Ruim 150 Schouwen vliegtuigen boven -Duiveland y Financiering herstel los van militaire uitgaven ,B.B.persfotograaf in het land Yoeg 341 Honderden schepen brengen bewoners snel in veiligheid Zorg dat het groeit PIET PAK-AN Opvallende reddingen O Wat doet het weer? HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 10 i (Van een onzer verslaggevers) Meer dan honderdvijftig vliegtuigen zijn er Woensdag ochtend in alle vroegte ingezet om de evacuatie en de hulp aan de geïsoleerden met zo groot mogelijke kracht aan te vatten. Daaronder waren twintig helicoptères. Daarbij kwam de hulp van zo'n 750 grotere en kleinere schepen, die er in slaagden honderden en honderden evacuerenden op het veilige vaste land te zetten. Door dit alles verminderde in de loop van de Woensdag veel leed maar helaas niet alles. Duizenden bevinden zich nog in de allergrootste moeilijkheden. De redding zal voor hen snel, heel snel moeten komen. Hel zwaartepunt van de acties was In de loop van Dinsdag: en Woensdag; vrijwel geheel 'Sehouwen-Duiveland, dat voor verreweg het grootste ge deelte kon worden geëvacueerd, met uitzondering van het meest weste lijke gelegen duinengebied. Hoe de toestand daar is. viel Woensdagavond nog niet te overzien. Een volledige opsomming van alle plaatsen waar schepen en vliegtuigen hebben gewerkt, is onmogelijk te geven. Naast luchtmacht en scheepvaart is de hulp van de Nederlandse. Bel gische. Franse en Amerikaanse mili tairen in het begin van deze week bijzonder groot geweest. Bij duizen den zijn zij ingezet om dikwijls het zwaarste werk te doen. Duizenden militairen Langzamerhand werd de leiding van deze werkzaamheden, eerst in handen van lagere functionarissen, gecoördineerd, hetgeen tot resultaat had. dat de acties doelbewuster wer den gericht. Het aantal militairen dat deelneemt aan de acties, wisselt tussen 10.000 en 20.000 De schepen van de Koninklijke Marine hebben grote hoeveelheden voedsel kunnen meenemen. Twaalf duizend noodrantsoenen en drie dui zend warme maaltijden werden op de bases uitgegeven Ook medische hulp kon door deze schepen worden geboden: er gingen dertig artsen uitrustingen en grote hoeveelheden medicijnen, penicilline en ontsmet tingsmiddelen ook voor veeartsc- nijkundige doeleinden naar de getroffen gebieden. Het voornaamste werk van de Ma rine en de particuliere schepen was ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a Z In alle ellende wordt hier en daar wanhopig strijd ge- J Ceverd tussen uitgeputte slachtoffers en doodvermoeide 2 redders. Enige malen al hebben de redders vergeefse tochten gemaakt. De mensen willen niet weg van de brokstukken van hun huizen. 2 Zij verkeren in ernstig levensgevaar, maar ze houden koppig vast aan de laatste resten van wat hun bestaan was. Zij zullen tóch weg 2 moeten. En dan zullen velen hunner voor de noodzaak staan uit het niets een nieuw bestaan te scheppen. eyepwel de eyacugtie. Waar schepen niet konden" doordringen, moesten helicoptères het werk overnemen. Helicoptères klaar De hefschroefvliegtuigen hebben gisteren het evacuatiewerk op Sehouwen-Duiveland voor het over grote deel volbracht, naar men op de basis Woensdrecht meende. Er was één groot Amerikaans toestel, dat niet minder dan acht personen