EXTRA-EDITIE STAVENISSE het zwaarst getroffen Nieuwe doorbraken Dodencijfer thans 1272 Koningin biedt paleis aan Vermoedelijk 300 doden Het VrijeYblk AGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL BEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 5 Februari 1953 rit?. N.V. De Arbeiderspers, Hekelvela IS,1 Amsterdam, tel. 38811. Dir. H. v. Kuilenburg en C. v. d. Waerden. Abonn.prljs 49 cent per week, ƒ6,35 per kwartaal. Losse ars: 13 cent per ex. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4500 GIGANTISCH REDDINGWERK DUIZENDEN GEBORGEN Na een naclit van felle rukwinden, hagel- en sneeuw buien, trekken duizenden redders uit vele landen met nieuwe energie op, om door te dringen tot de meest geïsoleerde plekjes van ons overstroomde land. Aan de andere kant is de massale uittocht begonnen. Duizenden zijn reeds veilig geëvacueerd, moe en ongelukkig en ziek: maar ze zijn in goede handen. Onze aandacht concentreert zich vandaag op de velen, die nog niet zijn gevonden of nog niet konden worden bereikt of die achterbleven in eenzame, halfvernielde dorpen, omdat ze hun grond en vee niet in de steek wilden laten. Het laatste nieuws Donderdagmorgen is: Niet alleen uit Zierikzee, maar thans ook uit Brouwershaven en het zwaar geteisterde Dreischor, uit Bruinisse en Haamstede, verzamelplaats voor vele omringende dorpen, worden de men sen afgevoerd door een vloot van de meest uiteenlopende sche pen, door vliegtuigen met Nederlandse, Engelse en Amerikaanse piloten. Ondanks deze massale reddingactie kan men over Schouwen en Duiveland slechts in sombere termen spreken: men vreest zeer vele doden. Storm! Daarvoor had men deze afgelopen nacht dodelijke angst in de overstroomde gebieden. Vanmorgen meldde de pol der Walcheren dat de hoge vloeden met harde windstoten geen rampzalige gevolgen hebben gehad. De bedreigde punten hiel den stand. Ook elders was dit het geval. Nergens werd in de loop van de nacht groot alarm geslagen. Ook in het land van Heusden en Altena niet, waar Almkerk weer tot bedaren kwam en weinig last had van harde wind. Zwart nieuws komt vanmorgen van Stavenisse, waar het aantal doden ver over de 200 wordt geschat. En van Schouwen, waar een nieuwe dijkdoorbraak is. Zevenbergen vocht de hele nacht op twee bedreigde pun ten tegen de aanwakkerende wind. Ook hier en in Fijnaart evenals in 's-Gravéndeel werd de avondklok afgekondigd. Vele geëvacueerde gemeenten gaan daar thans toe over. Naar uit radioberichten over noodgolf en amateursbanden opgemaakt mag worden, zijn hedenmorgen de laatste dijken op Schouwen bij Noordgouwe doorgebroken. De toestand is zeer kritiek. Men heeft alle hulp gevraagd, die maar enigszins te krijgen was. Een groot aantal schepen wordt naar het ge teisterde eiland gedirigeerd. Ook vliegtuigen zijn opgestegen om zoveel mogelijk hulp te verlenen. Nadere bijzonderheden waren vanmorgen om kwart voor elf nog niet bekend. Zoals men weet, was het duinengebied ten noordwesten van Burgh nog het enige droge gedeelte van het eiland. Eveneens vanmorgen werd gemeld, dat een Engels amphibie- vaartuig zich in zinkende toestand in de omgeving van Zierikzee bevond. Men heeft onmiddellijk assistentie gevraagd. Het noodziekenhuis in Noordgouwe, de dorpen Schuddebeurs en Zonnemaire voor dat deel, dat nog droog stond, zullen onder stromen indien niet tijdig de watervloed wordt gekeerd. Een enorme vloedgolf spoelde Stavenisse op de Westelijke punt van Tliolen vrijwel van de kaart. In de omgeving van de kerk is alles één ruïne. Er vielen volgens de burgemeester drie honderd doden. VJ Het aantal slachtoffers van de watersnood is op het ogen blik gestegen tot 1272. De -Koningin heeft het paleis 't Loo aangeboden voor geëvacueerden. Het wordt mét butagasapparaat, keukeninrichtïng en kok ter beschik king gesteld. Prinses Wilhelmina staat auto af Prinses Wilhelmina heeft haar par ticuliere auto. een Cadillac, ter be schikking gesteld van het ziekenver- voer. De burgemeester van Stave nisse heeft getelegrafeerd, dat er alleen al in zijn stadje op Tholen vermoedelijk driehon derd doden 'te betreuren zijn. Hij noemt Stavenisse in zijn telegram de zwaarst getroffen gemeente van Europa bij deze laatste watersnood Er is geen. enkel huis onbeschadigd, en een groot gedeelte van de ge meente is geheel verwoest. Vanochtend vroeg heeft de militaire commandant van Den Bom mel de onmiddellijke évacuatie van Oude en Nieuwe Tonge gelast Nieuwe Tonge heeft hierbij voorrang. Een zeventigjarige Groninger is J gearresteerd (D. J.l omdat hij geld, dat hij ophaalde voor het Nationaal Rampenfonds, in eigen zak had ge- stoken. Het hospitaalkerkschip De Hoop is uitgevaren om hulp in de getrof fen gebieden te verlenen. Op zijn eerste reis redde het schip Zeelands oudste inwoner, de 102-jarige Opa Kip uit Dreischor en twintig ernstige zieken. Indonesië heeft met ontroering de berichten over de watersnood in het Zuiden gehoord. De Nederlandse Hoge Commissaris, graaf v. Bylandt, wekte de Nederlanders in Indonesië op zoveel mogelijk steun te verlenen. Tienduizenden zijn er, na de gigantische reddingwerkzaamheden van de eerste helft van deze week reeds gered. Duizenden wachten thans nog op htm redding. Het werk is vanmorgen met grote ernst op nieuw begonnen. Van alle hoeken der aarde stro men enorme giften voor de getroffen gebieden toe. Men kan zich niet her inneren. wanneer ooit zulk een bij zondere spontane hulp werd gebo den.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1