ZIERIKZEE wordt nog steeds bedreigd Rood China biedt wapenstilstand aan Officiële Bekendmaking WAT ER GEBEUREN MOET Dulles tracht Britten te overtuigen Overpeinzingen op een mosselschuit Een levensverzekering bij de spaarbanken Nóg een storm en alleen het oude stadsdeel blijft droog Geen sabotage Olie onderweg naar China Engeland tegen Deense voetbalbond stelt wedstrijd voor Dulles en Stassen in ons land Donderdag 5 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 5 Een verwoeste stad op een geslagen eiland Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ZIERIKZEE ...„In het kanaal voor Zierikzee is een vissersvaartuig, de Vlissingen twintig gezonken. Door tocht moeilijk..." zoemt de radio aan boord van de Zeezwaluw, het scheep je van het Nederlandse loodswezen, onder schipper Gort op weg van Vlis singen naar Zierikzee met kleding, schoeisel, geneesmiddelen en als pas sagiers tien verpleegsters-vrijwillig sters. Nieuw bericht door de krakende radio: „In het kanaal naar Zierikzee kunnen alleen schepen binnen met een diepgang van ten hoogste een me ter tachtig. De haven ligt vol..." De schipper geeft een teken naar de roer ganger en hij zegt „dat we het maar proberen moesten." De Zeezwaluw, met een diepgang van 2 .meter dertig loopt over een flinke 'dei ning lang de geschonden kust van Wal cheren, de werkende mensjes aan de dijk bij Westkapelle, de duikende en „drop pings" uitvoerende vliegtuigen boven Kortgene ihet kanaal van Zierikzee bin nen, ondanks de waarschuwingen, want 't moest. Aam weerszijden de ondergelopen boerderijen, de kap nog juist boven het water, in de lucht Amerikaanse. Canade se, Nederlandse en Belgische vliegtuigen van ieder type. op ihet water, tot in de haven, de schepen van allerlei soort, die elkaar verdringen. Dat is Zierikzee. Het gebroken Zierikzee l p een bijna geheel overstroomd eiland. Als we aan wal stappen kleppert .het carillon van het stadhuis hartbrekend een lied. Het is: O Nederland, let op uw saeckDe klanken verwaaien over het stadje en het water rondom. Verbijsterd staat de bezoeker op de kade. Na het zien van de .overstromingen op Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland is dit volkomen nieuw en overweldigend. Opengereten staat vlak aan het water het restaurant Smalheer, ineenge stort en verwoest. Zo gaat het verder: de stad is van aangezicht veranderd, verdrietig en pijnlijk. Huizen zyn ver brokkeld tot enkele wanden-met-bloeme- tjesbehang, straten zijn diepe ravijnen geworden, waar men moet klauteren van put naar put. Op enkele punten in de stad staat nog water. De oude torens wijzen trots naar de hemel. Het verhaal van Zierikzee is op vele manieren te vertellen. Men kan het ver tellen in de taal van schipper B. W. Schot, die in de rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag bijna in zijn eentje tachtig mensen uit de overstroomde boerderijen in de omgeving van Zierik zee haalde. Hij zegt, dat het niet zo bij zonder was en dat hij het deed omdat er niets andei's te doen was, op dat mo ment. Vloedpalen te laag Het verhaal spreekt uit de simpele woorden van Antoon van Beveren, die nu op het gemeentehuis thee schenkt en soep, aan de gaande -pn komende man. Hij woonde in de Venkelstraat en toen de vloed kwam stootte hij een gat in het dak, om er een plaats te vinden voor zijn gezin. Hij zat er acht uur. Maar mijn ouders, dat zijn bejaarde mensen, zijn verdronken, zegt Van Beeveren. D{it venhaal geeft ook jhr. mr. Scbuur- beque Boeye, de burgemeester van Zie rikzee, wiens huis ook onder water staat en die nauwelijks ontkwam aan de dood, toen hij met enkele