Naamloze helden EXTRA-EDITIE Al zeven millioen in Rampenfonds Al het mogelijke wordt gedaan Plunderaars zullen flink1"onder handen worden genomen Radiozender dirigeert de schepen Vluchtelingen in Haamstede Dodencijfer thans 1272 Avondklok in 's-Gravendeel Degradatie na plichtsverzuim Het VrijeVölk AGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 5 Februari 1953 UI tg. N.V. De Arbeiderspers. Hekel veltl 15, Amsterdam, tel. 38811. Dir. II. v. Kuilenburg en C. v. d. Waerden. Abonn.prija 49 cent per week, 6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 eent per ex. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4500 REDDERS ZWOEGEN DOOR ■MODDER OP SCHOUWEN (Van een speciale verslaggever) Op en om en boven de belse ruïne van Scbouwen-Duiveland is een monster-reddingactie op gang gekomen. Maar laat vooral niemand denken dat liet een „organisatie" is die de honderden en bonderden miserabelen van daken en zolders en vlotten haalt. Woensdagavond om zeven uur had het Nationaal Rampen fonds een bedrag van 7.131.000 gulden ontvangen. Het was binnengekomen via de Nederlandse Bank, de postehèque- en girodienst en in contanten. Prins Bernhard is Woensdagmiddag als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds geïnstalleerd. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, zal iedere avond voor de radio meedelen, hoeveel er is binnen gekomen. Hij doet dit aan sluitend op het nieuws van zes, zeven en acht uur. Inmiddels blijven uit alle delen van het land berichten binnenko men die duidelijk blijk geven van het grote medeleven met de getrof fen mensen. Wij doen slechts een greep. Collecten in dc stad en provincie Groningen hebben een millioen op gebracht. De gemeente Amsterdam stelt een half millioen beschikbaar. De eerste straatcollecte in Amsterdam heeft ƒ200.000 opgebracht, De werf Wilton Fijenoord in Schiedam geeft een kwart millioen: 100.000 van de ar beiders en beambten en ƒ150.000 van de directie. De BPM heeft een half millioen beschikbaar gesteld en de Nederland se Aardolie Maatschappij ƒ25.000. Prinses Wilhelmina heeft 25.000 ge schonken. Het in Amsterdam nog bestaande Watersnoodcomité heeft ƒ250.000 be schikbaar gesteld en 140.000. die het al had ingezameld. Kleine plaatsen, veel geld In veel kleine plaatsen zijn grote bedragen ingezameld. De streek Noordeinde. behorende tot de Noord hollandse gemeente Graft, bracht ƒ1077 bijeen. Dat is ƒ12.37 per in woner. IJlst: ƒ4600 (drie gulden per man) en twee en een halve ton kle ren. (Zie verder pag. 2) (Van een onzer verslaggevers) Op het gebouw van de provinciale griffie te Middelburg staat thans een radiozender, bediend door de marconist 'van de sleepboot Zwarte Zee, de heer Pieters. Alle schepen in de Zeeuwse wate ren zijn thans van Middelburg uit te bereiken, zodat de hulpverlening goed geregeld kan worden. Jammèr genoeg is de haven van Zierikzee op het ogenblik bij laag water bijna niet te bereiken, de lange strekdammen aan beide zijden van het kanaal vertonen grote ga ten. De eb en de vloedstroom heb ben zodoende vrij in- en uitgang en brengen heel wat zand naar binnen. Hulp is opgedaagd voor het ge teisterde Schouwen en Duiveland, Het haventje van Zierikzee ligt barstensvol met schepen en scheepjes van allerlei slag. Ne derland heeft de noodkreet ge- (Luchtfotó K.L.M.j In Haamstede op Schouwen-Duive- land zijn ongeveer vijfhonderd vluch telingen bijeen uit de dorpen Seroos- kerke, Scharendijke, Noordwelle, Ellemeet, en Eikerzee. Scholen en ge bouwen en particuliere huizen zitten er vol. Renesse blijkt voor het grootste deel gespaard te zijn. Van de 150 in woners van Burghersluis zijn er tien omgekomen. De schepen „Ouderzorg" en „Vertrouwen" zijn aangekomen met een uitgebreide apotheek en vier doktoren aan boord. Beide schepen zouden Woensdag meteen zestig mensen elk evacueren. Later op de dag is het bericht ont vangen dat de toestand in N i e u w e- T o n g e zeer kritiek is. Evacuatie per hefschroefvliegtuig is dringend gewenst. Ook evacuatie mei boten met hulpmotoren wordt mogelijk ge-1 Prinses Wilhelmina heeft haar par- acht via Battenoord en omgevingticuliere auto. een Cadillac, ter be naar Oude-Tonge. Boten moeten naar schikking gesteld van het ziekenver- Oude-Tonge worden gedirigeerd. voer hóórdl; Het aantal slachtoffers van de watersnood is op het ogen blik gestegen tot 1272. Tal van alarmerende berich ten die wij ontvangen van onze verslaggevers ter plaatse, spre ken over grotere aantallen do den. Dit is evenwel het offi ciële cijfer. Op pag. 5 publiceren wij een overzicht van alle plaatsen, waar slachtoffers zijn gevallen, Helicopter doodt eerste luitenant Op Oude Tonge is Woensdagmid dag een eerste luitenant getrof fen door de schroef van een heli- coptère en op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd per tankboot naar Bergen op Zoom over gebracht. Prinses Wilhelmina staat auto af (Van een speciale verslaggever) Millioenen in ons land vragen zich af, waarom niet op groter schaal mensen kunnen worden gered van geïsoleerde boerderijen. Laat men dit bedenken: het verwoestende water in de polders staat niet