tegelijk aan boord kan nemen, de acht andere Amerikaanse helicoptères kunnen drie mensen vervoeren bui ten de piloot Het bezwaar van deze machines is echter dat ze slechts weinig brand- stof mee kunnen nemen: zij kunnen drie uur in de lucht blijven en moe ten dan op Woensdrecht opnieuw tanken hetgeen overigens slechts vijf minuten in beslag neemt. De En gelse toestellen hebben een g"otere actieradius, maar kunnen niet meer mensen tegelijk aan boord nemen. I Ook het werk van de luchtmacht is thans volkomen gecoördineerd Van Nederlandse zijde beschikt men I slechts over de lestoestellen voor op- I leiding van militaire vliegers al heeft men thans ook de beschikking over een aantal K.L.M.-Dakota's en vier toestellen van prins Bernhard. J Ten slotte nemen twee hefschroef vliegtuigen van de Belgische lucht- I vaartmaatschappij Sabena deel aan de reddingacties; zij lat enzich lei den door het basiscommando van waar uit de acties worden gediri geerd De gewone vliegtuigen heb ben voornamelijk tot taak de tech nische hulpverlening te verzorgen 'De Nederlandse luchtmacht heeft een groot aantal verkenningsvluchten Besef uw plicht Daarom is het goed. dat het Nederlandse volk zijn plicht beseft. De socialistische beweging helpt waar zij kan. Het N.V.V. en de daarbij aangesloten vakorganisaties hebben hun bijdrage verhoogd. Van een ton tot een kwart millioen. Uit het land komen goede bijdragen van mensen, die bij onze kantoren geld brengen. Leeuwarden 15,- Arnhem 200,— Amsterdam 600,— Den Haag (personeel AP) 192,— bezorgers 120,— 1127,— 2 Dit is een goed begin. Zorg, dat het groeitl •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••©••••I VAN OVERAL KOMT DE HULP Hier staat een gigantische Ameri kaanse ..Vliegende Verhuisuagen" op Valkenburg onmisbare goederen te laden om ze naar de noodgebieden over te brengen. gemaakt onmiddellijk na het losbar sten van de eerste ramp-neldingen. Boven vijf en twintig plaatsen heeft men levensmiddelen en medicijnen afgeworpen, elders gingen rubberbo ten en zakken zand iri grote hoeveel heden naar beneden. De luchtmacht wierp 59.700 zand zakken. 11.150 broden. 2000 liter drinkwater en duizenden bussen voedsel, Rode-Kruispakketten en dekens af in de tijd van zes uur. De vliegers hebben vrij veel last van vliegtuigen, die niet aan de hulp acties deelnemen, maar slechts over vliegen voor sightseeing Overigens heeft de hulp van heli coptères reeds een ongeluk ten ge volge gehad: bij de redding van ge troffenen op Sehouwen-Duiveland is een van de bewoners van Oude Ton- ge door onoplettendheid in de razend snel draaiende staartschroef gelopen en gedood. In de evacuatie zelf is de toestand vrij onoverzichtelijk. In de eerste plaats Rotterdam (met de Ahoy-hal) en verder ook Dordrecht zijn de steden, die als doorgangscentrum dienen. Van Rotterdam uit gaat een groot aantal geëvacueerden door naar Den Haag. van Dordrecht uit waar men alleen de zieken kan houden, en waar de Victoria-biscuitfabrieken tot door gangshuis zijn ingericht - gaan zij naar Utrecht, dat tussen der'ig- en veertigduizend mensen kan helpen. Er zijn ettelijke plaatsen en land streken die geheel geëvacueerd moe ten worden Zierikzee bijvoorbeeld. Schouwen Duiveland (voor het groot ste gedeelte reeds