mensen overlegde in restaurant Smalheer en dat gebouw instortte. De burgemeester vertelt: De voornaamste reden voor de ondergang van het eiland was gelegen in het overslaande water, dat de dijken uitholde en ineen deed storten. Voor Zierikzee bleken de vloedpalen te laag en 's nachts om drie uur, toen het hoge water eigenlijk nog moest komen, was het al over de vloedplan ken de stad binnengekomen. Er werd ontzettend veel verwoest en we ston den er eigenlijk machteloos tegenover. In de loop van Zondag kuiarhen Urker vissers te hulp en daarna, vooral na mijn oproep, is de hulp blijven toe vloeien, ik mag vol dankbaarheid zeg gen: in overvloedige mate. Er zijn vijftien doden in mijn gemeente, plus nog een aantal vermisten. Dreigend gevaar En nog is het gevaar met bezworen. Als de toch al verzwakte Langedijk, die van Brouwershaven naar Scharen- djjke loopt, nog eens een storm moet doorstaan en doorbreekt, dan zal alleen het oude deel van de stad gespaard blijven, alles bij elkaar nog geen kilo meter grond. Binnen t\vee maanden denkt de rijkswaterstaat die dijk zo te versterken, dat geen gevaar meer aanwezig is. De burgemeester kan niet zeggen Ihoq zwaar de andere gemeenten van het eiland zijn getroffen. In een nabij gelegen' poldertje. dat nog maar erg klem was, het Saspoldentje, zijn 22 mensen verdronken. Zo gaat men maar door, het hele eiland langs. Alleen het hooggelegen Westelijke deel en wat verspreide stukken en dorpskernen staan boven water. Nog altijd gaan hef- schroefvliegtuigen en vletten er op uit om mensen uit bomen en van daken te redden. Hoeveel doden er op het eiland zijn is niet bij benadering te zeggen. Dat durft ook de heer G. J. D. Fran ken, regeringscommissaris voor Schou wen, niet te zeggen. Maar hij noemt een trieste lijst van dorpen, die zijn of worden geëvacueerd. Ze zijn óver het hele eiland verspreid en daaruit kan de verontrustende conclusie worden ge trokken. De bewoners van Noordwelle, Elle meet en Eikerzee zijn vertrokken naar Renesse, die van Serooskerke naar Haamstede, die van Morïaanshoofd, Rengerskerke en Vianen naar het vas teland; de evacuatie van Oosterland en Sint Jansland naar Bruinisse is nog gaande, zoals die van Drieschor en Zonncmaire naar Brouwershaven. Noord- gouwe, Nieuwerkcrk, Ouwerkerk, alle inwoners van die plaatjes worden naar veiliger oorden gebracht, in casu voor lopig de opvangcentra te Dordrecht en Rotterdam. Bewoners van een heel eiland op drift Enige tekening Nu pas langzaam komt er tekening ln de situatie. Dr. Van Hoorn, die het Rode Kruis onder zich heeft, weet uit ervaring dat enige organisatie broodno dig is. We zijn voortdurend nijdig en er is voortdurend rotzooi, zegt hij, maar er wordt veel gedaan. In Zierik zee zijn voldoende genees- en verband middelen, er is een hoop voedsel, er zijn verpleegsters en artsenNu nog een juist overzicht enminder los lopende mensen. Alle mensen, die niet nodig zijn voor het eiland, moeten weg. Er drijven lijken en kadavers van vee rond. Dat kan gevaarlijk worden, ver giftiging, typhus en zo. En het water kan stijgen Dat was ook de mening van dr. Van Leeuwen, bedrijfants van de P.T.T. die met mobilofoons voor Haamstede, Brou wershaven en Bruinisse in de haven ligt te wachten. Nu is er „gestunt", maar dat kan niet zo blijven, meent hij. Er moet iets van orde in de chaos komen. En er komt orde. Ouden van dagen zijn verplicht tot evacuatie uit Zierikzee, schepen uit heel Nederland, landings vaartuigen van onze eigen marine en van de Engelsen, die er met 23 kwamen. Bij het schrijven van een verhaal over dit geteisterde Schouwen zou de slaggever