GOEREE-OVERFLAKKEE: SLECHTS 3000 HA. DROOG MIDDELHARNIS: BIJ ALLE ELLENDE KLEINE LICHTPUNTJES BROOD EN WATER Komt terug! Rubberboten vallen neer waar men ze hebben wil NIEUWE RAMP BEDREIGT BRITSE NOORDZEEKUST Twee van de dertien gemeenten behouden En dat gedeelte ligt achter een dunne binnendijk Punters in actie Evacué's voor de tweede maal gered Niet iedereen behoefde te vluchten Critiek op erg lioge gages Zaterdag en Zondag geen wedstrijden smeekt Grotewohl Er worden hoge vloeden verwacht Kort en krachtig Donderdag 5 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 4 Met gezichten, waarop vermoeidheid en uitput ting staan te lezen, worden geredden met een spaart. Wanneer sullen se weer in hun ver trouwde omgeving kunnen terugkeren? Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DIRKSLAND. Op dat eiland óp een eiland, gevormd door de gemeen ten Dirksland en Melissant en om geving, klopt het hart van het ver/et tegen de verslinder, die Flakkee, naar men vreest, onherstelbaar heeft ver woest. Twintigduizend hectaren grond omvat de streek en daarvan zijn slechts drieduizend hectaren droog gebleven, beschermd door een dunne en slechte binnendijk, die eigenlijk reeds lang was afgedankt, maar die men nu dag en nacht aan het ver sterken is. Die twee dorpen zijn de enige behou den plaatsen van de dertien gemeenten, die Flakkee telt en hier wordt van bin nenuit de strijd gevoerd met bovenmen selijk élan. De burgers slapen niet meer, maar trekken er dag en nacht met ver moeide stoprvlgezic-hten, waterlaarzen en schoppen op uit om het nimmer be zworen gevaar te keren. Er is geen licht, geen gas, geen water en telefoon, maar men voelt zich hier nog gezegend. Dirksland is een oase in de verschrik king. een dierbare pleisterplaats voor de geëvacueerden die hier in scholen, in de pastorie en in het ziekenhuis worden geherbergd, eer ze worden doorgezon den met de vele boten die uit het Noor den komen. Honderden militairen van de land macht en de marine verrichten het on mogelijke. Gisteren is men begonnen met de langverbeide amphibievaartuigen de waterwoestenij af te zoeken naar over levenden, voorlopig op het traject Mid delharnisNieuwe Tonge. Het geronk van laag overscherende vliegtuigen, die voedsel uitwerpen en van de helicopters die vlak bij de ramppunten komen, was die dag niet van de lucht en men moet de ontroering hebben ondergaan, welke door de dankbaarheid der bevolking wordt opgewekt, om te begrijpen van welk een geweldige morele steun deze uitbarsting van hulp is. die van buiten af us gekomen. Een zeebeving Uit datzelfde Haringvliet, dat nog zo kort geleden het verderf heeft gebracht het was geen springvloed, meent nier hier, maar een zeebeving, want het wa ter rees plotseling een meter loodrecht boven de dijkkruin en vloeide er toen niet over, maar kantelde er als het ware overheen is thans het aangrijpende i schouwspel opgedoemd, dat een red- dingsvloot van de meest uiteenlopende samenstelling biedt. Kleine zwarte vissersschuiten, forse Lekslepers, Rijnaken, grote Spidoboten uit Rottendam, alles trekt in een onaf gebroken stroom langs een route welke grotendeels niet meer door boeien, ba kens en lichten wordt aangegeven naar de noodgebieden, heen met voedsel, wa ter en materiaal, terug volgepropt met vluchtelingen. Er Is op het eiland een brandende be hoefte aan medicamenten tien pro cent van de geredden is tengevolge van kou en ontberingen doodziek en voor al ook aan kindervoedscl als maïzena en nutricia-artikelen en de gulle gevers hebben daaraan niet altijd gedacht. In' het ziekenhuis te Dirksland zijn alleen gisteren reeds twintig kinderen geboren, die de eerste verzorging vereisen. Waterlaarzen i kunnen niet genoeg in aantal worden uitgeworpen en aange voerd en natuurlijk komt men altijd bo ten te kort, roeiboten, en vlotten en rub berboten. Zeewering verdwenen Drie dijken bezat het eiland, met sym bolische namen, de Waker, de zee wering, welke totaai verdwenen is, d« Slaper die kapot is geslagen en de Dro mer, de