vertrokken!, Ab- benbroek. Klundert en een groot aan tal kleinere plaatsen. Een zeshonderd mensen van Goeree Overflakkee schijnen in Dinteloord zelf in het bedreigde gebied te zijn ondergebracht, de overige bewo ners van dit eiland zijn in de rich tingen Rotterdam en Dordrecht ge gaan. Krabbendijke bood voorlopig onder dak aan achthonderd verdrevenen uit Oostdijk. Rilland Bath en Waar de. Tilburg bergt zeventienhonderd vluchtelingen een aantal overigens, dat nog steeds stijgt. In vrijwel alle grote Brabantse plaatsen zijn thans vluchtelingen opgenomen. Zolang de evacuatie nog -gaande is. zal het onmogelijk zijn een precies overzicht tè krijgen, waar de bévol- king van de verschillende dorpen en steden is ondergebracht. Deze toe stand zal waarschijnlijk nog geruime tijd zo duren Nog steeds immers bli'ft er gevaar bestaan. Daarbij moeten 300.000 mensen de schatting van Woensdag .die alles hebben verloren, zó spoedig mo gelijk worden geholpen. Wanneer hier enig overzicht te geven zal zijn, valt thans nog absoluut niet te voor zien Reserve-kapitein-vlieger J. Hoekstra thans niet in ac tieve dienst, maar onmiddellijk beschikbaar toen de ramp los brak heeft op bijzonder op vallende wijze een aantal mensen weten te redden. Met een sporlvliegtuig voerde hij drie rubberboten mee. die hij na een moeilijke nachtelijke vlucht afwierp op punten waar de nood zeer groot was. Met lange touwen wist hij tussen de boten en de punten waarop de slachtoffers zich be vonden, een verbind'ng tot stand te brengen, zodat zij de bootjes naar zich toe konden trekken. Ook vóór deze uiterst opval lende redding had de heer Hoekstra reeds bijzonder goed werk verricht: een voorbeeld van de ongelofelijke prestaties, die thans in de rampgebieden worden verricht. 341 De matroos Steur haalde de auto. die met ver van het hotel op een plein stond geparkeerd. Voor het notel liepen nog de speurders van de geheime politie ijverig te drentelen. Steur haalde de vrienden op en de rest van de nacht brachten ze in de wagen door. Toen de ochtend aan brak gingen ze op zoek naar een nieuw onderkomen. Woningnood be stond er in de hoofdstad Panao niet Ze huurden een kleine woning in een nietszeggende buurt, kochten wat gor dijnen voor de ramen en vonden dat ze voorlopig wel weer voldoende wa ren ondergedoken. Op afgesproken uren luisterden ze naai de zenders van hun Atlantiaanse makkers in het vliegtuig. Dat koerste op ontzaglijke hoogte in de omgeving, gereed om op drachten uit te voeren en tevens dienst doende als een soort telefoon centrale. Op een middag seinde het vliegtuig de verwachte boodschap ..We hebben contact gehad met de regering," ver telden dê Atlantianen. „Minister-pre sident Nonoma heeft een boodschap laten uitzenden, dat hij jullie in de ministerraad wil ontvangen. Morgen middag om twee uur Dr Waldorp vroeg: Hebben jullie alle maatre gelen getroffen? De Atlantianen ant woordden: Alles voor elkaar De volgende middag begaven Ber- tus Bink en dr Waldorp zich naar het kolossale senaatsgebouw, waar de mi nisterraad vergaderde. Ze waren dit maal op alles voorbereid en hun pak ken waren verdacht dik. Tot hun ver bazing werden ze nu echter niet ge fouilleerd. Ze werden naar een kleine zaal gebracht, waar de ministers van Nemoria