alles willen vertellen, al die kleine dingen, die hij zag en hoorde, want hij ziet de waarde van kleine din gen hier. Hij zou willen vertellen van de schepen met evacué's, van de red ders, van het loeiende vee, dat op voed sel en transport wacht, de ingevallen huizen, plunderaars tegen Wie, zoals de burgemeester liet bekend maken, met de vuurwapens zal worden opgetreden, het| jongetje dat zijn moeder verloor en het nog steeds niet begrijpen kan, de man, die in een dakgoot zat met zijn zoontje, uren lang, van de piloot van een Bel gisch hefschroefvliegtuig, die huilde over zoveel ellende, van al deze dap pere, bange, gebroken, stoere en onver zettelijke mensen op een bedreigd stukje land. Het zijn de duizenden facetten, waaruit het drama is opgebouwd. Het drama van een verwoeste stad en een geslagen eiland. Brits onderzoek LONDEN (Reuter) Van twee re cente ongelukken aan boord van Brit se schepen is gisteren komen vast te staan dat sabotage er niet de oorzaak van is geweest. De wetenschappelijke dienst van de Britse politie heeft be kend gemaakt dat er aan boord van de Queen Elizabeth, 's werelds groot ste passagiersschip, waarop vorige week onder nog al verdachte omstan digheden brand is uitgebroken toen het in dok lag, geen spoor van sabo tage is ontdekt. De ontploffing aan boord van het Britse vliegdekschip Indomitable, dat Dinsdag met schade de haven van Malta werd binnengesleept, blijkt tg wijten te zijn geweest aan een lek in een benzineleiding. Het aantal slacht offers blijkt hoger te zijn dan wij gis teren meldden. Er zijn twee doden, veertig gewonden en een man wordt vermist. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter algemene kennis, dat tengevolge van het nog steeds bestaande ernstige dijkdoorbraakgevaar: 1. de tijdelijke algehele evacuatie van bevolking noodzakelijk is; 2. deze tijdelijke evacuatie nodig is totdat de dijken wederom voldoende versterkt zijn; 3. van de Rijkswaterstaat de toezegging is ontvangen, dat het herstel van de dijken ten spoedigste zal geschieden; 4. de tijdsduur van de evacuatie noodzakelijker wijs verband houdt met de onder 3e ge noemde werkzaamheden; 5. vanwege de Minister van Binnenlandse Zaken voor vervoer en goede huisvesting en verzorging zal worden zorg gedragen, tenzij men daar zelhjn kan voorzien. ZIERIKZEE, 4 Februari «53 De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUÈ BOEUE althans voor minstens twee maanden, tot het grootste gevaar voorbü is. Brou wershaven wordt ook verplicht ge- evacueerd. En vertel de mensen, die daarmee belast zijn niet hoe moeilijk dat is. De Schouwenaren willen niet weg van hun eiland. Zij klampen zich vast aan de schamele bezittingen, die hun gebleven zijn, en bovendien ligt nog vers in het geheugen de evacuatie van '44. Maar ook nu moet het weer. Zo'n evacuatie regelen is niet eenvoudig, maar men is er nu aan begonnen. De hefschroefvliegtuigen en vletten zoeken nog naar mensen, die door het water gevangen worden gehouden in de ondergelopen polders. Op de Markt en het Havenplein te Zierikzee zijn alle bomen gekapt om er landingsterreinen te maken. Op dat Havenplein werden ook de rubberboten uitgeworpen en de vliegers vonden hun doel dank zij signaalvuren. Nog steeds wordt hulp gevraagd. Daarvan weet luitenant Van Oosten van het regiment Verbindings troepen mee te praten. In zijn geïmpro viseerde post- op de zolder van het Zierikzeese museum komen alle berich ten binnen en hij geeft ze weer door. En de hulp komt ook: voedsel, dat hoog opgestapeld staat in de Grote Kerk, Bekendmakingen als bovenstaande uit Zierikzee zijn van toepassing op