THOLEN vreest doorbraak van de binnendijken Stavenisse is nu geheel ontruimd Kerken roepen op tot gebed en offer mensen Meer naar Canada Zaaizaad voor noodgebieden Gevaar voorbij in Oostende HgT VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Hulp is opgedaagd voor het ge teisterde Schouwen enDuiyeland. Het haventje van Zierikzee ligt barstensvol met schepen en scheepjes van allerlei slag. Ne derland heeft de noodkreet ge hóórd!! (Luchtfoto K.L.M.) Dit meisje, van wie men ver moedt, dat ze vijf jaar oud is, kwam helemaal alleen in de Ahoy-hal het opvangcentrum voor evacué's in Rotterdam aan. Niemand weet wie haar ouders zijn, en of ze nog leven. Een soldaat uit Den Haag. Fran cois van der Velden, laat haar een bekertje melk drinken. Een moeder van Schouwen Duive-1 op haar schoot. Maar ze blijft wak-1 veiligheid van de vaste wal zal land. Vijf kinderen slapen om haar ker, al is ze totaal uitgeput. Wach- brengen. Voor ze daar met haar kin heen in een school in Zierikzee. Een I tend op de boot, die haar naar de I deren is, zal ze niet slapen. Dit is de dijk bij Sirijen in de Hoekse Waard. Het Boven: Met enorme letters heeft men op dc luiken water knaagt er aan. elk uur. elk ogenblik. Met zand- v]an ?en. '°te a?k -ZEND WATER!gekalkt. Het schip i'fft tn de Grevehngen voor Brouwershaven op Schouwen zakken proberen studenten en scnooljongcns de strijd cn de boodschap is bedoeld om doorgegeven te worden tegen de verraderlijke golven te winnen. door de vliegtuigen. (Luchtfoto K.L.M.) (Van onze speciale verslaggever) THOLEN, DINSDAGNACHT Het eiland Tholen is voor tweederde geen eiland meer, maar zee. Een zee, die mensen, vee en huizen verzwolgen heeft. Zij die het er levend hebben afgebracht, zijn naar de droge plek ken gevlucht. Een van die droge plaatsen is het stadje Tholen, waar de hulpverlening op volle toeren draait. Het stadje maakt de indruk van een groot hulpcentrum. Huis aan huis zijn evacué's ondergebracht. Alle beschikbare zalen zijn gevuld met slacht offers. Maar ook daar ziet men de toekomst donker tegemoet. De zee kabbelt nu tegen de zwakke binnendijken en men vraagt zich af wat er zal gebeuren als de wind sterker zal worden. de laatste overlevenden in veiligheid gebracht. Zullen die dijken, die geen échte zeedijken zijn. het dan houden? Wanneer zij niet bestand zouden zijn tegen het zeewater, is het leed voor het nu nog droge deel van het eiland niet meer te overzien. Niemand durft daaraan denken, maar als de nood zö hoog zou stij gen. is er voor het oude stadie Tho len ook weinig hoop meer. Daarom is een groot deel van de mannelijke eilandbevolking gemobiliseerd om te proberen de dijk bij St Annaland zó stevig te maken, dat de zee er niet doorheen zal breken. Dag en nacht wordt doorgewerkt om nieuwe ram pen te voorkomen. Vanavond zijn hier in Tholen vijf tig mensen uit Stavenisse aangeko men. Gered door een motorschip van de Samenwerkende Havenbedrijven uit Amsterdam. Vijftig verkleumde, angstige en wanhopige mensen wer den door dit schip uit een der wei nige. nog droge straten van Stave nisse opgepikt. Met als enige bagage wat kleren en beddegoed zijn zij aan boord ge stapt. Drie van hen waren er tame lijk ernstig aan toe. o.a. een 93-jarige vrouw, voor wie de emoties van de laatste dagen zwaarder geweest wa ren dan alle emoties uit haar lange leven te zamen. Het plaatsje is voor meer dan de helft weggevaagd. Maandag begon de evacuatie van Stavenisse en Woensdagmorgen zijn De mensen uit Stavenisse. die hier zijn aangekomen, zeggen: „Maar op Schouwen is het nog veel erger." Dat zeggen de mensen op Schou wen over Stavenisse. Een Tholense visser, die vanmiddag in de haven terugkeerde van een tocht naar Schouwen zei: Het is ontzettend. Ik heb er geen woorden voor. Op de dijken