rond een tafel zaten. Er wa ren nog meer autoriteiten: chefs van de generale staf in fraaie uniformen en andere militaire deskundigen Wij wilden u enige vragen stel len. zei minister-president Nonoma. (Van onze parlementsredacteur) De redering zal het herstel van de verwoeste gebieden met kracht ter hand nemen. De grote bedragen, die daarvoor nodig zullen zijn, zulien onafhankelijk van de militaire uitgaven worden uitgetrokken. Dit heeft de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, Woensdagmiddag in de Eerste Kamer verklaard. mag verlenen aan de bedoelde vor mingssamenkomsten, aangezien zij daarmee het anti-godsdienstige Hu manisme zou bevorderen. Hij noemde het Humanisme een „dodelijk gevaar voor onze samenleving". De heer Algra (a.r.) meende op zijn beurt, dat de Humanistische ac tiviteit in het leger ook ongewenst blijft, indien zij als „ethische wel zijnszorg" wordt aangeduid, zulks ter onderscheiding van de „geeste lijke verzorging", welke alleen aan de kerken dient toe te komen. Z.i, beoogt het Humanistisch Ver bond wel degelijk geestelijke verzor ging en daaraan mag de overheid niet meewerken. De heer Algra meen de overigens, dat deze kwestie de hele regering raakt en niet alleen minister Staf. De Kamer heeft de begrotingen van Oorlog en Marine gisteren in het begin van de avond z.h.st. goedge keurd. De communisten als gebruike lijk tegen. Tijdens het debat is voor al aandacht besteed aan het optre den van het Humanistisch thuisfront „Humanitas" en de rol, welke de militaire overheid te dien aanzien heeft in te nemen. De K.V.P.-er Jhr Ruys de Bee- renbrouck had Dinsdagavond, in navolging van zijn partijgenoot pater Stokman uit de Tweede Kamer, be zwaar gemaakt tegen het verlenen van verlof aan militairen voor het bijwonen van vormingssamenkomsten van „Humanitas". Hij wilde zich niet verzetten tegen het verlenen van overheidssubsidies aan deze organisatie, maar meende dat de overheid geen medewerking GROTE VAART Abbekerk. 5 v. Rott n. Bremen. Arnedijk. 4 600 mijl o. Kp Race n. Antwerpen. Aljjenlb. 4 450 mijl z. St. Vincent n. Las Palmas. Amsteldlep. 4 615 mijl z.w. Fayal n. Curacao. Aal- sum, 4 v. Monrovia n. Dakar, \bbp- dljk, p 4 Lizard n. New York. Aliotli, thuis via Antwerpen p 5 Flnisterre. Ampenan, 4 v Bombay n. Madras. Aardl.jk, 4 250 mijl.z.w. Kaap Race n. New York. Amor, p 4 Kaap Matopa .n. Piraeus Arendskerk. thuis 5 te Hong kong. Aagtedijk. 3 390 mijl o Madras u. Colombo. Bintang. 6 te Los Angeles verw. Blitar. 5 v. Duinkerken te Ant werpen. Blommersdijk. 4 v. Rott. te New York. Bosclifontein. uit 4 v Port Said. Bonaire, 4 1400 mijl no.t.o. Bar bados n. Bardados. Boskoop. 4 1150 mijl z.w.t.w. Fayal n. Antwerpen. Bre da. 4 175 mijl' n.n.w Fayal n. Trini dad. Congostroom, 5 v. Duala) naar Lagos. Delfland. 4 v. Ilheus n. Babla. Diemerdljk, 7 te Antwerpen verwacht. Ceram. 4 te Kowet. Eos. 4. te Burrl- ana. Gaasterkerk. 4 v. Durban naar East Londen, Grootekerk. 3 v. Loran- zo Marques naar Beha Heculia p 4 Azoren n. Barbados. Hector. 4 v. Triest n. Venetië. Ilestia. 4 te Hamburg. Hoogkerk. 4 te Rotterdam. Hos. 4 ten anker Pasteliilo. Jagersfontein. 4 420 mijl o.n.o. Helema. Jupiter. 