heel het eiland Schouwen-Duiveland, dat, rondom in het water, een wan hopige stryd voert tegen het op dringende water. Die strijd wordt geleverd met in de rug de dreiging van een nieuwe ramp, als de z.g. Langedijk het zou begeven. Dat wordt zeer wel mogelijk geacht. Zoveel mogelijk wordt het hele eiland ont ruimd. Het zwaartepunt is gevallen in Oosterland-Nieuwerkcrk-Scharendijke. De berichten over Bruinisse zijn overdreven; in vergelijking met andere dorpen en stadjes is de schade betrekkelijk. Nog steeds wachten in de verspreide boerderijen, omgeven door het. water, de mensen op zolders en bomen nog op hun redding. Die moet komen uit de lucht, waar de hefschroefvliegtuigen zeer actief zijn en over het water. Het aantal doden is zeer groot, maar niemand waagt zich aan een schatting. Een Amerikaanse vliegboot is bij Ouwerkerk geland en wacht op geredden, die met een rubberboot er naar toe tvorden gebracht. De uitgeputte mensen zijn zo juist per helicopter uit een ondergelopen polder verlost. VERRASSEND NIEUWS UIT PEKING Verder onderhandelen op een politieke conferentie TOKIO (Reuter) De Chinese regering heeft voorgesteld, aan het Koreaanse front onmiddellijk een bestand af te kondigen op grond van de wapenstilstandsvoorwaar den, waarover de partijen het tijdens de onderhandelingen zijn eens geworden. Na het bestand zou dan een politieke conferentie tus sen de betrokken landen moeten worden gehouden over de nog steeds niet opgeloste kwestie van de krijgsgevangenen. Volgens radio-Peking heeft Tsjoe En- lai, de Chinese minister van buitenland se zaken, dat voorstel gedaan op een vergadering van het' communistische volkscomité, het voorlopige parlement van Rood China. Voorzitter van de ver gadering was Mao Tse-toeng. Bij dit bericht wordt aangetekend, dat het volgt op het onlangs genomen be sluit van de Amerikaanse regering om aan de nationalistische Chinezen op het eiland Formosa de vrijheid te hergeven, aanvallen op Rood China te doen. Pre- ONDANKS BLOKKADE WASHINGTON (Reuter). Ondanks pogingen van Amerikaanse zijde om tussen beide te komen is de Finse tanker Wiima van Roemenië onderweg naar Rood China met een lading brandstof voor straalvliegtuigen aan boord. Vorige week heeft het 7717 ton metende schip zijn lading in de Zwarte Zee aan boord genomen en het be vindt zich nu in bet kanaal van Suez. De Amerikaanse regering heeft de Finse regering verzocht, de tanker terug te roepen, maar zij kreeg nul op het re quest. Daarop verzocht zij de regering van Turkije om het schip niet naar de Middellandse Zee door te laten. De Turkse regering was van mening dat zij niet het reoht had om zo iets doen. De Verenigde Naties hebben in 1951 blokkade afgekondigd voor de kusten sident Eisenhower nam dat beslurt, dat hij door middel van aanvallen door de troepen van Tsjang Kai-sjek op het vasteland de communistische Chinezen wil dwingen troepen van het Koreaanse front' naar China zelf te verplaatsen, zo dat de Chinese druk in Korea daardoor enigszins zou verminderen, Een reactie uit Washington op het nieuwe Chinese voorstel is nog niet be kend, maar een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft onmiddellijk nadat het bericht be kend geworden was, doen weten, dat het voor Groot-Britannië totaal onaan vaardbaar is. Het voorstel tot 't onmid dellijk sluiten van een bestand, te volgen door een conferentie over de kwestie van de krijgsgevangenen, is volgens het Foreign Office in wezen gelijk aan de Russische resolutie, welke voor Kerstmis door de Verenigde Naties werd verwor pen. De geallieerden weigeren het beginsel van gedwongen repatriëring