binnendijk, die nog enigszins gaat. Het ligt voor de hand dat bij een dergelijke situatie van een normaal dijk herstel geen sprake kan zijn. Bij rustig weer en Oostenwind is men buiten ge vaar, maar toen gisteren een sterke Westenwind tegen het Haringvliet zweepte, maakte men zich alweer ern stige zorgen dat de zee opnieuw door de mateloze bres zou binnenstuipen. Er werd dan ook grote spoed gezet achter de volledige evacuatie van Middelharnis, dat lijkt op een slagveld en een fa briekswerkplaats tegelijk; het geredde vee wordt hier bijeengedreven, huizen worden leeggehaald, drommen verbijs terde polderbewoners plassen er door de ondergelopen straten naar de haven, modder, stro, cadavers, verslagenheid rondom. Maar wanneer men staat op de toren van Sommelsdijk en het gruwelijke pa norama der verdronken dorpen over ziet, voelt men de beklemming pas in alle hevigheid. Daar is Battenoord, waar nog precies twee huizen staan. Stellen dam, waar door het plotseling opstul-|\v pende water de mensen achter de dijk N-- verdronken. Oude Tonge dat nog «teeds is geïsoleerd en waar alleen al bon- derdtachtig vluchtelingen in een onder mijnde schuur xyn omgekomen, terwijl in dit goeddeels onder de waterspiegel verdwenen dorp nog tweeduizend inge zetenen in nood verkeren. Nieuwe Tonge is zwaar geteisterd en Den Bom mel beleefde een ramp doordat de sluis sprong, in Ooltgensplaat heeft de be volking zich op de dijk weten te redden. Hoog verliescijfer Wanneer men afgaat op deze vast staande cijfers en op de schattingen en men hoort van de vele verdronkenen die waarschijnlijk nog onder de tien meter brede rietlaag liggen welke met slib en ander vuil tegen de kusten is gespoeld en men denkt aan de doden die liggen opgebaard en aan de andere, die men nog ter plaatse heeft moeten laten, rustend tegen de dijkhelling, dan kan de slotsom wel niet anders zijn dan dat het verliescijfer hier zo hoog zal blij ken te zijn, dat wij het niet durven uit te spreken. De veestapel is practisch uK- geroeid, men veronderstelt dat een kleine tienduizend dieren is omgekomen, de voornaamste bestaansbron van deze nij vere eilandbewoners. Wie kan d' ellende en *t jammer noe men? Tegenover zoveel wanhoop moet de verbeelding wel te kort schieten en raakt het gevoel verdoofd. De getroffen bevolking is op een bittere wijze ver trouwd geworden met de dood en over haar tranen heen. Vrouwen, die het dierbaarste hebben verloren praten ogenschijnlijk met vlakke stem over de gewoonste dingen, als een kopje thee. Mijn kind ls dood, maar bij de buren verdronken er drie, zodat ik er dus nog niet het ergst aan toe ben, vertelde een moeder, zonder in snikken uit te barsten, maar wie raadt de toe stand in haar loodzwaar hart? De ver halen over verongelukken hebben een angstwekkend monotoon karakter. Een man verlaat zijn ondergelopen huis, waar zijn vrouw achterblijft, om hulp te gaan halen op de dijk, maar komt niet verder dan een boom, waar hij inklimt en een dag en een nacht blijft hangen, tot hij van uitputting voor de ogen van zijn vrouw in de golven valt. De vrouw is later per boot bevrijd. Een ander gezin spoelt het huis uit naar het hoge gedeelte, begeeft zich naar de woning van de bejaarde ouders om die te redden, is daar nauwelijks of dit pand stort in en allen verdrinken. Man en vrouw vluchten tegen de dijk de vrouw struikelt, verdwijnt in golven. Redders worden met wagen en al van de weg afgezweept en komen om, zoals een boekhouder van het zie kenhuis te Dirksland, die hulp ging verlenen en drie dagen hangende aan een dakgoot doorbracht. Maar de boten en vletten die de mensen van hun zol ders en daken halen blijven varen. Negentig gered Help de slachtoffers De taJrijke landgenoten, die van huis en haard zijn verdreven en ternauwernood het vege lijf hebben kunnen redden, hebben Uw hulp nodig, voor zover U dde niet reeds hebt gegeven. Stel niet uit tot morgen, wat U heden kunt doen Stuur Uw gift per postwis sel aan het secretariaat van het Nationale Rampenfonds Statenlaan 81, Den