de neutrale buitenlandse politiek van Indonesë te handhaven en voorts om de beloften na te komen van de missie-Palar naar Moskou in 1950. De partai Sosialis en de Masjumi zul len naar Aneta verneemt waarschijnlijk hiertegen gekant zijn, qmdat zij ver wachten, dat er dan ook een Russische vertegenwoordiging in Djakarta zal ko men. Deze partijen menen, dat de com munisten in Indonesië hierdoor in hun activiteit nieuwe kracht zouden krijgen. De Masjoemi zou eventueel met de motie voor een Indonesische vertegen woordiging in Moskou instemmen, als de niet-communistische partijen in nl- donesië een duidelijke anti-communis tische houding zouden aannemen. De voorzitter van de Partei Nasional Indonesia, de heer Sidik Djojosukarto heeft medegedeeld, dat zijn partij voor stander is van een vertegenwoordiging in Moskou. De P.N.I. heeft de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Mu- karto (P.N.I.) reeds instructies gegeven stappen ter bespoediging van deze aan gelegenheid te nemen. JAPAN WIL VERLOREN GEBIED TERUG Premier Josjida van Japan heeft ver klaard, dat hij alles in het werk zal stellen om de terugkeer van Zuid-Sacha- lin en de Koerillen bij Japan te bewerk stelligen. Deze verklaring heeft te To kio des te meer verrassing gewekt, daar een woordvoerder van de regering on langs verzekerde, dat Japan geen aan spraken zou laten gelden op de Koeril len en Zuid-Sachalin, die door Rusland zijn geannexeerd. In de Japanse hoofdstad wijst men er op, dat de Westelijke mogendheden de overeenkomst van Jalta en Potsdam, waarbij schikkingen ten aanzien van genoemde gebieden werden getroffen, als een voorlopige regeling beschouwen. Men trekt een vergelijking tussen de Duitse Oostgrens (de Oder-Neisse-linie) en de positie van de Koerillen en Zuid- Sachalin. Geen van beide problemen is definitief opgelost. De Japanse minister van Buitenland- van Josjida gesteund. Hij verklaarde ook voor de commissie voor Buitenland se Zaken van de Japanse rijksdag geen reden te zien, waarom geallieerde vlieg tuigen niet zouden overgaan tot het bombarderen van rode luchtbases in Mantsjoerije. Aanval van Grotewohl op Loch De Oostdultse premier Grotewohl heeft in de Duitse Volkskamer", bij de behandelinig van de begroting voor 1953, een hevige aanval gedaan op de minister van Finanoiën, dr Hans Looh. Hij ver klaarde, dat op het ministerie van Fi nanciën ,,op bureaucratische en kapita listische wijze wordt gewerkt", hieraan toevoegend: „De misdadige verraders in regeringskringen zullen worden ontmas kerd. ongeacht de door hen beklede positie". Voor de eerste maal sprak de Oost dultse premier ook over de vluchtelin genstroom uit de Sowjet-zone van Duits land naar het Westen. Hij verklaarde, dat deze massale uittocht ..een gevolg ls van een tegen de Sowjet-Unie gevoerde zenuwen- en leugenoorlog-'. „Zelfs wordt gepoogd", vervolgde Grotewohl, „leden der Oostdultse regering door beloften en bedreigingen naar het Westen te lok ken." Hij drong er bij de gevluohten op aan naar Oost-Duitsland terug te keren. Tenslotte verklaarde Grotewohl nog dat „Oost-Duitsland niet zal rusten, voor dat het weer met het Westen des lands ls verenigd". middag zal worden gegeven ten bate van het Nationaal Rampenfonds en des te meer ontroerde de droevige tijding, dat wij deze beminnelijke figuur nimmer weer zullen zien. Wellicht mogen wij op deze plaats zeggen, dat het Residentieorkest in de eerste plaats en het Haagse muziek leven als geheel, een heel zwaar verlies heeft geleden in deze man, die zich zo met hart en ziel heeft gewijd aan aller belang. Het stemt tot vreugde, dat hij nog tijdens zijn leven heeft mogen zien hoezeer zijn beleid rijke vruchten heeft afgeworpen. Allen die hem hebben gekend, zullen deze krachtige en tegelijk innemende persoonlijkheid niet vergeten. Het concert was geopend met Bachs Air Suite no. Ill als rouwbetoon voor hen, die hun leven lieten in de ramp. die ons land heeft geteisterd, waarna het publiek staande een wijle stilte be trachtte. Weinig kon het vermoeden, dat tijdens het spelen van deze melodie het naderende einde van dr Loudon zich reeds had aangekondigd. De heer Loudor werd naar de bestuurskamer geleid waar kort voor de pauze de dood intrad TITO NAAR TURKIJE Radio Belgrado heeft bekend gemaakt dat maarschalk Tito een uitnodiging heeft aanvaard om dit jaar een bezoek te brengen aan Turkije. Deze uitnodi ging is naar Tito gezonden door de Turkse president Jelal Bajar en is over gebracht aan Tito door Hoeloesi Kejmen. de leider van- de parlementaire Turkse delegatie, die momenteel Joegoslavië be zoekt. Officieel is vastgesteld dat de be perkte brand, welke de vorige week or het passagiersschip Queen Elizabeth heeft gewoed, niet door sabotage werci veroorzaakt. Een veerboot, die de verbinding tussen de eilanden van de Rioekioe- Archipel onderhoudt, is in de nabijheid van Okinawa -bij ruwe zee omgeslagen. Men vreest dat 58 personen zijn ver dronken. Geen uitbreiding van Koreaanse strijd nagestreefd se Zaken, Okazakó, heeft de verklaring sjek, om het vasteland aan te vallen. r\E Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dul les heeft gisteren Engeland de ver zekering gegeven, dat Amerika alles in het werk zal stellen, om de oorlog in het Verre Oosten tot Korea te be perken. In officiële kringen verluidde volgens A.P. dat Eden en Churchill na de bespreking met Dulles aanmer kelijk gerustgesteld waren. Dulles heeft deze verzekering ge geven. nadat Eden aan de bezorgdheid van Groot-Brittannië uiting had ge geven. Naar aanleiding van de Ameri kaanse toestemming aan Tsjiang Kai- Dulles heeft meegedeeld dat de Ame rikaanse strategie erop gericht is. dr aandacht der Chinese communisten aï te leiden naar de verdediging van hel vasteland tegen Tsjiang Kal-sjek er. hen er zo mogelijk toe te brengen, voor dit doel een deel van hun strijdkrachten uit Korea weg te trekken. De plaatsvervangende leider van dt Labourparty, Herbert Morrison, za: vanavond ln het Lagerhuis het debat over Formosa openen. Eden zal voor di regering antwoorden. Churchill was niet voornemens te spreken, maar wellicht is hij van plan veranderd na een aan va van het Labourblad de Daily Herald. Di; heeft hem er van beschuldigd, he: nieuws, dat Eisenhower voornemens wa: Formosa te déneutraliseren, drie weker, lang aan Eden te hebben onthouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3