te erken nen, zoals de communisten zouden wen sen. Bovendien houden zij vast aan het reoht op repatriëring van alle geallieer de krijgsgevangenen zodra er een wa penstilstand zal zijn gesloten en zij zijn niet bereid om de oplossing van de krijgsgevangenen/kwestie tot later uit te steller,. Minister Tsjoe En-lai, zo wordt uit Pe king verder bericht, voegde aan zijn ver klaring toe, dat China ten volle bereid was om de strijd voort te zetten, indien de Amerikaanse regering niet voorne mens zou zijn de wapenstilstandsbespre kingen te heropenen en de Koraanse oorlog wenste uit te breiden. Advertentie EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende j^n{""fers. Vol begrip, maar niet gerust LONDEN (Reuter en A.P.) John Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft zich gisteren veel moeite gegeven om het besluit van ^zijn regering betreffende Formosa voor Eden en Churchill aan vaardbaar te maken. Men meent te weten, dat hij er slechts gedeeltelijk in is geslaagd de Britten gerust te stellen, die immers zeer bezorgd zijn over Eisenhowers besluit om Tsjang Kai-sjek toe te staan het Chinese vasteland aan te vallen. Zeven uur lang heeft de Amerikaan met de Britse ministers en enige hoge militairen ge confereerd en hij zou hebben betoogd, dat de Britse vrees voor communisti sche represailles tegen dat besluit overdreven is. De Britten erkennen de militair^ be weegredenen voor het Amerikaanse be sluit (namelijk de Chinezen dwingen tot een hergroepering van hun legers), maar zij verwachten er geen resultaat van, terwijl zij wel vrezen, dat het besluit een ongunstige politieke weerslag zal heb ben. Churchill en Eden zouden aan Foster Dulles de volgende vragen hebben ge steld: wil Amerika de bewapening van het nationalistisch-Chinese leger voort zetten; zal Amerika de troepen van Tsjang Kai-sjek op enigerlei wijze in bescherming nemen, indien deze het vasteland van China aanvallen; zal Ame rika Formosa beschermen legen een eventuele communistische aanval; is Amerika bereid de bondgenoten te ver zekeren, dat het niets zal doen wat de Koreaanse oorlog en de Chinese burger oorlog tot één oorlog zou doen samen vloeien. Bommenwerpers Fullbright, een Democratische afge vaardigde in de Amerikaanse Senaat, heeft het denkbeeld geopperd, dat Ame rika de Chinese nationalisten op For mosa van vliegtuigen zou voorzien om Rood-Ohina te bombarderen zoals Rus land de communisten in Korea van vliegtuigen voorziet. 5000 Ton Perzische olie naar Genua GENUA (Reuter). De IV^iaanse tank/boot Miriella. die met 5000 ton Per zische olie aan boord onderweg is van de Perzische Golf naar Genua, bevindt zioh in het Suez-kanaal. De Engelsen zullen geen moeite doen om schip en la ding in beslag te doen nemen. Een tweede Italiaanse tanker is Genua vertrokken naar de Perzische Golf. naar alle waarschijnlijkheid om ook olie te halen. Nieuwsdienst Alg. Dagblad BERGEN OP ZOOM. Zierikzee is ach/ter ons gebleven en de kleine mosselschuit vol vluchte lingen ploegt zich een weg door het woelige water jnaar Bergen op Zoom, naar de veiligheid. De 24- jarige schipper uit Yer- seke belooft telkens „dat het nog maar een half uur is", maar ruim drie uur duurt de reis wel. Het is stil in het scheepje, de stilte van mensen, die alles verloren hebben. Want dat is de les van drie dagen overstroming, rampspoed en water: de slachtoffers praten niet. En in hun zwijgzaamheid is heel de onverzettelijkheid van de Zeeuw. De motor stampt de mi nuten weg. Een kind, in een hoek, gewikkeld in een deken, mummelt wat in een koorteslaap. Een hond jankt en zijn baas zegt, dat hij zwijgen