Haag. Bedenk wel SNELLE HULP IS DUBBELE HULP. Eén enkel man uit Dirksland, die drie dagen niet sliep, haalde toet zijn roei bootje negentig mensen uit doodsge vaar. In sommige gevallen lang niet alle bewezen de rubberboten hun nut. Een moeder, die zich met haar twee kinderen op de vliering had opge sloten, zag zo'n bootje tegen de gevel aandrijven. Ze stapte er in met haar kroost en liet zich door de stroom mee voeren naar een geïsoleerd stuk dijk, waar nog honderd dorpelingen op hun redding wachtten. En dat éne rubber bootje heeft al die honderd slachtoffers, bij twee en drie tegelijk, in veiligheid gebracht. Boot na boot, over het water, en bus na bus over de weg. welke van Helle- voetsluis naar Rotterdam loopt, voeren onderwijl de geëvacueerden naar gast vrije oorden, honderden, duizenden. De prachtige touringcars van alle mogelijke reisbureaux registreren deze dagen slechts deze categorie passagiers, die voorrang heeft in alle opzichten. Bleke, verkleumde mensen, met povere bun dels en vaak gekweld door hevige dorst, die een plaag geworden is in de ramp gebieden van het eiland. Twintigduizend bewoners zullen naar schatting Goeree en Overflakkee moe ten verlaten en dan blijven er nog onge veer tienduizend over. Daaronder zijn de mannen van vijftien tot vijf en veer tig jaar, die moesten blijven, maar die ook zouden weggaan, als men hen er toe dwong. Want zij behoren tot het eiland en zij zullen het verdedigen, zo lang hun vuist nog de spa kan han teren en al lijkt de uitslag nog zo hachelijk. SCHIP ZINKENDE DEN HAAG. (A.N.P.) Tweehon derd meter van de haven Middelhar nis zat gisteren een vliegboot aan de grond. Zij is later vlotgetrokken. Gistermiddag kwam het alarmerende bericht dat in het Haringvliet een schip met evacué's in moeilijkheden zou zijn. Twee Sea-otters en een helicopter van de marine-luchtvaart dienst hebben onmiddellijk naspeu ringen gedaan. Het bleek het schip Margriet te zijn, aan boord waarvan zich een onbekend aantal vluchtelin gen bevond, dat in zinkende toestand verkeerde. Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen en een Amerikaanse vlieg boot werden ingeschakeld om de op varenden te redden. De hefschroef- vliegtuigen haalden de mensen van boord en brachten ze naar de in de nabijheid liggende vliegboot. Alle opvarenden werden gered. De Mar griet kon een haven worden binnen gesleept. Schepen varen de gehele dag af en aan Het schip zal er als depöt blijven liggen, zodat de bewoners op dit punt geen moeilijkheden behoeven te ondervinden. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MIDDELHARNIS. Het is er nog Verre van, dat Middelharnis kan spre ken van een verlichting in zijn ellendige toestand, maar toch hebben wij gisteren met grote vreugde kun nen bemerken, dat er hier en daar een paar kleine lichtpuntjes zijn. Een slager heeft zijn winkel weer geopend en kan de weinig overgebleven inwo ners van dienst zijn. Behalve officiële instellingen zijn er ook particulieren, die locaal en interlocaal kunnen tele foneren. De achterblijvers proberen zo goed en zo kwaad als het gaat het leven enigszins normaal voort te zet ten. Het gaat niet gemakkelijk, want een dokter, die wij in het hoogge legen gedeelte van de gemeente ont moeten, weet eigenlijk niet, waar hij het eerst naar toe zal gaan. Op het gemeentehuis, dat slechts kan worden bereikt via planken en stapels zandzakken, is een onafgebroken komen en gaan van burgemeesters uit de buurt, die zich persoonlijk op de hoogte willen stellen van het beloop der hulpverle ning, van militairen en Rode Kruis-men- sen, vanja wie wil niet naar de burgemeester om een aanbod te d ter versnelling van de leniging van dui zend noden. Hij laat weten, dat hjj voor niemand meer is te spreken, maar toch ontkomt de wachtmeester der Rijks politie er niet aan, dat hij telkens weer Onze medewerker Leonhard Huizinga maakte gisteren een vlucht boven de nood gebieden in een Da kota, die brood en drinkwater aan de slachtoffers bracht. Hij behoorde, zoals hg zelf vertelt, tot