hebben we de koeien radeloos heen en weer zien lopen. Mensen hebben we niet gezien. We weten niet of ze gered of verdronken zijn. Bij de haven van Tholen staat het van 's morgens vroeg tot 's nachts laat zwart van de men sen. Men verdringt er zich voor elk schip, dat terugkeert uit Stave nisse, St Annaland of Schouwen. In een school is een noodhospitaal ingericht. Maar de ernstige gewon den, die er gebracht worden, moeten doorgestuurd worden naar de vaste wal. Naar Bergen op Zoom, dat al leen maar per boot te bereiken is. De voedselpositie is nog niet zorge lijk. Enkele keren zijn er door mili taire vaartuigen en tanks kisten met levensmiddelen aangevoerd. Het regiment Prins Frederik Hen drik en de Franse hulptroepen doen al het mogelijke om mensen en ma teriaal af en aan te voeren. Groot gebrek is er alleen aan drinkwater en electriciteit. Om een beeld te krijgen van de toestand op Tholen. zijn wij vanmid dag laat over het eiland gereden. Van Tholen naar Oud Vossemeer. waar gelukkig niets bijzonders gebeurd is. De weg tussen deze twee plaatsen is geheel intact en als men de droge weilanden aan weerskanten van de weg ziet. kan men moeilijk begrijpen, dat tien kilometer verder honderden mensen de dood hebben gevonden in de golven. Schapen en koeien grazen hier nog rustig op de weilanden en de boerde rijen staan kaarsrecht en kurkdroog overeind. Verdronken land Maar in St-Annaland begint de misère van het verdronken land. In dit dorp is Zondagmorgen de zee in ongekende kracht over de kade van de haven heengeslagen. Negen huizen werden in diggelen gebeukt en de Voorstraat werd herschapen in een snelstromende rivier. Nu is het water er al weer een stuk gezakt, maar de trieste overblijfselen van de huizen illustreren nog de ellende, die Zon dagnacht werd veroorzaakt door de woest geworden zee. In de haven liggen schepen van binnenschippers, die geboren en ge togen zijn in St-Annaland. Zij wor den nu geladen met de opgezwollen kadavers van koeien, paarden en varkens. Stavenisse kunnen we per auto niet bereiken. Daar is de zeedijk 't Scheld over een lengte van 1800 meter totaal weggeslagen. Een bewoner van deze streek, die ons wijst waar Stavenisse moet liggen, zegt: „Uit die zeedijk hebben ze nog niet zolang geleden alle Duitse bunkers weggegraven. Zo ontstonden zwakke plekken, waardoor de zee zfjn bressen sloeg. In de gaten heeft men namelijk zand gegooid en zand vermengt zich nooit met de vette klei van de dijk. Zelfs op de plekken waar telefoon palen stonden heeft de springvloed het eerst gaten in de dijken gesla gen". De weg van St Annland naar Sta venisse is voor het grootste deel on begaanbaar. Aan de linkerkant van de weg, die over de binnendijk loopt, staat het water maar enige centi meters hoog. Maar gisteren waren de uitgestrekte weilanden hier nog volkomen droog. Het water in de ondergelopen Weipolder. die tot Sta- loopt, ondermijnt op het ogenblik echter de dijk. Ook daar wa..r de dijk nog heel is stroomt het brakke water al onder de dijk door. Op deze plek zijn mannen uit Tho len en St Annaland bezig zandzak ken aan te dragen ter versteviging van de dijk. Wanneer zij er niet in zullen sla gen de vloed hier te keren zullen nog veel meer polders onderlopen. Tot het stadje Tholen toe. De gedachte aan deze nieuwe ramp vervult ieder, die nog in een droge woning woont,, met angst en schrik. Als de wind maar niet opsteekt. Dan zal dit ons bespaard blijven, denkt men. Eiland van ellende Zonder een woord te zeggen wordt er daarom gewerkt om het derde deel van het eiland Tholen, dat nog niet overstroomd is, te behouden. Maar het is moeilijk werken op de plek, die het meest bedreigd wordt. In het water drijft daar namelijk een tweehonderd meter lang eiland van hooi, stro en riet met daartus senin