moet. Toen ik van het dak in de boot sprong, sprong Arno mee. En nu gaat hij maar verder, hè, zegt de man. Een achterlijke Jongen ligt op de schoot van zyn vader en hij kijkt met dwaze ogen naar de zol dering. Een vrouw uit Oosterland vertelt telkens en telkens opnieuw het verhaal van haar redding. Haar man zat met een kind vlakbij het dak, waarop zij zat, in een boom. Uren duurde het. Ik zag hoe hij het kind liet vallen en toen viel hij zelf, zegt ze. Een vreemde, droge stem. Op nieuw het verhaal, einde loos, van haar redding. Na water op Zeeuwsch- Vlaanderen, water op Wal cheren, water op deBeve- landen, water op Schou wen weteii' we het niet meer. We luisteren wat naar de vrouw en we kij ken naar het kind en de hond. Of eigenlijk kliste ren en kijken we niet. We zwaaien mee met het stampende mosselscheepje en we zijn moe. Eigenlijk zijn we alleen maar moe. Het brandt achter de ogen en in de rug. En we we ten niet meer hoe het allemaal was, nu de beel den over elkaar heen schuiven en de verhalen in brokstukken draaien in het hoofd. De lijst van doden die we zagen in Kloosterzande. Namen. De Smit, Daalman, Matthey- sen. Het jongetje in het ziekenhuis van Hulst, dat niet wist dat hij de enig overblijvende was van zijn familie. Maar bet gaf ook niet, want we hoorden later dat het dood was. Een meisje in de Wal- straat van Vlissingen. Ze sprong van de ene hoop doordrenkt afval naar ne andere en soms bleef ze staan om te kijken naar de mensen, die het water uit hun huizen trachtten te krijgen. Ze had een fel i-ood jasje aan en ze zong een zeurderig kinderliedje. De jongen uit Bruinisse, die de boot, die nera van de ondergelopen boerderij vlak bij een nog droge dijk was komen verlossen, even had laten wachten want hij moest zijn meisje begraven. Hij groet een kuil en legde haar daarin. Toen keek hij nog even en hij begon er zand op te gooien. Twee oude men sen op een hefschroefvlieg tuig in Zierikzee met kap pen over hun gezicht, voor de wind. En toen hij weer praten kon zei de boer al leen dat hij niet wist hoe het moest met het vee. Beelden, verhalen, gedach ten. Mijn vader dood, mijn vrouw, mijn kinde renmijn moeder mijn koeien. De golven ■van de Schelde slaan tar tend tegen het mossel scheepje en zij zeggen: Dood.... dood.... doodLaat de doden maar liggen en neem die vrouw mee, die leeft nog! Een loeiende roep var. een matroos over eindeloos water. En we weten dat we het niet begrijpen zul len, deze dagen. We gingen alleen maar weg om een verhaal, een goed verhaal liefst en nu dokkert de motor van het mossel schuitje: Dood.dood. dood. En de wind lijkt op het loeien van de honder den koeien rondom de grote kerk van Zierikzee. De vrouw begint opnieuw het verhaal van haar red ding. Als er een bitter verhaal geschreven moest worden, dachten we, zou je kunnen praten over de chaos over al en de dingen die ge daan worden ondanks het ingrijpen van allerlei centrale instanties met vreemde bazen, die het eiland niet kennen. Gf over de radio met steeds maar reportages en repor ters, die praten als bij een voetbalwedstrijd. Ik wil werkgeluiden uitzen den, hoorden we een radio verslaggever zeggen. Mis schien kreeg hij die wel, maar gewerkt werd aan die dijken, daar in Zeeuwsch-Vlaanderen niet, want de zeedijken waren versterkt en iedereen zat bij de slaperdijken te bid den, dat die niet zouden gaan). Of de plunderaars en de winleiertjes, die prij zen opdreven. Het zullen wel de gezwellen zijn aan iedere chaos, dachten we. En ieder verhaal is al bit ter genoeg zonder het ver melden van excessen. Zo als dat verhaal van die vrouw met haar