een ploeg, die belast was met het uitwerpen van de beide zo nodige zaken. Van zijn ervaringen vertelt hfj in bijgaand stukje. IK heb vandaag mogen helpen om water uit te werpen boven de over stroomde gebieden. De luchtbrug Schiphol—Val kenburgSchouwen was in vol bedrijf. In optocht trokken de machines over de kust naar het Zuiden, in optocht kwamen zij iets verder landinwaarts weer terug. Onze Dakota van luchtstrijdkrachten steeg van Valkenburg op met gemengde lading: water. Vinding van Nederlandse vlieger Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Een Nederlandse vlieger heeft sen methode ontdekt om de rubberboten, die uit vlieg tuigen worden afgeworpen, op de geloenste plaats te krijgen. Tot nog toe kwam het dikwijls voor, dat rubberboten de slachtoffers in bomen of op daken van huizen niet bereikten. De Nederlandse vlieger heeft nu de rubberboten van een touw en anker voorzien, waardoor na het uitwerpen het anker onder water in de grond slaat, het touw over de boom of het dak terecht komt 'en de boot vervolgenaan de andere zijde van de boom of het huis in het water valt. Op gemakkelijke wijze kunnen de slachtoffers het reddingbrengende vaartuig naar zich toehalen en zich in veiligheid stellen. De eerste maal, dat de Nederlander deze methode toepaste, was in het gebied ten Zuiden van Dreischor op Schouwen tn Duiveland. Alle rubberboten kwamen op de juiste plaats terecht. Enthousiast over zijn eigen vinding is de vlieger er 's nachts bij maanlicht weer op uitgetrokken en opnieuw boekte hij uitstekende resultaten. en brood, de twee oudste behoeften van de mens heid. Het water in ben- zineblikken, het brood in zakken. De waterblikken, twee aan twee samenge bonden, waren tegen de klap van de val beschermd met twee opgepompte auto binnenbanden aan weers zijden. Het brood werd zonder meer in zakken afgeworpen. „Het komt toch kapot in de maag", zei mijn grootmoeder. De uitwerpploeg, waar bij uw correspondent zich ingedrongen had. stond voor het gierende wind gat, waar eens de deur van het toestel had ge zeten. Wij waren als schapen aan een lang touw vastgebonden aan onze vliegende kooi De reddingsgoederen lagen in het open gat. De uitwerp ploeg stond en lag klaar, twee man om de lading naar buiten te duwen, twee om haar naar buiten de kamer moet binnengaan, want Iedere bezoeker schijnt even belangrijk. Het thans drukke verkeer van het dorp naar de haven van Middelharnis gaat zowel over de laag gelegen verkeers weg, die voor het grootste deel onder water staat op sommige plaatsen nog bijna een halve meter maar ook over de hoge dijk langs het kanaal. De zachte kruin is finaal kapot gereden, maar ondanks dit ongemak blijft hij in gebruik, want snelle hulp is gewenst. Hierover trekken in trieste groepjes mensen met alleen een handtas, of met een bol kussensloop naar de vele wachtende schepen in de haven. Hier over gaan ook de koeien, naar weer an dere schepen, inderhaast gereed ge maakt voor dergelijk transport. Duizen den mensen en honderden stuks vee zijn zo in de afgelopen dagen afgevoerd en toen wij gisteren tegen de avond de droeve plaats verlieten, ging dit eva cueren nog onafgebroken voort. Stroom schepen Aan de haven komen de gehele dag schepen van de uiteenlopendste maten en typen aan. Men krijgt daarbij wel eens de indruk, dat de stroom te groot is om een goede organisatie mogelijk te maken. Het zou ons spijten, wanneer wij de indruk zouden wekken ook maar enigszins afbrekende critiek te willen leveren, maar het kwam ons nogal vreemd voor, dat wij met het passagiersschip Nassauplaat naar Rot terdam terug konden keren, terwijl er zich ongeveer tien mensen van Over flakkee aan boord bevonden, hoewel het schip gelegenheid biedt vierhonderd passagiers in verwarmde salons met goede zitplaatsen te vervoeren. Dit schip nam tegelijk mee terug enige honderden verse wittebroden, een hoeveelheid melk plus broodbelegging. Een onafzienbare hoeveelheid kleding ^t door talloze schepen in duizenden pakketten gelost aan de steiger van