huisraad en dode koeien. Gis teren nog heeft men uit dat eiland van ellende en droefenis acht lijken van mensen uit Stavenisse geborgen. En de mannen moesten doorwerken om de dijk te redden. Ze hadden nergens anders oog voor. Ook niet voor de uitgeputte man uit Stavenisse, die met zijn kind in de armen geklemd werd opgepikt door een paar Tholenaars in een roeiboot. Toen hij in de boot werd gehesen bleek, dat zijn kind, waarmee hij een dag op een dak van een verwoeste boerderij had gezeten, gestorven was. Dit zijn de met geen pen te be schrijven gebeurtenissen, die de be volking van het eiland Tholen bij tientallen hoort. Men hoort het. en wordt er stil van. Woorden zijn er ook niet te vinden vooral dit mense lijke leed, dat deze streek van ons land in de diepste duisternis heeft gedompeld. Daar is de stikdonkere nacht, waarin Tholen door het uitvallen van de electrische stroom, nu gedom peld is, niets bij. Helicopter doodt eerste luitenant Op Oude Tonge is Woensdagmid dag een eerste luitenant getrof fen door de schroef van een heli- coptère en op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd per tankboot naar Bergen op Zoom over gebracht. De regering deelt mede: in ver band met de ramp, die Neder land heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten aan staande Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere ver ootmoediging, tot gebed en tot offer. De Koningin zal zich om één uur op die dag via de radio tot ons volk richten. De programma's der omroep verenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de ver wachting uit. dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag reke ning zal worden gehouden. Slachtoffers van de watersnood in Nederland en Engeland, die naar Canada willen emigreren, zal speciale hulp worden geboden. Aldus heeft de Canadese minister van immigratie, Walter Harris, verklaard. Het is mogelijk, zei hij, de over tocht van hele gezinnen gedeeltelijk voor Canadese rekening te nemen. Tot dusver kregen uitsluitend alleen staande personen of vooruit reizende gezinshoofden subsidie op hun over tocht. Als er nog meer stappen genomen kunnen worden, om de slachtoffers te helpen, zullen ze in overweging ge nomen worden, aldus Harris. De voorzitter van de Vereniging voor de Teelt van en handel in Tuin- bloemzaden verzoekt de zadenhande- laren. die uit de geteisterde gebieden zijn of worden geëvacueerd, dan wel in hun woonplaats zijn gebleven, zich in verbinding te stellen met het secretariaat der vereniging. Eland straat 42, Den Haag, telefoon K 1700 —331881. Een hulpactie wordt voorbereid, teneinde hun zaaizaad ter beschik king te stellen. TOEGANGSWEGEN NAAR NOODGEBIED De bewoners van Oostende hebben vanochtend vroeg een paar angstige uren doorleefd: de vloed bereikte zijn hoogtepunt en een harde wind deed de gol ven tegen de kruin van de zee dijk slaan. Een nieuwe overstro ming dreigde maar er gebeur de niets en na enkele uren was het gevaar geweken. Het totale aantal doden door de stormramp in België blijkt veertien te bedragen, van wie zeven in Oost ende om het leven zijn gekomen. Verkeer naar Brabant gaat nog steeds via Utrecht, Alblasserdam is via de brug over de Noord niet bereikbaar. De weg Dordrecht-Moerdijk is nog steeds gestremd. Het eiland Beijerland is niet be reikbaar via de Barendrechtse brug, maar via HekelingenNieuw Beijer land. Hellevoetsluis en andere plaatsen op Putten zijn thans weer bereik baar via de Spijkenisserbrug. Heen- vliet, enz. Numansdorp is geïsoleerd, maar te naderen via Barendrechtse brug, Hekelingen etc. 's-Gravendeel is bereikbaar via het veer te Wieldrecht. dat te bereiken is langs de weg Rotterdam—Dor drecht. Alle andere verkeer wordt tegen gehouden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3