redding. Ze is stil -nu. En hec mos selscheepje gaat onaange daan naar Bergen op Zoom, naar de veiligheid. Dr. F. J. Krop In weerwil van de omstandigheid dat onze spaarbanken de wind nogal eens tegen hebben gehad, is de groei van het spaarbankwezen belangrijk ge weest. Dezer dagen kon de Rotter damse Spaarbank niet zonder trots melden dat het bedrag harer inlagen de 100 millioen heeft gepasseerd en ook de Amsterdamse, Haagse en pro vinciale spaarbanken hebben goede vooruitgang geboekt. Een voordeel en tegelijkertijd een nadeel van de spaarbanken is echter dat over de aan haar toevertrouwde gelden door de in leggers te allen tijde kan worden be schikt. De spaarbank houdt de kas- voorraden van talloze particulieren onder zioh en is dus in zekere zin van de mate van liquiditeitsvoorkeur van deze particulieren afhankelijk. Iemand die een verzekering sluit, ziet voor een vrij lange periode bewust van de beschikkingsmacht over zijn geld af en hetzelfde geldt voor het kopen van aandelen of obligaties. Wel iswaar- kan men een verzekering af kopen of zijn effecten te gelde maken, doch dit kan de spaarder-investeerder dikwijls op aanzienlijke verliezen ko men te staan. In feite is het geld dat aan een spaar bank is toevertrouwd „call money" en het is dan ook te waarderen dat de spaarbank zoekt naar een hechtere binding met haar inlegger. Zij kan dit doen door een premie te geven voor het sparen op lange termijn, hetgeen reeds enigszins door middel van het doelsparen wordt bereikt. Het is ech ter gebleken dat deze middelen in het algemeen niet die besparingen op lange termijn met zich mede brengen, die de spaarbanken zo graag zouden Nogmaals drukken wij hierbij het kaartje af van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, dat ivij verleden tv eek publiceerden bij een van onze artikelen over de strijd legen het water. Wij wezen er in deze serie op, naar aanleiding van een gesprek met ir. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, dat een nood zakelijke verzwaring van de water- kerende dijken rondom deze eilanden niet nodig zou zijn, indien de zeegaten zouden ivorden afgesloten. De ramp in dit gebied heeft er op wrede, maar ondubbelzinnige wijze de nadruk op gelegd, hoe dringend gewenst het is deze grote, maar verantwoorde stap te ondernemen. Het zal tientallen en tien tallen millioenen kosten om dit werk uit te voeren, maar naar onze schatting zeker niet meer, dan het volledige en dan alleen nog maar materiële herstel van alle nu aangerichte verwoestingen. Ten bate van gedupeerden Nieuwsdienst Algemeen Dagblad KOPENHAGEN. Om de nood van de mensen in de zwaar getroffen ge bieden in Nederlands enigszins te lenigen, heeft de Deense voetbalbond de K.N.V.B. aangeboden in Nederland te spelen, waarvan de opbrengsten ten goede zullen komen van de zo zwaar gedupeerde bevolking. Tot en met 15 Maart zal deze wedstrijd op elke wil lekeurige Zondag kunnen worden ge speeld. Van 16 tot 29 Maart heeft de Deense voetbalbond geen Zondag meer beschikbaar, maar wel elke werkdag. (Wij merken hierbij op, dat de eerstvolgende interland-wedstrijd van het Nederlands elftal is vastgesteld voor 22 Maart tegen Zwitserland. Red.) DEN HAAG. Gisteren is officieel het programma bekend gemaakt, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles en de direc teur van liet bureau voor wederzijdse veiligheid (M.S.A.), Harold E. Stassen, deze week tijdens hun bezoek aan Neder land zullen afwerken. Minister Dulles en de heer Stassen zijn Vrijdag uit Washington vertrokken voor een oriëntatiereis door West-Europa. Het doel van hun reis is het verzamelen van