stil. Er zit meestal een verraderlijke stroom in, die van gat tot gat staat. Doorbraakgaten, sloten en ondergelopen sluisjes veroorzaken een krachtige trek ter plaatse, die het de roeiers vaak onmogelijk maakt een boerderij te naderen. Bovendien stuiten vele vaartuigen op obstakels als hekken en bruggetjes en prikkeldraad. De gevaren zijn vele en de mannen doen het uiterste. Maar ook de ervarenste roeier raakt uitgeput. Helicopters hebben aan een paar meter genoeg om te dalen. Maar als die paar meter ontbreekt kan dat toestel NIET dalen. En de uitgeputte mensen op de daken zijn veelal te zwak om de okselhaken lang genoeg vast te klemmen, om in de helicopters gehesen te kunnen worden. Watervliegtuigen zijn het nuttigst. Maar zij landen alleen in een polder, als men de garantie heeft dat er voldoende water staat om veilig te landen. De minste stoot of schamping van een obstakel doet het toestel bij landing of opstijgen verongelukken. Maar iedereen doet het alleruiterste zonder op eigen levens gevaar te letten. De stroom geredden stijgt gestadig. Al begrij- pen we dat men het nóg sneller zou willen. (Van een onzer verslaggevers) Gedurende de afgelopen dagen zijn in het vreselijk geteisterde 's Gravendeel meer dan tien mannen gearresteerd, die 's nachts gebruik makend van de volstrekte duisternis, verlaten huizen binnendrongen om te plunderen. Dinsdag werden er drie be trapt, één afkomstig uit Amsterdam, één afkomstig uit Zeist en de derde uit Dordrecht. Zij waren gekomen met de boot of met een auto en hadden voorgegeven hulp te willen bieden. Dinsdag ook betrapten militairen een viertal duistere lieden, die bezig waren een boot te stelen, waarmee ze hun schandelijk bedrijf gemakke lijker konden .uitvoeren. Drie van de vier wisten te ontko men, maar de vierde werd gegrepen door militairen. Inwoners van 's-Gravendeel zijn van plan de hardste maatregelen tegen deze laffe indringers te nemen. Plunderaars mogen er wel rekening mee houden, dat wie tegen de lamp loopt een grote kans heeft nooit, meer thuis te komen! Het zwaar getroffen 's-Gravendeel, waarin zich nog ongeveer duizend mensen bevinden, die niet wilden worden geëvacueerd of die terugkwa men, heeft de avondklok ingesteld. Het is verboden om van half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens op straat te zijn, mits men toestemming heeft. De politie heeft opdracht ge kregen na eerste sommatie te schie ten. Zeshonderd en vijftig man rijks politie zijn naar de overstroomde ge bieden gedirigeerd. De politie pa trouilleert zeer druk in de bereikbare rampgebieden. Zij controleert boten en ponten. (Zie verder pag. 2) Naar uit Den Haag wordt medege deeld hebben op Walcheren een be roeps-sergeant-majoor en twee be roeps-sergeanten zich met grove ver onachtzaming van hun plicht ont trokken aan dc hulpverleningswerk- zaamheden, waarvoor zij waren in gezet. Zij zijn onmiddellijk gede gradeerd. Prins Bernhard is Woensdagmor gen oin half acht met de Olivier van Noort" uit New York op Schip hol teruggekeerd. Hij werd verwel komd door de Koningin en door minister Beel. Er is geen sprake van organisatie. Er kan geen sprake zijn van organisatie. Enkele buien De weersverwachting van het KNMI te De Bilt, geldig tot Donderdagavond luidt: Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Gelei delijk afnemende en naar Noordoost ruimende wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Wel wordt er gewerkt met radiozenders, wel zijn er centrale posten, wel wordt er met vlaggen geseind. Maar de helden, die met hun eigen handen en hun eigen initiatief als redders door de kadavers waden, dat zijn de polderjongens, wier handen barsten van de blaren door het roeien, en dat zijn de schippers van vissersboten zonder radio aan boord, die maar varen en varen en varen zonder rust en steeds maar mensen aan boord hijsen en wegbrengen: naar Yerseke, naar Wemeldinge, naar Bergen op Zoom. Ik heb nu gezien met- eigen ogen hoe deze mannen in vrome eenvoud doen wat ze vanzelfsprekend hun plicht vinden. Laat Nederland voor hen de hoed afnemen want zij hebben recht op onze innige dankbaarheid! Er is een monster-reddingactie op gang gebracht: Ja! Rond de kapotte dijken van Schouwen-Duiveland lig gen honderden schepen. Alleen al tussen Ouwerkerk en Bruinisse waren er Woensdagmiddag toen de Noordwester al begon op te steken 134 te tellen. Boten van de marine, uit Katwijk, IJmuiden en Wieringen. uit België en Engeland, plezierjachten en landings vaartuigen. Helaas, het merendeel van deze meest grote schepen kon vrijwel niets uitrichten. Want terwijl daar in de Oosterschelde en op de Keeten en het Mastgat en de Zïjpe en op dc Grevelingen genoeg tonnage lag om half Zeeland te evacueren konden niet genoeg kleine bootjes sloepen en liefst motorsloepen bij de doe len komen. Zie verder pag. 5 Een moeder van SchÖUwen Duive-op haar schoot. Maar ze bliift wak- veiligheid land. Vijf kinderen slapen om haar ker, al is ze totaal uitgeput. Wadi- brengen heen in een school in Zierikzee. Een tend op de boot, die haar naar de van de vaste wal zal

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1