de veerboot. Honderden te hulp gesnelde mi- litairen geven deze pakken in een ket ting door naar een honderd meter ver der ingerichte evacuatiepost. De bedoe ling hiervan is, dat de geëvacueerden er eerst van kleding en zo mogelijk van eten worden voorzien, voordat zij scheep gaan naar veiliger oorden. Vliegtuigen Nog steeds cirkelen verscheiderfe vlieg tuigen boven het overgestroomde gebied op zoek naar eenzaam achtergebleven bewoners. Ook watervliegtuigen zijn hierbij en natuurlijk hefschroefvliegtui- gen, die van zo grote betekenis zijn ge bleken bij deze ramp. De binnenvaarttanker Venlo van de Verenigde Tankrederij te Rotterdam is eveneens gearriveerd in de haven van Middelharnis. Wegens de kapotte sluis kon zij niet opvaren door het kanaal, zo dat een kleine lichter langszij moest ko men om een gedeelte van de 350.000 liter te trappen. De machine zakte van 150 naar 100 meter, van 100 naar 50 meter. De hele en half verdronken aarde stroom de voorbij. Een driftige bel snerpte twee waar- schuwingsstoten. Iedereen klaar?De aarde raasde vlak onder ons voorbij. Eén belstoot, en wij duwden, stieten, trap ten de reddende lading overboord. Daarna, in de bocht, volgde een snelle blik uit het deurgat naar achter. Goed zo, alles op dat ene droge weitje, waarheen nu al de volgende ma chines neerzinken er daarachter nog één en nog één en nog één. Zo reden wij een half uur lang carroussel om die kleine plek in de rampgebieden en iedere keer, dat wij over het naamloos dorpje in de buurt streken, waren daar weer drie kinderen. die wuifden naar ons daar- til^, boven. Genoeg beloning! kostelijk drinkwater over te pompen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MEXICO. De Mexicaanse filmin dustrie heeft zich genoodzaakt gezien een beroep te doen op de bankiers. Dezen hebben toen opening van boeken geëist ten einde een iidee te krijgen van de uitgavenpolitiek van de studio's. Hun conclusie luidde o.a. dat sommige sterren wel zeer hoge gages ontvangen; Maria Felix krijgt bijvoorbeeld 250.000 peöbs per film, Frederic de Cordoba 150.000 en Dolores del Rio 100.000. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. In verband met de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, hebben de hoofdbesturen van de Konink lijke Nederlandse Korfbalbond, de Christelijke Korfbal Bond, de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, het Nederlands Handbal Verbond en de Nederlandse Tafeltennis Bond besloten alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag af te gelasten. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond komt vandaag in een bijzondere ver gadering bijeen, om zich te be raden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden en over het al of niet doorgaan van het wedstrijdpro gramma voor het komende weekeinde. Staat zal schade vorderen van rederij Faustus ROTTERDAM. De Staat der Nederlanden zal dezer dagen de dag vaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenares is van de Faus tus, die in de nacht van 6 op 7 No vember in de Nieuwe Waterweg bij De Griekse regering heeft besloten, aan Nederland, België en Groot-Britannië Ik 25 ton krenten, 25 ton sultana-rozijnen en vijftien ton wijn voor de slachtoffers van de watersnood te zenden. Hoek van Holland is vergaan. Het bestuur van deze rederij bezat twee schepen, waaronder de Faustus. Het andere schip is in Januari verkocht. De ^igenaren van deze rederij schij nen Grieken te zijn en wonen Engeland. De Staat vordert nader vast te stel len schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en voor het wegwerken van het wrak. BERLIJN. (Reuter.) De Oost- duitse premier Grotewohl heeft van het i" dienen van de begroting voor het jaar 1953 gebruik gemaakt om de „Yolkskammer", de tweede kamer, erop te wijzen dat het Westen poogt Oost-Du itsland te beroven van zijn beste krachten op allerlei gebied. Zelfs leden van de regering zouden bloot staan aan de verleidelijke aan biedingen uit het Westen. Het is de agenten van het Westen al niet eens