gegevens en niet het nemen van beslissingen of het doen van toezeg gingen. Volgens de bestaande plannen zullen de beide vertegenwoordigers van de nieuwe Amerikaanse regering Vrijdag morgen kort na tien uur met het privé- vliegtuig van president Eisenhower uit Bonn op Schiphol arriveren. Om twaalf uur 's middags zal de ambassadeur de heren Dulles en Stassen in het paleis aan het Lange Voorhout voorstellen aan koningin Juliana. In de namiddag zullen de heren Dulles en Stassen een bespreking hebben met minister-president Drees en de ministers Beyen en Luns. De Nederlandse Spaarbankbond heeft getracht 'in deze leemte te voorzien door een eenvoudige spaarvorm te koppelen aan een levensverzekering, naai' analogie van een dergelijke vorm van sparen, die reeds in Amerika be staat. Weliswaar verbiedt de Wet op het Levensverzekeringsbedrijf van 1922 aan andere instellingen dan levensverzekeringsmaatschappijen zich bezig te houden met de levensverzeke, ring, doch deze mogelijkheid kon wor den omzeild door een samenwerking met de Levensverzekering Maatschap pij van het Nederlands Onderwijzers Genootschap, een oude en gerenom meerde instelling hier te lande. De verzekerde en spaarder krijgt de polis van deze maatschappij, terwijl de ge hele uitvoering en de administratie van de regeling gelegd is in handen van de spaarbanken. De opzet van het spaar-verzkeringscon- tract is eenvoudig. De spaarder ver plicht zich gedurende vijf jaren maan delijks 10 te betalen (dus in totaal 600), Daartegenover verpliaht de spaarbank zich bij in leven zijn van de spaarder na de genoemde termijn 600 plus 2 pet. rente 631,25 uit te betalen of bij eerder overlijden 600 aan diens nabestaanden zonder enige verdere spaarverplichting. Men kan deze verzekering het best verge lijken met een kleine studie- of uitzet- verzekering. Indien de spaaarder het contract tussentijds wenst te verbre ken, worden hem de inlagen terugbe taald. verminderd met een bedrag van 1.50 aan kosten alsmede met de door de spaarbank aan de verzekering- maatschappij betaalde premies van f 2.16 per jaar voor het overlijdens- risico Dit heeft tot gevolg dat bii be ëindiging van het contract binnen twee jaren de verzekerde minder te rugkrijgt dan hij betaald heeft. Van de zijde van de levensverzkering- maatschappijen zijn nogal wat be zwaren tegen deze regeling naar voren gebracht, die naar ons gevoel soms overdreven zijn. De levensverzeke ringmaatschappij en de spaarbank kennen nu eenmaal raakvlakken en van de nieuwe verzekeringsvonm zullen de levensverzekeringmaatschannijen geen schade ondervinden; integendeel deze bescheiden verzekering kan een aanloop voor tal van kleine spaarders zijn om bij een grote verzekering- maatschappij een verzekering naar maat. bijv. een gemengde verzekering op langere termijn, te sluiten in plaats van de kleine confectieverzekering bij de spaarbank. In vergelijking met de meest nabijkomende verzekering be taalt de verzekerde bij de spaarbank f 50 minder, bij leven bedraagt zijn uitkering 31.25 meer en bovendien hebben zijn nabestaanden het voor deel dat de uitkering direct na ziin overlijden plaats vindt. Een nadeel van de spaar-levensverzekering is dat zij niet pasklaar is, maximaal tot f 2400 geslo ten kan worden en de leeftijijd van de verzekerde tussen 1 en 40 jaar dient te liggen. Wij geloven dat «het de spaarbanken door deze verzekerings- vorm zal gelukken de spaarders hech ter aan zich te binden, zonder schade te doen aan de potentiële klantenk ring van de verzekeringsmaatschappij of aan de volksverzekering.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3