4 50 mijl w.t.n. Trapanl n." Oran. Kieldreoht, 4 150 mijl w. Bizerte n. Port Said. Langkoeas, 4 te Hamburg. Lekker- kerk, 5 te Madras. Lievevrotiwckerk. 5 te Madras. Lutterkerk. 4 te Dam man. Loenerkerk. 5 te Bombay, ha renberg. p. 5 Gibraltar n. Savona. I.isscrkerk. 4 35 mijl w. Kreta naar Genua, Maasdam. 4 115 m. o.z.o. Jack sonville n. New York. Manoeran, 4 60 mijl o. Andaman EU. n. Akyab. Me- liskerk. 4 v. Colombo te Aden Mui- derkerk. ultr. 5 te Genua. Mentor. 4 v. Lissabon n. Tunis. .Molenkerk. thuisr. 4 v. Tenerlffe. .Maaskerk. 4 te Loblto. Maasland, uitr. p. 5 Kaap St. Vincent. Xlgerstroom, uitr. 4 n. La- guarlra. Prins Job. Willem Friso. 4 700 mijl n.n.w. Fayal naar Hamburg. Prins Phil, Wilem. 4 425 mijl n.n.o. Las Palmas n. Bathurst, Prins. Willem II. 4 830 mijl w. Fayal n. Holland, Prins Alexander, p. 5 Texel n. St. John. Prins Fred. Hendrik. 4 20 mijl n. Burllngs n. R'dam Rijndam. 7 v. New Yoi. te R'dam verw. Rondo. 4 te Dar es Sala-un. Samarinda. 5 te Chrls- tobal. Sarpedon. 4 v. Curacao n. Clu- dad Trujtllo. Scliie. 4 v. Herakllon n. Alexandrië. Stad Alkmaar, p. 5 Sclllie n. Hallfax. Stad l.eiden: 4 250 mijl n.n.o. Azoren n. New Orleans. Sala- watl, 4 150 mijl w.t.z. Soemba n. Co lombo. Snllnnd. 4 230 mijl n o. Ma deira n. Adam. Trompenberg. 4 225 mijl n.t.w Fayal n. Le Havre. Tara. ultr., p. 4 Madeira. T.llluwalr. 4 v. Djakarta n, Muntok. Veendam. uitr.. 4 522 mijl w.n.w. Sctlly. Hlnsum. 4 75 ml.il z.t.o. Kaap Palmas n. Monro via. Mssel. p. 5 Gibraltar n. Lattakia. Zijpenberg. 4 450 mijl o.t.n. Gibraltar n. Holland. Alcliiba, thuis. 4 v. Paranagua 6 te Santos verw. Aldabi. uit. 5 te Santos. Alnatl. 4 v. Ilheus n. Bahia. Anistel- dijk. 4 v. Houston n. Galvestron. AxcUlijk. 3 te New Orleans. Alliena, 3 v. Bremen te Hamburg. Agamemnon, 5 v. Port au Prince n. New York. Blij- dendijk, 5 v. Antwerpen n. Rott. Bcn- nekom, 4 v. Talcahuano n. San An tonio. Delft, 4 v. Buenaventura n. Ta lara. Edam, 4 nm. v. New York n. Rot terdam. Ecmdijk, 4 v. Havana n. Vera Cruz. Gouwe, verm. 6 v. Dakar- n Kao- lack. Hersilia, 5 v. A'dam te Antwer pen. Ileclsiun. 2 te New Orleans. Heemskerk, 4 v. Zanzibar n. Tanga. Haarlem, pass. 4 Bahamas n. Antwer pen. Hera. 4 v. Gauyaquil n Chicama. Helicon. 5 v. Curacao te Aruba. Her cules. pass. 4 Burlings n. A'dam. Ilaar- le, 4 225 mijl no. Christobal n. Ant werpen. Helder, 4 350 mijl nw. Fayal n. San Juan. Loosdreelit 5 v. Antwer pen n. Rott. Laurcnskerk, 5 v- Genua n. Barcelona. Limburg, 5. v. Bahrein n. Bandar Shapour. Lingo 5 v. Las Palmas n. Port GentU. Luna, 4 40 mijl. n.no. Malta n. Tel Aviv. Meliskerk. thuis. 5 v. Aden. Merweile, 5 te Hous ton. Nieuw Amsterdam, 5 v. Christo bal te Havana. Poseidon. 4 v. Jacmel n. Barahona. Ridderkerk. 5 v. Antwer pen n. Londen. Roepat. 4 v. New York n Baltimore. Saparoea. 5 v Takoraai n. Freetown. Sarangan. 2 te. San Fran cisco. Themisto, 4 350 mijl zo.t.ó. v. Kaap Hatteras n. Phlledelphla. Water- land, uit. 5 te St Vincent verw. IJssel, pass. 5 Gibraltar n. Lattakia. KUSTVAART Annie. 