meer begonnen om de kwaliteit van de mensen, maar vooral om de hoe veelheid, klaagde de premier. Op allerlei handige manieren proberen zij technici, professoren, scheikundigen, artsen, poli tici en zelfs leden van de regering naar het Westen te lokken. Daarbij maken zij zowel van beloften als, van bedreigingen gebruik. In West-Berlijn was men gisteren van mening dat men uit de woorden van Grotewohl mag opmaken dat Oost- Duitsland de gevolgen van de massale vlucht van zijn bevolking naar het Wes ten aan den lijve begint te gevoelen, In totaal zjjn er vorig jaar 118.000 mensen uit het Oosten van Duitsland naar het Westen gevlucht. In de eerste maand van dit jaar heeft men er al 25.000 ge registreerd. Premier Grotewohl deed gisteren een beroep op de gevluchten om naar de volksrepubliek Oost-Duitsland terug te keren. „Wij zijn bereid", zei hij, „om al die mensen weer op nemen". Hij beschuldigde de democratieën van het Westen ervan, dat zij onbeschaamde leugens verspreiden over de economische toestand in Oost-Duitsland, Hij gaf toe dat er af en toe tekorten waren aan bepaalde dingen, maar dat waren alleen maar groeistuipen van een jonge staat, zei hij. Wijzend op de lege zetel van de ge arresteerde minister Dertinger, zei Grotewohl: „Een ieder die, onverschil lig of hij een gewone burger is dan wel een minister, probeert ons met veel moeite verworven herstel ongedaan te maken, zal opgespoord en gestraft worden." Wind en water hernieuwen aanval LONDEN (A.P.). In grote spanning gingen de bewoners van de Britse Noord zeekust de nacht in. Wind en water hebben hun aanval hemienwd en de weerberichten zyn uiterst ongunstig. Met grote snelheid beweegt een storm zich in Zuidelijke richting voort. Het centrum zou vanochtend in de vroegte de reeds zo zwaar getroffen gedeelten van de Oostkust bereiken. In het Lagerhuis heeft Sir Maxwell- Fyfe, de minister van binnenlandse za ken, gewaarschuwd, dat de bevolking zich moet voorbereiden op nieuwe over- mingen, vooral tegen half Februari, wanneer er opnieuw zeer hoge vloeden worden verwacht. Daarom moeten de geëvacueerden bij voorkeur niet naar hun hulzen terugkeren, maar wachten totdat alle gevaar als geweken kan wor den beschouwd. De schade is zo groot, dat het onmo gelijk is om de zeeweringen weer in goede staat te brengen voor de nieuwe periode van springtij, die op 14 Februari begint, vertelde de minister. Op vele plaatsen staan de zeeweringen nog ge heel omder water, zodat men er niet aan kan wertken. De toestand begon gisteravond al heel vroeg ernstig te worden. Om half negen zou het water zijn hoogste stand moeten bereiken, maar reeds om half zeven stond het vijftien centimeter hoger dan het op het hoogtepunt van de vloed zou moeten staan. Polïtie-auto's rijden door het bedreigde gebied om de bevolking te waarschuwen tegen het nieuwe gevaar. De mensen die nog niet zijn geëvacueerd, hetzü uit koppigheid, hetzij omdat zij nog niet in gevaar heb ben verkeerd, begonnen gisteravond ook te vluchten. Voor velen was het te laat. Aan hen zijn zandzakken uitgereikt hun huizen mee te versterken. Politie houdt in vele verlaten dorpen de wachit. Ook in Engeland zijn er lieden die trachten zich te verrijken ten koste van mensen die al hun bezittingen in de steek hebben moeten laten. Tienduizenden in gevaar Bij King's Lynn heeft het stijgende water van de rivier de Ouse een ruim dertig meter breed gat geslagen in de dijk. Daardoor worden 35.000 mensen, die in de Ouse-vallei wonen met overstro ming bedreigd. Vrachtwagens met blok ken graniet zijn onmiddellijk uit Notting ham vertrokken naar King's Lynn om een poging te doen het gat in de dijk te stoppen. Terwijl meer dan 700 soldaten vrijwilligers zich inspanden om de door broken zeedijken van het eiland Canvey te herstellen tegen een nieuwe ramp, zijt^ meer. dan 50 van de 10.000 eiland bewoners. die tijdens het weekeinde geëvacueerd werden, door de politieaf- zetting heen gebroken en naar him hui zen gewaad. Zij hebben dekens en kisten voedsel bij zich en hopen een nieuw leven te beginnen. Maar lang niet allen zullen hun huizen bewoonbaar terug vinden. Honderden eenzamen Honderden houden het nog steeds vol in het door de zee bedreigde Sheerness, een stad van 17.000 inwoners, dicht bij de monding van de Theems. De Britse vloot onderhoudt elk uur een veerdienst naar de stad met voedsel en voorraden. Driekwart van Sheerness staat nog steeds onder water. Edward G. Robinson weer op het doek Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HOLLYWOOD. - Edward G. Robin son zal op het witte doek terugkeren in Harness Bull. In een korte, doch be langrijke rol in deze film zullen wij voorts Paulette Goddard ontmoeten. TOEGANGSWEGEN NAAR NOOOGEBIEO Toelichting van de K.N.A.G Verkeer naar Brabant nog steeds via Utrecht. Alblasserdam via brug over de Noord niet bereikbaar. De weg DordrechtMoerdijk is nog steeds ge stremd. Het eiland Beijerland is niet bereikbaar via de Barendrechtse brug, doch via Hekelingen N ieuw-Bij erland. 5 Hellevoetsluis en andere plaatsen op Putten zijn thans weer bereikbaar via de Spijkenisser- brug, Heenvliet, enz. Numansdorp is geïsoleerd, doch te naderen op dezelfde wijze als in punt 4 is omschreven. s-Gravendeel is bereikbaar via het veer te Wieldrecht, hetwelk te bereiken is langs de weg RotterdamDordrecht. Uiteraard zijn al deze wegen alleen open voor nulpkolonnes en plaatselijk verkeer dat er nood zakelijk moet zijn. De colleges en practica aan de Gro ningse universiteit gaan gewoon door. Dit niet omdat de Groningse studen ten geen hulp hebben aangeboden, maar omdat men het van hoger hand beter achtte, dat de Groningers, gezien de grote afstand, voorlopig thuisblijven. Ruim driehonderd losse arbeiders van de scheepvaart vereniging Zuid hebben zich spon taan aangemeld om hulp te bieden. -*■ Het nog niet in gebruik genomen revalidatiecentrum De Hoogstraat zal uitsluitend voor het opnemen van zieken ter beschikking worden gesteld. -X- De radioactie De hond in de pot van de A.V.R.O., om gelden in te zamelen voor' blindengeleide honden, is omgezet in de actie Zoden aan de dijk ten bate van het rampen fonds. Velsen-IJmuiden adopteert Stellendam. De raad heeft een voor lopig crediet van 50.000 beschik baar gesteld. De colleges te Rotterdam zijn stopgezet. De Brit se radiovereniging heeft alle Britse radioamateurs verzocht tot nader or der niet uit te zenden op de golf lengten tussen 3680 en 3720 kilo cycles teneinde het noodverkeer ten behoeve van de reddingswerkzaam heden in Nederland niet te storen. De gemeente Oost-Kapelle heeft de gemeente Burgh geadopteerd. De burgemeester van Amsterdam heeft de evacuatie-commisssie in die stad geïnstalleerd. De gezamen lijke Nederlandse sigarettenindustrie heeft ruim drie millioen sigaretten beschikbaar gesteld. De jubileum viering van de Wageningse vrouwe lijke studentenvereniging op 4 en 5 Februari gaat niet door. De col leges en practica aan de R.K. univer- f'teit van Nijmegen zijn voor de ge hele week gestaakt. Mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft gis teren een bezoek gebracht aan Goe- ree-Overfiakkee. Philips heeft de mobiele electrische centrale van haar rijdende tentoonstelling, met een vermogen van 120 kw., met bediening voor gebruik aangeboden. De groot loge van Noorwegen van de vrijmet selarij heeft een vliegtuig met dekens naar het Nederlandse Rode Kruis gezonden. De Belgische gemeente Sint Nicolaas heeft onderdak aange- bof* i aan evacué's uit Sint Philips- lana, Sint Maartensdijk, Sint Anna- land, Sint Laurens en Scherpenisse. Een Nederlandse kapper te Brus sel heeft een complete inrichting aangeboden voor een gedupeerde collega in het rampgebied. Het bestuur der Nederlandse redersver eniging verzoekt de naaste familie leden van zeevarenden uit de nood gebieden, die de opvarenden van Nederlandse koopvaardijschepen van hun toestand in kennis willen stellen, zich in verbinding te stellen met de rederijen, waartoe het schip waarop zij varen, behoort.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3