4 v. R'dam n. Rostock. Ali-s. 4 30 mijl zw. Texel naar Londen. Ba- ta\ Ier Twee, 5 v. R'dam te Londen. Beekbergen, p. 4 Bristolkanaal naar Avel (Spanje). Comlliuven, 4 te Duin kerken. Caseli, 2 v. Port Talbot naar Swansea. Columbus, 3 rede Porsgrunn. Donald Duck, 3 v. Brouwershaven n. R'dam. Draeo, 40 mijl z. Lissabon. Daeapo, p. 4 Kattegatzuidwest vs. n. Randers. Dullard, p. 4 Korsorh n. Ran- ders. Franka Twee. p. 4 Terschellinger- bank n. Duinkerken. KIsenburgli. p. 5 Ouessant n. Cassablanca. Glashaven, 4 v. Landskrona te R'dam. Harm. 4 v. Hamburg n. Ipswich. Hondsrug, p. 4 Greenaa n. Antwerpen. Ilooge/.and, p. 4 Beachyhead n. Requjada. Ilias, 4 Straat Gibraltar n. Savona. Julia Ma ry, p. 4 Humber n. Montrose. Jacoba, 4 v. Rouaan te R'dam. Joost, 4 ten o. Eddystone n. Frankrijk. Koningin Ju liana, 4 op de Thames n. Southampr ton. Keizersgracht, 4 te St. Brleux. Kitty, p. 4 Kiel vs. n. Kopenhagen. Koningshaven, p. a Finisterre n. Lon den. Lucas Bols Twee. 4 buiten sluizen Calais Marie Christine, p. 4 10 mijl w. Beachyhead n. R'dam. Mees Cree pier, 4 v. Hull te R'dam. Maasym-n, 4 in Oostzee n. Kiel. Midas, 4 ter hoogte van Tunis. Nimrod, p. 4 Do ver n. Antwerpen. Nero. p. 4 Kaap Mondego n. Tanger. Olivier van Noort. 3 30 mijl n. St. Vincent n. Barcelona. Poortvliet. 6 v. Cardif te Terneuzen verw. Peter, 4 v. R'dam n. Rostock. Phoenix, p. 4 Smithknoll n. Middles- bro. Santa Lucia. 4 40mijl no. Oues sant n Grangemouth. Schokland, 5 v. Goole te R'dam. Kema, p. 4 Roscoff n. Casquets. Majorl, 4 v. Londen te Rot terdam. Tromp. 4 v. Grangemouth te R'dam Trude-k. 3 v. Southampton te Barrow. Tide, p. 4 Dungeness n. Du blin. Trianca, p. 4 Trevosehead n. Brest. Vlier, p. 4 Dungeness naar Lis sabon. Volharding. 6 te Nantes. Wil- lielmlna, p. 4 Hano n. Kingslynn. West laan, 4 achter Borkum. Wieka, 5 te Falmouthbaal verw. Wllpo, 4 van R'dam te Grimsby. Westropa, pass. 4 Southgoodwin n. Esbjerg. Zeeland, 4 v. Blyth n. Hamburg. Albcrgen. 5 v. Larouchelle te Requ jada vefw. Beekbergen. 4 v. Preston n. Avïlles 6 verw. Batavier Drie. 5 nm. v. Den Helder te R'dam Cornells Houtman. 4 te Port Leauytv. Otdh. 5 v. IJmuiden te Antwerpen. Domburgh. 5 v. Rouen te Londen. Dcneb, 5 v. Brussel n. Middlesbro. Goóte, 5 v. Rot terdam n. Antwerpen. Julia Mary. 5 30 mijl o. Flamboroughead n. Mon trose. Keizersgracht, 5 75 mijl zo. v. Lizard Head n. Swansea. Leny, 5 op de Humber n. Middlesbro. Leuvcha- ven. 6 v. Antwerpen te Skelskor verw. Manto, 5 v. Palermo n. Gibraltar. Nas- sauliaven. 6 te R'dam" verw. Prior. 5 te Valencia. Piel er Hubert. 4 v. Bor deaux n Cassablanca Rnelf, pass. 3 Ouessant n. A'dam. Soemba, 5 Nakskov te Antwerpen. Slhretta. pass. 5 Hoek v. Holland n. Antwerpen. Santa Lucia, 6 te IJmuiden verw. n. Grangemouth. Tide, 6 te Dublin verw. t an Brakel, 4 v. Rieme te Ballina. Wim, 4 v. Gent n. Middelfahrt. TANKVAART Armilla, 5 te Haipong. Aldegondn, 4 v. Bangkok n. Pladju. Aletta, 4 te Port Swettenham. Caltex Pernis, ultr. p. 5 Dungeness. Caltex Delft, thuisreis, p. 4 Kaap Bougaroni. Caltex Utrecht, p. 5 Kaap de Gata. CnrJUa. 5 te Stan- low. Caltex Nederland, thuisr. pass. 5 Kreta. ClaveNa, 4 100 mijl w. Torre- straat n. Lyttleton. Clstula, 3 v. Port Pirle n. Sineapore. Ena. p. 4 Perim n. Gibraltar. Etrenin. 4 80 mijl zo. Co lombo. Esso Amsterdam, 8 te Pernis verw. Llseta. 4 Straat Banka n. Pladju. Macuba, 3 te Wellington. Macoma, 4 40 mijl no. Belawan n. Pladju, Mar- pessa, 4 v. Soerabaja n. Balik Papan. Ovula, 4 rede Ardrossan. Kotula, 4 v. New Orleans te Liverpool. Stanvac Benakat. 4 55 mijl zo. Nhatrang naar Sungei Gerong. Saroena. 4 50 mijl no. San Fernando n. Japan. Scherpen- dreolit, 4 650 mijl nw. Natal n. Santos. Slledrecht, 4 375 mijl n. Kaap de Nor- te n. Houston. Tankhaven Drie, 5 te Sungei Gerong. Wleldrecht. p. 4 Aden n. Madras. Caltex Nederland, thuis. pass. 4 Cy prus. Caltex Lelden, 5 v. R'dam n. Sidon. Ceroniu, 5 v. Sydney n. Balik Pappan. Etrenin, pass. 4 Ceylon n. Gent. Macoma, pass. 4 Belawan n. Pladju Mitra, 4 3100 mijl zw. Pana makanaal n. Curagao. Omaln, 6 te Ras Tanura verw. VAN EN NAAR INDONESIË Amstelvaart. uitr. p. 4 Djibouti. Celebes. 4 v. Callcut n. Djibouti. Ju lian Oldenbarnevelt, ultr. p. 5 Mal ta Laertes. 4 v. Pladju n. Semarang. Mod.jukerto, thuisr. p. 5 Pantellaria. Overijscl, ultr. 4 775 mijl no. Fayal. Rempang, thuisr. p. 4 Flnisterre. Rot- ti, uitr 4 v. Belawan. Singkep, 4 van Port Said. n. Flume. Sumatra, 4 rede Pangkal Pinang. Socstdijk, New York- Java p. 4 Bizerta. Slamat, uitr. 4 van Zeebrugge. Schledijk, p. 4 Gibraltar n. New York. Tablnta, thuisr. pass. 5 Point de Galle. Ternate, ultr. pass. 5 Ouessant. Tomorl, thuisr. -6 te Aden verw Tawali. 5 te Soerabaja. Tomini, 4 te Semarang. Weltevreden. 4 anker Semarang. Bali. 2 v. Djakarta n. Singapore. Bantam, 2 v. Tegal te Semarang. Drente, 4 v. New York te Djakarta. Kedóc, thuisr. 4 v. Djibouti. Tarakan, Ultr. 5 te Genua. EMIGRANTENSCHEPEN Falrsea, thuisr. p. 5 Malta. Grootc Beer, 4 v. R'dam te New York. Zui derkruis, p. 5 Freetown n. Las Palmas. De heer Algra wenste het Humanis tisch Thuisfront niet los te zien van het Humanistisch Verbond. Hij ci teerde enkele uitlatingen uit Huma nistischekring, ten einde aan te to nen, dat het Humanistisch Verbond wel degelijk anti-godsdienstig is. Al dus bestreed hij een uitspraak, welke mr In 't Veld (arb) enkele weken geleden (sprekende als Humanist) in de Eerste Kamer had gedaan. Openhartig spreker Mr In 't Veld verklaarde daarop, dat de door de heer Algra aange haalde uitlatingen geen weerspiege ling zijn van de algemene opvattin gen in het Humanistisch Verbond Hij achtte het raadzaam, eens een openhartig gesprek te voeren over de grondslagen van de westerse be schaving, welke volgens de heer Ruys door het moderne humanisme in gevaar zouden worden gebracht. Want de groei van het nihilisme, als gevolg van de toenemende on kerkelijkheid. verontrust de Huma nisten. Niet minder dan de kerken. En het is juist uit deze verontrusting, dat het Humanistisch Verbond is ontstaan. Het wil de kerken en hun taak geen strobreed in de weg leggen, maar acht het een groot belang, die genen. die niet meer van de hulp der kerken gediend zijn. voor het ni hilisme te behoeden. Ih 't Veld wees er op, dat er ook aan katholieke kant wel degelijk mensen zijn die voor de eigen taak van het Humanisme een open oog hebben. Minister Staf zei o.m. dat ook in het Anti-Revolutionnaire kamp wel andere opvattingen worden verkon digd dan die van de heer Algra. Hij citeerde daartoe een brochure van 's heren Algra's fractiegenoot, prof. Diepenhorst. Helaas ging de heer Algra daar niet op in en hield de heer Diepenhorst zich buiten het debat. Tot een eigenlijke conclusie is men gisteren niet gekomen. Minister Staf heeft meegedeeld, dat hij het bezoek aan Humanistische vormingssamen komsten het gaat overigens slechts om een twaalftal samenkom sten per jaar met elk dertig deelne mers! nader in een legerorder zal regelen. Zo zal de deelneming niet worden toegestaan aan militairen uit kerkelijk milieu. De uitingen van het Humanistisch Thuisfront zullen niet tegen de waarde der christelijke be ginselen gericht zijn. Overigens ont kende de minister dat aan het Hu manistisch Thuisfront enig voordeel zou zijn verleend boven de confes sionele organisaties. Enige rubrieken en pagina's vervallen Wegens de overstelpende hoe veelheid nieuws over de waters nood zullen de Vrouwenspiegel en de Kinderpagina deze week niet verschijnen. Ook de publicatie van encyclo paedic, feuilleton en radiopro gramma zal enkele dagen wor den gestopt. DE REDACTIE Advertentie l.M. Overzicht van de weersgesteldheid van hedenmorgen 2 uur Luchtdr. Temp. Min. Neersl Stations Weerstoest Wind In mb. In gr. temp. In mn Den Helder Eclde Ypenburg De Bilt Twente Vlissingen Zd-Limburg licht bew. zw. bew. half bew. licht bew. onbew. half bew. zw. bew. krachtige n matige nw nw matige rmw matige nw matige nnw matige w 1006 1010 1009 1006 1012 1010 ADVERTENTIE l.M. U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische Odol Mondwater 2095. „De kop van de struisvogel is weg!" schrok Paulus. die niet kon weten dat de kop in het zand stak „De leg van de struiserd is klop!' riep Gregorius nu ook Pluis, waa- ben je?" vervolgde hij angstig Var onder het zand kwam benauwd he antwoord: „Hier!" Het leek Grego rius het beste om de struisvogel ge zelschap te gaan houden. Ook hij stak zijn kop in het zand en toen ontdekte hij dat het middel nog niet eens zo gek was, want nu zag Ie werkelijk geen gevaar meer Paulus mderhield Hatsjie over het ei: „Heb ■e me goed begrepen. Hatsjie, ik dulc* een geroof! Dat ei is niet van jou!" daarna stapte het boskaboutertje op de struisvogel toe en sprak„U hoef! niet bang voor me te zijn, want ik ben een boskaboutertje en ik zal u heus geen kwaad doen Voorzichtig kwam de struisvogelkop uit het -rand. „Weet u dat u een ei gelegd hebt vervolgde Paulus Het is eer heel groot ei ,Ik weet het" zei d' struisvogel, „ik leg ze nooit kiene- Ik bedoel groter. Oh nee, toch kle; nerl— Stations Weerstoest. Oslo Stockholm Londen Brussel Pariis Berlijn Miinchen Wenen geh. bew. nno -10 geh. bew. yno -7 onbew. nnw 2 hagelbui, wnw 1 onbew. stil -0 sneeuW wnw -1 sneeuw w -3 zw. bew. zzw -2 0.3 Een depressie, die gisteren boven Scandinavië lag. trok in zuid-zuidoos telijke richting en bevond zich van morgen boven Polen. Het front van deze storing bracht in Engeland, Ne derland en Noord-Duitsland regen of sneeuw. In Twente lag vanmorgen zelfs een sneeuwdek van 5 cm dikte. De depressie veroorzaakte aan on ze kust tijdelijk stormachtige winden en aan de Schotse oostkust storm. Een storing trok langs de kust van Noorwegen naar het zuiden. Vrijdag 6 Februari: Zon op 8.12, zon onder 17.37. Maan op 1.12, maan onder 10.04 uur. Zaterdag 7 Februari: Zon op 8.11, zon onder 17.39 Maan op 2.29, maan onder 10.27 uur. Advertentie l.M. EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurig© narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende /^"""der

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5